[ Blablabla @ 27.08.2010. 21:34 ] @
Da li postoji digitalni rucni sat sa monohromatskim ekranom - najobicnijim - cija je jedina razlika od ostalih (normalnih, svakodnevnih, standardnih) digitalnih rucnih satova ta sto mozes da unosis beleske (najbolje putem slova tj. dugmica koji su rasporedjeni u krug okolo ekrana sata) i da ih pretrazujes posle (unosom trazenog pojma)?

Da mu baterija traje najmanje 2 meseca, da je normalne velicine i izgleda kao najobicniji digitalni sat, da ima bar 1 MB memorije, mod zasticen lozinkom i (idealno bi bilo) nekoliko kategorija beleski (na primer TEL, MEMO i TO DO...).

[Ovu poruku je menjao Blablabla dana 27.08.2010. u 22:44 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 27.08.2010. 21:50 ] @
Haha, jesi nekad čuo za mobilni telefon? :)

Takav sat ne postoji, pogotovo ne sa kružnom tastaturom, jer dok ukucaš nešto preko te kružne tastature, toliko bi ti vremena trebalo da beleška više ne bi bila aktuelna.

Imaš onih Casiovih Databank modela, ali mislim da puno očekuješ od "sata". Zatim, 1MB memorije za skladištenje tekstualnih unosa je isuviše mnogo. Računaj da je 128K plafon za te stvari. Oni Casiovi organajzeri mislim da nisu imali 256K.
[ Blablabla @ 29.08.2010. 20:33 ] @
> "Haha, jesi nekad čuo za mobilni telefon? :)"

Upravo mi je bila poenta da ne vuces mobilne po dzepovima non-stop i vadis ih stalno, pa onda njakanje sa punjenjem baterije svako malo (a i pogotovo pisanje teksta na mobilnom sa numerickom tastaturom je neprakticno), sem toga za slucaj da ti se potrosi baterija na mobilnom (ili ti ga neko drpi!) ovo bi bila lepa pomoc (npr. - mogao bi da imas telefonski imenik u rezervi). Uvek bi ti bio prirucan da nesto pribelezis... primene su bezgranice - pogotovo sa mogucnoscu pretrazivanja i tajnim modom (pribelezeni korisnicki nazivi na svim sajtovima na kojima si registrovan i lozinke, brdo nekih sitnih informacija koje ne mozes pamtiti jer bi glava onda morala da ti bude velicine frizidera... imas svoju mastu - zamisli sam sta bi sve mogao time...).

Smisao je da je to sat u pravom smislu reci - to mu je osnovna funkcija (i izgled), a ovo sa beleskama bi bio kao dodatak. (ne sme da se pretvori u one smejurije tipa krdze od mobilnog telefona na ruci)

> "Takav sat ne postoji, pogotovo ne sa kružnom tastaturom, jer dok ukucaš nešto preko te kružne tastature, toliko bi ti vremena trebalo da beleška više ne bi bila aktuelna."

Netacno. Brzo bi se navikao. Samo je stvar prakse - ubrzo bi kucao po tome jednom rukom k'o blesav (kao slepo kucanje na racunarskoj tastaturi).

(Sem toga - video sam da su neki proizvodjaci to vec probali - logicno je - tako zauzima najmanje mesta i najbolje se uklapa - to je savrseno resenje.)

Epson WM-550


(jedino sto na ovom modelu slova nisu dugmad nego su samo nacrtana...)

Ima i onaj Fossilov Abacus (Palm OS, touchscreen...)

...Svi oni imaju problem sto ih prekomplikuju i onda puno trose bateriju (u tom modelu traje 4 sata - sto je truba... totalno besmisleno)

> "Imaš onih Casiovih Databank modela, ali mislim da puno očekuješ od "sata"."

http://www.casio.com/products/timepiece/databank/
Svi su oni samo telefonski imenici (tipa "8 letters 12 numerals"). Ovde govorim o necemu za belezenje teksta koliko hoces.

