[ Darko014 @ 02.08.2010. 14:53 ] @
E ovako.Zeleo bih da probam malo rad sa linuxom,ali sam cuo da je mnogo tesko naci drajvere za njega.Generalno mene zanima sta mogu da izgubim a sta da dobijem ako predjem na linux.Takodje bih zeleo da znam koji je najnoviji linux i kakav je u odnosu na windows 7(ste se tice zahtevnosti)?
[ Srđan Pavlović @ 02.08.2010. 16:20 ] @
Skini neku distribuciju Linux-a sa net-a i probaj. Gledaj da bude najnovija verzija ta koju skidas,
recimo Ubuntu 10.04, open SuSE 11.3, itd. Sto se tice zahtevnosti, radice na manje vise
svakom PC racunaru, dosta je da imas 512mb ram-a, mada moze i sa manje. Sto se tice
toga da li ce Linux zadovoljiti tvoje potrebe, to zavisi od toga sta radis, ali verujem da je
dovoljan da zadovolji prothteve vecine "standardnih" desktop korisnika. S tim sto zaboravi
na fensi igre, toga neces naci mnogo za Linux, i tog kvaliteta kao sto ih ima za Windows.
Ostalo ces sve imati, muzika, filmovi, internet, office... itd. Jos jedna dobra stvar je sto
neces morati da razmisljas o virusima i slicnim stetocinama od kojih si navikao da se branis
na windows sistemima.

U svakom slucaju probaj, sve je besplatno i legalno, ako ti se i ne svidi nista nisi izgubio sem
malo vremena i kog narezanog CD-a :)

Preporuke odakle bi mogao da krenes:

1. Linux Mint 9
2. Ubuntu 10.04
3. Linux Mint 9 - KDE verzija
4. KUbuntu 10.04 (Ubuntu, ali KDE verzija)

5. open SuSE 11.3
6. Fedora Linux


Drajveri za uredjaje su ukljuceni u sam kernel uglavnom (u sam "Linux")
....

Pozdrav :)
[ tdjokic @ 02.08.2010. 18:29 ] @
Na ovom sajtu imas vrlo opsirno o mnogim, ako ne i o svim Linuxima www.distrowatch.com.

Kao sto rece kolega Srdjan, skini nesto i probaj i imaj u vidu da ti nije potrebna nikakva instalacija za probu. Veliki broj Linuxa ima Live nacin rada kao prvu opciju - stavis narezani CD u CD/DVD drajv, restartujes racunar, u BIOS-u podesis da se racunar startuje sa CD-a i onda on krene kompletno sa CD-a i na tvrdom disku nista ne menja.

Pazi da prilikom narezivanja skinuti ISO narezes kao Image, ne kao obicnu kopiju. Rekao sam CD, jer ti je lakse / brze da uzmes CD nego DVD. Prve cetiri distribucije koje ti je Srdjan predlozio imaju CD a za one ostale dve ne znam tacno.

Inace, ja cesto i mnogo probam svakakve Linuxe i za to uglavnom koristim one diskove za visekratnu upotrebu, da ne bacam CD-ove bez veze. Mislim da se isplati.
[ calexx @ 02.08.2010. 19:23 ] @
Za Mint KDE mora DVD jer ih ne prave u CD varijanti, uvek je nešto preko 1GB. Ipak, ja više volim DVD+RW jer ne moram da razmišljam o tome da li je dovoljan CD, brže se nareže a i ne mora da se briše pre rezanja. ;)
[ combuster @ 02.08.2010. 23:49 ] @
Ja vise ne trpam nista na cd/dvd-jeve od kako sam nasao arch - zadnje sam strpao FreeBSD na flash :)

@Darko014

Tokom godina, kolektivna svest informaticara o Linuxu kao operativnom sistemu je izasla iz mracnog doba i konacno stekla neku uopstenu manje-vise realnu sliku o istom - to sto si ti napisao - ma od koga cuo - je urbana legenda i kranje neinformisano uporedjivanje dva OS-a.

Linux nije, I REPEAT NIJE, vanzemaljski os namenjen samo 1337 hax0rima - vrlo user friendly os cak sta vise :)

Sve je stvar navike, Srki ti je opisao sta bi trebalo u principu da probas - Ubuntu ti je tu kao tranzicija izmedju Windows usera i Linux wannaB-a :)

Nije tesko naci drajvere za njega - svi drajveri su vec tu (osim onih koji nisu tu a onda si "in the world of s***" za sami pocetak). Ne dobijas nista i ne gubis nista prelaskom na Linux ako ni sam ne znas sta tacno trazis. Ako trazis besplatan operativni sistem koji ce ti zadovoljiti sve potrebe vezane za Internet, multimediju, komunikaciju, office potrebe itd, dakle ono sto bi svaki desktop korisnik radio svaki dan bez igranja Crysis-a - onda je to za tebe. Ako ni sam ne znas sta hoces ali hoces da ucis - opet je za tebe. Ako ti je dosadno, i ne znas sta bi radio drugo - opet je za tebe. Ako hoces sam sebe da ubedis da je Windows najbolji na svetu - opet je tu za tebe.

