[ Nedeljko @ 01.09.2010. 13:04 ] @
Imam mts bežični internet, paket Classic od 15 GB mesečno (oko 2500 dinara mesečno), legalan Windows Vista Home Premium, apdejtovan Avira antivirus i uključen windows-ov firewall. Stigne meni tako račun od 51000 din za internet za mesec juli. Pitam ja šta je ovo, kažu mi da sam napravio protok od oko 33 GB. Proverim ja komp i ispostavi se da se uz Free Download Manager prilepio neki virus, koga apdejtovana Avira nije detektovala, a koji nabija protok kada ne radim ništa (samo sam povezan na internet).

Dakle, u realnu cenu Windows-a treba uračunati i ovaj trošak.
[ Srđan Pavlović @ 01.09.2010. 13:06 ] @
Zovi Mikrosoft podrsku, ukljucena je u cenu.
[ combuster @ 01.09.2010. 13:15 ] @
Da da, neinformisanost korisnika dovodi do toga da koriste piratovan software a nisu svesni da ih legalan Windows kosta manje :D :D :D

Jbg Nedeljko, krivo mi je :(
[ mmix @ 01.09.2010. 13:23 ] @
To nije virus, to je adware koji si pristao da instaliras uz FDM i u cijem UELA pise da moze da ti trosi internet. Posto nije virus niti mallware i sto preko toga ti zapravo dobrovoljno dotiras autore FDMa legalnim pristajanjem na uslove, antivirusi ga jednostavno ne uklanjaju. Mozemo sad da pricamo o pokvarenosti autora FDMa i ostalih nazovi freeware programa ali fakat je da ovo nema nikakve veze sa Windowsom, isti takav softver je moguc na Linuxu. Morala ove price je zapravo da ne treba kupovati traffic limited internet usluge sa monstruoznim overcharge tarifama.
[ night-shift @ 01.09.2010. 13:27 ] @
Kad već imaš legalan Windows, instaliraj normalan antivirus: http://www.microsoft.com/security_essentials/
[ combuster @ 01.09.2010. 13:28 ] @
Cek, oces da kazes da je Nedeljku u EULA-i koju je prihvatio stojalo da ce mu program srkati protok ? Joj, ljudi, MORATE da imate neki gadget na desktopu kojim cete pratiti protok...
[ mmix @ 01.09.2010. 13:33 ] @
Ne pise da ce mu skrkati niti softver moze da zna da si ti na nekom traffic limited linku ali sigurno pise da trosi internet za svoje potrebe. Ja nista vise ne verujem tim freeware softverima, svi sad pokusavaju da uvale neko adware sran*e. I BSplayer i FDM i daemon-tools, itd, itd. Samo pazljivo pri setupu i na skoro svima moze da se iskljuci instalacija tih adware gluposti, samo treba uvek ici na choose components i obratiti paznju na checkboxove. Za FDM bas znam jer ga i ja koristim.
[ Tyler Durden @ 01.09.2010. 13:34 ] @
Citat:
mmix: To nije virus, to je adware koji si pristao da instaliras uz FDM i u cijem UELA pise da moze da ti trosi internet. Posto nije virus niti mallware i sto preko toga ti zapravo dobrovoljno dotiras autore FDMa legalnim pristajanjem na uslove, antivirusi ga jednostavno ne uklanjaju. Mozemo sad da pricamo o pokvarenosti autora FDMa i ostalih nazovi freeware programa ali fakat je da ovo nema nikakve veze sa Windowsom, isti takav softver je moguc na Linuxu. Morala ove price je zapravo da ne treba kupovati traffic limited internet usluge sa monstruoznim overcharge tarifama.


Ja cak mozda imam veci problem sa softverom za win nego sa samim winom, upravo zbog ovakvih stvari.
Ako mi treba neki program i skinem ga, ne zelim jos da razbijam glavu sta cu mozda fasovati uz njega ili da moram citati kilometarske EULA i nalazim sta se sve tu skriva.
Kod OSS imas ono jednostavno "dzaba je brate i zato nemas nikakvu garanciju" i to je to.

