[ Ivan Dimkovic @ 22.08.2010. 19:07 ] @
http://www.b92.net/info/vesti/..._category=16&nav_id=453448

Citat:

Zaječar -- Slađana Krstić iz sela Rgotina kod Zaječara pronašla je u dvorištu komšija izmasakrirano telo svog psa bez glave, o kojem je proteklih godinu dana brinula.

Na lice mesta izašla je policija, kriminalistički tehničari i veterinarska inspekcija koja je naložila obdukciju tela psa.

Posle slučaja keruše MIle, u Srbiji se dogodio novi još drastičniji oblik brutalnog iživljavanja nad životinjama.


U cemu je fora sa ovim iznenadnim skokom broja vesti o zlostavljanju zivotinja... OK, neka budala je odsekla glavu necijem psu, ako ga policija iznadje treba da bude adekvatno kaznjen za zlostavljanje zivotinje (postoji zakon, postoje kazne) i dodatno da plati odstetu jer je u pitanju tudj pas i to bi bilo to...

Pitam se da li to zaista zavredjuje da bude headline u vestima? Izgleda je novinarima ponestalo vesti... posto se ne secam da su ovakve vesti bile "headline-worthy" do pre koji mesec...

Citat:

Na lice mesta izašla je policija, kriminalistički tehničari i veterinarska inspekcija koja je naložila obdukciju tela psa.


Dobro sto nisu SWAT poslali.... Jel oni to hoce da kazu da je Srbija postala razvijena zemlja kada izlaze kriminalisticki tehnicari i policija za slucaj ubijene zivotinje? :-)

[ X Files @ 22.08.2010. 19:11 ] @
Imam utisak da tako samo popularisu sakacenje zivotinja i daju ideje onima kojima su potrebne.
[ Ivan Dimkovic @ 22.08.2010. 19:14 ] @
I meni se cini da je efekat ovakvih vesti u najboljem slucaju dubiozan - neka objave vesti kada je pocinilac uhvacen ili, jos bolje, kaznjen.

Ono sto je meni interesantno ovde je skok interesa za ovakve slucajeve... Cisto sumnjam da se nesto drasticno promenilo u proteklih par meseci po pitanju opste brige o zivotinjama, njihovih prava itd...

Ako se nista nije promenilo, a verovatno nije, zbog cega su mediji naprosto postali vise zainteresovani za ovakve slucajeve?
[ vidan kv @ 22.08.2010. 19:17 ] @
.........ma jok,to se zove zamajavanje naroda........prosto.......
[ ptak 13. @ 22.08.2010. 19:19 ] @
Mene iskreno mnogo nerviraju ove vesti, ne zato sto se radi o Zajecaru a ja sam Zajecarac vec zato sto novine i televizije sve vise teze ka tome da pisu da je komsija komsiju napsovao jer se ovome jelte pos*ao pas u komsijino dvoriste...

Razumem ja da je to zlocin, zlostavljanje, da je u pitanju neki monstum i sl. ali zbog cega se ovakve teme topuju nikad mi nece biti jasno ?! Verovatno da je ovo suvise mala zemlja i ima malo desavanja za dnevnu stampu pa valja popuniti broj stranica raznim glupostima

Sto se tice potezanja ovoliko ljudi, policije i kriminalistickih tehnicara mislim da je bespotrebno, zar nije mogao jedan veterinar da izadje sa jednim policajcem i to je to. Samo na gluposti rasipamo novac. I sta ce obdukcija pokazati, sigurno nece zlocinca vec nacin i uzrok smrti zivotinje, bespotrebno, jer vlasniku psa to ne znaci ama bas nista ako ne pronadje zlocinca ?!
[ noreniou @ 22.08.2010. 20:13 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ako se nista nije promenilo, a verovatno nije, zbog cega su mediji naprosto postali vise zainteresovani za ovakve slucajeve?


Donacije, donacije, donacije tj. potrebno je zauzeti/zacementirati pozicije pojedinih NVO kako bi se strendzerima prikazali kao jedini pravi borci za prava - u ovom slucaju zivotinja.
A takva borba je duga i teska i zahteva uvek novce, novce, novce raznih fondova za razne troskove > videh nedavno parkiranog jednog 'besnog' jeepa u Kosutnjaku, ajd sto je nepropisno parkiran nego sto je na njemu nalepljeno sa obe strane oznaka fonda Ecotopia dakle oni sa jedne stranje trabunjaju o tome kako treba gasiti svetla u sobama gde se ne boravite, a sa druge strane neki mamlazi zive ko bubreg u loju na osnovu dotacija/donacija i drzave i stranih fondova te pospesuju vazduh sa izduvnim gasovima teske masinerije.
Da se razumemo, apsolutno mi ne smeta voznja jeepova i ostale masinerije > ko ima svoje novce, nek radi sa njima sta hoce, ali je vrhunac debilizma biti navodni borac za bolju, cistiju, sredjeniju sredinu a satirati je upravo sa onim ponasanjem protiv kog se navodno bore te uz to biti na dotacijama/donacijama.
[ djordje1979 @ 22.08.2010. 22:14 ] @
Te vesti o zlostavljanju zivotinja su izuzetno citane zato ih forsiraju. Dok je bila aktuelna kerusa Mila, npr. u Blicu si mogao 15 dana za redom da pratis sta se desava oko nje. Ko veliki brat svaki dan stize izvestaj ko je sta kome rekao u vezi nje.
[ pisac @ 22.08.2010. 22:49 ] @
Neka odu u klanice (ili na neko selo) i imaće slične vesti o zlostavljanju za narednih nekoliko decenija. Sve idealno za krvi gladne čitaoce: Ubijanje maljem, klanje, samrtno skičanje svinja i rika goveda...
[ Onaj @ 22.08.2010. 22:58 ] @
Što je najzanimljivije ljudi se zgražavaju nad iskasapljenim psom dok su im istovremeno usta puna slaninice, salame, kobasica, viršli ili bifteka...
[ Lesli Eldridz @ 23.08.2010. 00:04 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ako se nista nije promenilo, a verovatno nije, zbog cega su mediji naprosto postali vise zainteresovani za ovakve slucajeve?
Zato sto Srbin hoce da ih na kraju sve nadmudri da mu daju dzabe pare, pa te vesti treba da prikazu kako je ovde sad Jevropa.

Samo dzabe, kad u drugim novinama ima vesti tipa "od tad i tad poskupljuje to i to" . Kako to majku mu imperijalisticku, kanda nismo uveli trzisnu privredu, nego i dalje komiteji odredjuju cene. Nije to jevropski.
[ Izvoljski @ 23.08.2010. 00:17 ] @
da je pronasla komsiju bez glave ne bi ovoliko pisali. Usrani licemeri.
[ jnk @ 23.08.2010. 01:26 ] @
kuče na ražanj i gotova stvar.
[ Pirossi @ 23.08.2010. 01:50 ] @
u kakvim sredinama ste vi rasli breee.
nije normalno da psima odsecaju glave kao što nije normalno ni kad ljudima odsecaju glave.
ipak se radi o životinji koju generalno nazivaju "čovekovim najboljim prijateljem", tj. 15.000 godina suživota.

i uvek se nađe neko pametan koji gusla "znaš kako, reakcije su preterane... bla-truć... zavera... donacije & pizdarije"
za normalnog čoveka ovakvo iživljavanje nije normalno.
neki navode primer sela "vidite kako tamo zlostavljaju", što je čisto lupetanje.
kao klinac sam redovno odlazio na selo i video sa kakvim poštovanjem se seljaci odnose prema životinjama.
ćale mi pričao da kada je krava bila bolesna baba je plakala za njom.
pas, čuvar, ti je kao član porodice. redovno se hrani, poji, vakciniše i čuva.

ko se iživljava nad životinjama taj sigurno ima teške traume iz detinjstva.
neki stariji član porodice mu je gurao nešto tamo gde sunce ne sija ili slično pa se sveti nekome ko nema kome da se požali.

ispitati & lečiti počinioca u nadi da mu se pomogne.
[ a1200 @ 23.08.2010. 03:14 ] @
Citat:
ispitati & lečiti počinioca u nadi da mu se pomogne.

Ovaj poslednji deo nije dobar...
U nedostatku boljeg, trebalo bi ispitati & zakljucati doticnog na dvocifren broj godina, uz prinudan fizicki rad u najprljavijim uslovima, a sve to dokumentovati i objaviti zvanicno - kao primer drugima.
[ noreniou @ 23.08.2010. 07:54 ] @
Svakako da nije normalno seci glave bilo kome i tu nikako ne moze da bude opravdanja.

Citat:
...Slađana Krstić je osim o ubijenom psu brinula o još 15 napuštenih pasa u dvorištu zbog čega, kako kaže, meštani Rgotine prema njoj nisu prijateljski raspoloženi...



