[ AMD guy @ 02.08.2010. 14:40 ] @
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?nav_id=449050

"Jugoslavija je nastala iz Otomanskog carstva", "95 odsto stanovnika Kosova su Alžirci", "Tito je bio službenik Otomanskog carstva koji je u poslednjim godinama života nosio periku", samo su neke od tvrdnji studenata Odseka za politiku i međunarodne odnose uglednog britanskog univerziteta u Kentu.

Predavač na katedri za Istočnoevropske studije Florian Bajber je na svom blogu objavio čitav niz "bisera" svojih studenata koji se školuju da bi radili u diplomatiji.

"Jugoslavija je uspela da opstane toliki niz godina (pa čak i vekova i desetine vekova) samo zahvaljujući činjenici da još od antičkog doba nije imala nijednog `pravog`, velikog neprijatelja koji bi je mogao ozbiljnije ugroziti", jedan je od studentskih odgovora.

"Jugoslaviju je stvorilo Otomansko carsto, a vodio ju je Tito.", smatra jedan, dok drugi piše da je Jugoslavija nastala 1929. godine iz Kraljevine Srba, Hrvata i Čeha.

"U godinama pred svoju smrt, Tito je postao zaboravan i nosio je očajnu periku", smatra jedan student, dok drugi dodaje da je "Tito umro 1980. godine, pošto je zemlju vodio više od 10 godina".

"Kad je Tito umro, s njim je umrlo i carstvo", informisan je još jedan blistavi student, dok drugi smatra da su pre raspada Jugoslaviju vodila "dva tela": Tito Broz i Slobodan Milošević.

"Jugoslavija bila sastavljena od osam republika, među kojima su ipak dve pokrajine: Kosovo i Vojvonec", tvrdi jedan student, dok se njegov kolega ne slaže s time: "Pokrajine Jugoslavije činile su Srbija, Hrvatska, Slovenija, Jugoveada i druge".

"Kosovo je bilo 95 odsto naseljeno Alžircima", brkaju buduće diplomate. Osim što u toj zemlji žive Alžirci, britanski studenti imaju i neke druge šarolike informacije o Kosovu: "Kosovo je bilo nezavisna država više od 600 godina, i tek za vreme poslednjeg rata palo je pod srpsku vlast od koje se onda ponovo oslobodilo".

"Na Balkanu je sve krenulo po zlu kada je Slobodan Milošević pokušao da zauzme glavni grad Hrvatske - Dubrovnik", ali u tome nije uspeo, zbog čega ga studenti upoređuju sa "pitom od trule jabuke".

Ni s religijama na području bivše Jugoslavije studenti nisu najbolje upoznati. Jedan student tvrdi da su i Hrvati i Srbi pravoslavci, dok drugi navodi da su samo Srbi pravoslavci, dok su Hrvati i Bošnjaci muslimani.

Da nije smesno bilo bi zalosno.
[ Tyler Durden @ 02.08.2010. 14:45 ] @
A ne ne ne... to je rezervisano samo za "glupe" Amerikance. Ovo je neka namjestaljka i laz.
Takvi nepametni ispadi ne mogu da se desavaju ljudima ovdje.
[ AMD guy @ 02.08.2010. 14:51 ] @
Ma ne, samo su neobavesteni.
[ NoneVi @ 02.08.2010. 14:55 ] @
Čini mi se da su ovo biseri engleza, a ne naših vajnih diplomata.
[ Shadowed @ 02.08.2010. 14:55 ] @
Citat:
Tyler Durden: A ne ne ne... to je rezervisano samo za "glupe" Amerikance. Ovo je neka namjestaljka i laz.
Takvi nepametni ispadi ne mogu da se desavaju ljudima ovdje.


Pa i nije ovde, u Engleskoj je :)

Mada, dobro, nije su im svirali Betoven i Mocart kada su bili mali ;)
[ ventura @ 02.08.2010. 15:07 ] @
Mislite da bi naši studenti FPN-a prošli bolje da ih pitaju nešto o Avganistanu, ili čak o susednoj Bugarskoj ili Rumuniji? Nemojmo da se zavaravamo.

Ovakvo znanje se zove trivia, i potrebno je da ga imate ako planirate da učestvujete u raznoraznim kvizovima. Za bavljenje diplomatijom nije potrebno da se gubi vreme učeći koliko koza ima Etijopija, već vreme treba da se iskoristi učeći neke mnogo bitnije stvari.

