[ virtualVoid @ 17.08.2010. 11:42 ] @
Zanimaju me, po vasem iskustvu, sve prednosti i mane rada kao freelancer (rad od kuce) i kao normalni zaposlenik (rad u uredu). Zanimanje je, naravno, developer, a oba ugovora su full-time na neodredjeno vrijeme (odnosno na oba mozes jednako brzo izgubiti posao ako nesto zeznes).

Ja sam smislio ove prednosti i mane, ali nemam iskustva s freelancingom.

Uredski posao

Prednosti
- rad s kolegama od kojih se uvijek moze zatraziti pomoc ako nesto zapne
- uvidom u rad iskusnijeg kolege mozes vidjeti kako nesto "treba" raditi
- brze mozes poceti raditi jer te iskusniji kolega savjetuje koje klase ili principe da koristis
- teze se dobiva otkaz jer te sef poznaje
- lako se mozes dokazati kod neke "face" jer obicno imas direktan pristup s klijentom

Mane
- buka u uredu (uvijek netko nesto pjeva, smije se, stranke koje dolaze,...)
- moras sjediti u uredu i "raditi" cak i kada nemas inspiracije
- kompliciranije je dobiti slobodan dan ili godisnji jer se moras uskladiti s ostalim kolegama
- trosis na voznju do posla, ruckove, pica,...

Freelancing

Prednosti
- mir u radu, nema tko da te smeta
- radis kad si raspolozen (veca produktivnost)
- odmaras kad zelis
- stedis na gorivu, picu, hrani (jedes ono sto si spremio kod kuce)
- samo istrazivanjem se ujedno i obucavas te si sigurniji u ono sto radis, nego kad ti netko kaze "uzmi tu klasu i s njom radi"

Mane
- nemas od koga traziti pomoc ako zapnes nego se moras sam snalaziti
- riskiras da krenes pogresnim putem i da razvijes pogresan nacin rada
- sporije se pocne raditi jer se svaka klasa mora sama istraziti prije nego sto pocnes raditi
- lakse se dobije otkaz jer te gazda ne poznaje
- teze ces upoznati neku "facu" koja ti moze valjati ako krenes u osnivanje vlastite firme

Koliko sam u pravu ili krivu? Gdje sam u pravu, a gdje u krivu? U osnovi najveca po meni mana freelancinga je sto je tu velik rizik da nesto uradis "pogresno" jer nemas iskusnijeg kojegu koji ti moze reci da se to tako ne radi. Ili grijesim?
Isto tako, mana ureda mi je BUKA. Desetke puta sam morao naviti muziku do daske da ne cujem kolegu kako razgovara s nekim klijentom preko skypea.
[ mmix @ 17.08.2010. 11:53 ] @
Dobre sluske resavaju problem bucnih kolega. Telecomute ima i drugi problem, potpuno je asoc, nema piva sa kolegama posle posla :)
[ component @ 17.08.2010. 11:56 ] @
Jedan plus za uredski posao: koleginice
[ mmix @ 17.08.2010. 12:04 ] @
Koleginice? Sta je to? Neki pattern?
[ virtualVoid @ 17.08.2010. 13:09 ] @
Sto je sa strane ucenja? Je li bolje cuti savjetu iskusnijeg ili istrazivati i sam doci do njega?
[ X Files @ 17.08.2010. 13:18 ] @
Citat:
Isto tako, mana ureda mi je BUKA. Desetke puta sam morao naviti muziku do daske da ne cujem kolegu kako razgovara s nekim klijentom preko skypea.

Error! ;)

Kada radiš kod kuće, često je nemoguće dugotrajno skoncentrisano raditi zbog prisustva žene, dece, roditelja, baba, deda, rodbine, prijatelja, neprijatelja, pitanja i potpitanja, uključenog TV-a, radija, Interneta, frižidera, piwa. Drugim rečima, previše je ometača sinhronizovano priključeno na tvoj nervni sistem. Drugo je kad si sam :)

Takodje, kada radiš od kuće, teško se disciplinovati na rano ustajanje, da bi ti ostalo vremena i za fudbalsku utakmicu.


Problem komunikacije rada od kuće se rešava:
* recimo (resend) list serverom, koji poruku od osobe A do osobe B šalje i osobama C, D, E (koje su takođe uključene u podsistem i mogu biti posredno zainteresovani).
* stavom rukovodstva da se ovaj vid komunikacije OBAVEZNO koristi, ne samo zbog rešavanja trenutnog problema, već i kao kvalitetan mehanizam za uvođenje novih snaga u posao (potrebno je da iščitaju tok razvoja podsistema, probleme na koje se nailazilo i načine na koji su rešavani).

