[ SBSL @ 22.01.2004. 22:59 ] @
Naime o cemu je rec.

Imam sledecu konfiguraciju (kupljenu 2000 godine):
Integrisana ploca INTEL 815i
Memorija 64mb ram
Hard 10gb
Graficka i zvucna na ploci
Procesor CELERON 633Mhz

PROBLEM:

Kada upalim kompjuter, normalno podigne sistem, ulogujem se i onda me ceka PAKAO, 5 do 6 minuta ucitavanja, znaci da mi je desktop spreman za rad.
Onda kad hocu u (npr. MY COMPUTER) nesto da udjem kliknem i cekam jos pola minuta.
Kada udjem na internet ili slusam muziku ne mogu BRZO da otvaram neki drugi program.
Znaci sve u svemu komp. mi koci do k*rca ! ! !
Sta ovako od oka mozete da zakljucite ???
Memorija, Ploca, Procesor ili... ?

joLe_39

[Ovu poruku je menjao BeastMaster dana 23.01.2004. u 01:52 GMT]
[ IHThUS @ 22.01.2004. 23:11 ] @
Od oka zaključujem da gluplji naziv teme nisam skoro video!

Navedi kada je počelo ovo usporavanje da ti se dešava. Mada na 64MB RAM-a nije mi jasno kako je Win XP ikada mogao da radi brzo.

Da li si skoro skenirao komp nekim AV programom?

Probaj da dodaš još 128MB RAM memorije.

[ Bojsane @ 22.01.2004. 23:17 ] @
Za početak idi na: http://www.pandasoftware.com/a...n/com/activescan_principal.htm
i skeniraj pc online.Verovatno si pokupio nekog trojanca...
[ SBSL @ 22.01.2004. 23:18 ] @
Naziv teme sam nemerno stvaio da bi privukao nekog da procita sadrzaj ! :)
Ovo je pocelo pre jedno 6 meseci ali je sad prevrsilo svaku meru...
A sto se tice skeniranja, brate ja nemam pojma nista o tim stvarima na kompu.
Nije da sam glup ali nikad nisam razumeo drajvere, antiviruse itd.
Slusam muziku, rezem diskove, igram igrice itd.

Ali pazi sta je fora !
Kod servisera sam ga nosio vec 2-3 puta, ali kad ga donesem kuci opet.
Kad kazem kod servisera mislim na to da me instalirao sve programe opet !
Ustvari meni je pao sistem pa sam ga odneo, a sta je on radio samo bog zna !
Mozda je samo taj sistem podigao ili kako to vec ide.
Jer moguce da je "trojanac" ostao i posle podizanja sistema ??

Ej pa mozda je to i do memorije ?
Ako vec kazes da 64mb nije dosta.
Ja sam pre nekog vremena imao WINDOWS MILLENIUM...
Da nije zbog toga ?
Mozda da dodam jos 128mb memorije pa da imam 128+64


[Ovu poruku je menjao BeastMaster dana 23.01.2004. u 01:48 GMT]
[ pctel @ 22.01.2004. 23:41 ] @
Jos 128 sto pre, dok jos ima po staroj ceni. I vrati milenijum.
[ optix @ 22.01.2004. 23:46 ] @
Citat:
pctel:
Jos 128 sto pre, dok jos ima po staroj ceni. I vrati milenijum.


... ma stavi 98-icu (ili predji na neki linux), a pre toga uradi jedan format c: (podatke naravno snimi negde) i ima da radi kao avion...

Poz
[ SBSL @ 22.01.2004. 23:50 ] @
Znaci da kupim jos 128mb ram-a !
I da stavim WINDOWS 98, bolje ovaj jer mislim da ovaj zahteva manje memorije nego MILLENIUM !?
A ako nije ni to, dacu komp na otpad :)

Hvala vam... pozdrav
[ optix @ 22.01.2004. 23:56 ] @
Da, samo ne zaboravi da odradis "cistu" instalaciju novog operativnog sistema.
Dakle sa formatiranog diska!
[ IHThUS @ 23.01.2004. 00:06 ] @
Vidi, 64MB RAM-a za Win 98 je sasvim dovoljno te ne moraš ništa da dokupljuješ, ali ako hoćeš Win XP onda dodaj još 128 MB RAM-a.