Zaključak gornjeg teksta je "eto, sad neko od ovih retarda treba sutra da bude ambasador kod nas, ili da u nekom smislu diplomatsi zadužen za naš region i da nam kroji sudbinu".
Da, sasvim je moguće da će neko od njih sutra da bude ambasador ovde, ali onoga trenutka kad postane zadužen za ovaj region, njemu će MI6/CIA/FSB (ko god) staviti na sto podebelu fasiklu gde je opisana kompletna politička i svaka druga situacija u toj državi za koju je zadužen, odnosno sve ono što je neophodno da zna za obavljanje tog posla. Zbog toga i postoje obaveštajne službe.
[ Tyler Durden @ 02.08.2010. 15:23 ] @
Citat:
Shadowed: Pa i nije ovde, u Engleskoj je :)

Mada, dobro, nije su im svirali Betoven i Mocart kada su bili mali ;)


:D
vidi stvarno.
svejedno :)
[ mmix @ 02.08.2010. 16:24 ] @
Slazem se sa venturom. Britanci imaju neki trip u poslednje vreme sa svojom akademijom, nisu preterano srecni kvalitetom kadra koji se iz njega ispiljuje :), ima dosta profana koji bi da uvedu sistem kao u Srbiji da gorko zazalis sto si studije upisao ako nemas fotografsko pamcenje ili nisi stof za dva post-doktorata, sto je po meni idiotizam posebne akademske vrste ciji efekat se lako uocava u nasem okruzenju. Samim tim je i ovo ismevanje studenata od strane njihovog profesora, sto je po meni mnogo veci FAIL za njega nego za njih, verovatno deo te price.

Na stranu istinski bolidi koji su se nalupali pricama o perikama i slicnim.
[ mmix @ 02.08.2010. 16:28 ] @
Btw, da ne pricamo o ovome koristeci digest sa B92, evo ga originalni blog:

A history of Yugoslavia and Eastern Europe according to some of my students
[ holononi @ 02.08.2010. 16:32 ] @
Ovo je dobra prilika da razmislimo o tome kako nas drugi vide i koliki nam značaj daju.

U svakom slučaju ima tu i tačnih zapažanja

Citat:
"Tito umro 1980. godine, pošto je zemlju vodio više od 10 godina".


Nemož' se reći da nije. A zanimljiva su i mišljenja o Alžircima, perici, zaboravnosti...
[ Skandy @ 02.08.2010. 17:22 ] @
Uopste me ne iznenadjuje rezultat pojedinih odgovora britanskih studenata, ako uzmemo u odzir format njihovih testova. Znaci svi testovi se polazu po principu multiple choice ili dobijaju cetiri ponudjena resenja i terbaju da odaberu najtacnije. U situcijama kada stunent nije siguran, koji je odgovor najtacniji, bira odgovor po principu "eci-peci-pec". Ovakvi testovi se uglavnom pregledaju kompjuterski, tako da se na svako pitanje mora dati (markirati) odgovor.
[ mmix @ 02.08.2010. 17:40 ] @
Nisi u pravu, polaze se ili usmeno ili esejski, naraocito na drustvenim naukama.
[ Ivan Dimkovic @ 02.08.2010. 17:53 ] @
Btw, nevezano za nepoznavanje trivije (u cemu se slazem sa Venturom) u ne tako davnoj proslosti "New Labour" ekipa sa Tonijem Blerom na celu je zacrtala ideju da 50% UK stanovnistva treba da ima visoko obrazovanje.

Da bi se to postiglo doslo je do gradualnog obaranja standarda testova i obrazovanja u UK te kreiranja gomile krajnje besmislenih diploma tj. kurseva, tako da nista ne treba da cudi. To je tipican primer kako izgleda kada se politicari prihvate necega sto ne bi trebalo da bude njihov posao.

Opste je poznato tamo da danasnja omladina ne bi imala ni najmanje sanse da poloze neke GCSE A level testove od pre 20+ godina.

Ali danas je valjda in svakome dati bar privid da je obrazovan proizvodnjom "diplomiranih eksperata" koji bi u neko drugo vreme mogli jedino da budu kvalifikovani da okrecu pljeskavice ili da rade na kasi. Posto je to sada rezervisano za imigrante koji rade za manje para, potrebno je debelim masnim lokalcima dati neki degree da bi mogli da sede u kancelariji i umisljaju da su neko i nesto.
[ holononi @ 02.08.2010. 18:21 ] @
E sad kako objasniti disproporciju u stečenim znanjima i uspešnosti u biznisu. Verujem da na ovim forumima ima dosta poslediplomaca i doktoranata koji su radili seminarske (i diplomske / master) radove mnogim studentima u državama vodećih ekonomija. Reklo bi se da su naši diplomci za koplje ipred onih koji ispite polažu zaokruživanjem.