Uf, kako mrzim adware.......
[ Srđan Pavlović @ 01.09.2010. 13:34 ] @
Nedeljko, cuti - zamisli da si instalirao BitTorrnet i onaj njegov DNA drajver li sta je vec... :D
[ combuster @ 01.09.2010. 13:35 ] @
Pa dobro, to sam sam kriv ako mi ubaci toolbar u browser ili neko adaware s**** a moglo je da se uncheck-ira :)
[ mmix @ 01.09.2010. 13:37 ] @
Za trafic limited linkove ako bas morate da ih koristite kumulativni merac protoka je obavezan. Po mogucstvu neki koji moze da ti uradi presek po procesima. Ja se jednsotavno ne opterecujem tim aspektom jer sanm na ADSLu, mene adware vise nervira zbog tih iskakajucih prozora, nudjenja raznoraznih gluposti, aktiviranj toolbara, itd itd. Smarajuce do bola.
[ Srđan Pavlović @ 01.09.2010. 13:38 ] @
Svaki bre drugi programcic za Win stize sa tim "tool-barovima", kad dodjem
kod nekih domacica da "opravim windows" muka me uvati kad otvorim explorer
a tamo pola ekrana tul-barovi, a na pola ostalo.

Sto je najgore, ima nekih bezobraznih - uklonis tul-bar a on prestane da radi.. mrs bre u $)(*%!

Toga na Linuxu nekako nema bas, sta znam nisam nailazio nesto.
[ Nedeljko @ 01.09.2010. 13:39 ] @
Ne, adware uz FDM nisam instalirao! Vodio sam računa o tome.
[ mmix @ 01.09.2010. 13:41 ] @
Otkud onda znas da si pokupio virus uz FDM? Ja imam FDM a nemam virus, da je virus zakacen uz binary distro FDMa to bi se znalo.
[ srdjee @ 01.09.2010. 13:45 ] @
Nisi dobro podesio firewall.

Danas sta god instaliras oce na net, i da se samo apdejtuje sto u kombinaciji sa internet paketom u kom se placa protok ne ide nikako.

I ja imam FDM, al nemam virusa/malwera i nista mi dodatno ne vuce protok.
[ Nedeljko @ 01.09.2010. 13:46 ] @
Znam, jer je gašenjem FDM-a protok pao na nulu, a pogledao sam i šta je u fajervol listi, sve je bilo u redu.
[ mmix @ 01.09.2010. 13:51 ] @
Da te pitam nesto, da nemas ti skype instaliran? Da te nije promovisao u supernode? Meni to deluje izglednije od FDMa, FDM trosi traffic za sidanje stvari koje skidas, sve i da updatuje sebe ne mzoe da potrosi saobracaja koliko ti kazes. Ja imam FDM aktivan non stop i ne cuze nista.

Hmm, jedino da nisi skidao mozda torente sa FDMom, FDM ima torrent client u sebi? Pa da su ti ostali aktivni torenti u seeding listi?
[ srdjee @ 01.09.2010. 13:56 ] @
Ima i onaj FDM Community sh!t, ja sam to iskljucio po defaultu, a isto vuce neki protok mada ne verujem toliki.
Usput koristim Lite verziju i to zip.
[ Nedeljko @ 01.09.2010. 13:59 ] @
Ponavljam

Citat:
Nedeljko: Znam, jer je gašenjem FDM-a protok pao na nulu


Skype imam, ali nije pravio toliki protok.

Ja i ne tvrdim da je originalni FDM u pitanju (reinstalirani FDM radi korektno), već da se naknadno nešto ptilepilo uz njega.
[ BluesRocker @ 01.09.2010. 14:04 ] @
Imaš ograničen protok i koristiš windowsov firewall?
[ Nedeljko @ 01.09.2010. 14:08 ] @
Da, pa?
[ BluesRocker @ 01.09.2010. 14:16 ] @
^ Onda plati 50.000. Dobar firewall je možda važniji od AV programa.
[ Nedeljko @ 01.09.2010. 14:26 ] @
Nije do njega. FDM treba da bude u fajervol listi.
[ mmix @ 01.09.2010. 14:34 ] @
Nema firewall veze sa tim, nije ga niko hakovao. AKo imas skype moj bet je da ti je postao supernode, to sto je prestao protok kad si ugasio FDM ne iskljucuje delovanje skype-a, mozda je FDM u procesu shotdownovanja pokrenuo neki check i izasao na net i skype oborio supernode. U zadnjih x godina kad god mi je neko pricao da je imao "fantomski" saobracaj tipa "nista ne koristim a ruter blinka" to je uvek bio skype supernode. Uostalom, nema sta da napadne FDM, isti ne podrzava plugine, ostaje jedino varijanta sa seedovanjem torenta. Da li si koristio FDM sda skidas torente?
[ maksvel @ 01.09.2010. 14:49 ] @
^Ovo je i meni palo na pamet... Ili nije do FDM-a, nego je nekog drugog p2p-klijenta.
Nego, Nedeljko, kažeš "ispostavi se da se uz Free Download Manager prilepio neki virus". Imaš li nešto konkretno - koji virus??
[ Nedeljko @ 01.09.2010. 15:01 ] @
Ukokao sam FDM i reinstalirao.

