[ Nikolic991 @ 12.08.2010. 17:15 ] @
Moj deda je radio u Nemackoj 24godine i Nemacki penzioner je vec 13godina..Interesuje me da li ima pravo na drzavljanstvo i da li ja mogu nekako da dobijem preko njega nemacko drzavljanstvo..
Hvala..
[ Isak666 @ 12.08.2010. 17:23 ] @
Znam da zaposleni imaju pravo ako su proveli odredjen broj godina u DE, pa verovatno se to odnosi i na penzionere.

Ti mislim da ne mozes dobiti.

Citat:
Jedno, dvojno ili visestruko drzavljanstvo?
Tek sto se nakon dugogodisnjih svadja oko donosenja novog Zakona o drzavljanstvu situacija na terenu u Njemackoj smirila, a sve su se politicke strane, a cini mi se i stranci pomirili s promjenama koje su od 1. sijecnja 2000. stupile na snagu, odjednom se ovog proljeca u tisku pojavila vijest da je najvjerojatnije preko 50.000 Turaka, njemackih drzavljana to drzavljanstvo ponovno izgubilo. Nastala je smutnja i mnogi „Nijemci” a medju njima i hrvatski, koji u dzepu nose dvije putovnice zapitali su se nisu li i oni ostali bez njemackoga drzavljanstva?
Ponajprije treba istaknuti da Njemacka 1. sijecnja 2000. godine nije izglasala neki potpuno novi Zakon o drzavljanstvu. Radi se o reformi Zakona iz 1913. godine. Istina, vladajuca koalicija je bila naumila izvrsiti temeljitu obnovu toga Zakona. Zbog otpora oporbe i njemackog pucanstva opcenito, dogovoren je izmedju vladajuce koalicije i oporbe takozvani „opcijski model” u kojem je doslo samo do nekih promjena u postojecem Zakonu, koje na oko nisu velike, ali dugorocno gledano mogu imati trajnije posljedice.

Najbitnija promjena je u tome sto je uz postojecu „vezu po krvi” (Ius sanquinis) uveden i „teritorijalni princip” (ius soli). To znaci da djeca stranaca koja su nakon 1. sijecnja 2000. rodjena u Njemackoj pod odredjenim uvjetom rodjenjem stijecu njemacko drzavljanstvo. Uvjet je da jedan od roditelja najmanje osam (8) godina regularano boravi u Njemackoj. Takova djeca zadrzavaju i drzavljanstvo svojih, jednog ili oboje roditelja. Po navrsetku punoljetnosti (18 godina) ti se mladi moraju pismenom izjavom najkasnije do navrsene 23. godine zivota izjasniti koje drzavljanstvo zele zadrzati, njemacko ili ono svojih roditelja. Izjavi li netko da zeli zadrzati „svoje” drzavljanstvo, automatski gubi njemacko drzavljanstvo. Isto vrijedi i nakon navrsene 23. godine zivota ako se netko nije izjasnio. Ukoliko netko izjavi da zeli zadrzati njemacko drzavljanstvo, obvezatan je do navrsene 23. godine zivota podastrijeti otpust iz drugog drzavljanstva. Ukoliko to ne ucini, gubi njemacko drzavljanstvo osim u slucajevima da je pismenim putem zatrazio zadrzavanje prijasnjeg drzavljanstva. Svi ostali stranci moraju njemacko drzavljanstvo zatraziti pismenim putem. Tako na primjer stranci koji osam godina redovito borave u Njemackoj imaju pod odredjenim uvjetima pravo da na zahtjev dobiju njemacko drzavljanstvo.


http://www.elitesecurity.org/t320931-1#1948509

Mogao bi mozda probati kao neka nega da dobijes neki boravak, mada...
[ Pahuljica2 @ 25.04.2016. 08:14 ] @
Imam jedno pitanje, molim za odgovor.
Da li je moguce otici sa Srpskim pasosom na pr. u Austriju i tamo mi covek ponudi posao da li mogu na osnovu dobijenog posla i da li moze poslodavac da garantuje za mene i da li je moguce da se dobiju na takav nacin Austijski papiri? Unapred hvala. c:
[ ssasa980 @ 26.04.2016. 20:11 ] @
Evo jedne liste sa poredjenjem gde inzenjeri najvise zaradjuju. I dalje se potvrdjuje da su zarade (makar za inzenjere) vece na jugu.

http://www.faz.net/aktuell/ber...ienen-ingenieure-14192151.html