[ mmix @ 05.08.2010. 19:55 ] @
Nesto mi uopste ne stima u prici koje kolaju po medijima. Navodno pre par nedelja je doslo do drasticnog smanjenja isporuka mleka radnjama (kazu za 75% manje) i da ce to potrajati. Razumeo bih nekako tu nestasicu ako je vestacki napravljena da se forsira cena na gore (u odsustvu uvoza svo mleko bacis u dugotrajno i punis magacine dok ne isforsiras poskupljenje) ali do poskupljenja je doslo a nestasica je jos uvek aktuelna. Zasto?

Jednostavno nema rezona da se roba koja se kontinuirano proizvodi duze vreme odjednom preko noci bilo kakvim akcijama smanjio za 75%. Jednostavno ne moze krava da odjednom proizvede 75% manje mleka ili da 75% stocnog fonda u proizvodnji mleka preko noci ugine ili slicno. To jednostavno nije takva vrsta robe, dakle ako mleko nije doslo do radnji, gde je? Prosipaju proizvodjaci u djubre (kao malinari)? Znai li neko sta se tacno desava u ovoj prici?
[ Horvat @ 05.08.2010. 20:12 ] @
evo sta na vestima pise
Citat:
Manje mleka u prodavnicama (video)30.07.2010. 14:22:50

Ovih dana u Subotici je primetno manje mleka nekoliko proizvođača na policama prodavnica.

U subotičkoj „Mlekari“ kažu da je razlog ovoj pojavi smanjena proizvodnja sirovog mleka na farmama. "Mlekara" prima za 15% manje mleka sa farmi nego u istom periodu prošle godine – negde oko 125.000 litara dnevno.

Razlog smanjenja proizvodnje sirovog mleka na farmama osim velikih vrućina, kojih je bilo i prošle godine ali nisu izazvale nestašicu, leži i u lošem kvalitetu ovogodišnje stočne hrane, odnosno lucerkinog sena i to zbog velikih kiša. Još jedan od faktora koju su uticali na smanjenje prijema sirovog mleka, kako objašnjavaju u „Mlekari“, jeste i otkupna cena koja se nije menjala godinu i po dana, kao i nedostatak značajnijih subvencija za mleko od strane države.

Od farmera koji imaju potpisan ugovor sa „Mlekarom Subotica“ niko nije otkazao predaju mleka, dok je broj farmera sa jednom do dva grla, sa kojima „Mlekara“ nema zaključene ugovore, u odnosu na prošlu godinu manji za nekoliko stotina.

Stabilizacija prilika na tržištu mleka očekuje se već u avgustu.

izvor


u pitanju je sto mlekare nisu povecavale broj ugovora i ljudi koji su ranije drzali krave (bez ugovora) su videli da im se ne isplati i ...
[ Horvat I @ 05.08.2010. 20:31 ] @
Ucenjuju da im se ipak dozvoli uvoz mleka u prahu.
[ mmix @ 05.08.2010. 20:32 ] @
Da, to su rezonska objasnjenja ali ona u ovoj prici, pa, "smrde". Ti problemi su distributed supply problemi, ti problemi, kad su prisutni, znace trendirani pad proizvodnje usled trendiranog pada dostupnosti sirovina. TO znaci da u trenutku T0 imas 100% proizvodnje u T+1dan imas 98% u T+2 imas 97%, itd, itd. Ne znaci da u T+10 imas 100% proizvodnja a u T+11 imas 25% proizvodnje.
[ a1200 @ 05.08.2010. 20:36 ] @
Pricaju u medijima da mleko (izmedju ostalog) treba da poskupi... mozda namerno smanjuju isporuku, kako bi (kad poskupi) prodali vishe mleka po vecoj ceni. Verovatno ga skladiste kao gotove dugotrajne proizvode...
[ jablan @ 05.08.2010. 20:37 ] @
Možda traže veće poskupljenje.
[ mmix @ 05.08.2010. 20:37 ] @
To je bio moj prvi impuls, ali to se vec desilo pre par dana, mleko je poskupelo, ali i dalje pricaju o nestasici i mleko ne stize u prodavnice. Zato sam i poceo temu. U medjuvremenu sam saznao i da cena mleka nije diktirana, ako hoce mogu da poskupe na 100 dinara. Jbg, apsolutno se nista ne slaze u ovoj prici.
[ a1200 @ 05.08.2010. 20:41 ] @
Citat:
Nakon jučerašnje najave da će do sredine ovog meseca cene svojih proizvoda podići “Mlekara Subotica”, “ Mlekara Šabac”, “Imlek”, “Somboled” i “Mlekoprodukt”, vest o poskupljenju mleka i mlečnih proizvoda stigla je i iz “Niške mlekare”.

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-...ka-i-hleba-poskupljuje-i-odeca

Ovo je vest objavljena juce... tako da izgleda da se ocekuju nova poskupljenja, pa mozda ovi koji nisu digli cene "gomilaju".
[ Marenović Slaviša @ 05.08.2010. 20:47 ] @

Horvat ti je vec dao odgovor.

U ovo letnje vreme, kada su vrucine, ljudi uglavnom sklapaju ugovore sa mlekarama i otkupljivacima pa predaju mleko budzasto jer preko leta zbog vrucina ne mogu nista sa njime da urade ako nemaju adekvatne prostorije.
Medjutim, ljudi su uvideli da se ne isplati ustajati u rano ujutru da bi izneo mleko na otkupno mesto i dobio za njega 12 - 17 dinara.
Pricam ti to iz iskustva, veruj mi da je bolje hraniti prasice i poklanjati rodbini i komsijama nego POKLANJATI otkupljivacima.
Mislim, ako cu nekom da poklanjam, poklanjacu kome hocu, ja sam. Ne dam lopovima koji pri otkupu za mleko koje ima 4.1 masne jedinice i 3.15 proteina kazu da ima 3,90 m.jedinice i 3.00 proteina, pa ti jos skinu i na kolicinu...

Kradja visestruka!!!!!!!!

Ovako - ne mislis o tome, sacuvao si zivce, nema sekiracije....


Citat:
Horvat I: Ucenjuju da im se ipak dozvoli uvoz mleka u prahu.


Naravno, kad nema vise od koga da se krade (selo se ugasilo u totalu) onda daj prah...
Mleko u prahu i onda ga prodaju kao kravicu, golijsko, ovo ono...

Na sve to utice i kurs koji oscilira i zele da se osiguraju za buduci skok evra odnosno pad dinara....
[ Horvat @ 05.08.2010. 21:24 ] @
@slavisa,auu, znao sam da je jako malo, ali to :(
jos kad se uzme u obzir da od litre pravog mleka (pomuzeno) naprave 2 litre u kartonu i da litru prodaju po 80ak dinara...

a verujem da usput hoce i da poskupe mleko (naravno, nece podici otkupnu cenu)
[ mmix @ 05.08.2010. 21:36 ] @
Slavisa, to sto kazes stoji, ali nece se 75% proizvodjaca samonicijativno odluciti da u isto vreme prekine isporuku mleka, to je vec naiva. Za tako nesto je potreban organizovani bunt i bojkot, o tome bi se itekako culo. Koliki god progresivan pad isporuke bio i koji god bili faktori koji uticu na gradijent nerelano je da postoji diskretan pad (beskonacno strm pad) proizvodnje. I to narocito u proizvodnji koja ne moze da se zaustavi, kravu moras pomusti i ustati ujutro pa makar prosuo mleko po dvoristu posle.
[ Marenović Slaviša @ 05.08.2010. 21:42 ] @
Nemoj me bas drzati za rec, ali mislim da je oko 17 dinara sada, mada ti ne mogu potvrditi...

Secam se da je bilo sedamnaest prosle godine, i da nije bilo neke promene. Sve i da je sada 20 ili 25 dinara opet, kao sto i sam uvidjas, od jednog prave dva,
i plus skidaju na masnoci , skidaju na kolicini (otimaju bre!) i plus sam ja uza sve to imao prilike da vidim jednog lika kada je vozio kamionet koji skuplja mleko...

Vozio on tako i stao na jednom mestu na magistrali gde je provereno dobar izvor ciste pijace vode....

I sipa, kofu, jednu, drugu...
Ja bio na bicikli, sokirao se, gledam sta ovaj radi, ne mogu da verujem.
Kasnije je bio otpusten, da bi posle 2000/01 godine ponovo dobio isti posao na foru "mene su otpustili po politickoj liniji, sto sam mrzeo milosevica"

A sta je u pozadini price? Lik je imao svoju farmu, dosta krava.... prijavljivao je da predaje recimo XX litara mleka.
U stvarnosti, nista on nije predavao, vec je sipao tih XX litara vode. To je bio zimski period kada sam ga video, sirio je mleko i prodavao sir,
a sipao vodu i svima je prilikom uzimanja uzorka za kotrolu kvaliteta izjebao stvari.... Nekako je uspeo da dospe vodu i u uzorke, kako li, uglavnom za njegovog
dobra nikada niko nije imao onu pravu vrednost mleka, da mu za 4,05 mlecne masti na analizi i bude toliko, samo manje.


I onda da predajes mleko nekome? Kome?
On da prodaje vodu cesmovacu a ja mleko? Po istoj ceni?


Doduse, i voda - flasirana, je drasticno skuplja od mleka.

Eto, zato u Nemackoj i u Austriji, seljak kada radi, radi sve. On kosi, plasti, hrani, muze, preradjuje mleko i distribuira ga, (NE PRODAJE SIROVO MLEKO, ISKLJUCIVO PROIZVODE) sve lepo zapakovano i ambalazirano.
I sir, i mleko...kajmak, ali bas sve.


@mmix:

Sad videh i tvoj post pa da se dopunim u odgovoru na ovu temu pre nego sto vas ostavim....
Rekoh u odgovoru malopre, da oni u stvari zele da se osiguraju za sledeci skok evra odnosno pad dinara.
Svi vezuju svoje poslovanje za evro pa kad pogledaju, u gubitku su sa svakim talasom.
Plus, sada je tu ovaj udar poskupljenja psenice i hleba koje vuce za sobom druga poskupljenja.
Idu logikom, ako moze da poskupi hleb, moze i mleko.
Pa ako im prodje, proslo je...
I onda su osigurani do nekog sledeceg inflatornog talasa, kad evro ponovo zatalasa.

Bice ovo vrlo vrela jesen...



[ Ivan Dimkovic @ 05.08.2010. 21:54 ] @
Citat:
Marenović Slaviša
Eto, zato u Nemackoj i u Austriji, seljak kada radi, radi sve. On kosi, plasti, hrani, muze, preradjuje mleko i distribuira ga, (NE PRODAJE SIROVO MLEKO, ISKLJUCIVO PROIZVODE) sve lepo zapakovano i ambalazirano.
I sir, i mleko...kajmak, ali bas sve.


A zasto u Srbiji nije tako?
[ Marenović Slaviša @ 05.08.2010. 22:10 ] @
^
A kako ce onda foteljasi i mastiljare u imleku da zarade svoje plate?

Ne, kod nas seljak ne sme da zaradi, samo ne on.
[ a1200 @ 05.08.2010. 22:15 ] @
Citat:
A zasto u Srbiji nije tako?

Zato sto je onima koji bi ovde trebali (a i duzni su po funkciji), da se bave makro ekonomskom politikom i podsticu/stimulishu razvoj zemlje, draze da ukradu odmah 100 000 Evra (pa makar to napravilo stetu celom narodu od 1 000 000), nego da za 10 godina naprave nesto od zemlje pa svi generalno zivimo mnogo bolje - ukljucujuci posredno i njih, jer oni to sivilo moraju da gledaju iz svojih dzipova, da se voze po tim istim raspalim putevima i da im se deca druze sa kretenima i zive u drustvu, u kom je upravo njihova politika uzdigla razne cece i "kontraverzne" lopove, ovaj biznismene, kao idole ka kojima treba da teze i koje treba da oponasaju... dodushe, za lecenje uvek mogu da skoknu do Minhena - pare nisu problem.