Ponavljam, gašenjem FDM-a protok je pao na nulu.
[ Nedeljko @ 01.09.2010. 15:09 ] @
Izvinte, je l' to onaj iziforjuz sistem i šta sekretarice sve treba da znaju?
[ combuster @ 01.09.2010. 15:10 ] @
Average Joe i njegovi minimalni racuni za telefon po ovakvoj finansijskoj krizi :)
[ Nuklearni Vojvoda @ 01.09.2010. 15:48 ] @
Ja imam isti taj mts modem sa 3 giga protoka. Pored softvera u kome imas istoriju koliko si potrosio, naravno da imas i razne pomocne programe koji ti kazu sta ti gde 'vuce' i koliko. Ali ipak sam radi predostroznosti zvao MTS i rekao im da mi blokiraju potrosnju vecu od 3 giga. Medjutim posto to nije bilo moguce, zato sto se prvo prikupi ceo iznos koliko si potrosio, pa ti posle oduzimaju besplatne megabajte, rekao sam da mi limitiraju na min. iznos a to je bilo valjda oko 15.000 dinara. Jeste da je i 15.000 puno, ali opet bi bila manja steta.
[ dany12 @ 01.09.2010. 15:51 ] @
Ja bih se samo zapitao zasto neko zeli da pise "besplatan" softver za komercijalni operativni sistem,ili je to samo na prvi pogled besplatan.Znaci ovde ne pisem o programima koji imaju i komercijalnu verziju,pa im je free verzija kao neka vrsta reklame.
[ Ivan Dimkovic @ 01.09.2010. 15:52 ] @
@Nedeljko,

Otvorio si temu "Koliko zapravo kosta Windows" gde si opisao kako si ti svojom voljom instalirao nekakav download manager sa adware-om ?

Kakve to veze ima sa Windows-om?

Nema nikakve - sto bi Linux korisnici rekli, PEBKAC.

Da stvar bude urnebesnija, taj FDM je zapravo GPL softver... muuahahah :)
[ Nedeljko @ 01.09.2010. 16:06 ] @
Adware je opcioni i NISAM ga instalirao. Kao drugo, friške instalirani FDM radi kako treba.

Sa windows-om ima veze to što čak i ako se pridržavaš svih propisanih mera, nema pouzdane odbrane od terabajta malware-a za njega.
[ Nedeljko @ 01.09.2010. 16:07 ] @
Citat:
dany12: Ja bih se samo zapitao zasto neko zeli da pise "besplatan" softver za komercijalni operativni sistem,ili je to samo na prvi pogled besplatan.Znaci ovde ne pisem o programima koji imaju i komercijalnu verziju,pa im je free verzija kao neka vrsta reklame.


Kakve to ima veze sa temom? Neka piše ko šta hoće.
[ boxxter @ 01.09.2010. 16:12 ] @
Citat:
Nedeljko:  Neka piše ko šta hoće.


Slazem se sa Nedeljkom.
[ darkonsm @ 01.09.2010. 16:27 ] @
Citat:
Nedeljko: Adware je opcioni i NISAM ga instalirao. Kao drugo, friške instalirani FDM radi kako treba.

Sa windows-om ima veze to što čak i ako se pridržavaš svih propisanih mera, nema pouzdane odbrane od terabajta malware-a za njega.

Zato ja koristim avira premium security suite i tu ima opciju koja je uvek pred nosom block all traffic a imas tu opciju i na win 7 firewall a i visti
Ja pre nego sto se udaljim od racunara blokiram bilo koji saobracaj. kad dodjem nazad deblokiram i sve radnje traju pola sek.



