[ mlbrnda @ 31.08.2010. 07:46 ] @
Hajde ljudi, svi dajte svoje misljenje, sta je perspektivnije od ova dva, koji od njih vidite kao vodju u buducnosti...
Budite realni ako se bavite razvojem u nekom od ova dva jezika znaci navedite mane i prednosti..

Znaci PHP ili ASP.NET pitanje je sada?
[ Vladica Savić @ 31.08.2010. 08:38 ] @
Po mom skromnom mišljenju (a verujem da ću zbog toga biti linčovan na ovom delu foruma :)) ASP.NET.

Dobra strana je da je isplatljivije ako ćeš da tražiš ozbiljan posao u nekoj ozbiljnijoj domaćoj firmi.

Loša strana je tehnički deo jer opet koristiš microsoft i njihove produkte i što uvek možeš da naidješ na deo koji će moći da te zeza, ne znam, nešto tipa obična glupost ali za koju ćeš morati muški da se pomučiš da bi recimo rešio, a koji bi opet sa php-om mnogo lakše rešio.

Naravno, ovo je moje lično mišljenje, i možda se mnogi neće složiti s tim, ali, to je moj pogled na tvoje pitanje.
[ Valerij Zajcev @ 31.08.2010. 09:53 ] @
Sa oba moze da se postigne isti rezultat, oba rade na server side-u.
Sa ASP.NET-om ide Visual Studio, sa kojim se dosta stvari mnogo brze zavrsava. Ima kontrole koje se na kraju izgenerisu u klasican HTML ali dok radis sa njima lakse je jer su skroz odradjene kroz objektni model.
Drugi najveci plus je sto iza ASP.NET-a stoji C#.
Sad PHP ima tu prednost sto je platformski nezavisan. Za hosting- ASP-a treba IIS.
U PHP-u mozes da napravis i mali sajt i dobru aplikaciju.
U ASP.NET-u mozes da napravis i mali sajt i dobru aplikaciju.

E sad ima jos jedna stvar. PHP je tek od skoro poceo da "podrzava objektne koncepte". Dok je C# od pocetka objektno orijentisan jezik. Moje misljenje je da je za duze i vece projekte .NET bolja opcija od PHP-a. Ali opet zavisi od projekta.

Tako da ma ko sta da ti rekao o ova dva, uvek ce da se svede na "Right tool for the right job".
[ agvozden @ 31.08.2010. 10:26 ] @
Bitno je da budes dobar u onome u cemu se profilises.

Ako ces da radis manje stvari onda ti je izbor samo PHP. Ukoliko radis komplikovanije stvari mozes da biras izmedju oba.

Razlog je cena. ASP se ne isplati za manje stvari jer su licence skupe. Za PHP ces naci ogroman broj hostova, za ASP je mnogo manji izbor.
PHP softverski ne mora da te kosta nista (razvijas na linuksu, hostujes, ne placas veb server licencu, imas besplatnih baza)

kod M$ je drugacija stvar (licenca za VS, OS, bazu...)

Trziste kod PHP je ogromno i prebukirano. To je nekako postao standard.
Sigurno je da ima poslova za ASP programere, samo mnogo manje. Ali na vecim projektima ASP programer moze da zaradi vise, samo je potrebno naci kupca koji bi taj sistem platio mnogo vise nego sto ce ga kostati PHP resenje.

Mada, kod velikih sistema izbor platforme je minorna stvar. Mnogo je bitniji dizajn sistema i aplikacije.

Dakle, ako ces da ''raduckas'' to bolje radi u php-u. Za vece stvari probaj oba, pa gde se bolje snalazis. Posto si neodlucan, mozda na kraju izaberes JAVU???
[ maksvel @ 31.08.2010. 10:34 ] @
Bejah sticajem okolnosti svojevremeno preusmeren na ASP.NET/C#. Super je, OO u potpunosti, extra-razvojno okruženje, gotove kontrole itd. Ipak, kasnije mi je baš za "raduckanje" PHP bio potrebniji, npr. za prčkanje po open-source CMS (konkretno Moodle) i slične zanimacije.

Kad bi Mono bio baš dorađen, ASP.NET bi verovatno bio znatno popularniji.

Na kraju, ipak glas za PHP.
[ mlbrnda @ 31.08.2010. 11:18 ] @
Zahvaljujem se svima na odgovorima!!!
Citat:
agvozden
Dakle, ako ces da ''raduckas'' to bolje radi u php-u. Za vece stvari probaj oba, pa gde se bolje snalazis. Posto si neodlucan, mozda na kraju izaberes JAVU???