U svakom slučaju ako imaš kinte dodaj još RAM memorije neće da škodi tvom kompu, naprotiv, prijaće mu a i tebi će, jer će sve da ide brže.
[ cedomir @ 23.01.2004. 02:28 ] @
Učini to što bezbolnije :)
[ Slobodan Milivojevic @ 23.01.2004. 11:08 ] @
Vidi da negde nađeš 128MB memorije, mada je malo teže naći SDRAM, koji predpostavljam, da tvoj komp koristi, ali u svakom slučaju se raspitaj. Naletećeš negde već.

U svakom slučaju windows hoće da nakon nekog vremena počne da radi sporije, pogotovu ako si instalirao, pa deinstalirao programe više puta, U svakom slučaju uradi reinstall sistema. Najbolje pozovi nekog ortaka koji se malo više razume u kompove da ti on to sredi I ne zaboravi backup, nareži na CD ili prekopiraj na neki drugi HDD sve što imaš bitno na mahini, i odradi instalaciju na "čist" komp!!!

Ako nađeš još 128MB ram-a ponovo instaliraj XP i radiće bez problema.

Za 64MB koliko sad imaš moja preporuka je Win2000, ali ne znam kolko dobre drivere za grafiku imaš, i kako će ti raditi igrice, tako da ako nameravaš da se igraš snimi 98-cu. Millennium zaobiđi, jer je dosta bagovit. Snimi win98 Second Edition, i nećeš se pokajati.

Al se ja raspričah
[ kefalo @ 23.01.2004. 11:29 ] @
kao prvo komp ne moze da uspori rad... on uvijek radi istom brzinom... samo se podaci za obradu gomilaju pa se stice osjecaj da sporije radi

u tvom slucaju problem nastaje kod memorije! znaci 64mb rama je JAKO malo za winXP jer on pri prvom dizanju odmah pozdere 80mb... pa u tvom slucaju koristi disk kao memoriju(virtuelnu) pa ti je onda brzina racunara zavisi od brzine diska, citaj, pisi...
ako hoces da zadrzis xp kupi josh 128 a moze i 64mb rama zavisno od toga koliko programa pokreces... (pokreni taskmenager pa u performances pogledaj koliko memorije ti je zauzeto u normalnom radu, pa na osnovu toga odluci koliko ti treba)

ako neces xp(koji bi radio odlicno sa dodatnih 128mb) a hoces win98se(winME iskljuci kao opciju) onda ti nije potrebno 128mb jer win98 ne moze da skonta vise memorije od 128, pa cak i da imas 1gb on i dalje radi kao da imas samo 128! znaci za win98 128mb max... a moze da prodje i sa 64mb

p.s.
brzina kompa takodje moze da zavisi i od kolicine slobodnog prostora na disku... i fragmentacije istog... znaci odradi defragmentaciju podataka i brzina ce osjetno da poraste ;)
[ SBSL @ 23.01.2004. 12:29 ] @
Cekajte, sad mi nije jasno, kakva je to SDRAM memorija (i zasto cu tesko da je nadjem) ???
Ja sam nesto cuo da i oni megaherci nesto znace, postoji 133 i 333 Mhz (ili tako nesto), od cega to zavisi ? Uputite me koja memorija mi treba.
Kada komp dize sistem pise 133Mhz na jednom mestu, pa predpostvaljam da i to ima neke veze ?!
Gore sam upisao svoju konfiguraciju pa neka mi neko kaze sta tacno da pazarim.
I jos bolje ako bi me neko uputio na neko mesto u BG-u... (moze i PP poruka).



[ optix @ 23.01.2004. 15:36 ] @
Samo ti reci tipu koji ti prodaje memoriju da ti treba 128 MB SDRAM (SingleDatarateRandomAccesMemory) na 133 MHz! To ti je brzina magistrale. E sad posto tvoj celeron radi na 66 MHz (osim ako ga nisi overclock-ovao) magistrali, nece biti problem ni ako kupis memoriju koja radi na 100 MHz.
Na 333 MHz magistrali radi DDR memorija, koja te u ovom trenutku ne interesuje.
SDRAM su sada vec zastareli moduli jer se na novim kompovima vrti skoro iskljucivo DDR, zato mozes da imas problema prilikom nabavke.


Pozdrav.
[ IHThUS @ 23.01.2004. 18:00 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic:
Za 64MB koliko sad imaš moja preporuka je Win2000, ...