Linux is there 4u.
[ kvaju @ 02.08.2010. 23:53 ] @
@callex kako misliš nemora da se birše pre rezanja?
ja svaki put kad mi je pun DVD RW, brišem ga.
nije zar da postoji owerwrite opcija? :S
[ combuster @ 03.08.2010. 00:08 ] @
+RW se ne brise as i recall :)
[ madcama @ 03.08.2010. 00:30 ] @
Darko nema sta da se plasis. Ako nemas neku ultra egzoticnu masinu drajveri ce ti biti instalirani dok trepnes.
[ calexx @ 03.08.2010. 09:04 ] @
Citat:
kvaju: ja svaki put kad mi je pun DVD RW, brišem ga.
nije zar da postoji owerwrite opcija? :S
Ovo se odnosi na +RW ali je bitan i program kojim radiš. Nero i ImgBurn sigurno ne brišu, možda se neki drugi program ne snalazi a mislim da sam to video kod nekog od onih jednostavnih free programa. Kada počneš sa nekim CDRW ili DVD-RW, program uglavnom izbaci poruku da disk nije prazan i ponudi prvo brisanje a kada je u pitanju DVD+RW, onda samo kaže da na disku ima nečega i da će da bude prepisano i odmah počinje sa snimanjem.
[ ljuba.micic @ 03.08.2010. 10:03 ] @
Evo nešto za totalne početnike. Probao sam ga juče - odličan je!
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1528174
...Pinguy OS is just a custom built Ubuntu 10.04 LTS with added repository’s, tweaks and enhancements that can run as a Live DVD or be installed. It has all the added packages needed for video, music and web content .eg flash and java, plus I have done a few fixes as well. Like fixing wireless problems, gwibber’s facebook problem and flash videos in fullscreen....
[ combuster @ 03.08.2010. 10:04 ] @
Cak i nije preporucljivo formatiranje DVD+RW vise od 10-tak puta, kazu da se skembaju posle toga...
[ calexx @ 03.08.2010. 10:15 ] @
Formatiranje ili brisanje? Zašto bi uopšte formatirao, osim ako se ne pravi ona paketna verzije kada na DVD može da se piše briše kao na disketu? Inače imam desetine +RW koje sam kupio prilično odavno, bila neka tura Ricoh sa istim cenama za +R i +RW pa sam doobro nakupovao. Mislim da samo jedan ponekad zabrlja ali sam neke takoreći gazio i bacao pa su i fizički prilično oštećeni. Oni mi služe za probu Linuxa, svaki od njih je bar ... 1000 puta presnimljen.
[ combuster @ 03.08.2010. 10:28 ] @
Presnimljen da, ali kada ga blank/erase/format (zavisi od programa za rezanje kako naziva ovo) vise od 10 puta kazu da moze da se zezne i da postaje neupotrebljiv. Iako nema potrebe za time, desi se da neki put jednostavno nece da se presnimi pa moras da ga formatiras.
[ VladimirCDT @ 03.08.2010. 10:31 ] @
@Darko014

Nista ne gubis. Ako ti je do mocnih igara koje postoje samo za windows, uvek imas opciju dual boot - dakle, da imas dva OS-a instalirana na racunaru. Moja zena, od OpenSuse 11.2 Windows ukljucuje samo i jedino kada hoce da igra neku od tih igara. U svim ostalim slucajevima, XP ne zeli vise da vidi ocima.

Sta dobijas ?
Kao prvo, dobijas zaista sirok spektar mogucnosti ali i raspolozivog software-a. Pri tome je vazno naglasiti da je taj softaware besplatan. Gnusni shareware ne postoji. Ima veliki broj aplikacija namenjenih sirokom krugu korisnika koje su odlicnog kvaliteta i koje, u domenu neke licne, amaterske upotrebe, predstavljaju odlicnu zamenu za komercijalni software.
Kod vecine poznatih Linux distribucija, danas je instalacija novih aplikacija i njihov upgrade izuzetno jednostavan. Tacnije, jednostavnije je nego kod Windowsa. I urednije, pedantnije.
Mozes da imas i antivirus, ali ti nije potreban. Svaki korisnik Windowsa je vec navikao na da mu antivirus jede resurse i da ga generalno smara. Toga ovde nema.

Imas mogucnost izbora desktop okruzenja. Postoji nekoliko danas vec etabliranih i stabilnih okruzenja koja zadovoljavaju afinitete raznih korisnika.
Ako hoces fancy desktop - izvoli. Ako hoces nesto skromno i ogoljeno - izvoli.

Ako zelis stabilnost, tu je. Ako si geek i zelis da eksperimentises sa nestabilnim razvojnim, najnovijim verzijama software-a, imas i tu mogucnost.

Sto se tice zahtevnosti, tu takodje imas mogucnost izbora. U zavisnosti od snage tvoje masine, ali i tvojih licnih zelja, postoje distribucije koje su namenski radjene da trose sto manje resursa i koje su u tom pogledu prilagodjene starijim, slabijim racunarima. Medjutim, ova dva epiteta shvati uslovno. Sta je to starija i slabija masina. Konkretno, racunar sa koga sada pisem, radi sa dvoglavim Pentium D procesorom i ima 2GB matore memorije uz brzinu magistrale od 800 MHz. Dakle, to je daleko od modernog i mocnog racunara. A opet, na njemu "trci" najnoviji OpenSuse 11.3 koji je izasao pre nesto vise od dve nedelje, sa KDE 4.4.4 - desktop okruzenjem koje je poznato po tome da ne stedi resurse.

