[ Ivan Dimkovic @ 04.08.2010. 17:26 ] @
Dakle...

Koristim Ubuntu 9.10 u VM-u za igrarije sa Androidom (posto koristim svoj kernel i android build, je li ;-)

Dakle, danas k'o majmun gledam sta radim pogresno... nikako nece da se paste-uje kobasica koju sam kopirao iz HTM strane u terminal... znaci, CTRL+SHIFT+V... nista....

Posle jedno 3 puta ukapiram, posto sam vec ozbiljno poceo da sumnjam da li sam poludeo.. Svaki put sam GASIO firefox... i kada se Firefox ugasi, nestaje i linija iz clipboard-a...

Znaci mora da ostane ukljucen proces da bi mogli da paste-ujete tekst iz njega u clipboard...

Mislim... WTF... ono... 21-vi vek... ALOOO

Da li nesto pogresno radim? Ili zaista ovo mora ovako :)
[ combuster @ 04.08.2010. 17:39 ] @
Mora, gnome nema clipper :) Makar koliko je meni poznato. Ima programcica koji to rade ali moraju naknadno da se instaliraju na GNOME-u, pod KDE-om to sljaka posto ima onaj svoj, kako li se zvase, klipper koji dolazi u okviru kde grupe paketa. Cek da progoogle-am za GNOME.

http://parcellite.sourceforge.net/
http://sourceforge.net/projects/glipper/

E sad oba su discontinued, ali mislim da obadva sljakaju bez problema (iako nisam probao, ako mi verujes nikada mi nije smetalo).
[ combuster @ 04.08.2010. 17:48 ] @
E jos jedna caka, nemoj da te iznenadi (a moze neprijatno i to sa zeznutim posledicama), kada kopiras kobasicu iz browser-a, zakacis li slucajno space posle zadnjeg karaktera kobasice ili novi red - nadrljo si - izvrsava se automatski po paste-ovanju (ovo za space nisam siguran ali mislim da hoce).
[ Srđan Pavlović @ 04.08.2010. 17:51 ] @
Haha... meni je zasmetalo sto puta, za iste stvari tipa
kopiram neku kobasicu i onda ugasim FF i onda moram
ponovo da ga otvaram i trazim tu stranu :)))

Posle sam navikao pa ne zatvaram program dok ne iskopiram.

Jbg, GNOME ne dolazi sa nekim svojim klip-bord managerom
ili kako da ga krstim vec, mora se nesto instalirati naknadno.

A fala bogu ima programa, to je posao od 2 sec da se instalira.

So... opustno :)

I ovo sto kaze combuster za instant - izvrsavanje, pazi i sa time :)
i to me je X puta zeznulo.. :)
[ Ivan Dimkovic @ 04.08.2010. 17:54 ] @
Citat:

Jbg, GNOME ne dolazi sa nekim svojim klip-bord managerom
ili kako da ga krstim vec, mora se nesto instalirati naknadno.


Meni nije jasno sto se Ubuntu ne kurtalise ove bede onda... mislim da li TO treba da bude "desktop replacement" za Windows?

Mislim, ako treba... ono, da... trebace mu 'clipboard manager' ili kako god - mislim da korisnike i ne zanima kako se zove :)
[ Srđan Pavlović @ 04.08.2010. 17:56 ] @
Nisam siguran, ali mislim da je vec na "wishlist"-u (zahtev da se to ubaci), samo ga ne *ebu ocigleno :)
[ Ivan Dimkovic @ 04.08.2010. 17:58 ] @
Iskreno, ali stvarno - i ne cudi me onda zasto je po poslednjoj statistici i dalje na 0.99%

Ozbiljno, mislim da li je moguce da je konzistentni clipboard tretiran kao nebitan feature? Koga oni zaje*avaju...

Steta sto neko ne odradi posao na desktopu kao sto je Google uradio na mobilnom polju sa Linuxom.
[ pri3rak @ 04.08.2010. 17:59 ] @
Selektuj tekst gde zelis (ff npr).Klikni na prozor teminala pa onda klikni na wheel na misu i pastovace (nekako vec :D) :)
[ Srđan Pavlović @ 04.08.2010. 18:00 ] @
Pa mozes ti da instaliras taj programcic za klipbord,
prepakujes ISO (minut posla), i uploadujes

Dimbuntu - A new version based on Ubuntu, having a freakin' clipboard work :)))
[ combuster @ 04.08.2010. 18:01 ] @
Gnome dev-ovi su takvi, kukamo za tray plugin za evolution godinama i niko ne sisa ni dva posto. Ali zato imas 3rd party app-ove koji odradjuju taj posao.
[ Ivan Dimkovic @ 04.08.2010. 18:07 ] @
Koliko ja vidim, imaju 2 popularne varijante:

a) GNOME - onakav kakav je... spartanski
b) KDE - koji izgleda kao neki vasar :)

Ili da dobudzujes ko zna sta.

Pa brate... stvarno, kako..
[ pri3rak @ 04.08.2010. 18:19 ] @
Imas jednu veoma efikasnu koju sam vec napisao.Provereno radi barem 11 godina koliko ga koristim :) Sad copy/paste karaktera stvarno nije bio problem, apsolutno ti ne treba ni ctrl-c ni ctrl-v.Kada se u pricu umesaju slike, tebele i sl. tu je mrka kapa sa linux-om ali ne i za ovo sto ti treba.
[ combuster @ 04.08.2010. 18:21 ] @
Upravo tako. I ja uvek biram GNOME koji mozes da nakalemis kako ti odgovara. Mada nazvati GNOME spartanskom varijantom pored tiling wm-ova i ostalih laksih okruzenja je jeres. :) Malo ko od Linuxasha se zadrzava na out of the box varijanti, pre ili kasnije krece se sa customizacijom.
[ Srđan Pavlović @ 04.08.2010. 18:23 ] @
http://brainstorm.ubuntu.com/contributor/Srdjan%20Pavlovic/ideas/

Aj da vidimo sta ce da kazu tamo :)
[ Srđan Pavlović @ 04.08.2010. 18:33 ] @
Sad svi koji imate nalog na Ubuntu QA, glasajte

Naravno, ako ideja prodje "moderaciju" (awaiting for moderation)
[ combuster @ 04.08.2010. 18:51 ] @
Ahahahaha k'o da je Dimkovic postovao. Braco, 21-vi vek je :P

Pa nadam se da ces dobiti odgovor u 21-vom veku od njih :)
[ Srđan Pavlović @ 04.08.2010. 18:57 ] @
Dobro morao sam malo da dramatizujem, a to
Dimketovo "21. vek" mi se ucinilo dovoljno dobro
[ vlada_vlada @ 05.08.2010. 11:19 ] @
Pa ko ti je kriv sto ne umes da koristis copy/paste ? Sto zatvaras FF kad vec hoces da kopras iz njega?

Podaci treba da budu 'zivi', dok ih drugi app ne primi.

Clipboard: jedna aplikacija salje, druga prima podatke. Kraj.

X je to mnogo elegantnije resio od windowsa.

Kad bi znao sta je sve win morao da izbudalesa da bi se uglavio kao posrednik u toj komunikaciji. Toliko nepotrebna i glupa softverska budzevina nastala iz potrebe da se udovoljava razmazenim korisnicima. Mene takvi feature-i korisnika koji se inate sami sa sobom strasno iritiraju.

Sta kog djavola ima da se zatvara FF pre nego sto se uradi paste ? Jel tolko tesko ne kliknuti na X, ako imas u browseru podatke koji ti jos trebaju ?

I MS je trebao da pedalira tu OLE glupost na vreme, te da se normalno udje u 21. vek, sa zdravijim codebase-om.. ali sta ce kad imaju debile za korisnike..
[ Ivan Dimkovic @ 05.08.2010. 11:41 ] @
Da pedalira OLE glupost - pa taj OLE je razlog zasto je Windows i dan danas na 90% PC racunara - zamisli haosa da bi svaka aplikacija morala da ima custom podrsku za svaki drugi dokument format... na sta bi to licilo? Ah da, na Linux :-))))

Citat:

Pa ko ti je kriv sto ne umes da koristis copy/paste ? Sto zatvaras FF kad vec hoces da kopras iz njega?


Zatvaram zato sto mi trci u virtuelnoj masini koja je na malom delu ekrana i ne zelim da imam 500 prozora u njoj.

Zasto je to uopste bitno? Clipboard upravo treba da sluzi za skupljanje "clipova" a ne da korisnik razmislja o tome da li je neki proces ziv ili ne...

Mislim da taj "prilagodi korisnika sistemu, kakav god da je" stav nije bas najzdravija.

Citat:

Kad bi znao sta je sve win morao da izbudalesa da bi se uglavio kao posrednik u toj komunikaciji. Toliko nepotrebna i glupa softverska budzevina nastala iz potrebe da se udovoljava razmazenim korisnicima. Mene takvi feature-i korisnika koji se inate sami sa sobom strasno iritiraju.


Ok ok... budzevina je, titranje korisnicima... izvinjavam se sto sam pitao :)
[ Horvat @ 05.08.2010. 12:09 ] @
@kernel
Citat:
0/1
Approvals

je l to znaci da je 1 osoba rekla ne?:D

Citat:
Pa ko ti je kriv sto ne umes da koristis copy/paste ? Sto zatvaras FF kad vec hoces da kopras iz njega?

da ne treba white paper od 500 stranica da se napise kako se koristi copy/paste?
[ Srđan Pavlović @ 05.08.2010. 12:24 ] @
Ma bre jos uvek je "Awaiting moderation" :)

@vlada_vlada:
Citat:
Podaci treba da budu 'zivi', dok ih drugi app ne primi.


Nemoj zezati :)

Pa valjda je poenta klipborda da ima svoju "autonomiju", tj. da se
kopirani podatak cuva u delu memorije - jer JA TO ZELIM - da cuvam
podatak u delu memorije - totalno me ne zanima odakle sam ga iskopirao.

Ako radim sa 7 programa u isto vreme, jel treba sad da pazim da slucajno
neki ne zatvorim da ne bih izgubio podatke, jer zaboga - zaboravio sam odakle
sam ih kopirao...

Mislim ono, ja sam navikao na to kako je sada u GNOME-u i meni toliko i ne
smeta, mada me par puta zeznulo, ali to ne znaci da je dobro reseno samo ako
smo TI ili JA navikli na to.

[ vlada_vlada @ 05.08.2010. 12:27 ] @
Citat:

Da pedalira OLE glupost - pa taj OLE je razlog zasto je Windows i dan danas na 90% PC racunara?


Taj OLE je reklamiran kao 'killer feature' pre svega zato sto je MS potrosio uzasno mnogo vremena i energije na njemu.. potpuno drugo pitanje je da li je on zaista imao prelomnu ulogu u prihvatanju OS-a. Uostalom razvoj OLE-a (i kasnijih evolutivnih mutanata) je zamro onog trenutka kada je MS konsolidovao Office u koherentnu celinu.

Citat:

Zamisli haosa da bi svaka aplikacija morala da ima custom podrsku za svaki drugi dokument format... na sta bi to licilo? Ah da, na Linux :-))))


Glavni nacin komunikacije izmedju razlicitih aplikacija i treba da budu fajlovi (sa svojim dokument formatima) - ne clipboard. Clipboard je tu za sitna rudimentalna prenosenja teksta, sto X uostalom i obezbedjuje. Glupo je plakati za win-ovim OLE-om koji je overbloated i sa feature-ima i sa implementacijom.

Citat:

Zatvaram zato sto mi trci u virtuelnoj masini koja je na malom delu ekrana i ne zelim da imam 500 prozora u njoj.

Zasto je to uopste bitno? Clipboard upravo treba da sluzi za skupljanje "clipova" a ne da korisnik razmislja o tome da li je neki proces ziv ili ne...


Da da, korisnik ne treba da razmislja ni o cemu.. aplikacije ce same da "pricaju" jedna sa drugom i da veselo razmenjuju podatke. Ko jos brine o semantici podataka i mehanizmima komunikacije, uostalom dovoljno je da se izmedju tacka A i B gde su aplikacije javi anomalija gravitacionog polja, pa ce se sve pretociti samo...

Sto se tice usecase-a, pa samo treba da izmenis redosled operacija - nece to stvarati nove prozore. Umesto da prvo zatvoris prozor pa uradis paste, ucini obrnuto i efekat je isti. Postojace tek jedan vise taskswitch..

Citat:

Mislim da taj "prilagodi korisnika sistemu, kakav god da je" stav nije bas najzdravija.


Mislim da je ova obrnuta filozofija jos pogubnija, ako se otme kontroli. Korisnik treba da se osposobi da koristi sistem u svakom slucaju, na da pretvara osnovni dizajn u nakaradnog monstruma trazeci gomilu gluposti.

Deca se ne radjaju naucena da koriste racunare..

Citat:

Ok ok... budzevina je, titranje korisnicima... izvinjavam se sto sam pitao :)


Mislis da sam burno reagovao? http://www.amazon.com/Inside-M...aig-Brockschmidt/dp/1556158432

Uzmi pa se i ti zabavi sa 1100 strana obsolete tehnologije kojoj je centralni hram podignut u cast St. Clipboard-a. I dok budes citao, budi sretan sto si u prilici da potrosis vreme sa jednom od referentnijih knjiga iz ove tehnologije. Kasnije tokom godina OLE je nastavio da mutira i ostavio je snazan uticaj na brlog koji win administracija danas predstavlja..

*nix svetu moze da sluzi samo na cast sto se nije upustao u ovakve gluposti..
[ combuster @ 05.08.2010. 12:35 ] @
Evo ovako prosto i jednostavno.

Gnome sam po sebi u okviru svoje grupe alata nema clipboard - ali zato ima jasan API za tako nesto - ko zeli neka napravi. Ako korisnici zele - siguran sam da ce ga gomila njih koristiti.

Problem je u tome sto ga ne koriste. Evo i glipper i parcelite su napusteni projekti, jednostavno nema previse interesovanja za tako nesto. Valjda smo neke stvari prihvatili kao specificnost (posmatrano sa strane Windows operativnih sistema) i vise ne razmisljamo o tome. Ako nam je nesto zaista potrebno - iskopacemo kako to treba podesiti ili sta treba instalirati. Evo ja sam crkao dok nisam nasao foru kako da smestim evolution u tray pa sam na kraju uspeo. Eto to mi je zaista bilo potrebno. Sitnica, koju gnome dev-ovi nisu hteli da implementiraju iz razloga zato sto notification area NIJE system tray, sluzi za notifikacije (obavestenja) a ne za ikone rezidentnih programa i minimize/maximize. I tu je kraj price sa njima, nasao sam evolution-tray plugin i koristim ga i zadovoljan sam.

E sad, nisam za trpanje feature-a bez preke potrebe a i sta ce biti utrpano zavisi od distro/project dev-ova. Niti se cimam previse za pocetnike koji bi da im neke stvari rade otb kao u windowsu, podrska je tu, mogu da pitaju sta i kako gde god hoce, ako im je previse komplikovano nek se vrate na windows i taman da nas ne smaraju. Koga interesuje i ko voli da istrazuje i ko je uporan - taj ce da to odradi i dobice svu mogucu pomoc pri tome.

E sad, mi mozemo da razgovaramo o tome da li je to neophodnost koja bi svakome dobro dosla ili je stara navika koja nedostaje trenutno korisnicima u tranziciji. Kao sto rekoh, izbora i flavour-a za svakoga dovoljno, svako moze da bira i DE/WM, software, sta ce da nakalemi/customize-uje - to je Linux. E sad ako se neka distribucija proklamuje kao izuzetno user friendly ja stvarno priznajem da bi bilo izuzetno logicno da tako neki programcic koji ce da sluzi kao clipper dodje instaliran kao default pod GNOME-om. Za ovo ni najmanje ne krivim GNOME dev-ove. Umesto software store bla bla - daj ti clipper i ljudi srecni. A meni, koji drndam druge distroe, kome to nije potrebno ne zeli ni da se cima sa uklanjanjem istog. Ali ako koristim user-friendly to i treba da dobijem i tu nema sta da se bunim.
[ Srđan Pavlović @ 05.08.2010. 12:43 ] @
Radi se o Ubuntu-u, distro-u prvenstveno namenjenom
za "obicne" korisnike i okrenutom "user-friendly" filozofiji pre svega,
mislim da bi on trebao u okviru svoje GNOME edicije da ima taj "feature".

