[ Vlado021 @ 16.08.2010. 22:49 ] @
Pozdrav svima!

Imam racunar ove konfiguracije:
Asus A7V266-c
AMD Athlon 2000Xp+ (1.2 - 1.6Ghz)
768Mb Rama
GeForce Ti4200 64Mb
HDD WD 200GB
DVD-RW Nec
CD-RW LG
Flopi
+PCI to USB NEC 5xUSB 2.0
+PCI TpLink-WN551G WiFi
+PCi Mrezna kartica D-Link DFE-530TX
i konacno napajanje
JNC model:LC B-300 ATX
+5v & +3.3v combined load 180w
+5v & +3.3v & +12v combined load 280w
Total output is 300w max

Racunar je star nepunih 8god. (bez + PCI...) i nisam imao nekih problema sa njim...
Pa me interesuje sledece, za kontrolisanje kompa koristim Hardware sensors monitor
koji za koliko ga imam (koliko se secam nekih 6mes.) me upozorava da mu voltaze nisu bas uredu ali tome nisam davao
veliki znacaj jer u predhodnom progrmu koji sam koristio Asus PC Prob(stiga uz plocu) je bilo receno da ce ocitavanje voltaze (sad nisam siguran koje) biti netacno.
U biosu sam nedvno video da se moze povecati voltaza VCORE VOLTAGE (ne znam ni cemu sluzi) ali je naglaseno da to netreba raditi i da moze izazvati ostecenje procesora.
Kod mene ova voltaza stoji na 1,75 (od mogucih 1,85) sto i jeste najniza vrednost.
Ocitavanja voltaza u biosu su sledeca:
VCORE VOLTAGE = 1.74
+3.3v = 2.91
+5v = 4.73
+12v = 12.52

dok su ocitavanja u Hardware sensors monitor..........i........HWMonitorPro.............sledeca:

CPUVcore...............max 1.86/min 1.81.......................max 1.86/min 1.81
AUX..............................xxxx..................................max 0.08/min 0.08
+3.3v(I/O)..............max 2.9/min 2.72.........................max 2.9/min 2.69
+5v.......................max 4.73/min 4.55....................... max 4.73/min 4.57
+12v......................max 12.65/min 12.34....................max 12.65/min 12.34
-12v.......................max -11.94/min -14.38.................max -12.22/min -15.62
-5v................................xxxx.................................. max -3.90/min -5.59

Najvise me brine otkuda da je voltaza CPUVcore 1.86v kad je u biosu namestena na 1.75v? Je li problem u napajanju i da li mi treba novo napajane sa tim da ima dosta PCI uredjaja?
Trebam napomenuti da su ove voltaze izmerene za nekih 6-7h.rada racunara bez nekog opterecenja tipa igranja igrica...
[ dendic @ 17.08.2010. 13:24 ] @
Meni ne izgledaju lose ti naponi.Kad sam imao problema sa napajanjem..gasio se od sebe sam racunar, neki od napona su pokazivali razliku i po 30-40 procenata.Ako si jos sumnjicav otidji u najblizi servis nek ti prikljuce kakvo staro napajanje pa onda opet provjeri napone.Naravno da postoji jos niz programa s kojima mozes procitat napone...
[ Binary Mind @ 17.08.2010. 13:30 ] @
Ako je napajanje staro koliko i konfiguracija bilo bi uputno da ga menjas bez obzira na napone koji u ovom slucaju nisu merodavni bez koriscenja mernih instrumenata kao sto je na primer unimer...
[ Vlado021 @ 17.08.2010. 16:11 ] @
Posto mi je starija konfiguracija potrebno mi je napajanje sa molex konektorima, optimalan broj 4 x molex

Pronasao sam ovo napajanje koje mi se ne cini lose. Kakvo je vase misljenje?
IG-MAX 500W
Snaga: 500 W
Prečnik ventilatora: 12 cm

ATX napajanje 500W Full
Konektori:
1 x 20 + 4 Pin ATX
1 x 4 Pin PIV
1 x PCI-E 6Pin
1 x Floppy
4 x Molex
2 x SATA
Kontrola ventilatora: temperaturno kontrolisan
Broj obrtaja ventilatora: 1800 rpm
Ostalo: 1 x naponski kabel

Cena:2120din

Zanima me i to dali raste potrosnja struje racunara sa vecim napajanjem ili racunar trosi koliko mu terba, na primer 250w?
Ovo mi je u neku ruku bitna stavka jer zivim u novom naselju kuda jos nije prosla struja pa je pozajmljujemo od komsije,
zbog cestih padanja napona (posedujem UPS Mustek 600va-plus) nebih da povecavam potrosnju i dodatno opterecujem napon.
[ Vlado021 @ 17.08.2010. 17:58 ] @
Ovo nisam pomenuo, kako sam dosao do toga da mi treba novo napajanje.