Ja Linux koristim i profesionalno. U tom smislu (dozvoljavam, naravno da neko ima drugaciji pogled), za mene je Linux sa pratecim software-om, jedan mocan i jeftin alat, kome Windows ne moze da parira.
[ tdjokic @ 03.08.2010. 10:42 ] @
Citat:
ljuba.micic: Evo nešto za totalne početnike. Probao sam ga juče - odličan je!
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1528174
...Pinguy OS is just a custom
Ne znam da li je ovo bas za pocetnike jer je stvar uradio pojedinac, po svemu sudeci bez podrske, bez nekih jacih sajtova za skidanje ISO i slicno. Programa ima i previse, ide DVD koji se duze skida a posle utrvrdis da masina nece uopste da krene itd. Nije da sam ja neki zastupnik ili "prodavac" Minta ali on vec duze vreme radi to isto, jos od 2006.

Sudeci po kolicini programa i bogatstvu izgleda i grafike ovo je mozda za pocetnike sa jacim masinama ali je inace pretrpan. Mint ima one potrebne stvari da ti krenu muzika, mediji itd., a instaliranje dodatnih programa se obavlja vrlo jednostavno preko Synaptica i mislim da je nakon instalacije upoznavanje sa radom Synaptica drugi korak u pocetku rada sa Linuxom.

Osim toga, Mint ima na raspolaganju nekoliko verzija, sa raznim radnim okruzenjima a Pinguy OS to nigde ne spominje i verovatno ni nema ako je covek sve uradio sam. Obicno branim raznovrstnost Linuxa ali sada zaista pocinje da se preteruje. Evo jos jednog takvog nalik na Pinguy OS - http://distrowatch.com/table.php?distribution=superos i jos jednog http://distrowatch.com/table.php?distribution=ultimate.

Kad ljudi prave neku novu distribuciju sa specificnim sadrzajem (matematicki, religiozni, muzicki itd.) to ima nekog smisla ali ovih nekoliko nabrojanih gore su cisto fizicko trpanje programa na gomilu, pre bih rekao za lenje nego za pocetnike. Ovaj ultimate je prisutan vec neko vreme, valjda i to ima svoju publiku ali ipak mislim da je to ipak malo bez veze.
[ hejejj @ 03.08.2010. 10:52 ] @
ja sam stekao utisak da svaki korisink linux-a skoro svake nedelje reinstalira svoj kompjuter :) kao sto je srdjan rekao pocni od
1. Linux Mint 9
2. Ubuntu 10.04
3. Linux Mint 9 - KDE verzija
4. KUbuntu 10.04 (Ubuntu, ali KDE verzija)

5. open SuSE 11.3
6. Fedora Linux ... o.O
[ ljuba.micic @ 03.08.2010. 10:58 ] @
Re. tdjokic
Pa, možda, za početnike i nije loše da je malo prenatrpan - za početak da imaju pri ruci sve.Skidanje, preko torenta, išlo max. brzinom..... Probao sam i Mint i superOS i Stoner Ed. ali kod ovog ( PunguyOS ) sve proradilo bez ikakvih dodatnih intervencija ( AMD phenom X4 BE sa integrisanom nv grafikom i 2Gb rama ). Kod Minta bilo problema sa webkamerom na Skajpu što ovde nije slučaj......
[ trimitrije @ 03.08.2010. 11:20 ] @
a sto se tice software-a tice, da li je on isiti za zvaki distro ili se razlikuje za svaki distro?
[ combuster @ 03.08.2010. 11:54 ] @
Razlikuje se u tome sto na jednom distrou je XYZ program ukljucen u repozitorijumu a u drugom nije. Dakle kolicina software-a koji se nalazi u repoima se razlikuje od distroa do distroa, kao i njihove verzije - ali program je program i isti je na svim distroima (uz manje vise primenjenih patch-eva). Ima sad tu finesa ali odgovor na tvoje pitanje bi bilo - nema razlike.
[ trimitrije @ 03.08.2010. 12:10 ] @
hvala lepo
[ tdjokic @ 03.08.2010. 17:59 ] @
Citat:
ljuba.micic: Re. tdjokic
Pa, možda, za početnike i nije loše da je malo prenatrpan
Dobro, svako ima svoj prilaz tome. Ja sam samo mislio da pocetnik treba da dobije osnovni uvid na brzinu a posle da proba razne distribucije dok ne vidi koja mu najbolje odgovara. U tom smislu natrpane, inace na neki nacin i nije lose da imas sve pri ruci.

Ono sto mene muci kod Linuxa je trik da nisam uspeo do sada da nadjem jedan a da sve radi. Uvek nesto malo zeza. Recimo pocne da javlja da je svaki DVD koji stavim u drajv pun, a nije. Restarujem masinu u drugi Linux, sve OK. Zato ja imam uvek po nekoliko, pa caskom skoknem iz jednog u drugi ako se nesto zaglupi ili mi nije jasno u jednom a vidim da je u drugom pristupacnije i slicno.