A GNOME kao GNOME, naravno ne mora da ima, ja i volim
sto osnovna GNOME instalacija nema nikakav bloat, vec samo ono sto je nuzno.

@vlada_vlada - To sto bi Ubuntu dobio ovaj "feature" ne bi nista uticalo na
tvoju mogucnost da i dalje koristis Linux sistem na nacin koji tebi odgovara,
sto ce uvek moci na Linux-u, i to je lepota.
[ Ivan Dimkovic @ 05.08.2010. 12:45 ] @
@vlada_vlada,

OK, ti smatras da je idiotski feature, ja smatram da je sasvim na mestu.

Linux developeri, ocigledno, takodje dele svoje misljenje.

I sve OK, 'fala bogu pa postoje alternative filozofiji "fajl je osnova svega"...
[ vlada_vlada @ 05.08.2010. 12:45 ] @
Citat:

da ne treba white paper od 500 stranica da se napise kako se koristi copy/paste?


Vecina korisnika ce shvatiti razliku izmedju c/p-a na win-u i lin-u za 5 minuta.. neka ga koriste drugacije i to je to.

Nema razloga da se place za MS-ovim greskama.

Inace - klipper i glipper su smesni naspram win-ovog clipboarda.

[ vlada_vlada @ 05.08.2010. 12:48 ] @
Citat:

OK, ti smatras da je idiotski feature, ja smatram da je sasvim na mestu.


Smatram da je slozenost implementacije vs funkcionalnost potpuno neisplativa.

To ga cini idiotskim feature-om..

Citat:

I sve OK, 'fala bogu pa postoje alternative filozofiji "fajl je osnova svega"...


Od OLE alternative se odustaje. Imas na channel9 podcaste gde intervjuisu MS-ove arhitekte ove papazjanije..
[ Nedeljko @ 05.08.2010. 13:11 ] @
Klipbord na GNOME-u na žalost jeste takav kakav jeste, a ne bi trebao da bude. Da, takve su stvari raylog što je linuksov tržišni udeo toliki koliki jeste. Dokle god komunci ne promene stav, linuks će ostati na šačici komunaca.
[ vlada_vlada @ 05.08.2010. 13:18 ] @
Linux nije besplatan windows.. razlikuju se.. cope with it..
[ combuster @ 05.08.2010. 13:20 ] @
So let it be, pre cu da me neko "zeza" sto koristim nesto sto nikada nece zaziveti iznad tog famoznog jednog procenta nego da predje i 10% ali da se izoblici do te mere da postane teletabiski OS koji ce vece probleme da napravi onima koji su uz njega od pocetka zarad idi_mi/dodji_mi korisnika.

Vi kazete 1% a ja kazem milioni korisnika - jel' malo ?

Ne ajd' sad svi ono - try real hard to adopt Jobsian policy :) To je stvarno uber cool, mada ja sam za to da pustimo mi Windows jos par godina da gura tako pa ako im stvarno krene mnogo bolje - ko zna mozda se i Linux geek-ovi odluce za takav korak.

Zamislite sad kontra situaciju, lik neki Linuxash navikao da vrti kocku i da ima 10 radnih povrsina - i kaze zelim to u narednoj verziji Windoza. Pitam se kakav li je outcome tako necega :)
[ Horvat @ 05.08.2010. 13:28 ] @
@combuster, pod "napusten projekat" mislis nije vise update-ovan?
a da li realno, po tvome misljenju, ima potrebe za novom verzijom? da li postoji neki fatalni bug?

btw, nikad mi nije bilo jasno, zasto "svi" linuxasi trce da nabave najnoviji linux dan prilikom objave? i tako svakih pola godine, sta se tako revolucionarno menja svakih pola godine?
[ Srđan Pavlović @ 05.08.2010. 13:32 ] @
@Horvat - malo baratas pogresnim podacima ;)

Pod "napusten projekat" misli se na aplikaciju koju onaj koji je razvija
vise ne prilagodjava novim zahtevima sistema ili korisnika. Ne mora da
postoji bug, ali se moze desiti da aplikacija vise ne prati nove zahteve
sistema ili korisnika. Srpski receno, covek jednostavno batalio aplikaciju,
a na njoj nema vise zainteresovanih da rade dalje.

"Linuxasi" ne trce za novim verzijama, odakle ti to? Naravno, testiranje
svezijih paketa je jedan vid doprinosa korisnika zajednici, pa to neki od
korisnika i rade, ne samo developeri.

Meni je Linux pored osnovnog sistema na kome radim i neki vid hobija,
pa mi testiranje novih verzija OS-a i programa predstavlja i zadovoljstvo,
ali nas je voerovatno manji procenat - ljudi u 90% slucajeva zele da
instaliraju OS i vise ne misle da to rade ponovo... dok bas ne mora :)

Ali eto, ovo je IT forum, pa ne cudi da nas je vecina OVDE verovatno zainteresovana za OS internalije.
[ Horvat @ 05.08.2010. 13:33 ] @
slobodno me ispravi, necu se srditi :]

---
hvala na informacijama :]
al opet, to sto je napusten projekat ne mora biti lose, zar ne? (naravno,ako je program ispravan) tebi mozda zadovoljava potrebe sasvim dovoljno

[ vlada_vlada @ 05.08.2010. 13:33 ] @
Citat:

Zamislite sad kontra situaciju, lik neki Linuxash navikao da vrti kocku i da ima 10 radnih povrsina - i kaze zelim to u narednoj verziji Windoza. Pitam se kakav li je outcome tako necega :)


Svi NT windowsi zapravo i imaju visestruke Desktop-e.

Svaki desktop je vezan za jedan "windows station", koji je dalje vezan za login sesiju. Kreiraju se 3 desktopa po defaultu za svaki winsta (jedan za GINA tj. ctrl-alt-del ekran, jedan za screen saver i jedan defaultni kao radna povrsina koju vidimo).

Mislim da postoji i power toy koji izlaze ovu funkcionalnost - mogu da se kreiraju novi desktopi i da se seta medju njima.

Naravno to ne dolazi uz osnovnu instalaciju wina, da ne zbunjuje krajnje korisnike... rofl
[ Tyler Durden @ 05.08.2010. 13:45 ] @
Linux je zakon! Ne bi ga promjenio ni za sta. Niti bi mjenjao nesto.
:-)
[ vlada_vlada @ 05.08.2010. 13:45 ] @
Citat:

@combuster, pod "napusten projekat" mislis nije vise update-ovan?
a da li realno, po tvome misljenju, ima potrebe za novom verzijom? da li postoji neki fatalni bug?

btw, nikad mi nije bilo jasno, zasto "svi" linuxasi trce da nabave najnoviji linux dan prilikom objave? i tako svakih pola godine, sta se tako revolucionarno menja svakih pola godine?


Pa naravno da se promeni. Softverski projekti imaju svoj zivotni ciklus. Za mene softver koji se ne odrzava, kao da ne postoji... zasto da zavisis na bilo koji nacin od necega sto ce sutra biti zastarelo ?

Pretpostavljam da je najveci 'drive' koji korisnike tera ka novim verzijama strah od sigurnosnih propusta, kojih svakako ima. Sa aspekta sigurnosti za racunar koji ne update-uje softver, a pritom je izlozen internetu - ne postoji sumnja da li ce on postati deo nekog generickog botnet-a, vec samo kada ce to postati..
[ srdjee @ 05.08.2010. 13:58 ] @
Xfce ima Clipman, pa kome GNOME nije vazan... Mint Xfce je odlican
[ Horvat @ 05.08.2010. 14:03 ] @
@vlad, REVOLUCIONARNO se promeni? tesko, mozda neke "sitnice" (i neke "krupnoce"), ali da se svakih pola godine nesto revolucionarno promeni, u to bas i ne verujem

zastarelost je relativan pojam, sve zavisi za sta ti odredjen program treba, ne?
primera radi,ako jedan clipper program za prodavnicu, tacnije za kasu u prodavnici, odradi sve sto mu je i namane i zadovoljava potrebe, zasto bi iko prelazio na neku sarenu verziju istog?

srdjane,kontam ja sve to,zanima te kako radi i sve (slozices se da je vecina linuxasa, barem bila, takva kao ti (nista uvredljivo ;) ), zanima ih sta se desava "ispod haube") i to je potpuno ok, ali kada vidis kako radi/sta je novo, ukoliko uocis da nema nikakvih (za tebe) bitnih izmena, zbog cega ostati na toj novoj,umesto na staroj "oprobanoj" verziji?

[ Srđan Pavlović @ 05.08.2010. 14:07 ] @
Pa prelazak na novu verziju je opravdan jer nova verzija mozde da ima:

1. Sigurnosne zakrpe (ispravljeni sigurnosni propusti koji su uoceni), vrlo vazno naravno.
2. Novi "feature" ili nova opcija u programu koja je tebi korisna

To su neka dva najbitnija razloga, ako je nesto nebitno za tebe niko
te i ne tera da predjes na novu verziju. Zato i postoji CHANGE-LOG
da vidis koja je tacno razlika u odnosu na prethodnu verziju i odlucis
da li tebi treba upgrade ili ne.

Evo recimo, changelog od FF-a 3.5.5 na 3.5.6 (ili koje vec verzije bese) je
ispravka za "bug" koji ce pomoci jadnicima da lakse igraju Farmville,
recimo - ne moras da ga instaliras ako neces.
[ combuster @ 05.08.2010. 14:14 ] @
Ja mislim da trcanje za novim verzijama ima i logike naspram onih koji na Windowsu uvek hoce da imaju najnoviji photoshop, corel, autocad a da ih pri tome nikada i ne koriste. :)

Na Linuxu se programi kao i OS komponente update-uju zajedno, bilo zbog prosirivanja funkcionalnosti, ispravke gresaka, mislim niko od nas ne trci pred rudu nego jednostavno ti se nadju nove verzije u repoima i updater te sam pita jel ih hoces :)

E sad, mene recimo zainteresuje neki projekat, hocu da pomognem u razvoju istog - svucem sa git/svn source i iskompajliram sa podesavanjima kakva meni trebaju (sa/bez gui-ja, podrske za plugin-ove, linkovanje ka razlicitim bibliotekama bla bla). Cim nesto ne sljaka - report. Naravno, gdb backtrace, log/output sve zivo sto moze da bude od koristi se podrazumeva. I to je lepo jer sto vise testera na razlicitim masinama, konfiguracijama, verzija zavisnosti, distribucija - to bolji i ispeglaniji software.

Nama je update na Linuxu maksimalno olaksan, nema update za windows components, optional updates, adobe updater-i koji cuce u pozadini i svakakav ostali software. Jok brate, jedan utility koji mozes rucno a mozes i automatski da pokreces bilo preko terminala i gui-ja, komanda/klik i update svega.

Pod napustenim projektom mislim na onaj koji se vise ne razvija, nije problem samo sa bug-ovima, sta dodje do API/ABI bump-a - jednostavno vise app ne radi a do ove promene moze da dodje kod bilo koje biblioteke koja je potrebna za pokretanje programa (osim ako nemas staticki ulinkovanu verziju). Jednostavno ne treba se navikavati na software koji vise nije aktivno razvijan/odrzavan. Iz istog razloga sam presao sa KDE 3.5 na Gnome (jer je 4 bio tiha jeza).

@vlada_vlada

znam da ima neki util koji ti omogucava da vrtis i kocku pod windows-om ali i ovde pricamo o tome da li je nesto ili nije ukljuceno kao default. Ja od ta 3 desktopa koja pominjes nemam neke realne koristi - iako windows nisam nesto ozbiljnije vrteo poodavno nesto ne mogu da se setim da sam mogao lako i jednostavno da prebacim browser na jednu povrsinu, terminal na drugu a chat window na trecu. Ja mislim da je ovo izuzetan feature i zao mi je sto ja makar nisam pronasao da to moze i na Windowsima.

Isto tako mi je zao sto ne mogu da iskljucim neki od video izlaza prilikom samog ucitavanja kernela. Evo zeznuo mi se ekran na laptopu, video=LVDS-1:d i ne brinem da ce mi se prikazati screwed up rezolucija na oba monitora jer nemaju isti aspect ratio. To ne mogu ni na BSD-u ni na Windowsu, vec cekam da se podigne operativni sistem pa onda da mi blinkne par puta i ekran na lapu i na monitoru pa da zapamti podesavanje (ako uopste i pamti ni to nisam probao). Na BSD-u moram da se zezam sa xrandr-om prilikom podizanja X-a (unutar xinitrc-a). Nativna rezolucija pri boot-ovanju bez ikakvih podesavanja, mogucnost enable/disable hardware-a, tweakovanje acpi-ja i ostalih zezancija jos u ranoj bootstrap fazi - bre nije lose za krs koji koristi 1% ljudi.

Sta znam, ispade da ona izlupana fora "Linux is user friendly - it's just picky about it's friends" je apsolutno tacna.
[ Tyler Durden @ 05.08.2010. 14:15 ] @
Citat:
Za mene softver koji se ne odrzava, kao da ne postoji...


Takodje.
[ vlada_vlada @ 05.08.2010. 14:29 ] @
Citat:


znam da ima neki util koji ti omogucava da vrtis i kocku pod windows-om ali i ovde pricamo o tome da li je nesto ili nije ukljuceno kao default. Ja od ta 3 desktopa koja pominjes nemam neke realne koristi - iako windows nisam nesto ozbiljnije vrteo poodavno nesto ne mogu da se setim da sam mogao lako i jednostavno da prebacim browser na jednu povrsinu, terminal na drugu a chat window na trecu. Ja mislim da je ovo izuzetan feature i zao mi je sto ja makar nisam pronasao da to moze i na Windowsima.


Evo, direktno od MS-a: http://www.microsoft.com/windo...ads/powertoys/xppowertoys.mspx

Utility se zove "Virtual Desktop Manager" i nije losh.

Ja licno koristim VirtuaWin: http://virtuawin.sourceforge.net/

U principu svejedno je koji ces odabradi, jer i jedan i drugi predstavljaju samo frontend za funkcionalnost koja je u windows-u "by design".
[ srdjee @ 05.08.2010. 14:33 ] @
@Horvat
Hehe, nisam ja linuxas, niti me interesuje sta je ispod haube, samo sam nasao da je linux Mint Xfce, jedan vrlo KOMPLETAN distro, da mi cuci na 1 flesicu za nedajbozestamesnadje.
Mada posle par godina rada u Solarisu 9, bilo koji linux je super user-friendly
Na laptopu mi cuci Win 7 Embedded, minimalista sam
[ combuster @ 05.08.2010. 14:37 ] @
@vlada_vlada

Ok znaci imamo situaciju

Virtualni desktopovi by Microsoft - nisu implementirani na nacin koji bi out of the box bio dostupan korisniku

Clipboard API by GNOME - nisu implementirali samu aplikaciju koja bi to radila i bila ukljucena u gnome grupu aplikacija

Eto, ista situacija :)
[ Srđan Pavlović @ 05.08.2010. 14:42 ] @
Ma je*es OLE, nek radi bar za plain text sadrzaje.
[ vlada_vlada @ 05.08.2010. 14:54 ] @
Citat:

@vlada_vlada

Ok znaci imamo situaciju

Virtualni desktopovi by Microsoft - nisu implementirani na nacin koji bi out of the box bio dostupan korisniku

Clipboard API by GNOME - nisu implementirali samu aplikaciju koja bi to radila i bila ukljucena u gnome grupu aplikacija

Eto, ista situacija :)


Huu.. pa nije, to sve vreme pokusavam da kazem.

U MS-ovom slucaju oni nisu isporucili samo sitnu aplikacijcu koja barata postojecim apijem i daje minimalni UI.