Kada ste vec spomenuli JAVU, mozete li nesto i u vezi toga reci, mislim na prednosti JAVE u odnosu na PHP i ASP.NET?
[ w3bl0rd @ 31.08.2010. 12:31 ] @
Ima već 7-8 godina da se bavim php-om i oko 3 godine da se bavim ASP.NETom, prema mojem mišljenju najbolje ALL ROUND riješenje bi bilo asp.NET MVC koji zadržava večinu prednosti web formi, a nema njezine bolesti, php uz sve svoje frameworkove je ipak par stepenica niže najviše zbog toga jer od početka nije objektno orijentirani, slabo tipizirani, nema ni približno kvalitetnog alata za rad u njemu prem VS, a ovo za cijenu ASP.NET se lako radi i u besplatnom visual web developeru, dok hosting većinom košta jednako i za php i za asp.net, MONO je isto prilično odmakao pa možda i zato...
[ Valerij Zajcev @ 31.08.2010. 14:50 ] @
Zna se ko je tata na kraju
[ pl4stik @ 01.09.2010. 08:43 ] @
Snaga ASP.NET-a je u tome sto je native Microsoft produkt i maksimalno je podrzan i od client i server OS-ova tako da kad su u pitanju korporativna programiranja odnosno specificne stvari koje ne mozes da nadjes u Joomla modulima tu .NET platforma suvereno vlada. Namerno pisem .NET platforma jer je asp.net samo deo mnogo vece zajednice koja se programira istim jezikom C# i VB.NET. Sve je to moguce jer postoji Visual Studio koji je prakticno besplatan u Express verziji ali ne mozes da kompajlirash pa je tako da kazem i tvoj kod open source dok placene verzije pruzaju svu ugornost najboljeg IDE-a danas.

Sve u svemu ako ces da prepravljash php CMS-e uci php ako planirash da radish u korporativnom okruzenju i da sam pravish CMS-e onda C#



[ Goran Rakić @ 01.09.2010. 10:06 ] @
Šta znači tvoja rečenica kako je ASP.Net maksimalno podržan od strane klijentskih operativnih sistema? Pa valjda ASP.Net može da pravi veb aplikacije koje poštuju standarde i rade na svim uređajima, od različitih operativnih sistema, do različitih telefona...

Kakve veze imaju Joomla i PHP? Istom tom logikom možeš da kažeš da ako želiš da prepravljaš dotnetnuke onda radi APS.Net, a ako želiš nešto drugo onda pređi na PHP.
[ pl4stik @ 02.09.2010. 11:22 ] @
Citat:
Goran Rakić: Šta znači tvoja rečenica kako je ASP.Net maksimalno podržan od strane klijentskih operativnih sistema? Pa valjda ASP.Net može da pravi veb aplikacije koje poštuju standarde i rade na svim uređajima, od različitih operativnih sistema, do različitih telefona...


Pisem za corporate gde nisu samo web programiranja i kad .net framework imash na svakom clientu mozes da ukljucis win app (.exe, .application) koji se pisu istim jezikom, sto je josh bitnije u istom Visual Studio IDE-u koji sve vise brise razlike.

Citat:
Kakve veze imaju Joomla i PHP? Istom tom logikom možeš da kažeš da ako želiš da prepravljaš dotnetnuke onda radi APS.Net, a ako želiš nešto drugo onda pređi na PHP.


Pa ja mnogo volim Joomla i uzasno me nervira sto ne mogu da koristim neki IDE za programiranje modula i mislim da je php-u jedan od glavnih glavnih nedostataka dobar IDE i naravno sto je script.

Sa druge strane .NET ima savrsenstvo od IDE-a u kome bez i jednog reda coda napravish dobar program, a sa 20-ak REST servisno orjentisanu app koja u zavisnosti od headera requesta vraca xml, json, html, etc i moze da sluzi kao data layer jednoj ili vise web ili win app (i MSOffice) nezavisno od platforme. Ovo je samo zadnja iz arsenala koji Visual Studio koristi da omoguci RAD RIA, a tu su AJAX, Web Part, DynamicData framework, Membership provider, ORM-i koji omogucavaju bezmalo savrsen OOP, SQLCE4.0, etc. Ne bih da ulazim u koncepte oop-a jer mislim da se .net i php programeri u principu slazu oko definicije ali rezvoj programa u IDE-u koji sluzi za oop pokazuje zasto je lakse/bolje/brze oop (tako ja shvatam stvari ).

