[ Srđan Pavlović @ 15.08.2010. 21:07 ] @
Molio bih članove ES-a koji su sami praktično proverili e-Banking
rešenja na Linuxu-u, da navedu banke u Srbiji koje ga potpuno
podržavaju, i iskustva sa ovom problematikom. Pominjano je već
kroz neke teme, ali sam mislio da to ovde sve sastavimo da postoji
informacija na jednom mestu. Može se navesti i da li ima razlika u
odnosu na fizička lica i firme (pošto i toga ima), kako se vrši autentifikacija, itd.



Tabelu je napravio Goran Rakić i postavio na Google Documents (slika tabele je
izvucena iz dokumenta i ovde uploadovana, madcama hvala za slanje jpg-a)

Lista koju ažuriram je samo na osnovu informacija koje daju članovi ES-a ovde! Svakako je potrebno dodatno proveriti.
Pogledajte link na tabelu, pošto se ova ovde slika ažurira povremeno u odnosu na nju, za najnovije informacije.



Otvorena pitanja:

1. Da li e-bankarstvo za fizička i pravna lica OTP banke, OTPDIREKT, radi iz GNU/Linuksa? Tehnički uslovi kažu „Web pretraživač (minimum Internet Explorer 5.5, Netscape Navigator 6.0, Mozilla Firefox, Opera, Maxton ili neki drugi sa sličnim osobinama)“ ali piše i „Windows operativnom sistemu biće potrebno više, odnosno manje vremena za procesiranje upita i/ili transakcija“.
2. Da li Credy banka ima rešenje za fizička lica?
3. Kakvo rešenje Poštanska štedionica koristi za e-bankarstvo za pravna lica?


[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 21.08.2010. u 01:47 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 02.09.2010. u 11:58 GMT+1]
[ mkaras @ 15.08.2010. 21:10 ] @
Banke koje podrzavaju e-Banking na Linux-u, u potpunosti:
- Alfa banka
- Poštanska štedionica

Obe rade sa tokenima
[ Srđan Pavlović @ 15.08.2010. 21:16 ] @
Hvala, dodajem na listu. Da li znas i za firme, ili rade samo za fizicka lica?
[ madcama @ 15.08.2010. 21:33 ] @
Intesa ne radi. Probao pre dva dana. (i mislio da ponovo aktiviram temu)
[ Srđan Pavlović @ 15.08.2010. 21:38 ] @
Thanks, dodato :)
[ Jbyn4e @ 15.08.2010. 22:45 ] @
Societe Generale zahtreva jedino da imas browser :)

Govorim o fizickim licima, adresa gde su opisani zahtevi:
https://www.sogehomebank.com/p...ain_FAQ.htm&p2=FAQ&t=p
Citat:

PC:
Windows 95 ili noviji (ili Linux sa grafičkim interfejsom KDE / GNOME)
Internet pretraživač koji podržava 128-bitnu SSL enkripciju, poput MS Internet Explorer 6.0 ili novijeg, odnosno Firefox 2.0 ili novijeg.
MAC:
System 7 ili noviji
Internet pretraživač koji podržava 128-bitnu SSL enkripciju, poput MS Internet Explorer 6.0 ili novijeg, odnosno Firefox 2.0 ili novijeg.


[ Srđan Pavlović @ 15.08.2010. 22:52 ] @
Azurirano :)
[ del-boy @ 16.08.2010. 10:19 ] @
Erste radi iz bilo kog browsera koji sam probao. Čak i sa mobilnog (android) :) ...
[ Srđan Pavlović @ 16.08.2010. 10:26 ] @
Da li neko mozda ima proverenu informaciju u vezi sa Komercijalnom bankom?

@del-boy - Mislis bilo kog browser-a iz Linux-a? Mada ako radi sa Androida, to je to :)

Ajde ubacicu je na spisak, ako neko ima jos informacija vezano za Erste, nek javi :)
[ zoranix @ 16.08.2010. 13:06 ] @
Za sada je isprobano Unicredit Bank, NLB i AIK Banka. Rade iz svih brouzera koji pdržavaju Javu, kao i sa Linux-a. Komercijalna banka koristi Halcom i FX klijent, kao i mnoge druge, koji radi samo na Windowsu (2000/XP/Vista/7). Pokušavao sam na Linuxu da pokrenem Halcom sa Wine, ali nisam daleko stigao, odnsono instalacija nekako prođe, ali posle neće da radi. Iskreno nisam se bavio time mnogo, pa se sada i ne sećam šta je sve prijavljivao...
Iskreno nisam video lošije koncipiran softver i lošije projektovan, ali to je sada druga priča. Sve u svemu batalio sam pokušaj sa Wine-om, kreirao virtuelnu mašinu u VBox-u sa XP-om i eto rešenja za Linuxaše.
[ Srđan Pavlović @ 16.08.2010. 13:18 ] @
Citat:
ne podrazumeva rešenja kroz
wine, uz pomoć IE4Lin, preko pokretanja Windows-a u Virtuelnoj mašini, itd. To znači da
e-Banking funkcioniše u potpunosti iz Linux OS-a, iz bilo kojeg od popularnih Browser-a


Ok, samo ovo nas zanima :)

Dodao sam ove tri za koje si rekao da rade, mada iskreno nesto mi je
cudno da to radi sa ovoliko banaka...
[ mokelet @ 16.08.2010. 13:26 ] @
Piraeus Bank e-banking zahteva IE 6.0+ i ActiveX.
[ stanisav @ 16.08.2010. 13:34 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Da li neko mozda ima proverenu informaciju u vezi sa Komercijalnom bankom?

Komercijalna radi bez problema.
[ Srđan Pavlović @ 16.08.2010. 13:37 ] @
E, to volim da cujem, ionako cu morati da se prebacim u nju verovatno :)

Na kom resenju je zasnovan e-Banking kod njih? Bilo koji browser i Java isto, jel?
[ stanisav @ 16.08.2010. 14:09 ] @
Tako je, browser i java. Evo ovde malo više informacija.
[ dragancesu @ 16.08.2010. 14:25 ] @
Da ne bude zabune, koliko vidim komercijalna banka koristi halcom resenje. Za fizicka lica to radi preko browser-a, ali za pravna lica je potrebna smart kartica, onda to nije resenje za linux.

bez namere da ih reklamiram, ali tako stoje stvari

http://www.halcom.rs/index.php?section=3#Q
[ Srđan Pavlović @ 16.08.2010. 14:54 ] @
Cekaj, da li radi za fizicka lica iz Linux-a preko browser-a kod komercijalne?

To je najbitnije, ako radi i za pravna lica (firme) to je samo dodatni plus.
[ janko.84 @ 16.08.2010. 15:01 ] @
Poštovani gospodine Jankovicu,



Usluga korišćenja elektronskog bankarstva za fizička lica Komercijalne
banke AD Beograd je moguća na Linux operativnom sistemu i to samo kroz
Web pretraživač Mozilla Firefox.Da biste mogli da koristite Web servis potrebno je da se prijavite za
korišćenje Web E-bank servisa za građane, odnosno da u svojoj matičnoj
ekspozituri popunite Pristupnicu i Ugovor u dva primerka.
Za detaljnije informacije možete nas kontaktirati na broj telefona
Kontakt centra ili putem elektronske pošte.



