[ ZanLepen @ 31.08.2010. 16:41 ] @
Upravo sam uspešno dobio neke ram memorije kupljene preko Ebay od čoveka iz LA. Više sam testirao hoće li da dođe. Platio putem pp. Čekao 7 dana duže ali ipak dođe. Svetski upakovano sa vidljivim tragovima uništenja kutije od strane UDBE, koja živi u strahu od stranih špijuna i domaćih izdajnika. Krmača da je žvakala bolje bi kutija izgledala. Tako da je ona žena koja je bila u Bg hronici, sasvim u pravu. Njoj su krmače sa carine uništile unukove slike i isflekali garderobu.

Dakle kupovina funkcioniše. Jedina smetnja je ovdašnji komunizam i birokratija.
[ mr. ako @ 01.09.2010. 18:32 ] @
Hahhaha, gledao sam to na BG hronici - strasno, stvarno jadnoca carinika!
[ Alatariel @ 09.09.2010. 21:03 ] @
Mda, to je poznata stvar. Meni su sazvakali dve knjige a onda, genijalno, oblepili sve lepljivom trakom, kao da zatvore paket ponovo. Jedini problem sto su i knjige od papira jelte a ta traka nekako bas voli papir...
[ Spaceboy @ 11.09.2010. 13:05 ] @
kojom karticom si platio preko paypala? (vrsta kartice i banka) i je l su te drali za carinu i pdv?
[ tdjokic @ 11.09.2010. 17:38 ] @
Citat:
Spaceboy: kojom karticom si platio preko paypala? (vrsta kartice i banka) i je l su te drali za carinu i pdv?
Unapred molim da se ne naljutis na mene, jer ti ovo pisem sasvim dobronamerno i nije nikakva kritika niti vredjanje.

O kupovini na netu ovde ima nekoliko tema, pa mozes da ih pogledas, ako hoces detaljnije da se upoznas sa tom problematikom.

A evo ti i ukratko. Ovde je relativno skoro (godinu, dve) na raspolaganju Intesa Internet Visa kartica, kojom se moze placati ISKLJUCIVO na Internetu. Tu karticu prihva i PayPal na koji se mi pacenici iz Srbije prikacinjemo polulegalno - u svojim podacima napisemo "drzava Slovenija" ili slicno, a region Srbija i to uglavnom radi, tu i tamo nekome blokiraju nalog.

Roba u Srbiju stize na dva nacina - postom i kurirskim sluzbama.

Ako stize postom, nesto puste bez carine, platis im recimo 70 dinara ili 240 za dostavu i gotovo, a nesto ocarine normalno, i to ti dodje oko 30 vrednosti paketa koja se sastoji od cene sa sajta + troskovi transporta. Tu nema pravila, ni logike. Doso mi paket pre par dana, ukupna vrednost recimo 60 dolara, oni ga pustili, pre mesec, dva, dosao neki drugi, vrednost smesna, par stotina dinara, uzeli mi oko 600 dinara takse i carine.

Oko troskova transporta mnogi diskutuju (svadjaju se) ali to je tako i nikako drugacije. A mislim i da je ispravno. Imao sam slucaj da mi je prodavac nudio nekoliko opcija za transport, pa je razlika izmedju najjeftinije i najskuplje bila 10x! Ista stvar ti mnogo vise vredi ako stigne za 2 - 3 dana nego za 2 - 3 nedelje, a ako ti vise vredi znaci da je "skuplja" od one koja putuje nekoliko nedelja pa carina i treba da bude veca, sve dok carniu placamo po ovom konceptu po kom placamo.

Ako roba stize kurirskim sluzbama, postupak carinjenja je nesto skuplji, nema oslobadjanja od carine odnosno sve otvaraju i pregledaju, a ako unutra nema nista vredno nece ti naplatiti carinu ali hoce troskove pregleda i jos neke takse i troskove, koji su fiksni. Takodje je tamo prisutan i tzv. spediter, jer je tamo primalac obavezan da obavi administrativne i carinske formalnosti (a sto kod poste posta obavi sama), pa posto je redak primalac koji bi bio spreman i sposoban da provede dan, dva na aerodromu i nosi paket od saltera do saltera i popunjava tamo neke obrasce, onda to obavljaju spediteri. To mu dodje nalik na taksi - kad ti treba usluga prevoza, ti koristis taksi, a ovde ti treba usluga obavljanja carinjenja, pa to prepustis njima.

Kurirske sluzbe to vec znaju pa ti cesto same ponude nekog speditera. Naravno, i njima moras nesto da platis, reda par hiljada dinara.
[ Goran Rakić @ 11.09.2010. 17:48 ] @
Citat:
Posto je redak primalac koji bi bio spreman i sposoban da provede dan, dva na aerodromu i nosi paket od saltera do saltera i popunjava tamo neke obrasce


Sve i da jesti spreman, pismen, sposoban i imaš vreme za to, treba prvo platiti otkup nekog lista. To izađe skoro 50% cene špedicije, a i tamo meni deluje da su se svi lepo utalili pa pretpostavljam da ako bi krenuo, lupićeš u zid pre ili kasnije. Preostaje ti da platiš i taj harač uz carinu na vrednost+poštarina, porez na sve to i još po neku taksicu, reda radi. Ponekog zadesi i ležarina, iskusniji mogu da potvrde šta i kako. Za uvoz neke robe obavezne su i druge kontrole poput sanitarnog pregleda što se naravno sve posebno plaća, moguće da na vebu ipak postoji negde uređen i lako dostupan spisak.
[ Spaceboy @ 12.09.2010. 14:32 ] @
@tdjokic: mnogo hvala!