[ MagicMaster @ 17.08.2010. 16:41 ] @
Ja jutros otišao u poštu da pošaljem polovnu memorijsku karticu za PS2 u Bugarsku, poslao mi je čovek iz Bugarske da mu je modujem.

Odem u jednu poštu, namerno nisam zatvarao kovertu, trt-mrt, tamo ovamo, zove šefa, šef zove svog šefa, ovaj kaže moramo da zovemo poštu carina u BGu, da vidimo, zovu jedan broj, ovi im daju drugi. Zovu fdrugi broj, ovi im daju treći. Na trećem im neko nešto priča, ovaj kao klima glavom, čujem samo "Ne, fizičko. Ne fizičkom." Vraća mi koverat, i kaže "Ne može"!!!!

MOLIM? -Ne možete da pošaljete. -Kako ne mogu? -Lepo, to je "nešto", stvar, nije pismo. -Pa dobro, znam i ja da je nešto, treba da vratim čoveku. -Žao mi je , ne može. -Pa kako da pošaljem ja nešto odavde? -Žao mi je, ne mogu da vam pomognem.

Iza mene već red od 40 penzosa, ja pokupim ono, i odem..... Hebote, gde mi živimo.

Odem u drugu poštu, manju, u mom kraju, (ovo sam bio u glavnoj u Požarevcu, kao ono, računam, baš ako treba nešto ....) Žena koja radi na šalteru, pogleda, i samo reče: "Poštarina za ovo je 270 dinara ako hoćete preporučeno, ali morate da platite i 360 dinara uslugu carinskog pregleda! postoji mogunost i da vam vrate sa carine, ili da vam stigne uplatnica da platite carinu, ili da samo prodje. Da kucam? "
-Kucaj, šta da radim. Platim ja lepo 620 dinara, i još postoji mogućnosta da platim carinu na stvar koja IZLAZI iz zemlje, ili da mi je vrate, da ne daju da izadje.

Kako ja sad BratkuBugarku da objasnim da živimo u Srbistanu, da možda neće niakda na dobije svoju memorijsku karticu? Normalno da će da pomisli da ga vaćarim za karticu....

Strašno, ljudi moji. Strašno.
[ misao @ 17.08.2010. 17:51 ] @
Odem ja pre jedno mesec dana da se raspitam koja je cena da pošaljem ortaku u Hrvatsku neki DVD.

Kažu mi na šalteru "može samo ako je original DVD u celofanu".
Molim? A ako hoću da pošaljem film sa svadbe? Slike sa mora? Prvo će neko da pregleda, pa ako zadovoljava kriterijum, onda može?

Kaže "takvi su propisi". Inače košta oko 1000 dinara.

Odem popodne u drugu smenu, spakovao tri DVDa u neki časopis, sve u veliku kovertu, zalepio, adresirao.
Niko me nije ništa pitao, izmerili težinu, naplatili mi 920 din, stiglo gde je krenulo.

Ludilo. Propise i "propise" očigledno piše i tumači ko kako stigne.
[ tdjokic @ 17.08.2010. 19:27 ] @
Citat:
misao: Ludilo. Propise i "propise" očigledno piše i tumači ko kako stigne.
Tacno to. Ovde je sve otislo dodjavola, cisto ludilo. Ako niste primetili, ova drzava od pre nekoliko dana nema ni jednu jedinu raketu za odbranu od grada, a znamo koliku stetu grad moze naneti! Onda je jasno da ih bas briga za fizicka lica, za posiljke i slicno.
[ MagicMaster @ 18.08.2010. 08:50 ] @
Postavio sam istu temu i na benchu, tamo je mnogo ljudi imalo ista iskustva kao ja ..... bruka za naše zakone i službe. Čovek hteo da pošalje neispravan hard na reklamaciju u madjarsku, htelu da mu naplate troškove u iznosu "kupi nov hard" !!!! Bagra bre.
[ Goran Rakić @ 18.08.2010. 09:13 ] @
Tema iz 2004. godine: http://www.elitesecurity.org/t...nstvo-banalnost-ili-mozda-nije
Tema iz 2006. godine: http://www.elitesecurity.org/t...obrom-postom-carina-pri-izvozu

Ovde se izgleda radi o troškovima carinskog pregleda, a ne o carini. Na kraju izađe na isto, ali eto postoji razlika u nazivu.

[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 18.08.2010. u 10:23 GMT+1]
[ MagicMaster @ 18.08.2010. 09:52 ] @
Ma u redu je to (mislim, nije u redu, nego znam da nije to nije sama carina) , i meni je ova rekla da je tih 360 dinara carinski pregled, ali .... zašto? Zar ne bi trebalo bugarski carinik da brine šta mu ulazi u zemlju? Ako kontrolišu šta izlazi, zašto to moram ja da platim? I uvek postoji mogućnost da ako se tamo nekoj Evici nakrivi, da odluči da platim carinu na nešto što sam poslao van zemlje ...... smešno. Ili da mi vrate, bez mogućnosti slanja!!! Kako ja da objasnim onom tamo da meni država ne dozvoljava da mu ja vratim karticu. Šta će da pomisli o meni, da sam narko diler?

[Ovu poruku je menjao MagicMaster dana 18.08.2010. u 11:06 GMT+1]
[ misao @ 18.08.2010. 10:34 ] @
LOL
Još gore, pomisliće da si slepac koji hoće da ga zavrne za 20eur...

Kad bi stekao reputaciju narko dilera, bio bi ugledan i poštovan u zemlji i regionu...
[ Ivan Dimkovic @ 18.08.2010. 11:20 ] @
To je relikt socijalizma - to tesko umire kada se pacijent jednom inficira.

U normalnim zemljama za posiljke koje salju fizicka lica u inostranstvo >GRADJANI< potpisuju carinsku deklaraciju i tako odgovaraju za sadrzaj.

U bantu birokratijama, i to je jos jedan nacin da se uzme lova na konto neke "takse".
[ tdjokic @ 18.08.2010. 14:33 ] @
Teoriski, ima opravdanja za tih 360 dinara, odnosno za carinski pregled, kao prevencija da se ne iznosi neka ikona, slika, retka knjiga, sta ga znam, nesto od onih stvari koje ne smeju da se iznesu. Ali da ti brani da vratis glupu graficku karticu ili pokvareni hard e to je vec debilizam odrastao na slepoj birokratiji, to cak ni doktor Haus ne bi znao da izleci :-)

Na slicna nacin su zezali narod kad se pojavio Ubuntu Linux koga si mogao da porucis besplatno i po 20 diskova ako hoces, a oni otuda placaju sve - i CD i postarinu, ma bas sve, i onda se u posti stvorila gomila CD-a, zakrceni hodnici bili, jer zakon ne dozvoljava da ti neko salje kao poklon "stampani materijal" ili slican reklamni materijal, verovatno da ne "podrivas drustveni sistem"! Preduzecu moze a fizickom licu ne moze - tipicno zaostao zakon iz komunizma kad privatnih preduzeca prakticno nije ni bilo a sada ih ima koliko hoces, tako da im je ova "zastita" totalno bez veze u konkretnom slucaju.

Nazalost, ti totalitarni rezimi imaju bezbroj mana ali se desi nekad da neka od tih mana bude i korisna. Bas pre par dana citao sam na Yahoo sajtu da je Kina prema izvestajima za drugi kvartal ove godine, postala druga ekonomska sila u svetu, prestigli su Japan. I u mnostvu analiza i komentara tamo, jedan je napisao da je kineskoj vladi lakse da usmerava ekonomiju nego zapadnim vladama, jer je odlucivanje centralizovano. I hajde, budi pametan sada! A u Americi jos uvek postoje strepnje od onog "dabl dip", jos gore recesije nego sto je ova koja se kao smiruje.
[ navigare @ 28.08.2010. 19:10 ] @
ljudi, jel ste culi za autobuse ? pa sibnite busom i nema takvih problema
[ tdjokic @ 28.08.2010. 19:20 ] @
Citat:
navigare: ljudi, jel ste culi za autobuse ? pa sibnite busom i nema takvih problema
Tu gde moze da se sibne busom i nema problema sa carinom, ali kako da sibnes busom nesto u (ili iz) Bugarsku, Hrvatsku, Kinu itd.?
[ yolja624 @ 28.08.2010. 21:33 ] @
@ navigare
eh ta dobra stara vremena, sta sam sve tako "sibnutih" stvari iscupao iz autobusa... leeleeee... A oni vozaci su ili zesci krimosi ili idioti. Nikad nisam bio nacisto. Mozete misliti - prime paket i NE PITAJU sta je u njemu. Das njemu par EUR i on valja belo - nije problem. Glupak.

Jedan od boljih ulova mi je bilo cca 70-80 mobilnih telefona, sve ljudi odradili kako treba, baterije baska, kucista baska, ploce baska, ambalaza baska, sve po autobusu podjeljeno, posarafano ispod panela. A onda istovareno kod mene u magacin uz prijavicu. Steta, a najjeftiniiji telefon bio cini mi se oko 70 EUR... ali dobro, palo pa sta sad
- edit-
Hehehhe, upravo se sjetih lika
Umontirao covjek 150 pari italijanskih cipela u ventilacioni tunel iznad glava putnika... znaci, udjem da pregledam, osjeti se kako ona koza sa tih cipela "otpusta mirise" iz ventilacije... i naravno "pljas" odose cipele na bubanj u carinsku prodavnicu. Zao mi vozaca, mukica sta je sve pricao da se iscupa, prosto nije za forum
A oni putnici su htjeli da ga pojedu - skontali ljudi da nesto smrdi i davili se 100 km od Beograda do Race


Lijepo je to sa autobusima, ali kako to lijepo zna da se istovari na GP - a steta, a kazna... a jaoooo.

[Ovu poruku je menjao yolja624 dana 28.08.2010. u 22:45 GMT+1]
[ Machiavelli... @ 29.08.2010. 06:07 ] @
Ja sam iz USA slao sve i svasta. Niko te nista ne pita. Spakujes lepo u kartonsku kutiju, lepo zalepis, odes u postu napises sta je unutra kazes vrednost, uzmes osiguranje ako hoces i to je to.
[ Srđan Pavlović @ 29.08.2010. 09:30 ] @
Aa.... uvek sam se pitao kako oni u filmovima onako opusteno posalju u kutiji nekom osecenu glavu, onako postom samo.
[ flighter_022 @ 29.08.2010. 11:46 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Aa.... uvek sam se pitao kako oni u filmovima onako opusteno posalju u kutiji nekom osecenu glavu, onako postom samo.


Eto kako. Ili korupcija radi.
[ tarla @ 29.08.2010. 15:18 ] @
U BiH je isto njesra... Lani sam slao rođacima u Hr kopiju DVD-a sa moje svadbe... U pošti je prvo nastala opšta zbrka, onda se tražila neka šefica koja je pola sata nešto prčkala po računaru pa mi isprintala jedno 5 priznanica koje sam potpisao, uplatio, ....

Nakon što sam izašao iz pošte, zovu me na mobilni i kao treba još nešto da potpišem... Na kraju nekih 10KM sam vrisnuo iako nije ništa veće od običnog pisma...

Danas majko ženiš svoga sina...
[ yolja624 @ 29.08.2010. 17:08 ] @
"Budala, paprati i krivih drva nece nikad nestati... "

Realno - glupo do bola, ta nazovi sefica vjerovatno nema pojma sta ti je naplatila, ali je to uradila. Ti imas pravo da od nje trazis napismeno sta ti se naplacuje i na osnovu cega.
Mislim, vjerovatno bi ti sve to bilo preveliko cimanje za 10KM ali ja bi na tvom mjestu tjerao do kraja - dok ta persona ne ostane bez posla.
[ zemun88 @ 29.08.2010. 20:54 ] @
http://www.posta.rs/struktura/lat/posalji/paket-medjunarodni-fizicka-lica.asp

Evo ti sajt pošte gde je sve lepo opisano, tj. kako poslati paket, i pravila za određenu zemlju. Sve lepo piše samo treba čitati
[ tdjokic @ 30.08.2010. 03:42 ] @
Citat:
zemun88Sve lepo piše samo treba čitati
Hvala sto pomazes. Mozes li jos malo da pomognes? Pogledao sam zemlju Bugarsku, i potrazio sta je zabranjeno tamo slati i nigde ne pise da su zabranjene memoriske kartice, a upravo je memoriska kartica pokrenula temu.

Pogledao sam i za Hrvatsku i tamo nisam nasao DVD koji je takodje bio sporan.

Jeste, pise. Ali za Bugarsku je to samo 1 strana, pola strane zapravo, a za Hrvatsku 10 strana i nije ni malo lako da se nadje. Sa druge strane, NEPRIHVATLJIVO JE, da sluzbenici koji to rade svakog dana ne mogu da nadju. Obican covek moze da nadje ili ne, ali nije obavezan da nadje, a sluzbenik na posti je po definiciji obavezan da zna sta sme da primi a sta ne, a ako on licno ne zna trebalo bi da zna njegov pretpostavljeni ili sef postanske jedinice, ali da se daju proizvoljna tumacenje i u jednoj posti moze a u drugoj ne moze nikako se ne uklapa u ovo sto si rekao - "Sve lepo pise"
[ anon115774 @ 30.08.2010. 08:17 ] @
Citat:
A ako hoću da pošaljem film sa svadbe? Slike sa mora? Prvo će neko da pregleda, pa ako zadovoljava kriterijum, onda može?


Zapakujes sve sto imas u RAR sa nekom extra strong lozinkom i tako snimis na DVD pa im das neka pregledaju do mile volje :)
[ zemun88 @ 30.08.2010. 15:01 ] @
Pa izvrsis pretragu u pdf dokumentu. Ako nije navedeno, onda moze da se salje. Ali ako ti je toliko vazno, idi u glavnu postu i posalji. Ja sam slao isto nesto pre par godina u inostranstvo i to iz male poste, i sve su mi lepo poslali, pitali me sve ovo sto pise na sajtu i nije bilo nikakvih problema.

Ako nemaju pojma, ti lepo idi u glavnu postu

Pozz
[ tdjokic @ 30.08.2010. 16:23 ] @
Citat:
zemun88:  Ako nije navedeno, onda moze da se salje.
Uradio sam pretragu. Nije navedeno. Ali, cela tema postoji zato sto su pokretacu teme rekli u prvoj posti "Ne, ne moze da se salje." I zasto da idem u drugu postu? Ne moze posta da bude "malo posta" kao sto mrtav covek ne moze da bude "malo mrtav" - ili je posta ili nije. Sad cu da setam po gradu zato sto u posti ne znaju svoj poso?

A sta recimo u mom slucaju - zbog teske bolesti godinama ne izlazim iz stana i sve spoljne poslove obavlja mi trece lice. Ode u postu, oni kazu "Ne moze." i covek se vrati kuci neobavljena posla! Ne moze trece lice da mi resava probleme koje pravi posta sama. A ne pravi samo posta, svaka druga sluzba zeza, pocev od pekara do lekara, svuda neke slicne stvari 'moze - ne moze', 'ima - nema', zato sam ja ovoliko gnevan.

Sama posta me pre par dana bas prijatno iznenadila - slao sam u SAD neke kartoncice, pomocna ambalaza za nesto tamo sto treba da mi se posalje, koverat zvanican ali ogroman (nekih 35 x 25 cm) i sve zajedno malo cudno i jos sam trazio da ide avionom i ako moze preporuceno i sve je proslo ekstremno glatko i OK, cak me i cena iznenadila prijatno - tezina oko 150 grama + avionski + preporuceno + stize za 7 dana = manje od 400 dinara. Dakle, nije bas da sam "kontraprotivan" samo ocekujem normalno funkcionisanje javnih sluzbi.
[ zemun88 @ 30.08.2010. 17:42 ] @
Sad su me zamolili da posaljem neki dvd u inostranstvo, posto mi je internet spor pa mi upload nije brz. Pozvao sam moju postu u Prvomajskoj 8. u Zemunu. Zena koja radi na telefonu me je pitala jer je narezan dvd ili original. Ja sam rekao da je narezan. Rekla mi je da ostanem na vezi, i pitala je koleginicu. Posle par sekundi mi je rekla da je posiljka oko 244 dinara, i to preporuceno.

Meni su odgovorili u roku od jednog minuta. Mozda taj covek nije lepo objasnio sta je unutra, ili je bio nesporazum, ili ti ljudi nisu znali svoj posao. Nazoves glavnu postu i njih pitas u slucaju da imas neki problem
[ damso @ 01.09.2010. 08:15 ] @
Ludilo tesko.
Papci i nepismeni na salterima sa stranackom knjizicom.
Bagra.Sve to treba istjerati motkom.
[ ZanLepen @ 01.09.2010. 08:26 ] @
Jeste da sam Srbin nacionalista, ali vidim da bi bilo daleko bolje da su okupirali Nemci ili Ameri. Šta ja to imam od moje Srbije? Blokadu i papire..
[ gajo2 @ 01.09.2010. 11:24 ] @
Ja sam pre par godina slao flopi disketu (hmm pa bilo je davno) u Ameriku i nisam imao nikakvih problema, nisam platio nikakve carinske gluposti. Jednostavno das u kovertu sa pismom, ona izmeri i salje. Ne vidim zasto si ti objasnjavao da je to memorijska kartica itd. kad oni na posti ionako ne znaju sta je to, pa normalno da je te j*** u glavu zbog toga.
[ LOVELORD @ 02.09.2010. 02:31 ] @
Sta se nervirate... meni u nekoliko posta nisu hteli da prihvate slanje 35 nalepnica autoudruzenja u Sloveniju...

Kao ne mogu oni to da salju itd itd... I na kraju poslao autobusom... Tutnuo vozacu 200 dindzi i on odneo kovertu...
[ korak @ 06.09.2010. 23:41 ] @

Carinici nose uniforme, a oni koji nose uniforme...

Ja kupio 50 kom. mikrokontrolera od Mausera (USA). Lepo došli, platio sam carinu, ali i na transportne troškove (roba oko 120 EUR a transportni troškovi 98 EUR), i platio špoditeru. Došao paket, otvorim ga a ono folija u kojoj su mikrokontroleri cela, dakle nije bilo carinskog pregleda. Za nesreću unutra upakovano samo 45 mikrokontrolera. Obavestim o tome Mausera, ljudi prihvate reklamaciju i pošalju mi 5 km. koja stignu za 2 dana, ali i troškovi transporta od 28 EUR. E sad, carina hoće opet da mi naplati, ali i špediter. Džabe im objašnjavam da su to već naplatili, i da je njihova greška što pri carinskom pregledu nisu ustanovili broj komada. Bilo mi je skupo kada sve troškove podelim sa 5, mikrokontroler postaje skup ko sirće i obavestim Mausera da odbijam da primim robu. Oni me obaveštavaju da se ni njima ne isplati da im se vraća roba i daju nalog Fedexu (koji je i špediter) da carina unište robu.

Ovo je za zbogom pameti.
[ yolja624 @ 07.09.2010. 05:36 ] @
@korak
Citat:
Carinici nose uniforme, a oni koji nose uniforme...

Sta hoces time da kazes? Generalizovanje bilo koje vrste moze da uvrijedi nekog ko se ne uklapa u tvoje predrasude.

Da se vratim na tvoj slucaj.
Prvo - otvaranje posiljke i pregled robe je negdje uvjetovan "slobodnim uvjerenjem" dal je nesto za pregled ili ne.
U nekim carinskim sluzbama posiljke koje su za pregled odredjuje bukvalno racunar. Nekad gledaju samo papire, nekad i papire i robu, a nekad bas nista, samo provjere gdje je svrstano i kolko se naplacuje. A tu proceduru odredi PC po nekom svom algoritmu... ne bih da sirim puno o tome.

To sto su tebi naplatili dazbine na prvoj posiljci, gdje je pisalo da ima 50 mikrokontrolera - bilo njih manje ili vise - to je bilo to za tu posiljku. U cijenu posiljke ulaze i troskovi transporta - jer da nije bilo transporta ne bi bilo ni posiljke. To je jedan od osnovnih propisa i na cemu se i zasniva obracun dazbina.
Sljedeca posiljka od 5 mikrokontrolera je, sa aspekta carine, potpuno nova posiljka i apsolutno nema veze sa prethodnom. Ti mozes da tvrdis da je u prethodnoj bio samo 1 a da su naplacene dazbine na 50 ili da je bilo 50000 pa ti u plusu. To nista ne mjenja. U ovoj posiljci su otvorili, prebrojali i izracunali dazbine i tebi je to bilo puno. I to je ok - ali nije van pameti vec jedino moguce i realno rjesenje to sto je uradjeno.
[ tdjokic @ 07.09.2010. 07:14 ] @
Citat:
yolja624: @korak

Sta hoces time da kazes? Generalizovanje bilo koje vrste moze da uvrijedi nekog ko se ne uklapa u tvoje predrasude.
Covek se malo poigrao recima, nije hteo da vredja direktno, ali JE U PRAVU. Unoiforma po definiciji namece onome ko je nosi da se bezuslovno drzi pravila sluzbe, bez emocija i razmisljanja, sto te ljude cesto dovodi u apsurdne situacije.