Srdačan pozdrav,



Jelena Vujičić

To je odgovor koji su mi poslali iz Komercijalane na mail
[ Srđan Pavlović @ 16.08.2010. 15:52 ] @
E super, hvala za info, azurirao sam.
[ janko.84 @ 16.08.2010. 16:31 ] @
PBB(Privredna Banka Beograd) kao i Societe zahteva browser koji podrzava SSL sa 128-bitnom enkripcijom.
Vise podataka na http://www.pbb-banka.com/pg_homebank-web.asp?lng=srdi



[Ovu poruku je menjao janko.84 dana 17.08.2010. u 08:37 GMT+1]
[ dzigilibonglica @ 16.08.2010. 19:37 ] @
Komercijalna banka, fizicka lica:

Web Browser +java.

Kod mene radi na: Chrome,Firefox,IE6, Opera Mini (mobilni) i na ugradjenom browseru Nokie E66.

Nikakvih problema.
[ del-boy @ 16.08.2010. 20:32 ] @
Citat:
@del-boy - Mislis bilo kog browser-a iz Linux-a? Mada ako radi sa Androida, to je to :)


Iz Linux sam koristio samo FF, ali sam koristio na windowsu uz raznih browsera. Imaju demo, pa možeš probati, pošto sam ja poslednji put iz linuxa probao pre par meseci, mada mislim da nisu ništa menjali: http://local.erstebank.rs/netbanking/demo/LOGIN/INDEX_OPENER.htm
[ 3MAJ86 @ 16.08.2010. 21:31 ] @
Raiffeisen NE podržava.

E-banking aplikacije su im ActiveX kontrole tako da furaju isključivo MS :(
[ Goran Rakić @ 17.08.2010. 01:45 ] @
Vojvođanska banka koristi Halcom rešenje, dakle radi za poslove sa stanovništvom (HTTPS, korisničko/lozinka), ali ne radi za poslove sa privredom (tu se koristi Windows aplikacija i pametna kartica).
[ lord_celtic @ 17.08.2010. 03:22 ] @
da potvrdim i ja societegenerale moze.
probao sam sa operom, firefox i radi dok sa chrome nisam uspeo da se logujem. provericu jos jednom chrome kad stignem kuci sa posla pa javim
[ dare023 @ 17.08.2010. 07:32 ] @
Efg banka za fizička lica ,preko firefoxa.Za pravna ne znam.
[ squirll @ 17.08.2010. 12:06 ] @
Citat:
3MAJ86: Raiffeisen NE podržava.

E-banking aplikacije su im ActiveX kontrole tako da furaju isključivo MS :(

Samo da potvrdim .. Tacno je covek rekao ..
[ madamov @ 17.08.2010. 14:45 ] @
Citat:
Cekaj, da li radi za fizicka lica iz Linux-a preko browser-a kod komercijalne?

To je najbitnije, ako radi i za pravna lica (firme) to je samo dodatni plus.


Za Komercijalnu ne radi za pravna lica, znam iz prve ruke, jer u protivnom ih ne bi psovao svaki put kada treba nešto brzo da platim sa Maca, onaj Halcomov program te ne vidi karticu, te radi sporo. B) To vam je informacija iz prve ruke. Za fizička lica radi iz browsera. Nude i Peximovo rešenje ko baš neće Halcom.
[ Srđan Pavlović @ 18.08.2010. 03:11 ] @
Ok, thanks, azurirao sam. Pa onda nije bas tako lose stanje
bar sto se tice fizickih lica, ja sam mislio da je daleko gore..
[ Fedya @ 18.08.2010. 11:38 ] @
ProCredit banka online system ne radi ni u jednom browseru osim IE (kao i Intesa) tako da poprilicno siguno ne radi na linuxu.
[ Mister Big Time @ 18.08.2010. 13:23 ] @
Potvrdjujem, ProCredit banka ne radi ni na cemu osim na ActiveX/IE kombinaciji. Naravno glavni krivac je Pexim i prosto je nabrojati SVE banke koje koriste Pexim-ova resenja = nema podrske ni za sta osim za IE shitware samim tim i Windopese.

Halcom je klasicno https resenje zato je i OS/browser independent.

Inace Pexim je poceo naplatu upita za proveru stanja preko ebank kanala... zlo i naopako xD

[ Srđan Pavlović @ 18.08.2010. 18:14 ] @
Dodato u listu "neradnih".. :)
[ Goran Rakić @ 18.08.2010. 19:31 ] @
Zašto ne bi uredio listu ovako?




Ako je naporan, može i deljena tablica na Google dokumentima ili neka viki stranica. Onda bismo mogli i da navedemo mogućnosti svakog softverskog rešenja, pošto i tu ima dosta razlika šta i kako može da se plaća sa računa.


[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 18.08.2010. u 20:52 GMT+1]
[ madcama @ 18.08.2010. 23:13 ] @
Evo ja sad isao da proverim za NLB banku i dobijam ovakvu informaciju:
[ Srđan Pavlović @ 19.08.2010. 08:08 ] @
@Goran - ideja ja super, ali ja nemam vremena sad za to,
ali ako neko drugi zeli moze to da napravi na neki pregledniji nacin.

(ako hoces mozes uploadovati tex-code uz neku poruku pa da ubacim
to u prvu poruku sa ovim informacijama o bankama koje sada imamo)

Pozdrav.
[ Mister Big Time @ 19.08.2010. 13:42 ] @
Citat:
madcama: Evo ja sad isao da proverim za NLB banku i dobijam ovakvu informaciju:



Normalno kad je Pexim aplikacija/resenje. Svaka banka koja tera ebanking preko njih ne radi ni na cemu drugom osim IE. Nazalost, vecina banaka koristi Pexim ako se ne varam.. xD
[ Goran Rakić @ 19.08.2010. 15:58 ] @
Napravio sam mali rezime u dokumentu okačenom na Google dokumente:
http://bit.ly/aVXy9H

PDF je prikačen uz ovu poruku.


Otvorena pitanja

1. Da li automatska provera iz Pexim iBank Web (Credit Agricole, NLB banka, PBB) može da se zavara ili preskoči. Tehnički ako se u aplikaciji ne koristi VBScript, prijava sa korisničkim imenom i lozinkom trebalo da radi i iz GNU/Linuksa. Za razliku od prijave sa minicd-om (koji zahteva activex), ovakvom prijavom moguće je samo plaćanje na predefinisane račune (baš kao i u Halcom WebEBank rešenju)

2. Da li rešenje za stanovništvo koje koristi Banca Intesa omogućava prijavu bez minicd/activex? Takva prijava bi takođe trebalo da dozvoli uplatu na predefinisane račune.