Isto tako me nervira sto stalno nesto menjaju. Poboljsanje da, ali oni stalno stavljaju nesto sasvim novo, menjaju i nazive programa i jos mnogo toga a izlaze svaki cas i duzu podrsku nemaju bas svi. Tu i tamo mi se desavalo da sa istom distribucijom ali sa novijom verzijom ne radi hardver koji je radio sa starijom verzijom. Bez veze.
[ agvozden @ 04.08.2010. 09:08 ] @
Moj ti je savet da, nakon testiranja vise distribucija, odaberes jednu i konfigurises kako treba.

Ukoliko nakon toga ne cackas mnogo sistem ce ti raditi veoma stabilno. Preporuka je da apdejte radis samo sa stabilnih repo-a.

Linuks se ne menja toliko cesto, uglavnom se menjaju programi. U vindouzima bi to morao da radis rucno. Majkrosoft izdaje zakrpe uglavnom jednom mesecno i to su uglavnom sigurnosne zakrpe. Kod linuksa su to uglavnom unapredjenja.

Iako sam linuks fan (kuci mi je na desktopu) pretezno ga koristim za servere. Tu je neprevazidjen (ukoliko u isti kos strpamo i junikse ;)). Vindouz, ipak ima lepsi desktop i to je nesporno. Vindouz kosta, Linuks ne. Vindouz ima podrsku (koju niko ne koristi), Linuks zajednicu.

A da ne pricamo o tome kako se vecina kune u M$, a nikada ne bi platili licencu za OS.

Stoga, moja je preporuka, koristi linuks ukoliko neces da trazis dlaku u jajetu. Linuks desktop nije savrsen, ali nije ni Win, nije ni Mac...
[ lord_celtic @ 04.08.2010. 10:29 ] @
Citat:
Vindouz, ipak ima lepsi desktop

sa ovim se nebi slozio...
mislim da bi trebao probati jednu distribuciju i eksperimentisati. npr. opensuse ti stize na dvd-u sa kde i gnome grafickim okruzenjem.
[ madcama @ 04.08.2010. 10:39 ] @
Citat:
agvozden: Vindouz ima podrsku (koju niko ne koristi)

MIslis na call centar?
[ tdjokic @ 04.08.2010. 11:50 ] @
Citat:
agvozden: Moj ti je savet da, nakon testiranja vise distribucija, odaberes jednu i konfigurises kako treba.

Ovde se u vise navrata cuje: "Sacekaj novu verziju Ubuntua, tamo ce ubaciti to sto ti treba." i to cesto bude tacno. Znaci, predjem na novu verziju Ubuntua.

Ali, sta se desilo - promenili su nazive nekih sistemskih fajlova, sto na obican rad ne utice, verovatno je cak i bolje, jer oni nisu to menjali bez veze, ali moj drajver za stampac Canon LBP 2900 vise ne moze da se instalira jer ne prepoznaje te nove nazive sistemskih fajlova. A taj isti drajver se koristi za celu porodicu laserskih stampaca.

Prvo resenje - neki komplikovan zaobilazak, neko muckanje, uzas zivi, nema sanse, drzim se ja one distribucije koja jos koristi stare nazive sistemskh fajlova i stampac radi. A za ono "nesto novo" drzim drugu verziju distribucije, drugog nacina u tom momentu nema.

Drugo resenje - pojavio se novi drajver, ali ga na glavnom sajtu Canon podrske nema! Sta se bre dogadja, ko tu koga? I taj drajver se lepo instalirao jednom. Pokusam posle izvesnog vremena da ga instaliram na jos jednoj distribuciji - nece, na jednom mestu javlja neku bezveznu gresku i stvarno je bezvezna, prosto komicna, ali coveku moze da pokida zivce i upropasti ono "konfigurisi kako treba". Naime, ispred jednog parametra u onih par jednostavnih komandi za instalaciju drajvera stoji crtica. Vi i sami znate to, i bolje od mene, kako se pisu programi koji ce se pokretati iz konzole / treminala / komandne linije kako je ko vec zove. Valjda je to mono space, cist tekst, nista grafika i slicno. Nazalost, u uputstvu za instalaciju je neko zabrljao i posto ja ne prepisujem komande nego radim Copy&Paste ja nisam preneo obicnu crticu, jer nije ni bila obicna, nego ona lepa, graficka, i to je poremetilo instalaciju. Znaci, u uputstvu je neko najmanje tu komadnu sa greskom pretvorio u "bogati tekst".

Bio sam totalno sokiran cinjenicom da se novi drajver jednom ranije instalirao a nakon kratkog vremena nece. I vise ne javlja one greske o promenjenim nazivima sistemskih fajlova, nego nesto totalno bez veze. Nema sanse da sad ja shvatim zasto komanda ne prihvata onaj parametar, ni u ludilu mi nije padalo na pamet da se radi o crtici, koju je neku osakatio.