Ipak, kad se pogleda uspešnost u biznisu čini mi se da nema posebnog značaja ko je imao, da se tako izrazim, "strožije školovanje". Naime, jedan Amerikanac sa prosečnim znanjima očas organizuje profitabilan sajt (kažem sajt da mi neko ne bi prigovorio organizovanost USA tržišta). Internet sajt je globalne orjentacije pa se stiče utisak da bi svi sa dobrim idejama mogli da budu uspešni. Za tako nešto nije bitno gde je sedište firme. Ali postojanje ideje a posebno realizacija izgleda nema mnogo veze sa nivoom obrazovnog sistema. Ili sam možda nešto propustio ?
[ Ivan Dimkovic @ 02.08.2010. 18:30 ] @
Citat:
holononi
Verujem da na ovim forumima ima dosta poslediplomaca i doktoranata koji su radili seminarske (i diplomske / master) radove mnogim studentima u državama vodećih ekonomija. Reklo bi se da su naši diplomci za koplje ipred onih koji ispite polažu zaokruživanjem.


Ne polazu se svuda ispiti na zaokruzivanje - to vazi samo za idiotske fakultete koji su namenjeni idiotima, kao sto rekoh - to su oni cije su optimalne pozicije na kasi i sl... preuzeli imigranti, pa sad njima pokusavaju naci neko mesto u drustvu uz pomoc mail-order diploma i kojekakvih besmislenih pozicija.

Sto se ozbiljnih fakulteta tice, oni su cesto znacajno tezi od nasih - samo su fokus kao i metodologija drugaciji pa ljudi iz Srbije misle da ako neko ne zna da resi neki problem na papiru da je zapravo manje obrazovan, a to ne moze biti dalje od istine.

Sto se toga tice ko je bolji biznismen, to oduvek nema veze sa obrazovanjem vec sa licnim talentom za biznis. Biti dobar inzenjer, lekar i biti dobar preduzetnik nije isto.. A preduzetnistvo nije samo nauka, vec je i dobrim delom umetnost za koju treba imati talenta inace neces uspeti. Ne treba brkati te stvari - ako je neko dobar inzenjer ili lekar to uopste ne znaci da ce biti dobar preduzetnik (i obrnuto, mada to obrnuto se mnogo cesce spominje zato sto neki ljudi misle da je preduzetnistvo nesto sto se moze "nauciti" bez da imas predispizicije za to - sto je apsolutno netacno)
[ Skandy @ 02.08.2010. 19:36 ] @
Citat:
holononi: E sad kako objasniti disproporciju u stečenim znanjima i uspešnosti u biznisu.


Citat:
Ivan Dimkovic:Sto se toga tice ko je bolji biznismen, to oduvek nema veze sa obrazovanjem vec sa licnim talentom za biznis.


Recimo da je sklonost ka biznisu kod americke/zapadno evropske (da ne kazem kapitalisticke dece) deo vaspitanja koje su dobili od roditelja. Dok srpsko (balkansko dete) treba samo da kaze HOCU, DAJ, KUPI MI, zato sto i moj drug ima, u isto vreme ovi drugi treba da pronadju nacin da prodaju svoje nepotrebne stvari ili radom zarade/ povecaju svoj dzeparac. I dok jedni odrastaju ocekjuci da im se za sve zivo stvore i obezbede uslovi, ovi drugi odrastaju trazeci resenja.
[ MyWay @ 02.08.2010. 20:01 ] @
Citat:
Za bavljenje diplomatijom nije potrebno da se gubi vreme učeći koliko koza ima Etijopija, već vreme treba da se iskoristi učeći neke mnogo bitnije stvari.