3. Da li Eurobank EFG rešenje za e-bankarstvo za privredu koje koristi Java aplet za pristup pametnoj kartici radi uz karticu konfigurisanu u OpenSC midlveru, i prosleđenu kroz javin interfejs? Pretpostavljam da zavisi od toga da li postoji drajver za samu karticu, što je malo verovatno.

4. Da li je HomeBanking WEB servis Privredne banke Beograd koji bi trebalo da radi pod GNU/Linuksom zamenjen iBank Web rešenjem Pexima koje ne radi?
[ Srđan Pavlović @ 19.08.2010. 17:07 ] @
E odlicno! Svaka cas' :)

Dodacu link na taj dokument u prvu poruku teme.
[ Goran Rakić @ 19.08.2010. 22:41 ] @
Još par pitanja

Aleksandar Urošević mi je javio da ispravim unos za Banca Intesa, e-bankarstvo za stanovništvo definitivno ne radi, kao što je i pisalo na ovoj temi. Gomila vbscript koda je na stranici za prijavu. Radi iz IE4Lin/wine.


Da li je neko probao ili se raspitao, postoji li u wine-u podrška za PC/SC kako bi neka od aplikacija koje koriste smart card radila? Kako treba podesiti čitač pametne kartice da bi to radilo, ako može uopšte?



[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 20.08.2010. u 10:53 GMT+1]
[ pyc @ 20.08.2010. 06:59 ] @
Dodaj Jubmes na listu onih koji ne podržavaju.
[ madcama @ 20.08.2010. 08:14 ] @
@Goran Rakic

Izvod iz prve poruke.

*** napomena: Kada se kaže "podržavaju na Linuxu", to ne podrazumeva rešenja kroz
wine, uz pomoć IE4Lin, preko pokretanja Windows-a u Virtuelnoj mašini, itd. To znači da
e-Banking funkcioniše u potpunosti iz Linux OS-a, iz bilo kojeg od popularnih Browser-a.
[ Goran Rakić @ 20.08.2010. 09:51 ] @
Tačno, zato za Intezu u tabeli stoji "da/ne" uz napomenu, a ne zeleno "da" kao kod drugih. Mislim da su pitanja sasvim validna za diskusiju, jer ja na primer mislim da PC/SC uopšte nije podržan u wine-u i da je virtuelizacija jedino rešenje, a to ne vredi čak ni za "da/ne" jer traži licencu i održavanje novog virtuelnog sistema.

Kod mene u tabeli Jubmes je već obeležena da ne podržava, hvala na potvrdi.

Tabela: http://bit.ly/aVXy9H


Otvorena pitanja

Da li e-bankarstvo za fizička i pravna lica OTP banke, OTPDIREKT, radi iz GNU/Linuksa? Tehnički uslovi kažu „Web pretraživač (minimum Internet Explorer 5.5, Netscape Navigator 6.0, Mozilla Firefox, Opera, Maxton ili neki drugi sa sličnim osobinama)“ ali piše i „Windows operativnom sistemu biće potrebno više, odnosno manje vremena za procesiranje upita i/ili transakcija“.

Da li Credy banka ima rešenje za fizička lica?

Kakvo rešenje Poštanska štedionica koristi za e-bankarstvo za pravna lica?



Nedostajući podaci

Moskovska banka, Agrobanka, Privredna banka Pančevo, Srpska banka, Univerzal banka, Volksbank

[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 20.08.2010. u 12:09 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 20.08.2010. 10:05 ] @
Sa tim nedostajucim koje si sad nabrojao i ove vec unesene su sve banke u Srbiji?

Bilo bi lepo da imamo info za sve banke, a posle samo da se po potrebi apdejtuje

podrzava / ne-podrzava status u tabeli koju si napravio, ako dodje do promena u sistemu banke.
[ madamov @ 20.08.2010. 10:16 ] @
Ovde je spisak svih banaka: http://www.nbs.rs/export/internet/cirilica/50/50_2.html

Kada sam pre jedno godinu dana na jednom Mac forumu pokrenuo sličnu temu, spisak na gore navedenom linku je posedovao i adrese sajtova, tako sam napravio inicijlano "filtriranje", pa smo posle dodavali stvari iz ličnog iskustva. Nažalost, spisak sada ne sadrži linkove ka sajtovima banaka.

DODATAK: Na ovom spisku ima linkova: http://www.nbs.rs/export/internet/cirilica/50/50_3.html
[ Goran Rakić @ 20.08.2010. 10:44 ] @
Da, u tabeli su upravo sve banke sa spiska koji je Milan okačio.

Nedostaje jedino "JUGOBANKA JUGBANKA" A.D. KOSOVSKA MITROVICA, ali oni ni nemaju sajt.

Možda bi mogao da izvučeš listu "DA" i "?DA" banaka za e-bankarstvo za fizička i pravna lica u dva spiska i ubaciš u prvu poruku teme? Možda ponoviti i ova otvorena pitanja kako bi ih više ljudi videlo?

Tabela: http://bit.ly/aVXy9H

[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 20.08.2010. u 12:08 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 20.08.2010. 11:15 ] @
Ubacio sam otvorena pitanja, a tabela bi najbolje izgledala u tex-u ovde na ES-u?

Ili, da se izvuce JPG od te tabele koju si vec napravio, pa da postavim kao sliku u prvu poruku?
[ djoka_l @ 20.08.2010. 11:20 ] @
Odgovor na otovoreno pitanje: Intesa koristi isti e-banking za fizička lica kao i Raiffeisen, a to je Sagin softver (vbscript)...
Edit: kao i Piraeuus banka

[Ovu poruku je menjao djoka_l dana 20.08.2010. u 12:49 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 20.08.2010. 12:26 ] @
Thanks :)

I hvala madcama za slianje slike - ubacio sam u prvi post ;)
[ Goran Rakić @ 20.08.2010. 12:46 ] @
Citat:
djoka_l: Odgovor na otovoreno pitanje: Intesa koristi isti e-banking za fizička lica kao i Raiffeisen, a to je Sagin softver (vbscript)...
Edit: kao i Piraeuus banka


Upisano, dakle sve tri rade makar kroz IE4Linux.
[ djoka_l @ 20.08.2010. 12:58 ] @
Da probam da popunim rupe:

Agrobanka, Privredna banka Pančevo, Univerzal banka i Volksbank koriste Peximovo (ex-Pexim) rešenje, pa je za njih ista situacija kao za NLB
Moskovska banka nema e-banking za fizička lica.
Srpska banka ima InHouse rešenje, ne znam da li radi pod Linuxom...
[ component @ 20.08.2010. 13:18 ] @
Citat:
Goran Rakić: Upisano, dakle sve tri rade makar kroz IE4Linux.


Ja nisam nikako uspeo Intesin e-banking da nateram da radi kroz IE4Linux pa sam prešao u drugu banku. Kada kažete da radi kroz IE4Linux da li mislite samo da može da se uloguje ili da nešto može i da se plati?
[ Srđan Pavlović @ 20.08.2010. 13:37 ] @
Citat:
da li mislite samo da može da se uloguje

Te varijante da "mozes samo da se ulogujes" nemojte ni razmatrati, sta cemo s tim?