Minimum 15ak pasa je drzano, najverovatnije bez lanca, u nekakvom samoproglasenom azilu. To steciste 100% nije imalo nikakvu dozvolu. Jedna je stvar kad, iz ljubavi, imas i kad se brines za 2-3 psa a totalna druga kad sakupis preko 15ak napustenih zivotinja koje nisu mladunci - to je onda pre pogresna opsesija. Da sistem normalno funkcionise ti psi bi bili oduzeti zeni pre ovoga i smesteni u odgovarajuce regularne ustanove koje bi brinule o njima, a zena bi bila novcano kaznjena (npr. na Animal Planet kanalu ide stalno emisija Animal Patrol u kojima obradjuju i ovakve slucajeve)
Za veterinara i pravilnu ishranu (granule a ne splacine) je dnevno potrebno dosta sredstava (i zato se uzimaju cesto relativno velike donacije). Ako se stedi bilo na veterinaru ili hrani zivotinje postaju nervozne (ostaju puni buva, krpelja, dobijaju crevne bolesti, rezu, cvile...). U coporu par jedinki veoma lako prenose nervozu na sve clanove grupe.

Ljudima koji zive u blizini je sigurno smetala svakodnevna buka i mirisi ovog stacista. Pokusali su da rese problem, pricali > tipa - komsinice preterujete sa tolikim brojem pasa, a odgovor je bio - gledajte svoja posla, moje dvoriste moja pravila,
zvali inspekcije > imamo problem sa vecim brojem pasa a odgovor inspekcija je bio - nismo mi zaduzeni za to, zovite druge a ne nas.
I na kraju jedan pas je pobegao/preskocio ogradu svog stecista i nabasao na neku zescu budalu, ne bitno sada da li se lik uplasio i da li ga je pas i napao, osoba se odbranila sekirom.
Da li ta osoba treba da ide u zatvor? Da, svakako i ici ce najverovatnije na 2-3 god. ako ga navataju.
Da li zena koja je drzala ovaj azil treba da snosi neke posledice? Da, svakako treba da ide na psihijatriju jer se nije dobro starala o psima.


[ jnk @ 23.08.2010. 08:00 ] @
Citat:
Pirossi:

pas, čuvar, ti je kao član porodice. redovno se hrani, poji, vakciniše i čuva.



Tako je i to niko ne spori ali kada je pas lutalica u pitanju koji napada ljude on nikako nije član porodice već postaje da bude neprijatelj. Ne kažem da taj što mu je odsekao glavu nije bolid jer jednostavno ima mnogo suptilnijih načina da se ubije lutalica a ne ovako da popularizuješ organizacije za zaštitu životinja.

A pogotovu volim te besposličare što čuvaju po 20 mačaka ili pasa koji prave nered po dvorištu i udružuju se u čopore i laju i napadaju ljude noću. Kada neki od tih čopora izujedaju nekog, niko iz tih idiotskih organizacija ne daje izjave a kada neko odstrani lutalicu na malo ekstremniji način svi nađu da osuđuju...
[ Marko Medojević @ 23.08.2010. 12:00 ] @
Kada su našli mrtvog psa na lice mesta su došli policija, veterinar i ko zna još ko. Međutim, kada su se komšije žalile na buku, smrad, ugrožavanje bezbednosti od strane tog idiota koji drži 15 kerova, verovatno mesecima nije bilo odgovora od nadležnih službi. Izgleda da je u Srbiji pseto važnije od čoveka.

Što se tiče konkretnog slučaja postoje dve mogućnosti:
- besan ker je napao nekog ili nečije dete, pa je žrtva iz afekta reagovala na taj način
- bolesnik koji bez ikakvog razloga sakati životinje

Brutalno sakaćenje ne opravdavam ni u jednom slučaju.
U prvom slučaju mislim da je dovoljno da je žrtva samo ubila psa(bez naknadnog sakaćenja) i da ga je bacila u neki kontejner. Žalosno je što pored nadležnih službi, koje se plaćaju iz budžeta da rade svoj posao, narod mora uzimati pravdu u svoje ruke.
U drugom slučaju se radi o bolesniku koga treba lečiti pre nego što svoju praksu počne da primenjuje i na ljude.
Zbog toga ne vidim smisao da se počinilac unapred linčuje i smešta u ludnicu sve dok motivi ne budu poznati, ali izgleda da je narod još uvek sklon linču.

Nemam ništa protiv da se za zločin nad životinjama odgovara, ali bi tada morali biti primenjivani i zakoni koje vlasnici životinja moraju poštovati(obavezna zaštitna korpa, čišćenje izmeta koji njihove životinje naprave na ulici, sprečavanje nedozvoljenog držanja kao u pomenutom slučaju, ...). Takođe bi šinterske službe morale bolje obavljati svoj posao i redovno ukljanjati besne kerove (na koji god način). Juče sam biciklom prošao ispod brankovog mosta i čopor za malo da rastrgne motociklisu. Ti kerovi kidišu već godinama na bicikliste i šta je urađeno po tom pitanju? Takođe na stazi za trčanje u banjičkoj šumi na početku i na kraju stoji obaveštenje da je zabranjeno puštati kerove i voditi ih bez brnjice, međitim veliki broj ljudi to ne poštuje. Naravno to nikoga ne zanima. Ne vidim koji je smisao da se kad je u pitanju zaštita životinja (često vrlo agresivnih) reaguje trenutno, a kad su u pitanju zakonske dužnosti koje vlasnici živorinja moraju ispuniti niko ne obraća pažnju.


[ a1200 @ 23.08.2010. 13:25 ] @
Na stranu sta je dovelo do ovog dogadjaja - ali treba naglasiti da je neko odsekao glavu psu. Mislim, odsekao glavu, nije ga upucao, ili ubo nozem pa ovaj umro, nego ga mucio pa mu odsekao glavu... pa nije to procedura koja se radi tek tako, za sekundu, fik i gotovo... da je hteo da ga ubije ili da ubije ceo azil, bacio bi otrov u dvoriste (npr. mog psa su trovali tako sto su kuvali belo meso u serpi u kojoj je bilo otrova, tako skuvano meso upije taj otrov i kad ga pas pojede, velike sanse su da ce da umre)...

Summa summarum, ovde je rec o psihicki bolesnoj osobi, taj ce sutra da uradi nesto mnogo gore. Takve likove treba skloniti.
[ Izvoljski @ 23.08.2010. 14:17 ] @
garant ga je ona ubila da bi dobila koju kintu za svoj sinteraj u onoj vukojebini.
[ DrJekyll @ 23.08.2010. 14:17 ] @

Mislim da bi svinje i prasici mogli da organizuju neki protest tipa blokada auto puta, jer njima seku glave svaki dan a niko ne reaguje.

[ Pirossi @ 23.08.2010. 16:19 ] @
Mislim da bi najbrojniji protest napravili vickasti građani koji od svireposti prave zajebanciju i isteruju neku svoju laissez faire logiku.
[ pisac @ 23.08.2010. 16:24 ] @
Citat:
Pirossi:neki navode primer sela "vidite kako tamo zlostavljaju", što je čisto lupetanje.
kao klinac sam redovno odlazio na selo i video sa kakvim poštovanjem se seljaci odnose prema životinjama.


Ovaj... jesi li ti prisustvovao nekada klanju na selu? Znaš, ono, kada ti tvoji seljani puni poštovanja prema svojim domaćim životinjama reše da zakolju neku svinju, ili nego goveče. Ajde lebati, reci mi, baš me zanima.

[ Pirossi @ 23.08.2010. 16:31 ] @
jesam. 1000 puta.
nikada životinja nije mrcvarena.

reci mi ti, lebati, je l' praviš razliku između psa i svinje?
je l' to toliko teško?

drugo, ako idemo tom tvom logikom. što je čovek bitniji od životinje?
klaćemo i nih. samo neka zucnu.
[ DrJekyll @ 23.08.2010. 16:34 ] @
Citat:
reci mi ti, lebati, je l' praviš razliku između psa i svinje?
je l' to toliko teško?


Aj leba ti, objasni nam razliku izmedju psa (zivotinja) i svinje (zivotinja)?

I ko je taj sto je doneo odluku "svinje mogu da se ubijaju a psi....e to je vec zlocin."
[ Pirossi @ 23.08.2010. 16:38 ] @
ko je doneo odluku da ako ubiješ čoveka je zločin?
nema odluke, već normirane vrednosti i civilizacijske tekovine.

edit:
ako mučiš svinju i to je zločin.
[ Isak666 @ 23.08.2010. 16:42 ] @
Znaci, posto se pilici kolju mogu da preskocim kod komsije i macolom zunem njegovo pseto, te mu posle odtesterim lubanju jer mi ide na nerve.

Ok. Logicno.
[ anakin14 @ 23.08.2010. 18:15 ] @
Citat:

reci mi ti, lebati, je l' praviš razliku između psa i svinje?
je l' to toliko teško?


iako je vec postavljeno pitanje na ovaj debilizam moram jos jednom da postavim: U cemu je razlika izmedju svinje i psa???

u stvari znam: prasece je ipak malo ukusnije od hot doga
[ Pirossi @ 23.08.2010. 18:34 ] @
pa to ja i tvrdim.
i između čoveka i svinje ima sve manje razlike.
ako ju je ikada i bilo.
[ Count Zero @ 23.08.2010. 21:05 ] @
"...The creatures outside looked from pig to man, and from man to pig, and from pig to man again; but already it was impossible to say which was which."
Animal Farm, George Orwell
[ Marko Medojević @ 23.08.2010. 21:08 ] @
Citat:

Beograd -- Trojica hrvatskih državljana, čiji je automobil juče obijen u Beogradu, kažu da je, kada su prijavili slučaj, policija nekorektno postupala prema njima.