Konkretan primer: godine daleke 1975 kupio ja u Italiji mali aparat za crtanje, sto zvuci vrlo komplikovano i vazno, a u stvari se radi o dve aluminijumske cevi, po kojima klizi jednostavn mehanizam sa 2 lenjira a sve se to stavi na neku ravnu dasku i tako se nekad crtalo. Vrednost vrlo mala, nikakva opasnost u smislu eksploziv, zapaljivost itd. Ja to javno donesem na carinu u Roznoj dolini i prijavim. Uzme jedan carinik u proceduru, razmatra neko vreme i kaze "Ne moze." Sta ne moze? "Ne mozes to da uvezes." Pazi, stvar je u rangu igracke, i po vrednosti i po vaznosti, ali on ne da. U njegovoj svesti je to proizvodno sredstvo, sa kojim cu ja mozda da radim na crno i da se obogatim itd., itd.

Ja pocnem tu da kukam, skupise se njegove kolege i koleginice, vide ljudi da je ovaj odlepio nacisto. Pocese da mu objasnjavaju da to ima svaki student ali onda on njima "E, ali on nije student." sto bi od prilike znacilo da cim zavrsis studije moras da unistis "sredstvo za proizvodnju"? Tu ga one njegove kolege i koleginice uhvatise da ubedjuju dok nije popustio, jer vide da im bruka profesiju i puste me da uvezem uz neku minimalnu carinu.

Da se vratimo na pocetak. Tebi smeta generalizovanje oko uniformi a ne smeta ti sto se carina naplacuje od prilike od oka? Pusti ti to - racunar, pa algoritmi, ovo, ono, to JESTE od oka. Meni dodje neka sitnica, vrlo lagana, vrlo mala cena prevoza, vrednost robe 200 dinara, a carina preko 600 dinara, a drugi put prodje i nesto vece bez carine. Po mom misljenju sadasnja tehnologija pruza mogucnost carini da naplacuje carinu za sve i to prema stvarnoj vrednosti, koja se cesto moze vrlo lako naci bas zahvaljujuci Internetu. Uvek je prisutna oznaka, bilo kao model proizvodjaca, bilo kao artikal kod prodavca, a cesto i jedno i drugo i za tili cas mozes videti sta je to sto drzis u rukama i kolika je cena kod doticnog prodavca, koji se takodje moze lako identifikovati sa pakovanja posiljke. Nema lazi, nema prevare.

U konkretnom slucaju, oko ovih 5 mikrokontrolera, korak je pogresio, jer je mogao da reklamira kod carine da mu je nestalo 5 komada. Naravno, ako je u dokumentaciji pisalo 50 komada. Znaci, da ih davi bez veze i pardona. A on im lepo rekao o cemu se radi i oni to nisu prihvatili iako inace od oka naplacuju carinu, kako smo gore utvrdili.

Buduci da se spominje spediter, mislim da postoji jedan problem. Desavalo mi se, da mi posiljke koje idu postom, budu oslobodjene carine i postar ih samo ubaci u sanduce, bez i jednog dinara dodatnog placanja ili ako su malo vece plati se oko 300 dinara za isporuku. Medjutim, NIJE SE DOGODILO NI JEDAN JEDINI PUT DA JE NESTO STO JE ISLO KURIRSKOM SLUZBOM OSTALO NEOTVORENO I NECARINJENO. Jeste, korak kaze da je folija bila cela, ali to ne znaci da nisu otvorili i proverili da li je unutra ono sto je deklarisano, a to se moze utvrditi i bez cepanja folije, ali UVEK, ALI OBAVEZNO UVEK naplacuju carinjenje i jos neke takse i troskove tako da pretpostavljam da ono odredjivanje da li ce se nesto cariniti ili ne metodom slucajno uzorka vazi za neki drugi rezim uvoza, posta ili nesto slicno.

Jos jedan sveziji primer oko unirfomi(sanog) nacina razmisljanja. Pre godinu, dve, dok je operacioni sistem Ubuntu Linux bio velika novina, doticna firma je sirom sveta slala besplatne promotivne CD-e, na kojima je bio iskljucivo taj operacioni sistem, nikakva reklama, propaganda, bas nista. I po celom svetu su to normalno razumeli i prihvatili, ali mi Balkanci jok. Srbija i jos jedna republika bivse Jugoslavije su neko vreme to zabranile i bili smo javno zigosani preko Interneta, doziveli smo medjunarodnu sramotu, jer se pokazalo da ovi nizi sluzbenici disciplinovano izvrsavaju zakonsku odredbu koja zabranjuje fizickom licu da prima besplatan materijal od bilo koga u vecim kolicinama (sama firma Ubuntu je molila da se porucuje vise komada, 10, 20, i da se to deli kolegama, jer im je tako jeftinije). Istovremeno, visi sluzbenici i strucne sluzbe nisu pratile savremene dogadjaje na IT podrucju i nisu blagovremeno obavestile nize sluzbenike da se to moze mirno izuzeti iz one zabrane, jer svako moze da procita sta si ti dobio na tim diskovima, nikakva tajna niti opasnost za stabilnost drzave i vlade. To je potrajalo vise meseci, hodnici posta po Beogradu su bili prepuni kolica prepunih CD-ima koje niko nije mogao da uzme. Za divno cudo, ljudi u N.Sadu nisu imali te probleme, valjda su oni tamo ranije ukapirali o cemu se radi. E kad su svi u posti naucili sta je to, taj cudni Ubuntu, onda je zabrana ukinuta.
[ ZanLepen @ 07.09.2010. 10:12 ] @
meni realno ova država samo stvara probleme, i ne vidim čemu mi treba. Samo nešto skupljam, uveravam, mastiljarim, pečatiram.
[ VladaSu @ 07.09.2010. 15:14 ] @
Bilo gde samo ne tu.
Ako se do sada nisi razocarao u svoju drzavu mislim da je vreme.
Placas poreze i doprinose i onda jos jednom sve placas: carinu, televiziju, faklutet, doktora, izlazak policije, izlazak vatrogasaca, drumarinu preko registracije auta (vec placas preko akciza).
Placas astronomske cene drzavnih preduzeca kao sto su grejanje, struja, telefon, voda javni prevoz ... sve ovo je minimum duplo skuplje od ekonomski isplativih cena a svi oni posluju za gubitcima.
Jedino resenje je da odes odavde i nikada se ne vratis jer nikada ni nece biti bolje. Ljudi u Srbiji su zaboravili kako se zivi, sta je logika, sta je pravda, sta je pravo ....

[ yolja624 @ 07.09.2010. 17:52 ] @
@tdjokic
Citat:
Covek se malo poigrao recima, nije hteo da vredja direktno, ali JE U PRAVU. Unoiforma po definiciji namece onome ko je nosi da se bezuslovno drzi pravila sluzbe, bez emocija i razmisljanja, sto te ljude cesto dovodi u apsurdne situacije

A vidi ti sad to - "covek se malo igra recima"???? "Ne vredja direktno" - a onda ti tvrdis da je u PRAVU! I ti se "igras recima i malo vredjas okolo"? Zanimljiva koncepcija...

Nadam se da shvatas da apsurdnost nije moguce izbjeci jer ne postoji nacin da zakonodavac izmisli svaku mogucu situaciju, a mora da da najsire i najpreciznije moguce pravilo ponasanja u vidu zakona i podzakonskih akata. A onom jadniku u uniformi, koji se nalazi izmedju cekica i nakovnja, (ima lopova ali ima i postenog naroda u uniformi) ponekad je veoma tesko da se bori sa "sefovima" iznad sebe i sa narodom koji je generalno neobavjesten o svojim pravima ali i obavezama.

Citat:
Da se vratimo na pocetak. Tebi smeta generalizovanje oko uniformi a ne smeta ti sto se carina naplacuje od prilike od oka? Pusti ti to - racunar, pa algoritmi, ovo, ono, to JESTE od oka. Meni dodje neka sitnica, vrlo lagana, vrlo mala cena prevoza, vrednost robe 200 dinara, a carina preko 600 dinara, a drugi put prodje i nesto vece bez carine. Po mom misljenju sadasnja tehnologija pruza mogucnost carini da naplacuje carinu za sve i to prema stvarnoj vrednosti, koja se cesto moze vrlo lako naci bas zahvaljujuci Internetu. Uvek je prisutna oznaka, bilo kao model proizvodjaca, bilo kao artikal kod prodavca, a cesto i jedno i drugo i za tili cas mozes videti sta je to sto drzis u rukama i kolika je cena kod doticnog prodavca, koji se takodje moze lako identifikovati sa pakovanja posiljke. Nema lazi, nema prevare.

Smeta mi generalizovanje! Pljuje se po jednom kompletnom zanimanju - kretena ima svuda, ali carinik i policajac je mnogima trn u oku! Pa pogledajte, gospodo, malo profesore, ljekare, sudije, tuzioce... njih niko zivi ne proziva, ali zato carinik!!!! AAAA lopov, glupak, ovo-ono...
I postoje carinske sluzbe u kojima RACUNAR (algoritam, i slicno) odredjuje sta ce da se radi sa posiljkom - Evo, na primjer, Malta, Rumunija, Makedonija, Bosna i Hercegovina... A licno sam ucestovao u implementaciji sistema u BiH i apsolutno znam sta pricam. Sistem se zove Asycuda i napravljena je od strane UNCTAD-a (jedne agencije u sastavu Ujedinjenih Nacija za pomoc nazadnim carinskim sluzbama)

Ti i ja smo vec jednom imali slicnu raspravu gdje sam prihvatio tvoje argumente da jednostavno nemas nacina da rijesis svoj problem sem uvozom odredjenih roba. Ja sam ti tad fino objasnio da postoji metod da rijesis sve svoje probleme sa uniformisanim licima. Medjutim, cini mi se da nisi prihvatio moju sugestiju.
Vrijednost robe se ne utvrdjuje prema cijenama na internetu vec po osnovu fakturne vrijednosti "ad valorem" + troskovi transporta koji ovise o paritetu - tj. ko placa te troskove Na Netu moze da pise sta hoces i nije mjerodavno pred onim ko kontrolise, tebi toliko mrskog, carinskog radnika. A tog carinskog radnika vise plasi ta revizija nego sto ga plasi necija prica po forumima.

Sto se tice @koraka - ja lijepo objasnih! Ovi su vidjeli da pise 50 i to prihvatili i naplatili dazbine na vrijednost koja je navedena u fakturi JER MORA TAKO! Nisu brojali jer nisu smatrali za potrebno! Nema sta da ih DAVI jer nema CIME! Sam @korak je rekao da folija NIJE BILA OSTECENA JER NIJE BILO PREGLEDA posiljke! Nisu carinici smatrali za potrebno da broje!

A onda je @korak dosao sa dodatnih 5! I super - ali to je DRUGA POSILJKA - veze nema sa prethodnom sem u saznanju i tog carinika i tog @koraka - ali to za reviziju koja ne zna ni @koraka ni tog carinika ni te dve posiljke ama bas nikakve veze nema. Znaci - nov postupak! Cao - kome se ne svidja nek mjenja zakon! Dok je ovaj vazeci taj se sprovodi. To sto ti utvrdjujes da je nesto "od oka" to ni slucajno ne znaci da je to apsolutno tako vec da je to samo tvoje vidjenje stvari. Ni slucajno to ne znaci da si ti u pravu. Vec moze da znaci da jednostavno ne znas kompletnu pricu. Ili jos gore, neces da je znas... sto je moje misljenje - tebe nista sem tvog vidjenja jednostavno ne zanima!

Tema Ubuntu:
Pazi, ne znam sta si po zanimanju - ali da ti kazem, zakon i podzakonska akta ne donosi UBUNTU ili neko iz bijelog svijeta vec onaj ko ti daje platu! To sto su u Novom Sadu skontali prije nego u Beogradu, to samo znaci da se neko od ovlastenih u Carinarnici Novi Sad brze odreagovao internim uputstvom nego sto su to uradili u Beogradu koji su to rijesili zvanicnom uredbom (sto je ispravniji nacin rjesenja problema)
U carinskom postupku postoji institut "naknadne naplate dazbina" sto je tom u Novom Sadu omogucuilo da pusti ispod carinskog nadzora te UBUNTU disto cd-ove, s tim da ce to donosenja zvanicnog uputstva u tom slucaju moze naknadno donijeti odluka o naplati dazbina ako bude bilo tako odluceno.

Mada... pitam se dal ja ovo pisem nekome ko ce to shvatiti ili ko ce probati sad da se prepire dal je djavo crn! Evo - crn je! Ali zelim da se cuje i druga strana - sit sam vise samo jedne te iste price kako neko nekog upropastava.

@ZanLepen
Ko te tjera da bilo sta ovjeravas? A... da, treba ti ponesto? I drzava ti i te kako treba - jer da je nema, ne bi bilo policije, skole, bolnice... pa trk u kameno doba pa ko koga... bas zanimljivo.

@VladaSu
U svakoj drzavi se placa carina/porez/doprions/voda/struja/telefon... Ja imam kontakte sa ljudima koji zive u EU, Kanadi, Australiji... i sve je to isto/slicno! Nema to veze sa drzavom. Nijanse su u pitanju. Tebe drnda sto placas javni prevoz? Pa u Londonu se placa metro, a i u Nju Jorku... ako to mora u takvim drzavama sto se ne bi placalo i u Srbiji?

A pravo i pravda je svakako relativna stvar, jer svako posmatra pravo i pravdu samo iz svog uskog interesa. Cim to nije u skladu sa necijim interesima, direktno se transformise u Kalimera i onda mantra "to je nepravda..."



[ Goran Rakić @ 07.09.2010. 18:43 ] @
@yolja624 Ja nemam problem sa plaćanjem poreza. Verujem da bi carine trebalo smanjiti i ukinuti zarad otvaranja tržišta i slobodne trgovine, ali shvatam sadašnju realnost. Međutim smatram izuzetno nepravednim sam carinski postupak.

Razne takse, pregledi, pa ako me sećanje ne vara, tu je čak i taksa za žalbeni postupak koja se plaća bilo da se žalba uvaži ili ne. Netransparentne i komplikovane procedure. U normalnoj državi moralo bi da interes svih bude da se informacije učine dostupnim, da se postupak pojednostavi i smanje svi nepotrebni dodatni troškovi. Da težimo tome da usluga države bude brža i jeftinija. Zašto ne bih mogao da preuzmem dokumentaciju, popunim, platim preko Interneta i klik-klik obavim celu proceduru bez nerviranja?

Carinski propisi su zastareli u smislu da ne uvažavaju realnost kataloške i Internet trgovine gde je reč o uvozu malih količina i relativno niske vrednosti robe. Pre par godina trebalo je da primim paket Google čaša, tanjira, i sličan pribor. Dakle 15 tanjira, 15 čaša. Platio sam, tj. Google je platio, trošak izlaska sanitarnog inspektora i pregled i još neke takse u istoj vrednosti kao da sam uvezao i šleper ili kontejner u luku. To nije normalno.

Postoje propisi da su knjige oslobođene carine, ako ne grešim, plaća se samo porez. Od kakve je to koristi kada građani ne mogu da sami obave proceduru (koja je veoma automatizovana, jeste knjiga, vrednost, porez, uplatnica, gotovo) već država dopušta špediterima pljačku (famozni trošak otkupa carinskog ili kod već lista). Ako je država pronašla interes u izuzimanju knjiga od carine, čemu trošak carinskog pregleda koji je i veći od iznosa carine?

Nije mi jasno ni zašto bi carina uključivala i troškove transporta. Da li se carini gorivo ili avio karta kada se lično ide u kupovinu? Zašto se onda carina naplaćuje na trošak transporta od koga Pošta Srbije ima i te kako koristi i zaradu? Nemoj samo da ti odgovor bude zato što tako kaže zakon. Zakoni moraju da prate korak sa vremenom, a ne da budu izgovor da se ne promeni apsolutno ništa.

Kao i u mnogim drugim poslovima, država je ovde bahata i bezobzirna prema sopstvenom građaninu. Bez vizije i ciljeva, da preguramo dok god su moji iz stranke na vlasti. A ti se onda čudiš zašto su ljudi nervorzni?
[ yolja624 @ 07.09.2010. 19:32 ] @
@Goran Rakić
Otvaranje trzista??? E pa ta "globalizacija" je od Kine napravila ono sto je napravila - gomila nekvalitetne robe, po "cijenama" koje su u*ebale domacu privredu, pa je Kina 2 sila svjeta a nase fabrike zvrje prazne...

Carinski postupak ja ne branim - samo navodim cinjenicu da je takav kakav je - i dok se ne promjeni mora se postovati.
Najveci dio carinskog postupka je harmonizovan sa EU... kao i sama carinska tarifa. Sto se tice visine carinskih stopa, to neko procjenjuje ko to daleko bolje umije da procjeni nego bilo ko na ovom forumu.

Sto se tice tog pregleda casa to nema nikakve veze sa carinom - to radi sanitarna i trzisna inspekcija. Vama gospodo sve sto ima veze sa uvozom - kriva je carina, a sve ostale sluzbe ili ne spominjete ili su vam beznacajne.

Troskovi transporta uvecavaju cijenu proizvoda - u zato sto su prema medjunarodnim konvencijama, u skladu sa odredjenim paritetom (molim te, da ne sirim sa paritetima) uvecavaju vrijednost robe! Zakon je uskladjen sa GATT konvencijom i molim vas ako zelite da pricamo o necemu, procitajte ponesto
Lijepo stivo http://www.upravacarina.rs/lat...nice/CarinskaVrednostRobe.aspx

I da, posta Srbije nije DRZAVA - vec firma koja nema obavezu punjenja Budzeta. A carina ima tu obavezu i od osnovnog je OPSTEG interesa.

I objasni mi u cemu je interes SVIH gradjana zbog potrebe relativno male grupe ljudi da kupuje neku robu preko NET-a? Sta mislis dal bi bila drzava bahata pa ukine sve carine i poreze, raspusti sve socijalne institucije, policiju, vojsku... i onda anarhija? Pa daaaaaa...
[ misao @ 07.09.2010. 19:47 ] @
Au brate... Bices direktor carine za dve godine, samo udri ovako!
[ yolja624 @ 07.09.2010. 20:21 ] @
@misao
Od svih mogucih misli koje si mogao da smislis i da napises,ti ovo napises ovo? Ne znam samo na osnovu cega si dobio ideju za nick...
Ako nemas neki kontra-adut, a ti jednostavno cuti.
[ Goran Rakić @ 07.09.2010. 20:28 ] @

Samo ti čekaj u redu za mleko i divi se snazi države. Razvoj se ne dešava zatvaranjem u obor, ali kao što rekoh, svako može da ima svoja uverenja, i trenutna situacija je kakva jeste.

Carinski postupak bi trebalo da je lakše promeniti, u interesu svih koji "uvoze nešto sitno". Izvini što kao neuk sve troškove pri uvozu delim na porez i carinske troškove. Ja ni u jednom trenutku nisam kritikovao carinike koji sprovode propise već državu što ih ne izmeni. I zato, iz te perspektive, zaista je irelevantno da li je nešto prelevman, sanitarna taksa, trošak carinskog pregleda ili nešto treće. Sve je to prihod države koji ona otima pri uvozu robe.

[ yolja624 @ 07.09.2010. 20:30 ] @
@Goran Rakić
I onda se pojavi i tvoja misao? Pa prosli post ti je bio konkretniji... ovaj, blah... znas ti to i bolje...
Kakve veze mleko ima sa temom? Da nisi nesto nervozan? Ili ces sad preko ebay da narucis i mleko da ne bi cekao u redu??? :P
[ misao @ 07.09.2010. 20:42 ] @
E jesi nam spustio sad, svaka ti čast... Možeš ti i dalje od direktora carine, samo udri...
[ yolja624 @ 07.09.2010. 20:54 ] @
@misao
Ma ti se sam spustas, ne znam samo dokle mislis?
[ tdjokic @ 07.09.2010. 22:25 ] @
@yolja624 - nema smisla da zaostravamo diskusiju bez potrebe, jer sam ubedjen da je svima nama zelja da i narodu i drzavi bude bolje.