Sve opcije koje pruza e-banking moraju da RADE, isto kao sto bi radile i iz Windows-a.

Pod pojmom "delimicno rade" sam mislio na fizicka / pravna lica (firme), a ne da u okviru
jedne kategorije postoji samo neka delimicna funkcionalsnot koja ti prakticno ne znaci nista,
tipa mozes da se logujes, ali ne mozes da odradis nista.
[ agvozden @ 20.08.2010. 14:52 ] @
Samo da napomenem da korišćenje IE4Linux podrazumeva licencu za korišćenje IE-a, tako da meni to rešenje nije mnogo prihvatljivo.
[ Goran Rakić @ 20.08.2010. 15:16 ] @
Većina nas ima licencu još od kupovine računara. Da li je ovakvo korišćenje u skladu sa licencom, zaista ne znam, pa zato u listi i ne piše da radi. Verujem da ipak daje dodatnu informaciju u odnosu na odgovor "ne".

Ja sam pronašao poruku na ES-u gde neko piše da je iskopirao sadržaj mini diska u direktorijum i uključio ga kao wine cd, podesio activex u instaliranom IE pod wine-om i da Intesa za stanovništvo (SAGA, web) radi, link na poruku je u tabeli. Ako se javi još neko da to ipak ne radi, rado ću izmeniti.

Popunjene praznine, hvala. Srpska banka za poslove sa privredom izgleda da koristi Sagino veb rešenje, kao i Raiffeisen.
[ aleksandarzz @ 20.08.2010. 15:17 ] @
Citat:
Te varijante da "mozes samo da se ulogujes" nemojte ni razmatrati, sta cemo s tim?

Sve opcije koje pruza e-banking moraju da RADE, isto kao sto bi radile i iz Windows-a.


Neznam da li je spominjano, ali:
Da bi se ulogovao na svoj račun kod Intese, dovoljno je da ukucaš broj računa i PIN koji se (čini mi se) dobija pri otvaranju računa. Tako može da se proveri stanje, poslednjih 30 promena, stanje po kreditima i sl.
Za elektronsko plaćanje je neophodan CD koji se dobija u banci i posebna šifra.
Da me ne shvatite pogrešno, različiti ljudi, različite potrebe. Ja živim u gradu od 6000 ljudi i nije mi problem da svratim do banke i platim nešto jer prolazim 3xdnevno pored nje, pa mi provera stanja znači mnogo više nego el. plaćanje. Verovatno je sitacija bitno drugačija za onog ko izgubi pola sata samo da pronađe parking mesto blizu banke.
[ djoka_l @ 20.08.2010. 15:51 ] @
Citat:
Goran Rakić:
Popunjene praznine, hvala. Srpska banka za poslove sa privredom izgleda da koristi Sagino veb rešenje, kao i Raiffeisen.


U pravu si, ja sam dao podatke samo za e-banking za fizička lica.

Što se tiče rada sa pravnim licima, Srpska banka zaista koristi Saga rešenje, a Moskovska Peximov FX.
[ Goran Rakić @ 20.08.2010. 19:35 ] @
Upisano.
[ Boe @ 21.08.2010. 11:58 ] @
Citat:
Goran Rakić...jer ja na primer mislim da PC/SC uopšte nije podržan u wine-u...

Neke banke jednostavno neće da pruže podršku za druge pretraživače interneta jer ih podrška i podešavanje sajta za samo jedan pretrživač manje košta.
Koliko ja znam postoji paket pcsc-lite za Linux pa stoga vrijedi pokušati pristupiti sajtu sa pametnom karticom bez virtualnog okruženja. Možda upali!
[ Goran Rakić @ 21.08.2010. 12:25 ] @
Banke koriste tuđa rešenja, većina outsourceuje čak i tehničku podršku za korisnike.

Koliko ja razumem pcsc-lite koristi ifdhandler drajvere za čitače pametnih kartica i obezbeđuje PC/SC API za komunikaciju sa karticom kakav se koristi i na Windowsu, ali nedostaje veza sa Wineom koja bi omogućila i Windows aplikacijama (i midlveru?) pokrenutom kroz Wine da to zapravo koriste. Alternativno ako aplikacija očekuje PKCS#11 umesto PC/SC, na pcsc-lite može da se nalepi OpenSC, ali opet nedostaje veza sa Wineom.



[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 21.08.2010. u 13:51 GMT+1]
[ Djetvan @ 21.08.2010. 15:21 ] @
Kod Intese imam otvoren e-banking odavno.

Radi preko Windows-a i to prilično traljavo. Ponekad ne mogu da izvršim plaćenje nikako, pa put pod noge pa u banku ili na poštu.

Na Linux-u e-banking radi vrlo jadno preko IE4Linux-a, koči i baguje dozlaboga.
Kao što je neko već rekao jedino je dostupan uvid u stanje na računima ali o bilo kakvoj transakciji nema ni govora.

Na Ubuntu forumu se neko hvalio da uz dodatna podešavanja na Linux-u vrši sa lakoćom e-transakcije svakodnevno.
Za mene je tako nešto za rubriku verovali ili ne !
[ Goran Rakić @ 21.08.2010. 15:24 ] @
Jesi li pokušao da dodaš mini disk? Da li koristiš podrazumevanu IE4Linux instalaciju, koja verzija wine-a? Kako si podesio ActiveX podešavanja? Prvi put čujem da na Windowsu ovo ne radi, da nije problem sa tvojim računarom?
[ Djetvan @ 21.08.2010. 16:17 ] @
@Goran Rakić

Nisam rekao da na Windows-u ne radi, nego da ponekad radi traljavo.
Ponekad se desi da ne mogu da izvršim uplatu.
Kada mi zatraži da ubacim cd i ukucam šifru izbaci mi upozorenje da je došlo do greške ali ne kaže konkretno do kakve greške nego izbaci listu sa mogućim greškama na kojoj je na poslednjem mestu neuspelo očitavanje cd-a.

Internet Explorer mora da se podesi prema uputstvu na sajtu jer inače e-banking neće da funkcioniše.
Sve opcije vezane za Active X Control moraju da budu omogućene.

Što se tiče E-bankinga na Lnux-u, neko je i nekoliko postova iznad moga napisao da najviše što može kod Intesa banke jeste da ima uvid u stanje na računima a što se tiče transakcija , ni makac. Moje je iskustvo identično sa njegovim.

[ Goran Rakić @ 21.08.2010. 16:33 ] @
Razumeo sam, i pošto je to suprotno sa prethodnim porukama na ES-u, da ne bi pisali netačne informacije, ja te pitam koju verziju wine-a imaš, kako si podesio IEs4Linux (koji motor?) i da li si uopšte njega koristio, i šta si sve pokušao sa mini diskom koji je neophodan za plaćanja (prebacivanje u dir, postavka u wine cfg,...). Na kraju, šta znači to "ni makac", prikazuje grešku, kako izgleda wine log itd.

