[ AstroDule @ 08.08.2010. 12:09 ] @
Imam kreditnu karticu i koristim je da kazem pametno (na kraju meseca izmirujem obaveze 100% ili unapred prebacim pare na kreditnu karticu).
Iskreno nikad nisam previse razmisljao o placanju na rate, ali evo slucaja. Platio sam nesto na 9 rata (22500 dinara). E sad, ja ne vidim koju korist ja imam od tih rata kad sam 22500 dinara morao da imam na kartici u trenutku placanja, a razlika (22500 - placene rate) je uvek rezervisana, tj tu razliku ne mogu da koristim.

Koja je razlika u placanju na 9 rata i placanja od jednom?
[ 3emyh @ 08.08.2010. 12:43 ] @
Rezervisana ti je samo sledeca rata i ne ide ti kamata na ostatak duga. Barem je tako na master kartici.
[ AstroDule @ 08.08.2010. 12:52 ] @
Imam master,
kamata me ne zanima jer nisam nikad u dugu.
Ja gledam "raspoloziva sredstva" i ona mi nisu uvecana za nedospele rate.
Izgleda da se te rate isplate onima kojima na kraju meseca ne peglaju racun, tj onima koji placaju samo onaj minimum?
[ 3emyh @ 08.08.2010. 13:09 ] @
Ovako je bilo kod mene:
kupio sam stvar za 2000 na 4 rate (prodavnica u kojoj sam kupio omogucava placanje na rate ako imam kreditnu karticu moje banke). Na sajtu su mi se pojavila 4*"rezervisana sredstva" po 500 din. Ukupno zaduzenje nepromenjeno.
Pocetkom svakog meseca ukupno zaduzenje je uvecano za 500 din (sto sam izmirio cim se pojavilo kao zaduzenje). Slican efekat kao da sam pustio 4 ceka na 4 meseca, po 500 din svaki.
Mozda je fora da banka ima ugovor sa prodavnicom gde si kupio (pise na sajtu banke i na vratima prodavnice).
[ ventura @ 08.08.2010. 13:31 ] @
Kreditne kartice nemaju nikakvog smisla ako ih koristiš za redovnu potrošnju... One jedino imaju smisla ako hoćeš da kupiš npr novi TV pa da ga otplaćuješ na rate, ili opremaš stan pa ti treba gomila sitnica pa sve to pokupuješ karticom i sl... Međutim mnogi ljudi koriste kreditne kartice kad odu u supermarket da kupe namirnice, ili još gore koriste dozvoljeni minus da bi brže podigli platu koji nikad ne pokriju, već su stalno u minusu i tako faktički plaćaju kamatu na sopstveni novac.
[ AstroDule @ 08.08.2010. 14:41 ] @
Pa ne bih se slozio.
Naime, ako znas sa novcem, tj ako znas kako funkcionise kreditna kartica onda ona ima koristi.
Tu prvenstveno mislim da ne nosim kes sa sobom (tj ne razmisljam da li ga nosim), placanje u inostranstvu i preko interneta.
Nemam bolest da kupujem nepotrebne stvari, a ako nadjem nesto ekstra povoljno mogu odmah da kupim.

Jos da ukapiram malo bolje to za rate i eto jos jedne koristi...

Samo ne treba uci u zamku da se na kraju meseca otplacuje samo 10% (ili koliko god) pa se na ostatak pripisuje kamata. Lepo uplatis unapred na karticu, ili do 10. ispeglas racun.
[ BluesRocker @ 08.08.2010. 21:42 ] @
Citat:
ventura: Kreditne kartice nemaju nikakvog smisla ako ih koristiš za redovnu potrošnju... One jedino imaju smisla ako hoćeš da kupiš npr novi TV pa da ga otplaćuješ na rate, ili opremaš stan pa ti treba gomila sitnica pa sve to pokupuješ karticom i sl... Međutim mnogi ljudi koriste kreditne kartice kad odu u supermarket da kupe namirnice, ili još gore koriste dozvoljeni minus da bi brže podigli platu koji nikad ne pokriju, već su stalno u minusu i tako faktički plaćaju kamatu na sopstveni novac.

Tačno, za redovnu potrošnju je bolje koristiti charge kartice - Mastercard. Kod njega je valjda fora da mesec dana kupuješ s njihovim parama bez kamate, a onda ti se skine sa računa (nisam još proverio kad ti se tačno skida). Plaćaš samo 500 din na 3 meseca za korišćenje kartice.