[ mmix @ 01.09.2010. 16:32 ] @
Pa isto bi ti bilo i sa bilo kojim drugim operativnim sistemom da ima 90+ market share. Jbg, linux nije imun na to samo stvaraoci mall i adware jednostavno ne vide isplativi market u vlasnicima linux desktop masina. TIm receno jos uvek nismo ni otkrili da ti je bilo kakav mallware trosio internet. Ako odemo i na najludju varijantu da je neko uzeo sors FDMa i u njega upucao mallware i onda ga servirao tebi (mada ne vidim zasto bi ti uzeo FDM od bilo gde sem sa zvanicnog sajta) to i dalje nije problem windowsa, sve i da imas najsavrseniji firewall koij blokira sve outbound konekcije bez pitanja opet bi ti sam dozvolio FDMu da ih ostvari jer mu je to namena kao internet programu. Razumem tvoju frustraciju zbog monstruoznog racuna (500evra za 18gb je zelenastvo posebne kategorije) ali nista ti windows nije kriv za to.
[ ZZ Top @ 01.09.2010. 16:34 ] @
Aj prvo da razjasnimo jednu stvar - uzrok problema. Skini ti lepo Aviru i instaliraj Microsoft Security Essentials i Malwarebytes Anti-Malware, uradi apdejt oba pa na full scan.
[ dany12 @ 01.09.2010. 16:48 ] @
Citat:
Nedeljko: Kakve to ima veze sa temom? Neka piše ko šta hoće.

Itekako ima veze sa temom,da si koristio samo placeni softver ne bi imao tih problema koje si imao.Ako hoces besplatno sve predji na linux.I ne slazem se sa stavom da linux ima vise korisnika bilo bi i vise malvera za njega.To bi bilo tako ako se ne bi ostalo na sadasnjem sistemu instaliranja softvera iz repozitorijuma.Normalno da bi neopreznim korisnicima se bilo moguce ubaciti u sistem,ali to bi bilo daleko redje nego sto je to sad na windows-u.
[ mmix @ 01.09.2010. 16:56 ] @
Ma da, to je kao da kazes da se nista ne bi desilo kad bi korisnici samo skidali softver sa MS sajta :) Naravno da ce korisnici da instaliraju sta im se prohte odakle im se porhte i odakle im phisheri kazu kad se linuxu desi narod. Nem'o smo naivni tolko :) "E kolega, evo ti novi zumba-ban za linux instaliraj kuci zeni da se igra" i slicno.
I mnogo ti je hardcore taj stav da je windows samo za placen softver, ja ga imam besplatnog na tone i radi kako treba. I ne vidim kako si komercijalnim softverom oslobodjen problema, narocito ovakvih kakve je Nedeljko imao? Mislis mogao bi sad Nedeljko da zove customer support FDMa i da trazi da mu plate racun?
[ combuster @ 01.09.2010. 16:57 ] @
Pa pazite, Nedeljko nije n00b... Tako da bih ja rekao da za surf i inace poslove koje obavlja 50-70% desktop korisnika - Linux je daleko sigurnija platforma. Imaju i jedni i drugi sigurnosnih propusta ali za Linux ne postoji ta banda malware-a i svakakvih drugih cuda.

I vremena su se promenila. Nekada mi antivirus nije ni bio potreban, cupao sam viruse rucno a antivirus sam koristio samo kao double-check alat (bez TSR gluposti, pokrenem, skeniram, ubijem antivirus). Sada bih se proveo kao bos po trnju... Zadnji virus koji me je dotakao bio je onaj Mondo.Gen (2007-me negde) gde sam ga rucno ocistio ali mi je sistem bio vidno osakacen posle toga, tako da se reinstalacija cinila logicnom atm.

Van sve ove price, dogadja se da i Linux programi zabaguju. Twitux (twitter client) nije mogao sinoc da mi se nakaci na nalog i poceo je da srce konstantno 15KB protoka. Da nisam imao conky aktivan ne bih ni primetio i sa velikim uptime-om bi se sigurno lepo nakupilo.

Dakle u danasnje vreme morate znati sta vam se dogadja sa resursima na masini u svakom trenutku. Check the scrot.