Ne mrzim ja nikoga. Svestan sam cinjenice da ni carinicima nije lako, pogotovu onima koji rade na terenu i imaju posla sa svakakvim ljudima. A nije lako ni onima koje zatrpaju gomilom paketa svakog dana. Ali se radi o necem drugom.

U masi stvari kasnimo za svetom. Ne znam ko je za to kriv, ali je tako. Na primeru Ubuntu sam ti pokazao dokle je to doslo, da nam se ceo svet smeje. Ispali smo nepismeni i zaostali. Ako je tebi to svejedno, onda mi je iskreno zao.

Druga stvar - ebay je velika i jaka organizacija. Imaju gomilu regulativnih akata a verujem, iako nisam nikakav advokat niti imam ikakvo pravno obrazovanje, da mogu da upotrebe i pravi sud, ne samo forumski, ako zatreba. I sad ti kazes da revizor odredjuje vrednost robe ad valorem pa te molim da mi kazes kako? Postoji roba koja se na ebay nudi na 100 pozicija, samo je razlicito vreme pocetka i kraja aukcije, a na nekim mestima postoji i neka fiksna cena za "Kupi odmah". Gde ce revizor naci vrednost neke robe ako se to ovde jos ne prodaje i nudi se samo na inostranim sajtovima? A kad ja kliknem na odredjenom sajtu, za odredjenu robu, na "Kupujem" automatski sam podlozan odredjenim pravilima koja su obuhvacena vec spomenutom regulativom i tu nema laganja i muckanja. Svaka prodaja ima svoj jedinstveni broj i svako moze proveriti koliko je kupac platio a koliko prodavac dobio. Pa postoje racuni na PayPalu i slicnim servisima i na kraju, postoji i podatak na mom racunu u banci vezan za tu kupovinu. Naravno, ti podaci su zasticeni od javnosti ali nema razloga da na zahtev carine to i ne pokazem, jer nista ne skrivam. Sve se lepo vidi, od moje pocetne porudzbine, na kojoj su podaci o sajtu sa koga kupujem, sta kupujem, kolika je cena na sajtu, koliki je iznos lokalnog transporta, pa zatim postoji dokument iz koga se vidi koliko sam platio po toj porudzbini za nabavku robe i kasnije za transport ovamo. Da je srece, to bi moglo lepo da se prilozi uz fakturu i gotovo. Ali ne zaboravi da smo tek nedavno dobili mogucnost da placamo karticama (PayPal jos ne radi za nas), sto se uklapa u ono o kasnjenju drzave kao celine.

Druga je stvar sto neki prodavci pisu duple fakture i pisu tamo "poklon" ali ja ne pricam o tome, to je bez veze. Bas ce neko meni da poklanja svakog meseca po nesto, cas 10$, cas 35$, itd., a ja Pera Peric a on svaki put razlicit Kinez / Hongkongovac!

Takodje mi je jasno i da se transport racuna u vrednost robe, pa je podlozan carini. Sve je to meni jasno i prihvatam a nerviraju me samo ocigledne anomalije i nerazumevanje.

Ja se cak zalazem za strozije carinjenje ali da bude transparentno, regularno i ujednaceno. Ne shvatam ni razliku u cenama procedure na aerodromu i posti. U zadnje vreme mi posiljke preko poste redovno carine, carinici savesno rade svoj posao, budzet se puni, ja se ne bunim, ali je cena procedure nesrazmerna i cini mi se da je mnogo jednostavnija nego na aerodromu. Ne mogu da se setim nase prethodne debate o ovome, ali sada imam Internet karticu i nasao sam nacin da stvari transprotujem americkom pa nasom postom i zivot mi je mnogo laksi, a u tome nista ne krivim carinike! Posrednicka firma na fakturi napise nesto bez veze, manje naravno, misli da mi cini uslugu, i neces verovati - carinik lepo u svom obracunu naveo u cent cenu koju sam ja zaista platio prodavcu, lepo okrenuo Internet i nasao tamo zvanicnu cenu. Bas sam bio ponosan zbog toga sto se carinik poneo kao savremen i moderan covek! Nema tog revizora ko ce naci u tom postupku gresku, jer je predmet fizicki tu a logicno je da sam ga kupio za najnizu mogucu cenu (ali jos uvek vecu nego sto je onaj otuda lazno napisao na fakturi).

Dakle, mozes mi verovati da ja ne mrzim ni jednog pojedinca ili sluzbu, ali mrzim javasluk i nesposobnost. A i ostale profesije su jadne, samo smo sa njima u drugim odnosima, pa ih zato manje napadamo. Evo ti primera: u nekom filmu, covek gleda u predvecerje kroz prozor sa nekog visokog sprata, na grad, u kome iznenada nestane struja. I onda taj tamo Amerikanac kaze nesto kao "Izgleda kao blackout (pomracenje, zamracenje, nestanak svetla)" a nas vrli prevodioc preveo: "Ovo izgleda kao nesvest!" sto jeste slicno, ali ne moze grad da padne u nesvest!

Dace bog da i kod nas bude svega, pa da nam kupovina na Internetu bude zabava a ne nuzda
[ Ivan Dimkovic @ 07.09.2010. 22:30 ] @
Koliko razumem problematiku sa uvozom robe u Srbiju, sama carina nije problem vec iskljucivo nacin na koji firme poput DHL-a i UPS-a posluju naplatom visokih tarifa za spediterske usluge fizickim licima pri uvozu, pa tako cesto vrednost spediterskih usluga visestruko prevazilazi cenu robe.

Kada bi se to resilo, sama procedura ne bi bila nista razlicita od EU. Problem za ljude koji kupuju online nije carina vec cinjenica da Srbija nije u EU. I u EU morate platiti porez (i nekad i carinu) za robu uvezenu u EU - naravno, posto je EU bescarinska zona daleko veca, mnogo manje ljudi procentualno ima potrebu da uvozi nesto van te zone za licne potrebe.

Sto se otvaranja paketa za izvoz, to jeste besmislica i ocigledno drzava nema poverenja u sopstvene gradjane da garantuju svojim potpisom za sadrzinu paketa - to je verovatno zaostavstina nekih starih birokratskih vremena, posto je komunizam jako tesko izbaciti iz pacijenta... obicno umire sa njim.

Inace ja sam skoro imao situaciju da moja majka treba meni nesto da posalje >u pismu< u DE.

Otisla zena u svoju postu gde je sacekala fascinantno neobrazovana radnica koja je tvrdila da u Nemacku nije moguce poslati pismo sa povratnicom (!!!) i kategoricki odbijala da to proveri - ja sam se tu toliko iznervirao zato sto je moja majka posle mene zvala i pitala zasto trazim od nje nemoguce - na kraju sam joj rekao da ode u glavnu postu i zavrsi posao. Posle ubedjivanja zena otisla i zavrsila posao bez ikakvih problema u glavnoj posti. Ali sve to je moralo da kosta vremena i zivaca, raspravljanja i suocavanja sa nicim drugim nego bezobraznom i nedopustivom bahatoscu i neobrazovanjem radnika Poste koji su verovatno primljeni na posao po ko zna kojoj osnovi.

To je ono sto strahovito nervira - tolika kolicina nerazumevanja u sopstveni posao - moguce je i da cela ta prica sa carinskim pregledom za izvoz nije toliko obavezna propisima koliko bahatoscu lokalnih radnika :(

Ako vam se takav neki zalomi... nista se ne moze uraditi. Ja nemam reci kojima mogu da opisem takav javasluk i bezobrazluk. Takvi ljudi kao doticna radnica jednostavno moraju popiti otkaz, ako se zeli imati normalna usluga.

Ti ljudi i sistem koji ih drzi na poslu su rak rana Srbije.
[ yolja624 @ 08.09.2010. 05:43 ] @
@tdjokic
Ne pada mi na pamet da zaostravam, volim argumentovanu diskusiju, a ne onakve komentare.

Da bi tvrdili dal kasnimo za svijetom, moramo prvo da znamo kako je u tom svijetu. Ja znam kako je ovdje - a znatno manje znam kako je u svijetu. A rekao sam ti vec da sam radio taj posao i iz te sam struke i svakako to bolje znam od vecine forumasa kako je i ovdje i tamo.

Sto se tice Ubuntu ili slepera kafe, roba je roba - i sto se tice carinskog postupka nema neke razlike ni "ovdje" ni "tamo". Ubutnu dolazi na mediju (cd ili dvd) koji odredjuje da se sam softver carini po nekoj stopi carine. E sad, niko ne carini UBUNTU - jer u carinskoj tarifi ne postoji stav za SOFTVER! Taj ubuntu se svrstava u CD/DVD medije i carini se po stopi koja je odredjena za medij na kom se ubuntu nalazi. E da bi se samo UBUNTU oslobodio dazbina, neko mora da napise komentar ili objasnjenje - tu "zdrava pamet" ne pomaze, vec samo papir jer u JCI neko mora da napise da je roba oslobodjena placanja dazbina po "Zakonu o XXX, clan XX, stav x". Tako je i "ovdje" i "tamo". Smijeh svijeta cariniku nista ne znaci, jer zna ko mu daje platu.

Ebay nije drzava vec firma - regulative ebay nisu u skladu ni sa jednim medjunarodnim propisom vezanim za spoljnu trgovinu jer ne moraju da budu. Kakve veze ima Ebay sa GATT konvencijom recimo? Nikakve a ni ne mora da ima. Cime Ebay garantuje drzavi Srbiji? Nicim.

Revizor ne odredjuje ad valorem - to sto je vrijednost robe pise na robnom dokumentu koji prati robu, plus transportna dokumenta, dokumenta o osiguranju... i sve sto tamo pise kao pribitne i odbitne stavke odredjuju cijenu robe - ad valorem, kao stvarno placene vrijednosti od strane kupca ka prodavcu sto cini carinsku osnovicu. Recenica duga ali istinita. Revizor samo pokupi papire i sabere stavke i pita carinika zasto nisi naplatio potrebne dazbine? Spuca ga na disciplinsku ili ulicu/zatvor a tebi se naknadno naplati carina i PDV. Jednostavno tako. I tako je svuda - jer odredjivanje carinske osnovice je uglavnom svuda tako. Samo na jednu robu ne ide ad valorem odredjivanje carinske osnovice, a ti mi reci koja roba ne postuje to pravilo? Ja znam koja i zasto
PayPal nece da radi sa nekim drzavama jer ih ne smatra dovoljno pouzdanim. Drzava nije narod vec narod drzava. To vise govori o nama nego o drzavi. U pitanju su garancije nasih banaka prema PayPal a to nase banke nece jer nece da se bakce sa nasim prevarantima. Ovdje za kredit ti treba zirant, ili 2 ili 5 - u SAD nista, samo vozacka i kreditna istorija.

A taj carinik koji cijenu robe provjeri prvo na NET-u bi kod mene "popusio jednu suspenziju..." - zato sto ne radi po propisu. Pa ja uporono pokusavam da ti dokazem da "moderna vremena" ne znace da je nesto ispravno. Da bi nesto bilo ispravno - napise se zakon i tek onda je ok. To sto tebi cini uslugu - sebi skace u stomak a onda se pitam dal nije malo sebicnost u pitanju jer samo ti od toga imas neku korist. A on ce imati samo stetu...

Nadam se da ce jednog dana ovaj prostor biti EU - i da ce DHL i ostali da smire svoje tarife, pa cemo svi zajedno da kupujemo i prodajemo kao sto se u svijetu koji je ukinuo granice (ne carine i drzave) zivjeti kao sav normalan svijet. Do tad cemo da se patimo - i mi sa jedne strane saltera i onaj lopov u uniformi sa druge strane saltera.

@Ivan Dimkovic
Upravo tako Ivane, zbog velikih troskova transporta, to uvecava visestruko vrijednost robe koja, na zalost, je pribitna stavka u odredjivanju osnovice i to "dere" narod. Jbg, tako je kako je...

Otvaranje paketa i povjerenje u gradjane? Dimkovicu, kolektivna svijest? Ma ti si ozbiljan covjek - da se to ne radi, prvo bi narkomani nasli El Dorado! O ostalim kriminalima necu ni da pricam.

Postanski sluzbenici takodje prave dosta problema - ali opet to nije carina. Ljudi - carina vam je najuredjenija institucija s kojom imate kontakt prilikom poslova sa slanjem / primanjem paketa. Ljudi imaju obicaj da kad nekog policija na granici zaustavi zbog neispravnog pasosa (sto apsolutno nema veze za carinom) da kazu "eno carina ga zaustavila" ????
Tako isto i slanje tog pisma sa povratnicom je ocigledan primjer kako se "komplikovana procedura" pripisuje carini i drzavi. Posta je firma i to je odprilike to.


Pozdrav!
[ igvan @ 08.09.2010. 11:16 ] @
Citat:
Ja jutros otišao u poštu da pošaljem polovnu memorijsku karticu za PS2 u Bugarsku, poslao mi je čovek iz Bugarske da mu je modujem.

Odem u jednu poštu, namerno nisam zatvarao kovertu, trt-mrt, tamo ovamo, zove šefa, šef zove svog šefa, ovaj kaže moramo da zovemo poštu carina u BGu, da vidimo, zovu jedan broj, ovi im daju drugi. Zovu fdrugi broj, ovi im daju treći. Na trećem im neko nešto priča, ovaj kao klima glavom, čujem samo "Ne, fizičko. Ne fizičkom." Vraća mi koverat, i kaže "Ne može"!!!!

MOLIM? -Ne možete da pošaljete. -Kako ne mogu? -Lepo, to je "nešto", stvar, nije pismo. -Pa dobro, znam i ja da je nešto, treba da vratim čoveku. -Žao mi je , ne može. -Pa kako da pošaljem ja nešto odavde? -Žao mi je, ne mogu da vam pomognem.

Iza mene već red od 40 penzosa, ja pokupim ono, i odem..... Hebote, gde mi živimo.

Odem u drugu poštu, manju, u mom kraju, (ovo sam bio u glavnoj u Požarevcu, kao ono, računam, baš ako treba nešto ....) Žena koja radi na šalteru, pogleda, i samo reče: "Poštarina za ovo je 270 dinara ako hoćete preporučeno, ali morate da platite i 360 dinara uslugu carinskog pregleda! postoji mogunost i da vam vrate sa carine, ili da vam stigne uplatnica da platite carinu, ili da samo prodje. Da kucam? "
-Kucaj, šta da radim. Platim ja lepo 620 dinara, i još postoji mogućnosta da platim carinu na stvar koja IZLAZI iz zemlje, ili da mi je vrate, da ne daju da izadje.

Kako ja sad BratkuBugarku da objasnim da živimo u Srbistanu, da možda neće niakda na dobije svoju memorijsku karticu? Normalno da će da pomisli da ga vaćarim za karticu....

Strašno, ljudi moji. Strašno.


Mnogo mlacenja prazne slame a covek nije dobio odgovor na svoje pitanje.
Evo ja cu nakon 4 godine prodaje na eBay-u i sa vise od 1000 transakcija da podelim svoje iskustvo sa svima Vama.

1. 360din namet nije carinski pregled! U pitanju je Republicka Administrativna Taksa za posiljke koje se salju u inostranstvo.
2. Carinski pregled za posiljke koje idu u inostranstvo postoji i takodje se naplacuje i kosta 30,9din. Oni koji su ikada narucili nesto preko eBay-a recimo i platili 60din postaru znaju da je to carinski pregled za posiljke pristigle iz inostranstva. Znaci carina za slanje u inostransto je duplo jeftinija.
3. Republicka Administrativna Taksa za posiljke koje se salju u inostranstvo u iznosu od 360din se naplacuje za sve posiljke osim: stampani materijal(dokumenta, papiri, knjiga, CD/DVD original max 1kom.).

Sta u stvari predstavlja ta taksa? Najjednostavnije je da se setite 90tih i Republicke Administrativne Takse na izlazak iz zemlje, koja je tada bila 100din kao danas 500 recimo. Ona je ukinuta nakon 2000te ali je ova na posiljke ostala.

Ja sam prodavao CD/DVD muziku i filmove preko eBay-a i uspevao sam da proturim i po nekoliko CD-a recim i ne platim taksu ali samo povremeno i u odredjenoj posti i kod odredjenog radnika jer se tumacenje zakona kao sto ste i sami primetili razlikuje od poste do poste i od radnika do radnika. Zato mi je svaki odlazak u postu bio veliki stres.
Pobeleo sam cekajuci ratifikaciju Sprazuma o Stabilizaciji i Pridruzivanju sa EU jer on podrazumeva slobodan protok robe i kapitala i samim tim ukidanje ove bezumne takse. Nakon toga drzava je uradila ono cemu je uvek bila sklona, donela je dvosmislenu uredbu, gde je u stvari ispunjen uslov EU i taksa je ukinuta i to je tako i predstavljeno strancima ali u stvari prakticno je nastavljena naplata uz jos veci haos u postama...
Drzava nije spremna da se odrektne tog novca sto pokazuje i redovno menjanje visine naknade, bila je 230 pa 270 pa 300 i na kraju 360din.

Inace taksa provereno ne postoji ni u jednoj drzavi Evrope osim kod nas.


Drzava je mene trebalo da podrzi kao izvoznika na svaki nacin, ja sam bio spreman da se registrujem i placam porez i sve sto treba, umesto toga ja sam prosao tezak put koji ne bih ni neprijatelju preporucio.
Njima nisu bitni gradjani koji rade i zaradjuju jer oni od toga nemaju nista, njima je potreban kes s kojim mogu oni da raspolazu za njihove namene i zato je to tako...
[ Marko_L @ 08.09.2010. 13:28 ] @
@yolja624
Ne znam što si se zahuktao da tako zdušno braniš carinike, kad ih niko nije ni napao, barem ne direktno. Ljudi ovde, i to sa pravom dodao bih, kritikuju procedure i zastarele propise koji zaista makismalno otežavaju život prosečnom stanovniku ove zemlje, a neobučeni, neobrazovai, neupućeni, neobavešteni... [dodati po volji] (čast izuzecima) službenici baš ne pomažu previše. Nije to samo vezano za carinu, već za gotovo sve državne ustanove i ustanove koje imaju veze sa državom, dakle pošte, opštine, sudovi, supovi... sve je do zla boga zakomplikovano i napravljeno tako da od individue iskamči što više para na ime kojekakvih dažbina, kao i da što više izmaltretira građane. Kako drugačije objasniti činjenicu da ti za završavanje bilo kog posla (vađenje lične karte/pasoša, prijavu/odjavu boravka/prebivališta, otvaranje radne knjižice...) treba krštenica, državljanstvo i još kojekakvi papiri. Mislim, zar u 21. veku nije dovoljno da imaš JMBG preko kojeg se može pristupiti bazi i dobiti podaci o tvom rođenju i državljanstvu i svemu ostalom što treba ? E, ali tako ostaju bez taksi koje plaćaš vađenjem tih dokumenata. A da ne pričamo o tome da se situacija razlikuje od pošte do pošte, od supa do supa, itd. Mislim, odeš u jednu poštu da završiš nešto, može bez ikakvih problema, sledeći put odeš u drugu, to isto što si završio u prvoj, ne može. Ti misliš da su možda promenjeni propisi, ali za svaki slučaj odeš u onu prvu, ono opet može. I ko je tu onda lud ? Zar Pošta Srbije (ili kako se već zove sad) nije jedan entitet ? Isto važi i za ostale ustanove.