> "Zatim, 1MB memorije za skladištenje tekstualnih unosa je isuviše mnogo. Računaj da je 128K plafon za te stvari."

Pa dobro - 1 mi se ucinio nekako savrsen broj - 1024 kB - vise od toga ti nikad u zivotu ne bi za ovu svrhu zatrebalo.
Ja imam CASIO PDA od 128kB i stalno moram da oslobadjam prostor - 128 kB nije ni blizu dovoljno (evo na primer: kadgod mi nesto padne na pamet da bih voleo da pogledam na 'netu kad mi nije racunar pri ruci - ja zabelezim u njega - i to se nakupi vremenom).
Eto - hajde da naprave tri modela: 256kB, 512kB, 1MB.

> "Oni Casiovi organajzeri mislim da nisu imali 256K. "

Da - i onda su svi presli na turbo-tehno-kvadro-tripleks-cincilator-automatik varijante (Palm OS, color, touchcreen, mp3,4(5-6), wifi, bt, trt trt trt trt mobilni, kamera, GPS!, WM6.5, iPhone, Android, 32GB microSD nj nj nj nj ... vuce bateriju k'o blesavo).

Izgubilo je svoju prakticnost kao P.D.A. (Personal >>>>DATA<<<< Assistant) -
da brines o bateriji tek jednom u 2-6 meseci i da su ti podaci dostupni uvek i svugde.

[Ovu poruku je menjao Blablabla dana 29.08.2010. u 21:47 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 29.08.2010. 23:22 ] @
Znaš kako, ti sa idejama o tome šta ti je potrebno živiš u 20. veku. Danas se ne zapisuje šta želiš da pogledaš na netu kad dođeš kući, već pogledaš na telefonu koji ima net na licu mesta šta te zanima.
Danas na licu mesta upišeš neku tajnu misao u neki note program, kome pristupaš pomoću šifre. Baš zato što su neki novi OS doneli mogućnost da imaš i telefon i data assistant i MP# player i navigaciju i server...pa svako uzima šta mu treba. Ljudima je pre svega potreban telefon, pa onda ostale funkcije. U 20. veku, kada telefon nije bio mobilan postojala su rešenja gde si iimao sve to što tebi treba, ali u nekom rudimentarnijem obliku. Danas je grupa ljudi, potencijalnih korisnika tih nekih retro rešenja svedena na zanemarljiv broj, tako da su svi ovi satovi koje vidiš više prototipi, koji nikad neće postati popularni, jer mobilni telefon sa svojim nekim džidžama je ipak daleko upotrebljiviji od tih rešenja.

Nošenje telefona po džepu nije problem. Nabaviš futrolu za oko pojasa, armband ili nešto oko vrata. Stvar ukusa. Nosiš onda samo telefon, a ne sat :)

A što se baterije tiče, živiš u gradu. Imaš struje svuda. Ako si pak neki avanturista, a la Bear Grylls, onda, ruku na srce, ti nikakva tehnika ni ne treba. A za problem baterija i punjenja, na terenu je trenutno najbolje rešenje neki exteni akumulatorčić (ja sam sebi uzeo Veho Pebble) ili neki solarni punjač. Ili da se strpiš još 10ak godina dok se ne razviju neki alternativni vidovi baterija koje će imati znatno duži životni vek :)
[ Blablabla @ 30.08.2010. 18:21 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Znaš kako, ti sa idejama o tome šta ti je potrebno živiš u 20. veku.


:D Daj koji je problem? - Govorim o rucnom satu. (jeste - dodata mu je nova funkcija, ali i dalje to je SAT)
Ne razumem sta ti nije jasno u vezi toga.