[ Nedeljko @ 01.09.2010. 16:58 ] @
Citat:
dany12: ,da si koristio samo placeni softver ne bi imao tih problema koje si imao


Hahaha! Ajde, molim te, daj bilo kakav osnov za ovu konstataciju! Ne bih imao problem koji sam imao da sam koristio softver sa pravom garancijom, koja mi omogućava da tužim proizvođača i izvučem štetu. Samo, leba ti, gde da nađem softver sa pravom garancijom?
[ Nedeljko @ 01.09.2010. 17:02 ] @
Citat:
combuster: Pa pazite, Nedeljko nije n00b...


Ma, neka sam n00b. Zar se windows ne reklamira kao sistem za takve?
[ dany12 @ 01.09.2010. 17:06 ] @
Pa ne bih se bas slozio.Ako se linux-u desi narod onda ce sa danasnji 30-40000 programa u repozitorijumu da se poveca najmanje na 100000.Pa ako sad vecina korisnika instalira neki vid anti-malware zastite zato sto su culi da tako treba,zasto bi bilo tesko da prvo pogledaju u repo da li ima to sto im treba zato sto ce cuti da je tako najsigurnije.A zasto su komercijalni programi sigurniji,pa hajde ti pri ovakvoj konkurenciji ubaci u tvoj proizvod neki adware pa ce vi's kako ces da prodjes na trzistu.
[ mmix @ 01.09.2010. 17:10 ] @
A ko ce da odrzava distro sa 100000 programa i kako ce ta ekipa da spreci upucavanje malwarea u repozitorijum? I to svaki put i za svaki upgrade? Jedna rec, nerealno. Pre ce biti da ce se broj programa u repozitorijumu smanjiti a odgovornost prebaciti na korisnike. Pa kad instaliras sa strane nisu oni krivi ako pokupis malware.

A kako ces da prodjes losije od onog ko upuca malware u freeware? Tuzices ga? Kad si zadnji put procitao i sa razumevanjem izanalizira EULA nekog komericjalnog programa?
[ combuster @ 01.09.2010. 17:12 ] @
Javicu se ja dobrovoljno kao maintainer ako do toga dodje ;-) I necu biti jedini...
[ mmix @ 01.09.2010. 17:14 ] @
Evo javicu se i ja kinezi dobro placaju "me give you software, you put in repository, yes?"
[ maksvel @ 01.09.2010. 17:18 ] @
Isti đavo. I sad imaš ono: da bi instalirao fancy-shmancy theme pod Linuksom, ubaci taj-i-taj repo i onda skini/instaliraj...
Edukovaće se korisnici, ali edukuju se i "Windowsaši". U stvari, kako ko...

Citat:
"me give you software, you put in repository, yes?"

:)
[ dany12 @ 01.09.2010. 17:19 ] @
Pa nisam mislio da tuzis nekog,vec ce taj biti pociscen sa trzista,jednostavno svako ce pre da kupi program bez dodatnih budalastina.Pa ako postoji sad sa 1% trzista neko da odrzava 40000 programa,mislim da nece biti tesko da se pronadje ljudstva za 100000 sa 50% trzista.Pa ja mislim da je dovoljna zastita za repo gpg.
[ combuster @ 01.09.2010. 17:24 ] @
Citat:
mmix: Evo javicu se i ja ;) kinezi dobro placaju ;) "me give you software, you put in repository, yes?"


Yes, u pay if you want to, no problemo. Just to inform you, I'll put it in the repo one way or the other...

Vidis, tu nema problema, software pod GPL licencom, FreeBSD, no problemo... Proprietary bits ? Pa ako postoji repo za trpanje blob-ova ok... Al' tu se distro dev-ovi jasno ograde...
[ mele_bg @ 01.09.2010. 18:55 ] @
@ Nedeljko

Uz svo poštovanje, mislim da bi naziv teme trebao biti "Koliko zapravo košta moja nepažnja"
[ Ivan Dimkovic @ 01.09.2010. 19:03 ] @
Koliko?

Cek da vidimo...