Prodje opet neko vreme, probam novu distribuciju, pa i tamo pokusam da instaliram taj isti drajver i - dogodi se cudo - umesto crtice tamo se pojavi znak pitanja, izgleda da je program nekako prepoznao da je crtica neodgovarajuca i signalizirao gresku. U momentu ukapiram o cemu se radi. Obrisem u terminalu taj znak pitanja i rucno upisem crticu i drajver se instalirao. Cak sta vise, odem u onu prethodnu distribuciju sa osakacenom crticom i tamo iz zezanja probam da popravim instalaciju drajvera i uspe i tamo.

Neko ce reci da ovo banalna sitnica. Jeste, kad znas o cemu se radi, a prosecan korisnik nema sanse da ovo raspetlja. I najcesce banalne sitnice kvare posao. Zato ja stalno govorim da je skoro neizbezno imati dve, tri distribucije, jer te uvek nesto negde zezne u onoj jedinoj.
[ combuster @ 04.08.2010. 14:13 ] @
Pa sta znam, istina je da ima problema sa hardware-om ponekad ali recimo ja tih problema nisam imao ne pamtim. U stvari pamtim, pre 3 godine onaj sagem-ov adsl modem sam imao muke da namestim da radi i uspeo sam posle dva dana xD Al da je bilo user friendly - nije. Uglavnom ne jurim distribucije koje rade na mom hardware-u (posto rade sve) vec sam trazio koji package management system mi najvise odgovara - kao i par drugih specificnosti koje se razlikuju od distroa do distroa. Mada, moram da priznam, kada sam birao hardware (i kada uskoro budem trazio nov) tacno znam sa cim bi mogao da imam problema i to i izbegavam.
[ VladimirCDT @ 05.08.2010. 06:10 ] @
Veliki broj korisnika Linux-a ima osobinu da instalira novu verzije svog omiljenog distroa i/ili raznih programa cim se ovi pojave. To dovodi do utiska linuxasi stalno reinstaliraju svoj sistem. Uz nove verzije dolaze i neke nove mogucnosti, a sa njima i novi bugovi, problemi. Uzimajuci u obzir ucestanost izlaska novih verzija, posebno u poredjenju sa Windows OS-om, ali i nekim poznatijim komercijalnim aplikacijama, moze se steci utisak da su Linux i aplikacije na Linuxu nepouzdani i nestabilni. To je medjutim, daleko od istine.

Sa druge strane, postoji i izvesan broj linuxasa koji vrlo aktivno prate nekoliko distribucija i obavezno ih isprobavaju cim naidje svaka nova verzija. Time se opet dobija utisak da linuxasi neprestano reinstaliraju sistem.

A zapravo, ti mozes da teras jednu verziju jednog distroa par godina, bez ikakvih reinstalacija i da budes savrseno srecan i zadovoljan.
[ janko.84 @ 05.08.2010. 09:02 ] @
Sto se tice problema sa hardverom ima ih i na Win 7.Skoro sam negde "osedeo" pokusavajuci na 7-ci da instaliram neki stari Mustek-ov skener, i nisam uspeo,
dok je na Ubuntu 10.04 i Linuxu Mint proradio cim sam ga prikacio na komp. Po meni najveci problem na Linuxu su 3D Driveri za neke ATI graficke.
I moja preporuka za najbezbolniji prelazak sa Windowsa je Linux Mint.
[ combuster @ 05.08.2010. 09:43 ] @
Na vecini distribucija mozes da upgrade-ujes ceo sistem bez reinstalacije - mada cesto je bezbolnije i lakse resenje backup-ovati sta treba i odraditi clean install. Jednom u 6 meseci za desktop varijantu i nije mnogo. E sad, mnogi isprobavaju nove verzije distroa cim izadju pa tako skakucu sa jednog na drugi svake nedelje. Pogotovo su periodi april/oktobar tu bucni, ovi distroi sto imaju 6 meseci release ciklus obicno idu u tom fazonu (ubuntu, mandriva, fedora, openSUSE) sve je to tu negde. E kada si na rolling release-u tu je stvar drukcija pa mi u principu reinstaliramo samo kada zeznemo beyond repairs instalaciju. Mada evo iskreno, ja volim da kada izadje nova verzija gnome-a i X-a (sacekam da izadju oba) reinstaliram Arch cisto fore radi kada se uverim da sve sljaka kako treba posle upgrade-a. Sto ce opet reci na svakih 6 meseci. Imam rezervnu particiju za isprobavanje cudesa koja me zainteresuju (u skorije vreme LFS i FreeBSD) i to je to. Jos uvek isprobavam varijante i sa tiling wm-ovima ali nikako da se naviknem na njih, navika je cudo.
[ BBS @ 05.08.2010. 16:17 ] @
@janko.84

Odoh u off ali reci mi koji Mustekov skener je u pitanju a koji odlično radi na Mintu i Ubuntu bez ikakvih setovanja??
Što se tiče instalacije na Windows 7 tiče (za koje obično nema odgovarajućih drajvera za neke ranije proizvedene uređaje a vistini drajveri za divno čudo neodgovaraju) rešenje je, naravno ako koristiš legalni Windows 7 u šta nesumnjam, Windows Xp mode i skener radi.
[ janko.84 @ 06.08.2010. 12:45 ] @
@BBS

Mustek BearPaw 1200CU Plus na WIN 7 Ultimate X64 nisam uspeo.Na Ubuntu 10.04 radio na Simple Scan....Sto se legalnosti tice????!!!.....
[ jonathan @ 06.08.2010. 14:47 ] @
Mustek 1200 UB
Čovek koji mi ga je poklonio reče da mu nije radio ni na win XP.
[ janko.84 @ 06.08.2010. 16:19 ] @
A na Linuxu jel ti odmah proradio?
BTW kad je vec BBS pominjao Vista Drivere oni i ne postoje za ovaj skener koliko mi se cini...
[ lermi @ 08.08.2010. 10:14 ] @
Prednosti: ima odličnu filozofiju, besplatan, otvoren.