Sve u svemu tema je sada vec obsolete, .net je mature platforma za projektovanje i izradu malih srednjih i velikih programa/IS dok je php bio i ostao php

[ Goran Rakić @ 02.09.2010. 12:26 ] @
Citat:
pl4stik: Pisem za corporate gde nisu samo web programiranja i kad .net framework imash na svakom clientu mozes da ukljucis win app (.exe, .application) koji se pisu istim jezikom


Hoćeš reći da u ASP.Net možeš da napraviš .exe koji pokrećeš na klijentu?


I Eclipse i NetBeans su veoma kvalitetna razvojna okruženja.

Viđao sam puno rešenja u kojima su nabacane razne komponente i to deluje veoma aljkavo i ne liči na veb aplikaciju. Postoje međutim lepe biblioteke i za PHP svet gde se prezentacioni sloj pravi u PHP kodu slaganjem gotovih kockica (dugme ovde, datagrid dole, gore label,...) umesto da praviš HTML šablone i ručno pišeš JavaScript kod, nalik kako GWT radi u Javi. Međutim i jedno i drugo ima svoje prednosti i mane. To programiranje u kockicama ima ograničenu fleksibilnost i često znatno efikasnije i elegantnije rešenje može da se napravi pisanjem prilagođenog koda. Treba birati pravi pristup kod svakog konkretnog problema.

U ostatku tvog teksta, možemo da igramo buzzword bingo. Ako razdvojiš model podataka i servisni sloj od prezentacionog u svom kodu ne bi te čudilo da dobiješ sve te izlaze u par linija koda, koji god jezik da koristiš. Tvoj problem je izgleda što veruješ kako je PHP = Joomla što bi bilo isto kao da ti ja kažem da je ASP.Net isto što i neka naduvana aljkava veb aplikacija od koje svi pokušavaju da naprave "framework".

Ne razumem kako to IDE služi za OOP, pitaj Alana Kaya koji IDE je koristio?

Dobrih i loših programera ima na obe strane. Među lošim programerima u PHP-u ćeš naći špagete od koda, dupliranja i nerazdvojenost slojeva aplikacije. Među lošim ASP.Net programerima ćeš naći to isto i verovatno veliki bloat od raznih "magičnih komponenti" o kojima zapravo nemaju pojma, niti znaju kako to radi. Onda čekaju na novo izdanje "magičnog okruženja" koje će im klikom doneti "scalable Web4.0 cloud DataMapper Enterprise ready ORM binding for Social Web".


dodatak: Evo sjajnog primera. Neko bi rekao, nauči SQL, koristi JOIN umesto podupita, dok neko drugi kaže klikni desnim...


[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 02.09.2010. u 13:44 GMT+1]
[ Vladica Savić @ 02.09.2010. 12:43 ] @
Citat:
pl4stik: ...mislim da je php-u jedan od glavnih glavnih nedostataka dobar IDE i naravno sto je script.


Offtopic:
Sta fali Delphi for PHP-u ?
[ pl4stik @ 02.09.2010. 14:24 ] @
Citat:
Vladica Savić: Offtopic:
Sta fali Delphi for PHP-u ?


Nije besplatan, a i nema sanse sa Visual Studiom ako pricamo o parama, a ako ukljucimo pare tad tek nema nikakve sanse sa velikim igracima kao Infragistic...


@Goran Rakić

Hocu da kazem da je asp.net web tehnologija koja se programira C#-om i VB.NET-om i da kad znas da programirash asp.net onda znash i win forms i Mobile i MSOffice i Dynamics AX dok sa php-om samo web strane.

Oko toga da li ce neko desnim tasterom da menja upit kroz GUI ili ce "ko covek" da raspali NotePad++ pa da ga promeni je stvar afiniteta ko sta voli ja koristim oba mada gledam da ne menjam ono sto je generisano.

Ma ne znam sta je nejasno, izmedju iskljucivo skripting jezika samo za web strane i C# i VB.net kojima kolko znam mozes da programirash sve sem najnizi nivo (asm, C)...

Simple as that
[ Goran Rakić @ 02.09.2010. 15:12 ] @
Citat:
pl4stik:Ma ne znam sta je nejasno, izmedju iskljucivo skripting jezika samo za web strane i C# i VB.net kojima kolko znam mozes da programirash sve sem najnizi nivo (asm, C)...