Nazalost, slika i prilika Srbije, zgrabi dok mozes i bezi... ne pitaj koliko kosta, i koliku stetu pravis.
[ Ivan Dimkovic @ 05.08.2010. 22:16 ] @
@Marenović Slaviša - a da se seljaci... hm... udruze?

Naprave svoju firmu za preradu mleka?

Prilicno sam siguran da postoji trziste za male privatne mlekare sa kvalitetnim proizvodom cak i u Srbiji jerbo postoje ljudi koji su spremni to da plate - eto kad pominjes kvalitetnije mleko od onoga sto Imlek tvrdi da jeste, hej... od toga mogu da se naprave i kvalitetniji mlecni proizvodi.
[ marko37 @ 05.08.2010. 22:16 ] @
Zar nije kod nas monopol u proizvodnji i prodaji mleka? Koliko se sećam "Salford" je imao više od 50% udela u tržištu mleka. Ne znam šta je bilo posle, valjda su prodali nekom.
[ Horvat @ 05.08.2010. 22:18 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: A zasto u Srbiji nije tako?

za zapoceti tako nesto je potrebna prilicna lova
@miljane, pa nije fora u 75%, nego u onih 25% (naravno cifre su figurativne), prvi su na ugovor i "sigurni su" (garantovana cena,isplata,bla bla), dok ostatak je "po potrebi" - njih mogu da vozaju (ucenjuju) kako hoce, odnosno mogu vise od ovih prvih

zasto je to sad izrazeno, mozemo samo nagadjati,mozda je u proteklih par nedelja velikom broju ljudi iz druge grupacije svanulo da vise nema smisla raditi tako nesto s doticnima, ili im je svanulo jos ranije,ali su mlekare imale jos mleka u prahu u zalihama (naravno, podizanje cene je sigurno)
[ Ivan Dimkovic @ 05.08.2010. 22:20 ] @
@marko37 - To je dominantna trzistna pozicija - to recimo sprecava druge da konkurisu u ceni recimo, ALI i u takvom stanju stvari je moguce naci manja trzista.

Tako, recimo, sigurno ne mozes biti jeftiniji od Salford-a ali mozes imati kvalitetnije proizvode koji su skuplji...

@Horvat, pa ako se udruzi vise njih, "prilicna lova" se deli sa tim brojem.
[ Horvat @ 05.08.2010. 22:26 ] @
pa prvo i treba naci prilican broj ljudi (govedara - nista uvredljivo,da neki ne pomisle svasta) koji ce se udruziti, a da nisu na po stotinama km udaljeni jedni od drugih i drugi, takodje podjednako vazan, ko ce voditi sve to, a da se ne ugleda na upravu drzave i slicne njim ;)

salford drzi imlek i su mlekaru, somborsku drzi dukat, nisku ne znam
[ Marenović Slaviša @ 05.08.2010. 22:36 ] @
Citat:
Horvatpa prvo i treba naci prilican broj ljudi (govedara - nista uvredljivo,da neki ne pomisle svasta) koji ce se udruziti, a da nisu na po stotinama km udaljeni jedni od drugih i drugi, takodje podjednako vazan, ko ce voditi sve to, a da se ne ugleda na upravu drzave i slicne njim ;)

salford drzi imlek i su mlekaru, somborsku drzi dukat, nisku ne znam


Upravo to.

Stocni fond opada svake godine, tako da vise nema govora o nekom udruzivanju jer imas stocara ovde, stocara onde, dva u jednom selu, dva u drugom.... dok ti napabircis njih dovoljno da pomislis na mlekaru, oho-ho...

Bila je jedna ideja u KV o otvaranju privatne mlekare, samostalne, bas kao sto kaze Ivan. I - izgleda da se desilo to da su se oni koji su bili inicijatori projekta malo previse ugledali na drzavu u kojoj zive...

Propade inicijativa pre nego sto je dosla do pola realizacije.
[ mmix @ 05.08.2010. 23:23 ] @
Ja iskreno cisto sumnjam da individualni govedari po EU proizvode i plasiraju mlecne proizvode iz domace radinosti, sa obzirom na tehnicke zahteve tog posla i standrdizacije i preduslvoe koje moraju da ispune to mi deluje kao preveliki zalogaj za nekog sa cak i par stotina grla. Investicija je tu suvise velika da bi radio na malo.

A i cela ta prica sa cenama otkupa je bezveze, drzava propisuje minilanu cenu otkupa, nista ne sprecava preradjivace da im da vise para ako im to predstavlja pretnju po proizvodnju (kao sto tvrde da predstavlja), bilo na teret profita ili na teret musterija (povecanjem cena). Nema teorije da je pad proizvodnje od 75% dobar za Imlek i slicne i da ce pre da kukaju da drzava pomogne stocarima nego sto ce da maksimizuje uposlenost svojih kapaciteta. Izvinjavam se, ali cela ta prica apsolutno nema nikakve ekonomske logike, takve stvari mozda prolaze kod politicara ali ove velike mlekare su A.D.=ovi i vodi ih odgovarajuci menadzment koji zna da sabira brojeve.
[ Ivan Dimkovic @ 05.08.2010. 23:27 ] @
@mmix,

Sledeci put kad budem isao do Nero-a poslom, slikacu jednog od individualnih koji nudi svoje mleko direkt :-) Naravno, tesko da to moze biti obrazac za sve - ali niko ne sprecava individualne da uloze u mlekaru koja bi radila za sve njih.

Naravno, problemi mogu biti ako jednostavno nema dovoljno zainteresovanih sto Slavisa pomenu- ali u tom slucaju im je mrka kapa sve ostalo, ako su mali i neorganizovani u tom slucaju ce svako drugi imati "snagu" vecu od njihove.

[ Marenović Slaviša @ 05.08.2010. 23:49 ] @


Nije samo da ih nema, vec ih je sve manje.

A cak i da ih ima dovoljno, drzava se pobrinula da ucutka svaku inicijativu.
Ako zelis nesto da otvoris, treba ti hiljadu papira. A sve jedan skuplji od drugoga, tako napakovano da ce tesko ko da se resi na otvaranje necega slicnog.
Pre ce da se pridruzi jatu uvoznika i da uvozi poluproizvode ili proizvode i onda ih samo distribuira (govorim o drugim bransama, kafa, secer, igracke, ma sta drugo)
nego da se bavi teskim, a ne toliko isplativim poslom.
Odnosno, mogao bi i biti isplativ... zavisi od pristupa poslu.
Ali kao sto rekoh, tradiconalna srpska "sloga" nas sprecava da radimo u tom smeru.

@Ivane, uslikaj to i postavi ovde u temu, da vidimo.......
Zivo me interesuje koliko taj ima zemlje i stoke?



[ Horvat @ 06.08.2010. 00:13 ] @
miljane, a sta ti je izvor da je 75% manje? meni je isto ta cifra preterana, ova (iz vesti koje sam postovao)
Citat:
"Mlekara" prima za 15% manje mleka sa farmi nego u istom periodu prošle godine – negde oko 125.000 litara dnevno.

mi deluje realnije

Citat:
Izvinjavam se, ali cela ta prica apsolutno nema nikakve ekonomske logike, takve stvari mozda prolaze kod politicara ali ove velike mlekare su A.D.=ovi i vodi ih odgovarajuci menadzment koji zna da sabira brojeve.

a bilo je smisla da propadne fidelinka? ;)

mnoge stvari kod nas nemaju smisla, pogotovo kada su privatizovana preduzeca u pitanju
[ Onaj @ 06.08.2010. 07:28 ] @
Citat:
Horvat:
a bilo je smisla da propadne fidelinka? ;)


Jel si siguran da je Fidelinka propala? Još uvek viđam njihove proizvode u prodaji.
[ mmix @ 06.08.2010. 07:55 ] @
Fidelinka je u stecaju, a za mleko sam pitao par prodavaca, dva u Pancevu, jednog u novom selu, smanjena im je isporuka za oko 3/4. Mislim da je i na vestima B92 bilo da se isporucuje jedan kartona na nekad 4. Sacu da pogledam, mozda nadjem link. Usotalom pad od 15% nije nestasica, kad padne za 15% isporuka ne nestane mleko do podne ko za vreme slobe.



Evo, u Blicu:

Mleka ima dovoljno samo pre podne:
"Obično naručujemo po četiri paketa dugotrajnog mleka od somborske mlekare, a već nekoliko dana isporučuju nam samo po jedan paket. Evo, od jutros je i cena povećana sa 63 na 69 dinara. Isto je i kada su druge mlekare u pitanju, samo što one još nisu podigle cenu. Nekada nismo mogli da prodamo sve što poručimo, a sada već tokom prepodneva rasprodamo i dugotrajno i sveže mleko i tako je već unazad dve nedelje - kaže prodavačica u marketu „Kami“."

Ista prica, jedan na cetiri.
[ angelico2 @ 06.08.2010. 08:28 ] @
Normalno da će da ode mleko gore, očekuje se inflacija na jesen. To nije ni prvi ni zadnji artikal koji će da poskupi, a plate će da ostanu iste.

Ne verujem da će da dođe do nestašice, ali ako se bude držala prinudna cena kao u komunizmu, naravno da hoće.

@mmix

Seljaci da se organizuju... IoI, pa bre u Srbiji nekoliko fakultetski obrazovanih ljudi se ne mogu dogovoriti, a kamoli seljaci. Kad su bile zadruge, bilo je extra, ali neko im je došao i rekao, e sad morate da radite sve kroz zadrugu. Da ne pričam o dozvolama, taksama itd. Otkupne cene jesu male, ali neko to očigledno radi namerno. Jer, što bi npr mi prodavali naše, kad imamo suvo grožđe iz Irana, ili beli luk iz Kine, koji se graniče između hrane za ljude i hrane za stoku, ali su jeftiniji i ljudi ih kupuju. Na kraju ćemo uvoziti mleko iz Černobila, pa ćemo svi da svetlimo u mraku....
[ dejanet @ 06.08.2010. 08:40 ] @
Citat:
.. suvo grožđe iz Irana, ili beli luk iz Kine, koji se graniče između hrane za ljude i hrane za stoku..


.. i prasetina iz Argentine, piletina iz Brazila, maline iz Poljske.. a i uleti po nesto iz stock-a Nato pakta..

No stvar moze biti mnogo ozbiljnija zbog toga sto su Rusi (u medjuvremenu od neto uvoznika, postali 3. izvoznik psenice) zabranili izvoz svoje psenice, tako da su berze podivljale, pa ce hrana ici na gore sa cenama, a Miskovic ce uvoziti sve ocajniji kvalitet, zbog nase kupovne moci..



[ Horvat I @ 06.08.2010. 09:07 ] @
Citat:
Marenović Slaviša Vozio on tako i stao na jednom mestu na magistrali gde je provereno dobar izvor ciste pijace vode....

I sipa, kofu, jednu, drugu...

Ovo je prica iz daleke proslosti.
Od sredine 80tih svaka (pa i mini) mlekara testira mleko na kiselost i na mikroorganizme da zna za sta moze upotrebiti upravo pristiglu kolicinu.
Vec na alkoholnom testu se moze odrediti kolicina DODATE vode (iako nije ta namena testa).
[ Horvat @ 06.08.2010. 10:03 ] @
Citat:

Seljaci da se organizuju... IoI, pa bre u Srbiji nekoliko fakultetski obrazovanih ljudi se ne mogu dogovoriti, a kamoli seljaci.

sta ovo treba da znaci? da su svi seljaci debili, a svi fakultetski obrazovani nadljudi??

@mmix, mhm... neku muljazu prave garant, ne bi me cudilo da 3/4 mleka pretvaraju u prah i cekaju skok cena i onda ce magicno da bude dovoljno mleka za sve koji to konzumiraju...


