[ alfa-pro @ 20.08.2010. 01:47 ] @
Treba mi mala pomoc oko php framework-a.?
Zelim da krenem polako da koristim framework. Nikada ga do sada nisam koristio, php znam ne da sam profesionalac ali se snalazim solidno.
OOP slabo koristim nisam nesto vest sa njim ali ajde znam da mi je potrebno za framework ali valjda moze i bez njega.
Zanima koji prvo za pocetnike mi preporucujete?
Jel ima neka uputstva u elektronskom formatu?.
Nov sam pa mi treba malo pomoc oko izbora..

Do sada sam samo radio sa SMARY TEMPLATE i posto sam sada duze vreme na izgradnji CMS sistema zelim da proucim framework i da prikljucim cms za njega.

Svaki odgovor dobro dosao... Hvala unapred
[ Goran Rakić @ 20.08.2010. 03:07 ] @
Sačekaj malo pa će mitke da se javi sa savetom da koristiš Doctrine i Symfony jer onda isRated metoda može bez parametara. ;)
[ alfa-pro @ 20.08.2010. 03:18 ] @
Nerazumem al ajde cekamo MITKETA :D
[ kazil @ 20.08.2010. 05:58 ] @
Citat:
Goran Rakić: Sačekaj malo pa će mitke da se javi sa savetom da koristiš Doctrine i Symfony jer onda isRated metoda može bez parametara. ;)

LOOOOL :D

Framework bez OOP-a tesko da ce moci, jedino ako ne odes Rasmus style. Svi fw-ovi su OO (zf,ci,li3,yii,symfony,kohana...). Za svaki ima podosta materijala na netu, googlaj :P

Samo nemoj da pitas koji je najbolji fw trenutno, jerbo ce ova tema otici u trollovanja i svadjanje ciji je veci :)
[ Goran Rakić @ 20.08.2010. 09:44 ] @
Hajde sada malo ozbiljnije, nisam siguran da razumeš šta je uopšte framework. Reč je ni o čemu drugom nego o biblioteci koja ima neke svoje funkcije i klase koje pozivaš iz svog koda.

Razlikuju se od drugih biblioteka po veličini i što nameću tebi način kako da organizuješ svoj kod aplikacije, a ne obrnuto. Prednost je što ako su framework pisali stručniji od tebe, poštujući njihova pravila kako da rasporediš kod imaš šansu da postigneš bolji kvalitet i čitljivost. Mana je što ponekad tvoja aplikacija može da postane glomazna, tj. ne isplati se za jednu stranicu ili dve koje na primer ispisuju trenutni datum uključivati kompletan kod frameworka.

Ne postoji jedan framework, svako od nas može da napiše po jedan, a postoje više i manje popularna slobodna i rešenja koja možeš da koristiš, što ti verovatno i jeste namena. Pogledaj pri odlučivanju koliko ima gotovih primera, koliko je brojna zajednica, da li znaš nekog da to već koristi.

Nije neophodno da tvoj kod bude OOP orijentisan, čak i ako koristiš OOP framework. Jednostavno to neko osnovno nasleđivanje kontrolera i pozivanje metoda ćeš rešiti po kopiraj-ubaci principu iz dokumentacije.

Slična tema je nedavno bila na forumu: http://www.elitesecurity.org/t406763-Cemu-sluze-PHP-framework-ovi
[ mitke013 @ 20.08.2010. 12:01 ] @
Citat:
Goran Rakić: Sačekaj malo pa će mitke da se javi sa savetom da koristiš Doctrine i Symfony jer onda isRated metoda može bez parametara.


Hahaha... e evo mi popravilo dan Hvala, hvala ...

Citat:
OOP slabo koristim nisam nesto vest sa njim ali ajde znam da mi je potrebno za framework ali valjda moze i bez njega.


Sta god radio, ja bih ti preporucio da prvo savladas neki ORM poput Doctrine-a. On ce ti ubrzati razvoj najmanje 10-20 puta, budi ubedjen u to! Stvar je toliko mocna da nikad vise ne bih radio bez ORM-a.
On ce te usput i nauciti dosta o OOP-u.

Sa druge strane; ako krenes da prvo ucis npr. Symfony, imaces problem da u isto vreme ucis i FW i ORM koji se koristi pa je to mozda previse za pocetnika. ORM je daleko vazniji, drzi se njega prvo.

PS:
znam, znam da sam dosadan sa Doctrine-om.... ali me posle toliko vremena rada sa njim i dalje nesto novo iznenadi da se stalno pitam 'wtf je ovo tip uradio za DZ?'



[ alfa-pro @ 20.08.2010. 12:21 ] @
momci hvala vam ali nisam rekao da bas ono nista ne znam oko OOP i php klasama.
Ali ja opet vas nisam ukapirao.
Googlao sam i citao dosta koji sta nudi nekako mi se najbolje cini
http://codeigniter.com/
Pokusao sam malo da radim u njemu i dobar je. Super organizovanniji od ostalih koje sam gledao.
znam da to je jos nista ali polako potrebno mi je nesto da krenem mislio sam da imam neki kostur za framework i sve osalo da nadogradjujem da lepim za njega. Ipak je ovaj cms veci projekat

[Ovu poruku je menjao alfa-pro dana 20.08.2010. u 13:34 GMT+1]
[ kelja @ 20.08.2010. 13:10 ] @
Koji cms?

Inace, fin je taj CI, za nas vecite pocetnike, zaista. :)

[Ovu poruku je menjao kelja dana 20.08.2010. u 14:29 GMT+1]
[ alfa-pro @ 20.08.2010. 15:41 ] @
MOj licni CMS!!!
Sta si hteo da kazes sa ovim
Citat:

Nas vecite pocetnike
[ mitke013 @ 20.08.2010. 16:01 ] @
Citat:
alfa-pro: MOj licni CMS!!!
Sta si hteo da kazes sa ovim


Sto sizis? Covek nije vidovit, a s obzirom na pitanja kakva si postavio ovde, i ovde ali i posebnog bisera sa ove stranice, nije za ocekivati da pravis cms vec da koristis neki drugi.
[ alfa-pro @ 20.08.2010. 16:04 ] @
Ok neka se brise tema. netreba mi vise vasa pomoc.
[ kazil @ 20.08.2010. 16:11 ] @
Osecam dozu neprijateljstva u "glasovima" ucesnika.

Lock.