Ja nemam račun u Intesa banci tako da za ažuriranje liste mogu samo da slušam šta drugi ljudi kažu, ne mogu sam da proverim. Teško mi je da zamislim zašto bi neko pisao da radi, ako ne radi, pa pretpostavljam da verovatno ima još neko podešavanje koje ti i component niste uradili. Ako usput otkrijemo i koje je podešavanje, rado ću dodati u napomenu. Ako se pojavi neko ko pokaže da se ozbiljno potrudio da namesti da rešenje radi, i nije uspeo pri tome obrazloži zašto nije uspeo, onda ću izmeniti tabelu i napisati da definitivno ne radi.

Za sada sam u otvorena pitanja dodao: Postoji neslaganje u vezi wine podrške za Saga web rešenje sa prijavom sa mini diskom (neophodna za plaćanja). Pogledati poruke: http://www.elitesecurity.org/p2675477 (dva prigovora da ne radi) i http://www.elitesecurity.org/p2492536 (raniji komentar da radi).

U toj drugoj temi component je takođe učestvovao i naveo da savet kod njega ne radi, ali on se žalio i na stabilnost IE4Linux uopšte, moguće da neke zavisnosti nisu dobro podešene ili slično pošto ono što sam ja imao prilike da vidim kod drugih wine se tu sasvim pristojno snalazi. Da nije možda problem instalacija neke CryptoAPI podrške ako je wine u Windows 98 profilu? Možda bi Slobodan Milivojevic ako prati diskusiju mogao da pomogne, šta je tačno instalirao i kako podesio.


edit: Pronašao sam poruku u kojoj jablan piše kako Saga web i kod njega radi pod IEs4Linux: http://www.elitesecurity.org/p1878160 mada iz poruke kasnije nije jasno da li radi i plaćanje (piše da ne koristi mini disk, što je čudno). Srđane, ti si ovde pisao da Pexim iWeb takođe radi pod IEs4Linux? http://www.elitesecurity.org/p1879962




[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 21.08.2010. u 18:01 GMT+1]
[ Djetvan @ 21.08.2010. 18:35 ] @
@@Goran Rakić

Nažalost nemam više one instalacije Linux-a na kojima sam radio e.banking pa ne znam koja je verzija Wine bila ali znam da je IEs4Linux radio očajno.
Bio je podešen verovatno kao na Windows-u

Jedino sam mogao da vidim stanje na računima a u druge opcije uopšte nisam mogao da uđem tako da nisam bio oupšte u prilici da koristim mini cd.

Inače mini cd ne mora da se koristi u slučaju da se uplate vrše na predefinisane račune.
Ovakvi računi mogu klijentu da naprave u banci( i meni je ponuđeno) ili svako može da ih napravi sam.
[ Goran Rakić @ 21.08.2010. 21:32 ] @
Na Ubuntu-RS forumu takođe postoji potvrda iz 2007. godine da radi u kombinaciji sa IEs4Linux: Inace, on-line placanje za fizicka lica sa CD-om u Intesi, radi sa ies4linux-om bez problema. Ako po instalaciji ies4linux-a ne mozes da uradis placanje, onda stavi sajt intese u trusted sajtove i za kategoriju trusted sajtova stavi security na low i onda mora da radi.
[ stdlib.h @ 22.08.2010. 01:07 ] @
bice da se e-banking u srbiji uglavnom svodi na: "instaliraj ie ses', ukljuci activex, iskljuci security", na zalos'

moje iskustvo, bez da imenujem banku (verovatno nema ni potrebe, cenim da je tako kod vecine), je slecede: od novina nema nista (unazad 5 godina), jedino sto se menja su: cene transakcija, na gore
ocigledno je profit banke (i tih firmi koje prave ta resenja) jedina bitna stvar, ko sljivi features/korisnike koji nisu na windowsu (ili jesu, al s razlogom ne preferiraju ie6)/standarde sigurnosti..
..a u medjuvremenu - indusi preplavise Net prepaid karticama, sto svakako nije za pohvalu, al jeste: odlican feature
(no, to je es ef - banka koju ja koristim od samog pocetka nije zavrsila ni najobicniju stvar: online izmenu kontakt telefona/mejla; uredno fura disejblovano edit dugme i dan danas. rucni clearing je posebna tema.. sve sto treba i sto moze da bude instant - nije!)

trolujem malo, al stvarno ne mogu da verujem da od necega sto je tu da svima skrati vreme'n'troskove prave: luksuz
..koji pritom - jedva da radi. a i tako los je - preskup.
pa danas je za vecinu placanja jeftinije otici direktno u postu (a lako moz da ispadne i - brze, sa svim tim budzenjem koje treba da izvedes da bi proradilo), al to je samo jos jedna sramota u nizu..

[Ovu poruku je menjao stdlib.h dana 22.08.2010. u 02:23 GMT+1]
[ Monk Psycho @ 22.08.2010. 04:38 ] @
A ja popljuvan na bench forumu za istu ovakvu temu jos mnogo ranije (hint Banca Intesa Workaround hack). Mogu da potvrdim da sam samo zbog ovoga (najbitniji razlog) pobegao iz friteze u erste i zadovoljan sam da bolje ne moze biti. Radi i iz linux-a (pclos kad sam zadnji put probao, ako nesto znaci)
[ Srđan Pavlović @ 22.08.2010. 11:33 ] @
@Goran Rakic:

Citat:
Radi pomocu IE4Linux! :) Hvala na pomoci!


Uh post iz marta, 2008. godine.. :) Mada, ako se od tada nije
nesto promenilo u toj PEXIM aplikaciji... hmm... ali se onda
definitivno ne secam kako sam ucitao onaj verifikacioni CD,
jer bez njega stvarno ne moze. Uopste se ne secam sad.

Da se nisam zeznuo, pa mislio da radi pod virtuelnom masinom... moguce je i to.

Tu radi sigurno - secam se da sam imao WinXP u VM, u okvirnju njega Windows
IE i instaliran Daemon Tools pomocu koga samo ubacim image ISO-a tog mini CD-a...

[ Goran Rakić @ 22.08.2010. 13:28 ] @
Ok, ignorišem, čekamo drugu potvrdu. Da, u VM će raditi bilo šta, naravno kada je to kao da imaš drugi računar, zato nema smisla navoditi u listi.
[ Srđan Pavlović @ 22.08.2010. 19:57 ] @
Ok, neka jos malo informacija da se skupi, pa cu onda apdejtovati sliku u prvom postu, u svakom slucaju ima link na tabelu...

To iz Win-a koji je u VM i ne racunajte, to se ne zove "radi na Linuxu", nadam se da cete se sloziti :)
[ galahad @ 24.08.2010. 17:06 ] @
Aj da i ja potvrdim da Societe Generale eBanking radi na Linuxu. Ne znam za pravna lica, ja koristim za lićne potrebe, i lepo radi.