Mane: u neke profi svrhe je neupotrebljiv, a suviše često i za amaterske (iz ugla *amatera*).

Mane, opet: čak i kad ima profi alatki one (često) ne rade tako dobro kao na Windowsu.
[ vladared @ 09.08.2010. 05:11 ] @
Citat:
lermi: Prednosti: ima odličnu filozofiju, besplatan, otvoren.

Mane: u neke profi svrhe je neupotrebljiv, a suviše često i za amaterske (iz ugla *amatera*).

Mane, opet: čak i kad ima profi alatki one (često) ne rade tako dobro kao na Windowsu.

Aha... Pogotovu ako administrator ne zna da namesti ono što se traži... Linux je dobar kao i bilo koji drugi sistem, a profesionalne alatke uvek rade ako se držiš specifikacija koje je dao onaj od koga si kupio i ako instaliraš na način koji je predviđen (korak po korak). Čim izlaziš iz tog opsega, onda nastaju problemi koji ponekad mogu biti i nerešivi.
[ Danijel Krmar @ 09.08.2010. 06:25 ] @
E stvarno covek moze svasta ovde da procita.

Pre nego sto napises nesto kao "Mane: u neke profi svrhe je neupotrebljiv" trebao bi se dogovoriti sam sa sobom sta su to profi svrhe.

Ako su profi svrhe pisanje Windowss aplikacija, onda da, neupotrebljiv je. Ako je profi svrha recimo neki web server, onda ne da nije neupotrebljiv nego upravo suprotno.

Ja ga licno kao desktop ne volim, koliko god sam ga dugo koristio nikada mi nije prijao (a koristim ga vec desetak godina, prva instalacija mi je zeznula tabelu particija :)). Ali i pored toga mi uvek cuce otvorene dve-tri virtualne masine (bez X-a, cista konzola mi mnogo vise odgovara) na kojima vrsim razna testiranja. A i sto se tice produkcionih servera koje sam odrzavao ili koje odrzavam, uvek su to bile Linux masine, i nesto nisam primetio da to nije u "profi" svrhe.
[ combuster @ 09.08.2010. 10:44 ] @
Kako bre jadni mi izdrzavamo mane kao kompenzaciju za nedostatak prednosti :)

Kao da sam neka uboga sirotinja koja nema para da plati operativni sistem pa sam jadan primoran da ga koristim. Pored svih daz-ova i hazara :)

Ali, jednu stvar moram da priznam. Da ne koristim Arch ne znam koju bih distribuciju koristio a da nije Gentoo, Ubuntu bih teska srca onako prihvatio kao nuzno zlo. Ono sto sam isprobao u zadnje vreme je zastrasujuce.

Probam openSuSe pre neki dan, povucem gstreamer a on sa sobom 500MB dependancy-ja naspram arch-a koji povlaci oko 20-30MB (ovo posle clean instalacije). Ni na SuSe-u ni na Fedori ne vidim sta povlaci od update-ova, dokle je stigao, koliko mu vremena treba da zavrsi, packagekit my as*. Ubuntu sljasti li sljasti, ali ja posle jace od decenije ne umem da upravljam startup servisima na njemu, ima mind of it's own i cesto me ne slusa iako koristim dokumentaciju. KDE nikako da nameste da radi kako valja i dalje ne mogu da verujem da kad ukljucim compositing sve se zivo vuce po ekranu na mojoj x3100 (dok Gnome leti) a kad iskljucim compositing ceo KDE blokne. Evo na openSuSe-u moram da prodjem 3-4 menija kako bih dosao do opcije custom particionisanja, ej bre zasto ? Zasto krijete tu opciju od mene ? Zasto ja moram da trazim gde je ? Jel' to toliko tesko da mi se da button sa opcijom Custom partitioning na pocetnom meniju gde se bira particija za instalaciju? NISAM BRE LEMMING I NECU DA SKEMBAM NISTA, AL' OZBILJNO !!!

Imam osecaj da velika vecina distroa prihvata filozofiju "keep me in the dark, so I don't screw up" sto se meni nikako ne svidja. Ranije nije tako bilo i cini mi se da su resenja od pre 3-4 godine bila znatno bolja sto se tice vecine distribucija. Mozda me je Arch i razmazio pa ne mogu da se vratim nazad...

I tako, sem KDE-a za koji smatram da su imali dovoljno vremena da ispeglaju neke osnovne stvari kao sto je kwin - ja stvarno nemam primedbe na razvoj upstream projekata. Ono sto meni smeta je nacin na koji distribucije to sve pakuju i pruzaju krajnjem korisniku.

