[ RakiSat @ 15.08.2010. 08:41 ] @
Najpre pozdrav svima na ovom delu foruma.
Nadam se da nisam pogresio deo foruma za pitanje na koje mi treba odgovor.
Dakle problem je sledeci.
Vec oko dva meseca koristim usluge lokalnog wireless provajdera.
Ali uslige vec u prvom mesecu su mu bile veoma lose, pa posto u medjusobnom razgovoru sa gazdom tog provajdera nisam resio problem bio sam prinudjen da napisem prijavu Ratelu.
Ratel je vec posle par dana resio moj problem, medjutim pre par dana desilo se sledece.
Gazda tog provajdera me je pozvao i iskljucio sa njegove mreze upravo zbog toga sto sam ga prijavio u Ratel.
Evo vec par dana nemogu da se konektujem na internet.
Koliko ja znam ja sam kao korisnik imao apsolutno pravo da ga zbog loseg interneta prijavim Ratelu, ali mene interesuje da li je on imao pravo da me zbog te moje prijave iskljuci iz mreze.
Interesuju me vasa misljenja.
Da li mozete da mi date neki savet kako to da resim.
Unapred sam vam zahvalan na svim vasim odgovorima.
Net mi je bas veoma potreban, ali ne znam kome sada da se obratim.
[ tox master @ 15.08.2010. 09:02 ] @
Da li si potpisao neki ugovor sa provajderom ili ne?
U svakom slucaju ne bi smeo (teoretski) da te iskljuci sa mreze zbog toga sto si ga prijavio ali pretpostavka je da hoce sada da ti se osveti za to i moze da nadje neki drugi razlog a koji je mozda naveden u ugovoru ako ga imate.
Da li je tebi bas tako direktno rekao da te zbog toga iskljucuje ili je naveo neki drugi razlog?
[ RakiSat @ 15.08.2010. 09:45 ] @
Nemam nikakav ugovor sa njim. Jedino imam racune za uplatu internet paketa. A ovaj koji sam uplatio za ovaj mesec traje jos 10-tak dana.
I da bas mi je tako direktno rekao da me zbog toga iskljucuje sa mreze i evo jos uvek nemam internet.
Inace prvi put sam ga prijavio sto mi je veze stalno pucala, a i zbog toga sto sam uplatio paket od 2MB/s, a on mi je ceo taj mesec i naredni mesec isporucivao paket od 1MB/s, a brzina je cesto padala i kao kod paketa za 512kb/s.
Sa paketom od 2MB brzina downloada bi trebala da budeo oko 200kb/s a kod mene je bila oko 120kb/s, a vrlo cesto i oko 50tak kb/s, a inace signal mi je bio izmedju 95-100%, tako da je kod mene bilo sve uredu.
Stalno sam ga zvao i stalno mi je obecavao da ce to resiti i sve je ostalo isto.
Sta mi je drugo preostalo tada nego da ga prijavim Ratelu, i evo zbog toga sada uopste nemam internet.
Bas nemogu da verujem sta se desava.
[ burex @ 16.08.2010. 08:22 ] @
Ahaaaa, ti si taj!
E, pa pozdravljam te druže, mali je svet ovaj na es-u...

Da počnem: Vlasnik tog provajdera je (odnedavno) moj poznanik (živeo je 15 god u Subotici, ako se ne varam), i upoznao sam ga preko prijatelja, jer mu je trebala mala pomoć oko mreže. Najveći problem si mu bio ti. Naveo mi je da čupa kosu zbog tebe jer ga zoveš i pretiš mu putem telefona, iako on pokušava da nedeljama skonta zašto taj predajnik svima dobro radi, ali samo tebi ne.

Evo šta je meni navedeno:
- Da si ga zvao više puta i svaki put pretio Ratelom (kao da je to neka pretnja, ajde de... ali on je to shvatao veoma ozbiljno)
- Da si vređao njega i njegovu ekipu (nešto u fazonu - "nemate vi pojma... ja sam studirao informatiku, valjda ja znam", tj. tako mi je rečeno, bez ljutnje ako grešim)
- Da ti je produžavan internet zbog toga što su bili svesni da ti nije radilo kako treba, a da nisu imali pojma šta drugo da rade po tom pitanju
- Da je oprema tvoja
- Da si, nakon što ti je internet proradio kako treba, opet zvao vlasnika ISP-a i pretio novom tužbom
- Da ugovor bilo kakav nije potpisan, niti se potpisuje