Jedina primedba, koju mislim da moram da stavim, da se neko slučajno ne zaleti da promeni banku - Societe Generale Home Banking aplikacija radi sa velikim kašnjenjem, koliko sam ja primetio, to je oko 3 dana. Znači, stanje NIKAD nećete imati trenutno, nego sa 3 dana zakašnjenja. Sve uplate, isplate, podizanja para, plaćanja, vide se tek nakon par dana, ne odmah, ili posle par sati. Po meni, ovo je ogromna falinka za jednu bankarsku aplikaciju. Poslao sam ja primedbu tehničkoj podršci, ali naravno, odgovor nisam dobio. Online plaćanje radi, koristim da plaćam račune, i za sad nema nekih problema, već nekoliko meseci plaćam tako sve račune. Mogućnost upisivanja proizvoljnog broja računa ne postoji, dakle, možete da uplaćujete samo na predefinisane račune raznoraznih institucija u Srbiji. Dobijete vi obrazac da popunite, pa im pošaljete, pa onda oni ubace u sistem... Pesle jedno 2 nedelje verovatno

Sve u svemu, ako vam eBanking ne treba za nešto napredno, dobar je i radi posao. Inače je katastrofa, zaboga, pa treba mi trenutno stanje, a ne od pre 3 dana.
[ gosha @ 28.08.2010. 11:23 ] @
Pre godinu dana sam trazio banku koja za mala privredna drustva ima e-banking resenje koje radi na linuxu. Postojala je samo jedna:
ERSTE BANK NetBanking DEMO

Mogu da koriste i fizicka lica. Za pravna mesecno kosta 100 ili 150 din nisam siguran.

Poz. Gosha



[ Goran Rakić @ 28.08.2010. 11:35 ] @
Hvala na potvrdi ali Erste već jeste na spisku banaka koje rade.

Trebalo bi za pravna lica radi još i Unicredit banka (rešenje Busness Net Professional). Čekam potvrdu da li od rešenja za pravna lica još OTPdirekt OTP banke i SOGe-banking/Sogecash Net International Societe Generale banke rade na GNU/Linuksu. Lista je u prvoj poruci, da ponovim još jednom link je http://bit.ly/aVXy9H
[ Srđan Pavlović @ 02.09.2010. 10:59 ] @
Ažurirana slika u prvom postu sa stanjem tabele od juče.
[ madcama @ 02.09.2010. 11:14 ] @
Ma sta od juce? Od jutros.
[ Srđan Pavlović @ 02.09.2010. 11:26 ] @
Da, da... lapsus, sorry
[ anon115774 @ 28.10.2010. 18:25 ] @
http://www.bancaintesabeograd....a_Mobi_korisnicko_uputstvo.pdf

Nije bas linux... ali ne vidim bolju temu od ove :)
[ tdjokic @ 08.11.2010. 17:31 ] @
Ako je vec bilo u nekom postu - izvinite! Ako nije, evo pitam:

na sajtu https://ebank.eurobankefg.rs/netbanking/ mi se otvorila pristupna stranica "Dobrodosli u Eurobnak EFG eBanking" pa tamo trazi Korisnicko ime i Lozinku i nudi Prijavu, na SR ili EN jeziku. Pretpostavljam da sam dosao na pravi sajt za eBanking. Koristim Firefox 3.0.17 i Linux.

A na njihovom sajtu "Tehnicki uslovi" pise

"Potreban software

* Operativni sistem Windows 2000 [SP1], XP [SP2, SP3], Vista [SP1], Windows7 " i nigde nema Linuxa a ipak radi. Doduse, jos nemam kod njih racun, pa nemam ni Korisnicko ime ni Lozinku, pa pravi rad ne mogu da proverim, ali me je dovelo bar do te prve strane i kad sam uneo kao korisnicko ima i lozinku rec Demo otislo je korak dalje i objavilo kraj transakcije zbog pogresnog korisnickog imena i lozinke. Reklo bi se, da u principu radi na mom Linuxu.

Malo su me zbunili sa tim otsustvom Linuxa, pa molim ako neko zna da mi kaze da li zaista radi i ovde su samo zaboravili da ga navedu.
[ Goran Rakić @ 09.11.2010. 01:05 ] @
Eurobank EFG je u tabeli označena kao banka čije e-banking rešenje radi pod GNU/Linuxom za fizička lica. Još uvek čekamo nekog ko ima račun za pravna lica, da potvrdi da li Java aplet radi pod GNU/Linuxom.
[ vladared @ 13.11.2010. 21:48 ] @
Citat:
Goran Rakić: Hvala na potvrdi ali Erste već jeste na spisku banaka koje rade.

Trebalo bi za pravna lica radi još i Unicredit banka (rešenje Busness Net Professional). Čekam potvrdu da li od rešenja za pravna lica još OTPdirekt OTP banke i SOGe-banking/Sogecash Net International Societe Generale banke rade na GNU/Linuksu. Lista je u prvoj poruci, da ponovim još jednom link je http://bit.ly/aVXy9H

Tek sada sam video ovu poruku pa samo da napišem pošt bi trebalo da se razumem u čitavu priču ;)
Dakle za fizička lica uz korišćenje OTPDirekta (web aplikacija nezavisna od OS, ali zavisna od posedovanja tokena) je moguće iz sve jedno kog OSa pristupiti. Konkretno ja sam testirao (još i pre nego što je zvanično pušteno za klijente banke) i iz Linuxa i sa Mac-a i radi perfektno.
Za pravna lica je standardno rešenje koje zahteva ActiveX i Windows i nema veze sa OTPDirektom.
[ Goran Rakić @ 13.11.2010. 22:57 ] @
Hvala, dopunio sam. OTP banka znači za pravna lica ima Asseco/Pexim ili nešto slično?
[ vladared @ 06.12.2010. 12:50 ] @
Za pravna lica halkom, a za mala i srednja preduzeća trenutno je u testiranju ( a nadam se i uskoro) OTP direkt
[ Bane Stajic @ 29.12.2010. 22:17 ] @
Sto se tice e-bankinga moja iskustva su sledeca ,ja licno koristim Ubuntu 9.10 i imam racun kod EFG banke i logujem se preko Mozile ,pregled racuna mi radi super ,skidanje izvoda i stampanje istih ,ali placanje vec nije moguce, ili ne znam kako ,za placanje kao pravno lice imam smart karticu ,neki Axalto sertifikat , a kao fizicko lice isto ima sertifikat itd...

Inace podesavanja za Windovs u EFG on line bankingu zahtevaju IE i enable svih ActiveX komandi.

A kako od 01 jan. inspektori poreske uprave krecu u akciju provere legalnosti instaliranih softvera veoma sam zainteresovan za nalazenje alternative koriscenju Win-a i pritom narocito za mogucnost e bankinga ,posto mi je to ostalo jedino nedovrseno da bih kompletno presao na upotrebu Linuxa u svojoj firmi.
Zato apelujem na sve ko ima bilo kakvog iskustva s tim, da to i podeli sa svima nama koje to zanima.