I eto zasto se protivim tom priblizavanju korisnicima da bi ih ubedili kako je Linux lagan i user friendly. I kad mi neko kaze neintuitivan je, ne kaze neintuitivan je kao operativni sistem nego nije intuitivan kao Windows ! E pa necete od Linuxa praviti Windows ja vam to kazem (necete od moje koze praviti bubanj, joke :)) Samo mi nedostaje da mi pravi skrivene particije po hard disku kao Win7... Sta ja znam, ja sam lemming...

Evo, ovde sam ispustio svoje mozda neopravdane strahove vezane za buducnost Linuxa - mada ako smo do sada uvek imali izbor ne vidim razlog da nam se taj izbor smanjuje u buducnosti. Za svakoga po nesto...
[ Nedeljko @ 09.08.2010. 11:43 ] @
Ne podnosim nijednu distribuciju koja staje na CD umesto da je dobudže da ispuca najveći deo DVD-a.
[ Ivan Dimkovic @ 09.08.2010. 11:49 ] @
@combuster,

Eto i na tom tvom primeru se vidi da ljudi koji rade na GUI-ju tih Linux komponenti ocigledno nemaju meru.

ILI naprave nesto da je izuzetno nepregledno od kojekakvih specijalnih opcija, ILI odu u sasvim drugu krajnost kao ona GNOME idiotarija sa setovanjem permisija ili to sto ti navodis - sakrivanje naprednog particionisanja.

Poenta je napraviti mocan sistem koji ne sputava naprednog korisnika, ali i koji izgleda pregledno i intuitivno.

To je tezak posao, i zahteva izuzetno znanje u dizajnu grafickog radnog okruzenja.

I ocigledno to znanje nije bas preobilno u GNOME a i KDE taborima.
[ lermi @ 09.08.2010. 12:47 ] @
@vladared
Nije tačno. Jednostavno, nekad heterogeni sistem na Linuxu ne može da parira Windowsu i to je to. A i ne vidim šta se pozivaš na administraciju, ne radi se o tome hoće li neki folder imati pristup ili ne.

@Danijel Krmar
Kao što vidiš, u mom originalnm postu piše "neke svrhe". Nema potrebe da nabrajam, jer ih svakako ima dosta. U jednu od oblasti spada i moja profesija.

@combuster
Osnuj Crkvu Linuxa i završi s tim :) I lupi pingvinom po glavi svakoga ko ne zna da kompajlira kernel, pa ga pošalji u ćošak da uči... ne znam... asembler.


[ combuster @ 09.08.2010. 13:57 ] @
@Dimkovic

Ma to su sve sitnice ali su indikativne kojim putem su izabrali da idu u buducnosti. Sakrij mi danas custom partitioning opciju, sutra ces za grub (jer sta ja znam da li hocu bootloader ili necu), nakosutra ce da mi olaksava zivot tako sto ce 95% stvari da radi umesto mene - a sta ce meni da ja gledam sta se update-uje, da li je to proslo ili nije, koliko mu je vremena ostalo itd... Jos malo pa necu morati ni password da mu dajem.

Evo gnome-shell, jedne jedine opcije nema za konfigurisanje istog a trebao je da izadje krajem septembra. Svi shortcut-ovi programa strpani u jedan meni bez ikakve preglednosti. Sreca pa su odlozili izlazak za jos 6 meseci (a ovi novi mockups obecavaju, stvarno su odradili neke stvari mnogo bolje).

Ali, kao sto rekoh, mogucnost izbora je ono sto nas vadi. Ima mnooooooogoooo kvalitetnih resenja koje mozes da izaberes i dok god postoje distribucije kao sto je Gentoo, Arch i njima slicni - ja se ne bojim. Od mainstream distribucija to mozes i da ocekujes, da implementiraju resenja za koje oni misle da su dobra i da to pruze korisnicima - sad to sto se meni ne svidja nisam ja jedina riba u moru.

Sam si pricao - right tool for the right job. Ja bih sad rekao - every repairman got it's own set of tools, ordered in a way that suits him best :)

@lermi

Nema potrebe da se neke opcije kriju i od pocetnika, ako mu je laksi nacin pred nosem :)
[ pri3rak @ 09.08.2010. 14:52 ] @
Citat:
Nedeljko: Ne podnosim nijednu distribuciju koja staje na CD umesto da je dobudže da ispuca najveći deo DVD-a.


Nakon malo igranja sa arch-om, mogu samo da kazem hebes (dl)dvd distro-e
[ Tyler Durden @ 09.08.2010. 15:08 ] @
Za mene više i ne postoje distribucije koje nisu rolling-release.
Prevaziđen koncept.
[ combuster @ 09.08.2010. 15:52 ] @
Distribucije koje nisu rolling release imaju ogroman problem a to je planiranje feature-a. Kada dodje feature freeze - naknadnih budzenja nema, pa se cupaju u slucaju ne predvidjenih problema tako sto backportuju i patch-uju. Mislim, rekli smo da ce biti xserver 1.7.6 and by $DEITY it will be. E sad sto to vise nije xserver 1.7.6 u formi u kojoj je to upstream, vec je gomila stvari nakalemljena sa xserver-a 1.8 mislim koga to briga. Bitno je da je na papiru to to.