Dok kod linux-a, uopste ne postoji infrastruktura koja bi bila uporediva sa windows-ovim Clipboardom.

Razmena podatka kroz Clipboard predstavlja zapravo IPC, slozices se. Jedan proces salje podatke (manje vise u arbitrarnom obliku), a drugi proces treba da ih primi i pritom sacuva sto je moguce vise strukture u prenesenim informacijama. Korisniku je npr. potpuno beskorisan binarni blob koji bi srucio u svoj writer program, on zeli da npr. nakon copy paste-a sa neke web strane sacuva tekst, slike, informacije o formatiraju i jos kojesta.. jos bi mu bilo draze kada bi kasnije npr. nakon sto se ti podaci izmene u osnovnoj aplikaciji (odakle se kopira), automatski update-uju na destinaciji. I to je koristan usecase.

Dakle, kad pricamo o Clipboardu - govorimo o IPC standardu. E sad koliko detaljan i obiman taj standard moze da postane, mozes da vidis na primeru MS-ovog OLE-a. I zaista toplo preporucujem da bar prelistas knjigu "Inside OLE", cisto kako bi okvirno stekao osecaj o tome sta ta tehnologija stvarno jeste. E sad pitanje je ko pod linux-om moze zaista i da isforsira upotrebu ovog system wide standarda.

Osnovna c/p funkcionalnost je nesto sto vec sam X nudi. Moguce da GNOME desktop env. dodaje nesto semantike povrh toga.. nisam gledao, ali ne verujem da je uporedivo sa MS-ovim overdesign-eom.

OLE je kasnije prerastao u OLE2, tj. COM (pravi OO binarni interface izmedju aplikacija). MS se nadao da je moci da ponovi uspeh koji je imao implementacijom ABI-ja, sa OO binarnim interfejsima.. i to je prihvaceno donekle, dok se nije shvatilo da ce .NET sa svojim radikalnim redizajnom resiti taj i jos dosta drugih problema...

[ combuster @ 05.08.2010. 15:16 ] @
Pazi ovo je as simple as it gets:

http://library.gnome.org/devel...sec-clipboard-examples.html.en

Dakle ja mogu da napisem aplikaciju koja bi bila neka vrsta table na koju bi mogao da lepim iskopirani tekst. Oznacis koji unos ti je aktivan na samoj tabli a naravno mozes da biras izmedju nekoliko njih (tako je valjda i klipper odradjen). Za ovo ne da nije potrebna knjiga od 1100 strana vec je na par html stranica.

Dakle API je tu - samo ne postoji aplikacija unutar gnome-a koja ce ovo da iskoristi na nacin na koji recimo Dimkovic hoce, vec je na programerima aplikacija da iskoriste ove funkcije.

Uopste ne zelim da poredim gabaritet OLE-a i gtkmm-a :)

http://library.gnome.org/devel...ble/classGtk_1_1Clipboard.html

Mada nisam siguran da je OLE samo clipboard ;-) Naravno nije ni gtkmm xD
[ vlada_vlada @ 05.08.2010. 15:39 ] @
Pda, ali ovde se kopiraju samo UTF8 stringovi.

Inace u kodu je i interesantna ideja autora kako se nositi sa slozenijim podacima ;)

Code:

void ExampleWindow::on_button_copy()
{
  //Build a string representation of the stuff to be copied:
  //Ideally you would use XML, with an XML parser here:


Pa posle kad ispadne XML u Writeru, korisnik nek se cese...

[Ovu poruku je menjao vlada_vlada dana 05.08.2010. u 17:03 GMT+1]
[ combuster @ 05.08.2010. 16:04 ] @
Ono su samo par primera. Imamo celu Clipboard klasu koja moze lepo da posluzi za programce koje ce da cuci aktivno u notification area i da kupi markirani kopiran tekst/url whatever i da pamti zadnje markiran a da klikom mozes da odaberes po history-ju koji mozes da nasetujes na koliko hoces, 10/50/100 i milina. Proces ne mora da ostaje aktivan sa kojeg se kupi tekst (jer je sam clipapp non stop aktivan) + ne moras da menjas API ni za dlaku. Cak sta vise mislim da bi ovo relativno jednostavno bilo uraditi (kad budem hteo da vezbam probacu). Tu je uvek i source od glipper-a i parcelite-a.

Nisam siguran, moguce da sam umislio, ali cini mi se da je na matorijim verzijama Fedore dolazio neki od gnome clipboard programcica po default-u, sve je nesto g pa ne mogu da se setim kako se zvao.

Na kraju krajeva opet se malo udaljismo od teme, dakle kao sto i po prvi put rekoh - ja ovo nisam ni primecivao nikada pre, tj primetio sam jednom i to mi je bilo dovoljno xD Cak sta vise, secam se da me je klipper iritirao mnogo zadnji put kad sam ga cackao. Ali to ne govori da je ideja losa vec da je lose implementirana (moguce da su bili trenutni neki tripovi i da je kasnije ispravljeno).
[ Srđan Pavlović @ 05.08.2010. 16:10 ] @
srdjan@Desktop ~ $ sudo apt-cache showpkg glipper
[sudo] password for srdjan:
Package: glipper
Versions:
1.0-1.1ubuntu1 (/var/lib/apt/lists/archive.ubuntu.com_ubuntu_dists_lucid_universe_binary-amd64_Packages)
Description Language:
File: /var/lib/apt/lists/archive.ubuntu.com_ubuntu_dists_lucid_universe_binary-amd64_Packages
MD5: 38db13f4f33a3b8019867f573d2413f8


Reverse Depends:
brdesktop-gnome,glipper
Dependencies:
1.0-1.1ubuntu1 - python (3 2.7) python (2 2.6) python-support (2 0.90.0) libatk1.0-0 (2 1.20.0) libc6 (2 2.2.5) libcairo2 (2 1.2.4) libfontconfig1 (2 2.4.0) libfreetype6 (2 2.2.1) libglib2.0-0 (2 2.16.0) libgtk2.0-0 (2 2.18.0) libpango1.0-0 (2 1.14.0) gconf2 (2 2.10.1-2) python-gnome2 (0 (null)) python-gnomeapplet (0 (null)) python-gobject (0 (null)) gnome-panel (0 (null)) yelp (0 (null)) python-crypto (0 (null))
Provides:
1.0-1.1ubuntu1 -
Reverse Provides:
srdjan@Desktop ~ $

sacu ga probam :)
[ combuster @ 05.08.2010. 16:14 ] @
Aha :)
[ Srđan Pavlović @ 05.08.2010. 16:14 ] @




Dimke, da glava vise ne boli ;)

sudo apt-get install glipper
[ combuster @ 05.08.2010. 16:20 ] @
E al pazi foru sta JESU ubacili po default-u (gnome 2.30 btw)



Dakle da ti neko ne smrce clipboard sadrzaj :) A to sto se gubi posle ubijanja procesa to nikom nista a ?
[ combuster @ 05.08.2010. 16:25 ] @
Ahahaha, pa znas sta je fora, sad gledam (joj).

Ako ti je terminal otvoren PRE nego sto ubijes browser - to sljaka i posle ubijanja istog. Ako ne - ure screwed. A pricaju da u Firefox-u to iz nekog razloga ne sljaka jer je to feature firefoxa (moguce i ostalih browser-a) ali na epiphany-ju koji je Gnome-ov radi.
[ Srđan Pavlović @ 05.08.2010. 16:35 ] @
Poenta je da ne moras uopste da mislis na pre / posle problematiku

Ej, ovaj glipper sasvim fino radi posao. Mogao bih da dodam tamo
u brainstorm da bi mogao da se ubaci on po default-u u Ubuntu...

Dobijes i lepu zutu ikonicu u panelu za njega

A sto se tice ovog da je "feature FF-a", jedino ako su oni namerno ubacili
deo koda da po zatvaranju FF-a prazni clipboard iz nekih... sta znam - sigurnosnih razloga
[ combuster @ 05.08.2010. 16:41 ] @
Citat:

sta znam - sigurnosnih razloga


Aha, to su i oni rekli :D
[ Srđan Pavlović @ 05.08.2010. 16:46 ] @
Eto vidis, bolje je onda tako, u protivnom je neko mogao da vidi Dimketovu kobasicu i kompromituje mu sigurnost
[ vlada_vlada @ 05.08.2010. 16:48 ] @
Code:

void     store ()
     Stores the current clipboard data somewhere so that it will stay around after the application has quit. 


Izgleda da gtk ima podrsku za cuvanje cb podataka posle gasenja app-a. Samo sto to verovatno retko ko koristi ;)

Btw, sta je sa primarnim selekcijama, hoce li glipper i to da cuva posle gasenja app-a ili ce to da preskoci, jer nema pod win-om..

http://www.jwz.org/doc/x-cut-and-paste.html
[ Nedeljko @ 05.08.2010. 16:50 ] @
vlada_vlada

Samo ti korisniku objasni šta je to IPC, ali on zna da klipbord na vindouzu radi!

Operacija kopiranja ili isecanja treba da bude IPC u kome aplikacija šalje objekat, a klipbord ih prima, a operacija nalepljivanja treba da bude IPC u kome klipbord šalje objekat a aplikacija ga prima. To na vindouzu jednostavno RADI!

Dokle god linuksaši budu imali odnos kao combuster da nema šta da se titra tamo nekim idimi-dođimi korisnicima, linuks će biti tu gde je i sad.
[ vlada_vlada @ 05.08.2010. 17:00 ] @
Citat:

vlada_vlada

Samo ti korisniku objasni šta je to IPC, ali on zna da klipbord na vindouzu radi!

Operacija kopiranja ili isecanja treba da bude IPC u kome aplikacija šalje objekat, a klipbord ih prima, a operacija nalepljivanja treba da bude IPC u kome klipbord šalje objekat a aplikacija ga prima. To na vindouzu jednostavno RADI!

Dokle god linuksaši budu imali odnos kao combuster da nema šta da se titra tamo nekim idimi-dođimi korisnicima, linuks će biti tu gde je i sad.


Radi clipboard i pod X-om (za vecinu svakodnevnih potreba).

Cak imas i usecase koji je jos jednostavniji: nema operacije kopiranja. Samo primarna (poslednja izvrsena) selekcija i paste.

Tako da se korisnici jos manje muche.. samo treba da nauce da koriste ;)
[ Srđan Pavlović @ 05.08.2010. 17:01 ] @
@Nedeljko - radi se o tome da nekome jednostavno odgovara da Linux bude "tu gde je sad", odnosno - ne vidi to kao neku manu.

I meni u velikoj meri odgovara da ostane tu gde je sad - uz neke izmene koje bih pre okarakterisao kao sitnice.
[ vlada_vlada @ 05.08.2010. 17:48 ] @
@combuster:

Koliko vidim ostalo je ne razjasnjeno pitanje zasto se glipper ne isporucuje uz osnovnu instalaciju npr. ubuntu-a ?

Prema API-ju koji si mi dao u idealnom slucaju glipper bi trebao da radi ovako:

- nakon svake selekcije (ili kopiranja), glipper zatrazi od aplikacije spisak formata u kojim se selekcija nudi
- osnovni formati su: text, RTF, image, URI, plus X custom formata koje app moze da registruje
- nakon sto detektuje selekciju ili 'copy' dogadjaj, gliper treba da zatrazi od app-a podatke u svim dostupnim formatima i da ih pohrani kod sebe
- sada, glipper pomocu Clipboard::set metode registuje SlotGet callback i postaje ponovo 'vlasnik' clipboarda spreman da posluzi podatke koje je preuzeo

E sad ti napises ovakav program, smestis ga u notification area.. i sve super radi.. kopiras tekst iz browsera u tekst editor i sve kul.. e sad, reci mi sta se desava u situaciji gde ti ustajes sa stolice, i na tvoje mesto za tastaturu seda neki audio inzenjer koji pali app za av montazu ?

[ Tyler Durden @ 05.08.2010. 18:59 ] @
Citat:
linuks će biti tu gde je i sad


Linux je na sasvim dobrom mjestu. Da ne kazem odlicnom.
To sto ga ne koriste amateri kojima je FB prva i posljednja stranica na netu i za igranje igrica (iako za ovo prvo naravno nema nikakvih prepreka) samo mu ide u prilog.
[ VladimirCDT @ 05.08.2010. 19:59 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
b) KDE - koji izgleda kao neki vasar

Zavist je greh koji na trenutke moze da deluje simpaticno.

Elem, sto se tice opisanog problema iz uvodnog posta.

Dimkovicu, mogao si malo i da razmislis pre nego sto si pustio taj flame na Linux.
Cim ti uradis "copy", jasno ti je da kopiran sadrzaj mora da se iskopira negde u memoriji. Sigurno je da ma kakav proces koji drzi kopiju sadrzaja sigurno ne drzi neku "referencu" na prozor aplikacije sa koje se kopira, niti referencu na kopirani region. Jasno je da ce, ako ni zbog cega drugog, a ono zato sto je lakse za implementaciju - da iskopira bajtove na drugu lokaciju u memoriji. Cim si se ti susreo sa tim da sadrzaj posle gasenja izvorne aplikacije vise nije dostupan, to znaci da je sadrzaj namerno uklonjen. O tome se dakle moze govoriti samo kao o feature-u, a ne o necemu sto bi zahtevalo "ALO" i "XXI vek". Razumem, naravno, da je ipak sve doslo iz tvoje (meni tesko razumljive) odbojnosti prema Linuxu.

Druga greska koju pravis, to je da smatras "user friendly" i "out of the box" ono sto nalazis na Windows-u. Tebi su feature-i i osobine Windows-a definicija za navedena dva pojma.

Zamisli situaciju da je nekome prvi operativni sistem bio neka od poznatijih Linux distribucija i onda taj neko sedne pred Windows. Reakcije bi bile:
1. "Zasto nemam 4 desktopa ? Kakav je ovo krs ? ALO, XXI vek !"
2. "Kakva je ovo glupost da moram da downloadujem nekakav setup.exe, pa da ga startujem, pa da klikcem next-next-next... do finsh-a ? ALO, XXI vek ! Hocu da mi se izlista sav raspolozivi sw na repou, ja samo da cekiram sta mi se svidja, kliknem accept i da vise ne razmisljam."
3. "Zasto mi ovaj idiotski OS trazi da reboot-ujem racunar kada instaliram neku aplikaciju ili kada se update-uje ? ALO, XXI vek !!!"
4. "Zasto moram da kliknem u par dijaloga da bih otkacio USB device ? Zar nije to dovoljno reci samo jednim klikom ? ALO, XXI vek !"
5. "Zasto nema krstenog editora ? ALO, XXI vek !"
6. "Zasto nema neki office suite out of the box, nego moram da instaliram odvojeno ? ALO, XXI vek !"

I ovako bismo mogli all night long, ali nas to nigde ne vodi.

Takodje, ne razumem zasto se uopste petljas sa Linuxom ako ocekujes da oponasa Windows ? Ako zelis Windows, onda koristi Windows. Nemoj uopste da se bakces Ubuntu-om ili ma kojim drugim Linux distroom. Potpuno si iracionalan u tome.
A ne razumem ni zasto se petljas sa Linuxom kada samo zelis da mu nadjes mane i gadi ti se ? Ja Windows podizem samo kada moram, uopste ga ne koristim da bih sebi dokazivao da je los, da mi ne odgovara, da je gori od mog OpenSuse-a itd.
Petljajuci se sa Linuxom samo sebe nerviras.

Za kraj, prihvati, uvazi cinjenicu da nas, koji spadamo u manje od 1% nekakvog trzista, daleko bolje zadovoljava Linux, da nam je udobniji, prakticniji, bogatiji, lepsi, efikasniji itd. i da ga koristimo ne iz nekih iracionalnih tripova, vec da smo vrlo razumni po tom pitanju.
Jos jedna primedba: stvarno je bezveze da linux korisnike trpamo u isto trziste sa americkom domacicom koja je pazarila laptop sa preinstaliranim windowsom da bi mogla da se smara po socijalnim mrezama, prati traceve o celebrities, ubija vreme na mesindzeru, i koja nema pojma da postoji nesto sto se zove Linux.

