[ mmix @ 23.08.2010. 12:04 ] @
Prvo mali uvod. Premiere Pro CS5 nema plugin za mkv/x264 i ljudi su to ranije resavali tako sto su imali directshow import plugin za PPro. Problem je nastao sad sa CS5 posto on postoji samo u x64 verziji i pluginovi za CS4 ne rade na CS5 jer su svi za x86 platformu. Workaround koji sam nasao je da iskoristim avisynth skriptu da ucitam i eksportujem mkv koristeci DirectShowSource(), onda da tu avs skriptu mountujem kao virtuelni folder koristeci "Pismo Mount File" alatku uz isntalirani AVS formater. I sve to izgleda da sljaka super, mkv fajl je ucitan i kad otvorim virtuelni folder u njemu je veliki avi fajl sa snimkom.

Medjutim kad ga importujem u Premiere Pro ponasa se veoma cudno, stalno ima neki flicker i praznine u video feedu koje nisu konzistente (cas ih ima na cas ih na istom mestu nema). Cak i kad eksportujem deo snimka dobijem rupe u feedu kao npr ovde:



Isto takvo ponasanje dobijem i kad pustim taj AVI iz nekog playera tako da pretpostavljam da problem nije do samog Premiera vec ili do avisyntha ili do mounta.

Jel ima neko ideju zasto se to desava? Prvo sam pomislio da je virtuelni avi fajl pregolem ali cak i kad sam skresao input feed sa Trim(0, x) avisynth komandom ponasao se identicno. Medjutim premalo znam o tome kako interno funkcionise avisynth da bi znao kako da resim ovaj problem.
[ Stranger2 @ 23.08.2010. 15:24 ] @
avisynth simulira AVI fajl medjutim AVI format container fajla ima odredjena ogranicenja i nije potpuno univerzalan. Samim tim i avisynth ima ista ta ogranicenja...

Na primer, jedno od ogranicenja AVI-ja je maksimalna velicina fajla od 2GB. Moze i vise ali onda se ne ponasa kako treba. Drugi problem je nekompatibilnost sa H.264 videom i AAC zvukom. Moze i to da bude u AVI-ju ali nema garancije. Ne znam detalje ali jos davno je receno da H.264 i AAC nisu predvidjeni za AVI.
...iz toga sledi zakljucak da pretvaranje .MKV (koji najcesce sadrzi H.264 i AAC i ima mnogo GB) sa avisynth-om ne moze biti uvek uspesno.

Napravi test tako sto ces pomocu avisyntha importovati neki mali AVI fajl za koji znas sigurno da je kompatibilan. I onda vidi da li ce raditi ok. Tako ces principom eliminacija saznati koji je tacno uzrok.

Citat:
Prvo sam pomislio da je virtuelni avi fajl pregolem

A koliki je to fajl?

Citat:
cak i kad sam skresao input feed sa Trim(0, x) avisynth komandom

Najpre testiraj stvar sa nekim manjim MKV fajlom koji ne moras modifikovati avisynth komandama.

---
Jod jedan test koji mozes da napravis da bi suzio listu mogucih uzroka je sledeci:
Otvori taj MKV u programu VirtualDubMod pomocu opcije "Use avisynth template: directshow source" i onda namesti na "Direct Stream Copy" (da ne bi radio kompresiju vec samo remux). A zatim snimi kao novi AVI fajl. Zatim naravno pogledaj da li ima razlike u tom sa tim pravim AVi fajlom u poredjenju sa onim virtuelnim.
Ako VirtualDubMod ne bude mogao da remuxuje u AVI na opisani nacin to ti je onda jedan od dokaza da izvorni sadrzaji nisu kompatibilni sa AVI-jem.

---
A imas i sigurnije resenje koje sam opisao ovde http://www.elitesecurity.org/t405778-0#2657525
Znaci remuksuj taj MKV u MP4 sa programom http://yamb.unite-video.com/
I onda bi trebalo da radi bez problema.