[ vatri @ 17.08.2010. 13:26 ] @
Ja sam prije god dana radio od kuce i bio sam placen po satu, a sad radim u firmi i isto po satu i mogu ti reci da je meni lakse raditi kad sam u firmi. Iako pored mene sjedi vodja prodaje i preko puta neka podrska i u principu cesto se na telefon prica skoro non-stop, to me ne ometa u radu.
Dok recimo dok sam bio kod kuce, radim 1-2h onda ustanem malo, pa malo doruckujem pa pice, pa negdje vani odes ili kod drugara ili neko dodje...i tako - u principu dosta malo sam dnevno radio.
Jos jedna prednost rada u kancelariji je sto je poslodavac uglavnom u firmi i kad mi nesto nije jasno kako je zamislio, samo ga cimnem i dodje do mene (ili ja kod njega). Isto i za njega je bolje da si mu stalno dostupan.

"...Sto je sa strane ucenja? Je li bolje cuti savjetu iskusnijeg ili istrazivati i sam doci do njega?..."

meni je bolje da sam ucim i trazim rjesenja, ali nekad dobro dodje kakav savjet iskusnijeg
[ mmix @ 17.08.2010. 13:36 ] @
Pa sve je to stvar discipline, ako umes da organizujes svoje vreme i disciplinovano pridjes radu prokrastinacija nikad nije problem u kucnom radu. Ono sto x files kaze je malo veci problem, klinci (tata, ajde da se dobacujemo loptom), zena (e super sto radis od kuce, mozes da mi pomognes sa ovim...) i slicno :)

Meni je nekako menazment uvek bio odlucujuci faktor, ako imas analnog sefa koji voli da ti visi nad glavom i svakih pet minuta nesto micromanaguje onda je to smor za rad u firmi, ako imas dobru atmosferu i dobre lokalne resurse onda je rad u firmi bolji. Sa druge strane i prevoz do posla je faktor, prilicno vazan, ako treba dnevno da provodis 3 sata u prevozu rad od kuce je majka.
[ mmix @ 17.08.2010. 15:54 ] @
Hehe, tu je ekrem da pomogne ;)

http://www.elitemadzone.org/p2672707
[ Eurora3D Team @ 20.08.2010. 20:10 ] @
Slazem se da je organizovaniji rad u office-u ali nekad freelance moze da bude mnogo bolji i placeniji (pod uslovom da se dobro organizujes i da imas dobre projekte). Mislim da je za vecinu ipak bolji regularan posao u nekoj firmi.
[ 3way @ 20.08.2010. 20:17 ] @
Citat:
X Files:
Kada radiš kod kuće, često je nemoguće dugotrajno skoncentrisano raditi zbog prisustva žene, dece, roditelja, baba, deda, rodbine, prijatelja, neprijatelja, pitanja i potpitanja, uključenog TV-a, radija, Interneta, frižidera, piwa. Drugim rečima, previše je ometača sinhronizovano priključeno na tvoj nervni sistem. Drugo je kad si sam :)


Ovo je jedan od razloga zasto sam neopredeljen po ovom pitanju :)
Nekada vise volim da sedim u gacama, jedem lukac i kobajle i nesto kodiram, ali cesce mi je lakse da sedim u kancelariji i da u toj atmosferi da radim. Mozda bi za mene idealna kombinacija bila malo jedno malo drugo, ali dosta znaci kada si medju ljudima, pogotovo u slucajevima kada imas neku gresku (po obicaju skroz banalnu) koju sam ne vidis, pa prizoves kolegu u pomoc i onda sa 4 oka za cas otkrijete sta je problem....
Znaci, sto se mene tice, ofis 60%, kuca 40% :)
[ Shadowed @ 20.08.2010. 22:25 ] @
Citat:
mmix: Meni je nekako menazment uvek bio odlucujuci faktor, ako imas analnog sefa koji voli da ti visi nad glavom i svakih pet minuta nesto micromanaguje onda je to smor za rad u firmi, ako imas dobru atmosferu i dobre lokalne resurse onda je rad u firmi bolji. Sa druge strane i prevoz do posla je faktor, prilicno vazan, ako treba dnevno da provodis 3 sata u prevozu rad od kuce je majka.


Exactly :)