Citat:
U „Imleku“ i „Mlekari Subotica“ objašnjavaju da su za ovakvu situaciju krive vremenske prilike. Krave su zbog naglih promena vremena počele da daju mnogo manje mleka, pa ga u mlekarama isporučuju manje za oko 20 odsto. Samim tim smanjen je i obim prerade, ali i izlaz iz mlekara, i to za oko 30 odsto.

i ako je sve to tacno, razloga da se isporucuje samo 1/4 nema, sem ako zele neku mucku ;)

jeste u stecaju, i tone i tone i tone... nije jos zvanicno propala, u pravu si
[ bg_79 @ 06.08.2010. 11:12 ] @
Smatram da su naši priozvođači mleka u izuzetno teškom položaju. Sve ove priče o organizaciji lepeo zvuče ali su u praksi neizvodljive (o tome se moglo pričati pre nego sto se dozvolio apsolutni monopol u mlekarskoj industriji i trgovini) i to ne zbog gluposti seljaka. Ispada da se više isplati imati dve krave i prodavati komšijama mleko i sir nego imati farmu krava gde si prinuđen da prodajes mleko po bagatelnim cenama.
[ mmix @ 06.08.2010. 11:32 ] @
Da, ali zaboravljate da te komsije nisu izolovani igraci, oni predstavljaju deo potraznje, dal ga namirio direktno u selu ili ga namirio indirektno preko mlekare na kraju krajeva nije vazno, on je namiren i iskljucen iz dalje potraznje, dakle opet nema govora o nestasici. Disbalans moze da nastane samo ako se mleko iskljuci potpuno sa trzista (npr namerno prospe ili se krava zakolje, itd, itd), sto nas opet vraca na potstepeno smanjenje, ne naglo. Mutljavina i izazivanje namerne nestasice bi zaista imalo nekog smisla da se cena mleka politicki kontrolise (pa je nestasica politicki pritisak na cenu), ali ako preradjivaci donose svoje cenovnike onda ne vidim ni problem ni potrebu da drzava bilo sta radi bilo kome niti vidim razlog za vestacko izazivanje nestasice?!? Ko koga tu ubedjuje sta?
[ Horvat @ 06.08.2010. 11:53 ] @
pa mozemo samo nagadjati sta su im pravi motivi za ovakvu muljazu (zvanicno 20% manje mleka dobijaju - 3/4 manje daju na prodaju, velika je razlika)
ako naglo povecaju cenu "bez razloga" narod nece to oberucke prihvatiti sigurno,al ako naprave neku farsu, lakse ce progurati cenu na 100 din (cenu lupam)
a opet (isto cisto nagadjanje),mozda hoce da izmuzu neku lovu iz budzeta za "subvencije mlekarama", da naprave neka skladista ili sta vec, a ovime "pokazuju" neophodnost toga...
---

izmena
Citat:
Predstavnici proizvođača i prerađivača mleka se na jučerašnjem sastanku nisu dogovorili o visini otkupne cene. Idući sastanak je najavljen za nedelju dana.

izvor


zasto imam osecaj da je ovo direktno vezano sa "nestasicom mleka"...

[Ovu poruku je menjao Horvat dana 06.08.2010. u 13:15 GMT+1]
[ bachi @ 06.08.2010. 13:06 ] @
Ma, biće ona oprobana metoda kao sa čipsijem, čokoladama... Ostaće ista cena, ali više neće biti 1l mleka, već 900ml. :)
[ Pirossi @ 06.08.2010. 16:25 ] @
Citat:
bachi: Ma, biće ona oprobana metoda kao sa čipsijem, čokoladama... Ostaće ista cena, ali više neće biti 1l mleka, već 900ml. :)

upravo.
a kad ih pitaš što je manje pričaće ti kako je to najnoviji trend, najsavremenije pakovanje, munje...
kad im lepo kažeš da su to sve gluposti oni imaju poslednji argument: "konkurencija ovde/u svetu je to isto uradila".
[ angelico2 @ 07.08.2010. 03:54 ] @
Ma nisu seljaci debili, daleko bilo, ali većina su slabo obrazovani. Nego hteo sam da kažem da je problem što, ako staviš dva Srbina na pusto ostrvo, odmah će da se posvađaju oko kokosa na drvetu, a kokosa na ostrvu ima 10na5. Oni koju su najobrazovaniji među nama, i koji treba da nas vode napred, su isti kao dva seljaka koja se 50 godina svađaju oko šljive na međi...
[ maliradojca @ 07.08.2010. 09:45 ] @
Citat:
Oni koju su najobrazovaniji među nama
... su preko grane.
[ Izvoljski @ 07.08.2010. 11:32 ] @
neko misli da bi organizovanje seljaka pomoglo. Bi malo, ali ne sasvim. Osim ako oni ne bi uspeli da zatvore sve i da budu jako veliki, sve dotle ce ih klepati.

Secam se pre par godina je isto bilo sa otkupom roda npr. Znaci oni najveci trgovci izvoznici cekaju i cekaju dok ovima ne zapreti propast cak i u silosima i onda kupe od njih po puno manjim cenama. E sad, sve bi to moglo da se resi kad bi skupstina izglasala da je to mesetarenje ili krivicno delo.

Srbija je seljacka zemlja, bila i ostala. Umesto da investira u proizvodnju stoke i/ili agrara posto ocigledno nikad necemo stvoriti nista na polju nauke i tehnologije mi jos krademo "seljake".

Inace ne brinite Srbi ako vam, nestane mleka mi u Paragvaju imamo na pretek !
[ ventura @ 07.08.2010. 12:27 ] @
Ta Larisa Riquelme će još malo početi da iskače iz frižidera...
[ vlada131 @ 07.08.2010. 15:28 ] @
http://www.b92.net/info/vesti/...v_category=9&nav_id=450380

Citat:
Dragin: "Imlek" izazvao nestašice
7. avgust 2010. | 10:35 -> 16:03 | Izvor: B92, Tanjug Beograd -- Ministar poljoprivrede Saša Dragin potvrdio je za B92 da je nestašicu mleka izazvala kompanija "Imlek" koja posluje u okviru "Salford" grupe.

S druge strane "Imlek" je za nestašicu, kao glavnog krivca, prozvao državu navodeći da su subvencije koje ministarstvo daje proizvođačima male i neredovne.

Ministar poljoprivrede Saša Dragin podsetio je na subvenicje koje dražava daje za kvalitetne krave, ali i mlekarama na osnovu količine mleka koju otkupljuju.

Dragin je rekao da nestašice nema i optužio "Salford" u okviru koga posluje i "Imlek" da stvara veštačku nestašicu i da je monopolista.

Pitanje ko je kriv za nestašicu mleka se kao vruć krompir prebacuje između proizvođača, najvećeg otkupljivača i ministarstva za poljoprivredu.

Da "Salford" ima monopoliski položaj i da ga zloupotrebljava, napisala je u svom prvom izveštaju iz 2006.godine. Komisija za zaštitu konkurencije. Komisija je tada utvrdila da "Salford" primenjuje nepravedne i netransparentne uslove.

"Komisija se tada nije bavila visinom, odnosno otkupnom cenom sirovog mleka, prosto zato što cene nisu u njenoj nadležnosti. Ona je samo naložila da se način obračunavanja cene mleka učini transparentnim, tako da bi poljoprivredni proizvođač u svakom trenutku mogao da zna koja je to cena koju će on dobiti“, objašnjava predsednica Agencije za zaštitu konkurencije Dijana Bajalović Marković.

"Ovo rešenje je nažalost u postupku po tužbi pred Vrhovnim sudom poništeno i nakon toga je Komisija početkom 2008. godine donela novo rešenje kojim je takođe konstatovala da postoji zloupotreba od strane kompanija u sastavu "Salforda". To rešenje je ponovo u postupku sada pred Upravnim sudom“, kaže ona.

Da li sada "Salford" ima monopolski položaj, u komisiji ne mogu da kažu. Istina je da se od 2008. godine vlasnička struktura nije mnogo menjala.

Na poziv minstra da se Komisija pozabavi "Salfordom", Dijana Bajalović Marković kaže.

"Razmotrićemo mogućnost da anazliziramo ponovo to tržište, ali to ne može da se okonča za dva dana, mora da se prati to tržište nekoliko meseci da bi se videlo šta se dešava“, kaže ona.

Mali proizvođači mleka nemaju puno prostora da se bore za veću cenu.

PKB gradi svoje mlekare

Generalni direktor PKB Milan Veljović izjavio je da će ta kompanija, ukoliko "Imlek" ne prihvati novi ugovor o otkupnoj ceni mleka otvoriti sopstvenu mlekaru.

"Ukoliko 'Imlek' ne prihvati ono što smo predložili, PKB ima podršku gradonačelnika da uđe u investiciju otvaranja sopstvene mlekare", izjavio je Veljović.

PKB, kao najveći proizvođač mleka u Srbiji, "Imleku" prosečno dnevno isporuči 172. 000 litara mleka.

On je objasnio da su odmah pošto je Grad Beograd preuzeo PKB započeli pregovori sa "Imlekom", sa zahtevom da se otkupna cena mleka poveća sa 0,26 na 0,28 evra, dodajući da je ugovorom preciziran i mehanizam korekcije cena u slučaju promene uslova poslovanja na tržištu.

"Pre sedam dana poslali smo predlog novog ugovora 'Imleku' i čekamo njihov zvaničan odgovor", rekao je Veljović.

On je dodao da je tačna informacija koju su dali predstavnici "Imleka" o subvencijama koje proizvođači mleka dobijaju od svojih država.

Te subvencije se, prema njegovim rečima, kreću od 11 eurocenti u BiH i Crnoj Gori, do 12 eurocenti u Hrvatskoj.

"U Srbiji država daje subveniciju od 1,5 dinar, odnosno 1,4 eurocenta, ali ne za svo mleko koje PKB proizvede nego samo za tri miliona litara po kvartalu", objasnio je Veljović.

Pošto PKB kvartalno proizvodi preko 15 miliona litara, to znači da je realna subvencija koju PKB dobija po litri isporučenog mleka manja od 0,25 eurocenti, što je skoro 50 puta manje nego što dobijaju proizvođači mleka u susednim zemljama, dodao je generalni direktor PKB.
[ Srđan Pavlović @ 07.08.2010. 16:10 ] @
Mrzi me da citam temu od pocekta, ali neki dan u Shidu kupujem mleko
(dugotrajno), tj. hteo sam da ga kupim, i kaze mi poznanik koji drzi malu
trgovinu - "Nema mleka, izvoze za Rusiju, pa nema."

Neki dan se vratio u Backu Palanku i isto vidim u Podunavlju da su rafovi sa mlekom siromasni prilicno.

Sve mi uzimajte, samo melko za kafu ne.... :(
[ Marenović Slaviša @ 07.08.2010. 20:06 ] @

@Horvat:

Prica nije toliko stara kao sto kazes, pa ni ja nisam Metuzalem....

Prica je iz kasnih devedesetih. I da, kao sto rekoh u postu, izgubio je posao.
Pretpostavljam da se otkrilo nekom od analiza (ne znam kako - vidim da si strucniji na tom polju)
da je dosipana voda. Samo koliko je dugo on to radio pre nego sto je uhvacen?

I sam kazes da je to prica iz osamdesetih. Znaci mogao je destak godina to da radi?

Divota....

Inace, sada je vec ocigledno da Imlek naduvava stvar dodatno, bori se sa drzavom koja nece da poveca subvencije, a imlek nece da poveca otkupnu cenu mleka...

Rat dve mafije

[ Horvat I @ 08.08.2010. 09:14 ] @
Moram priznati vrlo interesantna nastasica! Mleka kao najjeftinijeg i trazenijeg proizvoda nema.
Ali zato ima joguata,mladog sira, kajmaka, pudinga... a sve su to kratkorocni proizvodi.
[ bachi @ 08.08.2010. 13:09 ] @
Mene interesuje kojom logikom je dugotrajno mleko skuplje od kratkotrajnog?
[ Ivan Dimkovic @ 08.08.2010. 13:18 ] @
Mozda zato sto je proizvodni proces kompleksniji i zato sto su ljudi spremni da plate dugotrajno mleko vise?
[ Horvat I @ 08.08.2010. 13:43 ] @
Dugotrajno mleko je kuvano,skupa ambalaza, a ovo mleko je samo podgrejano-sterilisano.
[ Pirossi @ 08.08.2010. 14:00 ] @
^ misliš pasterizovano?
[ mmix @ 08.08.2010. 15:01 ] @
Mislim da se pasterizuju oba, samo se dugotrajno pride i homogenizuje (da se ne bi odvojila masnoca tokom stajanja na polici) i sama ambalaza i pogoni za dugotrajno mleko se odrzavaju strerilnim da bi zapakovano mleko duze ostalo upotrebljivo, a to sve kosta.
[ Pirossi @ 08.08.2010. 15:55 ] @
postoje više vrsta pasterizacije.