Zaključak gornjeg teksta je "eto, sad neko od ovih retarda treba sutra da bude ambasador kod nas, ili da u nekom smislu diplomatsi zadužen za naš region i da nam kroji sudbinu".
Da, sasvim je moguće da će neko od njih sutra da bude ambasador ovde, ali onoga trenutka kad postane zadužen za ovaj region, njemu će MI6/CIA/FSB (ko god) staviti na sto podebelu fasiklu gde je opisana kompletna politička i svaka druga situacija u toj državi za koju je zadužen, odnosno sve ono što je neophodno da zna za obavljanje tog posla. Zbog toga i postoje obaveštajne službe.
Plitko poređenje - ne mogu se porediti koze u Etiopiji sa Balkanom/Yu, obzirom da je, na žalost, ovo područje gde se vekovima susreću i sudaraju uticaji praktično svih velikih sila i religija pa je i sudbina (opet na žalost) takva kakva je. Iz tog razloga, elementarno poznavanje istorije ovog lonca koji uvek pomalo krčka, a do skoro je vrio, predstavlja sramotu za studenta a verovatno i za profesora..

Opet da citiram:
Citat:
Da, sasvim je moguće da će neko od njih sutra da bude ambasador ovde, ali onoga trenutka kad postane zadužen za ovaj region, njemu će MI6/CIA/FSB (ko god) staviti na sto podebelu fasiklu gde je opisana kompletna politička i svaka druga situacija u toj državi za koju je zadužen, odnosno sve ono što je neophodno da zna za obavljanje tog posla
Da, da, tako se razmišlja i u našim političkim/diplomatskim krugovima i zato nam tako i ide - nema veze to što sam ja laik, sve će mi savetnici/saradnici već pripremiti, moje je samo da se slikam i čitam govore... Ti likovi (naši/strani) nisu diplomate i nemaju veze sa diplomatijom.

Jedno pitanje na kraju - ako će već sve da spremi MI6/CIA/FSB, koje to škole oni završavaju?
[ Ivan Dimkovic @ 02.08.2010. 20:08 ] @
@MyWay,

I na zapadu se diplomate biraju po politickom kljucu manje-vise - mozda jesu nesto bolje obrazovani od srpskih, ali mislim da ne treba praviti epove o tome - posto je sve to limitirano do nekih granica. Razlika izmedju zapada i Srbije je ta sto tamo postoji neko ko zna znanje, mozda 1 na 100 - i tom jednom se omoguci da planira i radi....

Dokaz za to su silni fuck-upovi koji se desavaju - primera radi, kao sa onim Nigerijcom sto je hteo da se digne u vazduh i kome je otac bio u ambasadi + lik je vec bio na listi... Pa je neki CIA majmun to zabrljao.

Sve sto ide po politickom kljucu je osudjeno na mediokritete... da su se u necemu isticali osim u ulizivanju ne bi ni zavrsili u drzavnoj sluzbi.

[ jablan @ 02.08.2010. 20:29 ] @
Citat:
MyWay: Jedno pitanje na kraju - ako će već sve da spremi MI6/CIA/FSB, koje to škole oni završavaju?

Nebitno koje škole završavaju, neće oni te materijale praviti za domaći zadatak u školi. To je fulltime job.
[ MyWay @ 02.08.2010. 21:09 ] @
@Dimković: ne pravim nikakve epove, postoji nešto što se zvalo škola diplomatije i u svakoj školi postoje dobri i loši studenti... ali ovi koje je profa naveo su katstrofalni.
Nimalo nisam ni ponosan ni srećan što se istrorija i sadašnji odnosi na području na kome živim izučavaju u ovakvim školama (više bih voleo da smo nastavnim programima obrađeni koliko i Lihtenštajn), ali ovi momci imaju zavidno neznanje osnovnih stvari, uključujići i to da brkaju Balkan i Baltik..
Verovatno ovo ima veze sa time što se britanskom diplomatijom upravlja iz US... ili pak su i oni organizovali studije po Bolonji? :-)
[ Ivan Dimkovic @ 02.08.2010. 21:11 ] @
Hahaha e ako im upravlja US, ima da se ovajde samo tako ;-)

Lepo je onaj general iz Avganistana sto su ga sutnuli rekao o tzv. diplomatama - tj. njusakma koji su se ulizivanjem dovukle do polozaja :-)

Naravno, medju njima ima socijalno inteligentnih i sposobnih - ali cini mi se da su gro onih sto odradjuju poslove prilicno ogranicenih kapaciteta - ne bih bio previse iznenadjen ako bi se ispostavilo da su bili podjednako "pametni" kao ovi iz ove teme :-))
[ ventura @ 02.08.2010. 21:28 ] @
Citat:
MyWay
Plitko poređenje - ne mogu se porediti koze u Etiopiji sa Balkanom/Yu, obzirom da je, na žalost, ovo područje gde se vekovima susreću i sudaraju uticaji praktično svih velikih sila i religija pa je i sudbina (opet na žalost) takva kakva je. Iz tog razloga, elementarno poznavanje istorije ovog lonca koji uvek pomalo krčka, a do skoro je vrio, predstavlja sramotu za studenta a verovatno i za profesora..