Prosle sedmice posle izvesnog vremena sednem ja da poigram (Need For Speed Underground) i kada je ucitao mapu posle par sekundi komp mi se restartuje. Probam ponovo kada opet se restartuje i tako sa svkom igricom koja je "malo zahtevnija" dok ovako radi normalno, muzika ,filmovi, net...
Posle pretrazivanja foruma i slicnih tema krenem u resavanje problema sistemom eliminacije:
HDD Podignem sistem na drugom hdd-u instaliram sve po redu, probam igru = restart kompa. Nije znaci hdd!
Graficka Odnesem je kod devojke, probam kod nje da pokrenem istu igru i ide sve uredu. Nije graficka!
RAM Posto imam 256+512mb izvadim 256 pa probam igru=restart. 512-sku probam u sva tri slota ali ista prica.
Izvadim 512, stavim 256 probam kad ono igra radi, sve ok. Skontam ja otisla mi 512 Tejkms pc400. Sutradan ponovo probam poigrati sa 256mb rama kad ono se opet restartuje. Vratim ja i 512 u komp (kako je i pre stajalo) skinem Gold memori i posle nepuna dva sata testiranja kaze da je ram uredu (pased) Kontam nije RAM!
Ostaje procesor-ploca-napajanje.
Setim se da sam pre nekih pola meseca usled visokih temperatura probao stari kuler Tt vulkano 9 a on ima senzor za ocitavanje temperature koji se stavlja ispod procesora (tanke zice se provlace izmedju nozica procesor) pa sam primetio da procesor u potpunosti nije legao zbog debljine tih zica, ali i pre su tuda prolazile te zice jer kupo sam ga sa kompom pa kontam mora tako. Posto je bio jako bucan vratim ja stari kuler a zice ostavim jer kontam da ne vadim procesor opet a mozda mi i zatrebaju tu.
Kada sam se setio toga, skinem procesor-izvadim zice vratim sve na svoje mesto, probam igru, kad ona a i ostale rade!
Reko to je bio problem, probam 3DMark03 (probao sam ga i ranije=restart kompa) i sve je testove prosa, znaci zice su sigurno bile problem! Jedino mi je napajanje ostalo sumljivo pa sam se i obratio za pomoc!

Malo pre probam 3DMark03 iz znatizelje, kad se on ponovo restartova, 2 puta! STA JE PA SAD?
Procesor nisam testirao a i strah me :) !
[ Binary Mind @ 17.08.2010. 19:28 ] @
Pomenuto IG-MAX napajanje je i vise nego dobro za tu konfiguraciju. Prvo meti njega u kuciste pa cemo onda ici dalje metodom eliminacije. Ploca je potencijalno problematicna a i procesor sa obzirom na vremesnost konfiguracije. Koliko ima od kako je stavljena wireless kartica? Posto je u pitanju kartica sa Atheros chipsetom i to moze biti potencijalni izvor problema i plavih ekrana.
[ Vlado021 @ 17.08.2010. 20:30 ] @
Karticu imam oko gdinu dana, njen problem sa via chipsetom sam resio drajverom
(Tp-link Tl-WN551G WiFi pci kartica + VIA chipset = Resenje (TplinkWireless4_1_2_56)
nije bilo nkakvih smetnji sa njom od tada.
Mozes li mi reci da li raste potrosnja struje racunara sa vecim napajanjem, kako to ide?

[ Binary Mind @ 17.08.2010. 20:46 ] @
Ne raste potrosnja struje sa jacim napajanjem. Ne ide to tako. Komponente ce i dalje koristiti onoliko struje koliko im treba, ali napajanje nece biti optereceno kao neko manje snage. To IG-MAX napajanje bez problema tera vecinu danasnjih konfiguracija koje se kupuju u Srbiji. Za kung fu napajanja ta su prilicno dobra. U svakom slucaju su bolja nego JNC/ANS napajanja.
[ Vlado021 @ 19.08.2010. 15:50 ] @
Danas sam gledao napajanja i preporucivali su mi ovo
LC Power LC420HC 420W
* Konektori:
* - 1 x 20-/24-pinski ATX
* - 1 x 4-pinski P4
* - 2 x moleks ODD/HDD
* - 1 x FDD
* - 4 x SATA
* Ventilator: 80 x 80 mm
pa se sad ne mogu odluciti izmedju njega i IG-MAX 500W
Garancija im je ista (1god.)
Sta uzeti? Znam da i nije mnogo bitno za moj komp ali sta raditi.


[Ovu poruku je menjao Vlado021 dana 19.08.2010. u 17:21 GMT+1]
[ Binary Mind @ 19.08.2010. 18:18 ] @
Po specifikacijama to je LC Power LC420H-8 (zbog ventilatora od 8cm, a postoji i par varijanti sa ventilatorom od 12 cm {LC420H-12}). I to je za tvoju konfiguraciju i vise nego dobro. Proizvodjac tog napajanja je Shenzhen Chi Yuan Industrial Co Ltd. poznatiji pod imenom Huntkey.
[ Vlado021 @ 21.08.2010. 17:12 ] @
Staro napajanje sam testirao u dva servisa i u oba su mi rekli da je Ok, voltaze su dobre i nema variranjano. Ipak sam kupio novo napajanje, uzo sam IG-max 500w.
Racunar je zadnja tri dana radio ok i sa starim napajanjem (malo sam igrao i par puta pokretao 3dmark) pa pocinjem misliti da nije bio do njega problem.
Novo napajanje sam malopre ugradio i za sada je Ok.
Ocitavanja voltaza u HWMonitorPro i Hardwere sensors monitor-u su priblizno ista, VCore +1.86 . . .





[Ovu poruku je menjao Vlado021 dana 22.08.2010. u 08:56 GMT+1]