Možeš veb strane da praviš i u C-u, ima i gotovih biblioteka koje ti olakšavaju rad sa CGI interfejsom, pa nešto ne vidim da se to masovno koristi iako u istom jeziku možeš da napraviš i OS, i relacionu bazu i veb server i svoju veb aplikaciju... Nije svaki problem ekser, a programer koji nije radoznao da proba različite tehnologije i ne treba time da se bavi.

Ako znaš rekurzivne funkcije znaćeš sve što si ti nabrojao, i sve što bi mogao da nabrojiš. Preostaju samo "sitni detalji" koji nekog čine efikasnim i ekspertom u određenoj platformi na određenim primenama.
[ jablan @ 02.09.2010. 15:30 ] @
A što je problem naučiti i ASP.NET i PHP? Dobar deo koncepata je zajednički.
[ mlbrnda @ 02.09.2010. 15:41 ] @
Pa moje misljenje je da mozda moze da se nauci i jedno i drugo ali pitanje je koliko bi taj neko bio majstor u oba zanata!?!?!?
[ jablan @ 02.09.2010. 15:57 ] @
Isti je to zanat. :)
[ pl4stik @ 02.09.2010. 17:09 ] @
Citat:
Goran Rakić: Možeš veb strane da praviš i u C-u, ima i gotovih biblioteka koje ti olakšavaju rad sa CGI interfejsom, pa nešto ne vidim da se to masovno koristi iako u istom jeziku možeš da napraviš i OS, i relacionu bazu i veb server i svoju veb aplikaciju... Nije svaki problem ekser, a programer koji nije radoznao da proba različite tehnologije i ne treba time da se bavi.


To sto ti ne vidis ne znaci da se ne koristi ali C je proceduralni jezik i najteze je u njemu napraviti web stranu sa moje tacke gledista, dok verujem da c programeri ne misle tako. Koji ce programski jezik biti upotrebljen najvise zavisi od tima programera sta/kako programiraju i prirode programa koji prave, a proba je proba i ne koristish profesionalno sve sto probas ...


Citat:
Goran Rakić:Ako znaš rekurzivne funkcije znaćeš sve što si ti nabrojao, i sve što bi mogao da nabrojiš. Preostaju samo "sitni detalji" koji nekog čine efikasnim i ekspertom u određenoj platformi na određenim primenama.


Ja mislim da ti nikad nisi programirao u Visual Studio-u ? Jel da ?


[ jablan @ 02.09.2010. 17:18 ] @
Kakve veze ima je li programirao?
[ pl4stik @ 02.09.2010. 20:31 ] @
Pa da vidi sta su masivni code generatori pa onda npr. radish rekurzivne funkcije nad tim sto izgenerise jer su to objekti sa svojim propertijima u intellisance . Cini mi se da je programercina do koske i da se jezi na pomen code generatora
[ Goran Rakić @ 02.09.2010. 20:41 ] @
Citat:
Goran: Ako znaš rekurzivne funkcije znaćeš sve što si ti nabrojao, i sve što bi mogao da nabrojiš. Preostaju samo "sitni detalji"


Citat:
pl4stik: npr. radish rekurzivne funkcije nad tim sto izgenerise jer su to objekti sa svojim propertijima u intellisance


Mislim da ne mislimo na isto: http://en.wikipedia.org/wiki/Computable_function

A za igru reči, pogledaj http://en.wikipedia.org/wiki/Recursively_enumerable


dodatak:
Citat:
pl4stik: Ja mislim da ti nikad nisi programirao u Visual Studio-u ? Jel da ?

Ovaj forum zna da najmanje jednom pre osam godina jesam.


[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 03.09.2010. u 03:08 GMT+1]
[ NeoDesign @ 03.09.2010. 10:03 ] @
Ja bi svoj glas dao ASP.net-u. Inace, ja preferiram Javu, i najradije bi koristio neku Java web tehnologiju, ali ako to nije opcija, onda ASP.net. Razlog je upravo objektna orijentisanost .net-a od samog starta, kod PHP to polako uvodi, a gomila ljudi pise kod po starom (ista prica kao i za ActionScript sve do verzije 3 kada su presekli).

ASP je sigurno laksi za rad na vecim projektima, a usput ces nauciti OO i programiranje u C#-u.