Potpuno identičnu priču ćeš čuti u bilo kojoj državi na svetu. Ja imam prilike da istu tvoju priču slušam o Kirgistanu kad god sam tamo. I oni su na raskrsnici kultura, put svile, vekovima se susreću i sudaraju raznorazne kulture i velike sile, sudar glavnih religija, oni su na izuzetno bitnoj geostrateškoj lokaciji, raskrsnica između evrope i azije... Ma čudo jedno kad ih slušaš... A svi sa strane znamo da je Kirgistan potpuno nebitna država u šupku kontinenta.

E tako i mi koji živimo u Srbiji generalno mislimo za svoju zemlju da smo ne znam kako bitni i važni, a realnost je 'malo' drugačija.
[ MyWay @ 02.08.2010. 22:01 ] @
Citat:
ventura: E tako i mi koji živimo u Srbiji generalno mislimo za svoju zemlju da smo ne znam kako bitni i važni, a realnost je 'malo' drugačija.
Vidi, ja sve vreme govorim o području Balkana što si mogao da primetiš ako si čitao, a ne o pojedinoj zemlji makar bila ona u kojoj živim.
Ne znam šta bih rekao za tvoje poređenje ovaj put sa Kirgizijom, može biti da mi nedostaje poznavanje problematike i istorije tog područja te bih te molio da navedeš činjenice koje govore u prilog tome tvom dobrom izboru.
A da je Balkan jedno nebitno područje kako kažeš (ili Srbija koju spominješ)...hmmm, pa ne moraš biti puno upućen, ne moraš čak poznavati puno ni istoriju - već iz opštih istorijskih podatak možeš mnogo toga zaključiti, eto koliko u veku u kom smo svi rođeni je na području Balkana bilo 2 svetska (jedan i započet), 2 balkanska i jedan nazovimoga građanski rat... Kako stoje podaci za Kirgiziju?

Btw, sa mogućnošću da sam se opet ogrešio o tvoju Kirgiziju, ja bih reon Kavkaza pre uzimao za poređenje sa Balkanom
[ ventura @ 02.08.2010. 22:11 ] @
Pa reci mi po čemu je Balkan, ili da budemo precizniji - Srbija toliko bitna?

Šta mi to imamo, a što možemo nazvati strateškom prednošću?

Ekonomiju, sirovine, rudna bogatstva, R&D, vojsku, radnu snagu, more, turizam... Šta god?

Evo ti primer:
Rumunija je bitna zbog svojih zaliha nafte i velike populacije (čitaj: jeftine radne snage)
Turska je ekonomski izuzetno bitna zbog jako velike populacije/radne snage koja je ultrajeftina i na pragu evrope. Geostrateški je bitna jer kontroliše ulaz u crno more, i direktno se graniči sa glavnom USA interesnom zonom (bliskoistočna nafta).
Libija/Venecuela je bitna zbog jako velikih zaliha nafte.
Kazahstan je bitan zbog velikih zaliha prirodnog gasa.
itd.

Zbog čega je Srbija bitna?
[ Ivan Dimkovic @ 02.08.2010. 22:13 ] @
@MyWay, pa sad ono, mislim da isto to mozes reci za bukvalno svaki region u Evropi koji sadrzi visestruke granice - sa izuzetkom Skandinavije mozda.

Evropa je vec dugo vremena tesna i prilicno naseljena i to sa gomilom razlicitih etnickih grupa koje su naravno dozivljavale ekspanzije, uspone i padove i bile suprotstavljene jedne drugima... sasvim je normalno da je zbog toga bila puna "konfliktnih podrucja" i problematicnih zona. Balkan je samo jedna od mnogih.

Jedina specificnost Balkana je sto su zbog odredjenih istorijskih okolnosti gomila problema i tenzija bili zamrznuti do kraja 80-tih i na kraju su morali biti reseni (na ovaj ili onaj nacin). Vecina drugih podrucja u Evropi su te stvari razresili neposredno posle WWII pa su u danasnje vreme priilicno dosadne sto se takvih stvari tice.