[img][img][img][img]

Inace ovo su slike ekrana sa mog racunara u situaciji kada sam ulogovan na sajt EFG banke i koristim e-banking,
i samo molim ljude koji daju svoje misljenje da prethodno zaista provere sve (narocito prenos sredstava pravnih lica),da se ne bi desilo da neko poverovavsi u neciji post odluci da promeni banku (sto je dosta obiman posao ,narocito za firme), a da se kasnije ispostavi da je bio u zabludi.







[Ovu poruku je menjao Bane Stajic dana 29.12.2010. u 23:28 GMT+1]
[ Goran Rakić @ 29.12.2010. 23:48 ] @
Ažurirao sam tabelu sa informacijom da ne radi plaćanje sa linkom ka tvojoj poruci. Hvala na prilogu.
[ taramajdic @ 07.01.2011. 13:40 ] @
Hvala na dobrim i korisnim informacijama.
[ Danilo Cvjeticanin @ 07.01.2011. 15:21 ] @
@Bane

Jesi probao sa Operom? Slicna je IE, zbog tih silnih active-x podesavanja.

Naravno uvek mozes da instaliras i Wine.

terminal > sudo apt-get install wine

I preko wine-a da pokrenes Internet explorer i da zavrsis placanje.
[ tdjokic @ 07.01.2011. 15:29 ] @
Ne secam se da li sam vec o tome pisao na ovoj temi, pa da ne pregledam sada sve unazad. Ja imam wine i IE i to mi radi za uvid u stanje na Intesa racunu. Ali, Linux kojim to radim je prilicno star. Za novije distribucije ima problema jer IE4Linux vec dugo miruje, niko ne odrzava, niko ne unapredjuje.

Ako sam nesto prevideo, izvinjavam se, ali samo da znate da nije sve glatko.

Osim toga, NLB ima jos neke dodatne stvari koje treba instalirati, nije dovoljno samo ono aktiviranje nekoliko stvari. E, te dodatne stvari se valjda instaliraju klasicnim nacinom sto mislim da preko Wine ne radi.
[ Bane Stajic @ 16.03.2011. 20:04 ] @
Evo konacno proverene informacije, posto sam otvorio racun za firmu u Unigredit banci i dobio sve sto mi je potrebno za koriscenje usluge e- bankinga,danas sam posle prve uplate pazara testirao placanje pustivsi nalog za prenos, i sve je proslo super. Sutra cu otvoriti i racun za fizicko lice i prema informacijama koje sam dobio za oba racuna ce se koristiti ovaj jedan Token,inace upotrebom Tokena mozete placati sa bilo kog mesta i sa bilo kog racunara jer nije softverski zavistan od jednog racunara kao sto mi je to bio slucaj sa e-bankingom koji sam koristio kod EFG banke.Inace da napomenem koristim Ubuntu 10.10.


[ piktor @ 28.06.2011. 23:51 ] @
ProCredit banka nudi novu verziju weba od Asseca za fizicka lica, radjeno u javi, advanced verzija token, default dobijas sms-om autorizacioni kod za svaku transakciju... zanimljivo.Linux, svi browseri,IE, Mozzila, Opera, Safari...sve radi

https://secure.24x7.rs/ProCredit/Retail/LoginModule/LoginUP.aspx#

[ nikola87 @ 10.09.2012. 09:37 ] @
Da oživim temu informacijom da je Intesa prilagodila svoj e-banking sistem radu iz bilo kog pretraživača.
[ Bane Stajic @ 10.09.2012. 19:31 ] @
Da li je neko proverio u praksi kako to funkcionise kod Intense ,tu mislim na placanje (nalog za prenos , nalog za uplatu...),a ne samo pregled racuna i skidanje izvoda ,jer to je bilo moguce i ranije kod EFG ,ali nije bilo moguce nista platiti ,inace evo malo diskusije i sa drugog foruma E BANKING
[ Mister Big Time @ 10.09.2012. 20:25 ] @
Kod EFG-a f-nise i placanje... treba ti samo JRE i generisan hash
sertifikata za taj browser na kome radis...
[ Zekica @ 10.09.2012. 20:46 ] @
Što se tiče plaćanja iz linuxa, problem je u tome što njihov java applet radi sledeće:
Poziva funkciju java.io.File.listRoots(), koja vraća sve dostupne putanje root filesistema.

Na windows-u ova funkcija vraća java.io.File objekte za sve drajvove (C:\, D:\, E:\ ....), a u Linux/OSX vraća samo jedan java.io.File objekat koji pokazuje na /.

Nakon ovoga, njihov applet za svaki File objekat poziva: javax.swing.filechooser.FileSystemView getSystemDisplayName(), koji u windows-u za File objekte koji pokazuju na root drajva (npr C:\) vraća npr "Windows (C:)", dok za njihov CD vraća string "DIGITRUST (D:)".

Na OSX ili Linux, ova funckija vraća samo ime foldera (i to za / vraća samo "/").

Naravno, kako imamo dostupan source JRE-a, možemo promeniti fajl File.java, i promeniti funkciju listRoots tako da npr glasi:
Code:
    public static File[] listRoots() {
        File[] originalRoots=fs.listRoots();
        File[] modifiedRoots=new File[originalRoots.length+1];
        for(int i=0;i<originalRoots.length;i++)
          modifiedRoots[i]=originalRoots[i];
        try {
          modifiedRoots[originalRoots.length]=new File("/intesa/DIGITRUST");
        } catch (Exception e) {
          return originalRoots;
        }
        return modifiedRoots;
    }

Da iskompajliramo File.java u File.class, i da ga ubacimo u rt.jar
I da napravimo symlink:
Citat:

mkdir /intesa;
ln -sf /media/DIGITRUST /intesa/DIGITRUST;


Međutim, ovo nije dovoljno, jer njihov softver pravi još jednu grešku:
Fajl objekat koji smo vratili ne sadrži / na kraju tako da njihov applet fajl sa diska koji se zove Digitrust.pkc sa ovako patchovanom funkcijom traži fajl na disku na lokaciji: /intesa/DIGITRUSTDigitrust.pkc, pa je potrebno:
Citat:

ln -sf /media/DIGITRUST/Digitrust.pkc /intesa/DIGITRUSTDigitrust.pkc


Nakon svega ovoga, ja sam uspeo da nateram njihov applet da prikaže prozor gde pita za lozinku, kao i da bez problema prođe plaćanje.



Naravno, njihov applet bi bilo dovoljno da promene, da ako listRoots vrati samo /, da potraže folder DIGITRUST u /media ili /Volumes, što je relativno trivijalna izmena, ali...
[ agvozden @ 10.09.2012. 23:39 ] @
Citat:
nikola87:
Da oživim temu informacijom da je Intesa prilagodila svoj e-banking sistem radu iz bilo kog pretraživača.