Jos jedna stvar, pogledaj malo sta kaze domace/strano trziste poslova. Sta se vise trazi. Kod nas mi se nekako cini da ima vise poslova za PHP programere, pa onda Java, pa onda .NET (izmedju Jave i .NET-a i nema neke razlike, tu su negde sto se oglasa za posao tice). Razmisljaj na malo duze staze sta ti se vise isplati.

Ja sam svojevremeno imao dilemu na fakultetu: .NET ili Java. Izabrao sam Javu i srecan sam zbog toga :)
[ w3bl0rd @ 03.09.2010. 10:20 ] @
Samo onaj konije radio u Visual studiu u zadnjih 5 god može reći da je netbeans, zend, ili tako nešt dobar IDE za PHP :)
[ jablan @ 03.09.2010. 10:41 ] @
Citat:
NeoDesign: gomila ljudi pise kod po starom (ista prica kao i za ActionScript sve do verzije 3 kada su presekli).

Gomila ljudi piše đubre u .NETu, pa to opet ne diskredituje platformu. Sada su i PHP i C# objektni jezici i tu više nema smisla tražiti argumente za ili protiv.

Citat:
ASP je sigurno laksi za rad na vecim projektima,

Imaš neki dokaz za to što tvrdiš? Ne kažem da nisi u pravu, samo me interesuje na osnovu čega.

Citat:
a usput ces nauciti OO i programiranje u C#-u.

OO programiranje može da se nauči i u PHP-u. A, kao što sam već pomenuo, gomila ljudi piše C# kod bez dubljeg poznavanja OOP-a, pa ništa.

Citat:
w3bl0rd: Samo onaj konije radio u Visual studiu u zadnjih 5 god može reći da je netbeans, zend, ili tako nešt dobar IDE za PHP :)

Mešaš babe i žabe. C# i PHP su drugačiji jezici - IDE nije podjednako bitan u jednom i u drugom. Ja bih baš rekao da je prednost na strani jezika za koji nije neophodan IDE da bi ga komotno koristio. Ako već hoćeš da porediš, poredi C# razvoj u VS i Java razvoj u Eklipsu (NetBeansu, IntelliJ-u itd).
[ Marko Medojević @ 03.09.2010. 11:00 ] @
Možda nešto propuštam ali nije mi jasna konstatacija da je ASP.NET skuplji od PHP-a.
Windows 2003/2008 + MSSQL i Linux + MySQL shared hosting košta isto. Dedicated i VPS su možda 10% skuplji što i nije neki bitan faktor u ceni u odnosu na troštokve celog projekta.
Razvojni alati za ASP.NET su potpuno besplatni (Visual Web developer, MSSQL express).

Pitanje u temi se može shvatiti dvosmislenio. Sa jedne strane poredimo ASP.NET koji uključuje mvc framework, orm i još dosta toga, a sa druge strane je PHP kao jezik. Možda je bolje praviti poređenje C# vs PHP ili Zend Framework vs ASP.NET.
Što se tiče prvog poređenja mislim da je C# mnogo savršeniji od PHP-a i nabrojaću neke stvari:

Named paremeters
ako trebate proslediti samo poslednji element metodi koja prima recimo 6 opcionih parametara u PHP bi išlo
func1(null, null, null, null, null, 11);
dok u C#
func1(paramName: 11);

Partial classes
Definiciju klase možete obaviti iz više delova. Recimo ORM automatski generiše entity klase, a vi želite da proširite te klase nekim metodama karekterističnim za taj domen. Bez parcijalnih klasa bi dodavali metode u klase koje je ORM generisao, pa pri regenerisanju biste morali ponovo. Ovako se to odvoji u pracijalnu klasu koja je u istom namespace-u.

LINQ
Language integrated query. Iste upite možete vršiti nad bazom, kolekciom objekata, xml-om.

Extension methods
Lambda expressions

U poslednjoj verziji C# polako dobija i dinamičku komponentu tako da u klasama postoje pandani za PHP-ove __call i __get metode.
http://channel9.msdn.com/shows...-parameters-more-COM-friendly/


Btw. U firmi gde radim prošli projekat je rađen u PHP(Zend Framework), a trenutni se radi u ASP.NET MVC2 i nekako mi više leži .NET počevši od razvojnog okruženja pa do samog jezika i frameworka.
[ Goran Rakić @ 03.09.2010. 11:26 ] @
Extension methods = kroz PECL/runkit, možda sintaksno nije lepo ali to inače nije lep stil pisanja koda. Korisito sam za PointcutPHP.
Partial classes = postoji RFC za traits
Lambda expressions = create_function() postoji još od PHP4, closures od PHP5.3