Automobil trojice hrvatskih državljana obijen je noćas na Starom Sajmištu u Beogradu i ukradeno je, prema njihovim tvrdnjama, stvari i novca u vrednosti 4.000 evra.

Međutim, iako su se obraćali za pomoć policiji, trojica Zagrepčana kažu za B92 da im je u stanici na Novom Beogradu prećeno batinama i da policajci nisu želeli da im pomognu.
Opšitnije

Evo o čemu pričam. Znači pokradu čoveka, prete mu batinama, a policiju to ne dotiče.
Da su umesto krađe prijavili da su našli iskasapljenog kera eto za pola sata stiže policija, veterinari, SWAT tim, Dexter, Skali i Molder... Ovako su sa običnom krađom ostali kratkih rukava.


[ Ivan Dimkovic @ 23.08.2010. 21:15 ] @
Ko im je kriv kada im lopovi nisu ukrali i zlostavljali kucnog ljubimca... onda bi slucaj preuzele kolege iz SAJ-a, a potrazi za pociniocima bi se pridruzili i mediji i vodece NVO :)
[ 3way @ 23.08.2010. 21:17 ] @
Citat:
anakin14:U cemu je razlika izmedju svinje i psa???


U tome sto niko nije pojeo ovog psa.
[ pisac @ 23.08.2010. 21:48 ] @
Citat:
Pirossi: jesam. 1000 puta.
nikada životinja nije mrcvarena.


1000 puta? Bogami, ti si izgleda profesionalni koljač po selima, koji radi brzo i efikasno. Opasan igrač.

Ako nekad čuješ na selu svinju kako skiči 10-15 minuta, to je kolju amaterski, i uzgred šure vrelom vodom dok je još živa nedoklana. To možeš da vidiš u svakom selu gde su seljaci amateri a ne profesionalni koljači.
[ Odin D. @ 23.08.2010. 22:01 ] @
A sto niko ne prdi protiv lova?

I tamo ubijaju zivotinje, i to iz zabave. Jos kad je ne pogode dobro, nego rane, pa se mrcvari danima i kilometrima u mukama dok ne ugine.
A onda joj odsjeku glavu i prepariraju.

Bas me zanima sta bi rekli kad bi neko ubijao kucice, sjekao im glave i preparirao. Iz zabave naravno.
[ Pirossi @ 23.08.2010. 22:20 ] @
Citat:
pisac: 1000 puta? Bogami, ti si izgleda profesionalni koljač :-) po selima, koji radi brzo i efikasno. Opasan igrač.

Ako nekad čuješ na selu svinju kako skiči 10-15 minuta, to je kolju amaterski, i uzgred šure vrelom vodom dok je još živa nedoklana. To možeš da vidiš u svakom selu gde su seljaci amateri a ne profesionalni koljači.

gde sam napisao da sam ja klao.
pišeš proizvoljno.

Citat:
Odin D.: A sto niko ne prdi protiv lova?

I tamo ubijaju zivotinje, i to iz zabave. Jos kad je ne pogode dobro, nego rane, pa se mrcvari danima i kilometrima u mukama dok ne ugine.
A onda joj odsjeku glavu i prepariraju.

Bas me zanima sta bi rekli kad bi neko ubijao kucice, sjekao im glave i preparirao. Iz zabave naravno.

isto važi i za lov.
čist atavizam.

nikad neću da zaboravim izjavu jednog čoveka sa Peštera, Memedović ga valjda intervjuisao.
zima, neljudski uslovi, on ima stado ovaca i non-stop mu stado napadaju vukovi pa se, jadnik, dovijao na razne načine što ogradom što psima da se odbrani od vukova.
i pita ga Memedović: "Pa dobro, da li bi bilo bolje da vukovi nestanu, da ih nema?"
a seljak će: "Kako da nestanu? Pa ne može da nestanu, vuk mora da živi." i ostavi Memedovića bez teksta a, bogami, i mene.
mislite o tome.
[ 3way @ 23.08.2010. 22:34 ] @
Citat:
Odin D.: A sto niko ne prdi protiv lova?

I tamo ubijaju zivotinje, i to iz zabave. Jos kad je ne pogode dobro, nego rane, pa se mrcvari danima i kilometrima u mukama dok ne ugine.
A onda joj odsjeku glavu i prepariraju.

Bas me zanima sta bi rekli kad bi neko ubijao kucice, sjekao im glave i preparirao. Iz zabave naravno.


Zato sto malo ljudi zivi pored divljih veprova i jelena, pa ne mogu da se saosecaju sa njima.
Uostalom, divljastvo kao i ovakve stvari.
[ Odin D. @ 23.08.2010. 23:19 ] @
Pa to i ja kazem.
Ali prditi za jedno a cutati za drugo koje je isto ko i ono prvo ne moze nikad dovesti do nekih rezultata.

A ovoliko dizanje ove pompe oko ovih slucajeva dok brod tone ima istu funkciju kao i pomracenje Sunca g-dina Milosevica i jos neki "pompezni" dogadjaji svima dobro poznati.
Citam danas kako se u prosjeku na izvrsenje pravnosnazne presude ceka 650 i nesto dana, kako sudski procesi u prosjeku traju 1,3 milijarde godina, ubice dobijaju uslovne kazne, za vise od godinu dana od donosenja novog zakona o gradnji nije izdata NIJEDNA dozvola za gradnju u Bg...

Sa takvim zabijanjem glave u pijesak moze se ocekivati da cemo uskoro dostici standard nekih zemalja ekvatorijalnog pojasa gdje je odsjecanje glava ljudima uobicajena svakodnevna vijest.
[ 3way @ 23.08.2010. 23:21 ] @
Citat:
Odin D.
A ovoliko dizanje ove pompe oko ovih slucajeva dok brod tone ima istu funkciju kao i pomracenje Sunca g-dina Milosevica i jos neki "pompezni" dogadjaji svima dobro poznati.


Upravo tako, bas sam pre neki dan rekao da se osecam kao tih 'mracnih devedesetih'. Na dnevniku je ili sve lepo, ili se jako brinemo o tome sto u parku nije trimovana trava, a cvece opraseno. Moze nam se, jer su putevi sagradjeni, tabla obrisana, a kreda zasiljena.
[ Ivan Dimkovic @ 23.08.2010. 23:26 ] @
Sto se svinja tice...

Evo dokumentovanog zlostavljanja:



Sokantno, ali nikog od posmatraca nije briga... primalni instinkti su im pomracili pamet ;-)

Izbor izmedju brige za zivotinje i rostilja? Hmm... tezak, vrlo tezak ;-)
[ 3way @ 23.08.2010. 23:39 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Izbor izmedju brige za zivotinje i rostilja? Hmm... tezak, vrlo tezak ;-)


Znaci, psa su pojeli?
[ Ivan Dimkovic @ 23.08.2010. 23:42 ] @
Nemam pojma.

Moj post se odnosi na svinje i brutalnost prema zivotinji koja je drustveno prihvatljiva kada je klopa u pitanju :)

E sad postavlja se interesantno pitanje... Hipoteticki slucaj, zamislite gladnog coveka, koji je socijalni slucaj... i koji ubije neku ulicnu zivotinju (nebitno koju moze biti i pas) kako bi se prehranio.

Kako bi se zakon odnosio prema takvom slucaju?

Sa jedne strane, on jeste zlostavljao zivotinju samim cinom ubistva - sa druge strane, on je ubio istu zbog ishrane - istu stvar koja se ponavlja ko zna koliko miliona puta svaki dan...

Zanimljiva moralna i zakonska dilema :)
[ 3way @ 23.08.2010. 23:47 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Moj post se odnosi na svinje i brutalnost prema zivotinji koja je drustveno prihvatljiva kada je klopa u pitanju :)


Zato je i prihvatljiva. Mada, ovo sa glavom je opet glupiranje, ali bez obzira na to, u slucaju klope jeste prihvatljiva.
To nam je u prirodi i tako mora biti. Bez obzira dal je svinja ili pas, sta god je na meniju.

Citat:
Ivan Dimkovic:
E sad postavlja se interesantno pitanje... zamislite gladnog coveka, koji je socijalni slucaj... i koji ubije neku ulicnu zivotinju kako bi se prehranio.
Kako bi se zakon odnosio prema takvom slucaju?


Ako je neko toliko gladan da ubije psa ili macku da bi preziveo, skoro sigurno bi je oglodao do koske, pa niko ne bi ni znao da je pojeo.
Ako bi ga kojim slucajem nasli i optuzili, to bi onda bila olaksavajuca okolnost, koja bi ga verovatno oslobodila ne znam ni ja koje optuzbe.
[ Ivan Dimkovic @ 23.08.2010. 23:49 ] @
Citat:
3way
, pa niko ne bi ni znao da je pojeo.


Zavisi, ako bi izasla policija i kriminalisticki tehnicari "na teren" izvalili bi ga k'o u CSI... ;-)


[ Pirossi @ 23.08.2010. 23:52 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Zanimljiva moralna i zakonska dilema :)

zanimljivo je samo kad ovako relativizuješ.

je l' ima Zakon o zaštiti životinja? Ima.
postupite po zakonu.

e sad, jeste, ima zakona i zakona, tj. oni koji se sprovode i oni koji se ne sprovode, ali to ne govori ništa o samim zakonima već o društvu takvom kakvo je.

a da nije normalno odseći psu glavu, evo 100-ti put, nije.
[ 3way @ 23.08.2010. 23:54 ] @
Citat:
Pirossi:
je l' ima Zakon o zaštiti životinja? Ima.
postupite po zakonu.