Btw. meni je Klipper (OpenSuse/KDE) aktivan po default-u.
[ Srđan Pavlović @ 05.08.2010. 20:39 ] @
Pa da, uz popularnije KDE distribucije uglavnom dodje klipper po default-u,
mislim da ne bi falilo nista ni da ovaj glipper dodje default uz Ubuntu na GNOME-u.

A to "21. vek" - opusti se, to je default drama-level kad je advocacy i Linux VS Windows u pitanju,

ne bi imalo chara bez toga previse bez malo drame :)
[ VladimirCDT @ 05.08.2010. 20:45 ] @
Citat:
Srđan Pavlović:
A to "21. vek" - opusti se, to je default drama-level kad je advocacy i Linux VS Windows u pitanju,

ne bi imalo chara bez toga previse bez malo drame


Cenis da bih mogao da se ubacim u neki feminin trip, te da izdramim sto mi je puk'o nokat kao da je propast sveta ?
[ Srđan Pavlović @ 05.08.2010. 21:03 ] @
Hehe :)

Btw, ovaj glipper ubacuje sadrzaj u listu i samo kada selektujes nesto, ne moras ici na "copy".

/edit: Aha, ima opcija da se to iskljuci, cool... :)
[ VladimirCDT @ 05.08.2010. 21:08 ] @
@Srdjan

Isto se ponasa i Klipper.
Ma pazi, nema oko tih Clipboard alata neke mudrosti, sta moze, a sta ne moze da uradi. Sve je to davno vec izdefinisano i izvucen je maksimum funkcionalnosti iz clipboarda. Samo je pitanje da li ga koristis, da li ti treba, da li obracas paznju na njega. Ja na ovoga cak i ne obracam paznju jer realno, gotovo svaki copy biva ispracen neposrednim paste-om.

Ali eto, tu je, ne skidam ga sa systraya...
[ jablan @ 05.08.2010. 21:09 ] @
@Vladimir: Uopšte ne mora da znači da je jednostavnije da "Copy" kopira sadržaj negde. Kopirani objekat uopšte ne mora da bude plain text. Verovatno može da bude i objekat.
[ combuster @ 05.08.2010. 21:11 ] @
@vlada_vlada

Ispratio sam te sve do ustajanja sa stolice. Seda, startuje Lives! i ? Ako si mislio oko cuvanja podataka treba ih pohraniti u strukturu i oni su tu, nije bitno sta se kasnije dogadja. Mada ja ne bih koristio primary selekcije nikad iz prostog razloga sto ometa upravo podatke koji se cuvaju - u tom slucaju bi bilo previse sacuvanih selekcija i korisniku bi bilo vrlo tesko da izabere ono sto mu treba, pogotovo ako izbacujes po LIFO principu sto je logicno (par markiranja kasnije i ono sto si hteo da copy/paste-ujes je vec ispalo iz menija).

E sad ovo oko primary/clipboard selekcija vazi za X, sto je mozda i bolja varijanta od gtkmm-a. Morao bih da iscitam dokumentaciju lagano i da proverim kako to funkcionise (i da li uopste funkcionise) izmedju QT/GTK app-ova jer bi veliki fail bio da neko ne moze da odradi copy/paste iz QT aplikacije na GTK i vice versa (iako ja ne mixujem to dvoje nikad).

@VladimirCDT, Srdjan

Ovo je normalno za advocacy i na kraju krajeva pokrece razmenu misljenja. Dimkovic nije Linux wannabe nego mu je lakse da drnda android kernel iz samog linuxa nego preko cygwin-a i ostalih cudesa, samo puca na tu kartu user friendly varijante da nas malo bocne - na sta smo navikli i ne cimamo se mnogo.

Ja gotivim kad se diskusija malo zapaprici, odmoris se od citanja logova :) Pricamo, zahebavamo se, razmenjujemo misljenja, ucimo na kraju krajeva :) Meni mnogo drago sto ne postajemo leminzi :D

Dakle ako se vec nesto proklamuje kao user friendly distro - treba da ovakve stvari resi najpovoljnije po korisnike koji su navikli na click click. Ali to ce tesko ici, niko ne zeli da ubaci neki app kao default ako je zadnja verzija bila pre 5 godina :) Ali smatram da nije tesko napisati program koji bi radio ovako nesto, za vezbanje ne bi bilo lose ali je GTK dokumentacija killer. + sto su sad izbacili bonobo i orbit iz kombinacije, ciscenje pred GTK3 je zavrseno i dolazi do major bump-a. Tako da mi se ni ne krece dok ne vidim par primera i masovniju primenu.
[ VladimirCDT @ 05.08.2010. 21:29 ] @
Citat:
jablan: @Vladimir: Uopšte ne mora da znači da je jednostavnije da "Copy" kopira sadržaj negde. Kopirani objekat uopšte ne mora da bude plain text. Verovatno može da bude i objekat.


Obrati paznju:

Citat:
VladimirCDT:
Cim ti uradis "copy", jasno ti je da kopiran sadrzaj mora da se iskopira negde u memoriji. Sigurno je da ma kakav proces koji drzi kopiju sadrzaja sigurno ne drzi neku "referencu" na prozor aplikacije sa koje se kopira, niti referencu na kopirani region. Jasno je da ce, ako ni zbog cega drugog, a ono zato sto je lakse za implementaciju - da iskopira bajtove na drugu lokaciju u memoriji.


Uzgred, ja navedoh lakocu implementacije kao najbanalniji razlog, ali stvar je u tome da bi u svakom drugom slucaju selektovani region u prozorima mogao biti promenjen u medjuvremenu, te bi se izgubio smisao kopiranja. To bi jednostavno bila greska. Dakle, hajde da budem precizniji, moras da kopiras bajtove na drugo mesto u memoriji i kada se govori o clipboardu, taj deo memorije ne sme nikako da pripada nekom drugom procesu, ukljucujuci tu i proces iz kojeg se kopira sadrzaj.

-----------------------------

Inace, sto ce tice "zacina" u raspravi - to je meni ok, ali je argument totalno promasen. Pogresan je. O user friendly mozemo sasvim lepo da sibamo flame, meni ne smeta. Windows je prema mom OpenSuse sa KDE-om veoma unfriendly ! Cak bih rekao da je neprijateljski, razbojnicki raspolozen. :D
[ Ivan Dimkovic @ 05.08.2010. 21:36 ] @
Citat:

ali je argument totalno promasen.


Argument je promasen iz tvoje vizure. Iz moje nije, vec je mana . I prilicno sam siguran da nisam jedini koji to misli te da nisu samo domacice i facebook/farmville ekipa ta koja deli to misljenje.

Stvarno nemam razloga da sumnjam da je tebi sve po taman na tvojem OS-u izbora (kao ni ostalim iz tih 1% koje si pomenuo), ali ti nisi postavio temu, vec ja ;-)

I da ne ispadne da sam ja neki mazohista koji instalira Linux samo da bi trazio mane... stvarno imam pametnija posla, a Linux moram koristiti kako bih prilagodio svoj telefon mojim potrebama pa u tim momentima jednostavno moram imati kontakta sa njegovim UI-jem i iskreno najvise preferiram terminal... bar tu znas na cemu si.
[ combuster @ 05.08.2010. 21:41 ] @
@Vladimir

To je zato sto si se navikao na Linux. I ja imam isti osecaj sa Windowsom, cini mi se da nikada vise ne bih mogao bez Linuxa. Windows za igrice i programiranje Win aplikacija i to je to - ne vidim mu neku dalju svrhu sto se mene tice i mojih navika. Evo vec tri-cetiri godine ga nisam imao instaliranog na duze od 48h. Cak ga nemam ni u virtualnoj masini.
[ VladimirCDT @ 05.08.2010. 23:57 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Argument je promasen iz tvoje vizure. Iz moje nije, vec je mana . I prilicno sam siguran da nisam jedini koji to misli te da nisu samo domacice i facebook/farmville ekipa ta koja deli to misljenje.

Ja sam ono "XXI vek" shvatio kao zamerku developerima da su zaostali te da nemaju pojma kako da sacuvaju kopirani sadrzaj nakon gasenja izvorne aplikacije.

Citat:
a Linux moram koristiti

Neprocenjivo !

Zar ne vidis u ovoj tvojoj izjavi znamenje ?

Ja verujem da si ti covek sa vizijom; da imas osecaj; da imas ekstrasenzorne sposobnosti da svojim duhom obuhvatis celokupnu svetsku IT scenu, kako u razvojnim timovima, kako medju akademskim svetom, tako i kod potrosaca; da mozes da osetis tanane vibracije iz buducnosti.
"This is a dawn of the new era."

Nema frke, brate. Taman dok izadje Windows 8 i time podigne nadgrobni spomenik ovoj seriji operativnih sistema, GNOME 3 ce biti stabilan, KDE 4 "mature" i ako timovi major distroa ne zabrljaju nesto sa cloudom, eto tebi dobrog OS-a koji ces voleti k'o majka ludo dete.

Citat:
combuster:
To je zato sto si se navikao na Linux. I ja imam isti osecaj sa Windowsom, cini mi se da nikada vise ne bih mogao bez Linuxa. Windows za igrice i programiranje Win aplikacija i to je to - ne vidim mu neku dalju svrhu sto se mene tice i mojih navika. Evo vec tri-cetiri godine ga nisam imao instaliranog na duze od 48h. Cak ga nemam ni u virtualnoj masini.

Verovatno je i to, izmedju ostalog... navika...
(Srecom, ne moram da pisem aplikacije za Windows )

U stvari, ne bih ja mozda toliko sada blatio Windows... mozda nije point pricati o njegovim manama u poredjenju sa Linux distribucijama. Pre bih rekao da je u tom kontekstu, Windows prevazidjen.

Opet, i taj osecaj mozda dolazi iz navike...
[ Sir_Oliver @ 06.08.2010. 07:46 ] @
Dimkovicu, nemoj da pastujes sa Shift+Ctrl+V, nego sa Shift+Insert. Paste u terminal (command prompt) ne radi ni pod Windowsom na taj nacin. Btw, prisetimo se jednog MS Office paketa, gde se sadrzaj clipboarda cisti cim se ugasi neki od programa (a copy-paste u Excelu je tek prica za sebe). Dakle 21. vek jos nije stigao ni u Redmond...
[ combuster @ 06.08.2010. 08:07 ] @
Pa upravo treba da paste-uje sa Shift+Ctrl+V...


[ Zoran Rodic @ 06.08.2010. 08:11 ] @
Kad već pominjete 21 vek, gde se stalo sa pojavom zvanom ''creation-date timestamps'' ?
[ Sir_Oliver @ 06.08.2010. 08:12 ] @
Citat:
combuster: Pa upravo treba da paste-uje sa Shift+Ctrl+V...



Recimo da pod VM levi i desni Control taster nemaju istu ulogu. Druga stvar: da li radi paste Shift+Ins u terminalu?
Edit: ovo je bilo retoričko pitanje, naravno da radi.
[ combuster @ 06.08.2010. 08:15 ] @
Hehehe, radi na ext4 samo treba da se implementira u nautilus i ostale file manager-e :) Ne bi trebalo da je vise od par linija koda :)
[ combuster @ 06.08.2010. 08:18 ] @
@SirOliver

E moguce da si u pravu, nisam se setio VM-a. Ali nije se zalio na to da nece da paste-uje vec da nece da paste-uje kada zatvori browser pa otvori terminal - jednostavno ne pamti sadrzaj kopiranog teksta kada se izvorni proces ubije a zeljenu lokaciju/program jos nisi otvorio.

Samo ako pise da je Ctrl+Shift+V onda tako treba i da radi (moze i sa Shift+Insert). Kazem opet, zaboravio sam da mozda pod VM-om ta kombinacija nece da sljaka - ali po Dimkovicevim postovima rekao bih da radi.

/edit: Znao sam da je retoricko pitanje :) Samo mi nije bilo jasno zasto preporucujes Shift+Insert kad je ovako navedeno kao shortcut - sto si objasnio kasnije. :)
[ lega99 @ 06.08.2010. 11:38 ] @
@Ivan Dimkovic,

Potpuno isto mislim i isto pitanje sam sebi postavljao. Citam neka objasnjenja i ne mogu da verujem, neki mladi jurisnici hoce da dokazu da zemlja nije okrugla i da
svi koji drugacije misle nisu pri zdravoj pameti.
[ Srđan Pavlović @ 06.08.2010. 13:44 ] @
Ja sam navikao nekako na Ctrl + Insert, pa Shift + Insert (copy/paste) kombinaciju.
Ako to ne radi, probam Ctrl + V da bih pejstovao, ako ne radi ni to, pocinjem da pi*dim :)
[ salac @ 06.08.2010. 14:11 ] @
Citat:
lega99: @Ivan Dimkovic,

Potpuno isto mislim i isto pitanje sam sebi postavljao. Citam neka objasnjenja i ne mogu da verujem, neki mladi jurisnici hoce da dokazu da zemlja nije okrugla i da
svi koji drugacije misle nisu pri zdravoj pameti.


Ne nego sad svi trebaju da se uhvate u kozaracko (microsoft) kolo i slemuju glavama u istom ritmu :)

Objasnjenja vezana za OLE su sasvim konkretna i interesantna prica, i to je tehnologija koja postoji samo na MS platformi. Iako radi nije elegantno realizovana niti je do kraja ispostovana u svim programima na windows platformi. Uglavnom to radi izmedju microsoftovih programa - recimo copy&paste iz IE ce verno da preslika web stranicu u napr. word, ali iz firefoxa/opere/chrome ne. Probaj i uveri se i sam.

Ruku na srce Ivan i ne govori o doticnoj 'nekonzistentnosti' windowsa vec o jednoj specificnoj stvari koja se tice X-a, jer je valjda navikao na takvo nepredvidljivo ponasanje copy&paste mehanizma u MS-ovim OS-evima ali ne i da, kad zatvori app, ono sto je bilo selektovano za paste jednostavno nestane 'in vein' (kao sto je to u gnome-u).

Da ne palamudim vise, glipper bi trebao da bude deo gnome-a, makar kao nekakva opciona komponenta, pa kako ko voli.
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2010. 14:26 ] @
Windows svakako ima ogromnu dozu nekonzistentnosti i na nju ne mozes nikad da se naviknes, vec samo da je tolerises.

Sto se Linuxa tice - ne sumnjam da sve moze da se namesti na kraju da bude dovoljno tolerantno (u to ne racunam neku OLE zamenu, tako nesto bi svakako bilo nemoguce) ali je jednostavno lose da to bude neophodan cim.

Inace, interesantno je sta sam primetio - i Windows i GNOME imaju ocajan default file manager.

Pre nekoliko nedelja sam backupovao disk na jednoj masini sa Ubuntu live CD-a... elem, iako sam kreirao particiju u NTFS formatu, ispostavilo se da Ubuntu kreira NTFS particiju koju Windows ne moze da cita zato sto je partition type fleg Linux a ne NTFS/HPFS... Posto nikako nisam mogao da promenim taj fleg iz nepoznatog razloga, a disk editor mi nije bio pri ruci - odlucio sam da sa glavne masine lepo sve to iskopiram u samom Linuxu iz VM-a...

Mountovao disk, selektovao sve u onom GNOME fajl menadzeru... copy... paste... otisao na posao.

Vratim se nekih 10+ sati kasnije - kad ono GNOME fajl menadzer se smrzo negde na 14% - na isti nacin na koji se Windows Explorer meni smrzavao ranije kada kopiram neki disk sa ogromnom kolicinom fjalova :))))

Komandna linija je savrseno odradila posao...

Ne znam sta je toliki problem u grafickim fajl menadzerima pa da je tako tesko napraviti stvar da radi kako treba uvek...
[ salac @ 06.08.2010. 14:47 ] @
Ne znam ni ja u cemu je stvar.

Interesantno je da 3rd party file manageri (za *nixe recimo krusader/gnome commander, za windows TC i sl.) rade to bez problema.
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2010. 14:51 ] @
Da, i Midnight Commander radi posao na nuksliju...