Citat:
About.com:

1. High Temperature Short Time Treatment. Milk is pasteurized at 161 F (71 C) for 15 seconds.
2. Low Temperature Long Time Treatment. Milk is pasteurized at 145 F (62° C) for 30 minutes.
3. Flash Pasteurization. This type of pasteurization, which involves high temperature for 3 to 15 seconds followed by cooling and packaging, is used for drink boxes and other liquids that can be stored for long periods of time without refrigeration.
4. Steam Pasteurization. Pressurized steam is used to kill E. coli, Salmonella, and Listeria in beef carcasses. Exposure of the beef to steam results in a surface temperature of about 200 F.
5. Irradiation Pasteurization. Exposure to gamma rays can prevent the growth of some foodborne microbes in foods such as meats, spices, and produce.
6. Ultrapasteurization. Heating milk or cream to 280 F (137° C) for 2 seconds can extend the refrigerated shelf life of milk from 60 to 90 days.
7. Ultra-High Temperature Pasteurization. Heating milk to 280 (137° C) to 302 F (150° C) for 1 or 2 seconds followed by packaging in airtight containers allows storage without refrigeration for up to 90 days.
[ mmix @ 08.08.2010. 20:20 ] @
Kod nas se koristi #7 za dugotrajno mleko, tako je i naznaceno na pakovanju (UHT). Ne bih se iznenadio i da deo proizvodne cene cine pantentni rojali za tu tehnologiju.
[ sonus70 @ 10.08.2010. 22:20 ] @
Radim u komercijali za jednu od naših najvećih mlekara. Nije bitno koja, komuniciramo mi između sebe pa znam da je stanje i u drugima slično.
Trenutno imamo ulaz sirovog mleka za 30% manji nego pre nekoliko meseci. Nekoliko procenata je sezonskog tipa , veći deo je zbog uništenog fonda krava. Troškovi, gorivo, krediti, sve je poraslo a prihodi ostali isti pa veliki broj stočara prodaje zadnjih meseci kravu po kravu da plati dospele kredite i kamate i bori se da koliko toliko sačuva deo stada. To je jedan deo priče o manje mleka u Srbiji. Nije to ništa novo, traje trend već nekoliko meseci ali je bilo lagera dugotrajnih proizvoda pa je trošenje lagera stvaralo lažnu sliku, amortizovalo malo priču. Slična situacija je i u zemljama okruženja.
Drugi deo priče je skok evra. Cenovnici za CG, Bosnu su u evrima iz vremena evra od 87din. Zbog toga je zarada po jedinici proizvoda na tim tržištima sada neuporedivo veća nego na domaćem, naplaćuje se na 15 dana, sa debelim bankarskim garancijama, u CG je vrh sezone pa je normalno da se forsira to tržište da bi se kako-tako napravio profit u uslovima smanjene proizvodnje. I normalno je da se forsiraju proizvodi na kojima je zarada veća a mleko (paster i UHT) to nije.
Apropo mleka u prahu. Ne može se koristiti da se jeftino od njega u trenucima nestašice napravi sterilno mleko. Previše je skupo za to. A cena mu direktno zavisi ne od cene mleka nego od cene goriva koja je trenutno takva kakva je. A i sada je tolika potražnja za njim da bih ga mogao prodati po bilo kojoj ceni koju bih tražio. Neki moji stari kupci me svaki dan zovu i kukaju da im nabavim koju tonu. Džabe, nemam. Trpa se u margarine, sladolede, konditorske proizvode, stočnu hranu. Ne može se trenutno uvesti pošto je država odredila kvote koje su ispunjene.

Povodom kvaliteta mleka koje se otkupljuje. Tu ima svašta. Neretko se bacaju neke količine, nezanemarljive, jer je seljak hteo da malo više mleka preda pa je doneo u otkupnu stanicu i ono od krava koje su pod nekom terapijom. I sa svojih 30 litara upropasti 2 tone. Ili trpa sodu bikarbonu da bi smanjio kiselost. Ima baš svega. Velike mlekare takvo mleko ne koriste u proizvodnji , naše fabričke laboratorije su rigorozne jer bismo mogli izgubiti preskupe HACCP norme, ali neke male se ne ustežu ni od toga a i nemaju sopstvene laboratorije.

[ stil @ 10.08.2010. 22:45 ] @
Mene zanima jedno. Za koju cenu vi otkupljujete 1litar mleka a za koliko ga prodajete?
[ angelico2 @ 10.08.2010. 23:24 ] @
Kad sam pročitao šta si napisao, naježio sam se. Kad sam pričao sa likom koji radi u pekari, nisam mogao da jedem hleb i pecivo pola godine...
[ sonus70 @ 11.08.2010. 00:26 ] @
Citat:
stil: Mene zanima jedno. Za koju cenu vi otkupljujete 1litar mleka a za koliko ga prodajete?

Veruj mi da ne znam tačne cifre sa sirovinske strane. Ja sam u prodaji. Oko 22 din. Dodaj tu troškove transporta, retko gde se može na jednom mestu pokupiti više od tonu-dve. Znači cisterna neretko napravi svaki dan turu na nekim daljim linijama i 500km, obiđe i do 10 otkupnih mesta (potroši dosta goriva). Posle istakanja se pere nekim kiselinama i iznutra i spolja, i to takođe košta. Skine se nešto masnoće , dovede se recimo na 2,8%, pasterizuje (opet trošiš preskupo gorivo), pakuje se se u tetrapak (oko 11din) i skladišti u hladnjačama (koje opet troše energiju) do isporuke kupcima (opet vozilima koje troše više goriva zbog termokinga) i u recimo Merkatoru na polici bude oko 50din (sa 8%PDV i zaradom merkatora koja je veća nekoliko puta od naše). Veruj mi da je zarada skoro pa nikakva. Zaradi se na onoj masnoći koju si skinuo za pavlaku, namaze itd. Malo je bolja situacija sa sterilnom mlekom i jogurtima.

Citat:
angelico2: Kad sam pročitao šta si napisao, naježio sam se. Kad sam pričao sa likom koji radi u pekari, nisam mogao da jedem hleb i pecivo pola godine...

Nema problema sa tim u velikim mlekarama (Imlek, Šabac,Subotica, Sombor, NIš). Desiće se da nije nije zavaren dobro poklopac na pavlaci pa je ušao vazduh i napravio tufnu buđi. Skloniš je sa strane i pojedeš ostalo , ništa ti se neće desiti. Bar si siguran da nema antibiotika inače ne bi bilo ni buđi. Naravno da ne očekujemo da kupci to rade, ali to će se u ovoj industriji povremeno dešavati. Ili da se pavlaka ne zgusne zbog malo veće temperature u komori za fermentaciju. Desi se. Može da ti se ne sviđa ukus ali je totalno zdravstveno ispravna. Zabrini se kad vidiš "mlekaru" (obično malu, lokalnu) koja robu do kupaca vozi pikap-om bez termokinga na avgustovskih 35 stepeni. Ili STR-ovca koji nabavlja mlečne i mesne prerađevine u nekoj veleprodaji tipa Metro, Idea, RodaC&C (gde su uslovi skladištenja uglavnom perfektni), i vozi je u radnju na zadnjem sedištu keca ili lade.
[ stil @ 11.08.2010. 06:13 ] @
@ sonus70

Bilo bi lepo zbog svih ostaviti kalkulaciju troškova koje imate po jednom litru mleka. Tj. kolika je u stvari vaša zarada u svemu tome a koliki troškovi. Jedino tako ljudima možete objasniti kako cena litra mleka sa 22 dinara koliko dajete proizvođaču ode na onoliko koliko je u prodavnici.
[ Srđan Pavlović @ 11.08.2010. 07:06 ] @
Pa dao je covek svoj odgovor

Citat:
Veruj mi da ne znam tačne cifre sa sirovinske strane. Ja sam u prodaji. Oko 22 din. Dodaj tu troškove transporta, retko gde se može na jednom mestu pokupiti više od tonu-dve. Znači cisterna neretko napravi svaki dan turu na nekim daljim linijama i 500km, obiđe i do 10 otkupnih mesta (potroši dosta goriva). Posle istakanja se pere nekim kiselinama i iznutra i spolja, i to takođe košta. Skine se nešto masnoće , dovede se recimo na 2,8%, pasterizuje (opet trošiš preskupo gorivo), pakuje se se u tetrapak (oko 11din) i skladišti u hladnjačama (koje opet troše energiju) do isporuke kupcima (opet vozilima koje troše više goriva zbog termokinga) i u recimo Merkatoru na polici bude oko 50din (sa 8%PDV i zaradom merkatora koja je veća nekoliko puta od naše). Veruj mi da je zarada skoro pa nikakva. Zaradi se na onoj masnoći koju si skinuo za pavlaku, namaze itd. Malo je bolja situacija sa sterilnom mlekom i jogurtima.

[ Java Beograd @ 11.08.2010. 07:20 ] @
Napokon jedan kompetentan komentar. Thanks sonus.
[ stil @ 11.08.2010. 07:20 ] @
Pa nije čovek je opisao šta se radi ali nije napisao ništa konkretno. Dakle, prevoz učestvuje u ceni jedne litre mleka toliko i toliko, ali masnoću koju smo skinuli koristimo za margarinin ili puter pa to dodaje vrednost . Dakle ukupno po stavkama koje učestvuju u proizvodnom procesu da se vidi kolika je zarada ili gubitak.


B92 Biz Vesti Srbija
Manjak mleka, grad otvara mlekaru
11. avgust 2010. | 00:16 | Izvor: Blic, Danas, Novosti
Beograd -- Isporuke mleka ni u jednom momentu nisu obustavljene, tako da su za nestašice koje vladaju poslednjih dana krive isključivo mlekare, kažu domaći farmeri.

http://www.b92.net/biz/vesti/s...08&dd=11&nav_id=451106

[Ovu poruku je menjao stil dana 11.08.2010. u 08:31 GMT+1]
[ laminator @ 11.08.2010. 07:36 ] @
Pa koga ti ovde ložiš 500 km ima od Horgoša do Preševa .
[ mmix @ 11.08.2010. 07:46 ] @
Bez uvrede, ali ta prica je smesna. Sve bi to imalo smisla i razumevanja da vama drzava diktira prodajnu cenu mleka, a ne kontrolise vam. Dignite cenu UHT mleka na 80 dinara i imacete i vi zaradu i dacete seljacima vise za sirovinu. Umesto toga izazivate vestacku nestasicu i kukate da drzava iz budzeta placa vama deo sirovina, sto je bezobrazluk. Ja (moja porodica) trosi oko 50 litara mleka mesecno, malo jace od paket nedeljno, plus ko zna koliko jogurta i preradjevina, daleko vise od bilo koga drugog koga znam i ja mislim da nije fer da svi moraju kroz porez da placaju da bi ja pio mleka po subvencionisanoj ceni. Vi krenite da poslujete trzisno a ja cu se vec snaci kako cu i koliko kupiti i siricu se onoliko koliko imam para. A za ove nehigijenske mikromlekare nemoj da brigas mnogo, sve ce to HACCP da umlati.

Sa tog stanovista ceo tvoj post je klasicni korporativni PR BS u kome hocete da se predstavite kao zrtve koje zele da budu jeftine i narodu dostupne ali da vam neko drugi (budzet) pokrije profitnu marzu. Tako dobijete i pare a budete i narodni heroji (kad vec narod nema osecaja da tu subvenciju ionako placa iz svog dzepa). Kako je PKB kao vas najveci dobavljac poceo da preti da ce otvoriti svoje preradjivacke pogone ako je to neprofitan posao? Ako se njima to isplati to moze da znaci samo jednu od dve stvari: a) lozite nas propisno ili b) vasi operativni troskovi su naduvani i neoptimalni i treba vam bolji menadzment. Mozes misliti, seljak prodao kravu, pa nije ta krava isparila i prestala da daje mleka. Tako da prijatelju, malo je sumnjivo da ti radis u prodaji, da nije mozda PR odeljenje?