Takođe, evo baš skoro sam prijavljivao devojku koja nije iz Beograda na moju adresu, jer je našla posao ovde, pa su joj trebala dokumenta za zapošljavanje, a pre toga je naravno trebala da se reši prijava prebivališta. Odemo mi tako u SUP, odnesem im uverenje o kućnom broju koje se vodi na pokojnog dedu (još nisam stigao da izvadim novo na svoje ime), ali i rešenje o nasledstvu koje potvrđuje da sam ja nasledio kuću sa tim kućnim brojem. Naravno, nisu prihvatili to uverenje, jer moš misliti, na njemu ne postoji broj parcele. Džaba moja objašnjavanja da broj parcele imam na drugom dokumentu, džaba pokazujem moju ličnu kartu u kojoj lepo stoji adresa sa sve kućnim brojem, džaba sam pokušavao da im pokažem sve ostale papire koje sam imao, između ostalog i građevinska dozvola na kojoj sve lepo piše, rešenje o porezu na imovinu u kome takođe sve lepo piše, račune za vodu i struju koji dokazuju da na toj adresi postoji kuća sa sve strujnom instalacijom i mokrim čvorom. Ne, ništa od toga za njih ne važi, nego mora baš taj papir koji oni traže, jer tako je po propisima. Znači, njima jednostavno nije bitno činjenično stanje kakvo jeste, nego neki tamo papir koji na kraju krajeva može biti i falsifikat. Takođe, ni ovo sudsko rešenje nisu prihvatili, jer nemam papir koji dokazuje pravosnažnost, što i mogu da razumem, ali zar u 21. veku oni nemaju mogućnost da provere u sudu da li je za broj predmeta taj i taj doneta pravosnažna presuda, nego ja moram da se vukljam po sudovima i šalterima i vadim rešenje o pravosnažnosti, za šta se naravno opet plaća neka taksa, itd. Odem onda tamo u gradsku upravu da predam zahtev za to novo uverenje o kućnom broju, kad tamo kažu može, ali se na to čeka 2 nedelje do mesec dana. Mislim ono, treba mesec dana da se napiše 3 rečenice i lupi pečat ? Super, a devojka treba da počne da radi za 2 dana. Objasnim ja to u SUP-u i dobijem savet da se prijavi na neku fiktivnu adresu od nekog komšije ili poznanika. Pa zar nije veći prekršaj ako se neko prijavi na fiktivnu adresu, nego na onu na kojoj zaista i živi ? Ali, oh well, rešimo to nekako. Onda odemo da otvori radnu knjižicu, ali avaj, tamo ne priznaju overenu kopiju diplome, nego mora original diplome na uvid. Pa koja je onda svrha overavanja diplome i zašto uopšte postoji ta radnja, ako to niko ne je*e 5% ? Znači opet nije bitno činjenično stanje, nego eto to što su oni tako zacrtali i to je amin.

I onda se posle pitaju zašto toliko ljudi radi na crno. Pa lepo, lakše im je tako, em uzmu više para, em se ne akaju sa tolkom papirologijom. Dakle, umesto da ljudima koji hoće da rade i to da rade legalno, plaćaju porez, doprinose i sve to, maksimalno olakšaju proceduru kako bi što pre počeli da rade, oni im zakomplikuju život, iako baš od takvih ljudi oni primaju platu.

Carina se samo uklapa u sveopšte sivilo državnih službi i preglomazne birokratije. Zašto procedure jednostavno ne može da bude sledeća:
-stigao je paket
-carinik pregleda paket, pogleda fakturu i sve ostalo što je stiglo
-ako mu nije jasno šta je u paketu, kontaktira pošaljioca ili pronađe na internetu
-sračuna koje sve dažbine treba da se plate
-ako je sve u redu, pozove te telefonom i kaže ti da dođeš po paket i poneseš toliko i toliko para

Ne, lakše je sve prebaciti na građane, pa nek građani po ceo dan idu od ustanove do ustanove i vade dokaze da su to zaista oni, da nisu osuđivani, da su zaista državljani te zemlje, da zaista žive u Srbiji, da zaista žive na toj adresi, da na toj adresi zaista postoji kuća (ma jok, živim na njivi), da je ovo ili ono pravosnažno, da je overena kopija zaista identična originalu (iako samim tim što je nešto overeno, valjda treba da znači da je neko već proverio ispravnost kopije pre nego što je udario pečat), da Ubuntu nije eksplozivna naprava ili ilegalni imigrant iz Afrike spakovan u kutiju, nego hebeni bespatni operativni sistem, itd. itd.. A da stvar bude gora, dosta tih službi radi sa strankama u vreme kada je većina ljudi na poslu, a vikendom kada ljudi ne rade, ne rade ni oni, pa se ti sad snalazi, uzimaj slobodne dane, izlazi sa posla ranije, rizikuj da dobiješ otkaz, ne bi li udovoljio gospodi i da bi bilo sve po propisima. Molim lepo, propis je propis... i sve je to ok... ali ako neki propis kaže da treba da brojim orahe (by dudarim) da bih dobio pasoš, valjda imam pravo da takav propis kritikujem, jer je smešan, loš, ne služi ničemu i samo oduzima vreme. Ima nas koji zaista nešto i radimo u životu, pa nemamo baš vremena da svaki dan gubimo po 3-4 sata čekajući red na nekom šalteru.
[ tdjokic @ 08.09.2010. 13:55 ] @
Citat:
yolja624:Sto se tice Ubuntu ili slepera kafe, roba je roba - i sto se tice carinskog postupka nema neke razlike ni "ovdje" ni "tamo". Ubutnu dolazi na mediju (cd ili dvd) koji odredjuje da se sam softver carini po nekoj stopi carine.
Nismo se razumeli. Carina je prihvtila cinjenicu da je to poklon i da nema potrebe da se carini ali postoji propis po kome fizicko lice NE MOZE da dobije iz inostranstva, ne znam tacno kako se to naziva, "reklamni materijal" ili nesto tako. Kazem ti, posta u Beogadu je bila zakrcena kolicima prepunim Ubuntu CD-ima i to je trajalo za moje pojmove nedopustivo dugo, da sam ja tamo neki sef to bi potrajalo dan, dva i gotovo. Nije tu kriv carinik kao pojedinac, tu je kriva sluzba u celini, sto nije pritisnula one koji donose i tumace zakone da vide sta se dogadja. Zamisli da si ti neki bogatas, pa odlucis da poklonis komsijama 100 prasica, odstampas letak i krenes da stavljas u postanske sanducice a policija te uhapsi jer nemas prava da raznosis postu po selu, to od prilike lici na to.

Necemo se mi razumeti skoro, jer ti branis stvari koje mi ni ne napadamo, a ne shvatas sta napadamo.

Ono za onog carinika sto je nasao cenu robe na Internetu - ja sam lepo napisao da je meni posrednik, jer ne mogu direktno da kupujem sa svih sajtova, napisao POGRESNU, MANJU VREDNOST robe na deklaraciju uz paket, carinik je PODIGAO vrednost, jer je tacno na izvoru prodaje utvrdio cinjenicko stanje. Sta tu ima veze GATT ako se zna da sam ja, kao fizicko lice, od tebe kao fizickog lica, kupio nesto i da nas kupoprodajni ugovor stoji na Internetu, sa svim podacima - vrsta robe, kolicina, cena, nacin i cena transporta i to je nesto cemu se moze verovati vise nego UN-u, jer su sve institucije manje, vise pokazale kao nepouzdane i lazljive - eno u SAD, njihove banke ubise ekonomiju zemlje lopovlukom! Ima covek 5 komada iste robe i mozes da proveris, da obavis fiktivnu kupovinu od njega, ne moze da te prevari, tj. da ti da laznu cenu. Ali posrednik moze i ne mogu da ga ubedim da pocne da pise tacne iznose, navikao covek da svi traze da pise manje.

Kao sto su ljudi vec rekli, neprihvatljivo je, da se sistematski radi razlicito. Moze da se pogresi jednom, tu i tamo, ali ovo je vec epidemija, od poste do poste, od opstine do opstine, sve se radi razlicito i kako je kad ko raspolozen. Doslo coveku (fizicko lice) 20 komada nekog hardvera - ne moze, to je mnogo, to je uvoz, zahtevaju da vrati. Radi se o sitnim komadima, vrednim manje nego jedna skupa zenska tasna, koju bi MOGAO da uveze, ali, kao sto ti kazes takav je propis. Posle nekog vremena ode taj covek na postu da vidi sta traba da uradi, tamo se predstavi i kaze zasto je dosao a sluzbenik mu mirno daje paket "Potpisite ovde..." i gotovo, odnese covek kuci onih 20 komada! Znaci, ista posta, jedan sluzbenik 'ne moze", drugi sluzbenik "moze"? O tome pricamo - nikad ne znas na cemu si, a ako znas i vidis da je nerealno godinama traje dok im ne dokazes da je nerealno.

Citat:
E sad, niko ne carini UBUNTU :D - jer u carinskoj tarifi ne postoji stav za SOFTVER!
Na kraju jedno obicno pitanje, nevezano za diskusiju - kako se onda carini operacioni sistem Windows ako za softver nema stava? I nije samo Windows, koji je relativno jeftin, kako se carine razni profesionalni softveri, vredni po nekoliko hiljada dolara?
[ Goran Rakić @ 08.09.2010. 14:52 ] @
Citat:
Na kraju jedno obicno pitanje, nevezano za diskusiju - kako se onda carini operacioni sistem Windows ako za softver nema stava? I nije samo Windows, koji je relativno jeftin, kako se carine razni profesionalni softveri, vredni po nekoliko hiljada dolara?


Licenca se proizvodi u Srbiji, instalacioni medijum je verovatno reklamni materijal.
[ yolja624 @ 08.09.2010. 17:11 ] @
Dobro, da krenemo:

@Marko_L
Zdusno branim nesto sto ja direktno znam kako izgleda od onih koji indirektno ali ocigledno optuzuju nesto sto ne znaju kako izgleda.
Ostalo sto si pisao - papirologija za ovo-ono - to ti ja ne znam niti govorim o tome. Dal su procedure zastarile ili ne - to moras da trazis da se promjene u skupstini a ne na ES.

Citat:
Carina se samo uklapa u sveopšte sivilo državnih službi i preglomazne birokratije. Zašto procedure jednostavno ne može da bude sledeća:
-stigao je paket
-carinik pregleda paket, pogleda fakturu i sve ostalo što je stiglo
-ako mu nije jasno šta je u paketu, kontaktira pošaljioca ili pronađe na internetu
-sračuna koje sve dažbine treba da se plate
-ako je sve u redu, pozove te telefonom i kaže ti da dođeš po paket i poneseš toliko i toliko para


po stavkama:
- paket stigao - procedura pocinje podnosenjem transportnih i robnih dokumenata od strane spedicije i/ili nekog drugog ovlastenog lica. (mrzi me da trubim o tom djelu - dzaba ja i ovo pisem)
- Carinik pregleda paket, utvrdjuje cinjenicno stanje, dal se roba uklapa u ono sto je deklarisano u papirima. Roba mora da odgovara po kolicini, kvalitetu i svim drugim svojstvima koje neka roba treba da ima. Dalje carinik utvrdjuje dal lice koje je naznaceno kao uvoznik ima pravo da uveze naznacenu robu , dal za robu treba da pribavi jos neka uvjerenja (trzisno, sanitarno, veterinarsko, iz agencije za plemenite metale i mjere, ateste... sta bilo)
- Carinik ako mu sta nije jasno pita podnosioca dokumentacije i/ili tebe ko uvoznika, nije mu posao da trazi po NET-u sta si ti naumio da uvezes. Svidjalo se to tebi ili ne. Malo je nebulozno da carinik na GP Raca sa 45000 JCI godisnje pita po NET-u 45000 prodavaca sta je to neko kupio negdje. I sad jos treba da vjerje nekom iz Venecuele da je ta sjemenka u stvari od bele rade a ne sjeme peyota kaktusa od cega se dobija meskalin.
- Sracuna sve dazbine i da ti broj ziro racuna Budzeta gdje ti izvrsis uplatu dazbina
- Ne zivka telefonom, jer mu to nije u opisu radnog mjesta. Precizno je odredjeno pravilom sluzbe koliko se ceka od podnosenja deklaracije do rjesenja (znaci ili obracuna dazbina ili zabrane uvoza) tako da nema potrebe da te zivka telefonom. Sjedi pa cekaj ako ti je u interesu, a ako nije, onda idi kuci pa dodji sutra. To sto ti nesto radis, je za svako postovanje ali i drugi nesto rade i ocekuju da budu postovani. A nervoza se lijeci samokontrolom ili sedativima... pa ti vidi sta ti je blize.

@tdjokic
Carinska sluzba ne moze da pritisne Vladu ili NS da mjenja zakone - Carina ih sprovodi! Ni manje ni vise.
Poklon je jasno definisan. Problem je kolicina. Reklamni materijal isto tako - zna se 1 primjerak je reklamni materijal - 100 je roba koja po kolicini MOZE da bude predmet preprodaje. Ne znaci da jeste - vec moze da bude. Veca kolicina reklamnog materijala moze da bude upuceno samo pravnom licu, jer njemu je dozvoljeno da se bavi spoljnom trgovinom. Fizickom licu - nije. Da jeste - sto bi neko otvarao preduzeca, svi bi trgovali i bas nas briga.

I postovani @tdjokicu vise ni ne znas sta napadas. Mjesas konstatno babe i zabe. Prica o postaru i bogatasu koji po selu djeli letke i nesto sto dolazi iz Kanade ili USA nisu iste stvari. Koliko god ti pokusavao da dokazes da je to isto - ja cu tvrditi da nije jer i nije.
Metodi za utvrdjivanje carinske osnovice su taksativno nabrojani:
1. Transakcijska vrijednost robe; (dokazuje se fakturom)
2. Transakcijska vrijednost iste robe; (dokazuje se fakturom istovjetne robe)
3. Transakcijska vrijednost slicne robe; (dokazuje se fakturom slicne robe)
4. Deduktivni metod;(pitao uvoznika)
5. Metod obracunate vrijednosti; (sabirao troskove repromaterijala, rada i svega ostalog da bi dobio vrijednost)
6. Metod raspoloživih podataka; (raspitivao se - za tvoje zadovoljstvo - preko interneta, mada ipak ne - morao bi da ide preko diplomatskog predstavnistva u zemlji izvoznici da sazna... ma dzaba pisem..)
7. Explicite zabranjen - ODOKATIVNA METODA
Poenta nabrajanja nije edukacija vec jedna cinjenica - metodi se uzimaju od prvog pa redom do 6-tog, nema preskakanja
Prica o greskama - jesi li ti ikad pogrijesio? Nisi? Sumnjam!

Citat:
Na kraju jedno obicno pitanje, nevezano za diskusiju - kako se onda carini operacioni sistem Windows ako za softver nema stava? I nije samo Windows, koji je relativno jeftin, kako se carine razni profesionalni softveri, vredni po nekoliko hiljada dolara?

Veoma vezano za diskusiju. Softveri nemaju svoj carinski stav (tarifni broj sa pripadajucim naimenovanjem i stopom carine) vec se za carinjenje softvera koristi stopa carine koja je odredjena za tarifni stav gdje se svrstava medijum na kom softver dolazi.
Da pojednostavim. Windows 7 Ultimate kosta 100 EUR. Nema ga u tarifi, ali dolazi na medijumu koji je beznacajne vrijednosti od 2euro centa. Ali za njega postoji carinski stav i odredjen je da se medijum carini po stopi od 10%. Automatski to znaci da se vrijednost windows 7 Ultimate (bez troskova transporta i cijene medija) carini po stopi od 10% zato sto se nalazi na medijumu koji se po toj stopi carini. To znaci da je carina 10 EUR.
Da windows ultimate dolazi na, da lupim radi razlike, na streamer traci, koja takodje ima svoj stav i pripadajucu stopu od 15% tad bi stopa carine na win 7 ultimate bio 15% tj, 15 EUR.
Ako bi taj win 7 ultimate dolazio na mediju kom je odredjen 1% carinske evidencije - carinske dazbine bi bile 1 EUR.
Promjenom medija na kom dolazi softver, mjenja mu se i stopa carine ako su medijumi svrstani u razlicite stavove sa razlicitim stopama. Ista prica je za Oracle sa 20K EUR ili sta ja znam vec sta - nebitno, medijum nosi stopu carine.

Cijelo vrijeme PDV iskljucujem iz price... to znate kako ide. Nadam se da ce i @Goranu Rakicu sad biti jasnije


[Ovu poruku je menjao yolja624 dana 08.09.2010. u 18:22 GMT+1]
[ tdjokic @ 08.09.2010. 19:32 ] @
@yolja624 - stvarno ne znam kako vise da pisem, ocigledno je da se ne razumemo totalno. Uzmimo samo jednu stavku, da pokusamo da dobijemo bar priblizno neki nacin da se razumemo.

Sad bih ja mogao da slikam kutiju i papir, ali mi je glupo. Dakle, dosla kartonska kutija, na njoj zalepljen plasticni dzep, koji daje USPS, i u tom dzepu je dokument* koji je napisao moj posrednik.

Izgleda da moram prvo da objasnim sta je taj posrednik. Mnogi sajtovi ne salju robu u Srbiju. Zato opet postoje vise sajtova, gde se reklamira bas takva usluga - nesto ti treba, ti im javis, platis pocetne troskove, oni nabave robu, spakuju je i salju tebi.

Znaci, ja ne kontaktiram sa prodavcem nego sa posrednikom. Posrednik napise dokument*
koji se u konkretnom slucaju zove Priority mail Customs Declaration Dispatch Note CP 72 i u kome ima prilicno rubrika, ali on ispuni samo sledece:

- ko salje
- kome salje
- sadrzina, gde je ponudjeno 6 kvadratica za cekiranje - poklon, dokumenta, komercijalni uzorci, vracena roba, trgovacka roba, ostalo
- ukupna tezina
- ukupna vrednost
- postarina i troskovi
i jos napise recima nekakav opis sadrzine bez veze, u stilu "premeti za licnu upotrebu".

Roba je kupljena preko Interneta, nema nikakvih racuna, nikakvih faktura, nema fiskalnog racuna, bas nista, hladno je mogao da je pokrade negde ako mu se tako vise isplati! Kako sada da se ispostuje ono sto si ti naveo:

1. Transakcijska vrijednost robe; (dokazuje se fakturom)

Ti stalno govoris nesto sto se izgleda odnosi na pravi uvoz, a ovo kod mene su obicni paketi, fizicko lice fizickom licu, pa ne znam da li smo uopste u istoj temi ili je to sve jedna te ista tema, nista vise ne shvatam. Ne znam o kakvim greskama pricas, u celoj temi do sada samo je moj posrednik pogresio par puta, namerno. Paket stigne u postu i ja tamo nisam prisutan, niti me iko izasta poziva, sami odrede sta i kako i donesu paket na vrata. Ako nismo kod kuce, ostave obavestenje i to je sve.

Ne radi se o carinicima na GP nego u kancelariji u zgradi poste. A, da, ima jedna vrlo dobra vest - postoji pracenje posiljki, posrednik mi javi kad je nesto poslao i da mi broj za pracenje. Posiljka se prati na sajtu USPS dok ne stigne u Srbiju, gde je odvojen obican dolazak od predaje robe carinskoj sluzbi, i onda se tamo pracenje prekida ali se isti broj moze koristiti i paket se lepo vidi na sajtu nase poste. Tu se moze videti nekoliko brojeva posta i jos neke oznake, kako paket ide po raznim odeljcima.

Ja ti uporno govorim da se ponosim carinikom koji je procitao mog posrednika da laze o ceni robe xxx-yz-123123 i jednostavnim uvidom u cenu iste robe na amazon.com, u roku od nekoliko sekundi nasao pravu cenu a ti govoris da on nije zaludan da se trudi zbog mene! Pa, on se trudio PROTIV mene, jer je prosto kao pasulj video da onaj tamo u SAD laze!
[ Ivan Dimkovic @ 08.09.2010. 19:35 ] @
Citat:
yolja624
Otvaranje paketa i povjerenje u gradjane? Dimkovicu, kolektivna svijest? Ma ti si ozbiljan covjek - da se to ne radi, prvo bi narkomani nasli El Dorado! O ostalim kriminalima necu ni da pricam.


Vidi,

Zbog prirode posla a i licnih aktivnosti cesto saljem posiljke iz jedne EU zemlje. Broj paketa i posiljki koje sam poslao van EU iz EU je trocifren.

Nikad, doslovce NIKAD nisam morao da placam nikakav carinski pregled niti je iko trazio od mene da idem na carinu da to otvaraju.

Dodjem u postu, popunim medjunarodnu carinsku deklaraciju sa mojim imenom, prezimenom potpisem deklaraciju - i to je to. Paket/posiljku preuzme radnik poste i stavi u kontejner ili sta god... i tu se prica za mene zavrsava.

Moguce je da carina to otvori nekad u transportu, metodom slucajnog odabira i skeniranja paketa - ali to je njihova stvar, i o njihovom trosku i vremenu. Ja sa tim nemam veze niti neko od mene trazi da trosim svoje vreme i novac na to.