Onaj default GNOME fajl menadzer, kako god da se zove je djubre.

Na Windowsu koristim iskljucivo FAR.. koji naravno utire Explorer za bilo sta ozbiljnije od kopiranja par fotki :-)
[ jablan @ 06.08.2010. 15:01 ] @
^ Što misliš da je đubre, osim tog kopiranja sa kojim si imao problema?

Mislim, pogledah taj FAR, to je isto neki NC klon, i kontam da je ugodniji od menadžera tipa WinExp i Nautilus za kopiranje i premeštanje fajlova itd.

Ali daleko od toga da je to jedina bitna funkcionalnost FM-a. Na primer, ja volim da imam preview ikonice u FM-u, da mogu da podesim različitu veličinu fonta za različite foldere itd.
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2010. 15:06 ] @
Pa samo to je dovoljan razlog, a isto misljenje imam i o Windows Exploreru :-)

Ako neki fajl menadzer ne moze da se snadje sa velikim brojem fajlova iz bilo kog razloga, mislim da se moze nazvati samo jednim imenom. Operacije sa fajlovima su osnovni zadatak fajl menadzera, a ne thumbnail-ovi ili podesavanje velicine fonta za prikaz nekog foldera - to su samo propratne funkcije, a osnovna funkcionalnost je nesto sto bi moralo raditi uvek savrseno.

Mada, recimo, i FAR ume da iznervira - recimo stvar koja zesce nervira je ako imas neki Windows share - recimo ka kompanijskom serveru i deljenim diskovima, otkacis laptop i odes kuci.. Posto kompanijska mreza vise nije dostupna, FAR ce biti kompletno zablokiran N desetina sekundi dok ne skonta da \\BLA_BLA\TRUC vise nije dostupan.

Neko ce reci "pa da, ali to je zato sto je blokiran na nekom Windows API-ju koji radi sa mrezom" - mislim da su ljudi odavno izmislili asinhrone operacije :)

[ combuster @ 06.08.2010. 15:11 ] @
Nisam ja imao problema sa nautilusom. E sad sta je caka - imamo dosta problema sa odzivom sistema pri teskim I/O operacijama, Nick Piggin (yep, that's his last name) trenutno radi na patchset-u koji bi trebalo da uleti na 2.6.36 (i eventualno se backportuje na 2.6.35). Za sada su rezultati odlicni ali ume da uzrokuje probleme elsewhere.

Sad ne znam da li je on to jos uvek radio a nautilus samo kao fol zablokirao ili je riknuo skroz - mada kad ti nautilus zablokira ode ti pola gnome-a (jer je zaduzen i za desktop, Windows Explorer flashback).

Izgleda da je sredjivanje schedulera, filesystem-a i rcu-a na tapeti za 2.6.36.
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2010. 15:14 ] @
Pa da, iako izgleda trivijalno - odraditi posao sa fajl operacijama kako treba je prilicno izazovan posao.

I te stvari se najvise vide ili na sporim medijumima (SD kartice, USB stickovi itd..) ILI na brzim medijumima ali sa ogromnom kolicinom fajlova.

Citat:

mada kad ti nautilus zablokira ode ti pola gnome-a (jer je zaduzen i za desktop, Windows Explorer flashback).


Da, to sam zaboravio reci - to blokiranje koje sam imao je ucinilo gotovo sve ostalo neupotrebljivim... Isto kao i sa Windows Explorerom, uostalom - na svu srecu, posto je u pitanju VM, samo je ubijes i startujes ponovo :)

Citat:

izgleda da je sredjivanje schedulera, filesystem-a i rcu-a na tapeti za 2.6.36.


Ako - i treba :-) Doduse, to je samo deo posla, posto dobar deo te funkcionalnosti rada sa fajlovima obicno jeste u samom fajl menadzeru...
[ salac @ 06.08.2010. 15:14 ] @
Kad vec pominjemo ovo, mene uzasno nervira i kad file manager ne zna da nastavi kopiranje tamo gde je stao niti postoji indikacija koji su folderi iskopirani a koji nisu (napr windows commander je ozloglasen po tome). Da li nautilus zna da se izbori sa tim nemam pojma, ne koristim ga. Razlog - ne mogu da smislim file managere koji nemaju split-screen.

edit:
A za kucanje masine pri teskim I/O operacijama uglavnom su zaduzeni nasi 'ljubljeni' USB uredjaji. Prosto je neverovatno kako temeljno mogu da 'prezasite' magistrale i pretvore brand-new masinu u je*eni 386. Ali to je neka druga prica i tice se vise USB standarda; nestvarno je da nisu uradili nista i pored tolikih revizija standarda (plus imaju i working model - firewire). Pa makar hardver bio skuplji i tih bednih 5-6 dolara, who cares.







[ jablan @ 06.08.2010. 15:17 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Operacije sa fajlovima su osnovni zadatak fajl menadzera, a ne thumbnail-ovi ili podesavanje velicine fonta za prikaz nekog foldera - to su samo propratne funkcije, a osnovna funkcionalnost je nesto sto bi moralo raditi uvek savrseno.

"Uvek" je relativan pojam. :) Danas nisu napravili još jedino fajl sistem na tarabi, bukvalno sve ostalo može da se mount-uje - direktorijum na udaljenoj mašini preko mreže, gde mreža može značiti "wireless konekcija sa viljuškom umesto antene kroz komšijinu mikrotalasnu rernu", kartica na mobilnom preko bluetootha, delimično izgrebani disk u nekom skrndelju od DVD čitača sa bagovitim firmwareom, you name it... (Na je*enom mekbuku mi se dešava da drajv neće da izbaci disk sa greškom, da bih izbacio disk moram da restartujem mašinu i da ga eject-ujem tokom boot sekvence!)

Ja lično nikad nisam imao problema sa kopiranjem u Nautilusu, ili se to dešavalo dovoljno retko da se ne bih sećao. A ikonice i direktorijume u FM-u gledam svaki bogovetni dan. Tako da, ono, prioriteti koje ti navodiš ipak nisu univerzalni - inače bih i ja verovatno koristio neki tekstualni klon NC-a. ;)
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2010. 15:22 ] @
Pa tvoji ili moji prioriteti su relativna stvar, ali ako se nesto i dalje zove "fajl menadzer..." :-)

Takodje, to da li ce ti fajl menadzer prikazati direktorijum sa ovim ili onim fontom je kozmetika. U najgorem slucaju moze da nervira. Pazi, ne kazem da to nekom nije najbitnijji feature - vec samo to da ga ta stvar ipak nece spreciti da uradi svoj posao.

Medjutim ako ti se fajl menadzer zabloikra u toku kopiranja fajlova - to jeste problem koji moze imati daleko gore implikacije... Mislim, ja sam kopirao neki backup i u principu nije bilo bitno da li ce to da se zavrsi za 10 sati ili 3 dana... ali u nekoj drugoj situaciji bi ceo jedan propusten dan bio katastrofa.

Ono, oslanjas se na fajl menadzer da ce iskopirati fajlove sa mesta A na mesto B...

A to za fajl sisteme - tu se potpuno slazem. To sa tim apstrakcijama kojecega je krajnji idiotizam, ali i to je nesto sa cim mora da se zivi. Iskreno, nemam apsolutno nikakvo razumevanje za blokiranje aplikacije zbog fajl sistema koji se ne odaziva - sve to moze da se resi pravilnim dizajnom arhitekture, koriscenjem asinhronih opreacija itd...

OK, postoji neki mali % stvari kao sto su lose pisani drajveri gde si u slucaju, recimo, ogrebanog diska blokiran na devctl-u/ioctl-u i to blokira gomilu drugih stvari u samom OS-u... ali to nije slucaj sa vecinom I/O operacija da se ne lazemo.
[ combuster @ 06.08.2010. 15:27 ] @
E stvar je u tome da ja drzim arhivirano u store rezimu (bez kompresije) direktorijume sa gomilom malih fajlova (html etc). Kopiranje toga na usb flash je bolno i traje 4ever.

E sad i ti Dimke imas besnu masinu sa SSD-ovima vezanim u RAID - mogu da zamislim koji je to protok podataka i koliko hardware-ski ubija + sto dosta zavisi i od schedulera. Ja uvek furam full preemptive kernel - setovanja za tick-ove su sada obsolete buduci da mi je dynticks opcija ukljucena ali sam maksimalno pripitomio koliko je u mojoj moci masinu pri takvim operacijama pa ne osecam neki lag (makar sto se cukanja tice i iscrtavanja prozora).
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2010. 15:42 ] @
A sto su bitni dynticks u ovom slucaju? Koliko znam, tickless kernel opcija je ubacena kako se ne bi CPU bez potrebe budio iz idle stanja zbog "tick" tajmera i samim tim trosio manje struje... da li to ima neke druge efekte na performanse?




[ lega99 @ 06.08.2010. 15:49 ] @
@Salac,

Preterujes sa komentarom :(
Samo zato sto to nije reseno u linuxu u stanju si da nalazis hiljade mana. Copy/paste sta je ispod haube OLE, KOLE ne interesuje me. Interesuje me da da odradim copy/paste a ne da razmisljam da li sam zatvorio browser u Linux-u i da to sto sam kopirao ne postoji. Koji bre glipper to puca ko p..., parcelite radi. Ne igram ja Kozaracko kolo, gledam sta je jednostavnije, u win iskopiram celu html stranu iz browsera, iskljucim browser i uradim paste u word, libo me da se tresem da li sam slucajno zatvorio browser. Da li si probao copy/paste malo poduze stranice u word i te iste stranice u OO word, u OO dobices sra*je. Sta i kako je nesto reseno mene kao usera ne zanima, gledam kako mi je lakse da nesto odradim, kad mi odgovara koristim win kad mi odgovara koristim Ubuntu. Kad iznosim zamerke iznosim to sa tacke usera, OS i programi treba da sluze meni a ne stalno da se ja nesto prilagodjavam i da provodim dane i dane pokusavajuci da resim neki problem. Ajde resi mi problem, VLC mi ne radi u Ubuntu, pisao sam developeru na PPA, dva puta se javio, odradio sam to sto je trazio, poslao mu rezultate i covek zacutao. Imam operu i ona nece da radi radi stara verzija, zasto? Krusader poceo da keca kad ocu da udjem u terminal i kucam komande. Ispada usli gremlini...
Sve to mi radi u XP najnovije verzije na istoj masini. Ne velicam windows ali kad krenete da preterujete i da ubedjujete da je crno belo i da svi treba da udjemo u srz OS kucamo komande, jedan zivot imam, postoji mnogo pametnijih nacina da se iskoristi...
[ combuster @ 06.08.2010. 16:03 ] @
Pa bitni su jer ti ne dozvoljavaju da neka teska operacija traje predugo unutar quantum-a definisanog trajanjem izmedju tick-ova. Protok vs Odziv right ?
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2010. 16:13 ] @
Hmm... ne razumem taj deo? Koliko ja razumem, jedina razlika izmedju tickless kernela i kernela sa "statickim" tick-ovima je da ovaj prvi ne "otkucava" na malim intervalima u Idle rezimu...

Sama mogucnost preemptivnog suspendovanja niti bi trebala da bude ista? Ili?
[ combuster @ 06.08.2010. 16:20 ] @
E pazi sad, kada se pojavila dyntick opcija malo sam google-ao i procitao negde da ona pobija setovanje frekvencije koju si namestio za tickove, dal' koristi neki algoritam ili sta nemam pojma. Cek sad cu da proverim... Mada kada bolje razmislim ima logike da kada je procesor u idle-u nema razloga da tick-uje i da se koristi samo u C1E/C2 stanju.

/edit:
Citat:

Dynamic Tick Timer for Linux (dyn-tick) makes the HZ dynamic. When
using dyn-tick, the system runs at full HZ during load, and skips
ticks when possible while idle.

This allows extra power saving measures to be taken during the longer
idle periods. On a PC, the HZ can vary between 6Hz during idle and
1000Hz during load.


E sad sta znaci ovo, da li u zavisnosti od load-a on uvek automatski dinamicno podesava frekvenciju tick-ova sam od sebe i trpa na 6Hz (ili ne tickuje uopste) tj ima raspon od 6 do 1000Hz ili samo kada je procesor u idle rezimu iskljucuje tick-ove a inace postuje opciju koju si ti podesio za frekvenciju tick-ova?

Da li radi po principu frequency scaling-a, imas 6/100/250/300/1000 pa on sam u zavisnosti od load-a podesava frekvenciju ili je u kombinaciji samo 6Hz u idle-u i vrednost koju si ti podesio (recimo 1000) pa je onda 6/1000 kombinacija i nista izmedju. Tu se dvoumim vec duze vreme. Mislio sam do sada da je ova prva varijanta u pitanju.
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2010. 16:31 ] @
Hmm ne znam kako to funkcionise u Linuxu, ali u Windowsu je moguce dinamicki promeniti kvant (tj. "tick") obicno je 10 ili 15 ms, a moguce je spustiti isti na 1 ms sto rade neke multimedijalne aplikacije.

Mada ne bi trebalo da bude neke specijalne razlike u odzivu GUI-ja sa velicinama kvanta do 15-tak ms.

Citat:

E sad sta znaci ovo, da li u zavisnosti od load-a on uvek automatski dinamicno podesava frekvenciju tick-ova sam od sebe i trpa na 6Hz (ili ne tickuje uopste) tj ima raspon od 6 do 1000Hz ili samo kada je procesor u idle rezimu iskljucuje tick-ove a inace postuje opciju koju si ti podesio za frekvenciju tick-ova?


Moje razumevanje te opcije je da se smanjenje kvanta na 6 Hz desava samo u idle rezimu i to je to - ali ja ne poznajem Linux kernel toliko pa ne mogu da tvrdim da je to zaista tako.

Mozda neko ko se bavio tim aspektom Linux kernela zna bolji odgovor.
[ combuster @ 06.08.2010. 16:49 ] @
Ma ja sam to ucio odavde: http://oreilly.com/catalog/linuxkernel/chapter/ch10.html

Ali je matoro pa sad ne znam dal' se nesto mnogo menjalo u medjuvremenu, uvek sam obazriv :D Secam se da sam se ceskao po glavi nervozno pokusavajuci da uhvatim ceo tok dogadjaja od pocetka do kraja, zamislis u glavi interaktivni, batch i real-time proces istovremeno i gledas gde uskacu tick-ovi, scheduler, IRQ-ovi a povezujes istovremeno teoriju i praksu :)
[ salac @ 06.08.2010. 16:51 ] @
Citat:
lega99: @Salac,

Preterujes sa komentarom :(
Samo zato sto to nije reseno u linuxu u stanju si da nalazis hiljade mana. Copy/paste sta je ispod haube OLE, KOLE ne interesuje me. Interesuje me da da odradim copy/paste a ne da razmisljam da li sam zatvorio browser u Linux-u i da to sto sam kopirao ne postoji. Koji bre glipper to puca ko p..., parcelite radi. Ne igram ja Kozaracko kolo, gledam sta je jednostavnije, u win iskopiram celu html stranu iz browsera, iskljucim browser i uradim paste u word, libo me da se tresem da li sam slucajno zatvorio browser. Da li si probao copy/paste malo poduze stranice u word i te iste stranice u OO word, u OO dobices sra*je. Sta i kako je nesto reseno mene kao usera ne zanima, gledam kako mi je lakse da nesto odradim, kad mi odgovara koristim win kad mi odgovara koristim Ubuntu. Kad iznosim zamerke iznosim to sa tacke usera, OS i programi treba da sluze meni a ne stalno da se ja nesto prilagodjavam i da provodim dane i dane pokusavajuci da resim neki problem. Ajde resi mi problem, VLC mi ne radi u Ubuntu, pisao sam developeru na PPA, dva puta se javio, odradio sam to sto je trazio, poslao mu rezultate i covek zacutao. Imam operu i ona nece da radi radi stara verzija, zasto? Krusader poceo da keca kad ocu da udjem u terminal i kucam komande. Ispada usli gremlini...
Sve to mi radi u XP najnovije verzije na istoj masini. Ne velicam windows ali kad krenete da preterujete i da ubedjujete da je crno belo i da svi treba da udjemo u srz OS kucamo komande, jedan zivot imam, postoji mnogo pametnijih nacina da se iskoristi...


