[ labud @ 22.01.2004. 23:46 ] @
Zdravo,

Imam problem sa ruterom Cisco 2503. Ranije sam podešavao Cisco 1601 i prošlo je nekako sa manje problema,naime, problem je sljedeći:
Uplaim ruter a prije toga terminal. podesim ime,lozinke i ostalo.
poslije u "enable" modu iskonfigurisem interfejse Eth0, Serial0, Serial1 Brid0. Podešavam samo Eth0 i Serial0 ostalo je shutdown.
onda pokušam izvršiti rutiranje međutim nikako ne ide.
Kod Cisco 1600 serije sam rjesavao sa naredbom "ip nat inside/outside" ko šta radi, međutim nikako da mi postane jasno kako da to uradim ovdje kad na naredbu "nat" prijavljuje grešku?

Može li neko pomoći ???
[ markom @ 23.01.2004. 09:28 ] @
U mnogome zavisi od toga šta hoćeš da postigneš.

NAT nemaš zato što imaš staru verziju IOS-a na tom ruteru. Možda da probaš da staviš nešto novije?

Marko.
[ Gojko Vujovic @ 23.01.2004. 10:37 ] @
Možda da se dogovoriš sa provajderom da ti daju par ip adresa pa i da ne radiš nat već obično rutiranje?
[ labud @ 26.01.2004. 02:14 ] @
Pokušao sam zamijeniti verziju IOS-a,međutim, nije išlo verzija 11.3 (imdž bin fajla koji ja posjedujem) ima cijelih 4,8 MB dok ja imam samo 4 MB flash memorije. Kako da zamijenim tu memoriju? Posjedujem 72 PIN-sku memoriju od 8 i 16 MB ali kada zamijenim na slotu onda Ruter neće da se "pojavi" u "hyper terminalu"?

Verzija 11.3 ima nat ali i drugih opcija koje bih rado iskoristio.

Ili da se ne patim da li to znači da verziju 11.0 ne mogu koristiti za rutiranje na ovoj relciji:

provajder(modem)-----v35--->ruter ----eth----> switch------LAN

što bi značilo samo da je ova verzija softwera 99% namijenjena za opciju:

ruter <-------->ruter

Bio bih Marko presrećan kada bi to nešto novije 11.3-12.1 neko mogao poslati mailom Inbox je dovoljno veliki da moze zaprimiti i par takvih...

Ljudi dobre volje pomagajte.
[ derivativ @ 12.02.2004. 10:32 ] @
Ovako ja mogu da ti posaljem ios 12.0(4) za 25xx ako hoces sa IPPLUS

a sto se tice memorije za cisco idi u MDS ili Eunet
samo sto to kosta cisto da znas
[ nemesis @ 12.02.2004. 11:34 ] @
ima i starijih memorija koje pasuju ... a iz PC_ja su :)


[Ovu poruku je menjao markom dana 13.02.2004. u 08:58 GMT]
[ markom @ 12.02.2004. 11:36 ] @
Za 2500 je to potpuno tačno. Ako se ne varam, pasuju obični 32pinski SIMM-ovi, s tim da ne smeju da budu ECC.

Marko.
[ nemesis @ 13.02.2004. 07:37 ] @
imam ja brdo tih memorija kuci :) ... za otpad :) ... pa ako hoce mogu mu dam
da proba :) ...
[ derivativ @ 22.03.2004. 09:16 ] @
hm interesuje me kako moze da se stavi obican sim u cisca
kako on da sacuva na njega ono sto mu treba kada nije flash memorija?
mozda je glupo pitanje
ali cisto me interesuje
[ Gojko Vujovic @ 22.03.2004. 19:25 ] @
Pa neće na njemu ništa trajno ni da čuva - RAM tome i služi, čim nestane napajanja gubi se ali je zato brz i služi kao operativna memorija za privremeno smeštanje iosa, running configa, bafera, keša, countera, itd.

Flash i RAM na ruteru su odvojene komponente naravno.
[ derivativ @ 25.03.2004. 19:20 ] @
Naravno da znam da je na ciscu odvojena FLash i DRAM memorija
nego mi se ucinilo da je rekao da ce umesto flasha da stavi obican ram
pa me je malo zbunilo

:)

e SAda Pitanje

ja sam na svom 2514 stavio obican simm i on naravno u opste nije hteo da se boot-uje
pitanje glasi da li ta sim memorija mora da bude jednostrana posto sam imao dvostrane simm-ove koji ocigledno nisu radili i da li ko zna koliko maksimalno DRAM-a moze cisco da primi

Hvala
[ derivativ @ 26.03.2004. 06:45 ] @
Ok nasao sam da moze samo 16MB rama da se stavi ali je sada ostalo pitanje

koji SIMM jednostrani ili dvostrani

[ nenadgro @ 27.03.2004. 11:56 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Pa neće na njemu ništa trajno ni da čuva - RAM tome i služi, čim nestane napajanja gubi se ali je zato brz i služi kao operativna memorija za privremeno smeštanje iosa, running configa, bafera, keša, countera, itd.


Neki stariji modeli Cisco rutera (npr. serija 1600 bez R u nazivu, serija 2500) su bili run-from-flash. Prakticno bi IOS uvek bio na flash memoriji i sa istog bi se i izvrsavao,bez privremenog kopiranja u RAM. U ovoj varijanti IOS uvek mora biti u nekompresovanom obliku smesten na flash. Zato su IOS-i za ove modele poprilicno veliki. (run-from-ram IOS ima u svom imenu slovo "z", a r-f-flash slovo "m")

Resenje za sve one koji imaju recimo 1601 sa 4MB flash-a i 12MB RAM-a i zele da na tome "teraju" recimo 'IP/IPX IBM Plus' je da konvertuju ruter iz run-from-flash u run-from-ram. Jednostavno stavite "z" verziju IOS-a, i ruter ce da odradi ostalo. Osim sto stedi kupovinu flash memorije, konverzija ubrazava poprilicno sve "CPU-intensive" operacije na ruteru.

NG.
[ derivativ @ 01.04.2004. 09:31 ] @
to ok ali opet to neodgovara na moje prethodno postavljeno pitanje