[ Crixus @ 30.08.2010. 22:56 ] @
Zanimam me kako to kod provajdera sve radi: recimo daju mi staticku ip iz subneta 93.86.249.232/30, kod mene je 234 WAN adresa (firewall,ruter), def ruta je 233 i to je kod njih neki interfejs (nije bitno kako ide pppoe ili sta god od konekcije). Ja imam neku lokalnu mrezu, natujem na WAN ili adresu 234.
E sad, zanima me kako sve to funkcionose kod provajdera, sta sve oni radi, kako rade mali, kako veliki, kako su medjusobno vezani i kako sve to rutiraju. Sta vecina koristi od opreme (Cisco, Juniper,...)?Da, jos ovo, ove dve adrese koje su javne, trebalo bi da obe mogu pingovati? Kad natujem odem sa 234 do provajdera i on me salje na Internet sa svoje adrese 233?Kako to ide ustvari?
Ako vec uzimam staticku adresu, zasto se ne bi vezali preko privatnih adresa recimo 10.1.1.1/30 i onda mi daju i 93.86.249.232 i 234 koje mi onda kod njih rutiraju.
Unapred hvala za objasnjenja.
[ johnnie @ 31.08.2010. 07:41 ] @
Ti dobijes javnu adresu iz bloka /30. Ti radis NAT kod sebe, a provajder ne radi nista, takoreci. Njegovo je samo da izrutira saobracaj sa tvoje adrese ka internetu i obratno... Mozda preko BGP-a (ako je ISP autonomni sistem) objavi svoj blok adresa i to je to... Ako bi ti dali privatnu adresu a zatim te rutirali, nastao bi problem, jer ISP mora da NAT-uje tvoj saobracaj sa privatne adrese i da ga sakrije iza svoje javne, jer naravno, privatne adrese se ne rutiraraju na internetu... Tu dolazimo do price da verovatno i ti natujes svoje korisnike sakrivene iza tovje ISP privatne adrese, te dobijamo dupli NAT, sto najcesce pravi problem kod nekih VPN konekcija itd...
Drugo, mreza sa maskom /30 je jedna od najcesce koriscenih u svetu. Dakle, to je peer2peer mreza, imas samo dve korisne adrese iako je to malo "razbacivanje" adresa, ISP ima finu granulaciju adresa i korisnika, dakle jedna mreza /30= 1 korisnik.