Da je Balkan toliko geostrateski bitan kao sto neki tvrde, odavno bi bio integrisan u EU (kao Grcka ili Bugarska, Rumunija i Poljska kasnije) ili bi imao specijalan status (kao Turska) - ali nista od toga nije slucaj, sto pokazuje da ne zavisi bas puno toga od Balkana i da generalno nije puno bitno da li ce se Balkan skockati ili ce i dalje da bude... Balkan.
[ MyWay @ 02.08.2010. 22:45 ] @
@ventura: nije sve u nafti i gasu, uostalom Balkan je bio vruće područje i pre otkrića nafte i gasa, verovatno su tada ratovali zbog žita, stoke i devojaka, zar ne?
@Dimković: molim te navedi mi jedan region u Evropi višestrukih granica koji ima sličnu situaciju kao Balkan?
[ boccio @ 02.08.2010. 22:57 ] @
Citat:
MyWay
A da je Balkan jedno nebitno područje kako kažeš (ili Srbija koju spominješ)...hmmm, pa ne moraš biti puno upućen, ne moraš čak poznavati puno ni istoriju - već iz opštih istorijskih podatak možeš mnogo toga zaključiti, eto koliko u veku u kom smo svi rođeni je na području Balkana bilo 2 svetska (jedan i započet), 2 balkanska i jedan nazovimoga građanski rat... Kako stoje podaci za Kirgiziju?

Bah. Balkan je bio geo-politicki bitan region do pre 100 godina, kao vazan "stit" do tada jakog Osmanlijskog carstva. Strateski kontrolisati Balkan znacilo je imati izlaz na sredozemlje, Kavkaz, i direktno kontrolisati trgovacki i vojni put ka maloj Aziji, odnosno ovamo ka Evropi.

Valjda ti je jasno da sada to vredi ko lanjski sneg...
[ Ivan Dimkovic @ 02.08.2010. 23:08 ] @
Citat:

@Dimković: molim te navedi mi jedan region u Evropi višestrukih granica koji ima sličnu situaciju kao Balkan?


Pa vise ih nema, kao sto rekoh - jer su svoje probleme resili posle WWII. Balkan je tu malo zakasnio, ali sada se i to polako zavrsava. Za jedno 10-15 godina ce sve te tenzije konacno biti gotove, jer je doslo do prilicno finalnih etnickih pomeraja koji su resili etnicke tenzije (neko je tu dobio, a neko izgubio)

Kao sto boccio rece - Balkan je bio bitan u nekim davnim vremenima, dok je postojala otomanska imperija.

- Danas je Turska clanica NATO pakta. Bugarska i Rumunija su deo EU. Grcka, takodje. Dakle, Balkan se vise ne granici ni sa jednim "neprijateljskim" niti strateski bitnim a nekontrolisanim regionom (bilo nekad - nekad DAVNO)

- Svi bitni gasovodi vode OKOLO, ono Srbija vristi od srece sto dobija KRAK tj. slepo crevo juznog toka (o Bosni i sl da ne pricamo)... ono a glavni deo ide preko Rumunije i Madjarske... pitam se zasto :)

- Skoro svi bitni putevi, takodje, polako vode OKOLO, jer Srbija ono nije u stanju ni posten auto put da sagradi - Rumunija je tu bitnija, i ako nastave Srbi da se puvaju sa koridorima i povecanjem putarina, ima da ih zaobilaze svi u sirokom luku... ono neko bi trebao da se probudi sto pre.

- Ekonomija... mislim ne treba ni da pocinjem, mala balkanizovana (heh) trzista sa vrlo ogranicenim primanjima... Cak se kolju izmedju sebe umesto da se udruze i formiraju kompanije koje bi mogle da konkurisu evropskim (OK, neki su tu poceli, ali to su izolovani primeri, opet nista veliko i bitno u evropskim razmerama)

Sve u svemu, nista preterano bitno. Svakako daleko od toga kako neki predstavljaju.