Mozda tebi to cudno izgleda - ali to je sasvim normalna stvar u normalnoj zemlji. Ako ne verujes, mogu sledeci put i da snimim ceo proces koji se ne razlikuje od slanja lokalne posiljke ni po cemu osim u obavezi popunjavanja medjunarodne carinske deklaracije :-)

Da, moj potpis je vazeci i garantuje za sadrzaj te posiljke. Laganje na carinskoj deklaraciji je krivicno delo.

Tekovina civilizacije.

Ako neko salje narkotike, policija i carina verovatno imaju nacina da se sa tim obracunaju. NE VRSE REPRESIJU NAD SVIM GRADJANIMA ZBOG TOGA.

Obratiti paznju na podvuceni deo. Taj podvuceni deo se na Balkanu i u mnogim zemljama sa komunistickom prosloscu zaboravlja i gradjani se maltretiraju od strane drzave i propisa sve zarad neke navodne "dobrobiti za drustvo" za gomilu stvari. Od "izvoda iz maticne NE STARIJEG od 6 meseci" pa do nekakve obaveze da se ide na carinsku postu za slanje posiljki u inostranstvo. Tipicni primeri represije drzave propisima.

Verovao ili ne, ne mora tako. Dovoljno je par nedelja zivota u nekoj normalnoj zemlji koja nije imala susret sa tim kancerom da to postane jasno :(

Cisto da dodam koliko je cela ta prica besmislena - mojoj majci su trazili da ide na carinu u toj lokalnoj posti, dok u glavnoj nije bilo nikakvih problema. Vise nego jasno o cemu se tu onda radi. Jos jedan "Izvod ne stariji od 6 meseci".

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 08.09.2010. u 20:47 GMT+1]
[ yolja624 @ 08.09.2010. 21:08 ] @
I na kraju balade:

@tdjokic
Nikad se ti i ja necemo razumjeti - a meni nije bitno, a ni tebi.
Na kraju me zanima:
Citat:
Ti stalno govoris nesto sto se izgleda odnosi na pravi uvoz, a ovo kod mene su obicni paketi, fizicko lice fizickom licu, pa ne znam da li smo uopste u istoj temi ili je to sve jedna te ista tema, nista vise ne shvatam.


Kakva je razlika izmedju pravog uvoza i tvog kobajagi uvoza? Kad mi to budes objasnio vjerujem da ces sve sam shvatiti.
Sve ostalo sto sam ti rekao - zaboravi.

@Dimkovicu
Tvoj potpis je samo dokaz da prihvatas da je ono u paketu tvoje. A oni ce otvoriti ako smatraju za potrebno, tvoj potpis nije garancija urednosti vec prihvatanja odgovornosti ako nije sve ok.

I da ne trljam mozak bezveze
1. Nikad nisam rekao da nema gluposti u papirologiji Obrati paznju na podvucen dio! Nemojte mi uvaljivati pricu koju nisam pricao - drzao sam se carine i niceg drugog.
2. Naplacuju se carinske dazbine i pdv - sve ostalo joj je sporedno, ti se uhvatio iznosa za neko otvaranje paketa ko da je to 100 EUR pa te boli.
3. Cime Dimkovicu se vrsi represija gradjana? Pa carine, porezi, akcize, vancarinske dazbine... to postoji svuda. Posto je kutija cigara u Njemackoj? A zasto je toliko? Jel jos uvijek krastavci moraju biti odredjenih dimenzija, ko da nije potrebno za salatu, sto kaze ona brineta u vicu...

U EU imate gluposti da nema sanse da se objasni ni jednom logikom, pa to niko ne napada.
Sta ja znam koja budala ti je maltretirala majku i zasto, i na kraju krajeva, nisi ni sam siguran ko je to radio, tj sluzbenik poste ili carine... Kakva glavna i lokalna posta! Postoji regularna zgrada poste sa svojim funkcijama i posta carinjenja gdje se vrse radnje propisane zakonom za posiljke koje su dosle iz inostranstva - a koliko kapiram iz lokalne poste su pravili problem a ne iz poste carinjenja? Pa odlicno - tebi carina i nije kriva vec f*cking POSTA!

/edit/
Jel tacno da ovo postoji u Njemackoj?
http://www.dumblaws.com/laws/international/germany
Ili ovo
http://www.thespoof.com/news/spoof.cfm?headline=s3i77613


[Ovu poruku je menjao yolja624 dana 08.09.2010. u 22:23 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 08.09.2010. 21:24 ] @
Cime se vrsi represija gradjana?

Moja majka je otisla da posalje meni paket koji se sastojao od SIM kartice i bila je zrtva te represije zato sto su joj trazili da ide do carinske poste u lokalnol posti (+ lagali o sopstvenim uslugama, tj. ocigledno pojma nisu imali o svom poslu)

To je najobicnija birokratska represija socijalistickog tipa - gde se zakoni prave bez ikakvog obzira na tu dimenziju. Na primer traziti coveku svaki put "izvod iz maticne ne stariji od 6 meseci" za gomilu opstinskih ugluga ili, u mom primeru terati ga da ide na carinsku postu za slanje SIM kartice u inostranstvo je BIROKRATKA REPRESIJA.

Kolicina te represije u Srbiji je takva da se odnos sa bilo kakvom drzavnom sluzbom pretvara u maltretiranje.

Sto se linkova koje si okacio tice - ima glupih zakona svuda nemojmo otkrivati Ameriku, ali oni svakako ovde gde zivim nisu na nivou da otezavaju svakodnevni zivot gradjana... A to znam posto ono, zivim tu, i nisam primetio da moram da se lomatam po gradu na 5 mesta za nesto sa drzavom ili da mi u posti teraju da idem do carine za slanje paketa.

Ono, za svojih 8 godina sam mozda potrosio max jedan dan na poslove sa drzavom ukupno...

ALI ZATO svaki put kada >sa Srbijom< treba nesto da se uradi sto se tice administracije tj. poslova koji ukljucuju drzavu i njene propise, uvek se pretvori u bizaran Kafkin proces pun totalnih debilizama koji se uvek odnose na licno maltretiranje i uvek na neracionalno rasipanje vremena gradjana, i sasvim sam siguran da nisam nikakav izuzetak, a to se vrlo lako moze videti i na ovom forumu.

Nece biti da smo svi idioti.

Citat:

Kakva glavna i lokalna posta! Postoji regularna zgrada poste sa svojim funkcijama i posta carinjenja gdje se vrse radnje propisane zakonom za posiljke koje su dosle iz inostranstva - a koliko kapiram iz lokalne poste su pravili problem a ne iz poste carinjenja? Pa odlicno - tebi carina i nije kriva vec f*cking POSTA!


Netacno... Propis o inspekciji verovatno postoji samo su ga u glavnoj posti (u koju sam majku poslao jer imbecili u lokaloj posti smatraju da je u Nemacku nemoguce poslati pismo sa povratnicom - to je jedini "greh" poste u celoj ovoj prici) zaboravili i primili posiljku bez da traze da se ide na postu carinjenja, sto zapravo samo pokazuje koliko je taj propis o carinskoj inspekciji besmislen zato sto se potpuno selektivno primenjuje. Jos jedan u nizu balkan-express propisa koji su tu samo kada neko treba da se maltretira.

I taj propis je sam po sebi represivan kada se primenjuje, jer tera gradjane da se lomataju do carinske poste da pokazuju svoje stvari cak i u totalno banalnim primerima kao sto su CD-ovi ili u mom primeru smart kartica. To je apsolutno nadrealno covece. Ne radi se tu o novcu vec o vremenu i maltretiranju - a odlika represivnih aparata je totalni bezobzir za ljudsko vreme (a i novac).

Ako tebi to nije jasno, ne znam sta da ti kazem... Jedino sto mogu da ti kazem je zapravo da to nije normalno, a da nije normalno mozes videti ako odes da malo zivis u nekoj zemlji koja nije imala bolesni socijalizam i gde su zakoni pisani sa malo vise osecaja za licno vreme, novac i integritet gradjana.

Ono, gde neces morati da ides "do carinske poste" ako zelis da posaljes CD u inostranstvo, ili gde neces svaki put morati da imas "izvod iz maticne ne stariji od 6 meseci" za vadjenje kojekakvih dokumenata u opstini. Neces morati ni da u 5 AM dodjes da cekas red za pasos i da popunjavas nekakve spiskove koji se posle ne postuju... i gomilu drugih "sitnica" u reziji birokratskog aparata Srbije koji je rak rana te zemlje...


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 08.09.2010. u 22:52 GMT+1]
[ stil @ 08.09.2010. 21:51 ] @
Od 1. marta izvodi iz matičnih knjiga važe neograničeno
[ Ivan Dimkovic @ 08.09.2010. 21:53 ] @
Hvala bogu da je tako... eto jedan idiotizam manje.

A ovo sa postom i teranjem ljudi do carinarnice za slanje najobicnijih malih licnih posiljki je takav maestralni idiotluk da sam ja totalno frapiran da ima ljudi koji to brane... :(

No, proci ce valjda i to jednom... pa ce se ljudi valjda smejati ludilima - kao sto ce se vrlo brzo smejati tim "izvodima ne starijim od 6 meseci".
[ Marko_L @ 08.09.2010. 22:31 ] @
Hoće, ali ne u neko dogledno vreme. Naime, baš sam posmatrao reakciju ljudi sad kad sam vadio ove silne papire (i odsustvovao 3 dana sa posla if I may add). Tu se čeka red po 3-4 sata (i to ako imaš sreće da budeš neki 6. ili 7. po redu), ljudi pizde, samo što ne ujedu nekoga. U SUP-u u kome sam bio se recimo jedan šalter koristi i za prijave boravka/prebivališta i za registraciju auta, pa kad dođe neko za registraciju, to traje i traje i traje, uglavnom nije ispod pola sata, bem li ga šta rade sa tim. Znači, ono, u čekaonici kako koga pogledaš, samo što te ne ubije pogledom. Međutim, kako ko izađe, to je kez od uveta do uveta. Hebote, kao da im neko uradio lobomotomiju unutra, totalna transformacija. To je i glavni problem. Čovek kad završi posao zbog koga je došao, toliko je srećan što je nešto uspeo da završi da prosto zaboravi šta je sve prošao da bi to završio. I onda tako do sledeće prilike. Mnogo kratko pamćenje imamo.
[ geniuxx @ 09.09.2010. 00:13 ] @

Citat:
Ivan Dimkovic: Hvala bogu da je tako... eto jedan idiotizam manje.
...
No, proci ce valjda i to jednom... pa ce se ljudi valjda smejati ludilima - kao sto ce se vrlo brzo smejati tim "izvodima ne starijim od 6 meseci".


Hm, pa, sad... Kada sam menjao licnu kartu, prilozio sam taj "neograniceni" izvod, koji su u SUP-u, naravno, zadrzali. Par nedelja kasnije, za overu zdr. knjizice sam ponovo morao da vadim taj "neograniceni" izvod, koji su u Socijalnom takodje zadrzali. Kada sledeci put budem morao da vadim neki dokument koji drzava zeli da imam, ponovo cu morati da vadim izvod iz maticne knjige rodjenih koji vazi "neograniceno"...
[ tdjokic @ 09.09.2010. 00:48 ] @
Nisi mi odgovorio na konkretno pitanje:

Citat:
tdjokic: @yolja624 - Roba je kupljena preko Interneta, nema nikakvih racuna, nikakvih faktura, nema fiskalnog racuna, bas nista, hladno je mogao da je pokrade negde ako mu se tako vise isplati! Kako sada da se ispostuje ono sto si ti naveo:

1. Transakcijska vrijednost robe; (dokazuje se fakturom)
Ja ti govorim konkretne stvari, ti me zasipas teoriskim znanjem, koje je neosporno. Kako carinik da odredi vrednost robe kad nema nikakve fakture, nikakvog racuna itd., onda mora da radi dodatni posao - da trazi negde fakturu slicne robe, a opet mu je najbrze i najsigurnije da pogleda Internet, jer tamo niko ne moze da namesta cenu za mene, a robu moze apsolutno precizno da nadje na osnovu naziva robe. Moze da vidi i raspon cena i jos svasta.

U cemu je razlika izmedju pravog i kobajagi uvoza - to ja ne znam, nisam se nikad bavio time, ali vidim da ti spominjes pojmove sa kojima se ja u slanju i dobijanju paketa nikada nisam sreo.

Ono sa cime se JESAM sreo je razlika u carinskoj proceduri na aerodromu, kad roba stize kurirskom sluzbom, i u posti. Na aerodromu se pise drugaciji zapisnik, navode se precizni nazivi robe (konkretan primer - nekom prilikom sam kupio par konzervi "Corned beef" = mlevena govedina, nesto kao nas mesni dorucak, obicna, jeftina stvar ali su devojke u ...... jednoj beogradskoj posrednickoj firmi to nazvale "biftek", za koji je poznato da je prilicno skupo meso, ali carinik se nije obazirao na njihov naziv nego je robu nazvao u skladu sa sadrzinom a po propisima, sto je jasno vidljivo na osnovu terminologije i tako je odredio njenu vrednost i izracunao carinu) i citira se odredjeni zakon, pa se to radi u vise primeraka na zvanicnom obrascu i slicno, sve je drugacije, a u posti to zbrze na 1 listu obicnog papira i gotovo, nista zakon, nista zvanicni nazivi i ja sam na osnovu toga dosao do zakljucka da je ovo drugacije.

Ponavljam - na paket se zalepi zvanicni dzep od plastike, u njega se stavi vec spomenuti obrazac i to je sve od dokumentacije. Ne verujem da neko preduzece moze da uveze bilo sta samo tako, kao obican paket. Ja tu nisam nista kriv.
[ yolja624 @ 09.09.2010. 05:21 ] @
@tdjokic
nisam uocio pitanje - na ES i/ili na ovim prostorima, cim nisi u toru sa ostalima i ne mekeces istu pjesmu, onda te obaspu sa milion kritika pa crknes dok odgovoris na sve ili bar na vecinu.
Kad ne postoji faktura - onda ide metod br.2! ne br,6! ne br.5! Dva - neko je valjda vec to uvozio, onda 3 - valjda nesto slicno - nije valjda dio za space shuttle?! Tako je odredjeno propisima - znaci redom! Na semoforu, kad je crveno, onda stanes, na zeleno ides... propis jbg...

Uvoz - prelazak robe preko carinske linije! Nebitno ko je uvoznik i sta je roba, po definiciji sve sto dolazi "iz vana" podlijeze procedurama. Znaci - nema razlike iako je to "mali paket koji salje jedno fizicko lice drugom fizickom licu"! Jel ti sad jasno zasto ti traze sve sto traze? I ti kad posaljes nesto iz Beograda u Uzice niko te ne pita sta je u paketu... ali kad ti saljes nesto u Ugandu ili primas iz Ugande nije isto.

Razlog - fiskalni, zastitni... nebitno. Zato ti uporno objasnjavam da to sto nesto nema ili ima od papira a ne uklapa se u propise, dovodi do ogromnih problema i vama kojima to nesto treba i onima koji treba da zavrse postupak a da ne rizikuju svoje doope zbog toga.

@Dimkovic
Aman - pa zalite se na postupak! Promjenite zakon! Necete ga promjeniti pricajuci po forumima! Samo od sebe se nista ne desava.

Citat:

Netacno... Propis o inspekciji verovatno postoji samo su ga u glavnoj posti (u koju sam majku poslao jer imbecili u lokaloj posti smatraju da je u Nemacku nemoguce poslati pismo sa povratnicom - to je jedini "greh" poste u celoj ovoj prici) zaboravili i primili posiljku bez da traze da se ide na postu carinjenja, sto zapravo samo pokazuje koliko je taj propis o carinskoj inspekciji besmislen zato sto se potpuno selektivno primenjuje. Jos jedan u nizu balkan-express propisa koji su tu samo kada neko treba da se maltretira.

E sad ti meni "netacno" :D - propis o inspekciji? Kakvoj inspekciji? Posta odredila sta je pismo, sta je vrednosno (ono sa povratnicom), sta paket... u skladu sa tim, pisma nisu i ne podlijezu pregledu, vrednosna podlijezu, a i paket. Ako si nesto nazvao vrednosnim pismom, onda to ima razlog zasto je tako. Postar ne zna propise spoljne trgovine ali zna se ko zna i tamo je poslao da zavrsi postupak. I tamo je to zavrseno. I big deal! Skuplja su sva ova tvoja i moja slova nego sto je bio taj izdatak.

Mada, i dalje tvrdim da gluposti ima ali mi nemoj pricati da su samo balkanske! Jer nisu...

I iskreno, idete mi na zivce vi koji ste otisli odavde i nista vam ovdje ne valja a tamo je sve super. Valjda ste zato i otisli. Drago mi je zbog vas, ali nemojte da nama koji smo ostali ovdje da drvite kako je tamo super jer ne mozemo svi otici. Ako hocete da se ovdje uvedu propisi kao u EU - onda cemo svi morati da promjenimo pjesmu da bi postali EU. Od nekih navijackih pjesama pa nadalje...

Elem Dimkovicu, ne odgovori ti meni, posto je kutija cigareta u DE? I zasto je toliko... Postoje li carine, akcize, porezi, pregledi? Placa li se odlazak ljekaru? Aj malo meni neukom priblizi taj divni zivot u DE.
[ tdjokic @ 09.09.2010. 13:56 ] @
Citat:
yolja624: @tdjokic
nisam uocio pitanje ....
Prijatelju, ti si se potpuno pogubio, vise ne znas sta pricas. Niko meni ne trazi nista, ja NEMAM NIKAKVIH PROBLEMA! Prica je bila o tome da u jednoj posti rade jedno, u drugoj nesto sasvim drugo, a vezano za carinu, svaki sluzbenik ima svoje "propise" i prakticno zeza narod, a ti uporno "sve se zna, sve je definisano, ovo, ono".

Citat:
Dva - neko je valjda vec to uvozio, onda 3 - valjda nesto slicno - nije valjda dio za space shuttle?!
Pa .... i jeste. Evo sta mi je stiglo pre par dana i nije placeno nista - Mini Wireless PC Keyboard Mouse Touchpad Remote Control, http://cgi.ebay.com/Mini-Wirel...kballs&hash=item335f7804b2, gde ces za ovo da nadjes slicnu fakturu? Je li to isto kao ono "corned beef i biftek je slicno"? Malo sutra. A ako u Google ubacis "Mini Wireless PC Keyboard Mouse Touchpad Remote Control" momentalno dobijes rezultat iz prve ruke, nije valjda Google moje vlasnistvo pa da ja tamo prikazujem lazne cene! Zasto nema fakture uz paket? NIKO NE TRAZI. Trazi se ocigledno samo onaj papir koji sam vec nekoliko puta spominjao i nista vise. Tamo paket mirno primaju, ovde ga mirno prihvataju, ocigledno da je to u skladu ili sa propisima ili sa uobicajenom praksom.

I kakva ti je to "slicna faktura" kad se TAJ ISTI PROIZVOD na ebay prodaje i za 24 dolara i za preko 45 dolara? Na osnovu cega ces zakljuciti gde sam ga kupio ako ne po oznaci prodavca na paketu? NE POSTOJI slicna faktura za ovakvu vrstu kupovine, ali postoji javni podatak na Internetu, koji ocigledno nasa carina ne priznaje.

Na jednom mestu kazes 'Da bi znali da li kasnimo za drugima teba prvo da vidimo kako je kod drugih' a ja sam ti lepo rekao da je CEO SVET PRIMAO UBUNTU CD-e BEZ PROBLEMA OSIM 2 BIVSE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE, Srbija i jos jedna, ne secam se vise koja (Hrvatska, Bosna?). Ne govorim ja nista napamet.

Zasto je u jednoj istoj drzavi, ako ti roba udje preko poste, jeftinija nego ako ulazi preko aerodroma? Zasto drzava meni ne uzme carinu za paket u kome je roba vrednosti 30 dolara a transport je kostao 70 dolara (velika tezina) nego me "oslobodi carine"? Ja tvrdim da je to prekrsaj, kriminal, jer je budzet ostecen za nekih 30 dolara (na dazbine ide oko trecina ukupne vrednosti paketa, roba+transport). Kako takvom sluzbeniku, takvoj sluzbi, da verujem drugi put kad mi naplati carinu, jer smo se u prethodnom primeru uverili da mi nisu naplatili sto bi morali? Necu ja da mi niko nista poklanja. Svestan sam, da to ne mogu da promenim, ali i ti budi svestan pa priznaj da nije bas sve regulisano, da nije bas sve u redu i tako redom.