Govorim sa prakticne strane: minimalna velicina, stalna dostupnost uz sto manje cimanja (vadjenje iz dzepa i sl.) i dug vek baterije (sto podrazumeva jednostavan monohromatski displej i sto jednostavniju elektroniku - u ovome sto sam predlagao radilo bi se o necemu sto je tek nesto vise od elektronike za direktan upis koda slova/simbola u memorijsku lokaciju - najprostije moguce - jedna CR2032 baterija da moze da ga napaja minimum 2 meseca).

Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Danas se ne zapisuje šta želiš da pogledaš na netu kad dođeš kući, već pogledaš na telefonu koji ima net na licu mesta šta te zanima.


Ma daj - imam Qtek 9000 (HTC Universal). WiFi nije dostupan svugde, a GPRS internet - oderu te za 1kB...

Lepo zabelezis i zaboravis sve o tome - onda lepo dodjes za racunar i k'o covek pogledas.
Ne kazem da ti je potrebna neka informacija na licu mesta, nego se setis nesto - evo na primer neki snimak da skines... stagod.

To sam samo jedan primer naveo - a ima beskonacno primena.

Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Danas na licu mesta upišeš neku tajnu misao u neki note program, kome pristupaš pomoću šifre.

Sve je to gnjavaza. Pogotovo kad treba da vadis olovcicu, pa onda folija ti izgrebana, pa ne vidis ekran od dnevnog svetla, pa onda nadji taj program o kojem govoris, pa sacekaj da se pokrene, pa snimi datoteku eeeee... pa zatvori program... pa jos ako nemas fizicku QWERTY tastaturu...

Ti kao da kazes da takav sat ne bi bio korisna prirucna stvarcica. (e, a - prvi bi ga kupio kladim se)

Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Baš zato što su neki novi OS doneli mogućnost da imaš i telefon i data assistant i MP# player i navigaciju i server...pa svako uzima šta mu treba.


Koji - eto - mozda nisam primetio.

Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: mobilni telefon sa svojim nekim džidžama je ipak daleko upotrebljiviji od tih rešenja.


Cim imas puno funkcija potrebna je navigacija do tih funkcija - to je nezaobilazan problem.
Osim toga multifunkcionalnost podrazumeva i fleksibilnost - a to znaci komplikovane operativne sisteme (umesto namenski napravljen hardver koji obavlja posao kao od sale uz minimum potrosnje baterije)

Na starim organizerima imas dugme za svaku funkciju - i danas oni su bolje resenje za te stvari od bilo kog danasnjeg "turbo-kvadro-tripleks cincilatora"...

(Ma razmazili su se kad su napravili Li-Ion baterije - velik kapacitet - stavljaju sta im se prohte - lepo je to - ali ima i gomilu problema. A sem toga NiMH i Li-Ion se trose i same od sebe. Napunis rezervni par baerija za fotoaparat - dok ne potrosis prvi par ove su vec na pola same od sebe!)

Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Nošenje telefona po džepu nije problem. Nabaviš futrolu za oko pojasa, armband ili nešto oko vrata. Stvar ukusa. Nosiš onda samo telefon, a ne sat :)


Jeste problem vucaranje telefona - narocito ako je veci - onda ti bas trebaju futrole umesto da ides slobodan.

Sta fali satu? Ljudi kupuju skupocene mehanicke satove.
Svrha sata je samo da podignes ruku i vidis vreme (pa jos ako ima neku dodatnu funkciju - jos bolje).

Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: A što se baterije tiče, živiš u gradu. Imaš struje svuda.


Ma to mi je i dosada - non-stop ga puniti e.
...I punjac nositi.

Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Ako si pak neki avanturista, a la Bear Grylls, onda, ruku na srce, ti nikakva tehnika ni ne treba.


A, kad smo vec kod Bear Grylls-a:
http://www.youtube.com/watch?v=dh6JMHzQOV8
http://www.gsmarena.com/result...uickSearch=yes&sName=Sonim
(obrati paznju na vek baterije)
(..ali i na cenu...)
Lepo izgleda ma7ku mu.
Ima i kod nas da se kupi (u prodavnici) - video sam.