Kao sto rekoh, da je Balkan danas iole bitan kao sto je bio nekada, odavno bi bili komplet i bez pomuke integrisani u EU pa makar i sa debelim popustima kao sto je bio slucaj ranije sa Grckom a kasnije sa Bugarskom i Rumunijom. Ili bi dobili specijalan povlasceni status ODMAH, kao sto je bio slucaj sa Turskom. E TO SU bitne zemlje:

1. Turska - jedina stvarno pro-zapadna muslimanska zemlja, clanica NATO pakta i fakticki baza za bliski istok. Ocigledno je da ih ne mogu primiti u EU ali su dobili enormne povlastice (trgovinske)

2. Rumunija i Bugarska - granice se sa Rusijom, jedinom "neprijateljskom" (do neke mere za "zapad") zemljom i sa izlazom na crno more tj. vezom sa centralno azijskim izvorima fosilnih goriva kao i granicom sa Rusijom i CIS regionom

3. Grcka - bitna zbog kontrolisanja sredozemnog mora tj. istocnog mediterana

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 03.08.2010. u 00:20 GMT+1]
[ mmix @ 02.08.2010. 23:09 ] @
Citat:
boccio: Valjda ti je jasno da sada to vredi ko lanjski sneg...

Jos samo da to neko objasni Srbiji
[ laminator @ 02.08.2010. 23:17 ] @


Upravo to mene i zanima da mi neko objasni , ako im nije toliko bio bitan Balkan ili Srbi ( šta god )
zašto im je bilo potrebno da bombarduju Srbiju.Ne verujem nešto da im je do Šiptara sa Kosmeta stalo baš
nešto mnogo više od nas.Zašto im je potrebna baza Bondstil ( jedna od većih u Evropi ).
Neki interes postoji sigurno i mnogi bi voleli da znaju koji i ja bih voleo kada mi mogli da se uklopimo .
[ Ivan Dimkovic @ 02.08.2010. 23:23 ] @
Pa jedna baza je daleko od neke enormne geostrateske bitnosti.

Turska je recimo geostrateski izuzetno bitna - jer se granici sa vrlo bitnim regionom (bliski istok) i za nju nema plana B za sada zato su ih i povezali sa EU i zato se i dalje pritiskaju Evropljani da ih prime u EU od strane USA i UK (cemu se protive Francuzi i Nemci).

Za Bondstil cisto sumnjam da nije bilo plana B da je kojim slucajem doslo do drugacijeg raspleta ;-)

Citat:

Neki interes postoji sigurno i mnogi bi voleli da znaju koji i ja bih voleo kada mi mogli da se uklopimo .


Pa verovatno bi mogli da se uklopimo kao i svi ostali manje bitni tipa Slovacka, itd... Problem je sto mnogi na Balkanu umislili da su nesto preterano bitni te da mogu da postavljaju neke specijalne uslove i da teraju po svome... Fakat da je Balkan i dan danas van EU dovoljno govori o tome koliko to pali.
[ ventura @ 02.08.2010. 23:26 ] @
Citat:
laminator: Upravo to mene i zanima da mi neko objasni , ako im nije toliko bio bitan Balkan ili Srbi ( šta god )
zašto im je bilo potrebno da bombarduju Srbiju.Ne verujem nešto da im je do Šiptara sa Kosmeta stalo baš
nešto mnogo više od nas.Zašto im je potrebna baza Bondstil ( jedna od većih u Evropi ).
Neki interes postoji sigurno i mnogi bi voleli da znaju koji i ja bih voleo kada mi mogli da se uklopimo .

A što da ne bombarduju?

Sloba im je dao priliku kao iz školskog udžbenika. Em ispadnu dobročinitelji, em malo razmrdaju svoju vojsku, oprobaju svoje nove vojne igračke, malo se ispucaju, malo US ekonomija dobije podsticaja da napravi još novih vojnih igrački i to je to... Što bi propuštali takvu priliku...

Iz veoma sličnog razloga vojno subvencionišu Izrael... Kako se ovi stalno rokaju, to im je prilika da uživo isprobaju sve najnovije igračke...
[ marko37 @ 03.08.2010. 00:12 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: 1. Turska - jedina stvarno pro-zapadna muslimanska zemlja


Misliš jedina stvarno pro-zapadna vojska. Pošto u Turskoj političari i ne mirišu posebno Amere, a još više Izrael kao lokalnu SAD ispostavu.