I btw, antibiotici ubijaju bakterije, antifungalni agenti ubijaju budj, sta vise prisustvo antibiotika pogoduje budjima jer sprecava razvoj sojeva bakterija koje se hrane istima. Ako ne verujes meni pitaj neku zensku osobu u svom okruzenju, bar neka je sigurno koristila antifungalne vaginalete kad je bila na duzoj terapiji antibioticima. Al da si u pravu da to nije opasno po zdravlje, nije, svojevremeno (pre frizidera) su ljudi pravili kisela mleka koje je vecito imalo sloj budji od gore, sklonis budj i pojedes kiselo mleko (ako ti nije gadno na oko )
[ sonus70 @ 11.08.2010. 21:09 ] @
Ko je rekao da je krava isparila?
Nije. Zaklana je. I prodata u Merkatoru/Tempu/Idei u subotu za "-10% na sve vrste junećeg mesa" . Vime je verovatno završilo u nekoj pašteti. Teško je tu nešto mleka izmusti.

Onog trenutka kad kod nas skoči cena uht mleka na tih recimo 80 din,recimo zato što smo digli otkupnu cenu na tih traženih 37 dinara, počeće da se uvozi iz zemalja u okruženju koje imaju jeftinije mleko (čitaj -produktivnije stočare, jeftiniju stočnu hranu, krupnije posede, subvencionisane cene). I šta će se desiti? Više našim mlekarama neće trebati toliko mleka i opet će pasti cena sirovine.

Da u ovom poslu ima toliko para koliko neki misle već bi neko sa strane otvorio još neku veliku mlekaru.Ništa lakše. Hektar zemlje, oprema na lizing, aj teraj. Al nije. Bongran je kupio Zrenjaninsku, Laktalis Sombor, da je sve tako lepo prodat bi bio Imlek i Subotica još pre koju godinu nekom velikom svetskom igraču. Grabili bi se da kupe "monopolistu". A ono Salford godinama sprema mladu za udaju al nigde mladoženje. Ima razloga za to. Ko hoće nek veruje, ko neće...


[ mmix @ 11.08.2010. 22:31 ] @
Haha, e u redu je, a ja sam veverica i meni su u merkatoru prodali matoru kravu muzaru kao junece meso. Vazi.

Ako drzava hoce da uvozi jeftinije mleko iz okruzenja zato sto ljudi u tom okruzenju kroz budzet subvencionisu farmere, ja kazem samo napred, to je super stvar da nam zemlje u okruzenju finansiraju mlecnu potrosnju. Samo mi se nesto cini da ni Hrvatska ni Bosanska ni Makedonska vlast nisu bas preterano zainteresovane da subvencionisu iz budzeta mleko sa nas iz Srbije pa bi se to jeftino mleko brzo izgubilo iz uvoza. Ostalom 80 dinara sam lupio, koliko vidim po vestima farmeri su vas vec provalili da ste poskupeli krajnji proizvod a njih zavrnuli za povecanje.
[ sonus70 @ 11.08.2010. 23:27 ] @
Kontaš li ti smisao subvencije?
Nije to da bi narodu bilo jeftinije mleko nego da bi neko uopšte bio zainteresovan da drži krave. Kad je situacija na tržištu takva da seljaci odustaju od stočarstva zbog tržišnih uslova, konkretno otkupne cene mleka, država uskače u pomoć da ne bi dobila koju desetinu hiljada paora socijalnih slučajeva. Nije nju briga šta se dalje dešava sa tim mlekom, gde se prodaje ako se ubire porez ili izvozi i smanjuje trgovinski deficit. I kao što si sam primetio, država ne određuje cene i mogu i stočari da traže koliko god hoće za svoje mleko, kao i mi za naše UHT, jedino što za razliku od tebe koji si spreman na 80 din samo da ga bude mlekare ne rade na "pošto-po-to" principu nego na nekim svojim računicama.
[ angelico2 @ 12.08.2010. 00:22 ] @
Seljaci i njihova deca (što je najvažnije) odustaju od ratarstva i stočarstva zbog lenosti, pohlepe, + velikih nameta države i cena sirovina i sl.
Upali pink ili bilo koji tv kanal, vidi kako je cool biti skockan i ići po žurkama, kako svi glamurozno žive, i onda sutra ubedi svoje dete da ostane u selu od +-1000 ljudi i da se bave poljoprivredom, i propušta sav taj glamur.

Beograd je pun ljudi sa sela i manjih gradova koji imaju zemlju i stoku a neće da je rade, već će radije da se natucaju i spavaju po podrumima u BG, nego da lepo žive na svojoj zemlji... I koliko onih koji ostaju da rade počnu da gaje američke piliće sa dlakama (da, bezukusne, kržljave piliće sa dlakama) i sl. Ali to nije cool. Imati pare i palamuditi jeste. Ja da se skontam da mogu da kupim dobru zemlju i kuću u dobrom stanju, ne bi ostao u gradu ni pod razno.

Ko će upošte na kraju da gaji hranu, to samo bog zna...
[ drbogi @ 12.08.2010. 01:53 ] @
@sonus70

Ja koliko vidim jedini problem mlekara u Srbiji je nekonkurentnost.
Ja znam za bar Dva razloga za to:
1. Pozapošljavali ste partijske kadrove, pa imate po 2 zaposlena na fiktivnim radnim mestima, jbg. mora da se vrati usluga za učinjenu cenu pri privatizaciji,
2. Zaigrali ste se prilikom budženja procena vrednosti tih mlekara, od 5 do 10 puta, pa ste shodno tome podizali kredite, koji su sada došli za naplatu.

Ne vidim da bi to bili valjani razlozi da budžet priskoči u pomoć, ali to ne znači da neće. Iako je to suludo, mislim da ste izabrali dobitnu taktiku.
[ stil @ 12.08.2010. 07:40 ] @
@ sonus70

Da vidimo vašu kalkulaciju .
Prevoz učestvuje u ceni jedne litre mleka toliko i toliko, ali masnoću koju smo skinuli koristimo za margarinin ili puter pa to dodaje vrednost . Dakle ukupno po stavkama koje učestvuju u proizvodnom procesu da se vidi kolika je zarada ili gubitak.
[ mmix @ 12.08.2010. 09:16 ] @
Odlazak seljaka sa sela uopste nije problematican ko sto vi mislite, mi smo davno zreli za tu transformaciju, komunizam i maksimum zemlje su dugo vreme blokirali taj proces. Da bi imao racionalnu poljoprivrednu proizvodnju potrebni su veleposednici i ukrupnjavanje imanja. Da li ce neko sa lovom da preuzima zemlju i ukrupnjava ili ce se sejaci udruzivati u kooperacije apsolutno je nevazno ali vreme malih proizvodjaca je gotovo, ili ce odlaziti u grad ili ce postajati radna snaga na posedima. Fiksni overhead bi drasticno pao, varijabilni troskovi po grlu bi pali donekle i bili bi konkurentni. BEZ subvencija. Da 3, 4, proizvodjaca drze farming 70% mleka znas kad bi mlekare mogle da diktiraju otkupnu cenu, malo sutra, farmeri bi postavljali cenu sirovog mleka a sve bi se iz toga izvodilo.


@sonus70, naravno da je vasa racunica profit, sto i dalje ne znaci da taj profit treba da placaju rezidenti Srbije kroz porez, mleko NIJE strateska roba, bez mleka se moze ziveti i subvencija u mleku je apsolutno nepotrebna kao sto je nepotrebna i neprilagodjena vremenu i "bogatstvu" drustva u ovom trenutku. Da drzava ima mooda da vas pusti sve zajedno da se snalazite i da ima mooda da vam posalje inspektorat da pogleda magacine i knjige brzo bi se ovo resilo. I bas drzavu pa briga za 10000 socijalnih slucajeva na selu, nece starcima na selu da da zdravstvenu zastitu a kamoli da pokriva radno sposobne paore. Subvencije su veliko zlo ove zemlje, sistem koji je zamisljen i dobar za stimulisanje strateske domace proizvodnje koristi se za padovanje profitnih marzi kartelista, a sve pokriveno navodnom brigom o malom coveku.

[ dejanet @ 12.08.2010. 09:40 ] @
..da dodam, mlekara u Sapcu radi OK, sto me navodi na zakljucak da se pored gazde Miska i brace Djordjevic, pojavio jos jedan ponavljac iz kamatnog racuna: Beko Milan sedi jedan...
[ sonus70 @ 12.08.2010. 23:22 ] @
Citat:
mmix:.....varijabilni troskovi po grlu bi pali donekle i bili bi konkurentni. BEZ subvencija. Da 3, 4, proizvodjaca drze farming 70% mleka znas kad bi mlekare mogle da diktiraju otkupnu cenu, malo sutra, farmeri bi postavljali cenu sirovog mleka a sve bi se iz toga izvodilo.

@sonus70, ....mleka se moze ziveti i subvencija u mleku je apsolutno nepotrebna kao sto je nepotrebna i neprilagodjena vremenu i "bogatstvu" drustva u ovom trenutku. Da drzava ima mooda da vas pusti sve zajedno da se snalazite i da ima mooda da vam posalje inspektorat da pogleda magacine i knjige brzo bi se ovo resilo. I bas drzavu pa briga za 10000 socijalnih slucajeva na selu, nece starcima na selu da da zdravstvenu zastitu a kamoli da pokriva radno sposobne paore. Subvencije su veliko zlo ove zemlje, sistem koji je zamisljen i dobar za stimulisanje strateske domace proizvodnje koristi se za padovanje profitnih marzi kartelista, a sve pokriveno navodnom brigom o malom coveku.


Povodom subvencija . Zanimljivi su i komentari posle teksta.
Recimo, mmix je "softverski arhitekta" koji je napravio proizvod i imao troškove razvoja nekog programa recimo 800€. Normalno, hoćeš i da zaradiš nešto ajde neka bude +200€. I pojaviš se na tržištu sa cenom 1000€. Da li ćeš vikati "ne trebaju mi subvencije!!" kad se sa istim proizvodom pojavi developer iz Mađarske i nastupi ca cenom od 700€ zato što je njegova država odlučila da tu vrstu proizvoda treba stimulisati sa 300€? A ako si preleteo pogledom preko teksta sa linka video si da se u okruženju (CEFTA region) mleko debelo premira. I na grbaču države neće pasti samo seljak, nego radnici i mlekara u Srbiji i klanica koje neće imati više šta da kolju (jer je sve već poklano).

Citat:
stil: @ sonus70
Da vidimo vašu kalkulaciju .
Prevoz učestvuje u ceni jedne litre mleka toliko i toliko, ali masnoću koju smo skinuli koristimo za margarinin ili puter pa to dodaje vrednost . Dakle ukupno po stavkama koje učestvuju u proizvodnom procesu da se vidi kolika je zarada ili gubitak.


Jeste, tih sedam, osam grama masnoće koji se skinu su otprilike zarada. KG maslaca je oko 350din pa računaj. Još je veća na namazima pošto su oni tek oko 60% masnoća a cena po kili slična. Ne davi više sa tim koliko zarađujemo, naravno da se trudimo da to bude što više.


@dejanet "..da dodam, mlekara u Sapcu radi OK, sto me navodi na zakljucak da se pored gazde Miska i brace Djordjevic, pojavio jos jedan ponavljac iz kamatnog racuna: Beko Milan sedi jedan... "
Ovo ne kontam.
[ angelico2 @ 13.08.2010. 05:03 ] @
Ako ne može da napravi jeftinije od mađara, onda će ili da restruktuira firmu ili način rada, ili će lepo da ispadne sa tržišta i ustupi mesto nekom ko može.
Jel treba da štitimo nesposobne na račun sposobnih??
[ stil @ 13.08.2010. 07:06 ] @
Citat:
sonus70: Jeste, tih sedam, osam grama masnoće koji se skinu su otprilike zarada. KG maslaca je oko 350din pa računaj. Još je veća na namazima pošto su oni tek oko 60% masnoća a cena po kili slična. Ne davi više sa tim koliko zarađujemo, naravno da se trudimo da to bude što više.