Radi i na linuksu :)

Doduse, za pravna lica jos ne... :(
[ Goran Rakić @ 11.09.2012. 05:49 ] @
Hvala zekica. Na ubuntu-rs wikiju sada postoji detaljnija verzija tvog uputstva http://wiki.ubuntu-rs.org/Banca_Intesa_pla%C4%87anje_preko_linuxa

Nije mi jasno svi ovi koji pišu kako im sistem radi, da li koriste nešto drugo za autentifikaciju umesto minidiska ili nisu ni pokušali da naprave nalog za plaćanje. Razlikuje li se možda da za plaćanje komunalnih usluga po šablonu nije potreban minidisk ili nešto tako?


[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 11.09.2012. u 08:57 GMT+1]
[ Sava @ 11.09.2012. 07:46 ] @
Citat:

Da oživim temu informacijom da je Intesa prilagodila svoj e-banking sistem radu iz bilo kog pretraživača.

Radi i na linuksu :)

Doduse, za pravna lica jos ne... :(

Jeste, od pre nedelju dana radi sa povremenim prekidima. Meni u Ubuntu 11.04 prijavi da je potrebna novija Java, to ignorišem i idem dalje i stvar funkcioniše. U prekidima prijavi "da se pojavila nepoznata greška i da pokušamo kasnije".
...
Znam da nije u temi, ali ne mogu da odolim: Intesa je tipičan primer kontraproduktivne reklame, odnosno sistema navuci što više klijenata, a šta ćemo posle - pa videćemo. Prošle nedelje sam u dva dana ravno osam puta pokušavao da dobijem telefonsku informaciju i osim izgubljenih par sati i troška telefona drugo nisam postigao. "Svi operateri zauzeti", "vreme čekanja duže od tri minuta" i tako unedogled. Napisao sam i primedbu na njihov mail, ali me do sada nisu udostojili odgovora.Juče odem u ekspozituru na Novom Beogradu da podignem nekih 75 dolara, sačekam red, dođem do šaltera, a oni nemaju pišljivih 75 dolara! "Jel hoćete u dinarima?"! Neću, naravno. Odem u Intesu kod Liona kada tamo najmanje 50 ljudi čeka u redu! Pa i Beobanka je u najcrnje vreme bila bolja! Kome sam ja poverio svoj novac!? Ja ću sve da podignem i prebacim u drugu banku ili slmaricu, nema druge.
[ Bane Stajic @ 11.09.2012. 11:41 ] @
"Nije mi jasno svi ovi koji pišu kako im sistem radi, da li koriste nešto drugo za autentifikaciju umesto minidiska ili nisu ni pokušali da naprave nalog za plaćanje. Razlikuje li se možda da za plaćanje komunalnih usluga po šablonu nije potreban minidisk ili nešto tako?""


Najverovatnije nisu ni probali da puste neki nalog,ali teoretski znaju moze li ili ne. Uglavnom otvore prvu stranicu ,uloguju se i " funkcionise probao sam ..."
[ Goran Rakić @ 11.09.2012. 13:01 ] @
Javili se i programeri, do novog izdanja ovo je validno rešenje:

[ Sava @ 11.09.2012. 16:22 ] @
Citat:
Bane Stajic:
"Nije mi jasno svi ovi koji pišu kako im sistem radi, da li koriste nešto drugo za autentifikaciju umesto minidiska ili nisu ni pokušali da naprave nalog za plaćanje. Razlikuje li se možda da za plaćanje komunalnih usluga po šablonu nije potreban minidisk ili nešto tako?""


Najverovatnije nisu ni probali da puste neki nalog,ali teoretski znaju moze li ili ne. Uglavnom otvore prvu stranicu ,uloguju se i " funkcionise probao sam ..."
Što se mene tiče zaboravih da pomenem da nemam dinarski račun kod Intese već samo devizni. Prebacivanje sa jednog na drugi račun funkcioniše kao i plaćanje prema inostranstvu.
[ Bane Stajic @ 12.09.2012. 07:27 ] @
Postovani @Gorane , da li vi stvarno verujete da neko kao ja npr. prosecan korisnik Linuxa ume i treba da zna da napravi sve te izmene o kojima se pise u : http://wiki.ubuntu-rs.org/Banca_Intesa_pla%C4%87anje_preko_linuxa , i zar nebi krajnji korisnik trebao da dobije gotovo i najjednostavnije resenje ,bez potrebe da zna da uradi sve te izmene ,pa nismo svi programeri.
[ Goran Rakić @ 12.09.2012. 07:29 ] @
Ne znam šta je prosečan korisnik Linuxa, ne brinem za njega.

Ako tebi treba pomoć, reci gde si zaglavio pa ću ti pomoći objašnjenjima.
[ Bane Stajic @ 12.09.2012. 08:49 ] @
Hvala Gorane , nije mi potrebna pomoc jer sam to resio OVAKO, ali i dalje mislim da je totalno bezveze da banka pusti aplikaciju koju kasnije korisnici treba da doradjuju i to ako imaju znanje programera.Po meni to je kao da kupite nov auto kome treba da uradite polugeneralnu da bi ga vozili.
[ Mister Big Time @ 14.09.2012. 08:32 ] @
Intesa, ocekivano :) Oni ipak rade apsolutno na Microsoft platormi, stoga
nije cudo da im je Linux zadnja rupa na svirali - podrazumevaju da svi
koriste Win i naravno IE 6 xD
[ Srđan Pavlović @ 18.09.2012. 15:53 ] @
Credit Agricole banka sada ima e-banking koji radi nezavisno od toga koji je OS ili Browser, konacno...

Transkacije se potpisuju TAN kodom koji stize ili na mobilni ili na mejl, i traje kratko za samo tu transakciju.

Mislim nafizicka lica, to je provereno.
[ mbabuskov @ 18.04.2013. 00:10 ] @
Raiffeisen od pre par dana ima rešenje za firme (upravo mi je proradilo). Instalira se par paketa, nije potreban Wine. Koristim varijantu sa USB stickom, ali mi se čini da je podržan i čitač kartica preko serial porta.

Uglavnom, u pitanju je Gemaltov uređaj i pcsc+pkcs11+java kombinacija, dakle native rešenje. Sem usb tokena treba, svaki korisnik ima i PIN.

[ bantes9 @ 15.07.2013. 08:04 ] @
https://www.sogehomebank.com

Novo resenje Societe Generale banke, koje je kao i prosla verzija dostupna i za Linux korisnike.

Pokušao sam pristup kroz Firefox i aplikacija mi nije tražila dodatne instalacije.


Slobodno placanje je realizovano kroz tokene, tako da bi trebalo da sve funkcionise bez dodatnih podesavanja.


[ bantes9 @ 22.03.2014. 21:32 ] @
https://www.sogebanking.rs/corporate/

Novo corporate resenje Societe Generale banke. Potrebna je jedino instalacija PKCS11 drajvera (Javu sigurno vec imate instaliranu na racunaru).

Aplikacija nije vise zavisna od ActiveX kontrola (nije vise IE zavisna) i platformski je neutralna.