...Bear Grylls... nije njemu dobro... (najbolje kad ga domorodci zeznu da nesto moze da se jede, a on navali ko budala (mada mu ni ne treba nagovaranje... samo cekam kad ce da ispohuje vlastiti 12m3t i flambira ga... ...bon apitit! :D :S XQ ))

Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: A za problem baterija i punjenja, na terenu je trenutno najbolje rešenje neki exteni akumulatorčić (ja sam sebi uzeo Veho Pebble) ili neki solarni punjač.


U je' - jos i to nositi!

Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Ili da se strpiš još 10ak godina dok se ne razviju neki alternativni vidovi baterija koje će imati znatno duži životni vek :)


Ili da oni lepo naprave taj sat! ...A mobilni da se trosi za ono za sto mu je glavna namena.

Nije ni cudo sto NOKIA pravi ovako nesto ponovo: http://www.gsmarena.com/nokia_1280-3008.php
Valjda je najprodavaniji telefon...
[ Blablabla @ 30.08.2010. 18:34 ] @
Uzgred - oni PDA satovi sto sam im postavio slike nisu ono o cemu govorim - imaju brdo funkcija i vuku bateriju k'o ludi - ja govorim o necemu totalno jednostavnom.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 30.08.2010. 22:57 ] @
Opet pokazuješ zastareo način razmišljanja. Evo par detalja. Danas su dominantni (trebalo bi, 21. je vek) touch screen telefoni sa kapacitivnim ekranom, koji će reagovati na dodir prsta i za koje ne treba vaditi olovčicu i nabadati nešto. Unos teksta je blizak ovome prekucavanju putem tastature.

Aktuelni OS-ovi (mislim na one koji prate novije trendove) svakako danas zaobilaze WM6, pa su tu iOS4 i Android (a možda nešto drugačiji bude i Windows 7 za mobilne)...koje bih ti mogao preporučiti..da mi se ne činiš kao osoba koja traži dlaku u jajetu :)

Tebi je problem izvaditi telefon iz džepa, a ne bi ti bio problem recimo otkopčati dugme rukava na košulji i onda doći do sata kako bi na miru mogao upisati nešto. Meni je lakše imati telefon u džepu. Takođe, danas živimo u vremenu internet mobilnih paketa. Više se net ne plaća po kB, već po paketima koji sadrže od 100MB pa na više, tako da ti je sve zaista na dohvat ruke.

Danas je ljudima normalno da pune telefon svaki čas, a recimo, ne bi im bilo normlano da menjaju bateriju svaka 2 meseca. Jednostavno, sat je zbog zvoje prvobitne namene, da pokazuje vreme, ostao samo na tome (i pratećim srodnim funkcijama), dok je telefon, koji je tu da nas povezuje sa ljudima, dobio opet nove, a slične funkcije, koje po logici stvari više pripadaju mobilnom telefonu, nego satu.

Ti telefon očigledno gledaš kroz prizmu tog Universala koji imaš. Mogu ti reći da to nije natačnija slika. Sam interfejs Windowsa jeste gnjavaža. Kod iPhonea ili Androida pređeš prstom preko ekrana, tako otključaš telefon, tapneš na aplikaciju i onda ti je skoro istog sekunda otvorena, ukucaš šta si hteo, ugasiš program (time se ukucana poruka automatski čuva) i to je to.

Kad već spomenu baterije, Enloop jako dugo drže kapacitet, tako da je sve to malo uznapredovalo od kako si se informisao o problematici :)

Poenta priče je da nećeš naći to što tražiš zato što je današnjem čoveku to nepraktičnije od već postojećih rešenja :)

Većini ljudi je telefon potrebniji od sata, da ne kažem da svaki telefon ima i sat, tako da je nošenje sata sve više ili deo prestiža (ako je neka poznata ili skupa marka) ili deo garderobe ili nečije opsesije vremenom.
[ genesys @ 31.08.2010. 10:13 ] @
Voyager, sat ipak ima jednu veeeliku prednost u odnosu na mobilne telefon, odmah sam se setio toga cim sa video prvu poruku iz ovog threada.