[Ovu poruku je menjao BluesRocker dana 09.08.2010. u 10:37 GMT+1]
[ ventura @ 08.08.2010. 21:48 ] @
Citat:
AstroDule: Pa ne bih se slozio.
Naime, ako znas sa novcem, tj ako znas kako funkcionise kreditna kartica onda ona ima koristi.
Tu prvenstveno mislim da ne nosim kes sa sobom (tj ne razmisljam da li ga nosim), placanje u inostranstvu i preko interneta.
Nemam bolest da kupujem nepotrebne stvari, a ako nadjem nesto ekstra povoljno mogu odmah da kupim.

Za takve stvari postoje debitne kartice - trošiš onoliko koliko imaš na računu.

Koristiti kreditne kartice za 'obične' troškove je notorna glupost.
[ AstroDule @ 08.08.2010. 22:36 ] @
Ali zasto je glupost ako redovno izmirujem obaveze (do 10. uplatim onoliko koliko sam potrosio ili unapred prebacim sredstva)?
[ ventura @ 09.08.2010. 00:50 ] @
Citat:
AstroDule: Ali zasto je glupost ako redovno izmirujem obaveze (do 10. uplatim onoliko koliko sam potrosio ili unapred prebacim sredstva)?

Pa zato što plaćaš kamatu na sopstveni novac...

To ti je kod kad ljudi uzmu jednu platu unapred kroz 'dozvoljeni minus'... I kako im legne plata ona samo pokrije taj minus i oni ponovo odlaze u 'dozvoljeni minus'... Kad se na kraju godine sabereš, nisi trošio više nego što imaš, tj. trošiš svoj novac, a kroz kamate si dao jednu celu platu. Sa kreditnim karticama ista stvar.

Ne vidim nikakvu logiku.

Kreditna kartica ima smisla kad hoćeš da kupiš nov frižider pa umesto da pukneš 400 evra odjednom što bi bio udar na budžet ti kupiš to kreditnom karticom i otplaćuješ 10 meseci po 50 evra. Da odeš u nedeljnu nabavku u supermarket i da račun platiš kreditnom karticom, to nema nikakvog smisla jer je to tekući trošak i tu faktički plaćaš (veoma visoku) kamatu na sopstveni novac.
[ lela su @ 09.08.2010. 03:12 ] @
Citat:
Kreditne kartice nemaju nikakvog smisla ako ih koristiš za redovnu potrošnju
Citat:
plaćaš (veoma visoku) kamatu na sopstveni novac
Ako se ceo dug koji dolazi na naplatu prvog u mesecu isplati do 10. ne plaća se nikakva kamata, barem je to slučaj sa mojom visom .
Citat:
kad sam 22500 dinara morao da imam na kartici u trenutku placanja

U trenutku kada pazariš ti nemaš na toj kartici pare nego raspoloživa sredstva - kredit.
Kod kreditnih kartica imaš kako joj i ime kaže - kredit, pa ako njome nesto plaćas, tvoja raspoloživa sredstva (maksimalan kredit koji u tom trenutku možeš da uzmeš) se umanjuju za iznos koji si pazario, a vraćaš se na nulu tek kad tu kupovinu isplatiš. Ako si pazario na rate, u ratama ćeš vraćati kredit. tj. uvećavati raspoloživa sredstva (osim ako sam ne odeš do banke/prebaciš sa nekog računa i isplatiš sve odjednom). Prednost plaćanja na rate kreditnom karticom je u tome što na rate ne ide kamata kako je neko već rekao. Da si npr. ti kupio nešto u radnji koja nema ugovor o plaćanju na rate sa tvojom bankom, i napraviš svoj plan isplate ( recimo u 9 rata ), posle prve rate od 2500, na ostatak duga ide kamata ( obično oko 2-3 %), pa više nisi dužan 20000, već 20000+kamata, i opet isto sledećeg meseca... kamata na kamatu...
Inače nije mi jasno kako misliš da bi se plaćanje na rate isplatilo onima koji ne peglaju račun, kad im prvog u mesecu obračunaju dug koji stiže na naplatu i to ne isplate u celosti, na razliku između duga i uplaćenog iznosa se obračunava kamata bilo nešto na rate ili ne (npr. tvoja rata od 2500, ne platiš sve nego minimum 10 %, na razliku 2250= 2500-250 se obračunava kamata i tako redom, ) .