Ne znam gde si tacno video preterivanje sa komentarom?

Sta ti tacno nije jasno oko OLE? Lepo sam napisao - nekad radi ovako, nekad onako, a jako retko onako kako je zamisljeno. Skoro po pravilu radi kako treba u MS-ovim programima jer njihovi programeri po sluzbenoj duznosti imaju zadatak da to implementiraju do kraja. Forumas vlada_vlada je dao sasvim fino objasnjenje zasto - zato sto je implementacija glomazna i vrlo, vrlo teska za programere.

I da li si video mene da nad time kukumavcim? Ok, ne radi svuda, sta sad, idemo dalje, ne volim nikako da u windowsu palim IE ali kad zelim kompletan c/p neke web stranice u wordu onda moram.

Mozda sam mogao da, kao ti, od toga napravim whining sesiju, ili da mozda nadjem neki program koji mi na windowsu ne radi kako treba (a hvala bogu, ima ih koliko god hoces), pa da od toga gradim tezu kako je windows tesko *ovno i neverovatno nje*ra? I da kad mi neko odgovori i ne slaze se sa mnom, napisem recimo da 'ne kapiram sto me napadaju korporativni jurisnici MS-a koji su slepi pored ociju i ne vide silne nedostatke windowsa'.

Sve sam to mogao i mogu, a nisam i necu. Ne ide. Jer niti windows predstavlja jedan feature (c/p) niti je XYZ program koji pravi probleme na windowsu pouzdan znak da je taj OS neopevano djubre.
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2010. 18:14 ] @
A evo i jednog Windows idiotizma koji je i veci od GNOME clipboard idiotizma.

Dakle, zakacim mobilni telefon, koji se predstavlja kao USB mass storage, na laptop; iskopiram par fajlova iz Windows Explorera na telefon i lepo, kulturno ZATVORIM te explorer prozore...

Odem dole desno na taskbar, "Eject Nexus One"... posle 10 sekundi Windows kaze "Muuu... ne mogu da unmountujem Nexus One..." - i to je to... nista vise od toga, samo "ne mere...".

Naravno, NE PADA IM NA PAMET*** da recimo, mozda, KAZU koji je to proces koji ima otvorene handle-ove na telefonu... jok more, on je rekao da ne moze, pa se ti sad cesi sa tim... U najgorem slucaju, ne mozes nista ni da uradis osim da urads shutdown ako zelis da se "cisto" unmountuje uredjaj bez da nastane haos.

Dodjavola... da li je moguce da niko od Windows product managera ili developera nije osetio potrebu za tako necim... korisnim???


Naravno, u bilo kom drugom slucaju razumno je prvo traziti od same proklete aplikacije da pozatvara sve fajl hendlove... ali kako je u pitanju Windows Explorer, nesto mi se cini da je taj zahtev... nerealan
[ combuster @ 06.08.2010. 18:23 ] @
Ahahahaha, pa isti slucaj i sa Gnome-om :D Cannot unmount volume, the device or resource is busy :) A jbg, ostao mi otvoren nautilus sa sadrzajem flash-a xD I sad ti radis, pomeris negde taj prozor, eject i prc :) Desavalo mi se jednom-dva puta da nisam mogao da nadjem uzrok problema, sto kazes koji proces pristupa flash-u i onda lepo opalim sync && umount -f /dev/sdb

/edit: ISPRAVILI :D Ja reko ajde iz zezancije da probam opet ali izgleda mi da vise nije problem :) Sad sljaka kako treba, sve mi se cini da sam skoro imao opisani problem :)
[ Srđan Pavlović @ 06.08.2010. 19:24 ] @
Tako je, od skorijih gnome verzija tacno dobijas koji proces
koristi nesto, znam da su puno kukali da se to uvede i konacno
fala bogu uveli.

A ovo sto, sto se tice kopiranja ogromne kolicine fajlova sa Nautilusom (GNOME default
file manager) moze biti da je do nekog sranja koje je zaduzeo da "u medjuvremenu" i svakom
trenutku imas svuda apdejtovano fajl stanje u okviru X-a gde bi to moglo da zatreba.

FAM recimo (File Alteration Monitor FAM monitors files and directories, notifying interested applications of changes),
znaci bog te pitaj koliko je u tom trenutku aplikacija "interested of changes), i onda se verovatno pravi ogroman
posao, pogotovo ako si radio u VM gde je i memorija dosta manja verovatno + sama cinjenica da je VM u pitanju
i da se dosta stvari emulira ko zna koliko "uspesno" i bez bagova....

Vise me cudi ovo sto si rekao za NTFS, jer sam to radio cesto, a nikad mi se nije desilo da NTFS
particiju koju sam napravio sa recimo gparted-om ne moze Windows da procita, uvek sve radilo najnormalnije.
Ali se zato obruno desava redovno, tj. da Windows 7 pravi particije po nekoj svojoj geometriji koju Linux ne mirise.

Kako bre "Linux" particija - imas tacnu oznaku za NTFS particiju. "07" je NTFS, a "0B" je FAT32 koliko se secam.

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 06.08.2010. u 20:37 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2010. 19:39 ] @
U pitanju je bio Ubuntu 10.04 live CD i neki WD USB HDD (obican USB->SATA adapter zapravo, sa vanilla 3.5" HDD-om)

Probao nekoliko puta - i svaki put je kreirana validna NTFS particija sa pogresnim fs-typeom....

Sta je to bilo, zaista pojma nemam ali nisam zeleo da se udubljujem u problem iskreno :)
[ mkoscevic @ 06.08.2010. 20:35 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Inace, interesantno je sta sam primetio - i Windows i GNOME imaju ocajan default file manager.

Pre nekoliko nedelja sam backupovao disk na jednoj masini sa Ubuntu live CD-a... elem, iako sam kreirao particiju u NTFS formatu, ispostavilo se da Ubuntu kreira NTFS particiju koju Windows ne moze da cita zato sto je partition type fleg Linux a ne NTFS/HPFS... Posto nikako nisam mogao da promenim taj fleg iz nepoznatog razloga, a disk editor mi nije bio pri ruci - odlucio sam da sa glavne masine lepo sve to iskopiram u samom Linuxu iz VM-a...

Mountovao disk, selektovao sve u onom GNOME fajl menadzeru... copy... paste... otisao na posao.

Vratim se nekih 10+ sati kasnije - kad ono GNOME fajl menadzer se smrzo negde na 14% - na isti nacin na koji se Windows Explorer meni smrzavao ranije kada kopiram neki disk sa ogromnom kolicinom fjalova :))))

Komandna linija je savrseno odradila posao...

Ne znam sta je toliki problem u grafickim fajl menadzerima pa da je tako tesko napraviti stvar da radi kako treba uvek...


Kopiranje fajlova nije nimalo trivijalan proces.

Glavni problem je optimizacija algoritama za nekoliko dominantnih scenarija (kopiranje na lokalnu/mrežnu lokaciju, velikih/malih fajlova, broj fajlova, itd.). Kanonski primjer; prilikom kopiranja velikog fajla preko mreže ne želimo gledati kako nam se stranice RAM-a pune podacima velikog ulaznog toka zbog toga što ih OS kešira dok čeka kompletiranja I/O-a. Kod kopiranja mnogo manjih fajlova želimo vidjeti keširanje kako bi limitirali fizičku aktivnost diska.

Problemi Windowsa u vezi kopiranja fajlova dobro su poznati (1, 2, 3, 4), i treba biti oprezan s većim operacijama kopiranja na produkcijskim sustavima. Iako svaki RTM i SP sadrži određene zahvate na dijelovima za kopiranje, SP1 za Vistu posebno je adresirao taj problem. Ipak, kako je u prvom redu riječ o tradeoffu kako bi se podjednako dobro pokrili svi najčešći korisnički scenariji, ne možemo govoriti o monumentalnim poboljšanjima performansi kopiranja iz aspekta OS mehanizama. Dapače, zbog tradeoffa, nije neobično da se neki scenariji odrade brže na ranijim verzijama Windowsa.

Jedno od značajnijih poboljšanja je SMBv2 kojemu su bitno unaprijeđene pregovaračke sposobnosti što omogućuje mnogo veće utiliziranje mrežnih kapaciteta. Inače, standardno kaskanje protokola u odnosu na prisutne mrežne kapacitete (e. g. TCP & 2K3).

Windows Explorer posebno je problematičan, i ne skalira dobro pri kopiranju fajlova kao neki drugi alati. Pored toga, on pruža najosnovnije moguće kopiranje bez ikakvih dodatnih opcija. Zbog tih razloga (i zato što je weirdo) meni koristi samo za kopiranja manjeg broja fajlova između direktorija/particija.

Za imalo ozbiljnija kopiranja/backupe koriste se robocopy, fastcopy (može izbjeći OS keširanje), xcopy (dobio je /J switch za unbuffered I/O), eseutil (pokazao se posebno dobar kod kopiranja vrlo velikih fajlova, dolazi isključivo s Exchangeom). Za one koji koriste Total Commander, njega se može tunirati prije kopiranja te prilagoditi potrebnoj operaciji do određenog stupnja). Uglavnom većina alata se oslanja na algoritme Windowsa, a područje gdje mogu napraviti razliku većinom je oko keširanja. Windows NT imao je jasnu razliku u performansama prilikom kopiranja iz Windows Explorera (Core mode) i komandno-linijskih alata (Raw mode). Čini mi se da je tako stroga razlika nestala u novijim verzijama jer iako alati komandne linije generalno djeluju bolje, nisu svi GUI alati (recimo TeraCopy) ograničeni kao Windows Explorer.

Windows Explorer trebao bi služiti samo za kretanje kroz direktorije i osnovne operacije kopiranja. GUI je apsolutno nepotreban za ozbiljnija kopiranja, i samo može unijeti dozu nestabilnosti u cijelu operaciju (statusni indikatori trebaju biti strogo informativni, a ne fancy).

Inače, Microsoft bi mogao mnogo bolje dokumentirati CMD okruženje i popratne alate. Windowsi kriju vrlo moćne i sposobne stvari koje su uglavnom nepoznate većini admina i power usera. Istina, ta specijalna grupa korisnika trebala bi imati izraženije pretraživačke sposobnosti, ali zaista nema smisla da bolje ne dokumentiraju neke tehnologije. Primjerice, WMIC slučaj posebno je tragičan.
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2010. 23:28 ] @
Ho ho ho... znaci, kako god krenes nesto da radis sa ovim GNOM-om i Ubuntuom nailazis na rupcage...

- Dakle, pronadjem na netu kako da delim Linux folder sa Sambom bez kucanja kobasica.
- Uradim sta kazu u Nautilus-u (desni klik, sharing... bla bla)
- On kaze da mora da instalira neke pakete... OK, nema frke, instaliraj
- Instalira on sve to, kaze da mora da restartuje "sesiju" (? WTF JE SESIJA) - OK, nista se ne desava
- Restartujem ja Linux ceo da ne bude zabune neke...

- Opet dodjem do Sharing dijaloga, ajde sharuj... NE MOZE, kaze:

Citat:

Failed to execute child process "testparm" (No such file or directory)


Divna jedna poruka... sta sa njom?

Odem na google opet... i nadjem resenje...

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1309140

Citat:

Go to Synaptic, seach samba-common-bin, 'Mark for Upgrade' and hit apply.

Folder sharing should now work, without the need for a samba or system restart.

Dependency bug involving 'testparm' methinks.


Mislim... necu nista da kazem, samo recite da to tako treba :-)))


[ lega99 @ 06.08.2010. 23:40 ] @
@Salac,

Sve se to svodi na "Lija i kiselo grozdje". Kad nesto nema ili ne radi u nekom OS onda jurisnici odmah pisu tako to treba.
Zasto bi mene interesovalo sto MS programeri imaju zadatak da sve usklade? Zasto se linux drustvo to isto ne dogovori pa onda nece
biti "kiselog grozdja". Kad sam na benchmarku napisao oko "kilave dece" bio je citav elaborat kako rade i kako saradjuju, ocito je da kad nije
pod obavezno bas i ne saradjuju. A ono sa copy/paste u terminal i samo se izvrsi ako nisi pazio pa je tu usao i neki blanko ili EOL, to nije ni da se komentarise,
sistem koji sam izvrsava komandu iako mu nije potvrdjeno sa <enter> da je izvrsi...
IE upotrebljavam samo pod moranje kad radim upit stanja u banci, moze samo sa IE.

[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2010. 23:43 ] @
I, da,

Kako da dodam permisije svim fajlovima i direktorijumima unutar jedog u Nautilusu?



Znam da moze sa chown test -R cm-kernel recimo... ali me zanima da li moze kobasica da se izbegne?
[ Srđan Pavlović @ 07.08.2010. 00:04 ] @
Hm, ne radim to iz GUI-ja, ali jel nije ovaj dole button za to?
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2010. 00:06 ] @
Nije, dodelio je permisije samo tom direktorijumu - sve unutra je ostalo po starom :-)
[ Srđan Pavlović @ 07.08.2010. 00:09 ] @
Hehe... probaj ovo... mada sad malo googlam, jbt, izgleda stvarno ne moze... preko GUI-ja tog Nautilusa... ili nisam guglao dovoljno :)

gconftool-2 --type bool --set /apps/nautilus/preferences/show_advanced_permissions True
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2010. 00:19 ] @
Jock... dobijes vise opcija (sad lici na chmod :-) ali definitivno nema nigde nicega sto bi imalo veze sa -R :-)
[ Srđan Pavlović @ 07.08.2010. 00:23 ] @
Da li se to sa cime radis nalazi u okviru tvog /home/korisnik/* dir-a?

Nego evo sta misli Ubuntu Brainstorm moderator:
Citat:
Power-users who need to mass-change permissions should do it on the command line, the way ($DEITY) intended.

I don't want my mother getting confused by this option, or -worse- using it.

Some things should NOT be in the GUI.


I sta kog djavola onda znaci ono "Apply permissions to enclosed files" onda? :)

Jesi probao da pokrenes Nautilus kao root (sudo nautilus) pa da odradis to isto sa tim dugmetom? :)
[ VladimirCDT @ 07.08.2010. 00:26 ] @
Moram da primetim da je gos'n Dimkovic jesdinstven baksuz kada pridje Linuxu. Znaci, on ne moze da omasi bug ako takav postoji.

Citat:
Srđan Pavlović: Hehe... probaj ovo... mada sad malo googlam, jbt, izgleda stvarno ne moze... preko GUI-ja tog Nautilusa... ili nisam guglao dovoljno :)

gconftool-2 --type bool --set /apps/nautilus/preferences/show_advanced_permissions True

Daj, ne zezaj da mora posebno da se naglasi da se dobiju napredne opcije ? Malo su ga preterali.
Toga nema u Dolphinu i Krusaderu. Nisu valjda ovi iz GNOME-a to uradili iz bezbednosnih razloga ?
[ Srđan Pavlović @ 07.08.2010. 00:27 ] @
Pa eno, vidis stav ovog iz Ubuntu tima.

Nemam pojma, meni to redje trebalo a i kad mi treba odradim iz konzole mnogo brze.
[ combuster @ 07.08.2010. 00:28 ] @
Sausage ruleZ :) Oooh what does this button do (dexters lab tm) :)

A sto se tice bug-a prilikom dep resolving-a sta ces, kako bre ubodes ti uvek jedan jedini bug koji postoji sto se depova tice na ubuntu :D Ajde da si nas'o silu na openSuSe ili drugim rpm distroima pa da kaze covek normalno - ali na Ubuntu i da navrti missing dep - BAKI SINE !!! :)

/edit:
@VladimirCDT

Ahahaha, at the same time, ne mogu da verujem xD
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2010. 00:32 ] @
Tesko da sam ja baksuz - da nisu ovo neki specijalni feature-i koje radim?

- Sharovanje foldera?
- Menjanje permisija na direktorijumu koji... gle cuda... ima fajlove i direktorijume unutra?