Citat:
Prvo mali uvod. Premiere Pro CS5 nema plugin za mkv/x264 i ljudi su to ranije resavali tako sto su imali directshow import plugin za PPro

Pre svega, u vezi MKV obavezno instaliraj DivX Plus paket sa www.divx.com
DivX ima najnovije komponente (directyhow i nove microsoft media foundation codece i mozda jos nesto) za MKV pa postoji mogucnosti da ce MKV postati citljiv u Premieru CS5 (ako je pomenuti kompatibilan sa media foundation tehnologijom).
[ mmix @ 23.08.2010. 16:37 ] @
Ja koliko sam razumeo avysinth radi (bar u ovom mom slucaju) decoding i pusta sirovi feed u avi (opet, kazem jos sam nov u ovome svemu). Virtuelni avi fajl je bas bio golem, reda 50 i neki gigabajt, mozda to i jeste problem, mada sa trimom je virtualni fajl bio oko 300mb.

Proucicu ovu temu koju si mi dao i probacu te fazone sa mp4 konvertorom, cudi me da se bas tako ponasa jer koliko vivdim po drugim forumima ljudi se kunu u taj avisynth kao svemoguc.

Samo jedno pitanje, ako instaliram taj divx oce mi on nesto pobrljati oko x264 kodeka koji vec imam u directshow-u?
[ mmix @ 23.08.2010. 21:34 ] @
Ok, Yamb je odradio posao (mada mi je iz nekog razloga zvuk tisi nego preko avisyntha)




Probacu sutra ove druge fore
[ Stranger2 @ 24.08.2010. 14:58 ] @
Citat:
Samo jedno pitanje, ako instaliram taj divx oce mi on nesto pobrljati oko x264 kodeka koji vec imam u directshow-u?


H.264 je standardizovani format video zapisa
x264 je popularni besplatni enkoder koji enkodira video u format H.264
DivX Plus je format fajla koji je sacinjen od sledece kombinacije: .MKV container , H.264 video zapis i AAC audio zapis.

U DivX Plus paketu dobijas izmedju ostalog sve sto teba da bi na windowsu radila ova treca kombinacija. Znaci dobijas divx-ov: MKV splitter , H.264 dekoder , AAC dekoder. Ja mislim da su sva tri i u directshow i M.F. varijantama. Medju najkvalitetnijima su i optimizovani za visejezgrene procesore.
Do sada nisam video da je divx-ov paket nesto pobrljao. Ne uzima prioritet veci nego kod ostalih codeca.

Naravno samo nagadjam da ce tako MKV proraditi u Premiere CS5, ali postoji mogucnost da su to ugradili jer je CS5 nov program. Nema stete od pokusaja.

Citat:
Probacu sutra ove druge fore

Ovo drugo sto sam napisao su koraci koje mozes da uradis da bi principom eliminacije nasao uzrok problema.

Zaboravio sam pomenuti da su cest uzrok neobicnih problema osteceni fajlovi. Kod piratskih fajlova koji se downloaduju bude jako mnogo ostecenih. Ne ostete se prilikom downloada vec budu takvi...
Popravka MKV fajla moze se pokusati sa programom MKVtoolnix. On remuksuje postojeci fajl u novi ispravan MKV container.

[ mmix @ 24.08.2010. 15:16 ] @
Ah, ok znaci ti preporucujes divx plus kao zamenu za libavcodec(ffmpeg) i haali splitter? Zar nije uvek bila neka fora da divx mora da se plati? Ili je to samo za encoder?
[ Stranger2 @ 24.08.2010. 21:52 ] @
Citat:
naci ti preporucujes divx plus kao zamenu za libavcodec(ffmpeg) i haali splitter?

Ne moras nista zamenjivati. Ja imam instaliran i ffdshow i Haali i DivX Plus paket i nema konflikata.

Da preciznije pokusam opisati sta se desava kada je instalirano i jedno i drugo:
- ffdshow i haali su samo directshow codeci i po defaultu imaju jaci prioritet od DivX directshow komponenti tako da se u vecini slucajeva DivX ne mesa u njihov posao.
- MF (microsoft media foundation) komponente ima samo DivX tako da takodje ne moze da prouzrokuje problem. Osim toga MF je nova tehnologija uvedena sa Windows 7 pa bi trebalo da je bolja (mislim sto bi se trudili da je naprave ako nije bolje).
- DivX-ov plejer koristi uvek svoje komponente bez obzira sta je jos instalirano.
- na primer u plejeru BS.Player mozes staviti divx na listu prioriteta i onda ce se u njemu koristi divxove komponente...