Opet si izbegao odgovor i nisi ovde stavio vašu kalkulaciju cene mleka i mlečnih proizvoda zajedno sa tih važnih ili nevažnih osam grama masnoće.
[ sonus70 @ 13.08.2010. 07:34 ] @
Kako ne shvataš da ja ne znam tačnu kalkulaciju. Dođe kom. direktor i kaže "momci, ide novi cenovnik, dobićete ga na mejl, stupa na snagu tad i tad." Finito, nema šta da pitam. Radim dalje. On verovatno zna precizniju kalkulaciju ali sigurno je neće objašnjavati u detalje po medijima. Kao što rekoh "poslovna tajna".
[ Kovacevic Vladimir @ 13.08.2010. 08:09 ] @
I dok vi zadovoljno trljate ruke u Mlekarama globalnom raspodelom masnoća unutar vašeg sistema (čitaj: magacina), ode nam iz Vojvodine i ovo malo blaga

http://www.kurir-info.rs/vesti...cuju-stoku-na-kosovo-45728.php

Seljak razmišlja svojom glavom. Posledice tek slede, ali da ne bude posle ono: "Otkud noćom avioni?!"
U krajnjem slučaju, uvoz iz Mađarske...i ponovo uvođenje "Mlekarica na vrata".
Pićemo bar pravo (uzvareno) mleko

Pozdrav
[ Java Beograd @ 13.08.2010. 10:09 ] @
Ma najveća je fora da od početka ove velike nestašice, pa sve do danas (uključujući danas) ja mogu da kupim melko gede god hoću ! Svugde ga ima. Sva sreća da sam informisan preko medija (i foruma) da mleka zapravo nema !
[ stil @ 13.08.2010. 10:10 ] @
http://www.b92.net/video/video...category=905&nav_id=451571
[ NoneVi @ 13.08.2010. 10:16 ] @
Citat:
Kovacevic Vladimir: I dok vi zadovoljno trljate ruke u Mlekarama globalnom raspodelom masnoća unutar vašeg sistema (čitaj: magacina), ode nam iz Vojvodine i ovo malo blaga :D


Ne odlazi tebi (ni meni) blago iz Vojvodine, već čovek prodaje svoje. Ti i ja nemamo ništa od toga.
Jedini problem je što država ne radi posao i ne oporezuje ovu prodaju već se ona odvija na crno. E tu ti i ja indirektno gubimo jer država gubi na porezu.

Citat:
Java Beograd: Ma najveća je fora da od početka ove velike nestašice, pa sve do danas (uključujući danas) ja mogu da kupim melko gede god hoću ! Svugde ga ima. Sva sreća da sam informisan preko medija (i foruma) da mleka zapravo nema !


Upravo.
[ mmix @ 13.08.2010. 12:18 ] @
Pa problem itakako postoji oko tog "seljakovog bogatstva". Da je to zaista 100% njegov bik/krava iskreno bi me bolelo doope, ali taj seljak je od drzave uzeo x hiljada dinara subvencije (ne znam koliko je sada, valjda 13000) i onda to grlo prodao na crno kosovarima. Ukinuti subvencije, ali odmah, pa nek gaje seljaci govedinu za albance zasvoj trosak i svoju zaradu, to je odlican izvozni posao. Samo sto drzava umesto subvencija treba da uvede kontrolu grla stoke na granicnim prelazima i da eliminise trgovinu na crno.

Citat:
Recimo, mmix je "softverski arhitekta" koji je napravio proizvod i imao troškove razvoja nekog programa recimo 800€. Normalno, hoćeš i da zaradiš nešto ajde neka bude +200€. I pojaviš se na tržištu sa cenom 1000€. Da li ćeš vikati "ne trebaju mi subvencije!!" kad se sa istim proizvodom pojavi developer iz Mađarske i nastupi ca cenom od 700€ zato što je njegova država odlučila da tu vrstu proizvoda treba stimulisati sa 300€?


I? Ako madjarska drzava hoce da placa softver nasim firmama samo napred, to je njihov problem i njihov trosak, zasto mi moramo da imitiramo? Drzava ce umesto da zaradi na porezu u svojoj zemlji da finansira profitne marze kompanija, to je sve samo ne odrziv model. Vi ste i dosli u ovu situaciju zato sto svi zajedno nikad niste morali da se suocite sa trzisnom ekonomijom, kad god "padnete" tu je drzavica da vas pridrzi za rukicu, poljubi kolence i zalepi flastercic sa leptiricima. Ja sasvim sigurno necu vikati da mi treba subvencija drzave, zapravo, u pravu si, kukacu kako mi treba subvencija ako ce papani iz vlasti da mi je daju. Znas kako se kaze, "fool and his money soon part their ways", uzmes kintu i pogladis bradu. Uostalom gde pise da Srbija mora da ima mlecnu industriju? Ako ce seljaci umesto toga da uzgajaju i izvoze govedinu manjak mleka moze da se pokrije iz uvoza i imali bi pozitivni trgovniski bilans.
[ stil @ 13.08.2010. 13:11 ] @
Ahahahah. Tek sam sad procitao ovu vest iz kurira. Znači vi bi ste muzli i bikove . Akm bikovi ne daju mleko.
[ holononi @ 13.08.2010. 13:11 ] @
U čemu je problem? Kosovo je ubetonirano u srpski Ustav. Valjda je slobodna trgovina na vaskolikoj teritoriji države.
[ mmix @ 13.08.2010. 13:36 ] @
E prijatelju, slabo vam ide to korporativno spinovanje kad imate gomilu whistleblowera u svojim redovima

Citat:
Da je nestašica mleka veštački napravljena, kaže naš izvor, svedoči podatak o proizvedenim količinama mleka i mlečnih proizvoda u „Imleku“. Poređenja radi, u februaru ove godine u pomenutu mlekaru ušlo je ukupno 20.847.915 litara svežeg mleka, a u julu 143.915 litara manje. Što svakako nije pad od 20 odsto, kako inače poslednjih dana tvrde čelnici „Imleka“.
Od tih količina u februaru je proizvedeno 7.850.000 litara fermentisanih proizvoda, a u julu 9.468.000 litara, što znači da su značajne količine mleka prošlog meseca preusmerene u proizvodnju ovih proizvoda jer se njihova prodaja više isplati.

...
U „Imleku“ tvrde da kratkotrajnog mleka nema zato što je ulaz sirovog mleka u ovu mlekaru manji za 20 do 25 odsto.


A na to nemusti odgovor generalnog direktora: "da je jul mesec koji traje tri dana duže od februara, zbog čega su razlike u količini veće od prikazanih"

Khm, 20.847.915/28 = 744.568 februar, 30.704.000/31 = 667870 juli, 667870/744568 = 89.7%, tj pad od 10.3%, sasvim u skladu sa sezonskim padom.


Korporativno spinovanje nije nikakava novost, ali brate, bar se potrude da to sto pricaju ima bar nekog smisla, cisto zbog ljudi koji imaju digitrone (i znaju kako da ih koriste).
[ dejanet @ 13.08.2010. 13:46 ] @
..ovaj, Beko Milanu(Salford) je potrebno vise cash-a, zato sto zajedno sa svojim pajtosom Miskom duguje izvesne novce Austrijancima(Nemcima)..

..e sad nista ga ne sprecava da podigne cenu mleka, ali ima problem sto bi pala prodaja, te se on dosetio da drzava subvencionise njegov profit..

Svojevremeno je taj Beko Milan sabotirao preko Agencije za privatizaciju dolazak Danone-a i stavio do znanja svima, da nece trpeti nikakvu konkurenciju..
[ Shadowed @ 13.08.2010. 14:05 ] @
Citat:
stil: Ahahahah. Tek sam sad procitao ovu vest iz kurira. Znači vi bi ste muzli i bikove :D . Akm bikovi ne daju mleko.


Zavisi koliko muzes.

Citat:
holononi: U čemu je problem? Kosovo je ubetonirano u srpski Ustav. Valjda je slobodna trgovina na vaskolikoj teritoriji države.


Tacno tako :)
[ NoneVi @ 13.08.2010. 19:27 ] @
Citat:
mmix: Uostalom gde pise da Srbija mora da ima mlecnu industriju? Ako ce seljaci umesto toga da uzgajaju i izvoze govedinu manjak mleka moze da se pokrije iz uvoza i imali bi pozitivni trgovniski bilans.


+1
[ angelico2 @ 13.08.2010. 19:33 ] @
Bikovi daju drugu vrstu mleka :D
[ Kovacevic Vladimir @ 14.08.2010. 12:34 ] @
Ja bih voleo da je ova priča o bikovima u suprotnom smeru:
da MI otkupljujemo i dovozimo;
da MI imamo farme (bikova, krava, teladi, junadi, prasića, tovljenika, ćuraka i ostale pernate živine...);
da smo MI izvoznici, a ne zavisnici;
da smo GAZDE, a ne kupci i prekupci na osnovu nekih kredita, koje ćemo vraćati operacijama reprogramiranja duga itd. itd.

Koliko god priča o mleku delovala kao dnevni sukob unutar sistema, koji će se razrešiti u nekom od Kabineta, ona je odraz naše neorganizovanosti.
Po istoj (na početku - banalnoj) matrici je urušena sva industrija, odnosno sve zdravo, što je donosilo novac i sigurnost.

Kad odoše bikovi, otići će i krave, a "kad ode krava - nek' ide i tele..."

Citat:
NoneVi: Ne odlazi tebi (ni meni) blago iz Vojvodine


Tačno.
Odlazi njima.
A blago /ne blágo/ nama...

Pozdrav
[ mmix @ 14.08.2010. 13:36 ] @
Iskreno ne vidim kako si dosao do tih zakljucaka, taj seljak koji je prodao bika od 600 kila za 1100e sad ima stimulans da uzgaja jos bikova, nisu ti bikovi nikome poklonjeni niti oteti seljaku, za bikove je dobijen kes.
[ angelico2 @ 14.08.2010. 17:28 ] @
Jeste ali više ne može da ih muze. :P

Šala sa sela:
Menjam novi JonDear sa kukom za stariji JonDear sa kukom uz nadoplatu.
Šifra : kuku tebi, kuku meni.

:)
[ Kovacevic Vladimir @ 14.08.2010. 20:09 ] @
Citat:
mmix: Iskreno ne vidim kako si dosao do tih zakljucaka


Ne mogu da odgovorim.
Morao bih da krenem od 80.-tih godina prošlog veka, pa preko nekih značajnih perioda&događanja, što bi bilo uzaludno, jer vidim da 1100 €ura vredi više od bilo koje rasprave na ovu temu i bilo koje ideologije.

Bolje da pređemo na viceve

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 14.08.2010. u 21:48 GMT+1]
[ mmix @ 15.08.2010. 09:13 ] @
Pa ako cemo da pricamo istorijski vojvodjanski seljak je bio meta raznoraznih "spasilaca", koji su ga spasavali svacega, od zemlje, preko imanja, do stoke i letine. Ali to sada nije slucaj, ne ulazeci u to sto je trebalo da plate porez, te pare su ostale seljaku i bar nekim delom reinvestirane u imanje. Samo sto umesto da se od toga napravi biznis, prica se o tome da nam je neko nesto opet ukrao, a posto su albanci sa kosova onda je to jos i "drasticnije".
[ bg_79 @ 16.08.2010. 10:15 ] @
Imao sam priliku da razgovaram sa jednim proizvođačem mleka, evo ukratko... njemu plaćaju 22 din za mleko od 4.2 % masti. Da bi mu se isplatilo dalje raditi trebalo bi da cena mleka bude bar 0.3 evra. Jedan proizvođač iz istog mesta je vec odustao od posla, i on planira da ostavi samo dve krave i da prodaje mleko komšijama za 50 din litar. E sad te komšije i jesu deo potražnje za mlekom ali je očigledno da ovakvi slučajevi i te kako utiču na ukupnu količinu mleka (ipak ovakvi slučajevi bi trebalo da dovedu do postepene nestašice a ne nikako do trenutne). Pročitah gore kako mlekari prelaze i po 500 km za otkup, mislim da ovo nije tačno posebno što proizvođači sami voze mleko u otkupne stanice, tu se svaka tura proverava na prisustvo antibiotika tako da ako dođe do mešanja to je greška mlekare a ne rizik sa kojim posluju.
[ a1200 @ 17.08.2010. 04:53 ] @
Novosti...
Citat:
Srbija od nedelje bez mleka

S obzirom na to da proteklih dana nije ispunjen zahtev proizvođača sirovog mleka da se otkupna cena po litru poveća na 32 evrocenta, farmeri su na jučerašnjem sastanku doneli odluku da od 22. avgusta do daljeg obustave isporuke mleka svim mlekarama.