Evo šta ti tvrdiš:
- Da ti je signal "95-100%"
- Da imaš neku super-extra antenu (to si naveo u pismu Ratelu), što je u stvari običan grid ekvivalentan Šabačkom, proizveden u PanonWireless-u, sudeći po broju modela
- Da ti je ISP uskratio usluge nepravdeno
- Da nikako nije do tebe problem

Evo šta sam ja zapazio:
- Da nikad nisi naveo (čak ni u pismu Ratelu) kakav primopredajnik koristiš (kartica, AP, ruter, i sl.)
- Da navodno imaš neki "beli" kabl (za šta nisam siguran da li je 50 ili 75 ohmski), tako mi je rečeno
- Da nisam siguran u kojoj polarizaciji koristiš tvoju antenu pošto si relativno blizu predajnika, ali ti loše radi
- Da tvrdiš da imaš jačinu signala do 100% (iako se signal ne meri u procentima, ali ajde) a da nisi upoznat sa činjenicom da je za dobru vezu potrebna obostrana saradnja
- Da ti je signal koji predajnik u tom selu prima bio... -84dBm! Oooo da! Ti, koji si ubio vlasnika u pojam, koji preti svim tim silnim tužbama imaš signal -84dBm! Nedovoljno za kvalitetnu vezu, koja veoma ali VEOMA teško ostvaruje 2Mbit!

Tog dana sam odavde podesio taj predajnik u Rgotini da ne koristi 802.11g standard, već 802.11b, jer je za njegovu realizaciju potrebno manje izlazne snage tvog uređaja, te ti je signal povećan na -79, -80dBm, ne savršeno, ali dovoljno da izvučeš tih 2Mbit (što sam i pratio to veče, radilo ti je 2Mbit sasvim lepo). Javio sam vlasniku o čemu se radi, rekao sam mu u čemu je problem, zahvalio mi se i tu smo završili razgovor... sve do sledećeg dana kada me je nazvao sav uznemiren, govoreći "Ovaj hoće bre da me tuži, iako mu sve radi! Ja ovo ne mogu više da izdržim! Nije on vredan tih 2500din, vraćam mu pare nazad, nismo pod ugovorom, više mi takve osobe ne trebaju! Nema tehničkih mogućnosti i gotovo!", i još jednom mi je zahvalio na pomoći.

Eto, to je priča koja je meni servirana, a nešto mi se čini da (koliko god tehnički nepotkovan taj gospodin bio) je ipak dobar deo krivice sa tvoje strane. Sve bi ovo mnogo lepše prošlo da on zna kako da proveri korisniku signal sa druge strane, a ne da zove mene, a ti da ne otpisuješ sebe kao krivca tako olako. Internet nikada nećeš dobiti više od tog provajdera, niti je on u obavezi da ti pruži tu uslugu ako smatra da nema tehničkih mogućnosti... osim ako ne središ svoju opremu, nazoveš čoveka, kažeš da si pogrešio i izvineš se za kosu što si mu tako mučki odstranio (to je barem moja pretpostavka) Ako i dalje imaš problema, ako se ne varam, ima on svoje montere koje će poslati kod tebe da probaju postaviti Nanostation2, pa da se vidi uživo ko je ovde taj sa lošom opremom.

Dakle, bottom line je ovo:
Citat:
Gazda tog provajdera me je pozvao i iskljucio sa njegove mreze upravo zbog toga sto sam ga prijavio u Ratel.

...po priči koju sam dobio od tog "gazde", nije tačno.

Srdačan pozdrav druže, bez uvrede, ali malo si ga preter'o, sudeći po živčanom stanju tog sirotana sa kojim sam bio u prilici da se čujem (ne daj bože vidim)
[ calexx @ 16.08.2010. 12:42 ] @
Ostaje deo o brzini koja (ni)je isporučena. U principu on tebi može povremeno da isporučuje i 32Kbps i da ne krši neka tvoja prava, taj paket verovatno podrazumeva maksimalnih 2Mbps ... ako je često manje nego što očekuješ, onda raskineš ugovor ako postoji i probaš neki drugi internet. Sve to je na dobrovoljnoj bazi, ti nešto platiš, on nešto isporuči ... i svako može da raskine dalju saradnju ako hoće. Ako ti je vratio pare ze neiskorišćene dane, onda nema baš nikakve obaveze.