I treba da se postupi po zakonu, ne vidim da neko opravdava to.
Stvar je u tome sto se takvi (u stvari ne samo takvi) zakoni samo ponekad postuju, u zavisnosti koliko clanaka izadje u novinama.
[ Ivan Dimkovic @ 23.08.2010. 23:55 ] @
Citat:
Pirossi
zanimljivo je samo kad ovako relativizuješ.


Sto relativizujem - samo sam postavio pitanje i vise nego jasno naglasio da se radi o hipotetickoj situaciji.

Cilj pitanja je samo diskusija o takvom zamisljenom slucaju u svetlu zakona o zastiti zivotinja.

"Postupiti po zakonu" jeste validan odgovor na to pitanje, ali kao takav ne nudi analizu same, po meni, interesantne hipoteticke situacije.

Citat:

a da nije normalno odseći psu glavu, evo 100-ti put, nije.


Slazem se u potpunosti....

Mada mislim da neces naci puno ljudi koji se nece sloziti sa tim.

Opet, tolika iznenadna paznja od strane medija za ovakve, slobodno mogu reci, nezanimljive teme (za nacionalni medij, ne za neke lokalne novine) coveka tera da se zapita - sta je uzrok te iznenadne zainteresovanosti velikih medija za ovakve, inace nezanimljive, lokalne incidente?

Ubiti kuce na ovako brutalan nacin jeste svakako odvratan cin koji treba kazniti i vrlo verovato je rezultat "rada" mentalno nestabilne osobe... medjutim nekako "preforsirano" deluje da se veliki mediji bave sa time... ili je u Srbiji preko noci doslo do kvantnog skoka u drustvenoj svesti i pada "obicnog" kriminala, ili je po sredi neki drugi jak razlog za ovakve prioritete medija...
[ Lesli Eldridz @ 24.08.2010. 00:15 ] @
E bre. Pa oni smatraju da treba da se u medijima prikaze kako su sad ovde sve jevropejci i kako se ova zemlja promenila. Ali posto je istina da su u stvari ovde uglavnom budale, te budale misle da ce da budu jevropejci ako pisu takve tekstove, dok u stvarnosti i dalje pljuju, deru se po ulicama, kradu, bazde, hvataju veze, muvaju, nose i primaju poklone, uclanjuju se u partije, bacaju kese itd. I eto.
[ Pirossi @ 24.08.2010. 00:22 ] @
mediji?
čime, jadni, da se bave?
korupcijom? bavili su se, eno oni profesori u Kragujevcu ponovo jašu.
bespravnom gradnjom? i time su se bavili, pa nisam čuo da je neko zaglavio tvorza.
odgovornošću bivših političara? no, no. u to se ne dira. ko zna ko će sutra i sa kim biti u kreve... mislim vladi.
niskim standardom? samo mi fali da o tome čitam i u novinama.
Kosovom?

uglavnom, istraživačko novinarstvo je na jako niskim granama, sećam se sjajnih istraživačkih tekstova Dejana Anastasijevića u Vremenu o trgovini oružjem na balkanu ali njega bombom oteraše iz zemlje.

hipotetička situacija da neko pojede životinju, koja inače po društvenim (moralnim) i običajnim normama ne spada u hranu, jeste moguća i sumnjam da bi izazvalo ogorčenu reakciju.

btw, da ne bude zabune, niti sam vegetarijanac, niti sam član ikakvog udruženja, samo ne volim da se manijaci koji se bave dekapitacijom životinja iz čiste obesti ili zabave šetaju slobodno.
sutra će mu se moja glava učiniti pogodnom za tu rekreaciju.
[ Izvoljski @ 24.08.2010. 08:23 ] @
u Kini jedu pse, a u Italiji macke.
[ barakuda111 @ 24.08.2010. 08:51 ] @
^ A u Juznoj Americi jedu zamorce, a u srbiji jedu zeceve... tvoja poenta je?

Ivane, ima li u Nemackoj slucajeva sakacenja pasa, odsecanje glave, nogu, izbodeni psi nozem, obeseni na drvo... Ako ima kako oni postupaju sa tim?
[ Odin D. @ 24.08.2010. 15:52 ] @
Citat:
barakuda111: Ivane, ima li u Nemackoj slucajeva sakacenja pasa, odsecanje glave, nogu, izbodeni psi nozem, obeseni na drvo... Ako ima kako oni postupaju sa tim?

Nema, jer nema pasa koji nisu niciji.
Koliko sam ja ovdje jos nijednom nisam vidio psa da sam ide, a macke vidjam samo na prozorima stanova kako iza stakla gledaju prolaznike.
[ pisac @ 24.08.2010. 20:01 ] @
Citat:
Odin D.:macke vidjam samo na prozorima stanova kako iza stakla gledaju prolaznike.

Super je taj njihov život, pun nesputane slobode. Ja bih to isto kategorisao kao mučenje.
[ vlada131 @ 24.08.2010. 20:05 ] @
Citat:
pisac: Super je taj njihov život, pun nesputane slobode. Ja bih to isto kategorisao kao mučenje.


Ne valja kad ih pustiš na ulicu - onda postaju lutalice; ne valja kad ih čuvaš - onda je to mučenje. Pa šta valja onda?
[ Ivan Dimkovic @ 24.08.2010. 20:34 ] @
Citat:
barakuda111: ^ A u Juznoj Americi jedu zamorce, a u srbiji jedu zeceve... tvoja poenta je?

Ivane, ima li u Nemackoj slucajeva sakacenja pasa, odsecanje glave, nogu, izbodeni psi nozem, obeseni na drvo... Ako ima kako oni postupaju sa tim?


Verovatno ih ima ali retko i to mozda u nekim pri3.14zdinama u ex DDR van naseljenih mesta :) Generalno nema lutalica bilo kakve vrste jer su domace zivotinje ID-ovane i nikome ne pada na pamet da ih izbaci na ulicu. Tu i tamo se nekad moze naleteti na macku ispred necije kuce / u dvoristu, ali to nisu lutalice i definitivno imaju vlasnika koji se brine o njima. Evo bas u dvoristu gde ja zivim se cesto mogu videti 2 macke (jedna fantasticno glupa, druga je OK samo sto je bucna) - obe imaju vlasnika i nisu lutalice vec samo ponekad izadju "na vazduh". Ako neko vidi pravu lutalicu - njih uvek preuzimaju organizacije za cuvanje tih zivotinja.

Sa jedne strane, to je dobro naravno zato sto psi i macke lutalice bivaju zrtve automobila, gladi itd.. sa druge strane, ljudima naviklim na vidjanje macaka i eventualno pasa lutalica izgleda "mrtvo" posto po ulicama nema lutalica. To je ostar kontrast sa mediteranskim zemljama gde su macke i psi deo "urbanistickog plana" :)

Pre cete naleteti na neku zalutalu lasicu, zeca ili cak lisicu (vidjao lisice i zeceve po Berlinu dok sam ziveo tamo) nego na psa ili macku lutalicu.

--

Problem lutalica je dvojak - sa jedne strane, u pitanju je ocigledan nemar vlasnika, i to treba najstroze kaznjavati - a da bi se to sprovelo u delo neophodno je proveravati vakcinaciju i ID-ovanje kucnih ljubimaca.

Sa druge strane, tamo gde ima otvorenog djubreta, tu ima i zivotinja - bilo da su u pitanju napusteni kucni ljubimci ili neke divlje zivotinje koje je djubre privuklo. Ovo se moze suzbiti pravilnim odlaganjem djubreta u zatvorene kontejnere i kaznjavanjem onih koji to ne postuju.
[ Izvoljski @ 24.08.2010. 22:03 ] @
http://www.blic.rs/Vesti/Svet/...ila-macku-i-ubacila-je-u-kantu

uzas !
[ Ivan Dimkovic @ 24.08.2010. 22:48 ] @
Eto neke koristi od CCTV-a :-)))

Citat:

Nakon što ju je preko snimka identifikovalo Kraljevsko društvo za prevenciju okrutnosti nad životinjama (RSPCA), toj ženi je ponuđena zaštita policije zbog “količine negativnih emocija prema njoj”.

Novinar “Skaja” prenosi da su stanovnici Koventrija besni i da je sredovečna žena čak primila pretnje smrću preko interneta


Sa jedne strane, to sto je ta zena uradila tj. stavljanje macke u kantu je idiotizam i mucenje neduzne zivotinje i trebalo bi joj odrzati lekciju zbog toga... tu lekciju treba da joj odrze predstavnici ZAKONA. Stavljanje macke u kantu verovatno nije dovoljno da se tako nesto nazove krivicnim delom - ali moze dobiti opomenu, a u UK cak i ASBO posto se ovo moze podvesti pod antisocijalno ponasanje IMHO.

Medjutim, pretnje smrcu su vec krivicno delo. Postavlja se pitanje odakle tom udruzenju za zastitu zivotinja pravo pristupa CCTV snimcima, i odakle im pravo da se igraju detektiva i da sire te informacije (koje mogu biti potpuno pogresne) u javnost. Jasno je da takve informacije mogu nekome direktno ugroziti zivot.