Ovu odluku, kaže Uroš Šećerov, na jučerašnjem sastanku Konzorcijuma proizvođača sirovog mleka Srbije nisu podržale samo dve velike farme: “Velvet farm“ i “BD Agro“.


- Svi ostali imali su jedinstven stav da odstupanja od naših zahteva nema, i da počinjemo sa radikalizacijom, koja će se, kako smo i ranije najavili, ogledati u obustavama mleka mlekarama počev od 22. avgusta. Obustava neće trajati samo dva dana, već do daljeg, odnosno sve do momenta dok nam prerađivači ne ponude veće cene koje će nas navesti na novu rundu pregovora - kaže Šećerov i ističe da mleko prikupljeno u međuvremenu sigurno neće biti prosipano.

Zbog nestašica mleka, prerađivači su početkom avgusta doneli odluku da najkasnije do polovine ovog meseca farmerima povećaju otkupne cene za oko 10 odsto, jer sa tim novcem, kako su istakli, farmeri mogu da pojačaju ishranu krava i tako povećaju njihovu mlečnost. Međutim, ova cena farmerima ne odgovara. Oni traže da se otkupna cena poveća u skladu sa poskupljenjem mleka i mlečnih proizvoda u maloprodaji.

- Mleko je u maloprodaji poskupelo za pet odsto, što znači da otkupna cena treba da poraste za 25, a ne za 10 odsto kako oni nude. U tom smislu, mi ne odustajemo od našeg zahteva da se litar mleka ekstra klase u otkupu plaća 32 evrocenta, a ne kako nam oni nude 28,5 dinara - kaže Šećerov.

Inače, od ponedeljka je u radnjama počela primena novih “Imlekovih“ cenovnika, po kojima su mleko i mlečni proizvodi ove kompanije poskupeli u proseku za oko pet odsto.


http://www.vesti-online.com/Ve...82/Srbija-od-nedelje-bez-mleka
[ mmix @ 17.08.2010. 08:33 ] @
Dogovorna ekonomija na delu. A mi naivni verovali da dolazi free market u Srbiju, ljudi valjda ne umeju da razmisljaju van okvira komunizma.
[ žutokljunac @ 17.08.2010. 08:50 ] @
Citat:
mmix: Dogovorna ekonomija na delu. A mi naivni verovali da dolazi free market u Srbiju, ljudi valjda ne umeju da razmisljaju van okvira komunizma.


Ja to pričam godinama, a vi mi ne verujete. Pogotovu što se tiče zapošljavanja. Sećaš se priče kako najbolji dobije posao, kako nije u interesu strane korporacije da zaposli Tuta Mutu, kako ovo, kako ono... ma batalite taj fazon super razvijenog kapitalizma. To važi samo u super bogatim kapitalističkim zemljama. Kod nas je Kolumbija.
[ Horvat @ 08.10.2010. 15:11 ] @
ovi jos nisu prestali s mahinacijama, ccc
"slobodno trziste"

zadnje 2 litre u prodavnici, ne u onim veletrgovinama, nego obican trgopromet, kupljene su oko 3 sata popodne..

stvarno mi nije jasno dokle ce im ovi dozvoljavati ovo
[ mocnisima @ 17.10.2010. 20:26 ] @
Da ne otvaramo novu temu ova je odlična.Niko nije pružio ni približan odgovor na pitanje koje je pokretač teme postavio pa evo ja pitam ponovo.
U mom gradu nema mleka.Nešto malo onog u kesama ali dugotrajnog nema već drugi mesec.Nema ga nigde.
Interesuje me gde je mleko? Ali bukvalno.Gde je mleko?
Proizvodnja je ista kao i pre tri ili pet meseci.Pa gde je odjednom nestalo toliko mleko.Ono se mora negde sipati.Pričamo o verovatno stotinama hiljada litara svakog dana.A nema ga nigde.Da nije isparilo?
Sumnjam.Pa gde je? Možda ga neko skladišti.Zar je to moguće na tako dug vremenski rok.Možda prave sir.
Ali to su onda hiljade tona sira.Gde je onda taj sir? Možda izvoze.Stotine šlepera sa sirom a niko nezna za njih.Hmmm(češanje po glavi).
Čudno.
[ Jagnjeca brigada @ 18.10.2010. 19:54 ] @
Citat:
mocnisima:A nema ga nigde.Da nije isparilo?



Meni se smucilo: cokoladno, smucilo mi se ovo bez laktoze, a tek ovo bello odvratno, ono mi se tek smucilo... a njih moram da kupujem jer nema obicnog mleka.

Drzava treba pod hitno da reaguje i pocne da uvozi obicno mleko, dosta je ove zajebancije sa specijalnim vrstama mleka.
[ NoneVi @ 19.10.2010. 08:17 ] @
Ladno kod mene u okolini svi prodaju samo ona "vitaminizirana" (AD ili kako se već zovu) mleka.
Još da krenu krenu neke samo neke obogaćene hlebove što liče na kolače da prodaju i možemo da vaskrsavamo slobu.


[ mmix @ 19.10.2010. 08:33 ] @
Gde vi kupujete?

Ja u maxiju svako jutro vidim i kratkotrajna i dugotrajna mleka. Izbor dugotrajnih nije neki (recimo to bezlaktozno dodje jednom u deset dana) ali uvek ima neko mleko i stalno se menja, ali svakog dana bude svezeg mleka (i "kockasto" i ono "stilizovano")
[ mocnisima @ 19.10.2010. 10:35 ] @
Imam ih ovde sve: Maxi, Tempo,Roda, Idea. Imam i bezlaktozno i bezmasno i bezmlečno mleko.Samo nema mleka.
Verovatno stigne nešto i razgrabi se ranom zorom.Ali to je stanje stvari.To nije odgovor na glavno pitanje.Reći kako ujutro ima
mleka nije odgovor.Reći kako u Beogradu ima mleka nije odgovor.U Loznici ga nema.Zašto?
Gde je mleko?
[ mmix @ 19.10.2010. 10:43 ] @
Pa nisam ni ja u beogradu, ali ok, pitanje je na mestu. Ja sam mislio da se malo normalizovalo, malo pre sam se vratio iz maxija i jos uvek ima obicnog mleka a sad ce podne. Mozda tvoji sugradjani gomilaju mleko
[ mocnisima @ 19.10.2010. 11:13 ] @
Zalihe?
Za crne dane?
E Srbijo šta si dočekala, da te mlekadžije ucenjuju.
[ Count Zero @ 19.10.2010. 11:26 ] @
Tako su nagomilali i zejtin, onih nekoliko dana kad je bilo baš kao nestalo. A evo ga sad - ima i onog iz rezervi. Tad sam kupio možda jednu flašu. Ima masti, ima maslinovog ulja. Malo sačekali sa tom rezervom, dok gazde isprodaju lager
Da su se ljudi manje primali, ne bi gazdei trljale ruke.

Ma nije ta laktoza ni baš korisna, ja kupim po litar samo za nes i ne treba mi više
[ Jagnjeca brigada @ 19.10.2010. 18:28 ] @
Država je zavela sankcije svome narodu na mleko! Država čini zločin nad svojim narodom - posebno nad najmlađima (bebama i malom decom) kojima je mleko najpotrebnije. Da je stalo državi do nas, dozvolili bi uvoz mleka ako nema dovoljno na rafovima, pa neka propadne ko neće da proizvodi. I gotovo! Nema tu rasprave previše. Ako seljaku nije isplativo da proizvede mleko, prerađivaču da ga kupi, preradi i proda, onda ni nama ne može biti isplativo da ih trpimo. Ali tu mi ne možemo ništa - država to mora da reši time što će dozvoliti uvoz. Do tada, znajte, država organizovano, sa namerom, vrši zločin nad Vašom decom.
A vi sedite kući i kukajte nad sudbinom. Nemojte ništa da preduzmete povodom toga.
(djo, 19. oktobar 2010 18:35)


Dugotrajno mlijeko /1%/, kupljeno jučer u centru Zagreba,
košta u Kunama 4.49.
Mlijeko s više masnoće, nešto je skuplje, no ne preko 6Kn.
Pretvara li točno "konverzija na B92- ispada ovako
4.50 HRK = 62.39115 RSD cca
(Tipolir, 19. oktobar 2010 16:53)

Pa ovaj covek je neunistiv. Ja veceg zastitnika monopolista nikada nisam video. Pa nek ode u Metro ili Tesco u Segedin da vidi cenu mleka (60 din/lit). Pa cela Subotica donosi kartone i kartone mleka iz Segedina a ovaj "strucnjak" prica pricu Salforda. Pa covece idi vise iz politike zaposli se u Deltu ili Salford i budi njihov savetnik, nemoj nama vise da pomazes molim te!!!
(vorda, 19. oktobar 2010 16:25)

Skuplje mleko nego u Svedskoj!
(Mikica, 19. oktobar 2010 15:24)

Kod nas u slovačkoj mleko 55 Eurocenti....
Laku noć Srbijo....
(GoranBeč, 19. oktobar 2010 14:36)

U subotu sam kupio 30 litara mleka u Hoferu (austrijski market) za 0,65 EUR/centi po litri - mleko je sa 3,8% mlecne masti. Cena je inace 0,75 EUR/centi ali subotom popodne daju popust.
(Rade, 19. oktobar 2010 14:00)

Hitno ostavka Milosavljevica i Dragina, ukidanje imuniteta i momentalno pokretanje postupka protiv ovih znalaca.
Pa daj Tadicu uvedi malo odgovornosti ako to vec premijer ne moze
(Goran, 19. oktobar 2010 13:26)

Ministre milosavljevicu (namerno malim!), hajde skoknite do Nemacke da vam pokazem mleko po ceni od 45 centi za litar!
Od ovog coveka me stvarno odmah izbija osip!!!
(smesko, 19. oktobar 2010 11:34)

Ne shvaćam litra mlijeka u maloprodaji u Hrvatskoj se može naći za manje od 65 dinara po vašem tečaju.
(mali marinko, 19. oktobar 2010 11:32)

Mleko kod "seljaka" kosta 50 dinara i to "original" sa koga ne skidaju kajmak. Od te litre Imlek i drustvo naprave jedno 3 litre sto kratkotrajnog sto dugotrajnog,pa malo jogurta,sira... razblaze ge maksimalno a kukaju da su na gubitku.Srbija-zemlja iz snova ali za tajkune i "politicare"!!1
(Potrosac, 19. oktobar 2010 10:39)

A zasto je Mleko u Madjarskoj 50 dinara? Koga ministar misli da laze? Pa sada mozemo da putujemo, nisu nam vise oci vezane
(grdjanin, 19. oktobar 2010 10:38)


U DIS marketu dugotrajno mleko iz Nemacke kosta 80 dinara.
(Marko, 19. oktobar 2010 10:27)

U Nemaackoj mleko kosta
55centi - 3,5% masnoce
50centi - 1,5% masnoce,a sigurno
je 10xbolje od naseg.
A plate nemacke i srpske!?
E,moj sarlatane!
(Zoran-Nemac, 19. oktobar 2010 09:45)

Cena sirovog mleka u Nemackoj 30 eurocenti, ili oko 32 din. a ministar ocekuje da cena u prodavnici bude 100 - 110 din. pa ako se uveze 10 miliona liara vi izracunejte ko je i koliko tu dobar...
(Vlada, 19. oktobar 2010 09:44)

a jel ova vlada misli da sam ja LUD ili da sam možda BUDALA?!
Prošle nedelje u Rodiću u Inđiji nisam mogao da kupim ni jedan litar mleka, jer ga nije bilo. A dva dana kasnije sam bio u CG tj u PG i zamislite šta?
Rafovi su puni IMLEKa, Subotička mlekara, Šabačka mlekara, a kod nas samo šipak.