Moze se koristiti na ispitu ;-)
[ Blablabla @ 31.08.2010. 20:17 ] @
Ma znam u čemu je problem. Kad sam birao kategoriju teme u nedostatku bolje kategorije uzeo sam kategoriju o PDA uredjajima. Bio sam svestan u startu da iako ono o čemu govorim doslovno jeste suvi PDA ta kategorija nije adekvatna zato što danas pojam PDA podrazumeva sve samo ne PDA.

Ja govorim samo o suvom 'Personal Data Assistant' uredjaju - samo to je ono što me interesuje u ovoj temi.
Dakle - nije to onaj slučaj "razmišljaš u 20. veku" nego naprosto znam precizno šta mi treba - SAMO TO.

Znam da bi taj sat bio idealna stvar.
Dodatno - 'vezan' je za ruku i ne možeš ga izgubiti niti ga neko može drpiti olako.
I sigurno da ne bih bio jedini ko bi to našao korisnim - eto - gari je već smislio jednu svrhu za sebe - svako bi za sebe nasao razlog.
[ bttp @ 02.09.2010. 16:38 ] @
Za te potrebe o kojima ti pričaš, funkcije su imali mobilni telefoni od pre 7 godina. Još u vreme kada je bilo moderno da mobilni telefon bude što manji (Nokije iz tog perioda i sl.). Današnji smartfonovi su veći ali ništa manje portabilniji, posebno u pogledu funkcionalnosti koje pružaju. Recimo Ajfon staje u bilo koji džep, posebno lepo legne u zadnji džep farmerki, a imaš maltene sve što ti treba u pokretu (ja nisam još naišao na nešto da mi je trebalo a da nisam mogao da završim to pomoću Ajfona na licu mesta). Sat odavno ne nosim, jer kao što reče VOYAGER, imam ga na telefonu te mi ni ne treba.

A za te zabeleške i sl. mi je sasvim lepo služila i prastara Nokia 7210 koju sam nosio 2003. Notes i kalendar su bili savršeni još u toj generaciji a možda i ranije.

Tako da tvoj "svemirski sat" sa mogućnošću beleženja je totalno passe. Podseća me na 1982. kad smo se u školi igrali Blejkove sedmorke i ložili se na "digitronce" sa štopericama i digitronima:)
[ Blablabla @ 06.09.2010. 17:32 ] @
Dobro - eto - ti si dokazao da tebi ne treba.
[ shadow88 @ 27.01.2011. 21:40 ] @
jedno blokce od plastificiranog papira , jedna hemijska olovka do dve , blokce podeljeno po abecedi ili azbuci (po ukusu) na ravne casti i resen problem :)

PS:vek trajanja baterije - beskonacan , kolicina memorije - u zavisnosti od velicine fonta :D

ne znam jeste li videli onaj prototip nano telefona koji se ugradjuje pod kozu (debljine 1nm i vrlo je fleksibilan) i projektuje sliku na povrsini koze kao tetovazu , koja reaguje na dodir kao touchscreen , a napaja se iz krvi spajanjem kiseonika i secera, e to je pouzdan PDA o kome ovde pricamo, samo steta sto je jos uvek tek u fazi ispitivanja... najavili su da ce imati sve segmente modernih mobilnih telefona, GPRS,WiFi,GPS, Bluetooth koji ce sa wifijem biti zaduzen za prenos podataka i editovanje softverskog dela uredjaja, kao i za povezivanje sa handsfree

evo linka o prvom prototipu http://www.onlineweblibrary.com/blog/?p=532