Ako već plaćaš članarinu za kreditnu karticu, koristi sve prednosti koje ona pruža, pošto očigledno nisi naseo na priču morate da plaćate samo minimum 10 % (a za kamate ćemo mi da se pobrinemo) .
[ ventura @ 09.08.2010. 11:39 ] @
Citat:
lela su
Ako se ceo dug koji dolazi na naplatu prvog u mesecu isplati do 10. ne plaća se nikakva kamata, barem je to slučaj sa mojom visom .

Jel možeš da mi linkuješ na neki zvanični info od banke pošto mi ta informacija deluje malo neverovatna... Da te banka kreditira do 30 dana bez ikakve kamate...
[ Davor Vlajkovic @ 09.08.2010. 12:07 ] @
Citat:
Odloženo plaćanje od 70 do 100 dana bez kamate u „Maksiju”, „Pekabeti” i „C marketu” i do 40 dana na ostalim prodajnim mestima;

http://www.bancaintesabeograd.com/code/navigate.aspx?Id=448
[ ventura @ 09.08.2010. 12:29 ] @

Da ali tu ne piše da nećeš platiti kamatu na dugovanja iz prethodnog meseca ako ih izmiriš do 10-tog u narednom mesecu.

Ima samo neka promotivna stavka na kupovine u okviru delta grupe, koja verujem da ne stoje u ugovoru, već su marketinški addon.
[ lela su @ 09.08.2010. 12:29 ] @
@ ventura
Kako stoji na prethodnom linku
Citat:
Revolving kredit – plaćanje na rate uz izmirivanje minimum 5% obaveza iz prethodnog meseca, dok se na ostatak duga obračunava kamata od 2,20% mesečno na dinarska, odnosno 1,50% mesečno na devizna dugovanja. Efektivna kamatna stopa na godišnjem nivou iznosi 30,31% za dinarsku potrošnju, odnosno 19,86% za deviznu potrošnju. Nastale obaveze se izmiruju 10. u mesecu (moguće i putem trajnog naloga)

upravo računaju na ovo boldovano - da ti nećeš izmiriti ceo dug već plaćati samo minimum , a na ostatak duga se obračunava kamata, što je zarada banke.
[ Davor Vlajkovic @ 09.08.2010. 12:37 ] @
@ventura

Lepo piše bez kamate u rečenici koju sam citirao gore, i zaista nema kamate ako izmiriš 100% duga do 10. u mesecu. Lično proverio u Maxiju, Jugopetrolu, Tehnomaniji...
[ ventura @ 09.08.2010. 13:02 ] @
Da li ste sigurni da ne postoji neki "service charge" ili nešto slično što nisu nazvali kamata a opet vam uzmu lovu... Mislim, ok mi je da imaju neku promotivnu akciju u saradnji sa deltom pa ne naplaćuju kamatu, ali da generalno pozajmljuju novac kratkoročno (do 30 dana) bez da naplaćuju bilo šta mi je malo neverovatno i u totalnoj suprotnost i sa samom svrhom postojanja banke. To bi onda bila ista stvar kao dozvoljeni minus, a koji se debelo naplaćuje.
[ Davor Vlajkovic @ 09.08.2010. 13:12 ] @
Postoji mesečna članarina, ali glavni catch je taj da većina ne isplaćuje do 10. u mesecu već se drži onih minimalnih 5% na šta ide cirka 30% kamate godišnje, tako da su generalno i te kako na dobitku. Moguće je i da kamatu naplaćuju od prodavaca, znam da su se neki reklamirali da plaćaju kamatu umesto kupca...
[ BluesRocker @ 10.08.2010. 14:28 ] @
Citat:
ventura: Da li ste sigurni da ne postoji neki "service charge" ili nešto slično što nisu nazvali kamata a opet vam uzmu lovu... Mislim, ok mi je da imaju neku promotivnu akciju u saradnji sa deltom pa ne naplaćuju kamatu, ali da generalno pozajmljuju novac kratkoročno (do 30 dana) bez da naplaćuju bilo šta mi je malo neverovatno i u totalnoj suprotnost i sa samom svrhom postojanja banke. To bi onda bila ista stvar kao dozvoljeni minus, a koji se debelo naplaćuje.


Ako koristiš Mastercard, koji je charge kartica (postoje 3 vrste kartica - debit, credit i charge), svaka kupovina ti se skida sa tekućeg računa tačno mesec dana nakon datuma kupovine, bez kamate. To zadovoljstvo košta 500 din na 3 meseca u mojoj banci, što je oko 170 din mesečno.