Kažu mi ovdašnji farmeri da krave nisu prestale da daju mleko nego da je sve to samo ispolitizirano.
Skreće se pažnja na nešto mnogo krupnije, a mislim da svako ko uključi mozak može da skonta o čemu se radi...
(Kibo, 19. oktobar 2010 09:43)

Na pijacama od domaćica litra od 45-50 sa dva prsta kajmaka.Treba organizovati peticiju za smenu ovog ministra,loše utiče na mentalno zdravlje građana Srbije.
(vlada-so, 19. oktobar 2010 09:03)

Letos sam placao u Lidl-u u Grckoj dugotrajno nemacko mleko 3.2% masti 0.56 centi. Pustite Lidl u Srbiju i resen problem.
(Marko, 19. oktobar 2010 08:31)

pa dokle cete drzati u vladi ovoga "portparola" Delte.Mleko je u Nemackoj u marketima jevtinije nego kod nas
(aaaaaa, 19. oktobar 2010 07:55)

Brate ja ga u Nemacku kupujem na 50 centi sa 1,5% mlecne masti. I IMA GA! Daj mi molim te tu tvoju matematiku koja od 0,50€ dodje do 110RSD. Nezna, ja polozi tolke matematike ali tu tvoju ne znam:))
(Sima Nis, 19. oktobar 2010 07:33)

Bravo ministre, nemoj nista da uvozis molim te.Pusti narod da svercuje iz Rumunije i Madjarske i Bosne po ceni od 65 i 70 din dugotrajno mleko.Mogu da biraju izmedju Poljskog,Ceskog,Slovackog, i i Madjarskog mleka e sad mozda nas ministar uvozi iz Iraka, mi njima municiju oni nama mleko.
Ovo su cene za Rumuniju i Bosnu provereno, a u Rumuniji sam takodje kupovao i madjarsko SOLE dugotrajno po 60din.
Tesko nama sa ovakvim ministrom, pa on ujutro otvori oci i prvo sto pomisli je sta cu danas da unistim.
Sad je udario i na decu!!
(bolesno, mnogo bolesno, 19. oktobar 2010 00:46)

Katalog madjarske Core, dugotrajno mleko u ponudi za 0,46e/l (i to verzija za kafu). Jeste, to je akcija i ne znam kakav je proizvodjac, ali da je regularna cena 0,6e u prodavnicama tamo, pa za ime Boga kako ste dosli do cene od 110 dinara. A jos plus drzava sigurno nece ici u njihove markete da kupuje.
Ovi se samo segace sa nama, svesni su oni gluposti koje izvaljuju, ali ih je bas briga.
(Vojin, 19. oktobar 2010 00:39)

Bude li mleko 100 din tog trenutka cu da iskopam negde iz plakara istu onu fantomku i stanglu koju sam nosio 5.oktobra i makar sam ima da vam dodjem u tu skupstinu u kojoj se krijete ******!!!
(Miloš, 19. oktobar 2010 00:30)

http://www.b92.net/biz/komentari.php?nav_id=466201#hrono
[ a1200 @ 19.10.2010. 18:38 ] @
Citat:
Bude li mleko 100 din tog trenutka cu da iskopam negde iz plakara istu onu fantomku i stanglu koju sam nosio 5.oktobra i makar sam ima da vam dodjem u tu skupstinu u kojoj se krijete ******!!!


Problem je sto je ovo lobotomisana nacija, tj. niko nista nece iskopati, i to svi znaju, zato nam to i rade. Moze im se.
U Francuskoj ili Grckoj bi ih pojeo mrak...
[ Jagnjeca brigada @ 19.10.2010. 21:32 ] @
Cudi me da na facebooku nema ni jedna grupa koja se bavi ovom tematikom?

[ a1200 @ 22.10.2010. 18:35 ] @
Jeste da nema veze sa mlekom, ali je tematika slicna...

Citat:
Meso skuplje za 30 odsto, preti nam nestašica

Od sredine novembra meso će poskupeti 30 odsto, saznaje Press! Zbog znatno smanjenog stočnog fonda, od marta sledeće godine očekuje nas i nestašica mesa, koje ionako već uvozimo u velikim količinama.

Predsednik Udruženja stočara Ferenc Major najavljuje za Press poskupljenje mesa u drugoj polovini novembra.

- Poskupljenje je neminovno, a koliko će cene biti veće zavisi isključivo od toga koliko će lobirati klanice. Naravno, oni će insistirati da to poskupljenje bude što veće - ističe Major.



Pored nestašice mleka, preti nam i nestašica mesa

Prema dobro obaveštenim izvorima ''Press-a'' u stočarskoj industriji, gotovo je izvesno da će sve vrste mesa poskupeti oko 30 odsto.

- Poskupljenje mesa biće znatno i iznosiće oko 30 odsto, a u jednom trenutku će sigurno doći i do nestašice, prvenstveno junećeg mesa - ističe sagovornik Pressa.

Goran Davidović, vlasnik preduzeća „Davidović kompani", koje otkupljuje najviše tovljenika iz Mačve, potvrđuje za ''Press'' da će početkom sledeće godine doći do nestašice mesa.

- Možemo da očekujemo nestašicu mesa za otprilike pet do šest meseci, a najviše problema biće sa junetinom - istakao je on.

Saradnik Privredne komore Srbije Branislav Gulan kaže za beogradski list da je stočni fond Srbije bukvalno uništen.

- Zbog neadekvatne agrarne politike, pogotovo poslednjih deset godina, došlo je do uništavanja stočnog fonda. Kod nas stočni fond u bruto društvenom proizvodu poljoprivrede učestvuje sa samo 30 odsto, što je na nivou nerazvijenih afričkih zemalja. Naše stočarstvo bi trebalo da učestvuje sa najmanje 60 odsto - navodi Gulan.


- Najbolji dokaz koliko smo u problemu je činjenica da Srbija danas ima samo 2,5 miliona tovljenika, a trebalo bi najmanje osam miliona. Proteklih godina smo imali četiri miliona i tada je pala cena na 50 dinara po kilogramu, a pošto država tada nije reagovala i otkupila tovljenike od seljaka, većina je poklala stoku. Za godinu dana je tada stočni fond svinja smanjen najmanje za 1,5 miliona grla - istakao je on.

http://www.vesti-online.com/Ve...a-30-odsto-preti-nam-nestasica
http://www.pressonline.rs/sr/v...+preti+nam+nesta%C5%A1ica.html

E sad mozda ovi iz press-a lazu, ali me ne bi zacudilo da je sve ovo istina. Postaje kranje depresivno citati vesti iz Srbije.



[Ovu poruku je menjao a1200 dana 22.10.2010. u 19:50 GMT+1]
[ Isak666 @ 22.10.2010. 19:34 ] @
Ako je ovo istina da je ucesce na nivou africkih zemalja, onda ne kontam kako je to moguce.
Pa nije to astronautika, nego nesto cime se covek bavi vekovima.
Negde sam citao da je okolina Pirota u SFRJ imala 10 puta vise grla nego sad.

Takodje ne kontam kako ovakve teme i problematika dodje tek kad dogori do noktiju.
Je l' moguce da to nikog ne interesuje u toj meri da se to nametne kao tema, nego svake izbore se odlucuje o kosmickim temama.
[ a1200 @ 22.10.2010. 19:46 ] @
Pa meni jedino pada napamet, da su ti koji odluciju, dosli po istom kljucu kao i gos'n Radisa Urosevic... tako da... sta reci...
[ mmix @ 22.10.2010. 19:50 ] @
Sve se to posmatra veoma naopako a kao posledica komunistickog uredjenja. Kilo mesa kosta koliko kosta, ako je lupam 10e onda mora da se plati 10e i najpravednije je da onaj ko kupuje meso plati 10e a ne kao kod nas da platis 6e na satro socijalnoj osnovi a ostalih 4e da se plate iz budzeta kao da taj budzet rupa bez dna. I onda kad drzava ostane bez tih 4e i ne moze da ih plati ceo sektor poljoprivrede ode u dubiozu, ako je ista pokazali losu stranu kenizijanizma to je ova finansijska kriza. A zna se dobro gde su ti tovljenici otisli, na Kosovo jer Kosovari dolaze i placaju realnu cenu kes na ruke, bilo je i po novinama o tome.
[ Isak666 @ 22.10.2010. 19:54 ] @
Kontam to, svuda dolaze ljudi po politickom kljucu u celom svetu.
Ali ne kontam da je moguce da srpske partije nemaju kadar koji moze da brine o stocnom fondu.

Ili su stocari i poljoprivrednici u pitanju, pa se ne snalaze vise bez zadruga i kombinata.

Da ne sirim bez potrebe temu, ali malo malo pa procitam slicnu temu (http://www.pressonline.rs/sr/v...avarije+na+trafo-stanici!.html). Stalno se pojavi problem zaostavstine SFRJ i komunizma, a ovde ne da nema napretka zadnjih 20 godina, nego se raspada i ono sto je planskom privredom namesteno.

[ a1200 @ 22.10.2010. 19:59 ] @
Ja ne vide da je iko od pametnijih ovde na ES-u postao politicar u Srbiji (ili se mozda skrivaju )
Tako je verujem i u drugim oblastima, samo ulizice, osobe bez kicme i misljenja, karijeristi koji bi 'leba bez motike - jer nista korisno ne znaju, su otisli u politicare i partijski se angazuju. Covek koji nesto zna i vredi, obicno drzi do sebe i jednostavno ne zeli da se lize i srozava na isti nivo sa moralnim shljamom. Onda ne treba da se cudimo sto se cela zemlja raspada.
[ mmix @ 22.10.2010. 20:19 ] @
Nisi obratio paznju, ima
[ a1200 @ 22.10.2010. 21:03 ] @
Kako stvari stoje, mora da su u apsolutnoj manjini, odrzavaju neki sajt, vrse reviziju nekih dokumenata da ekipa ne ispadne smesna kad treba neki kes da se trazi na kredu od EU :)
[ Jagnjeca brigada @ 24.10.2010. 12:34 ] @
Apsolutno mi jesmo ovce kao narod, jer smo petsto godina bili pod Turcima i genetski smo evulirali da budemo potlaceni.
[ ljuba.micic @ 07.11.2010. 09:41 ] @
Rešen problem nestašice mleka:

...Prema rečima JBT-a (jedinstvenog Borisa Tadića) dva goruća problema Srbije jesu Ratko Mladić i nestašica mleka, iz čega se da zaključiti da među njima izgleda postoji direktna veza - ili jataci nose previše mleka generalu, ili krave (očigledno pripadnice NVO sektora) štrajkuju blokadom vimena dok se pitanje saradnje s Hagom ne okonča na obostrano zadovoljstvo?!...

http://www.svevesti.com/a189676-mleko-za-generala-mladi%C4%87a
[ Jagnjeca brigada @ 07.11.2010. 20:57 ] @
Ima monopola, a mleka nema pa nema

Vlada u međuvremenu, osim utvrđenog monopolskog položaja dve mlekare, koje posluju u sastavu “Dunav hrana grupe”, inače vlasništvo investicionog fonda Salford, ništa nije preduzela. Iako je manjak mleka na rafovima već četiri meseca, nije odobren uvoz sirovog mleka, niti su povećane premije proizvođačima, a bez državnih podsticaja iz meseca u mesec smanjuje se stočni fond.

Saša Đogović iz Instituta za tržišna istraživanja kaže da "odluka Upravnog suda da je 'Denjub fuds grupa', koja posluje u sastavu Salforda, zloupotrebila monopol u otkupu neće uticati da u rafovima bude više mleka"

Đogović ocenjuje da će nestašice potrajati sve dok se ne napravi strategija poljoprivrednog razvoja, koja će stimulisati stočarstvo.


http://www.b92.net/biz/vesti/s...11&dd=06&nav_id=470429