[ sassaboss @ 30.08.2010. 22:42 ] @

Treba mi savet, odnosno, predlog za dobru knjigu gde bih mogao da saznam
dosta o videu, TV, framerateovi, PAL, NTSC, raznim formatima za video itd.

Nije bitno da li je na nas prevedena ili na engleskom. Ja sam izguglao nekoliko
ali savet iskusnijih uvek dobro dodje.

[ Stranger2 @ 31.08.2010. 15:52 ] @
Citat:
dosta o videu, TV, framerateovi, PAL, NTSC, raznim formatima za video itd.

Skoro svi ovi pojmovi spadaju u oblast video kompresije. Kod knjiga na engleskom naslovi takvih knjiga uglavnom sadrze "digital video". To ti mozda pomogne kod trazenja knjiga.

Inace imam veliku kolekciju literature o tome ali ni jednu knju ne mogu da izdvojim da je odlicna ili dovoljna za te stvari koje si nabrojao. Pokusaj prelistati i procitati sto vise njih koje ti prema naslovu privale paznju.
Meni licno su bile korisne knjge "DVD Demystified" i "Blu-ray Disc Demystified" ali i one imaju mnogo strucnih informacija a malo onih pogodnih za pocetnike. Uvodni i jos neki tekstovi iz svih poglavlja ti mogu biti korisni.

Inace najbolja stvar koju sam citao o video kompresiji je oficijelno uputsvo za stari DivX 5.2 codec. Zove se "DivX 5_2 User Guide", pokusaj ga pronaci na www.divx.com
besplatno je.
Ako sada nema da se skine onda mi javi da ti posaljem mejlom.

O televiziji, TV signalu, formatima digitalne televizije, TV standardima ima dosta literature. Uglavnom je obimna i strucna. Takve stvari su potrebne samo nekom ko ce se bas time baviti a za pocetnike pitanje je koliko se mogu informisati iz toga.

[ sassaboss @ 31.08.2010. 20:13 ] @
Hvala mnogo za brz odgovor. Definitivno ce mi znaciti.
U sustini poceo sam da izucavam After effect, Premiere Pro
i Mayu pa jos nisam definitivno nacisto gde idem i kako da sve to
konkretizujem. Bavio bih se tim necim ali jos se trazim u svemu.
Ono sto mi je bitno je da mi ide odlicno, radim po
nekim super video tutorijalima.

Imam ja onako znanja o tim stvarima ali rekoh da udjem sto dublje
u tematiku.
Definitivno cu iscitati naslove koje si mi preporucio.

Nisam nasao DivX 5_2 User Guide pa ne bi bilo lose kad bi mi poslao.

[ Stranger2 @ 31.08.2010. 21:05 ] @
Citat:
poceo sam da izucavam After effect, Premiere Pro i Mayu
ovo su programi za kreativce i rad u njima nema mnogo veze sa znanjem iz video kompresije. To spada u oblast Filmmakinga. Dakle trazi u naslovim knjiga rec "filmmaking". O tome stvarno ima mnogo knjiga i zanimljive su. Na primer:

Grammar of the Edit
Grammar of the Shoot
Filmmaking for dummies

Daniel Eridzon - Gramatika filmskog jezika
o snimanju kamerom. jedna od retkih na domacem jeziku.

Filmmaking je ogromna oblast tako da nema jedna knjiga koja obuhvata sve i da sve dobro objasni.
[ Mister_rap @ 16.09.2010. 10:31 ] @
U slucaju da te video i multimedija stvarno zanima preporucujem da prelistas neku od knjiga poput ove:

http://books.google.com/books?...p;resnum=4&ved=0CDwQ6AEwAw

Jer ce ti pomoci da shvatis kako neke stvari funkcionisu i po ovoj/slicnim knjigama se drze kursevi na pojedinim univerzitetima kod nas.

Sto se knjiga za AE tice, vec sam par puta davali preporuke, pa prelistaj malo forum.