Postoje i varijante da od provajdera dobiješ garantovanu brzinu ali nisam siguran da bi tebe interesovao takav paket. ;)
[ RakiSat @ 16.08.2010. 13:00 ] @
Pozdrav i tebi druze.
Verovao ili ne drago mi je da si se javio i sve ovo obrazlozio, a sada cu i ja odgovoriti na ove, mogu slobodno da kazem optuzbe koje si naveo ne cuvsi moju stranu vec samo njegovu.
Pa da krenem:
Apsolutno je netacno da ga stalno zovem, a i kamoli da mu pretim (jer mi se izmedju ostalog samo jednom javio na telefon). Samo sam mu u jednom telefonskom razgovoru rekao da imam nameru da ga prijavim ratelu. Taj nas razgovor je trajao sigurno nekih 10-tak minuta. U tom razgovoru sam mu skrenuo paznju na probleme koje imam i rekao mi je da ce poslati njegovu ekipu za najvise 4-5 dana da oni ustanove u cemu je problem, sa cim sam se ja slozio.
Za vreme trajanja tom razgovora sam mu rekao da mi je internet veoma bitan i da cu u potpunosti ispostovati tih 4-5 dana i da u tom periodu necu da pisem nikakvu prijavu.
Medjutim cekao sam tih 4-5 dana, cekao sam i narednih 10-15 dana da ta njegova ekipa dodje, ali za 15-tak dana od naseg razgovora pa cak ni do dan danas apsolutno niko nije dosao kod mene da vidi u cemu je problem, niti me je neko od njih pozvao.
I tek nakon tih 15-20 dana sam napisao prijavu Ratelu.
Naveo si i da sam mu ja bio jedini problem, ali veruj mi da nije ni to istina jer se jos jedan covek koji zivi blizu mene stalno zalio na internet vezu, ali nije znao kome to da prijavi.
Cak je u par navrata hteo da skine primopredajnik koji mu je postavljen na krovu.
A sada da odgovorim na ono sto je on tebi naveo:
-To da sam ga zvao vise puta i pretio ratelom obrazlozio sam u gornjim recenicama (dakle stojim iza toga da je to apsolutna neistina)
-Ja njega nikada ali nikada nisam vredjao. Ni njega ni njegovu ekipu. Rekao sam mu da sam studirao informatiku ali sam mu takodje rekao da se ja u wireless mrezu uopste ne razumem
-Da to da mi je produzavan internet je apsolutna istina, medjutim ja sam im rekao da nema potrebe da mi produzavaju internet, vec da mi je samo vazno da rese problem sa losim internetom
-Da oprema je moja
-Kada je internet poceo da radi kako treba apsolutno nije tacno da sam zvao vlasnika ISP-a i pretio novom tuzbom. Cak sam mu u prethodnom nasem razgovoru rekao da mi sada konacno internet radi kako treba
-Sto se tice ugovora apsolutno nisam potpisao nikakav ugovor
Ono sto ja tvrdim:
-Da signal mi varira izmedju 95-100%
-Da rekao sam da imam dobro antenu jer su je svi hvalili na netu. U pitanju je antena G800. Ali apsolutno nije tacno da sam Ratelu napisao da imam super extra antenu, kako si ti to naveo, jer sam svestan da ta antena to nije.
-Pa zar mi ISP nije uskratio usluge
-Ja ne trvrdim da do mene nije bio problem, ali da li u takvim situacijama ISP provajder ne treba da posalje neku svoju ekipu kod mene da to rese (kao sto mi je i obecao u prvom razgovoru), ali kao sto sam rekao kod mene do dan danas niko iz njegove ekipe nije dosao
-Nikakav kabal nikome nisam pominjao (moram da priznam da me je ova tvrdnja stvarno nasmejala)
-Da vec sam rekao da imam nekada signal i 100 %, ma da mi je sada negde oko 18-19dB
-Ovo zadnje takodje sigurno nisam rekao, jer seam vec napomenuo da se u ovo slabo razumem
Zahvalan sam ti sto si podesio ovo jer mi je verovatno nakon toga internet radio kako treba. A ja se nakon toga nijednom nisam zalio vlasniku ISP-a. Vec me vlasnik licno zvao pre par dana, i da, apsolutno tvrdim da mi je rekao da me iskljucuje iz mreze zbog prijave koje sam napisao Ratelu.
Ovo sto sam ovde napisao je cista istina o ovome sto se ovde desilo i kao sto vidis nije bilo tako kao sto ti je vlasnik ISP-a servirao. Sto se tice njegove opreme za nju trazi 90 Eura, a ja trenutno za tu opremu nemam mogucnosti.
Ali da je poslao ekipu kod mene kao sto je obecao mozda bih se u razgovoru sa njima ipak dogovorio oko toga da ugradim njihovu opremu.
Jos jednom ponavljam da je ovo sto sam ovde napisao APSOLUTNA istina o ovom slucaju.