IMHO, samo pokazuje da ta udruzenja za zastitu zivotinja nemaju problem sa nasiljem nad ljudima i da ce olako pregaziti preko prava ljudi u njihovoj "borbi".
[ Lesli Eldridz @ 25.08.2010. 07:50 ] @
To tako i treba, nad vecinom "ljudi" i treba da se vrsi nasilje, zato sto vecina "ljudi" kad se ne vrsi nasilje nad njima skroz polude pa se ponasaju neuracunljivo. Takva im rasa. Bez batine nema red da bude. I red u Nemackoj (i svuda gde je red) je uvedeno putem nakakvog nasilja. Sav taj red je zaveden silom, pomocu batine, i za cipovanje svih zivotinja, i za stavljanje djubreta u zatvorene kontejnere i sve.
[ barakuda111 @ 25.08.2010. 10:30 ] @
Ok.. u Nemackoj cipuju zivotinje, ali kako funkcionise kad se nekom okoti gomila kucica koji sada naravno nemaju cip. Vlasnik odluci da se resi kucica i kad vec malo porastu pusti ih negde pored puta. Kako se tamo bore protiv toga?
[ Miroslav Cvejić @ 25.08.2010. 10:42 ] @
Pa vlasnik dobije čestitku za svoje dobro delo. Verovatno je kazna za to dovoljno velika da se isplati sterilisati kera na vreme.
[ Lesli Eldridz @ 25.08.2010. 11:09 ] @
Citat:
barakuda111: Ok.. u Nemackoj cipuju zivotinje, ali kako funkcionise kad se nekom okoti gomila kucica koji sada naravno nemaju cip. Vlasnik odluci da se resi kucica i kad vec malo porastu pusti ih negde pored puta. Kako se tamo bore protiv toga?
To je tamo verovatno tako retka pojava da nije ni vredna pomena. Plus, imaju one sluzbe sto hvataju kucice pa ih smestaju u neka azile, kao na Animal planet.
[ qazqaz @ 25.08.2010. 13:21 ] @
Ovu vest, koliko sam uspeo da ispratim, nisu forsirali mediji, vec medij B92. Nista novo, nista cudno.
Na nacionalnom mediju dospevaju nebeogradska mesta samo kada neko potegne sekiru i ubije svoju majku, komsijskog psa, ili pak neki foteljas ide u posetu siroj familiji, korenima nasusnim.
[ pisac @ 25.08.2010. 16:46 ] @
Ovo sam zaboravio da prokomentarišem:
Citat:
noreniou:Da sistem normalno funkcionise ti psi bi bili oduzeti zeni pre ovoga i smesteni u odgovarajuce regularne ustanove koje bi brinule o njima, a zena bi bila novcano kaznjena (npr. na Animal Planet kanalu ide stalno emisija Animal Patrol u kojima obradjuju i ovakve slucajeve)


Gledao sam taj Animal Planet jedno vreme, čisto da bih video dokle doseže bolest zapadnog društva. Stvari koje se tamo mogu videti daju sliku organizovanog društva do bolesne perverzije, do bolesnih detalja koji prelaze granicu mašte (bukvalno), i mislim da bi psihijatri imali šta da kažu o tome. Tamo specijalna "životinjska" policija provaljuje u kuće ukoliko se na prozoru te kuće 2-3 dana vidi usamljeni pas na prozoru, a niko ne otvara vrata kada ta policija zvrcne da proveri "da li je sve u redu". Tamo bolesna životinjska policija vrši istrage da li gazda pušta svog ljubimca da se sam hrani na ulici (recimo da ulovi miša, što je valjda zabranjeno) ili ga sam hrani.

Bolest koju prikazuje Animal Planet u posvećenosti društva ka istraživanju i kažnjavanju najsitnijih detalja daleko ispod granice faktičkog zlostavljanja životinje, je daleko iznad bolesti koju iskazuje ovo (Balkansko) društvo sporadičnim zlostavljanjem životinja. Iskreno, daleko mi je draže društvo u kome neki psihopata jednom godišnje obezglavi jednog psa, par puta godišnje oslepi i osakati, nego društvo u kome svaki dan postoji "životinjska policija" koja zvera po kućama da vidi da li je kuče ili mače na prozoru neke kuće dobro uhranjeno i veselo i nije usamljeno, i da li slučajno neka mačka nije pojela nekog miša sa ulice.

Ovde kod nas bolest hvata pojedince u društvu, tamo kod njih bolesno je celo društvo!
[ Backy @ 25.08.2010. 17:03 ] @
Citat:
pisac: nego društvo u kome svaki dan postoji "životinjska policija" koja zvera po kućama da vidi da li je kuče ili mače na prozoru neke kuće dobro uhranjeno i veselo i nije usamljeno, i da li slučajno neka mačka nije pojela nekog miša sa ulice.

Ovde kod nas bolest hvata pojedince u društvu, tamo kod njih bolesno je celo društvo!


čim oni snimaju tolike emisije o tome, mora da je stvarno tako... mada, ta "životinjska policija" a i ljudi koji ih snimaju za tv bi stvorili popriličan broj novih radnih mesta kod nas ;)
[ Pirossi @ 25.08.2010. 17:10 ] @
Citat:
pisac: Ovo sam zaboravio da prokomentarišem:
Bolest koju prikazuje Animal Planet u posvećenosti društva ka istraživanju i kažnjavanju najsitnijih detalja daleko ispod granice faktičkog zlostavljanja životinje, je daleko iznad bolesti koju iskazuje ovo (Balkansko) društvo sporadičnim zlostavljanjem životinja. Iskreno, daleko mi je draže društvo u kome neki psihopata jednom godišnje obezglavi jednog psa, par puta godišnje oslepi i osakati, nego društvo u kome svaki dan postoji "životinjska policija" koja zvera po kućama da vidi da li je kuče ili mače na prozoru neke kuće dobro uhranjeno i veselo i nije usamljeno, i da li slučajno neka mačka nije pojela nekog miša sa ulice.

to ti je balkansko poimanje privatnosti.
hoću na miru da bijem svoje najmilije i svoje životinje.
neću država da mi zvera kroz prozor.
[ Lesli Eldridz @ 25.08.2010. 17:17 ] @
Citat:
pisac: Ovo sam zaboravio da prokomentarišem:

Gledao sam taj Animal Planet jedno vreme, čisto da bih video dokle doseže bolest zapadnog društva. Stvari koje se tamo mogu videti daju sliku organizovanog društva do bolesne perverzije, do bolesnih detalja koji prelaze granicu mašte (bukvalno), i mislim da bi psihijatri imali šta da kažu o tome. Tamo specijalna "životinjska" policija provaljuje u kuće ukoliko se na prozoru te kuće 2-3 dana vidi usamljeni pas na prozoru, a niko ne otvara vrata kada ta policija zvrcne da proveri "da li je sve u redu". Tamo bolesna životinjska policija vrši istrage da li gazda pušta svog ljubimca da se sam hrani na ulici (recimo da ulovi miša, što je valjda zabranjeno) ili ga sam hrani.

Bolest koju prikazuje Animal Planet u posvećenosti društva ka istraživanju i kažnjavanju najsitnijih detalja daleko ispod granice faktičkog zlostavljanja životinje, je daleko iznad bolesti koju iskazuje ovo (Balkansko) društvo sporadičnim zlostavljanjem životinja. Iskreno, daleko mi je draže društvo u kome neki psihopata jednom godišnje obezglavi jednog psa, par puta godišnje oslepi i osakati, nego društvo u kome svaki dan postoji "životinjska policija" koja zvera po kućama da vidi da li je kuče ili mače na prozoru neke kuće dobro uhranjeno i veselo i nije usamljeno, i da li slučajno neka mačka nije pojela nekog miša sa ulice.

Ovde kod nas bolest hvata pojedince u društvu, tamo kod njih bolesno je celo društvo!
Ovo ti je ista prica koju je pricao svojevremeno Felipe Gonzales nekim zalosno - smesnim izjavama kako bi on radije da ga izbodu u slobodi njujorskog metroa nego da uziva u hladnoj bezbednosti moskovskog metroa, a garantovano nikad u zivotu nije ni bio u njujorskom metrou, a ni u ovom drugom. Kamo lepe srece da ovde bude takva uredjenost, dehumanizovanost i bolest umesto ove slobode, humanosti i zdravlja sto ga uzivamo na balkanu koji dusu ima.
[ pisac @ 25.08.2010. 22:02 ] @
Lesli, lebati odgledaj nekoliko celih dana taj kanal pa mi onda pricaj da je to drustvo zdravo u glavu.

Ovde smo imali sasvim zdravo drustvo bez takvih opsesija i bolesne pedanterije, a ovo sada nam je doslo upravo odande, samo sto nam nije dosla i njihova bolesna protivteza u vidu totalno kontrolisanog drustva. Ali dolazi i to, ne brini.

[ Ivan Dimkovic @ 25.08.2010. 22:14 ] @
Citat:
pisac
Ovde smo imali sasvim zdravo drustvo


Da smo imali "sasvim zdravo drustvo" ne bi imali gradjanske ratove na kraju 20-tog veka vec bi kao LJUDI resili svoje nesuglasice na normalan nacin... dakle ta prica o "sasvim zdravom drustvu" definitivno ne drzi vodu. Bili smo FUNKCIONALNO drustvo dok je postojala ekonomska podloga i sistem koji je omogucavao discliplinu i javni red i mir uz pomoc organa sile. To "sasvim zdravo drustvo" je bilo prividno u krugu dvojke - pa su se iz kruga dvojke prilicno iznenadili kada se "desio narod" i pokazao koliko su "zdravo drustvo".