- MTS Bezicni paket - 2500 din mesecno
- Free Download Manager - "dzabe" iliti FREEEEE (ali sa sitnim slovima)
- Dodatni racun zbog "sitnih slova": 51000 din

- Blam na ES-u: PRICELESS
[ Horvat @ 01.09.2010. 19:47 ] @
Citat:
dany12

Ja bih se samo zapitao zasto neko zeli da pise "besplatan" softver za komercijalni operativni sistem,ili je to samo na prvi pogled besplatan.Znaci ovde ne pisem o programima koji imaju i komercijalnu verziju,pa im je free verzija kao neka vrsta reklame.

pricas svasta
ne bih media player classic menjao ni za jedan komercijalni sw (ni ne znam da li ima i jedan koji mu moze parirati ;) )
niti mi paint.net izvodi neke kerefeke tipa vuce protok ili mi izbacuje reklame

cak sto vise, vise tih adware kaka sam imao sa onom drugom kategorijom koju pominjes, koji imaju komerc. sw, a ovo im dodje "kao reklama" (pogledati nero lite)

Citat:
.A zasto su komercijalni programi sigurniji,pa hajde ti pri ovakvoj konkurenciji ubaci u tvoj proizvod neki adware pa ce vi's kako ces da prodjes na trzistu.

ponovo,vrati se na nero ;) (da ne bude zabune,nije izdanje koje se placa)

nedeljko, zao mi je,al ti tu win nije nista skrivio (daleko da ja imam razloga da "stajem na stranu" microsoft-a), i slazem se s ljudima, ucitaj neki net limiter (bilo besplatan,bilo kupljen, bilo "izlecen") i lepo prati saobracaj
a jos bolje bi bilo da gasis (fizicki) modem kada ne koristis net :]
[ Nedeljko @ 01.09.2010. 20:19 ] @
Citat:
mele_bg: @ Nedeljko

Uz svo poštovanje, mislim da bi naziv teme trebao biti "Koliko zapravo košta moja nepažnja"


Ne znam o kojoj nepažnji konkretno pričaš, ali, znaš kako, mts bežični paket ima aplikaciju koja prikazuje statistiku napravljenog dolaznog i odlaznog saobraćaja. Ali, zašto bih ja blejao u te monitore, kada znam da mesečno trošim daleko manje od 15 GB, konkretno manje od 5 GB, osim kada treba da svučem neki linux distro i onda vodim računa da ne skinem više u okviru istog meseca?

Citat:
Horvat: nedeljko, zao mi je,al ti tu win nije nista skrivio


Ako je pod mojim limited nalogom dozvolio da bude izmenjen exe fajl u Program Files direktorijumu, skrivio je.
[ Nedeljko @ 01.09.2010. 20:23 ] @
Citat:
dany12: Pa nisam mislio da tuzis nekog,vec ce taj biti pociscen sa trzista,jednostavno svako ce pre da kupi program bez dodatnih budalastina.Pa ako postoji sad sa 1% trzista neko da odrzava 40000 programa,mislim da nece biti tesko da se pronadje ljudstva za 100000 sa 50% trzista.Pa ja mislim da je dovoljna zastita za repo gpg.


Adware uz FDM je opcioni i nisam ga instalirao, aman. FDM je nakon reinstalacije radio normalno.
[ Horvat @ 01.09.2010. 20:27 ] @
pa je l taj limited nalog limitira i mogucnosti cackanja u p.f. ili samo u win dir-u? ;)
[ combuster @ 01.09.2010. 20:44 ] @
Limitira ali izgleda postoje exception-i da te ne bi smarao za "safe" aplikacije. Neka me neko od iskusnih Windowsasa ispravi posto me zanima a nisam bas najbolje upucen...
[ Srđan Pavlović @ 01.09.2010. 20:46 ] @
Mene je do sada za svaki instalirani program Win7 obavestavao da zeli
da izadje na NET, i pita me da li da Allow ili Deny. E sad, ne znam da li
pita bas za svaki program.
[ X Files @ 01.09.2010. 20:51 ] @
Svi slucajevi misterioznog ekspresnog trosenja uplacene kolicine GB koje sam do sada video su se desili zahvaljujuci onome sto je opisao mmix - neki zaboravljeni torrent sadrzaj, u klijentu koji je stalno aktivan.

Mislim da 18 GB viska prevazlilazi i AdWare zalogaje.

Postoji li nekakav LOG uz FDM koji je ostao neobrisan nakon de/instalacije, mozda u njemu ima detalja?