Pre jedno 5-6 godina je divx bio ozloglasen jer je po svemu kaskao za besplatnom konkurenicijom. Mozda to zbunjuje ljude. Sadasnji divx softver je vrhunski.
Divx MPEG-4 ASP dekoder je po mom misljenu kvalitetniji samo se razlika ne moze primetiti kod vecine filmova. Divx H.264 dekoder je na savremenim procesorima bolji od ffdshow-a. Divxov MKV splitter je losiji od Haali-ja ali ako imas instaliran Haali nece se mesati.

Citat:
Zar nije uvek bila neka fora da divx mora da se plati? Ili je to samo za encoder?

DivX Pro Codec (najnovija verzija DivX Pro 6.9) je divx-ov komercijalni enkoderr koji enkodira u format "MPEG-4 ASP" (popularno nazvan DivX prema DivX codecu). On se placa ali ni na koji nacin ne smeta racunaru ni ako ga ne platis.
Takodje postoji i divxov besplatni enkoder za "MPEG-4 ASP"
Cak je i novi divx-ov enkoder za H.264 (DivX Plus format) izgleda besplatan samo ne garantujm jer su malo zbunjujuce opisali.

DIvX-ove dekoderske komponente su besplatni iako se i one nazivaju "codeci" (AVI splitter ,MKV splitter, MPEG-4 ASP dekoder, H.264 dekoder i sl.). Rec "codec" je izgubila svoje prvobitno značenje tako da se danas mnoge komponente nazivaju codeci.
[ mmix @ 24.08.2010. 22:19 ] @
Mene iskreno malo zabrinjava taj MF iz Win7. KOristim MPC novi i on ima podrsku za EVR renderer i ne mogu nikako da ga namestim da radi bez artifakta. Al ok, to nije tema.

Mene je ceo taj koncept malo zbunjivao jer sam ocekivao neku standardizovanu semu sa filterima i cinillo mi se da je directshow to ali izgleda da svaki player ima neku svoju pricu a da sam ja sticajem okolnosti otisao na ffdshow zbog libavcodeca i h264 u mkv kontejneru. Mislim da mi treba malo jaca teorijska osnova za ovo.

[ Stranger2 @ 25.08.2010. 23:29 ] @
Citat:
Mene iskreno malo zabrinjava taj MF iz Win7. KOristim MPC novi i on ima podrsku za EVR renderer i ne mogu nikako da ga namestim da radi bez artifakta.

Mozda to nema veze sa MF. Jer:
Citat:
The enhanced video renderer (EVR) is a component that displays video on the user's monitor. Two versions of the EVR exist:

* The EVR media sink, for Media Foundation applications.
* The EVR filter, for DirectShow applications.
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms694916%28VS.85%29.aspx

EVR postoji i za directshow i za MF. Media Player Classic, koliko znam je directshow. Inace trebas izabrati onaj renderer u kojem najboje radi video bez obzira kako se zove.

Citat:
Mene je ceo taj koncept malo zbunjivao jer sam ocekivao neku standardizovanu semu sa filterima i cinillo mi se da je directshow to ali izgleda da svaki player ima neku svoju pricu a da sam ja sticajem okolnosti otisao na ffdshow zbog libavcodeca i h264 u mkv kontejneru. Mislim da mi treba malo jaca teorijska osnova za ovo.

Directshow plejeri se medjusobno razlikuju po tome da li imaju neku svoju listu prioriteta filtra ili koriste prioritete kako je podeseno u windowsu. I jos se razlikuju po tome koje komponente imaju u sebi a koje koriste od spoljnih, posebno instaliranih.

...inace nije potrebno sve to znati. Danasnji softver je toliko usavrsen da trebas samo instalirati onih nekoliko komponenti koje sam nabraoja i 99% videa ce raditi. Dakle za krajnjeg korisnika nije toliko komplikovano.