Srdačan pozdrav druže i za tebe i uopste se nisam uvredio za ovo sto si napisao. Cak mi je i drago zbog toga.


[Ovu poruku je menjao RakiSat dana 16.08.2010. u 14:10 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao RakiSat dana 16.08.2010. u 14:59 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao RakiSat dana 16.08.2010. u 15:08 GMT+1]
[ RakiSat @ 16.08.2010. 13:05 ] @
Citat:
calexx: Ostaje deo o brzini koja (ni)je isporučena. U principu on tebi može povremeno da isporučuje i 32Kbps i da ne krši neka tvoja prava, taj paket verovatno podrazumeva maksimalnih 2Mbps ... ako je često manje nego što očekuješ, onda raskineš ugovor ako postoji i probaš neki drugi internet. Sve to je na dobrovoljnoj bazi, ti nešto platiš, on nešto isporuči ... i svako može da raskine dalju saradnju ako hoće. Ako ti je vratio pare ze neiskorišćene dane, onda nema baš nikakve obaveze.

Postoje i varijante da od provajdera dobiješ garantovanu brzinu ali nisam siguran da bi tebe interesovao takav paket. ;)


Problem je u tome sto nije povremeno isporucivao brzinu od 32Kbps, vec veoooma cesto.
Rado bih jos tada raskinuo ugovor i probao neki drugi internet jer mi je internet izmedju ostalog veoma bitan i zbog posla, ali verovatno si obavesten o tome kakve su internet usluge po selima, tj. da ne postoji nikakva druga mogucnost interneta vec samo dial up-a. Pare jos uvek nisam uzeo niti cu uzeti sve dok Ratel ne kaze svoju odluku o svemu ovome.
I sta reci, zahvaljujem se svima na odgovorima.
[ burex @ 16.08.2010. 14:35 ] @
Uvek ima 2 strane priče koliko vidim...
Kabl sam čuo da imaš neki "beli", i nije baš za smejanje ta tema, jer kad čujem za "beli" kabl uglavnom pomislim na 75ohmski (onaj za TV, Kablovsku i sl.) koji nije dovoljno kvalitetan za wireless. Proveri koji imaš. Da li si proverio polarizaciju antene, kad smo već kod toga? I to je veoma veoma bitno. Reci i šta imaš od uređaja za WiFi - karticu, AP...?
Citat:
Pare jos uvek nisam uzeo niti cu uzeti sve dok Ratel ne kaze svoju odluku o svemu ovome.

To je problem sa vama dvojicom, oboje smatrate da Ratela zapravo interesuje vaš slučaj i da oni tu imaju neki poseban uticaj. Pa iz onih skeniranih spisa što sam čitao, morao si više puta da im šalješ e-mail kako bi reagovali, a i tada je bila reakcija na foru "ajde rešite ako možete". Ako ti ne odgovara usluga kod trenutnog ISP-a, pređeš kod drugog - takva je logika kod njih. Vlasnik je već poslao ratelu dopis da ugovora nema, da ne odgovara za tuđu opremu i da će da ti vrati novac. Bilo bi za obe strane pametnije da se reši to na drugi način (ako ti je baš potreban internet), tako da, ako rešiš opremu i nazoveš ga, onda možda još nešto i postignete. Samo, za ime boga, bez pomininjanja tužbi... jer koliko sam primetio, tamo kod vas dole ljudi su poprilično alergični na takve stvari.
Citat:
Sto se tice ugovora apsolutno nisam potpisao nikakav ugovor

Baš tako, zato ne uzdaj nadu previše u naše pravne regulative...
[ RakiSat @ 16.08.2010. 15:26 ] @
Citat:
Uvek ima 2 strane priče koliko vidim...
Kabl sam čuo da imaš neki "beli", i nije baš za smejanje ta tema, jer kad čujem za "beli" kabl uglavnom pomislim na 75ohmski (onaj za TV, Kablovsku i sl.) koji nije dovoljno kvalitetan za wireless. Proveri koji imaš. Da li si proverio polarizaciju antene, kad smo već kod toga? I to je veoma veoma bitno. Reci i šta imaš od uređaja za WiFi - karticu, AP...?