Da nema pretnji od vojske kao "stabilizujućeg" faktora u ovoj muslimanskoj zemlji, davno bi u Turskoj vladala neka sasvim druga ekipa. I to demokratski izabrana, sa realnom većinom (možda ne apsolutnom, ali većinom) glasačkog tela.
[ Angelico @ 03.08.2010. 09:25 ] @
Da naše studente pitaju o istoriji neke afričke zemlje, da vidim šta bi tek oni lupali...
Ljude jednostavno ne interesuju zemlje, koje oni smatraju banana zemljama.
[ MyWay @ 03.08.2010. 17:47 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: E TO SU bitne zemlje:

1. Turska - jedina stvarno pro-zapadna muslimanska zemlja, clanica NATO pakta i fakticki baza za bliski istok. Ocigledno je da ih ne mogu primiti u EU ali su dobili enormne povlastice (trgovinske)

2. Rumunija i Bugarska - granice se sa Rusijom, jedinom "neprijateljskom" (do neke mere za "zapad") zemljom i sa izlazom na crno more tj. vezom sa centralno azijskim izvorima fosilnih goriva kao i granicom sa Rusijom i CIS regionom

3. Grcka - bitna zbog kontrolisanja sredozemnog mora tj. istocnog mediterana
Znaš kako kažu, ako ne znaš a ti gledaj šta drugi rade - natrapah na neki spisak baza US armije van svoje teritorije: http://www.kelebekler.com/occ/bas_gb.htm
Surprisingly, nema baze u Rumuniji koja je jako bitna, Grčka komada 1, toliko i Blgaria, jedino dele tvoje mišljenje oko Turske. Na Kosovu su navedene dve, ali koliko sam upoznat samo jedna je još u f-ji (BS). Možda spisak i nije ažuran, možda su ipak otkrili geostratešku bitnost Rumunije pa uglavili bazu u međuvremenu, a možda i nisu, ko zna??!
[ Ivan Dimkovic @ 03.08.2010. 18:05 ] @
Pa znas kako, geostrasteska bitnost nije iskljucivo funkcija imanja USA baza - ima nesto i u nekim drugim infrastrukturnim stvarima ;-)

Ta Rumunija ce kontrolisati jedan od samo par velikih sistema prenosa fosilnih goriva ka EU - samo po tome su 100x bitniji od svih ostalih balkanskih drzava i daleko bi bio veci problem da se oni nesto okrenu protiv nego Srbi npr.. Zato je Rumunija i u EU, dok za Srbiju i njenu sudbinu nikog na zapadu ne boli cosak previse (na zalost, za Srbiju).

Zato su se i pokidali da prime Rumuniju (i Bugarsku) iako je svakom bilo jasno da ne zadovoljavaju gomilu nominalnih parametara za ulaz i da ce to kasnije praviti probleme - vidis, nisu se cak ni za Hrvatsku tako cimali a kamo li za Srbiju, Bosnu, Makedoniju i sl.. Ocigledno postoji debeo razlog za to - ono, nesto sugerise da su njima Rumunija i Bugarska (kao i Grcka nekada) daleko bitnije od Bosne, Srbije pa i Hrvatske.

Pazi kad cak i Turska ima drzave koje aktivno pritiskaju i lobiraju EU da ih primi (pored svog negodovanja nekih clanica)... Od balkanskih zemalja jedino Hrvatska moze da se pohvali sa nekim nivoom aktivne podrske (od strane Nemacke) - mada je i taj nivo podrske daleko od toga da bi se sad Nemci polomili oko toga - za sada se sve svodi na obecanja, dok su Bugari i Rumuni dobili sve.

Sto se Bondstila tice - pa nesto se mislim, naravno da ce biti tamo jer im se pruzila mogucnost da tamo budu za dzabe, posto sumnjam da ce Albanci ikad da im naplacuju stanarinu - za razliku od Nemaca koji su digli cene ;-) I tata bi snie :)

Citat:
marko37
Misliš jedina stvarno pro-zapadna vojska. Pošto u Turskoj političari i ne mirišu posebno Amere, a još više Izrael kao lokalnu SAD ispostavu.

Da nema pretnji od vojske kao "stabilizujućeg" faktora u ovoj muslimanskoj zemlji, davno bi u Turskoj vladala neka sasvim druga ekipa. I to demokratski izabrana, sa realnom većinom (možda ne apsolutnom, ali većinom) glasačkog tela


O da, naravno.

Mada, istini za volju - ta muslimanska opcija u Turskoj je jaka tek od nedavno - nije to bas bila standardna situacija uvek. Turci su svakako na pola puta izmedju zapada i istoka i tesko da bi pristali da budu nekakva dzamahirija tek tako. Islamisti na vlasti su odmah pokusali da proguraju neke bezvezarije, pa su docekani na noz od javnosti. Bice da je taj odredjeni prelaz na "desno" u Turskoj rezultat odredjene doze razocaranosti u EU obecanja koja se nisu ispunila zato sto par bitnih EU drzava (Nemacka i Francuska) koce EU integracije Turske.