Mi prosecni ljudi zivimo kako mozemo i moramo, tu nema razlike. Jedina je razlika sto neki to proglasavaju rajem i cute i trpe (ili cak i uzivaju) a drugi se bar na ovakvim mestima olaksavaju pricom i diskusijom sa sapatnicima.

I ne samo to. Ovde se i izmenjuju iskustva, koja su nekad vrlo korisna, kao ono o "alternativnom" nacinu registracije na PayPal ili informacija koja firma u Srbiji se bavi nabavkom robe za fizicka lica koja nemaju mogucnost samostalne nabavke i slicno. Dakle, negativan pristup nekad da i pozitivne rezultate.
[ yolja624 @ 09.09.2010. 17:10 ] @
Citat:
Prijatelju, ti si se potpuno pogubio, vise ne znas sta pricas

Molim te da se odnosis sa odredjenom dozom postovanja - makar onoliko kolko ja uvazavam tebe. Nisam se pogubio vec ima teksta sa 3-4 lika sa kojima paralelno pricam, i nisam uocio tvoje pitanje.
A ti pricas samo samnom i nisi uocio moje pitanje! To dovoljno govori ko je pogubljen...

I nije prvi put da se ti i ja raspravljamo o slicnim temama ali ti i nije prvi put da se postavljas malo "visoko" ... A ja te ovaj put javno molim da spustis loptu. Vrijedja me tvoj komentar da sam se pogubio i necu dozvoliti da tako komuniciras samnom.

Citat:
Pa .... i jeste. Evo sta mi je stiglo pre par dana...

I opet odlutas... ccccc - si ti sam sa sobom raspravio da me pretrazivanje trica i kucina preko googla i ebay jednostavno ne zanima. Isto tako ne zanima ni carinsku sluzbu. Google i NET nije nesto sto se moze smatrati mjerordavnim i pravno valjanim izvorom informacija. Tacka!

Citat:
Ne govorim ja nista napamet.

A sta sad ti to aludiras da neko drugi govori napamet? cccc x 2

Citat:
Dakle, negativan pristup nekad da i pozitivne rezultate.

Jel? Zanimljivo. A da ti nisi malo anarhista?

I opet - nisi mi odgovorio na pitanje a satrao si se da mi objasnis kako si u pravu u svemu sto kazes. A nisi mi odgovorio na jedino konkretno pitanje koje sam ti postavio. Malcice si pogubljen, ali dobro, vjerujem da od silnog negativnog pristupa koji daje pozitivne rezultate, nemas potencijala za vise...
[ tdjokic @ 09.09.2010. 18:29 ] @
@yolja624

Da ne sirimo pricu vise. Ti jednostavno negiras cinjenice. Gde mozes odrediti stvarnu cenu necega ako sam ja to kupio u odredjenoj prodavnci, kod odredjenog prodavca, crno na belo? Nema veze da li je to on line prodavac ili neka robna kuca u Londonu ili Beogradu, to je za mene cinjenica. Na kraju krajeva, sve vise i vise mnoge klasicne prodavnice prodaju robu i on line, zar to znaci da je to neki losiji ili manje legalan nacin prodaje? E sad, ako carina hoce da tu cenu "odredi" kako njoj odgovara onda je sve u redu, moram to da prihvatim i sva tvoja objasnjena. Sila boga ne moli. Kazes "Google i NET nije nesto sto se moze smatrati mjerordavnim i pravno valjanim izvorom informacija. Tacka!" a ja kupio robu na netu. Znaci, ti negiras moju prodavnicu, moju kupovinu, mene kao osobu i gradjanina ili sta? Ovo nikako nije u redu. Sta je za tebe merodavan i pravno valjan izvor informacija ako odbacujes istinitu informaciju? Na jednom mestu si naznacio mogucnost da carinik preko diplomatske sluzbe pita drzavne vlasti konkretne drzave za cenu spornog predmeta, sto je kao ideja sasvim u redu. Ali si zaboravio da u nekim drzava cene ne propisuje drzava nego trziste i moglo bi se desiti da diplomatskim putem dodje odgovor da cenu tog predmeta mozete najlakse i najbrze dobiti na netu. Zadnji put te molim da mi odgovoris - koja je to institucija u drzavi prodavca koja je merodavna kao pravno valjan izvor informacija za cenu nekog predmeta?

Ne aludiram, TVRDIM da si za Ubuntu govorio napamet, jer se nigde u svetu osim u Srbiji + jos jedna republika nije desilo da se ZABRANI isporuka gradjanima. Uopste nije bitno ko je za to zaduzen - posta, carina, vlada, parlament - ispali smo pred svetom dzulovi. A sudeci po tvojim komentarima, ti nemas apsolutno nista protiv toga i cvrsto stojis na stanovistu da su svi vazeci propisi sasvim u redu i da je takodje apsolutno u redu da se niko od nadleznih nije brze odazvao na problem. Prakticno, ti vlast i propise dozivljavas kao jedino merodavne, nemas svoj stav, makar te ti i takvi propisi i vlast izlagali podsmehu svestske javnosti i to ne nekih mafijasa nego ljudi koji se bave razvojem informacione tehnologije i to jos volonterski. Posto si vec spomenuo anarhizam, odmah da kazem da nisam za nasilno menjanje propisa i vlasti, ali sam svakako za kritiku, pozeljno konstruktivnu, i menjanje propisa i vlasti zakonskim sredstvima.

Ne znam na koje svoje pitanje mislis, jer je bilo prilicno pitanja i odgovora, sasvim je moguce da sam neko od pitanja u diskusiji prevideo, ali ja sam ti nekoliko puta postavio pitanja i iziricito naglasio da su to pitanja i trazio / molio / ocekivato odgovor na njih ali sam kao odgovor dobio druga pitanja i sirenje price.

O cemu ti covece uopste pricas - danas mi stigao paketic sa 5 - 6 stvari unutra, pa da je svaka stvar 500 dinara pa je trebalo da mi naplate carinu, PDV i sta ja znam sta sve, a oni naplatili - 70 dinar (sedamdesetdinara) i sad sam ja anarhist?

Ne znam kako si dosao do zakljucka da ja pricam samo sa tobom i da sam tvoje pitanje prevideo jer sam pogubljen ali ti celo vreme tvrdis stvari koje su mozda u skladu sa nekim propisima ali se ne vide u konkretnoj praksi ili su sasvim drugacije. Ja sam mozda prevideo tvoje pitanje slucajno, ali ti stalno govoris isto i nikako da odgovoris na bilo sta.

Ja se zaista postavljam visoko, takva mi je priroda. Nemam respekta ni prema kome, ni prema cemu, jedino i samo prema istini. Ako ne razumem - objasni, ako sam neinformisan - informisi me, onda cu priznati gresku i postovacu te i spusticu nos do zemlje. Ali ti nameces svoje stavove i to je neprihvatljivo.

To bi bila diskusija. A cim si poceo ovo "ccc" - hvala, ali ne, hvala.
[ Alatariel @ 09.09.2010. 20:58 ] @
Ma sta se ljudi uopste raspravljate sa nekim ko je deo sistema, zna se koji je njegov interes.

U ovoj zemlji se ne zna ko vise krade - sama drzava, carina, tzv. spediteri kad su u pitanju paketi. Imamo nakaradnu pravnu regulaciju vezanu za ovo, pa na to jos najahali carinici i tzv. spediteri i deri ljude. Jednostavno.

U svim drugim normalnim drzavama stvari su lepo regulisane ali ne i ovde. Ovde cete za knjigu od 16 evra da platite prvo carinu, pa onda i spediciju i te dve stavke vas izadju preko 70 evra. I sta sad drugo ima da se prica sem da lepo kradu, i legalno i nelegalno i tako je.

Uopste me ne cudi ova prica sa r.a. taksom prilikom slanja paketa van zemlje. Ipak je ovo Srbistan.
[ yolja624 @ 09.09.2010. 22:51 ] @
@tdjokic
Citat:
Na jednom mestu si naznacio mogucnost da carinik preko diplomatske sluzbe pita drzavne vlasti konkretne drzave za cenu spornog predmeta, sto je kao ideja sasvim u redu. Ali si zaboravio da u nekim drzava cene ne propisuje drzava nego trziste i moglo bi se desiti da diplomatskim putem dodje odgovor da cenu tog predmeta mozete najlakse i najbrze dobiti na netu. Zadnji put te molim da mi odgovoris - koja je to institucija u drzavi prodavca koja je merodavna kao pravno valjan izvor informacija za cenu nekog predmeta?

Uopste pokazujes apsolutno nepoznavanje problema. Ljudino - ne odredjuje drzava cijenu, vec drzava provjeri dal je to stvarno placena cijena. Diplomatsko predstavnistvo drzave Srbije provjeri kod carinskih organa drzave Venecuele i sa ovjerom ambasade srbije na tom dokumentu imas dokaz da je to stvarno placena cijena robe. Cijena na SAJTU NIJE MJERODAVNO - a nesto sto se dobije sa pecatom ambasade jeste! Sta ti tu ima nejasno? Jel stize do vijuga?

Za Ubuntu! Znam sta je problem i znam da je free - ali znam da je dolazilo 100 i vise cd-ova na jednu adresu fizickog lica i zato je bilo problematicno PRAVO DA TO DOBIJE ZBOG KOLICINE ne zbog VRIJEDNOSTI! Jel ti i tu ima nesto nejasno?

Citat:
A sudeci po tvojim komentarima, ti nemas apsolutno nista protiv toga i cvrsto stojis na stanovistu da su svi vazeci propisi sasvim u redu i da je takodje apsolutno u redu da se niko od nadleznih nije brze odazvao na problem. Prakticno, ti vlast i propise dozivljavas kao jedino merodavne, nemas svoj stav, makar te ti i takvi propisi i vlast izlagali podsmehu svestske javnosti i to ne nekih mafijasa nego ljudi koji se bave razvojem informacione tehnologije i to jos volonterski. Posto si vec spomenuo anarhizam, odmah da kazem da nisam za nasilno menjanje propisa i vlasti, ali sam svakako za kritiku, pozeljno konstruktivnu, i menjanje propisa i vlasti zakonskim sredstvima.

Imam svoj stav a to je da se postuje zakon koji je sad na snazi. Kad se promjeni, postovacu taj - kao sad ovaj. I sta ti imas protiv toga sto neko postuje propise? Zakonsko mjenjanje propisa - pa mjenjaj covjece, sta cekas? Ili ne znas kako se to radi, pa lutas po forumima i ko Kalimero vices "To je nepravda!!!!"

Citat:

O cemu ti covece uopste pricas - danas mi stigao paketic sa 5 - 6 stvari unutra, pa da je svaka stvar 500 dinara pa je trebalo da mi naplate carinu, PDV i sta ja znam sta sve, a oni naplatili - 70 dinar (sedamdesetdinara) i sad sam ja anarhist?

Jel te puno bolilo to sto su ti naplatili? Anarhist nisi zbog toga sto su naplatili 70 dinara, vec sto se podsmijevas propisima svoje drzave i trudis se da ih izbjegnes jer po tebi, zaboga, propisi nisu pravedni. Smijesno i zalosno sto tako prica odrasla osoba.

Citat:
Ja se zaista postavljam visoko, takva mi je priroda. Nemam respekta ni prema kome, ni prema cemu, jedino i samo prema istini. Ako ne razumem - objasni, ako sam neinformisan - informisi me, onda cu priznati gresku i postovacu te i spusticu nos do zemlje. Ali ti nameces svoje stavove i to je neprihvatljivo.

Ne znam koje kvalitete imas, sem nedokazanosti (a to ono i nije neki kvalitet), da bi se postavljao tako visoko. Ja u tvojim postovima, sem arogancije, nista drugo ne nadjoh. I vjerujem da si iskompleksirana i jedna nadrndana osoba na cijeli svijet oko sebe.
A istina je odavno relativna stvar, nisi valjda toliko prepotentan da mislis da samo ti znas istinu? Objasnjavam ti u cemu si neiformisan, ali ti to tako ne vidis - big deal samo tjeraj naprijed. Ti i slicni tebi takodje namecu svoje misljenje sto je takodje neprihvatljivo. Jer, nista sem svog interesa ne vidite - a kad vam se kaze da je nesto rjeseno na neki nacin, to vam ne pase i onda pocinjete da drvite kao sto to radite.

Citat:
To bi bila diskusija. A cim si poceo ovo "ccc" - hvala, ali ne, hvala.

Ocigledno si pogubljen a i vjerovatno iskompleksiran. Pogledaj ko je poceo sa uvredama (tvoj navod o pogubljenosti). A to - ne hvala - neka tebe zivog i zdravog i daleko ti lijepa kuca.

@Alatariel
Citat:
Ma sta se ljudi uopste raspravljate sa nekim ko je deo sistema, zna se koji je njegov interes.

Kog sistema? Ja sam informaticar - hardveras, bavim se i racunarskim mrezama i zivim od svog rada i 12-to casovnog radnog vremena. O cemu ti pricas, u kakvom sam ja to sistemu? cak nisam ni iz Srbije, tako da nemam veze sa Zakonima u Srbiji niti me zanimaju. Ali me nervira horsko pjevanje koje je tako svojstveno nekim dijelovima drustva. Ne bi da zalazim u politiku. Jedino sto cu da kazem da onaj @Anakin izgleda i nije bio pogresan - mnogo leminga zivi ovdje - i previse!
[ Alatariel @ 10.09.2010. 00:33 ] @
Citat:
yolja624: @tdjokic

Kog sistema? Ja sam informaticar - hardveras, bavim se i racunarskim mrezama i zivim od svog rada i 12-to casovnog radnog vremena. O cemu ti pricas, u kakvom sam ja to sistemu? cak nisam ni iz Srbije, tako da nemam veze sa Zakonima u Srbiji niti me zanimaju. Ali me nervira horsko pjevanje koje je tako svojstveno nekim dijelovima drustva. Ne bi da zalazim u politiku. Jedino sto cu da kazem da onaj @Anakin izgleda i nije bio pogresan - mnogo leminga zivi ovdje - i previse!


Moja greska sto se tice sistema, ucinilo mi se da radis na carini.

Sve drugo stoji i dalje a te price o horskom pevanju ostavi nekom drugom. Mi koji zivimo u Srbiji vrlo dobro znamo ovde kroz sta prolazimo svaki dan zbog divnih nam ljudi u vlasti koji me eto bas neodoljivo podsecaju na tebe. Mnogo price, nula sadrzine ili ti mnogo blah blah blah.

A da, samo jedna mala lekcija iz prostog razloga sto me nevidjeno bas taj deo od gluposti koje pises nervira

Citat:
vec sto se podsmijevas propisima svoje drzave i trudis se da ih izbjegnes jer po tebi, zaboga, propisi nisu pravedni. Smijesno i zalosno sto tako prica odrasla osoba.


Smesno je i zalosno sto odrasla osoba lupa ovakve gluposti. Zakoni jedne drzave, a posebno drzave kao sto je Srbistan, cesto jesu nepravedni. Ne, nije pravedno da jedna drzava krade od svojih gradjana. Imajuci u vidu i da su Srbi malo napredovali pa videli neke stvari okolo, zamisli, primetili su da ih rodjena drzava potkrada!!! E posto si jedini leming ovde ti, mi ostali moramo da zaobilazimo ove predivne zakone kako znamo i umemo, s'obzirom da ovde nista ne funkcionise i da nemamo pravnih nacina da se ti isti zakoni promene jel ne postoji pravna drzava! Ljudi su pokusavali i pokusavali, mediji su pokusavali ali ti zakoni se nece menjati dok ih EU ne pritegne zato sto im priticu pare od KRADJE gradjana.

Toliko o tome. Bolje vodi racuna o svojoj drzavi, tek sad videh odakle si.
[ tdjokic @ 10.09.2010. 00:53 ] @
Citat:
yolja624 vec drzava provjeri dal je to stvarno placena cijena
I kako ce to da proveri? Najlakse i najbrze na netu ili ce opet pomocu IT tehnologije da potrazi taj podatak u nekim zvanicnim dokumentima prodavca. Ali ja tebe pitam sta ako je to kupljeno od fizickog lica u Venecueli, SAD, Hong Kongu, Pere Perica, kako ce drzava to da proveri? Kupio covek 4 komada necega od veleprodavca, 1 prodao meni, nema firmu, ne vodi racunovodstvo, nema nacina. Ja ti opet kazem da je Internet ispred propisa, realniji je, zivotniji, upotrebljiviji. Carinik ne mora nikome da polaze racune gde je nasao pravu cenu, njemu je vazno da dodje sto blize istini najkracim putem. On to moze nazvati i onom slobodnom procenom, na osnovu uvida u ponudu na netu. Jasno je, da bi ovo trazenje cene preko diplomatskih predstavnistava doslo u obzir jedino za neke stvarno velike iznose a ne za robu od 50-tak dolara, gde bi to bilo i suvise skupo i besmisleno.

Za Ubuntu je meni jasno, ali nije tebi. Ubuntu je doslovno molio da se porucuje sto vise komada i deli kolegama, komsijama, jer je njima bilo lakse da napisu jednu adresu na paket sa 100 CD-ova nego 10 adresa na 10 koverata sa po 10 CD-ova. I opet isto - kako je sve to bilo OK svuda u svetu osim ovde?

I za propise ne razumes - ja ih veoma postujem, ali ih ti proglasavas za odlicne a po sirem misljenju ovde i generalno mnogi to nisu. Ako su tebi svi propisi OK, onda nista, uzivaj u njima. Zbog mnogih okolnosti ja vise nisam u stanju da menjam propise nikakvim putem. Jedini moj doprinos je razmena misljenja sa ljudima na forumu, pa ako to donese neko poboljsanje - dobro, ako ne - nikom nista.

Citat:
Jel te puno bolilo to sto su ti naplatili? Anarhist nisi zbog toga sto su naplatili 70 dinara, vec sto se podsmijevas propisima svoje drzave i trudis se da ih izbjegnes jer po tebi, zaboga, propisi nisu pravedni. Smijesno i zalosno sto tako prica odrasla osoba.
E, ovde moramo da se zaustavimo. Objasni mi sta si ti ovim hteo da kazes? Mene "boli" sto su mi naplatili 70 dinara jer je to DALEKO PREMALO, i to je znak da neko drugi izbegava propise, svesno ili nesvesno, i nanosi stetu drzavi! Trebalo mi je naplatiti DALEKO VISE, ali ja nemam neki jednostavan nacin da im to kazem i ponudim.

Dakle, propisi moje drzave NISU PRAVEDNI, jer je ocigledno da se njihovim sprovodjenjem mnogima naplacuje manje nego sto teba. Mozda je propis koji odredjuje koliko treba platiti ispravan ali onda nije ispravan onaj o njegovom sprovodjenju. Nista ja ne izbegavam, nemoj da izvrces istinu. Ako je tebi smesno i zalosno sto sam ja spreman da platim vise nego sto su mi pogresno odredili onda nemam reci. Budzet prazan a oni propustaju pakete bez naplacivanja dazbina? Sacuvaj me boze.

Sto se istine tice, daleko od toga da ja imam monopol na nju. To nikada nisam rekao. Ja iznosim cinjenice, fizicke stvari - paket kao takav, dokument uz njega na papiru, robu unutra, i sve to prodje tamosnju postu i ovdasnju postu bez problema, vise puta, a ti pricas nesto drugo. Onda je prirodno sto ja tvoje izlaganje dovodim u pitanje i pokusavam da doznam o cemu se radi.

Nije nemoguce da sam arogantan. Ali, mozda za to imam i neku osnovu. Evo kratke istinite anegdote iz mog zivota. Otisao sam u banku da podignem nesto para. Ispunim cek na 1000 dinara (bilo odavno) i cekam. Dosao skoro kraj radnog vremena, vecina ostalih sluzbenika vec sve sredila, samo moj blagajnik i ja jos radimo. Gleda on onaj moj cek i nesto razmislja. Pozove kolegu koji se setkao amo, tamo po prolazu, i nesto ga tiho pita. Kolega odgovara: "Da, pravilno." Zatim se okrece meni i sa osmehom kaze glasno "NADpravilno!" Posto sam znao o cemu se radi, ja sam se skromno nasmesio i sve lepo i fino. Da ti se blagajnik u banci nasmesi je pravo cudo, oni su strogo zvanicni, takvi su bar bili onda u Ljubljanskoj banci, u centru Ljubljane. Ali, covek je bio ocaran sto je neko uspeo da popuni cek "NADpravilno".

