[ noviKorisnik @ 23.01.2004. 14:48 ] @
Potrebno je da se postavi web server firme. Samostalna mašina, "kod kuće".

Firma inače preferira MS rešenja kao razvojnu strategiju. S druge strane, web developeri rade u PHP-u, igrom slučaja. Tu se pojavila dilema kakva treba da bude platforma novog servera.

Kako mene sve te serverske stvari i ne interesuju u većoj meri, tako mi ovom prilikom treba koja informacija više.

Predložene platforme:
1. Linux + Apache + PHP
2. Windows + Apache + PHP
3. Windows + IIS + PHP
4. Windows + IIS + ASP

Molio bih upućenije za komentare i linkove po pitanju prednosti i mana pojedinačnih predloga.

Realno je teško očekivati da mogu proći prva ili četvrta varijanta, jer traži se neki kompromis, ali je bitno da se dođe do ocene koliko se dobija ili gubi prelaskom sa Linuxa na Windows, Apacha na IIS i PHP na ASP.
[ Veljko @ 23.01.2004. 15:18 ] @
Predpostavljam da ce serveru imati pristup samo admin-i tako da win2000serv resenje ne predstavlja nikakav problem.
Preporucio bih win2000 server sa iis + php +mysql, samim tim i asp.

Ja na svom serveru imam win2000 iis + php + perl + mysql + .net i sve to radi kako treba.
Malo lici na na zescu svastaru ali sa ovakvom kombinacijom podmirujes sve na jednom serveru.
Mana svih win resenja je naravno cena licence sto daje linux resenju plus.
Mislim da je najbolje resenje ono koje bolje znas da administriras.

Ali ako je u pitanju kompromis onda im ponudi server (w2k) koji podrsava sve sto im treba ali nemoj da im kazes koja ce platforma biti i svi ce biti zadovoljni ;)
[ -zombie- @ 23.01.2004. 17:58 ] @
apače pod NT windowsima radi sasvim pristojno, zato ta opcija uopšte nije loša..

a ako već mora da bude IIS+PHP, onda nikako PHP ni kao ISAPI modul, ni kao CGI, već isključivo probajte FastCGI..

prvo je nestabilno, drugo je sporo, a treće je stabilno i brzo.. :-P

a uz to i opensource.. ;)
[ nemesis @ 23.01.2004. 17:58 ] @
mozda je pravo pitanje
shta znash da administrirash :)
[ sojic @ 24.03.2004. 00:08 ] @
PHP na Win, jes da radi, ali po defaultu radi na *nix sistemima.

Takoje Linux + apache + php + mysql je MNOGO jeftinije nego da stavis Windows server (ukoliko treba da platis licencu).

Znaci moja preporuka: Linux + ostalo
[ byTer @ 24.03.2004. 00:33 ] @
Ako preferirate Windowse, najbolje bi bilo da kupite jedan Windows Server (moze i professional varijanta koja takodje ima IIS, ali ima manje podrske za pravljenje lokalnih mreza) na koji kasnije vrlo jeftino (ako ne i za dzabe) da se dogradjuju i Apache i PHP i ostalo.

Sto se mog licnog iskustva tice, najbolji je Windows 2000 Server sa IIS 5 sa ASP-om (ASP.NET jos nisam probao jer nikako nemogu da ih sastavim da rade zajedno) i sa MySQl bazama (posto su GPL cini mi se). I to je to.
[ noviKorisnik @ 24.03.2004. 13:54 ] @
Hvala na komentarima i sugestijama.

Konkretno, odluka je da Linux ne dolazi u obzir zbog, ne znam ni ja, strategija MS platforme i nedostatak sistem administratora za Linuh.
U principu, stoji zeleno svetlo za ostale nivoe platforme, tako da će tu najverovatnije figurirati Apache.
OK, sve je to još otvoreno - neke stvari se tegle, web dotle egzistira na hostingu.