[ biske86 @ 04.08.2010. 00:57 ] @
Video sam u jednom konkursu da se traži VII/1 stepen stručne spreme. Interesuje me koja je to diploma, bačelor ili master.
[ abitbp6 @ 04.08.2010. 05:09 ] @
To nije ni bečelor ni master, već stepen stručne spreme po prethodnoj klasifikaciji. Označava završene četvorogodišnje ili petogodišnje studije. Zakonom je regulisano da su VII/1 i master ekvivalentni.
[ temuchin @ 04.08.2010. 08:56 ] @
da, to je takozvani "diplomirani"
[ biske86 @ 04.08.2010. 13:24 ] @
Aha. Ja imam diplomu inženjera (bačelor) a na master studijama sam sad i ostao mi je samo diplomski. Kao što rekoh našao sam neki konkurs gde se traži VII/1 stepen stručne spreme pa rekoh da vidim gde sam tu ja. Znači još diplomski mi fali do ovog stepena :)
A koji stepen su osnovne (bečelor) studije?
[ abitbp6 @ 04.08.2010. 18:54 ] @
Stepeni su iz prethodne klasifikacije stručnih zvanja, i to

I - osnovna škola
II - dvogodišnja srednja škola
III - trogodišnja srednja škola
IV - četvorogodišnja srednja škola
V - ovo se isto zarađuje u srednjoj školi, ali ne znam kako. Mislim da posle IV stepena položiš još neke predmete i dobiješ V stepen
VI - završena dvogodišnja viša škola
VII/1 - završen fakultet
VII/2 - magistar
VIII - doktor

Poređenje klasifikacije sa stepenima i nove klasifikacije sa zvanjima bečelor, master i doktor nije linearno, tj teško je naći ekvivalente.
Čak i ono što je sada regulisano zakonom, mnogi ne smatraju dobrim rešenjem.
[ djordje1979 @ 04.08.2010. 20:04 ] @
Citat:
abitbp6: Zakonom je regulisano da su VII/1 i master ekvivalentni.

Mislim da su master ekvivalenti samo oni koji su diplomirani sa petogodisnjim studijama. Nisam siguran da vazi za cetvorogodisnje.
[ abitbp6 @ 04.08.2010. 22:07 ] @
Mislim da važi za četvorogodišnje sa diplomskim radom.
[ Srđan Pavlović @ 04.08.2010. 22:39 ] @
Ja sam diplomirao na faksu koji traje 4,5 godine, tj. 9 semestara.

Imam zvanje diplomirani defektolog, ali nemam Master-a, to bih morao
da upisem, odradim jos nesto posla / ispita / radova i dobijem to zvanje.

5 puta 60 je 300 bodova (60 bodova za godinu), koliko je valjda potrebno
za mastera, znaci ako mi je faks trajao 4,5 godina imam recimo 270 bodova (4 puta 60 = 240 + jos recimo 30 za pola godine),
znaci fali mi 30 do 300 za mastera.

Tako je bar kod nas na faksu. Eto, ja imam VII/1, ali nisam master (and commander) ;)
[ temuchin @ 05.08.2010. 08:23 ] @
@biske86

bačelor < diplomirani <=> VII/1 < master

@abitbp6

VII/1 ima svako ko je zavrsio bar 4 - vorogodisnje studije, imao diplomski na kraju ili ne.
[ biske86 @ 05.08.2010. 12:57 ] @
Citat:
temuchin: @biske86

bačelor < diplomirani <=> VII/1 < master


Izvini brate nisam siguran šta znači ovaj znak <=>. Da li je u pitanju manje, veće, ili jednako? Znači sve mogućnosti.
[ temuchin @ 06.08.2010. 10:59 ] @
ekvivalentno

Matematika za srednju ako ne i za osnovnu skolu
[ biske86 @ 06.08.2010. 12:49 ] @
Ali ako je diplomirani ekvivalentno VII/1 onda VII/1 ne može da bude manje od master pošto su diplomirani i master izjednačeni za petogodišnje fakultete (tehnički recimo).



[ abitbp6 @ 06.08.2010. 19:10 ] @
Diplomirani i master su zvanja iz dva različita i nekompatibilna sistema. Ne može se praviti paralela diplomirani od 9 semestara = 270 poena, jer diplomirani nije ni studirao po sistemu prikupljanja poena. Kada se kaže da su ova dva zvanja ekvivalentna u smislu zakona, to znači da diplomirani i master mogu da obavljaju iste poslove i da se diplomiranom neće zadirati u stečena prava (npr, ako diplomirani radi na radnom mestu za koje je novom sistematizacijom propisano da je potrebno zvanje mastera, diplomirani neće biti smenjen sa tog mesta). Ekvivalentni ne znači da jedno zvanje postaje drugo, jer kao što sam rekao na početku, to su zvanja iz dva različita i nekompatibilna sistema.