Lako se moglo desiti da me onaj prvi blagajnik odbije. Mozda bi ti tako uradio, jer strogo postujes propise. Ali drugi je shvatio sustinu i odobrio naplatu. A o cemu se uopste radilo - prosto - kad dizes 2.000 dinara slovima napises "dvehiljadedinara", kad dizes vise, isto tako, ali niko ziv kad dize 1.000 dinara ne pise "jednahiljadadinara" a ja jesam JER POSTUJEM PROPISE, ali stvarno! Ostali napisu "hijadudinara" i onaj mirno primi, a cek je de fakto neispravan!

Mozda sam nadrndan, ali izgleda da ljudi to vole. A tebi sad ispada ne valja misao, ne valja tdjokic, ne valja alatariel i svi smo nekakvi leminzi? Onda nista.
[ misao @ 10.09.2010. 01:08 ] @
A uz sve, "nije ni iz Srbije, tako da nema veze sa Zakonima u Srbiji, niti ga zanimaju".
Sunce ti, ne smem ni da pomislim šta bi bilo da je odavde...
[ yolja624 @ 10.09.2010. 05:16 ] @
@Alatariel
Citat:

Smesno je i zalosno sto odrasla osoba lupa ovakve gluposti. Zakoni jedne drzave, a posebno drzave kao sto je Srbistan, cesto jesu nepravedni. Ne, nije pravedno da jedna drzava krade od svojih gradjana. Imajuci u vidu i da su Srbi malo napredovali pa videli neke stvari okolo, zamisli, primetili su da ih rodjena drzava potkrada!!! E posto si jedini leming ovde ti, mi ostali moramo da zaobilazimo ove predivne zakone kako znamo i umemo, s'obzirom da ovde nista ne funkcionise i da nemamo pravnih nacina da se ti isti zakoni promene jel ne postoji pravna drzava! Ljudi su pokusavali i pokusavali, mediji su pokusavali ali ti zakoni se nece menjati dok ih EU ne pritegne zato sto im priticu pare od KRADJE gradjana.

Toliko o tome. Bolje vodi racuna o svojoj drzavi, tek sad videh odakle si.

Kandiduj se na izborima sa izbornim programom koji sadrzi promjenu zakona, i u demokratiji kad te izaberu onda pravis/mjenjas zakone. Ostalo - nula bodova.
A sto se tice napretka srba - tu sam tek skeptican. Ali vidim da vas ima naprednih, zaebati drzavu je glavni sport, ali ste poceli da koristite prednosti IT... :D
A EU ih nece pritisnuti za te trice i kucine jer ih ne interesuje.
I odakle ti ideja da te drzava potkrada? Jel ti dobijes racun za struju/vodu/telefon/uplatu poreza? Znaci - nije kradja vec si platila dugovanje za usluge koje imas od drzave. A da - drzava ti nista ne daje, samo uzima... tipican leming. /edit - skontao sam da si zenskog roda, pa u skladu sa tim mjenjam/

A to odakle sam, jel ti to nesto smeta?

@tdjokic
To sto ti ponovo pominjes trazenje preko "IT tehnologije i NET-a" je po tebi jednostavno, ali nije pravovaljano - i kad stavis prst na celo - zasto bi neko vjerovao tom nekom sajtu? Slobodna procjena je - ako si zapazio metode odredjivanja zabranjena. Ali ti jednostavno ne citas sta ja pisem. Zabranjena je to metoda ne samo u Srbistanu vec u svim zemljama. Konvencija jbg.
Citat:
Ali ja tebe pitam sta ako je to kupljeno od fizickog lica u Venecueli...

Iz tih razloga se i sprecava spoljna trgovina fizickih lica - zbog teske procjene prave situacije. Toliko. Ostalo ne mogu da se smaram vise.

Citat:
I za propise ne razumes - ja ih veoma postujem, ali ih ti proglasavas za odlicne...

Mozebitno da se nekome negdje ucinilo da sam se izrazio da su propisi odlicni. Ali da sad objasnim do kraja. Propisi su propisi, imaju svoju logiku, i nije na meni da cjenim dal su dobri ili ne, vec da su vazeci i da se moraju postovati do dolaska drugih propisa.

Citat:
E, ovde moramo da se zaustavimo. Objasni mi sta si ti ovim hteo da kazes? Mene "boli" sto su mi naplatili 70 dinara jer je to DALEKO PREMALO, i to je znak da neko drugi izbegava propise, svesno ili nesvesno, i nanosi stetu drzavi! Trebalo mi je naplatiti DALEKO VISE, ali ja nemam neki jednostavan nacin da im to kazem i ponudim.

Nije istina, uvijek mozes da das zalbu na obracunate dazbine, bilo da su prevelike ili premale. Rjesenje po tom osnovu se daje u skracenom postupku za 3 minuta.

Citat:
A tebi sad ispada ne valja misao, ne valja tdjokic, ne valja alatariel i svi smo nekakvi leminzi? Onda nista.

Ma vi ste meni super - sta misli ostalih 200K clanova ES to jos ne znamo... toliko o brojevima.

@misao
Ma nemoj da mislis, skodi to ako pretjeras... pregrije se CPU, rikne qler i onda...


[Ovu poruku je menjao yolja624 dana 10.09.2010. u 06:43 GMT+1]
[ tdjokic @ 10.09.2010. 10:55 ] @
Citat:
Iz tih razloga se i sprecava spoljna trgovina fizickih lica - zbog teske procjene prave situacije.
PA TAKO KAZI COVECE, SAD JE SVE JASNO!
[ Alatariel @ 10.09.2010. 13:17 ] @
@yolja624

Citat:
Kandiduj se na izborima sa izbornim programom koji sadrzi promjenu zakona, i u demokratiji kad te izaberu onda pravis/mjenjas zakone. Ostalo - nula bodova.


Lupaj jos malo, ajde da cujemo jos par bisera, ovaj stvarno nije dovoljan, prosto neverovatno kako neko odvaljuje pa ne prestaje.

Citat:
A sto se tice napretka srba - tu sam tek skeptican. Ali vidim da vas ima naprednih, zaebati drzavu je glavni sport, ali ste poceli da koristite prednosti IT... :D
A EU ih nece pritisnuti za te trice i kucine jer ih ne interesuje.
I odakle ti ideja da te drzava potkrada? Jel ti dobijes racun za struju/vodu/telefon/uplatu poreza? Znaci - nije kradja vec si platila dugovanje za usluge koje imas od drzave. A da - drzava ti nista ne daje, samo uzima... tipican leming. /edit - skontao sam da si zenskog roda, pa u skladu sa tim mjenjam/


Oooh, pa da, naravno, evo jos malo blah blah blah, nisi mogao da izdrzis ... da, zamisli, drzava nas potkrada. I mi imamo dokaze da nas drzava potkrada. Ooooooh.

Sta je yolja? Frka ah? Ne moze vise da se kenjka na netu do mile volje i izigrava bog koji je pokupio svo znanje ovog sveta? Naucili ljudi malo pa skontali neke stvari?! Zamisli, culi mi za rec - spin. A u! Vrtis ti, vrtis, pa obrni, pa okreni, pa ovo, pa ono ... i na kraju:

Citat:
iz tih razloga se i sprecava spoljna trgovina fizickih lica - zbog teske procjene prave situacije.


Sprecava se spoljna trgovina fizickih lica? Opa. Izlete ti ah?

Smesan si covece, ali dobro, samo sebe pravis budalom. Ovde je pitanje kupovine u inostranstvu stara stvar. Kao sto vec napisah, a da si ti malo manje ... vec bi procitao, u Srbiji se ne zna vec ko sve nije potezao upravo tu "zabranu trgovine fizickih lica". Tu si pogodio, tj. konacno bio iskren. I malo dete u Beogradu vec zna da se sprecava, prvenstveno, on line kupovina zbog raznih Miskovica koji ovde drze trziste.

Da ne pominjem da ti cak ni to pateticno opravdanje ne drzi vodu. Danas se kupuje na netu, tj. prodavnice tipa Amazon i jesu iskljucivo na netu. Kada se kupi neki proizvod sa recimo tog Amazona, ti lepo dobijes racun, koji ti spakuju zajedno sa tim istim proizvodom i posalju. U normalnim drzavama, se pogleda taj iznos, vidi da li je ispod ili iznad cifre koja se carini, vidi se da li se placa doticni dodatni porez i gotova prica. Zamisli, cena na netu merodavna. Uh, covece, gadan taj 21. vek!

Citat:
EU ih nece pritisnuti za te trice i kucine jer ih ne interesuje.


A u. Pa sad ga bas lupi i ostade ziv. Jedna od glavnih stvari na kojima EU insistira je slobodan protok robe i ljudi. Kad je stvar van EU naplacuje se dodatni porez i gotovo. Nasi divni politicari naravno ovo znaju, i prica se o promeni doticnog zakona vec par godina, samo se odlaze i odlaze dokle god to mogu. Bas se pitam zasto? A zakon ce se promeniti, jer mora da se promeni.

Citat:
Ali da sad objasnim do kraja. Propisi su propisi, imaju svoju logiku, i nije na meni da cjenim dal su dobri ili ne, vec da su vazeci i da se moraju postovati do dolaska drugih propisa.


E vidis, ovo je najgora stvar koju si u celoj ovoj baladi lupio. Jeste na nama da ocenjujemo da li su propisi dobri ili ne. To je jedno od prava gradjana jedne demokratske drzave. Kada je drzava demokratska, i pravni sistem funkcionise, onda oni mogu da skrenu praznju svojim izabranim predstavnicima, koji nisu korupmpirani, na njih i zna se dalja procedura. Tako to ide u normalnim drzavama. Vidis, to je jedno od prava koje dobijas kada zivis u demokratiji, a ne u totalitarnoj drzavi, ili mafija drzavi. Svejedno zapravo koje od ta dva imena koristis.

E moj yoljo. Slabo ti ide ovo.

Citat:
A to odakle sam, jel ti to nesto smeta?


Smeta? Pa smeta. Ovde si se raspisao na siroko i pricas li pricas o tome kako je drzava ovakva, kako su propisi ovakvi kad ono sta? Pa nisi ni gradjanin te drzave. A vise je nego ocigledno da nisi ni mrdnuo iz tvoje pa drzave.

Drz' se ti yoljo svoje Bosne ali jadna ona sa ljudima koji rezonuju kao ti. Doduse, bice super onima na vlasti sa takvim lemingom.
[ tdjokic @ 10.09.2010. 18:08 ] @
Izvinjavam se onima koji prate ovu temu jer sam mozda nehotice napravio jednu gresku.

Direktno nisam nikada nista kupovao od Amazona, uvek preko posrednika, tako da ne znam kakav je njihov formalni postupak u vezi fakture / racuna / carinske izvozne deklaracije i slicno.

Jesam kupovao direktno neke sitnice preko ebay, ali nisam obracao neku narocitu paznju na sve zajedno, jer zivim u ubedjenju da svi oni racuni, potvrde o placanju, izvestaji PayPala o svakoj pojedinacnoj transakciji i slicno, a sto stoji na netu, ima vecu preciznost i detaljnije je od nekog papirica koji se prilaze uz koverat / kutiju ili se cak pise na samom kovertu, nalik na vrednost kod naseg vrednosnog pisma.

Bice da sam ipak govorio istinu - uz paket / koverat ne dolazi nikakav specijalan dokument koji bi licio na ozbiljan racun, kako je to kod nas nekada bilo. U prodavnicama su obicni kupci dobijali kasa blok listice a ako ti je trebao pravi racun, za pravdanje trosenja nekog namenskog novca ili za firmu i slicno, onda si trazio "pravi racun", na velikom listu papira, u vise primeraka, sa detaljno opisanom robom, ispisanim iznosom brojevima i slovima i sa nekoliko pecata. Valjda nesto slicno postoji i danas ali ne znam kako se zove i kako izgleda.
[ yolja624 @ 10.09.2010. 19:34 ] @
@Alatariel
Ti si, definitivno, plavusa Ali ne obicna, vec neka koncentracija plavuse, ili si cak sijamski blizanac, jer ovo sve jedna plava glava ne moze smisliti vec dvije. Cestitam.

Ne zavredjujes da ti vise ista kazem. Upravo si se pridruzila spisku likova sa ES koji za mene ne postoje.
Znaci /ignore Alatariel

@tdjokic
Jednostavno - ne razumijemo se, ali ipak dodjosmo do nekih zakljucaka. Mozda je to do tebe, mozda je to do mene. Ali - mislim da nije iz zle namjere bila ni tvoja ni moja diskusija.
[ Almedin @ 18.09.2010. 12:10 ] @
Citat:
Jel tacno da ovo postoji u Njemackoj?
http://www.dumblaws.com/laws/international/germany

Šta je problem u ovome gore?

A na ovom linku:

stoji:
Citat:
The story above is a satire or parody. It is entirely fictitious.
[ navigare @ 20.09.2010. 07:38 ] @
ja mogu da primetim da u nasoj zemlji ima previse pametnih ljudi, a neki su strucnjaci u svakoj sferi i nije cudo sto imaju preko 5000 postova na ovom forumu
najgore je sto se ne javljaju ljudi koji zaista imaju iskustva u ovome...
[ X Files @ 20.09.2010. 08:18 ] @
Ovi je mali off, jer se ne tiče on line plaćanja, ali ipak jeste u vezi s carinom i paketima.

Moj slučaj od pre dva meseca.

Drugar iz Argentine (naš čovek) izrazio želju da mu pošaljem "Medeno srce" i "Smoki". Ranije je on meni slao neke njihove tradicionalne poslastice slične vrste.

Prethodno sam se konsultovao na šalteru u Požarevcu da li paket ovakvog sadržaja (hrana) može da ide u Argentinu. Žena lepo zvala našu carinu u Beogradu (to je redovna procedura kad se primaju paketi po manjim gradovima) i dobio sam potrvrdu da može, uz napomenu da sve mora biti u originalnoj ambalaži i sve taksativno navedeno, čak i propratno pismo da navedem ako ga šaljem.

Ok, spakujem ja paketić, s mukom ali čitko i detaljno popunim nekoliko (praktično identičnih) formumulara, navedem tačno šta je unutra, sa sve gramažom, platim šta treba (mislim i carinu). Sve je koštalo oko 50E.

Posle mesec dana stiže mi "uputnica" da platim 50E-60E podizanje (poštarinu) tog istog paketa, jer je vraćen sa (u pošti tvrde) Argentinske carine. Pitam ja mogu li da ne platim (mislim ne isplati se, jer je sadržaj jeftiniji od ovoga što treba da platim) - kažu može, i tada paket ide na "uništenje".


Okrenuo sam se nalevo krug i otišao kući. U principu, kapiram da hrana nije roba koja bi trebalo da se šalje na ovaj načina - ali jbg, prethodno je konkretno pitano.



P.S. Od celog ovog slučaja, 100e bih platio samo da znam (bez ikakve želje za daljom akcijom, besom, ljutnjim, osvetom) u čijem stanu je paket "uništen"... Čisto informativno.
[ kandorus @ 20.09.2010. 16:14 ] @
Ja sam više puta tokom ove godine slao DVD u paketu za USA. U paketima je bilo i po 6-7 DVD diskova. Plaćalo se 180 dinara običnom poštom ali odmah su me upozorili da tako dugo putuje, oko 250 dinara avionski i oko 350 dinara preporučeno. Ništa drugo nisam plaćao čak ni paket nisu otvarali samo su pitali šta je. Na paketu sam napisao da je unutra DVD i pošiljka je uvek stizala na odredište. Poslednji put sam slao u martu 2010. Ne znam da li se šta promenilo u propisima od tada.
[ MagicMaster @ 21.09.2010. 11:32 ] @
Ti onda živiš u nekoj paralelnoj Srbiji, Srbiji u paralelnoj dimenziji . . . . :) :) :) :)
[ tdjokic @ 21.09.2010. 14:16 ] @
Citat:
kandorus: Ja sam više puta tokom ove godine slao DVD u paketu za USA.
U kom gradu zivis? Da li si slao sa "glavne poste" ili neke na periferiji? Ako si u nekom vecem gradu, pa isao stalno u glavnu ili slicnu postu, gde su sluzbenici verovatno upuceniji, onda je mozda do toga.
[ kandorus @ 21.09.2010. 19:40 ] @
Stalno sam u nekoj gužvi i nesećam se sa koje pošte sam slao. Ali koliko kome novca dajem to pamtim i znam da je iznos bio nešto oko 250 din. (slao sam avionski). Zaista sam zatečen da se meni nije desilo to o čemu se ovde govori. Obično me takve stvari ne zaobidju. Ako nadjem priznanicu pogledaću šta tačno piše. Kako sam naveo, poslednji put sam slao negde u martu. Možda se štošta od onda promenilo. Mada bi trebalo da se menja na bolje a ne na gore. Ali kako kažete srpski sindrom.
[ nenadz @ 24.09.2010. 23:46 ] @
Ovako nije bilo ni u komunizmu!
Pre tri meseca mojoj zeni ,drugarica iz Rumunije posalje u koverti neke perlice koje treba da se nanizu na najlon i onda to bude jedan lancic, ali ovde pricam samo o perlicama bez najlona i zakacaljke.
Putuje to jedno dve nedelje i stigne do carine u BG.Ne bude lenj carinik, uzme A4 format ispise neku poruku gde trazi racun za perlicu ili neku deklaraciju,posalje mi PREPORUCENO na adrersu da im dostavim sta treba, ili salju nazad za Rumuniju!?!?Imam 30 dana da dostavim.
Posto je paket u vrednosti mozda 10 ili 20 euro centi, ja prokomentarisem *kakvi mentalni bolesnici*, zguzvam papir i bacim u kantu!
Zaboravim ja na taj slucaj, i sad pre par dana jedna prijateljica posalje tri pomade iz Austrije.Kao i u prvom slucaju roba stize do carine BG i ne moze dalje.Ovaj put nam je ta krema stvarno trebala i bio sam spreman da platim sta treba samo da dobijemo, ali nema sanse, revnosna carinica koja naj verovatnije mrzi sebe i sve oko sebe opet salje identican papir prporuceno naravno i trazi od mene racun za te pomade da bi mogla da ocarini UVOZ.Ne znam sta je veca nebuloza ,dali to sto me naziva uvoznikom(nisam znao da se tako lako postaje) ili sto trazi racun od mene?Ja koji primam paket!?!
Te pomade su otvorene, pravljene su po receptu u austrijskoj apoteci, ali mogla je i baba sa Alpa da ih zamesa od trava i posalje meni, pa kakav bi onda racun trazili od mene ili mozda babe jer se ovde u nasoj carini ocigledno ne zna ni ko racun treba da dostavi i u kom slucaju treba(novo/polovno)!!Pritisak mi je skocio na dvesta kada sam primio pismo a i sad skace pa moram da zvrsim sto pre.

Zamislite da prenosite te iste pomade iz neke drzave u SRBIJU, i zaustavi vas carinik i pita jel imate nesto da prijavite, i vi kazete imam neke sitnice i tri pomade i on kaze sretan put.Znaci ova situacija 100%, cesto putujem i znam sata moze sta a sta ne moze na granici da se prenese, ali njegova koleginica iz carine totalno druga prica.
Nekako sam preko pecata i njenog potpisa iskopao njen broj telefona i treba da je zovem u Ponedeljak da vidim sta mozemo da uradimo jer ja nemam racun (gle cuda) i ne mogu joj dostaviti samim tim.Ljudi koji su imali slican problem ,savetuju me da uzmem macolu i lupam po steni dok se ne umorim , a onda zaboravim i na ovaj paket, ali ipak cu zvati samo da joj cujem glas;).
Vec sam stvorio sliku u glavi kako izgleda ta carinica, ali necu da vam je opisujem da je ne sanjate.Recu samo da ima brkove i zlatan zub, u penziju je trebala da ide pre 7god. ali joj je mala penzija pa jos uvek onanise po nama!
Uskoro treba da mi stigne jos jedan mali paketic, ali posle ovakvog iskustva pronasao sam coveka u RS, dacu njegovu adresu i otici da preuzmem paket, a carinu cu preci kao gospodin covek.
U ovoj drzavi definitivno postoje paralelne institucije!!