Sto se "Animal Planeta" tice - to je iskljucivo funkcija razvijenosti (citaj: bogatstva) neke sredine - kada su im reseni drugi prioriteti, mogu se posvetiti i tim stvarima jer postoji dovoljno resursa koji se mogu odvojiti i na to. Nisu tamo nista vise ili manje skloni nasilju prema zivotinjama, vec jednostavno imaju resursa da se na taj nacin brinu o njima.
[ Srđan Pavlović @ 25.08.2010. 22:55 ] @
Nisam citao celu temu, ali Ivane, u prvom postu si rekao sasvim dovoljno :)
Citat:
Jel oni to hoce da kazu da je Srbija postala razvijena zemlja kada izlaze kriminalisticki tehnicari i policija za slucaj ubijene zivotinje? :-)


Jedu bre gov*a nevidjeno, a novine ke*aju ko grlice na sve strane.

Psu odsecena glava. Stize neki Serbo-krimi-inspektor... "Zumirajte na ovaj deo... jos... jos... jos...
..hmmm... JOS.....saginje glavu i skida naocare... YEEEAAAAAAAAAHHH!!!

Pera iz Donjeg Pricinovica dobija zasluzenu opomenu i odlazi u sumrak uz obecanje da vise nikad
nece odsecati psima glave, a Srbija postaje bolje mesto za zivot... do sledece epizode.
[ pisac @ 25.08.2010. 22:58 ] @
More bre Dimkovicu...
Drustvo je bilo ZDRAVO, pa se razbolelo. Kao sto to uvek biva. Ovo USA+GB drustvo je isto bilo otprilike kako-tako zdravo nekada, pre 5 decenija, pa se eto i ono razbolelo (tj. Bolest napreduje, i siri se na okolinu)

Izvinite molim vas, ali provaliti u neciju kucu zato sto je par dana povremeno pas na prozoru a ne vide se ljudi, TO JE BOLEST.

[ Pirossi @ 25.08.2010. 23:13 ] @
Citat:
pisac:
Izvinite molim vas, ali provaliti u neciju kucu zato sto je par dana povremeno pas na prozoru a ne vide se ljudi, TO JE BOLEST.

zašto?
šta je tu tačno bolesno?
[ Ivan Dimkovic @ 25.08.2010. 23:37 ] @
Cisto sumnjam da tek tako upadju u kucu - to je besmislica.
[ Pirossi @ 25.08.2010. 23:44 ] @
naravno da ne upadaju, priča na pamet.
pišu prijavu a sud odlučuje.

obično samo dođu, snime situaciju, izbegavaju trespassing i obaveste sudiju.
sudija odlučuje dalje, daje nalog za ulazak ili ne.
ipak je to pravna država.
[ pisac @ 26.08.2010. 11:17 ] @
Ne pričam napamet, bilo lepo prikazano na "Animal Patrol" (naravno kao pozitivan primer organizovane krajnje brige o životinjama)

U nekoliko dana pas na prozoru viđen nekoliko puta, sa vlasnicima kuće ne mogu da stupe u kontakt, i eto provale u kuću da bi spasili jadnog psa. Potpuno je nebitno da li je u celu priču uključena nekakva prijava i nekakav sudija ili nije, jer je rezultat potpuno isti: Ostavi psa u kući nekoliko dana tako da ima pristup prozoru, isključi mobilni telefon dok si na vikendu sa švalerkom, i dobićeš obijenu kuću i "spašenog" psa.

Sve legalno i po zakonu, krajnje organizovano u krajnje pravnoj državi. Uopšte nije bitno da li si ti ostavio hranu psu, da li si mu ostavio uključen televizor, da li eventualno taj pas ima društvo u vidu nekog drugog psa, da li eventualno ti imaš i video nadzor kuće preko koga možeš da pratiš dešavanja u kući i stanje psa. To sve životinjska milicija ne može da zna, a bitno je isključivo to da je pas viđen na prozoru a vlasnik nije viđen, i da nisu uspeli da kontaktiraju vlasnika. Eto, to je uređena država.

Znate kako, pojedinci koji u svojim životima ne mogu da sastave početak i kraj dana na organizovan i smislen način, koji su stalno u haosu i stalno menjaju planove, koji iste događaje tumače potpuno različito zavisno od unutrašnjeg raspoloženja, su naravno bolesni. Međutim, i pojedinci kojima je svaki dan u životu organizovan do najsitnijeg mogućeg detalja, koji su perverzno pedantni i o svemu vode preciznu evidenciju, koji nisu u stanju da izađu ni sekundu iz svog organizovanog sveta i koji sva okolna dešavanja tumače i ocenjuju kroz svoja precizno ustanovljena pravila, su takođe bolesni. Sve mi se čini da to isto važi i za države/društva.
[ boccio @ 26.08.2010. 14:40 ] @
Citat:
pisac
Ovde smo imali sasvim zdravo drustvo bez takvih opsesija i bolesne pedanterije, a ovo sada nam je doslo upravo odande

ROFL. Jeste, tacno. Imali smo fenomenalno drustvo, sve je bilo brilijantno, pravo bratstvo i jedinstvo. Za sve sada su krivi oni tamo. Stavljali su nam one kemikalije u step sokice, znam.
Citat:
pisac
Međutim, i pojedinci kojima je svaki dan u životu organizovan do najsitnijeg mogućeg detalja, koji su perverzno pedantni i o svemu vode preciznu evidenciju, koji nisu u stanju da izađu ni sekundu iz svog organizovanog sveta i koji sva okolna dešavanja tumače i ocenjuju kroz svoja precizno ustanovljena pravila, su takođe bolesni. Sve mi se čini da to isto važi i za države/društva.

Kakav BS. Drzava nije organizam, drzava je sistem. I to, gle cuda - uredjen sistem koji da bi funkcionisao mora da bude pedantan i sa prezicno ustanovljenim pravilima. Pa zamisli samo (covece nedokazani), kada bi jedna US of fuckin' A, sa svojih 250 miliona lubanja funkcionisala kao Srbistan gde je sve "moz' da bidne, a ne mora da znaci" :) Pa jesi svestan sta bi se desilo? Ovde vlada apsolutna anarhija, nepostojanje nikakvog pravno uredjenog sistema - koje ti nazivas "zdravim drustvom" u kojem sada vazi zakon batine i jacega - a do toga nas je doveo poznati moto "pa necemo se valjda drzati zakona ko pijan plota". Svakodnevno prisustvujemo nadrealnim situacijama kroz koje ljudi prolaze zbog idiota koji vode ovu zemlju, a ti mi dodjes i pricas kako je sistem u kojem se vodi racuna da neko ne maltretira zivotinje bolestan?!?!

I da - ostaviti psa 2 dana samog kuci (nedajboze vise) se apsolutno racuna u maltretiranje zivotinje. I naravno da ako vec postoji animal police, da treba da vidi zasto je pas danima sam kuci.

Dzizs... sto ja trosim vreme ovde, odo' da radim nesto pametno...
[ Pirossi @ 26.08.2010. 16:00 ] @
Citat:
pisac: Ne pričam napamet, bilo lepo prikazano na "Animal Patrol" (naravno kao pozitivan primer organizovane krajnje brige o životinjama).

ma šta te briga, ta zapadna trulež još nije zahvatila naše nebesko carstvo.
strpaj kera u gepek i parkiraj na suncu negde. š'a ti i ko može???

@boccio:
svaka ti je ko Njegoševa
[ Lesli Eldridz @ 26.08.2010. 17:17 ] @
Citat:
pisac: ...i pojedinci kojima je svaki dan u životu organizovan do najsitnijeg mogućeg detalja, koji su perverzno pedantni i o svemu vode preciznu evidenciju, koji nisu u stanju da izađu ni sekundu iz svog organizovanog sveta i koji sva okolna dešavanja tumače i ocenjuju kroz svoja precizno ustanovljena pravila, su takođe bolesni. Sve mi se čini da to isto važi i za države/društva.
Ja se ne slazem sa ovim delom. Zasto su bolesni, kamo lepe srece kad bi svi i sve funkcionisali samo na principima cistog razuma, sve uredjeno bez ikakvih emocija, koje neki pokusavaju da predstave kao... sta znam, sustinu onoga "biti covek". A ovamo svi problemi pojedinaca i drustva u svom korenu imaju emocije. Emocije su precenjene i samo smetaju. Mislim mozes ti da ih i ostavis da ih ima, ali do odredjene granice, pa ponekad pustis par njih zabave radi, recimo svakog drugog vikenda po 15 minuta ;-) ali ovako... nema tu nista. To treba kao Skarlet O'Hara - kad se to zlo i pojavi kod tebe, samo kazes o tom cu da mislim bre sutra, i zavrsis pos'o. Ko hoce da napreduje, bilo da je u pitanju pojedinac ili drustvo, prvo treba da nauci kako tog zla da se otarasi. A onda da pocne da izbegava one koji ne umeju ili nece da se otarase zla. U svakom slucaju je bolje da se drustvene pare trose za animal patrol i slicne prizemne stvari nego za nekakve neprestane rezolucije, pitanja zivota i smrti i nebeske teme za koje u sustini nikoga nije ni briga.
[ 3way @ 26.08.2010. 18:26 ] @
Citat:
pisac: Ne pričam napamet, bilo lepo prikazano na "Animal Patrol" (naravno kao pozitivan primer organizovane krajnje brige o životinjama)


Ja sam gledao na Tv-u kako jedan te isti brod tone 20 puta. Svaki put kada okrenem Discovery, a ono neka emisija o Titaniku. Sve lepo prikazano, pa i nema razloga da ne verujem da je tako.
[ 3way @ 26.08.2010. 18:27 ] @
Citat:
Nakon što ju je preko snimka identifikovalo Kraljevsko društvo za prevenciju okrutnosti nad životinjama (RSPCA), toj ženi je ponuđena zaštita policije zbog “količine negativnih emocija prema njoj”.
Novinar “Skaja” prenosi da su stanovnici Koventrija besni i da je sredovečna žena čak primila pretnje smrću preko interneta


[ Count Zero @ 26.08.2010. 20:46 ] @
Citat:
Emocije su precenjene i samo smetaju.