Imenovani parametri mi ponekad zaista nedostaju. Facebook PHP API zato koristi asocijativne nizove svuda u kodu, pa poziv izgleda:
Code (php):
func1(
  array('paramName'=>11)
);


[ Nedeljko @ 03.09.2010. 11:35 ] @
Odmah da se ogradim, u temu iz naslova se ne razumem, ali znam da je Eclipse odlično okruženje, bar za Javu, a postoji i plug in za PHP, pa neka se oni koji su koristili tu kombinaciju izjasne o kvalitetu.
[ w3bl0rd @ 03.09.2010. 11:59 ] @
ja jesam. Isprobao sam gotovo sve editore za php, uglavnom nisu do koljena visual studiu i njegovome reči ćemo asp.net MVC editoru, da neki ne misle na rad s kontrolama... Čim dođe neki kompliciraniji kod, uzmeš samo neki framework, intellinsense za php možeš zaboravit
[ Vladica Savić @ 03.09.2010. 13:10 ] @
Najbolje rešenje bi bilo da čovek lepo odluči šta želi da radi (programira), zatim da za istu stvar proba i jedno i drugo, i da nastavi sa onim što mu se učini lakšim.
[ Nedeljko @ 03.09.2010. 13:13 ] @
Ma, da, ni ja ne mislim da se uspešan ili neuspešan programer postaje zbog izbora jezika/alata... bar ako je nešto standardno, a ne opskurno.
[ w3bl0rd @ 03.09.2010. 17:29 ] @
Naravno da ne, ali se efikasnost sigurno povečava s dobrim alatom :)
[ pl4stik @ 03.09.2010. 18:58 ] @
Citat:
jablan: Mešaš babe i žabe. C# i PHP su drugačiji jezici - IDE nije podjednako bitan u jednom i u drugom.


Pa kad za php nema IDE

Citat:
jablan: Ja bih baš rekao da je prednost na strani jezika za koji nije neophodan IDE da bi ga komotno koristio.


Kolko se secam ti si bio majstor u .net-u kad sam ja pocinjao i dobro znas da ovo moze kad se igrash na faxu al kad je za lovu tvoj komotitet i nije bash na prvom mestu

Negde gore je bilo i pitanje da li u asp.net pravim exe.

Mislio sam na .NET projekte u kojima su deo prezentacionog sloja *.aspx strane (pored drugih web slojeva) koje sa client app (*.exe) dele data sloj (*.asmx, *.svc) i savrseno medjusobno (a i ostalima, pogotovu velikima) komuniciraju i u takvim situacijama VS IDE pravi/generise po meni izuzetne veze medju slojevima koje da hoces sam da napravish bi u najmanju ruku bilo tesko.
[ Shadowed @ 03.09.2010. 19:11 ] @
PHP se moze raditi u VS-u :)
Ja sma neko vreme bio prinudjen da radim u php-u i nikako nisam uspevao da nadjem neki dobar ide (bio je jedan, ne mogu se setiti naziva, ali nije bio ni blizu vs-u).
[ jablan @ 03.09.2010. 19:15 ] @
Citat:
pl4stik: Kolko se secam ti si bio majstor u .net-u kad sam ja pocinjao i dobro znas da ovo moze kad se igrash na faxu al kad je za lovu tvoj komotitet i nije bash na prvom mestu ;)

Sve što pričam pričam na osnovu sopstvenog iskustva. Pre par godina batalio sam .NET (posle 5-6 godina komercijalnog bavljenja istim) i prešao da radim u jeziku koji ne zahteva IDE. Doduše, ja koristim NetBeans ali npr. nikad ne koristim autocomplete (ono što MS zove IntelliSense), ne zato što ga nema (ima ga), već zato što mi ne treba. Right tool for the right job.

BTW, mislim da su C# i .NET sjajni proizvodi. I mislim da je PHP loš jezik. Ali nije tačno da je manje efikasan.
[ Shadowed @ 03.09.2010. 20:01 ] @
Citat:
jablan: BTW, mislim da su C# i .NET sjajni proizvodi. I mislim da je PHP loš jezik. Ali nije tačno da je manje efikasan.