Rolling release nema tih problema. Dodje nova verzija projekta, compiling - testing - repo it :) Tako da se slazem sa Tylerom u potpunosti, rolling release koncept je taj koji treba gurati. Daje vise slobode, nema stega, korisnici se ne drze na ledu narednih par meseci da bi dobili nove verzije paketa itd.

Arch i Gentoo su u tom pogledu vrlo slicni. Sa druge strane arch je vise "bleeding edge", skroz vanilla i odgovara korisnicima laptopova jer su paketi vec iskompajlirani ali pruza mogucnost da preko ABS-a instalirate pakete iz source-a. Gentoo sa druge strane ima obicaj da patch-uje i backportuje po malo pa nije bas tako vanilla ali mogucnosti optimizacije paketa za ciljane sisteme su nevidjene i po mom misljenju nijedna distribucija na netu ne moze da radi tako brzo kao Gentoo pa cak ni da prismrdi. Obe distribucije zahtevaju da korisnik ili ima puno iskustva ili da ga ne mrzi da iscitava dokumentaciju - ali jednom kad ih provalis, pogotovo Arch, su jednostavniji od Ubuntu-a i Fedore zajedno. + Freedom covece, dobijas vrlo mali base system u pocetku a onda povlacis sta ti treba. Tako da kad budem kupio desktop masinu ici ce dual boot Arch i Gentoo - ili dual boot Gentoo - Gentoo - Gentoo stable za svakodnevnu upotrebu a Arch ili Gentoo za testiranje (pre bih Gentoo jer Arch ne pakuje Gnome i KDE sa debugging simbolima pa je zeznuto za podnosenje bug reportova).

/edit:

Citat:

Ubuntu's Christopher James Halse Rogers has just issued a notice that X.Org Server 1.9 is soon going to be uploaded to the Ubuntu Maverick repository for Ubuntu 10.10, which is part of Ubuntu's X and Mesa plans. X.Org Server 1.9 isn't going to be officially released until later this month, but the Ubuntu 10.10 feature freeze is coming up this week so the existing X.Org Server 1.8.2 release is being replaced with an X.Org Server 1.9 snapshot until the final release is made available.


http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=ODQ4Ng

Ahahaha, naucili se, pa da, sta ce im xserver 1.8 u Maverick-u kad je vec 90% njega backportovano u Lucid :) Al za mesu zakasnise :)

[Ovu poruku je menjao combuster dana 09.08.2010. u 17:03 GMT+1]
[ Danijel Krmar @ 09.08.2010. 19:08 ] @
Citat:
lermi:Kao što vidiš, u mom originalnm postu piše "neke svrhe". Nema potrebe da nabrajam, jer ih svakako ima dosta. U jednu od oblasti spada i moja profesija.

Moja greska, nisam to video to "neke svrhe" :).
[ mokelet @ 09.08.2010. 23:34 ] @
Kada je već pitanje prednosti i mana distribucija, navešću svoja iskustva od juče i danas sa instaliranjem različitih distribucija na Asus EEE PC 1000HD (Celeron-M 900MHz i GMA 950)
Nativno je bio instaliran, čini mi se, Xandros. I on je šljakao OK. Onda sam rešio da se zezam.

Prvo je na red došao Ubuntu Netbook Edition 10.04. Lepo izgleda sa launcherom koji sakriva desktop i prikazuje uprošćeni meni sa izborom programčića. Izuzetno lagano za korišćenje. Jedina mana je što je spor. Video na youtube secka.
Moblin i MeeGo nisam uspeo da instaliram pošto rade samo na Atom procesorima sa SSSE3 setom instrukcija. To sam, naravno, saznao na kraju.
EEEbuntu 2.0 radi OK, ali ima ramazan i buđav interfejs.
EEEbuntu 3.0 je spor, koči.

Što se mene lično tiče, nabacio bih mu Slax i mirna Bačka. Ali s obzirom da je korisnik tog netbooka devojčica, ponestalo mi je ideja. Večeras ću probati Linux Mint 9 LXDE i možda Puppeee 1.0.

Neki savet?

[Ovu poruku je menjao mokelet dana 10.08.2010. u 01:15 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 10.08.2010. 00:36 ] @
Linux Mint 9 (gnome) bi trebalo da radi sasvim OK.
[ mokelet @ 10.08.2010. 11:18 ] @
LXDE (na Linux Mint 9) je lepa varijanta, ali imao sam problema prilikom instalacije netbook-launchera.
Puppeee 1.0 je perfektan, podize se za 10-ak sekundi, ali nisam uspeo da ga instaliram (javlja error 15 prilikom ucitavanja Grub-a).
Na kraju sam ipak instalirao Ubuntu Netbook Edition 10.04, javlja neke grescice prilikom botovanja (EDID checksum is invalid, remainder is 221), ali ne utice na rad, bar nisam primetio. Osakaticu neke nepotrebne servise i nadam se da ce ga to malo ubrzati.
[ Nedeljko @ 10.08.2010. 12:05 ] @
Je l' to ona fora "probaj onu drugu distribuciju"?