A šta je briga o bližnjem (uključujući i životinje), nego vid emocije, empatija??
[ Izvoljski @ 26.08.2010. 21:25 ] @
evo u hrvadskoj se obesio pas. Sta ti je pasji zivot....
[ pisac @ 26.08.2010. 21:39 ] @
Citat:
boccio:Pa zamisli samo (covece nedokazani), kada bi jedna US of fuckin' A, sa svojih 250 miliona lubanja funkcionisala kao Srbistan gde je sve "moz' da bidne, a ne mora da znaci" :) Pa jesi svestan sta bi se desilo?
Jel ti ne vidiš eventualno neke finije nijanse između tih primera?

Citat:
boccio:koje ti nazivas "zdravim drustvom" u kojem sada vazi zakon batine i jacega
Mora da ti ne nagon za pljuvanjem toliko jak da nisi uspeo ni okvirno da ukapiraš sadržaj koji sam ja napisao već si odmah munjevito udario po tastaruri i prosuo ovaj plod tvoje mašte.

Citat:
boccio: a ti mi dodjes i pricas kako je sistem u kojem se vodi racuna da neko ne maltretira zivotinje bolestan?!?!
Braniti da se životinja sama šeta i hrani je upravo maltretiranje te iste životinje. Provaljivati u nečiju kuću zato što je neko isključio mobilni telefon ili jednostavno nije hteo da odgovori na zvono na vratima je budalaština. Sistem je bolestan itekako, i pri tome svojim nebuloznim sitničarenjem prelazi u maltretiranje ljudi.

Citat:
boccio:ostaviti psa 2 dana samog kuci (nedajboze vise) se apsolutno racuna u maltretiranje zivotinje. I naravno da ako vec postoji animal police, da treba da vidi zasto je pas danima sam kuci.
Dakle važnije je sprečiti eventualnu usamljenost jednog psa, nego dozvoliti privatnost neke porodice? Bolest je to, kažem ja. Bolest bolesno pedantne organizacije društva do najsitnijih mogućih detalja. Jedino što ljudska zajednica nije robotizovani sistem, tako da neki ljudski detalji nikada ne mogu biti predviđeni u toj bolesnoj organizaciji, pa takva organizacija društva u stvari maltretira pojedince koji se ne uklapaju u opšti šablon predviđenog ponašanja.

Eto, recimo, šta ako neko hoće da bude nekoliko dana na miru u kući i da se posveti svom uživanju i odmoru? I recimo da je ta osoba dovoljno ljubazna prema svom psu da mu ne brani da gleda kroz prozor, i ostavi mu slobodu da se šeta po celoj kući. Onda tu nekakav animal patrol primeti psa na prozoru par puta, proba da kontaktira vlasnika (a vlasnik recimo u podrumu nabio slušalice i veći deo dana uživa u "The Beloved - Sweet Harmony" na maksimumu, kao što ja imam običaj baš ovih dana), i animal patrol naravno odmah situaciju uklopi u neki svoj šablon (zapuštanje životinje, izgladnjivanje) i eto država ulazi u kuću da deli pravdu (i zaradi platu) o trošku poreskih obeznika.

Citat:
boccio:Dzizs... sto ja trosim vreme ovde, odo' da radim nesto pametno...
Idi i ne žuri nazad.

Citat:
Lesli Eldridz: U svakom slucaju je bolje da se drustvene pare trose za animal patrol i slicne prizemne stvari nego za nekakve neprestane rezolucije, pitanja zivota i smrti i nebeske teme za koje u sustini nikoga nije ni briga.
A šta misliš da ovo zapadno društvo malo oladi sa pritiskom na poreske obveznike i sa forisanjem novca i zarade i uspona ekonomije po svaku cenu (što naravno najviše koristi onima koji su zakačeni za državni budžet), forsiranje "progresa" i drugih gluposti, i da se malo posveti ljudima? Da primarna bude ljudska sreća a ne razvoj ekonomije? Da malo odbaci kompetitivnost i usmeri se na kooperativnost. Onda će frustracije u ljudima malo da splasnu, empatija malo da poraste, i onda nam neće ni trebati animal patrol i slične gluposti, jer neće ni biti slučajeva koje bi takve nebulozne patrole otkrivale.

Ovo (ono) društvo u stvari provocira i potencira ono najgore (životinjsko) u ljudima, a onda uvodi kojekakve animal patrole i druge budalaštine koje pokušavaju da suzbiju te animalne instinkte i odsustvo empatije koji su u stvari proizvod samog tog društva i njegove organizacije! Na jednoj strani provocira i projektuje određeno ponašanje, na drugoj strani do bola pedantno suzbija takvo ponašanje, a stradaju oni koji budu pogrešno protumačeni i pogrešno procesuirani jer se ne uklapaju u šablon pravljen za većinu. Jedan bolesno zatvoren krug totalitarnog društva koje postaje sve totalitarnije u spirali svog obesmišljavanja, i koje će na kraju ugušiti samo sebe u svojoj bljuvotini animalnih nagona i bolesne opsesivne kontrole.

[ Lesli Eldridz @ 27.08.2010. 09:36 ] @
To je sve mozda tacno, ali drustvo i treba da bude totalitarno. Ta sloboda i to za sve i to bas sve clanove drustva do poslednjeg glupandera je isto precenjena. Bolje je da svaki sloj drustva bude naucen ili dresiran da bude zadovoljan tim svojim statusom koji ima nego svi da imaju nekakvu slobodu da "sami odlucuju" (a samo malo ce da im u tome pomogne TV) . To je isto kao u Vrlom novom svetu kad onaj divljak pita upravljaca zasto ne naprave drustvo sastavljeno od alfa+ intelektualaca kad vec mogu da planiraju, a ovaj mu odgovara kako su probali to na nekom ostrvu pa su ovi ubrzo izazvali gradjanski rat i poubijali se medjusobno. Nema od njih nista, od ljudi generalno, nego samo uzda i bic pa da vidis.
Citat:
Count Zero: A šta je briga o bližnjem (uključujući i životinje), nego vid emocije, empatija??
Ma jok, nego to tako treba da se radi zato sto je tako lakse, ane zbog nekakvih "empatija" . I ta empatija je isto precenjena. Sto bi mene bilo briga za bilo koga? Ovo ne znaci da sad treba da ugnjetavam nekoga zato sto mi se tako moze, nego da mozemo i treba da miroljubivo koegzistiramo zato sto je tako lakse. Normalno, prvo im isperes mozak tako da uvedes kaste a reklame batalis.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 27.08.2010. u 10:58 GMT+1]
[ Count Zero @ 27.08.2010. 09:49 ] @
Pa ne znam baš da li je tako uvek lakše.
Evo npr. sapleteš se na ulici i slomiš se - meni je lakše da samo prođem i nastavim svojim putem.
Naravno, neću to učiniti, ne brini
[ deerbeer @ 27.08.2010. 09:59 ] @
Skoro sam cuo slicnu jednu pricu od ljudi koji zive u svajcarskoj i imaju macku u kuci .

Kuca je na 2 sprata i macka je uglavnom blejala na gornjem spratu gde je apsolutno ima bolje uslove nego covek :)
sve dok je komsija nije spolja osacovao . Dodje im lepo na vrata i poruci im da maltretiraju zivotinju i da ce da ih prijavi ,
i uz to im je obavezno nalozio da sagrade stepenice u kuci koje bi samo macka koristila jer navodno ne moze da izadje iz kuce .

Dosao je posle 3 nedelje da proveri da li su zavrsili stepenice , pogledao i rekao da ce za par godina morati
da naprave stepenice za blagom strminom jer ce macka dobiti na kilazi i postoji opasnost da padne sa tih strmih stepenica .

Na celu ovu pricu je najzalosnije sto macka te stepenice uopste nije nijednom koristila ,
a njen lagodni zivot se nimalo nije promenio , a vlasnike je samo bacilo u trosak i cimanje .

Ja stvarno jesam za max. zastitu i brigu o zivotinjama ,ali bre ovo je preterivanje i bolest .