Pa, mogao bi i ti obrazloziti :)
Upravo me i zanima (opsirnije) misljenje nekog iskusnijeg, a verujem da ce i drugima koristiti.
[ Ivan Dimkovic @ 03.09.2010. 20:09 ] @
Citat:
Jablan
jablan: Ja bih baš rekao da je prednost na strani jezika za koji nije neophodan IDE da bi ga komotno koristio.


Ja se ne slazem sa ovim, bar kada se radi o timskom radu u nekim slucajevima.

Jezici koji imaju svoj "native" IDE obicno imaju i integrisani sistem za rad na projektu ("workspaces", "solutions") te standardizovani proces kompajliranja/bildovanja projekta i to olaksava odrzavanje i razmenu koda.

Kod tih ne-IDE jezika cesto imas kakofoniju makefile formata itd... i onda ako vise ljudi treba na istoj stvari da radi moraju da "skontaju" kako je neko napravio build proces, itd..
[ jablan @ 03.09.2010. 20:17 ] @
@Shadowed: Pa rekao sam već, mislim da se ovde porede babe i žabe. Nije uopšte BITNO da li PHP ima parcijalne klase ili ne - čak mislim da nije ni preterano bitno da li je OO ili nije - PHP je postao popularan (s razlogom) i pre nego što je dobio objekte. Ova diskusija je klasičan flamebait - otprilike kao da si pitao da li je bolji traktor ili čamac.

Imalo bi smisla da je tema bila .NET vs Java, ili PHP vs Ruby.

A moje mišljenje o konkretnim jezicima (znači offtopic) - C# je odličan (za svoju namenu), mada mislim da su ga poprilično bloatovali u poslednjih par verzija. Jeste da su dodali jako korisne stvari (LINQ, lambde, čudesa), ali to je već previše koncepata kojima mora da barata običan programer. .NET je robusna platforma, i kome ne smeta MS-centrizam može da radi sasvim lepe stvari tu.

PHP je, sa druge strane, napravio neki laik za sopstvene potrebe, posle je sve to raslo i dobudžavalo se, sad je to nekonzistentno ruglo od jezika, ali je jako rasprostranjen, dobro podržan, besplatan, lako se uči i pre svega koristan jezik.

Citat:
Ivan Dimkovic: Kod tih ne-IDE jezika cesto imas kakofoniju makefile formata itd... i onda ako vise ljudi treba na istoj stvari da radi moraju da "skontaju" kako je neko napravio build proces, itd..

Ne-IDE jezici koje sam imao u vidu uglavnom nemaju poseban proces make-ovanja. Mada, delom si u pravu, jer danas nije baš jasna razlika između IDE-a i moćnih editora. Mislim, npr. nekad je "farbanje koda" išlo samo uz IDE, sad ga ima svaki napredniji editor.
[ pl4stik @ 03.09.2010. 20:20 ] @


Ne moze da se poredi jedan iskljucivo script jezik sa .NET-on i Javom koji mogu da budu i script i iza kojih stoje Companije kao MS i Oracle strateski opredeljene na razvoj poslovnih operativnih sistema.



[ jablan @ 03.09.2010. 20:27 ] @
Šta znači "script jezik"? I šta znači "strateški opredeljen na razvoj poslovnih operativnih sistema"? Bu11shit detektor mi naginje na žuto.
[ Shadowed @ 03.09.2010. 20:28 ] @
@Jablan, da, urpavo sam mislio na misljenje o samim jezicima, pre nego na ovo vs. ono. Tnx :)
[ pl4stik @ 04.09.2010. 11:49 ] @
Citat:
jablan: Šta znači "script jezik"? I šta znači "strateški opredeljen na razvoj poslovnih operativnih sistema"?


Mislio sam na programe koji se izvrsavaju u browseru iskljucivo i necu vise vec sam reko sta sam imao i sad samo bespotrebno rizikujem

Pozdrav svima
[ jablan @ 04.09.2010. 12:04 ] @
PHP se izvršava u browseru? Interesantno.
[ Goran Rakić @ 04.09.2010. 12:06 ] @
Ja ti kažem to su te enterprise ready komponente za high scalability i secure cloud rešenja. Samo desni klik i gotovo, u novoj 2011 verziji ;)
[ pl4stik @ 04.09.2010. 12:44 ] @
Izvrsava na serveru a prikazuje u browseru i mislio sam na informacione manje na operativne...

Samo se vi salite al VS je sa svakom novom verzijom uvodio revolucionarne novine dok php polako uvodi OOP al dobro bar uvodi.