Nece bas biti da je tako.

Mislim da je prilicno jasno sta je u pitanju ;-)

Citat:
VladimirCDT
Nisu valjda ovi iz GNOME-a to uradili iz bezbednosnih razloga ?


Kakvih tacno bezbedonosnih razloga? Pa bez problema mozes to da uradis dodavanjem parametra -R u chmod/chown... nema nikakve logike ogranicavati to u GUI-ju...

Nemojmo mesati bezbednost i nedovrsenu implementaciju ;-)

@Srdjan - ne radi ni kao root... isto aplicira permisije samo na prvom direktorijumu. A onaj odgovor - samo pokazuje da je taj lik na nekim drogama - posto MENJAJU permisije prvom direktorijumu... o cemu on prica zaboga?
[ combuster @ 07.08.2010. 00:36 ] @
Pa da ali je tajming u pitanju, ja sam delio bre to milion puta i nikada mi nista nije 'falilo al' vidi cuda sad nedostaje :)

Racuna se ako cukas kobasicu u terminalu da je namerno - klik, klik, klik i mozda je slucajno :D Mada ako su ti dozvole uradjene kako treba malo stete moze da se nacini preko toga i kad je slucajno.
[ Srđan Pavlović @ 07.08.2010. 00:38 ] @


This upload fixes the issue:

nautilus (2.15.4-0ubuntu1) edgy; urgency=low
.
* New upstream version:
- New permission dialog with recursion and selinx support (Ubuntu: #24460)
- Improve extension interface
- Add complete session management
- Handle removal of the displayed location more elegantly (Ubuntu: #36500)
- Use proper nautilus-cd-burner icon
- Support dropping uris, urls and text to subfolders
- Fix leaks and warnings
* debian/control.in:
- updated eel requirement according to configure
* debian/patches/01_lpi.patch:
- updated

Jeste ovo mnogo matoro, ali onda opet sklonili, ili sta? :)
[ combuster @ 07.08.2010. 00:40 ] @
Sklonili, bilo mnogo incident report-ova xD
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2010. 00:43 ] @
Znas kako, ja sam samo hteo da delim prokleti folder kako bih mogao da editujem C fajlove iz postenog editora (Visual Studio) a ne iz onih skrndelja od editora koje imam u Ubuntu-u. To je sve sto sam hteo, i veruj mi da nisam imao ni najmanju nameru da nesto namestam, vec samo sebi da olaksam muku.

I cak tako jednostavnu stvar kao prosto deljenje foldera nisam mogau da uradim a da me ne doceka baraz nekih kripticnih poruka i neophodna poseta Google-u i Ubuntu foruma kako bih razresio problem - da, nisam mentalni invalid i uspeo sam to da resim ocigledno, ali cisto sumnjam da je to nesto kako bi jedan doradjen proizvod trebao da se ponasa...

Dalje... sto se tice setovanja permisija... onaj izgovor za nemogucnost apliciranja permisija unutar direktorijuma sa $DEITY komentarem je na nivou maloumnog autisticnog deteta. Da sam na mestu Mark Shuttleworth-a, ja bih debelo razmislio o pristupu i komponentama koje stavljam u distro te o ljudima koji komuniciraju sa korisnicima - a to kazem zato sto Mark pretenduje da taj Ubuntu bude "user friendly" distribucija - onaj odgovor sa $DEITY ne da nije user-friendly niti normalan, vec je za strucno posmatranje IMHO.

Citat:
combuster
Sklonili, bilo mnogo incident report-ova xD


Kakvih incident reportova???

Da li je moguce... ne... ja i dalje ne verujem.
[ Srđan Pavlović @ 07.08.2010. 00:45 ] @
Pa masa razularenih domacica krenula da menja permisije kroz GUI, LOL :)
[ Srđan Pavlović @ 07.08.2010. 00:50 ] @
Hehe,

http://brainstorm.ubuntu.com/idea/2260/

sad ce $DEITY verovatno da mi ukloni komentar ;)
[ combuster @ 07.08.2010. 00:55 ] @
Ahahaha ima da te banuju sa launchpad-a zbog vampirizma :) Pazi i meni je to malo trulo, zasto korisnik ne bi smeo da u skladu sa svojim ovlascenjima menja vlasnistva - ako to moze za jedan fajl ne vidim razlog zasto ne bi mogao to isto u recursive mode-u.

Ma bre lepo ja rekoh da sam neke stvari navikao da radim na odredjeni nacin :) Meni to i da implementiraju opet bih otisao u terminal i odradio chmod -r 740 * :)
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2010. 00:56 ] @
Ne razumem sta oni tu filozofiraju?

Sa user privilegijama mozes da menjas samo ono sto ti je dozvoljeno...

Ako se podignes u root-a... mozes komotno i da obrises neki bitan direktorijum, cime bi verovatno napravio jos vecu stetu a to je mnogo lakse da se pogresi ako pricamo o "domacici".

Sve u svemu - jadan izgovor i jos jadnije ispoljavanje kompleksa "pameti" od strane tog nerda kome je neko greskom dodelio pogresne privilegije u toj Ubuntu ekipi.

Citat:
combuster
Ma bre lepo ja rekoh da sam neke stvari navikao da radim na odredjeni nacin :) Meni to i da implementiraju opet bih otisao u terminal i odradio chmod -r 740 * :)


Ma sve je to lepo - a znas sta, otisao bih i ja odmah, SAMO DA NIJE STOJALA TA BESMISLENA I POLU-IMPLEMENTIRANA OPCIJA U MENIJU.

E vidis, tu je srz problema te Ubuntu shizofrenije - hteli bi da budu l33t Linux with c0m4ndL1n3 sk1llz i da se popisavaju sa tim kvazi-elitizmom (kao ovaj gore), a opet hteli bi i da se furaju kao nekakav "user friendly" distro koji je "komotna zamena za Windows" i ne smeta im ta novo-pronadjena popularnost.

Ono, nema problema - dizite se u runlevel-u 3 i ja cu bez frke da nadjem kobasicu za posao kao sto moram da nalazim sa nekim CentOS-om prilagodjenim za konkretan posao... ali kada nesto pokusava da imitira posten desktop OS, a kad zagrebes ispod fasade ceka te nekonzistentnost i $DEITY kretenizmi - e onda pricamo o sasvim drugoj vrsti problema.
[ Srđan Pavlović @ 07.08.2010. 01:01 ] @
Cek da vidim po dokumentaciji malo, mozda je $DEITY stvarno neka sistemska varijabla :-)
[ combuster @ 07.08.2010. 01:03 ] @
Pa cekaj, jel se secas kad su ona dvojica brainstormera sa Fedore hteli da dodele mogucnost instalacije paketa sa korisnickim privilegijama ? Kukali, kumili i molili da to ne rade ali je na kraju bilo kako su ta dvojica htela :D E sad ne znam da li je kasnije revolt upalio, nisam pratio Fedoru vec neko vreme.
[ combuster @ 07.08.2010. 01:04 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Cek da vidim po dokumentaciji malo, mozda je $DEITY stvarno neka sistemska varijabla :-)


DEITY - sacred supreme being - thy will they mean :)
[ Srđan Pavlović @ 07.08.2010. 01:07 ] @
srdjan@Desktop ~ $ echo $DEITY
Ubuntu Brainstorm moderator, do not mess
srdjan@Desktop ~ $

Pazi kad ima ;)
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2010. 01:12 ] @
Citat:
combuster: Pa cekaj, jel se secas kad su ona dvojica brainstormera sa Fedore hteli da dodele mogucnost instalacije paketa sa korisnickim privilegijama ? Kukali, kumili i molili da to ne rade ali je na kraju bilo kako su ta dvojica htela :D E sad ne znam da li je kasnije revolt upalio, nisam pratio Fedoru vec neko vreme.


To je ludacki feature koji jasno kompromituje sigurnost sistema.

A dodela permisija mnostvu fajlova i direktorijuma je sasvim normalan feature koji postoji od kad postoje proklete permisije.

Ako oko toga treba da se raspravlja sa nekom budalom... mislim da su pogresni ljudi na pogresnom mestu u tom Ubuntu-u ;-)
[ combuster @ 07.08.2010. 01:12 ] @
Jel znas da sam 'ladno otkucao za svaki slucaj :D :D :D

@ID

Pazi, ne mora da znaci da su oni svi ludi. Stvari su poprilicno jednostavne imho, nautilus source - compile - pack - ship through repo. E sad, jesu oni proklamovani kao user friendly itd i da je poznato da imaju dosta uticaja na upstream projekte - ali bice onako kako Gnome developeri kazu da ce biti, sve ostalo je dobra volja Ubuntu dev-ova da li ce da patch-uju ili nece na vrh toga. Ima tu neka hijerarhija pri odlucivanju, nije to sve tek tako zbrda zdola organizovano.

Eto vidis to su sitnicice a ima ih dosta, bezanje notification area prilikom restarta, pucanje gdm-a i vracanje default teme, transparentnost ikona na panelu - to su samo neke od sitnih forica koje znaju da nerviraju a koje vec godinama ne mogu da se nameste da rade kako treba.
[ Srđan Pavlović @ 07.08.2010. 01:15 ] @
Jel da da ima? Pa kazem ti.

Kako je na KDE-u 4.x? Sta vec on koristi onaj Konkveror ili sta vec... nesto na K je.... jel mora i kod njega konzola da se angazuje za ovo?
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2010. 01:17 ] @
E to vas dvojica vidite - ja odo da spavam :)

Dodao sam skaliranje brzine memorijskog basa u Nexus One kernelu (tj. u drajveru za CPU) - ako nekom treba (tj. ako ima N1): http://forum.xda-developers.co...php?p=7541522&postcount=13

[ combuster @ 07.08.2010. 01:22 ] @
Aj ln :)

@Srdjan

Dolphin, ima dolphin :)
[ Srđan Pavlović @ 07.08.2010. 01:26 ] @
E jes' - Dolphin... znao sam da je nesto na K.
[ combuster @ 07.08.2010. 01:27 ] @
Pa bio nekad Konqueror - sad je Dolphin default a konqueror iako mu je ostao file manager mode se vise "koristi" kao web browser. :)
[ VladimirCDT @ 07.08.2010. 08:01 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Kako je na KDE-u 4.x? Sta vec on koristi onaj Konkveror ili sta vec... nesto na K je.... jel mora i kod njega konzola da se angazuje za ovo?

Evo ti informacija iz prve ruke.
Konqueror i dalje mozes da koristis kao file manager. Medjutim, za tu svrhu je uveden Dolphin. Pored njih, postoji jos i Krusader kao twin panel file manager.
Dolphin i Krusader se u application launcheru pojavljuju u dve varijante, tj. za oba postoji i varijanta da ih startujes kao super user (root).

Sto se rekurzivnog postavljanja dozvola tice, vec rekoh ranije, nije potrebno ici u kozolu. Znam jer sam vec imao situaciju kada sam morao to da radim i nisam imao problema da rekurzivno prvo promenim vlasnika, a potom i dozvole.

@Ivan Dimkovic

Kada sam priupitao: "pa nisu valjda iz nekih sigurnosnih razloga", mislio sam upravo na tu vrstu predostroznosti, da neki korisnik ne polupa nesto sto ne sme. Pazi, i meni je totalno bezveze taj pristup da se korisnik tretira kao osoba koja "nema poslovnu sposobnost". I taj sindrom nije nov i nije ogranicen samo na aplikacije namenjene svim korisnicima. Cisto kao analogiju da spomenem slucaj sa Javom: prilikom kreiranja ovog programskog jezika, poslo se od predpostavke da su programeri ograniceni ljudi te da im treba onemoguciti gomilu cool featura vec vidjenih u C++ iz, naravno bezbedonosnih razloga. I kao sto ima ljudi koji odobravaju takav stav u pogledu programskih jezika, kao i onih koji se tome protive, ista stvar je i sa mogucnostima file mangera - bice ljudi koji smatraju da se ne sme dozvoliti korisniku da nesto slucajno slupa, a bice i onih kojima tolika stega ne odgovara.

Ja stojim na stanovistu da nije potrebno racunare i software ciniti idiot-proof. Korisnik mora biti odgovoran za ono sto radi. Naravno, neka ogranicenja i mere predostroznosti moraju da postoje u domenu onih stvari cija pravilna upotreba zahteva neko tehnicko obrazovanje, ali generalno, ne valja oduzimati pravo korisniku da sa svojim sistemom radi sta ga je volja.

Ne znam da li gresim, ali cini mi se da uz "user friendly" uvek ide i "idiot-proof", jer ovaj prvi tezi sto sirem krugu korisnika. Paradoksalno, to stvar ucini vrlo unfriendly...

I da, Dimkovicu, jesi baksuz. Ja evo, Linux koristim svakodnevno, sto profesionalno, sto privatno vec skoro 4 godine. Jesam nailazio na bugove, ali ti, brate za jedan dan naletis na vise bugova nego ja za godinu dana. I pri tome, ja nisam ni geek, ni linux guru i ne volim CLI cak i kada je brze i jednostavnije nesto uraditi na taj nacin.
[ combuster @ 07.08.2010. 10:27 ] @
Ma meni samo smesno kako nalete na onaj dependancy problem na Ubuntu - ej dve godine sam ga terao i nikada i slovima nikada nije imao taj problem (za razliku od SuSe-a, Fedore, Mandrive). Covek, ajde da isprobam ovo - i paf :) I koji ti tajming moras da imas da ti se to dogodi :)

I ono sto se dogodilo sa nautilusom i kopiranjem fajlova - sve je to pod virtualnom masinom, automatski uvodi jos jedan cinilac u celu tu pricu.

E sad sto se nedostatka ova dva feature-a tice - sta ces, nekako sam ravnodusan prema njima, u oba sam se slucaja navikao na tako kako jeste i subjektivno kazem da to nije nesto sto je party-killer :)
[ salac @ 07.08.2010. 11:06 ] @
U KDE-u nema ovih ogranicenja koje sprecavaju 'domacice' da polupaju svoj home folder.

Kad se samo setim da je pre neku godinu Torvalds zestoko opleo po gnome-u bas zbog takvih sitnica ('kako vas nije sramota da svoje korisnike smatrate retardima'), ja mislio opametili se ali izgleda da (jos uvek) nisu. A ukoliko je ovo specijalitet ubuntu-a mogu samo reci da mi je drago sto isti ne koristim :)
[ combuster @ 07.08.2010. 11:08 ] @
Ne to je specijalitet GNOME-a :) Pa jes' Linus pljuvao po Gnome-u ali je presao na isti kad je izasao KDE4 :) Sad ne znam da li se vratio nazad na KDE...
[ salac @ 07.08.2010. 11:16 ] @
Ne krivim ga uopste sto je presao na gnome, kde 4.0 je bas bio naporan za koriscenje. Sad je dosta bolje, zaista.

Inace ja KDE/Gnome koristim u talasima, par meseci jedan, par meseci drugi, menjam ih bez nekog posebnog razloga. Kad se vec moze, sto da ne :)
[ andrija.panic @ 07.08.2010. 11:50 ] @
Ja lepo kazem da se svi vratimo na Windows 3.1, tamo je clipboard bas lepo radio :)

Linux = dobra volja programera da ga unapredjuju u slobodno vreme (valjda rade jos nesto kako bi zaradjivali za hleb, pa nemaju bas dosta slobodnog vremena da doradjuju clipboard u 21 veku)

Windows = komercijalna stvar, sa mocnom firmom koja u stvari programerima placa za njihov rad, tako da je i za ocekivati da bude, sa korisnicke strane gledano, malo funkcionalniji od nekomercijalnih stvari (aka Linux).

Kakav je to OS koji se oslanja da source aplikacija mora da bude upaljene dok ne uradite PASTE ? Dajte bre ljudi, apsolutno nemam komentar, iako Linux ima nekih svojih prednosti, nrp besplatan je, ali osim toga....za obicnog korisnika ne vidim zamenu za Windows, ako pricamo realno.