Kontaktirali smo i devojku koja je poslala paket.Ona kaze da su joj u austrijskoj posti rekli da racun ne mora da ide sa paketom te sadrzine, ali da navede vrednost pomada tj paketa i tako su i zaveli da paket vredi 49e, medjutim nasa carina nasa pravila i trazi orginalni racun.Mislili smo da devojka skenira racun i posalje mejlom a mi prosledimo carinici,ali sam ubedjen da to tako ne moze kod nas, istog sekunda ce nesto novo da izmisle siguran sam!!
I ja se sada pitam u cemu je problem kada vi prenosite paket u vasem automobilu,i prolazite bez problema na carini ukoliko je vrednosti manje od 100e i za licne potrebe, i sa druge strane sve ovo isto sto sam naveo samo saljete postom a ti drugi carinici vas tretiraju kao onu bubu balegarku.Ode pritisak opet u PM!pozz
[ tdjokic @ 25.09.2010. 02:52 ] @
Citat:
nenadz: Pre tri meseca mojoj zeni ...
Samo mirno, ne vredi se sekirati, jer niti pomaze, niti resava probleme, a ja shvatam i ljude na carini, koji su odrasli u nekoj drugacijoj drustvenoj klimi i pogledima na svet, nije ni njima lako da prihvate sve novo. Pogledaj nekoliko postova ranije, ja i yolja624 smo imali opsirnu diskusiju oko toga.

Covek je lepo objasnjavao ZVANICNU nabavku robe i uvoza, ali postoje sajtovi na kojima se prodaje polovna roba, od fizickih lica, koja, kako ja to vidim - a mozda gresim, NE MOGU da ti izdadu neki pravosnazan racun. I sta onda? I na kraju je kolega yolja624 izneo argument da se zbog toga i destimulise kupovina robe u inostranstvu od strane fizickih lica. Zadnjih dana se prilicno pricalo, po 178 put, oko PayPala i meni se cini da ona nasa ministarka nije ni jednom recju DESTIMULISALA fizicka lica da kupuju robu napolju nego je cak sta vise i govorila da treba da se radi na olaksavanju procedure i smanjenju carine. Ako hocemo nekakvu demokratiju onda verovatno ne smemo zabranjivati ljudima kupovinu od drugih ljudi. A ako zabranjujemo, onda to vise nije demokratija, nego diktatura (proleterijata, diktatora, hunte, cega bilo ali svakako diktatura).

A sta radi nasa carina u ovom trenutku je zaista smesno. Pre nekoliko meseci mi stigle neke sajbnice, podlozne plocie za srafove od 3 mm, znaci komad pleha okruglog oblika, sa okruglom rupom u sredini, sitnica i ovi mi naplatili silnu neku carinu, vise od vrednosti robe. Apsolutni iznos je mali - ispod 1.000 dinara, ali je ipak smesno. A juce mi stiglo 9 (devet) kilograma neke hrane (totalno nebitno kakve, da li mi je potrebna ili se izivljavam i zasto to kupujem ili ne kupujem) ali je fora da su tu posiljku oslobodili carine. Otvorili, zatvorili, i naplatili par stotina dinara, valjda za dostavu, sta li. Nema logike, nema pravila, nema nicega. A ta roba je definitivno skuplja od onih sajbnica.

Sto ti kazes, kad ides peske preko granice jedno, a kad ide paketom opet nesto drugo ili trece. A recimo ja sam bolestan, nepokretan, a nisam jedini takav, i kako sad ja da idem "peske" u Madjarsku da nesto kupujem?

Na osnovu ovih paketa koji prolaze, sticem utisak da i u carini ima ljudi koji shvataju potrebe ljudi i misle da roba 30 - 50 dolara nije nista cemu bi trebalo posvecivati neku narocitu paznju a vidi se da je za obican zivot, nije droga ili lekovi ili eksploziv itd.

Ti bi za te pomade mogao reci da ti to salje svastika, koja je prvo kupila za sebe, pa se predomislila i sada je to polovna roba i j...i ga. Nema racuna, nema nista. Mozes reci i da ti je poklonila, jer joj tvoja zena rekla da se njoj bas ta pomada dopada. Nema veze sto je mozda neotvarana. Ti kad kupis robu negde, cim izadjes iz radnje gotovo je, to tog trenutka postaje polovna roba iako je ganc novo, blistavo, u originalnoj ambalazi itd.
[ Alatariel @ 28.09.2010. 19:40 ] @
Citat:
tdjokic
Covek je lepo objasnjavao ZVANICNU nabavku robe i uvoza, ali postoje sajtovi na kojima se prodaje polovna roba, od fizickih lica, koja, kako ja to vidim - a mozda gresim, NE MOGU da ti izdadu neki pravosnazan racun. I sta onda? I na kraju je kolega yolja624 izneo argument da se zbog toga i destimulise kupovina robe u inostranstvu od strane fizickih lica. Zadnjih dana se prilicno pricalo, po 178 put, oko PayPala i meni se cini da ona nasa ministarka nije ni jednom recju DESTIMULISALA fizicka lica da kupuju robu napolju nego je cak sta vise i govorila da treba da se radi na olaksavanju procedure i smanjenju carine. Ako hocemo nekakvu demokratiju onda verovatno ne smemo zabranjivati ljudima kupovinu od drugih ljudi. A ako zabranjujemo, onda to vise nije demokratija, nego diktatura (proleterijata, diktatora, hunte, cega bilo ali svakako diktatura).

A sta radi nasa carina u ovom trenutku je zaista smesno. Pre nekoliko meseci mi stigle neke sajbnice, podlozne plocie za srafove od 3 mm, znaci komad pleha okruglog oblika, sa okruglom rupom u sredini, sitnica i ovi mi naplatili silnu neku carinu, vise od vrednosti robe. Apsolutni iznos je mali - ispod 1.000 dinara, ali je ipak smesno. A juce mi stiglo 9 (devet) kilograma neke hrane (totalno nebitno kakve, da li mi je potrebna ili se izivljavam i zasto to kupujem ili ne kupujem) ali je fora da su tu posiljku oslobodili carine. Otvorili, zatvorili, i naplatili par stotina dinara, valjda za dostavu, sta li. Nema logike, nema pravila, nema nicega. A ta roba je definitivno skuplja od onih sajbnica.


Heh, imao si svojevremeno intervju te iste ministarke na B92 povodom carina. Likovi pitali Svajcarsku koliko izadje carina za knjigu od 100e, a Svajcarci im uredno vratili obracun - 4 i nesto sv. franaka pa posto je ispod 5 oni to oprastaju. Kod nas je iznosilo 110 ili 120 e sa onim vec cuvenim fantomskim sipingom a njen odgovor na sve to je - tako rade i zemlje u okruzenju! Ocigledno je da ipak jeste destimulacija tj. pokusaj da se gradjani sprece da kupuju napolju.

Ja nemam nista protiv da platim tih 12, 13e za Kindle ali ne dam lopovima 150e dodatnih na to pa makar ga nikad ne kupila.

Inace, istina i da nema pravila. Meni kada stizu knjige se desi da ponekad naplate nekih 66din, a ponekad ne. Zasto nemam pojma jer ponekad naplate a paket nije otvaran a ponekad ne naplate a otvaran je. Inace samo jednom su mi ocarinili knjige i to kada je onaj moj nesrecni ortak spakovao njih u neku staru kutiju od Amazona, kao da se ne poguzvaju, pa su se ovi utripovali da je paket iz Amerike. Ja nisam mogla da verujem - lepo valjda vide odakle je paket, da je Holandija, nije Amerika, pa umeju da citaju ali ne. Kutija je bila od Amazona, vidi se po pecatu. Kakvi su to likovi.
[ tdjokic @ 28.09.2010. 20:13 ] @
Citat:
Alatariel: Ja nisam mogla da verujem - lepo valjda vide odakle je paket, da je Holandija, nije Amerika, pa umeju da citaju ali ne. Kutija je bila od Amazona, vidi se po pecatu. Kakvi su to likovi.
A glavna fora je da sam bezbroj puta doziveo da trazim nesto na domacim sajtovima, i obicnim i nesto strucnijim i - nista, to za nase uvoznike / vele- i malo-prodavce "ne postoji"! Ne ocekujem ja da drzava uveze bas sve za svakoga ali onda neka nas pusti da priblizno normalno sami kupimo to nesto. Mi smo malo i siromasno trziste i onda se "ne isplati" uvoziti neke stvari koje su potrebne nekom manjem broju ljudi. Tu se ne radi samo o najnovijim modelima garderobe ili zabavne tehnike nego ima stvari i za hendikepirane osobe i za ozbiljniju tehniku i slicno. Cuti i pati ili pali napolje.
[ mihameister @ 01.10.2010. 18:52 ] @
Pozdrav,
Navešću vam moje iskustvo (bolno) sa slanjem robe iz Srbije u inostranstvo, konkretno u Irsku.
Ja sam proizvođač prirodne kozmetike iz Novog Sada. Posle nekoliko godina poslovanja u Srbiji
(bolje reći konstantne borbe sa gramzivim trgovcima koji ne poštuju i ne cene ništa drugo do svog
bankovnog računa), napokon sam ugovorio poslovnu saradnju sa ozbiljnim i renomiranim klijentom iz Irske.
Posao kao iz snova. Ljudi se zainteresovali, poslao im uzorke, dogovorili cene i uslove poslovanja.... idila.
23. avgusta sam im poslao prvu isporuku, na žalost preko pošte srbije, pošto nisam uspeo da nađem zbirni prevoz za Irsku.
Cena usluge slanja je "tričavih" 70+ evra, rok za isporuku je 10-15 radnih dana.
hmmm
Danas je 1. oktobar pošiljka još uvek nije stigla do kupca!
Opcija praćenja statusa pošiljke (track and trace kako joj oni tepaju) je totalno besmislena i nije validna u međunarodnom saobraćaju.
Jedina korisna informacija koju sam dobio od ljubazne gospođe koja mi se javila u call centru je da u ekspozituri iz koje sam
poslao pošiljku ispunim zahtev za pronalaženje pošiljke. Obrada ovog zahteva traje od 15-30 dana (efikasno zar ne?).
A ja u međuvremenu treba da objasnim klijentima šta se desilo i da ih ubedim da ne treba da žale što su počeli
saradnju sa firmom iz Srbije.

Kako je ova stvar još uvek aktuelna, zanima me da li je neko imao slična iskustva i kako se rešavaju takvi problemi.
Takođe me zanima kakva su iskustva sa naplatom odštete ako je pošiljka izgubljena.

pozdrav

[Ovu poruku je menjao mihameister dana 01.10.2010. u 20:07 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 14.11.2010. 17:32 ] @
Citat:
mihameister
A ja u međuvremenu treba da objasnim klijentima šta se desilo i da ih ubedim da ne treba da žale što su počeli
saradnju sa firmom iz Srbije.

Kako je ova stvar još uvek aktuelna, zanima me da li je neko imao slična iskustva i kako se rešavaju takvi problemi.
Takođe me zanima kakva su iskustva sa naplatom odštete ako je pošiljka izgubljena.


od cca 600tinjak posiljki koje sam poslao iz ove zemlje vani 3 nisu stigle na destinaciju nikad a dosta njih je kasnilo, neke su putovale po 2 meseca od beograda do clevedona .. 3 meseca do bath-a i slicno. Ali moram da priznam da sve zajedno posiljke koje su putovale duze od 4 nedelje mogu da nabrojim na prste.. sto je stvarno manje od 2% .. e, sad, ne bi marfija toliko spominjali ... najvaznija od tih 600 posiljki se nalazi u one 3 koje nikad nisu stigle ! tako da, kada je bitno - onda cimnes ove lopove iz dhl-a ili upc-a i onda si siguran da stize. obavezno trazis uvek ponudu i od jednih i od drugih, i obavezno pitas da li mogu da ti daju neku "specijalnu cenu", u 80% slucajeva nece ali vrlo cesto mozes da dobijes ozbiljan popust. To sto je "danas" prvi jeftiniji od drugog ne znaci "sutra" istu stvar, dakle uvek, cimnes i jedne i druge i pitas, ne kosta te ... btw mozda znacajno ali sve tri posiljke koje nisu stigle na destinaciju su isle za UK, dok ove sto su kasnile su isle na razna mesta (kina, japan, tajland, juzna afrika, sudan, yemen ..)

za ove 3 stvari sto su mi izgubili, za jednu sam imao onaj papir da sam poslao i oni su mi rekli da zapocnem neku proceduru za trazenje pa ako ne nadju onda ce da mi daju nesto % od onoga sto stoji kao vrednost paketa na tom papiru ... obzirom da je kao vrednost stajalo 1000din - batalio sam dalje smaranje, a za one druge dve nisam imao papir pa su mi dame sa saltera rekle da idem da zapalim svecu posto jedino onaj ozgo moze da pomogne...

da, samo mi se jednom vratila posiljka, i to zato sto je nekako "otpala" nalepnica sa destination adresom - nikako mi nije jasno kako ali moja adresa je i dalje bila tu pa su mi vrnuli nazad paket

sto se track&trace tice, nasi postari su resili da je to beskorisna usluga i resili su da ne plate clanarinu u toj nekoj medjunarodnoj tracking asocijaciji tako da kada paket izadje iz zemlje - tracking vise ne postoji
[ predrag78 @ 15.11.2010. 22:46 ] @
@mihameister

moj savet ako ti roba nije masivna i teska, odnesi to u Madjarsku, za tih 70EUR si mozda mogao poslati cak i preko DHL
i roba stigne za 2 radna dana.
Nemam reci, nasa carina je grozna :( ne zelim da koristim teze reci, ali ocajno stanje-s***** carina i Srbija .
[ MagicMaster @ 15.12.2010. 17:17 ] @
Citat:
sto se track&trace tice, nasi postari su resili da je to beskorisna usluga i resili su da ne plate clanarinu u toj nekoj medjunarodnoj tracking asocijaciji tako da kada paket izadje iz zemlje - tracking vise ne postoji


I obrnuto .... :) :) :)

Pratim pošiljku kroz razne zemlje, i kad udje kod nas .... ništa .... samo se obraduješ kad (ako ) stigne ....
[ tdjokic @ 15.12.2010. 19:23 ] @
Moja skora iskustva - pratim paket na USPS Track & Confirm od posiljaoca, preko njihovog aerodroma do Srbije, gde pise da je stiglo i posebno, dodatno, da je predato carini. Prilicno korektno.

Zatim ga preuzimaju nasi, pod istim brojem, i prilicno korektno ga i oni prate na sajtu nase poste. Ono jeste da stanje pisu relativno kasno, pa se desava da sam paket vec dobio a da je "jos uvek kod njih", u jucerasnoj fazi obrade, ali ipak na kraju dana ili eventualno drugog dana upisu i to.

Sto je najlepse, poceli su stidljivo da salju dodatne podatke i na americki sajt. Znaci, osim onoga da je stiglo i predato carini, pojavilo se jos nesto, ali Ameri ocigledno ne mogu da shvate - svare - prevedu sta mi to radimo 5 - 6 puta pod istim nazivom, u istoj organizaciji, i tu su digli ruke - upisu jednom i posle nista, sva ostala premestanja paketa iz sobe 1 u sobu 2 itd. nase carinske poste ne pisu.

Evo i rekorda nase carine - sve uradili za 1 dan, poslali lokalnoj posti sledeceg dana i 8.12.2010 ja dobio posiljku koja je 5.12.2010 stigla u Beograd!

Your item was delivered in SERBIA at 4:09 am on December 08, 2010.

Detailed Results:

Delivered Abroad, December 08, 2010, 4:09 am, SERBIA
Into Foreign Customs, December 05, 2010, 12:46 pm, SERBIA
Arrived Abroad, December 05, 2010, 12:11 pm, SERBIA
International Dispatch, December 01, 2010, 6:24 am, FOREIGN CENTERJERSEY CITY NJ 099
Arrival
Electronic Shipping Info Received, November 23, 2010

a po Americi putovalo 7 dana od posiljaoca do aerodroma!
[ MagicMaster @ 15.12.2010. 20:59 ] @
Znači, popravljaju se .... ali iz Azije kada stiže, još nijedan nisam uspeo da trackingujem ....
[ Sava @ 03.01.2011. 11:23 ] @
Ajde malo da branim državu!

Postoje carinski propisi kao i propisi o poštanskom saobraćaju. Sav promet prema inostranstvu se odvija preko carine, a moguće je da robu šalju i primaju fizička i pravna lica, roba može da ide regularnom poštom ili transportnim firmama. Sve košta, svaka usluga se plaća.

Fizička lica mogu da šalju i primaju robu koja ide kao paket. Mislim da je tu problem sa postaviocem teme jer taj dvd nije mogao da ide kao pismo već kao paket. Pošta prima robu i šalje je na carinu koja ne mora tu robu da propusti jer recimo nije u skladu sa Carinskim zakonom. Svejedno pregled robe mora da se plati. Ne znam tačno do koje veličine odnosno težine roba može da ide putem pošte, ali u svakom slučaju ono što ne može tako mora da ide putem transportera i špeditera koji su ovlašćeni za takav rad.

Kod slanja robe se plaćaju poštanski troškovi kao i troškovi carinskog pregleda robe i carinskog evidentiranja, a ne postoji izlazna carina. To je ono što zbunjuje ljude. Plaća se usluga, ane carina.

Kod prijema robe plaća se carina, porez kao i carinski pregled. Ranije su fizička lica bila oslobođena carine do iznosa vrednosti robe 100 e, pa se to smanjilo na 20 e (zbog Neckermanna), a trenutno je sve to ukinuto i carinski troškovi se plaćaju na bilo koji iznos pa i ako je roba vrednosti 1 e. Znači imamo fakturnu vrednost robe na koju se dodaju troškovi transporta i to je carinska vrednost robe na koju se obračunava carina i porez. Na tu sumu se dodaje iznos carinskog pregleda i evidentiranja. Ono što je interesantno Carina je donela propis kojim je izuzetak pretvorila u pravilo. Izuzetak se odnosio na fizička lica, aradi ubrzanja postupka uvedena je jedinstvena carinska stopa od 10% na svu robu mislim do 3.000 e. Tu ima nepravde jer je carina na gitare recimo 1% pa ako imate živaca morate posebno da izdvojite robu i uz poseban zahtev za carinsko tarifiranje da ocarinite sa 1%, a ne 10% carine. Za to vreme vam roba stoji u carinskom skladištu i plaćate ležarinu. E pa sada, ajde... Sve u svemu neko je pomenuo šajbne koje su male vrednosti, ali kada se doda transport pa na tu vrednost obračuna carina, porez i evidentiranje naravno da su ti iznosi veći od vrednosti robe.

Za robu koju ne prati faktura carina sama utvrđuje vrednost na osnovu kataloga, interneta, a najčešće tako što se u carinskim računarima gleda da li je već takva roba uvožena i po kojoj ceni. Ako vam se procena carine ne sviđa možete da se žalite njihovom drugostepenom organu, ali obično je slaba vajda od toga.

Prema tome propisi su takvi kakvi su.
[ Ivan Golubović @ 26.01.2011. 19:25 ] @
Ja sam skoro imao loše iskustvo sa firmom TNT iz Beograda.

Naime redovno nam stižu uzorci daljinskih upravljača, uz koje stoji ispravna faktura na kojoj piše da je vrednost robe 1 EUR.

U nedelju dana mi se desilo da mi je UPS-om stiglo par daljinaca iz Italije (stiglo je do mene za dva radna dana).

Mi smo poslali uzorke daljinaca za Bugarsku obicnom postom i stiglo je za nedelju dana bez problema.

Iste nedelje i Bugarin mi pošalje uzorke (nekom levom kurirskom službom) koji završe kod nas u carinskom gde su nam
tražili gomilu papira i preko 100 eur za troškove (vrednost robe je bila manja od 10 eur). Inače sa tim partnerom radimo
non stop i nikada nismo imali problema u regularnim isporukama, a i vrednost robe se zna.

Na kraju smo odbili pošiljku gde je plaćeno 25 eur za uništavanje.
[ tdjokic @ 27.01.2011. 04:02 ] @
Citat:
Ivan Golubović:Na kraju smo odbili pošiljku gde je plaćeno 25 eur za uništavanje.
Znaci, neko ti posalje nesto greskom i ti moras da platis drzavi troskove unistavanja? Zar oni nemaju postupak za takve slucajeve gde primalac nista nije kriv? I oni bi morali da imaju osiguranje kao vozaci automobila, za "treca lica" a ne ovako. Posalje mi brat iz SAD greskom "inkubator za cincile" i sad ja treba da pljunem lovu koju ni u snu nemam da se drzava otarasi te bede? Jezivo...