Da se razumemo ja ne mislim da je php los jezik cak ne mislim ni da je prljav jer njegova snaga lezi u svoj toj raznolikosti code-a koji se relativno lako uci i zajednica je stvarno ogromna tako da postoji dosta pametnih ljudi koji pisu razne state of art parcice koda, a to dali je code dobar ili los presudjuje krajnji korisnik. Kad covek pogleda sve one php programe koji su stvarno dobri ne moze da kaze da je php los iz bilo kog razloga. Mislim da je bas sva ta sarolikost koda glavni razlog zasto ne postoji dobar ide jer IDE zahteva neku vrstu unificiranosti pri izradi softwarea, a uvoditi pravila u php meni se cini nekako da to vise nije php (onakav osecaj slobode koji te prozima dok kucas open souce code u Notepad++ ili u NetBeans-u ali ne koristish intellisance )...

Pored svih onih corporate prednosti koje sam navodio ranije.

[ japan @ 04.09.2010. 13:38 ] @
Citat:
pl4stik: Izvrsava na serveru a prikazuje u browseru


A ko to kaze da mora da se prikazuje u browseru? Koliko znam, nijedan jezik, bilo interpreterski ili kompajlerski, nije svestan toga gde mu je izlaz, tj za sta se koristi. PHP moze da se koristi i za desktop programiranje, a da li tako nesto ima smisla, to je vec druga prica. Po meni - nema...

[Ovu poruku je menjao japan dana 04.09.2010. u 14:49 GMT+1]
[ pl4stik @ 04.09.2010. 14:03 ] @
Jao sto sto si pametan, a jel bi bio ljubazan da formatirash hard php-om. Neverovatna je spremnost nekih ljudi da lupe glupost samo da nekako opravdaju tehnologiju koju koriste ili je oznacena kao open source® ...
[ Goran Rakić @ 04.09.2010. 14:29 ] @
Ne bi bilo problem ispisati neku binarnu strukturu (na primer fat) na disk ili u sliku diska, a to je osnova formatiranja diska. Da bi učestvovao u diskusiji moraš da poznaješ pojmove koje koristiš, ili ti preostaje da ćutiš, kako si i sam rekao pre par poruka.

fopen(), fseek() i fwrite() je sve što ti tu treba, glup ti je "zahtevan" primer.
[ japan @ 04.09.2010. 14:31 ] @
Nema razloga da budes bezobrazan. Ukazao sam ti na gresku, a ti bi, kao veliki decko, trebalo da naucis da prihvatas takve stvari.
[ pl4stik @ 04.09.2010. 14:43 ] @
@japan

Izvini, stvarno nije bilo fer

Over and out
[ ravni @ 04.09.2010. 18:24 ] @
Citat:
pl4stik: Sve je to moguce jer postoji Visual Studio koji je prakticno besplatan u Express verziji ali ne mozes da kompajlirash pa je tako da kazem i tvoj kod open source dok placene verzije pruzaju svu ugornost najboljeg IDE-a danas.
Verovatno mislis na to sto Visual Web Developer Express ne moze da napravi dll. Postoji aspnet_compiler koji moze to da odradi a koji je dolazi uz framework. U svakom slucaju, to sto je tvoj kod u dll-u ne znaci da nije open source (hint: Reflector)
[ mahatma @ 04.09.2010. 20:38 ] @
programiram u .netu i to sve igrom sluchajnosti i drago mi je da je tako. sada gledano nikada ne bih odabrao php umesto asp.neta iz jednog razloga.
Za shta god chovek da se uhvati, potrebno je mnogo zalaganja i uchenja, pogotovo kad pochinje sa nechim. Sve ovo je jako veliko i treba dosta vremena u necemu postati da kazemo solidan programer. Ukoliko se opredelish za php, ostao si zaglavljen na webu. Sa druge strane, radeci u asp.netu chovek uchi c# koji
otvara more drugih polja, i to je po meni najveci dobitak. Treba biti najbolji u nechemu, ali treba znati i ostale stvari, a c# pruza tu mogucnost.
Iskreno nisam radio u php, ali sad stvarno nemam potrebu kad sam savladao asp.net a uz njega i c#, tako da sad radim i desktop aplikacije isto koliko i web. time se automatski otvara vishe vrata prilikom pronalazenja posla, jer nisam oranicen samo na web.
Mozda sam omashio poentu ali to je moj pogled na ovu stvar, onako iz korisnickog ugla :)