Samo kada na serverskim varijantama, pokusavate da nesto cackate sa PHP podesavanjima i ekstenzijama, u jednoj distribuciji je na jednom mestu, u drugoj distribuciji je na drugom mestu, a onda na prvoj distribuciji sa novom verzijom PHP-a je opet na nekom desetom mestu...

Sto bi moj kolega (covek administrira zakupljeni Linux server na kome se vrte komericijalni sajtovi) rekao, jedna obicna kupusara, gde ne znas sta je na kom mestu, osim eventulano fajlova za mrezna podesavanja.

Znam da ce sada Linuxovci da osuju paljbu na ove moje komentare, al' nemojte se ljutiti, mislim ne postoji funkcionalan clipboard, majko mila....

[Ovu poruku je menjao andrija.panic dana 07.08.2010. u 13:08 GMT+1]
[ combuster @ 07.08.2010. 12:06 ] @
Postoji, samo ne radi onako kako radi na Windows-u i to samo out of the box - moze da se namesti da sljaka apsolutno isto, ako ne i bolje :)

Servere ne menjas kao carape, ne trpas svakih mesec dana drugi distro, dokumentacija je tu, odaberes sta ces (cent os, debian itd...) i to stoji na istom mestu kao kada si ga prvi put instalirao :) Kupusara, lol, ima razlike naravno, neki distro koristi upstart, neki SystemV neki FreeBSD init style ali to je jedna velika prednost po mom misljenju - opcija za svacije navike i ukus.

To da Linux ne moze da bude zamena za Linux - mislim wtf, a sta ja radim kao i milioni ostalih korisnika koji imaju iskljucivo Linux na masini ? Sta smo mi ? Idioti jer svesno ogranicavamo potencijal nasih racunara ? :)
[ salac @ 07.08.2010. 12:13 ] @
Stvarno svasta covek moze da cuje od MCSA kadrova :D

A kakav je to OS gde paste jednom radi na jedan nacin a drugi put na drugi nacin? :D Uzaaaaas. I to OS iza koga stoji mocna firma koja jos, potpuno neverovatno, placa programere da prave takvu kupusaru? :)

Yep, ovo je potpuna generalizacija, ali sto da ne, u Advocacy smo odeljku foruma.


[ andrija.panic @ 07.08.2010. 12:26 ] @
Kao sto rekoh, bez ljutnje, ali da tako nesto ne radi po defaultu kako treba, nakon instalacije.... kao sto rekoh, nemam komentara...

A sto se tice servera, kada budes hostovao nekoliko custom-made cms aplikacija, pa radio migracije, pa ne radi ovo, pa ne radi ono... onda shvatis moras novu verziju PHP-a ili necega drugog, pa onda popravis jednu a zeznes drugih 5 stvari... da je kupusara, kupusara je. Nije problem kada nesto radis u jednostavnom scenariju, vrtis jedan sajt, koristis ga za jednu stvar itd.... ali kada krenes u produkciju pa zahtevi pocnu da se gomilaju, pa migracije, pa ajde ovo, pa ajde ono... onda vec vidis koliko je sati... sve se moze napraviti, naravno... ali zasto prosto, kad moze komplikovano :)

Istina da imas slobodu izbora kad su u pitanju serveri, ne menjas ih svaki dan itd - a onda ti dodje zahtev da jedan web sajt preselis sa npr Suse linuxa, na centos, i tu pocnu stvari da se komplikuju... znam o cemu govorim, sto bi rekli, iz iskustva :) (nije da sam iskljucivo MS kadar :)

Korisnicka zamena za Windows - izmedju ostalog, kako otvaras PSD i ostale Adobe dokumente ? Koristis malo virtuelizaciju da poteras windows aplikacije - pa ti onda nisi obican korisnik, nego veoma napredan korisnik, a ja ovde pricam o krajnjim korisnicima koji zele sve po sistemu ZELIM DA RADI ODMAH. Jedno smo mi profesionalci koji od toga zivimo, a drugo su obicni korisnici (nrp moja keva).

Skoro sam iz Ubuntu-a pravio klasicnu VPN (PPTP) konekciju ka firmi, i dok mu nisam rekao da MORA da zapamti lozinku, nije hteo da se poveze (a Ubutnu skroz update-ovan)... Mislim ima previse decijih bolesti, a ujedno je i veoma dobar sistem za neke druge primene...

Kao sto rekoh, niko nista ne generalizuje, svaki OS ima svojim prednosti i mana - upitanju su TOTALNO durgaciji OS-evi, tako da nema smisla porediti "babe i zabe"

Vidim sad me prozivaju po MCSA kadrovskoj osnovi :) ... znam da sam na pogresnom delu foruma, tako da cu se povuci na vreme :)))))))
[ combuster @ 07.08.2010. 12:42 ] @
Citat:

Korisnicka zamena za Windows - izmedju ostalog, kako otvaras PSD i ostale Adobe dokumente ? Koristis malo virtuelizaciju da poteras windows aplikacije


PSD sa gimp-om, pdf sa Evince-om :) Ono najnormalnije bez ikakvih win aplikacija preko emulatora :)

E sta me sekira. Nema tj ne postoji normalan software za katalogizaciju diskova, ili su napusteni projekti, ili ne rade kako treba ili nije to to sto mi je potrebno. Boli me uvo za clipboard, to mi je projekat za ucenje :) Ako mi verujes to mi je trn u oku od svega moguceg i ne moguceg na Linuxu :)

Citat:

Istina da imas slobodu izbora kad su u pitanju serveri, ne menjas ih svaki dan itd - a onda ti dodje zahtev da jedan web sajt preselis sa npr Suse linuxa, na centos, i tu pocnu stvari da se komplikuju... znam o cemu govorim, sto bi rekli, iz iskustva :) (nije da sam iskljucivo MS kadar :)


To samo dedicated host-ove i iako se ne bavim time ja jos nisam cuo negde da je neko trazio da mu se menja OS za server, imas to i to na raspolaganju pa ti izaberi koji ces :) Pa sve i da je tako, migracija podataka nije mnogo zeznuta, uf problem veliki da li je negde /usr/lib/python ili /usr/lib/python2.6 :) Tj da li distro podrzava stariju i noviju verziju ili samo novu (ovo mi pade na pamet sad prvo :))

Citat:

Vidim sad me prozivaju po MCSA kadrovskoj osnovi :) ... znam da sam na pogresnom delu foruma, tako da cu se povuci na vreme :)))))))


Ovde se proziva po svakakvoj osnovi - nije razlog da bezis :)
[ Goran Rakić @ 07.08.2010. 12:48 ] @
Nemoj da si šizofren, odluči se o čemu pričamo. Ovako ispada da pričaš o „običnim korisnicima“ koji sele servere sa jedne distribucije na drugu, podizu VPN i odrzavaju veb sajtove pa im smetaju drugačije koncipirani isečci...

Programerski gledano ima dovoljno razloga da obe aplikacije budu aktivne prilikom prenosa podataka kako bi se dogovorile o tipu sadržaja. Zaista ne želim da dobijem HTML u terminalu kada kopiram tekst sa veba niti smatram da terminal emulator treba da implementira HTML parser kako bi izvukao vidljiv tekst, to je zadatak preglednika. Stvari se nemoguće komplikuju kada krene kopiranje dela pesme iz uređivača zvuka u filmić sa letovanja u uređivaču video materijala i ne vidim kako je moguće to rešiti bez komunikacije dva procesa u trenutku ubacivanja iz isečaka.
[ Sir_Oliver @ 07.08.2010. 13:38 ] @
@Combuster Probaj GCstar: www.gcstar.org
[ combuster @ 07.08.2010. 13:45 ] @
Probao sam ga bio pre jedno godinu-dve, cini mi se da mi nije to bilo sto trazim. U principu treba mi program da mi ocita sadrzaj diska bez obzira sta je na njemu (video, audio etc), dobar mi je bio http://cdcat.sourceforge.net/ jos sam nasao i port na qt4 ali je imao obicaj da se tripuje. Ima nekoliko resenja ali jednom nedostaje search, drugi ima bug-ove i ne pamti kataloge, treci ovo, peti ono :( Pa sam resio da polako radim na svom resenju :)
[ Tyler Durden @ 07.08.2010. 14:48 ] @
Citat:
andrija.panic: Ja lepo kazem da se svi vratimo na Windows 3.1, tamo je clipboard bas lepo radio :)

Linux = dobra volja programera da ga unapredjuju u slobodno vreme (valjda rade jos nesto kako bi zaradjivali za hleb, pa nemaju bas dosta slobodnog vremena da doradjuju clipboard u 21 veku)

Windows = komercijalna stvar, sa mocnom firmom koja u stvari programerima placa za njihov rad, tako da je i za ocekivati da bude, sa korisnicke strane gledano, malo funkcionalniji od nekomercijalnih stvari (aka Linux).

Kakav je to OS koji se oslanja da source aplikacija mora da bude upaljene dok ne uradite PASTE ? Dajte bre ljudi, apsolutno nemam komentar, iako Linux ima nekih svojih prednosti, nrp besplatan je, ali osim toga....za obicnog korisnika ne vidim zamenu za Windows, ako pricamo realno.

Samo kada na serverskim varijantama, pokusavate da nesto cackate sa PHP podesavanjima i ekstenzijama, u jednoj distribuciji je na jednom mestu, u drugoj distribuciji je na drugom mestu, a onda na prvoj distribuciji sa novom verzijom PHP-a je opet na nekom desetom mestu...

Sto bi moj kolega (covek administrira zakupljeni Linux server na kome se vrte komericijalni sajtovi) rekao, jedna obicna kupusara, gde ne znas sta je na kom mestu, osim eventulano fajlova za mrezna podesavanja.

Znam da ce sada Linuxovci da osuju paljbu na ove moje komentare, al' nemojte se ljutiti, mislim ne postoji funkcionalan clipboard, majko mila....

[Ovu poruku je menjao andrija.panic dana 07.08.2010. u 13:08 GMT+1]


boze kakav komentar... ovaj i onaj poslije
to sto ni ti ni tvoj kolega nemate pojma o osnovama linux administracije nikako nije relevantan pokazatelj o "funkcionalnosti" linuxa...
i ja bih vam obojici najljubaznije savjetovao da za tako nesto angazujete strucne ljude, a ne da igrate sa time. pokvaricete nesto.
o boze jos jednom...
[ Marko Medojević @ 07.08.2010. 15:08 ] @
Citat:
andrija.panic
Vidim sad me prozivaju po MCSA kadrovskoj osnovi :) ... znam da sam na pogresnom delu foruma, tako da cu se povuci na vreme :)))))))


E živote lutalico...
[ VladimirCDT @ 07.08.2010. 19:04 ] @
@salac
Citat:
Ne krivim ga uopste sto je presao na gnome, kde 4.0 je bas bio naporan za koriscenje.

KDE 4.0 je bio neupotrebljiv. Cak i na Suseu. Ali tada je KDE 3.5.nesto bio zreo i stabilan. Ja 4.0 nisam ni koristio. Tek od 4.2 je bio bar upotrebljiv.
Sad je, kao sto kazes, mnogo bolje.

Citat:
salac: Stvarno svasta covek moze da cuje od MCSA kadrova

Ti si, vidim, u fazonu da valjas komplimente.
[ salac @ 08.08.2010. 00:04 ] @
Citat:
VladimirCDT: @salac

Ti si, vidim, u fazonu da valjas komplimente. :D


Moram malo, zabavno je :) Narocito kad se jave likovi koji se, boze me sacuvaj, hvale svojim neznanjem :)
[ Srđan Pavlović @ 09.08.2010. 07:40 ] @
Hehe, jedna domacica bi se zacudila kako operativni sistem moze da pokrene emocije... bolje od Ljovisne i Kasandre zajedno
[ agvozden @ 18.08.2010. 08:53 ] @
@Andrija

Na tu temu je vec bilo dosta reci, a ja imam svoj stav, procitaj ga ovde:
http://www.elitesecurity.org/p2672429

I mislim da nije bilo uopste navijacki...

Uostalom, kada mi neko sredi Vindouz sistem bez da radi 'clean install', a da to radi, onda cu da skinem kapu i da se poklonim jacem ;)
[ andrija.panic @ 18.08.2010. 09:36 ] @
@ Gvozden napisao
Citat:
"Serverski linuks je veoma pouzdan za razliku od vindouz servera"

..ahm, hhhhk, upade mi nesto u grlo, ovaj, nego... nemam komentar na ovakvu tvrdnju !!!

I nemoj da je neko iznosio ponovo ovakve tvrdnje, kao ova gore, jer kad procitam takvu tvrdnju pocnem nekontrolisano da se smejem, grce mi se telo, plasim se da ne umrem od previse smeha

Da li ste deco culi za M$ System Center Operation Manager /Configuration Manager / Virtual Machine Manager i sl. ?

Evo da pogledate jedan video kako M$ upravlja razlicitim virtuelnim platformama na nivou datacentara rastrkanih po svetu, cisto da dopbijete uvid u moc programiranja gomile Indijaca koji su placeni za svoj pos'o (M$ serveri, VMWARE i sl.) - nisam siguran da li ce linux-asi moci da pogledaju video, u pitanju je Windows Media Video :

http://msvcatalog-1.wmod.llnwd.../ff96/0/VMM_March26_2009-1.wmv

Kad ovako budete mogli da upotrebom linuxa migrirate virtuelne servere sa jednog fizickog server na drugi u okviru klastera virtuelnih masina (Desni taster--> Move Guest) onda mozemo da pricamo o linuxu

Salu na stranu, svaki OS ima svoje prednosti i mane, i to sto bi neki da objavljuju rat ovima drugima , to nema veze realnoscu. Takmicenje proizvodjaca samo nama (korisnicima) donosi korist.

I za kraj, evo jedna slicica da se zajedno nasmejemo: jer, iako na kraju pobedite...



zzzopP
[ Tyler Durden @ 18.08.2010. 11:58 ] @
Batali pricu, ti si svoje vec rekao. Samo se zakopavas jos vise.
[ combuster @ 18.08.2010. 12:49 ] @
@Andrija

Jesi li ti cuo nekad za Xen ? Mozes da muvas guest-ove gde god hoces i to bez downtime-a (osim ako u downtime ne racunas pola sekunde) :)

I izvini na cemu trci Xen ? I koje sve guest-ove podrzava ?

http://en.wikipedia.org/wiki/Xen
http://www.xen.org/
[ mulaz @ 18.08.2010. 12:58 ] @
@andrija.panic

Evo vmware esx:

Code:

[root@vp189 ~]# uname -a
Linux vp189 2.6.18-128.ESX #1 Fri Apr 10 00:08:17 PDT 2009 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux


Citat:
Batali pricu, ti si svoje vec rekao. Samo se zakopavas jos vise.

Slazem se :)
[ andrija.panic @ 18.08.2010. 12:59 ] @
Combuster, ne pricam ja ovde da li Xen valja nesto ili ne, niti hvalim konkretan M$ proizvod, vec komentarisem tudji komentar "Serverski linuks je veoma pouzdan za razliku od vindouz servera" od koga me podilaze zmarci...

Malo se salimo i zadirkujemo na temu OS-a, a opet sto rece covek prethodno - vise se emocija ovde iznosi nego u spanskim serijama :)
[ combuster @ 18.08.2010. 13:57 ] @
Nema tu emocija, ja gledam da resenje bude kvalitetno i cost-effective. Oko toga sta je jeftinije u vecini slucajeva je sasvim jasno - pitanje je koliko je stabilno i podrzano.

Ja ne bih da razmisljam - ma M$ je zakon, nesto ne moze da radi dok ga ne platis pa to ti je :) E od toga se ja jezim. Naravno postoje situacije i okruzenja gde je MS pravo resenje - mada vecina tih situacija je nastala upravo koriscenjem MS proizvoda od samog pocetka i migracija se ne isplati. Zato oni i nikada nece zastititi svoj operativni sistem na takav nacin da bude crack-proof ili makar da crack-ovanje istog bude takav hassle da se ne isplati cimati se oko toga. Bolje koristi bilo kakav Windows nego alternativu, za takvu korporaciju normalan poslovni potez.