[ FTBlack @ 11.08.2010. 07:12 ] @
Postovani,

Moja firma konacno prelazi u nove prostorije. Njih cini 5-6 kancelarija koje su jedna do druge rasporedjene i u svakoj ce biti po jedan racunar. Uz kancelarije je i hala u kojoj na 50m i 100m udaljenosti od kancelarija imam po jednu masinu koja zahtjeva pristup internetu, odnosno mrezi. U drugoj hali, koja je od kancelarija udaljena oko 50m bih takodje zelio da imam pristup mrezi(za sad nijesu potrebne detaljne mrezne instalacije u hali, jer se tu jos nista ne radi, ali eto, razmisljam malo unaprijed). U nekoj blizoj buducnosti se planira i izgradnja trece hale, pa bih zelio biti pripremljen i za tu opciju. Kroy kancelarije a mozda i kroy hale bih volio van ovog fiksnog dijela pustiti i bezicnu mrezu za goste koji bi dolazili.

Ja imam osnovno znanje o mrezama, koje je dovoljno veliko(ili malo) da prepoznam da oni koji su mi nudili ponude za realizaciju ovog projekta ne vladaju materijom koliko je potrebno.
Vas molim da mi preporucite ako postoji neko sazeto stivo iz koga bi se mogo informisati o svemu, kako bih pravilno izabrao izvodjaca. Da mi ukazete na sta posebno trebam obratiti paznju pri izboru izvodjaca. Volio bih takodje okvirno saznati sta mi je sve potrebno za realiyaciju ovakvog projekta.


Dalje, pomenute prostore je potrebno pokriti video nadzorom. Trenutno u prostorijama imamo racunar sa geovision karticom na kome su 4 kamere rezoulucije 320x240. Onaj koji je instalirao kamere je rekao da nije moguce izvesti na net snimak i omoguciti pregled na telefon. Odnosno jeste ali uz dodatno placanje. Upalih gv program i zavrsih to za par minuta.. Odnosno, nemam povjerenja u izvodjaca, pa bih se i oko teme video nadzora volio dublje informisati o svemu kako bih izabrao optimalno rjesenje. Ista pitanj vaze i za ovu temu? Sta, kako, odakle da ucim,..?

Hvala
[ acatheking @ 11.08.2010. 09:19 ] @
Ajd ovako brzinski.
Potrebno je da uradis kabliranje po svim kancelarijama i u toj hali i da sve kablove dovedes do jednog mesta gde ces postaviti rack orman, i te kablove spojiti na patcth panel. U tom rack ormanu postavis switch, "dovedes" Internet do te tacke (ADSL, Cable, ili sta vec imas) sve spojis na switch i eto ti najprostije lokalne mreze. U svaku prostoriju dovedi nekoliko kablova, zbog eventualnog prosirenja (IP telefon, mrezni stampac, jos neki racunar u kancelariji... ) Wireless za goste obavezno napravi tako da su izolovani od tvoje lokalne mreze (npr poseban fizicki port na ruteru)
[ FTBlack @ 11.08.2010. 23:15 ] @
ja sam mislio na neko "jace" rjesenje. A video nadzor?
[ YUTRO.com @ 11.08.2010. 23:48 ] @
Obzirom na širinu zahteva, teško je dati zadovoljavajući odgovor.
Ako želite napraviti mrežu koja će u bliskoj budućnosti imati IP video nadzor, IP telefoniju, servere, desktop, WiFi, industrijske mašine... onda AdHoc pristup nije dovoljan. Potrebno je pretpostaviti sve uređaje na mreži, izvršiti proračun pretpostavljene potrošnje (utilization) mreže, što će verovatno dovesti do nekog optičkog backbone-a. Zatim treba pretpostaviti broj IP telefona i kamera radi PoE priključaka i izbora aktivne mrežne opreme...

U svakom slučaju, ovako "odokativno" je dosta teško preporučiti pravo rešenje.
Normalno, ne treba podsećati na onu narodnu "kol'ko para, tol'ko muzike" (to prvenstveno govorim zbog izbora aktivne mrežne opreme, IP telefonije i video nadzora).

Mreža nije samo kabliranje (strukturno) pa Vam predlažem da pronađete firmu koja se profesionalno bavi projektovanjem informacionih sistema.

[ dragansar @ 06.09.2010. 08:03 ] @
Obavezno vuci sve kablove na isto mjesto, bez ikakvih skokova sa switch-evima.
[ nkrgovic @ 07.09.2010. 09:17 ] @
To da ce vuci sve kablove na isto mesto je dobro, ako moze. Treba snimiti stanje na terenu pre davanja saveta, jednostavno zato sto ovih 100m zvuci kriticno... 100m u industrijskoj hali moze da bude previse za komadic. Treba to videti, hale su jako bucne i u EM spektru. Ne pricam samo o brzini (pad na 10Mbit), pricam i gubljenju paketa - ali to treba videti na terenu.

U svakom slucaju, treba napraviti tako da sve stoji u razvodnom ormanu kako je neko rekao, uz eventualno ili drugi orman u hali gde stoji dodatni switch koji radi i kao ripiter. Alternativno, veza ka tom switchu moze biti opticka, mada mislim da se to da izbeci.

U svakom slucaju treba staviti vise portova nego sto je sad procenjeno, ako nista zato sto jedan kabl moze vremenom otkazati, pa da se ne bi onda sve radilo ponovo.

Wireless je najbolje drzati kao externi skroz, tj. napraviti wireless kao da je u pitanju internet kafe. To je najkoristnije svima koji dodju, jer su im wireless uredjaji vec podeseni za takav pristup (svi drzimo notebooks, mobiles, etc na takav nacin), a kome treba da pristupi lokalnoj mrezi moze to da ucini kroz VPN, koji sve jedno treba da postoji (telecommuting i sl).

Video nadzor za prvo vreme bar prepakovati u rack, makar stojao na dnu, videti kako to radi, srediti i optimizovati, razmisljati o UPS-u za opremu u ormanu. Dodatno, videti sta ce jos tu da treba, napraviti jedan server za u taj rack koji ce da radi jos svasta sto ce vremenom trebati - mail, voip, arhiviranje tog video nadzora, neki lokalni shared storage (file sharing).... U zavisnosti od potreba i dimenzija videti da li da se koristi server, neki specijalizovani appliance ili oba. Odrediti kapacitet potreban za mrezu, odrediti potreban protok i odabrati ruter i switcheve prema tome, ali bar uz plan pet godina unapred.

Dosta toga se svodi na narucioca i njegov plan, tj. njegovu vizuju pet godina unapred (sto je minimum, po meni, ako se ulaze u strukturne radove). Neki moj rule of thumb je da prebrojim sve sto mu padne na pamet, pomnozim sa dva i onda idem sa time.

U svakom slucaju nikako ne krimpovati wall ili fly kabl direktno. Obavezno raditi po PS-u, sa uticnicama. Ako postoje industrijske masine topla preporuka je CAT 5E, bar FTP.