Ne bih da skrećem sa teme ali mislim da ova preporuka nije na mestu jer bi imao isti efekat kao i sa Win XP-om. Instalirao sam na nekoj sličnoj mašini sa 128MB RAM-a Win 2000 i recimo da je išlo nekako, ma teglilo se sve (mada i hard disk ima udela u tome). Za normalan rad u Win 2000 predlažem 256MB RAM memorije, što brža memorija tim bolje!
[ VRider @ 24.01.2004. 01:51 ] @
Citat:
ako neces xp(koji bi radio odlicno sa dodatnih 128mb) a hoces win98se(winME iskljuci kao opciju) onda ti nije potrebno 128mb jer win98 ne moze da skonta vise memorije od 128, pa cak i da imas 1gb on i dalje radi kao da imas samo 128! znaci za win98 128mb max... a moze da prodje i sa 64mb


Windows98 radi sa 128MB rama max. Windows98SE podrzava 256MB rama.
Svakom windowsu je potrebna reinstalacija svako par meseci. To sto se kod tebe desava je normalno.
[ IHThUS @ 24.01.2004. 10:38 ] @
Citat:
VRider:
Svakom windowsu je potrebna reinstalacija svako par meseci. To sto se kod tebe desava je normalno.

Ajde, ma šta kažeš!

Neko neupućen bi još mogao i da ti poveruje.

Ej eno ti bre Advocacy forum pa se preganjaj do besvesti na temu Win vs Lin.
Reče neko na ES: ''Možeš da mi pljuneš pod Windows.''
[ Goran Mijailovic @ 24.01.2004. 14:40 ] @
Mozda za W2k ili XP mogu da prodju godine bez reinstalacije ali za w98 je godinu dana puna kapa, a to ne mislim samo ja nego mnogi cak se o tome pisalo svojevremeno u Mikru.
[ JOJO847 @ 24.01.2004. 22:27 ] @
prijatelju a da promjeniš kabel od HDD-a....?
Sve radi, samo jako jako sporo.....simptomi puknutog IDE kabela....
[ SBSL @ 25.01.2004. 22:23 ] @
A koliko kosta taj kabl od HDD-a ?
Kolika je verovatnoca da to pukne ?

pozdrav... p.s - Izludjuje me ovo vise, upalim komp. pa za to vreme mogu i da i
idem da se istusiram, taman dok on ucita, pa sad vi vidite kako je to ! :(
[ Goran Mijailovic @ 26.01.2004. 01:23 ] @
A taj kabal je preskup jedno 1-2€
[ malisha @ 26.01.2004. 02:06 ] @
ajde ti blago meni ponovo u servis... neka ti urade bekap, preformatiraju HD, provere IDE kabel i neka ti instaliraju Win98SE, neki antivirus (predlazem Kasperskog) i neki firewall. Ne bi skodilo da se "pruzis" i za dodatnih 128MB SDRAM-a, ali sa 98SE i ne mora, AKO ti nije integrisana graficka, a cini mi se da si rekao da jeste....
onda, instaliraj SAMO one programe koje ZAISTA koristis, da se prilikom dizanja sistema ne bi dizala i gomila drugih "zderaca" memorije, definisi da ti SWAP file bude DO 384MB ((64+128)X2) i u BIOS-u dodeli bar 8MB za graficku.

Sa svim ovim zaboravi na najnovije igre, plafon ti je prvi kvartal 2003. (kao datum pojavljivanja igre), ali zato klasican office, internet, MP3 & DivX ce ti raditi.

Da ne govorim o tome, da se antivirus DNEVNO osvezava (zato je i preporuka Kasperski), da se Firewall ukljucuje PRE nego sto se zakacis na internet i naravno gasi kad prekines vezu, da se HD defragmentuje otprilike jednom mesecno.

a kad ti ponovo uspori.. ti ponovi proces... doduse onda bez kupovanja nove memorije (osim ako stara nije crkla)
[ indicator1 @ 26.01.2004. 08:19 ] @
Za vas koji tvrdite da se Windows mora svaki cas reinstalirati:

Racunar PII 400MHz, 128MB RAM-a , Intel ploca i graficka karta, kupljen 1998 do danas nije reinstaliran Windows.
[ MatezYU @ 26.01.2004. 09:26 ] @
Citat:

Za vas koji tvrdite da se Windows mora svaki cas reinstalirati:

Racunar PII 400MHz, 128MB RAM-a , Intel ploca i graficka karta, kupljen 1998 do danas nije reinstaliran Windows.