Da, naravno da uvek ima dve strane price. Naravno predpostavljam da i dalje vise verujes tvom prijatelju (sto je i sasvim normalno jer mene ne poznajes), ali mi je drago sto si se javio i napisao sve ono, kako bih ja mogao da napisem istinu o ovome sto se desilo. A drago mi je sto sam naleteo na razumnog coveka.
Kupio sam ovu antenu
Code:
http://www.pannonwireless.com/grid-antene-sa-integrisanim-tg6-kablom/38-g-800-15rg6.html
, sa integrisanim kablom. Ta antena im je i tada, a koliko vidim i sada najkvalitetnija u ponudi grid-antena.
Koristim TP-Link GD-350.
Mozda si me pogresno razumeo oko toga da sam se nasmejao oko toga koje mi je kabl boje. To sam rekao zato sto mu u nijednom razgovoru nisam pomenuo kabl, a kamoli boju kabla. Tako da uopste ne znam odakle mu to.

Citat:
To je problem sa vama dvojicom, oboje smatrate da Ratela zapravo interesuje vaš slučaj i da oni tu imaju neki poseban uticaj. Pa iz onih skeniranih spisa što sam čitao, morao si više puta da im šalješ e-mail kako bi reagovali, a i tada je bila reakcija na foru "ajde rešite ako možete". Ako ti ne odgovara usluga kod trenutnog ISP-a, pređeš kod drugog - takva je logika kod njih.


Da i meni je to postalo jasno. Tu si potpuno u pravu. Slazem se sa tobom. Ma da ne vidim kako bi posle svega ovoga sto se izdesavalo mogli da resimo problem.

Citat:
Baš tako, zato ne uzdaj nadu previše u naše pravne regulative...


U nase pravne regulative se uopste ni ne uzdam. Tacno znam kako ce se ovo zavrsiti.
[ burex @ 17.08.2010. 03:53 ] @
Kabl ti je ok najverovatnije, kartica je malo slaba, ali dovoljna. Proveri polarizaciju antene još, da vidimo da li je do toga problem. U Rgotini se koristi horizontalna polarizacija. Ako želiš, mogu ga zamoliti da promeni mišljenje, pa šta bude... ali prvo vidi još tu antenu please.
[ RakiSat @ 17.08.2010. 07:46 ] @
Samo mi objasni kako da proverim polarizaciju antene. Kao sto sam rekao u wireless se slabo razumem zato sam i cekao da dodje neka njegova ekipa do mene.
[ RakiSat @ 17.08.2010. 08:32 ] @
Evo ovo je polozaj antene

Code:
http://img802.imageshack.us/i/dsc05293n.jpg/


Code:
http://img72.imageshack.us/i/dsc05294u.jpg/


A evo i jacina signala

Code:
http://img85.imageshack.us/f/42572651.jpg/
[ burex @ 17.08.2010. 12:30 ] @
Iz ovog ugla ne vidim tačno kako ti stoji antena, ali evo ti 2 slike prikačene uz ovu poruku pa proveri. Polarizacija treba da bude horizontalna.
Usput, iz ovog ugla mi izgleda kao da ti antena "puca" u krov malo.

[ acapn91 @ 17.08.2010. 12:37 ] @
A zar ti nije lakse da kupis neki jeftiniji AP i da ga postavis neposredno pored antene (onda bi automatski odstranio sumnju na kabl i karticu), i preostalo bi ti posle samo stelovanje antene.
[ RakiSat @ 17.08.2010. 13:32 ] @
Stoji horizontalno kao na prvoj slici.
Inace da, puca malo na krov, ali bila je i na vrhu tog krova pa je i tada bilo isto.
[ burex @ 17.08.2010. 19:52 ] @
Imam na mreži nekih 10-tak takvih kartica, i iz iskustva nekako su više podložne atmosferskim uticajima (grmljavina), možda je do toga. Bilo bi super ako bi mogao od nekoga pozajmiti karticu ili AP na par sati.
Usput - ako želiš neki test nalog na 1 dan, javi... pa da ti ujedno i kažem koliki ti je signal. A ako želiš da nastaviš da koristiš svoj nalog, moraćeš da se čuješ sa "the gazda". Poz.