[ Lesli Eldridz @ 27.08.2010. 10:02 ] @
E daj boze da svi postanu tako bolesni pa da se njihova drustva umesto rezolucijama i ognjistima bave takvim vrhunskim zgubidanstvom kao sto je pravljenje stepenica za macke. Samo od toga nema nista zato sto boga nema pa ne moze to da da, a ovi dvonozni nikad sami nece do toga da dodju zato sto su stoka.
Citat:
Count Zero: Pa ne znam baš da li je tako uvek lakše.
Evo npr. sapleteš se na ulici i slomiš se - meni je lakše da samo prođem i nastavim svojim putem.
Naravno, neću to učiniti, ne brini ;)

To to sad govoris na osnovu emocija. Nije vazno sta je tebi lakse nego sta je bolje za drustvo. Taj sto se sapleo pa se slomio verovatno uopste nije vazan za drustvo. Nije vazno ko je, ti, ja, nema to veze. Ne kazem da ne treba da mu pomognes, i ja sam zvao hitnu pomoc kad vidim tako nesto, recimo nekoga udare kola ili nesto, ali ne zato sto saosecam sa povredjenim, bas me briga za njega, nego zato sto to tako treba. Zasto bih ja saosecao sa nekim koga uopste ne poznajem? To nije normalno. Ali je normalno da pozoves hitnu pomoc cija je svrha da pomaze takvima. Ne zbog emocija nego zato sto je drustvo doslo do tog stepena razvoja da ima sluzbu koja pomaze povredjenima i to. Neka druga drustva bi takvog samo ostavila i nikoga ne bi bilo briga niti bi se pa neki gubitak po drustvo osetio.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 27.08.2010. u 11:13 GMT+1]
[ Isak666 @ 27.08.2010. 10:16 ] @
@deerbeer

bojim se da je ta prica kao i ona od pre par nedelja sa neke druge teme, gde je neko isto cuo kako je lik u DE stajao sa svojim komsijom koji je bacio zvaku ili pljugu na put, pa je ovaj prvi zvao muriju kad je dosao kuci i ona mu napisala odma' kaznu kad je stigla.
[ deerbeer @ 27.08.2010. 10:22 ] @
@lesli
Meni jeste zgubidanjenje jer nije imalo nikakvog efekta , procitaj ceo post .
Bolje umesto takvog izivljavanja nad vlasnicima , da su napravili hotele za kucne ljubimce
gde bi ih ostavljao kad krenes na odmor , ili kad si odsutan nekoliko dana , i da ima neko ko ce da brine o njima da ih seta itd ..
Pa cu onda da ostavim pare tom hotelu/motelu da im naprave stepenice , pa ako treba i dzakuzi za macke i pse .
Primecujes razliku ?

@Isak666
Nisam cuo , pricao sam pre 5 dana sa devojkom koja zivi tamo ..
Ako su lagali mene i ja lazem vas .... verujte ne verujte ..
mada za svajcarsku me uopste ne cudi .






[ Lesli Eldridz @ 27.08.2010. 20:16 ] @
Odem ti ja u policiju da vidim nesto oko pasosa, i jedan pre mene, kaze mu ovaj sto radi tamo da stavi desni kaziprst na skener, a ovaj se prvo vrti i snebiva a onda stavlja na skener desni srednji prst. A obukao neku koznu jaknetinu, pod rukom kaciga koja ko zna koliko kosta, napolju neka motorcina... I ja za takve treba da imam "empatiju". Ako nemam ja sam psihopata ili nesto slicno, sta znam, sociopata, a oni su drugovi clanovi drustva obicni. Idi begaj. Nemoj b'e da ste neozbiljni, sad je era vodolije pocela, doba razuma. Nema od te vase empatije nista. To je stetno.
[ Count Zero @ 27.08.2010. 21:54 ] @
Ma ko je rekao da treba da emaptišeš džibere??
To je ko u onoj temi što je otpočeo lik koji je kupovao slušalice ispred buvljaka - da l' da budeš kulturan ili jok. Ako je džiber, nema šta tu... U stvari, možeš da ga žališ.

Citat:
Ne zbog emocija nego zato sto je drustvo doslo do tog stepena razvoja da ima sluzbu koja pomaze povredjenima i to.

Nije se to stvorilo tek tako, samo od sebe, ničim izazvano. Mora da postoji neka svest, a ta svest je itekako povezana sa emotivnim: saosećanje, želja da se pomogne itd, koja je institucionalizovana.

Evo ti ga "tvoj" Dr House: cinik do koske, ali ipak spašava živote bolje nego iko. Šta su njegovi motivi: da se dokaže, da opravda postojanje na Zemlji?? Ima valjda još nešto.

Mislim jbg, ako human == slab, onda do klinca, nek' bude.

[ Lesli Eldridz @ 27.08.2010. 22:06 ] @
Citat:
Count Zero: Evo ti ga "tvoj" Dr House: cinik do koske, ali ipak spašava živote bolje nego iko. Šta su njegovi motivi: da se dokaže, da opravda postojanje na Zemlji?? Ima valjda još nešto.
Ima, da resi zagonetku. A to radi zbog sebe, ne zbog drustva. Isto kao sto su Tesla, Galilej, Njutn, Ajnstajn, Gandi, Janko, Stanko, pa cak i Isus sve radili zbog sebe a ne zbog nekakvog "drustva" i empatije koju imaju za clanove tog drustva. Nemoj si i ti ti neozbiljan. Ko je od tih genija ikad radio bilo sta zbog dobrobiti covecanstva? Niko nikad nego su sve sto rade radili zbog sebe. Kad bi "covecanstvo" to konacno ukapiralo, i kad bi svi poceli tako da se ponasaju kao ovi, sto kaze onaj "kad ne bi vise zakucavali tipove za drvo zato sto su rekli da za promenu ne bi bilo lose da ljudi budu pristojni jedni prima drugima" ne zato sto vole ljude nego zato sto je tako lakse, tad bi bila banja. Samo sto nema od toga nista. Smetaju im emocije. Rek'o Buda a kopirao Diogen ;-)

P.S. Ekstra sto su Hausa sve izvestacili od kad je "izlecen".
[ Count Zero @ 27.08.2010. 22:13 ] @
Čekaj malo, Lesli..
Citat:
Nije vazno sta je tebi lakse nego sta je bolje za drustvo.


Citat:
A to radi zbog sebe, ne zbog drustva.


E, 'aj sad - je l' radiš "ispravno" (hajde da ne relativizujemo, valjda je jasno šta je to "ispravno", bar ovde) zbog društva ili zbog sebe???
[ Lesli Eldridz @ 27.08.2010. 22:19 ] @
Pa normalno da je zbog sebe. Pomenuo si padanje i pomoc onome ko padne, pa je pocelo od toga, pa ako vec postoji ta hitna pomoc za one koji padnu, valjda treba ta hitna pomoc da radi svoj posao, a ne da postoji samo deklarativno. Ko padne i polomi se - dolazi hitna pomoc da ga zbrine. Ko vidi da je neko pao zove hitnu pomoc. I to je to. Nema to veze da li neko saoseca sa ovim koji je pao ili ne saoseca. Sta ima da se pravi nauka od toga.
[ pisac @ 28.08.2010. 00:06 ] @
Društvo bez empatije je bolesno društvo, i u njemu ti ne zoveš hitnu pomoć za nekog drugog jer te baš boli uvce za tog nekog (sem ako si primoran nekim zakonima i velikim bratom koji budno motri svaki tvoj pokret i posle deli pravdu po svojim šablonima).

U takvom društvu ne svedočiš na sudu u korist napadnutog, već govoriš da ništa nisi video. U takvom društvu ne zoveš miliciju kada vidiš silovanje na ulici, već stojiš na stanici i nastavljaš da čekaš autobus sa nekoliko drugih ljudi koji se isto ponašaju kao ti (istinit slučaj, ako je verovati medijima, ne sećam se gde se desio).

To je upravo ono društvo o kome sam pričao. E, to je bolesno društvo a bolest napreduje.
[ Odin D. @ 28.08.2010. 09:08 ] @
A posto zivis u tom istom drustvu onda si direktno zainteresovan da neko zove hitnu pomoc kad se ti slomis, i da drugi ljudi zovu policiju kad tebe neko siluje ili napada na ulici i da isti ti ljudi svjedoce na sudu u korist istine.

Znaci u krajnjoj slucaju, opet to sve radis zbog sebe, zato sto treba da zivis u istom tom drustvu. Da bi radio te stvari i ponasao se na takav nacin ne treba uopste da budes "human" i "empatican". Dovoljno je da budes sebican, logican i razuman.

Ako neko pljacka komsijinu kucu normalno je da pozoves policiju ili pokusas da sprecis pljacku zato sto se to tice i tebe. Naravno, uvijek ima debila koji ne mogu da uoce vezu izmedju sprecavanja pljacke komsijine kuce i njihovih licnih interesa. Ali to je vec druga prica.
[ pisac @ 28.08.2010. 17:15 ] @
Po pitanju obijanja kuće sebičnost ti može reći da je dobro da obijač bude uhapšen da ne bi kasnije obio i tvoju kuću. Međutim, po pitanju toga da je neko izlomljen negde na ulici, sebičnost ti neće reći da ti trebaš da zoveš hitnu pomoć samo da bi neko drugi kasnije zvao hitnu pomoć ako ti budeš izlomljen. To ti može reći samo empatija.
[ Gojko Vujovic @ 30.08.2010. 21:57 ] @
https://www.elitemadzone.org/t408490-Psu-odsecena-glava-epilog