Zavisi sta se radi na racunaru... U koje svrhe se koristi i koliko vidim to je brand name masina a ona je mnogo bolje uradjena od ovih jeftinih kineskih varijanti koje mi uzimamo po extra jeftinim cenama...
Inace i ja imam IBM 450mhz, 256mb rama i nikada mi do sada jos nije zablokirao... A secam se na prethodnom racunaru pentium kec non stop mi se zapucavao...
[ SBSL @ 07.03.2004. 23:19 ] @
Stavio sam 256mb SDRAM-a... i ???

Pa ono, bolje je nego sto je bilo ! Pre mi je ucitavanje desktopa trajalo 6 minuta a sad nekih 50 sekundi...

ali dobro, bolje je nego sto je bilo...
[ VRider @ 07.03.2004. 23:37 ] @
50 sekundi sa 300mb rama?! Pa treba da se ubijes! :)
Reinstaliraj sistem i gotovo. Pazi i sta instaliras ubuduce. Ne instaliraj ono sto ti ne treba.
U zivotu nisam video windows koji je instaliran pre dve godine a da i dan danas radi kao prvog dana (ili barem priblizno/podnosljivo). A voleo bih to da vidim. Vi majstori kojima je uspelo da tako dugo ne reinstalirate sistem mogli bi da kazete za sta koristite kompove i sta se sve nalazi na njima.
I nisam rekao da se windows mora svaki cas reinstalirati, ali jednom na svakih 6-12 meseci da.
[ Dr.sima @ 08.03.2004. 00:13 ] @
Klikni na start pa na run i kucaj msconfig. Tu negde imas start up. Pogledaj sta se sve pokrece na pocetku. Probaj da gasis jedno po jedno. Trebalo bi da ubrza dizanje sistema!!!
[ SBSL @ 08.03.2004. 00:17 ] @
Pa i tu sam nesto gasio ali nisam ono za sta ne znam STA JE ???

Da ne ugasim nesto pa da s**bem WINDOWS...

Ali ipak hvala...
[ Dr.sima @ 08.03.2004. 21:43 ] @
Pa ne mozes da sjebes sistem mislim uvek mozes da vratis, u principu mozes sve da pogasis .
[ zvecko @ 09.03.2004. 06:47 ] @
Pozdrav

probaj da instaliras System Mechanic 4.0 (ili neki drugi) i podesi ga da ti redovno cisti Temp fajlove...

Konkretno koristim ovaj program na vise masina jos od verzije 2 i veoma sam zadovoljan kako to sve radi...

Racunar brze dize sistem, aplikacije se brze startuju i sl.

Pozdrav...


PS.. Posalji zapazanja
[ Goran Mijailovic @ 11.03.2004. 00:18 ] @
Nikako System Mechanic 4.0 na XP-u (znam sto govorim)... ukoliko bas neznas sta radis...
[ @lien @ 13.03.2004. 09:50 ] @
Jedna od mogucih solucija...

Evo ti adresa jednog besplatnog programa i uputstvo ja sam sa njima
dobio odlicne rezultate (PS tezak je oko 0.5 MB):

ADRESA:

http://www.microsoft.com/hwdev...mance/fastboot/BootVisdwn.asp?

UPUTSTVO:

BootVis offers a graphical view of your PC's boot performance and shows you why booting your system takes so long. After you download from BootVis, create a folder named 'ptools' and install the utility into that folder. Launch the program and choose Trace, Next Boot + Driver Delays. When the dialog box appears, choose four repetitions and then go grab a cup of coffee. Don't interrupt the process, even if your PC seems to be frozen--BootVis takes its sweet time. The program watches the boot process and figures out how to load drivers, DLLs, and other components simultaneously. It also determines how to start loading some drivers before others have finished, and it identifies the files that no longer need to load.

Once BootVis is done, select Trace, Optimize. The program shuffles drivers and their load order based on what it has learned, making for faster boots.

Javi mi kako si prosao...
[ Goran Mijailovic @ 14.03.2004. 01:08 ] @
Ispravan link:
http://www.microsoft.com/whdc/...mance/fastboot/BootVisdwn.mspx
inace:
...The Bootvis.exe tool is no longer available from this site.

[ @lien @ 14.03.2004. 11:47 ] @
thnx za ispravku linuxscg...