[ mmix @ 01.09.2010. 20:53 ] @
U win7 je pf zasticen i ne moze se pisati i kreirati nista bez elevacije privilegija. Svi setupi traze access, sto im ljudi uglavnom i daju. :)

Mada ja i dalje zestoko sumnjam u pricu o virusu, od svih procesa nasao je bas FDM da zarazi i samo njega i da onda srce internet iz nekih volsebnih razloga.
[ Nedeljko @ 01.09.2010. 20:57 ] @
FDM je jedan od malobrojnih procesa na zelenoj firewall listi i ne radi se o 18 GB viška, jer ja potrošim višestruko manje od 15 GB.
[ pri3rak @ 01.09.2010. 20:58 ] @
Eh cudni su putevi gospodnji, ko bi rekao da ce FDM da inspirise Nedeljka da telekomu kupi jedan normalan laptop
[ Srđan Pavlović @ 01.09.2010. 21:28 ] @
joj, tuga, skoro 500 jura.. :(
[ Ivan Dimkovic @ 01.09.2010. 21:51 ] @
Ja sam vise puta bio odran od strane mobilnih operatera - ne na laptopu, ali na "pametnim" telefonima...

I zbog toga, kada god imam posla sa necim sto se naplacuje po kolicini itd... i te kako proveravam da je sve na mestu.

Sto se data konekcija tice koje se naplacuju na "kolicinu" - OBAVEZNO je imati neki merac protoka, osim ako ne zelite da vas operateri/provajderi odvoje od vaseg novca za besmislene stvari.

Znam da zvuci kao ono "posle bitke svako general" - ali to su stvari kojih se ja pridrzavam, a naucio sam ih na tezi nacin.

PC racunari su jos gori od "pametnih" telefona (za sada) - posto je kompleksnost ogromna, te broj komponenti koje mogu da trose mrezne resurse velik. Najgora stvar koju mozete da uradite je da verujete / da se oslanjate na "savest" autora softvera, te da pretpostavljate da su stvari "OK".

Stvari NISU ok - obicno bas kada ste sigurni da jesu ;-)
[ Nedeljko @ 01.09.2010. 22:02 ] @
Najzad i ti da napišeš nešto pametno na ovoj temi.

Izgleda da ću i ja neke stvari naučiti na taj teži način.
[ xtraya @ 01.09.2010. 22:30 ] @
Citat:
Sto se data konekcija tice koje se naplacuju na "kolicinu" - OBAVEZNO je imati neki merac protoka, osim ako ne zelite da vas operateri/provajderi odvoje od vaseg novca za besmislene stvari.


hihi , srpski mobitel operateri itekako peglaju roaming kolicinu :) ... 1 mega 10 evra ... iiidemooo :)
[ Ivan Dimkovic @ 01.09.2010. 22:42 ] @
IMHO, svako ko koristi DATA roaming i posle prvog puta (kada bi trebalo da utvrdi da to nije usluga koju treba koristiti) zasluzuje da bude odran do poslednje pare ;-)

Data roaming je usluga u kojoj jednostavno nema limita za operatere sto se cene tice... Jedino za EU operatere unutar EU sada postoje neki limiti ali je opet to skupa stvar... van tog izuzetka data roaming predstavlja zlatnu koku.
[ andrija.panic @ 01.09.2010. 22:45 ] @
Ja i moj kolega, ovakve slucajeve "misterioznog" downloada i ostalih gluposti, nazivamo lepo 8.(osmim) slojem OSI modela.
Dobro, znam da postoji zvanicno 7 slojeva, al' ovaj 8. je prica za sebe - kada god nesto ne radi, naravno, kriva je aplikacija, kriv je administrator, krive su meseceve mene i polarni vetrovi, ali korisnik NIKADA nije kriv - a korisnik je zapravo taj 8.sloj koji zadaje najvise problema ostalim, nizim slojevima

I naravno, od svega, "najkrivlji" je Windows, to bi sve na Linuxu ili nekokm drugom OS-u radilo bez problema

P.S. Nedeljko covece, odakle ti geniozna ideja da koristis besplatan antivirus (avira) - gde si video da postoji dobar, a besplatan antivirus...pa i ovi sto se placaju, ne zna se koji je gori od kog. ESET NOD32 - 25 evra godisnje ili kaspersky i sl. pa tek onda da spavas mirno, ili sto rece covek, Microsoft System Security Essentials (ako imas legalnu masinu) i cao... i nemoj da postujes ovakve stvari ovde, jer sto rece Dimkovic:

Citat:

- MTS Bezicni paket - 2500 din mesecno
- Free Download Manager - "dzabe" iliti FREEEEE (ali sa sitnim slovima)
- Dodatni racun zbog "sitnih slova": 51000 din

- Blam na ES-u: PRICELESS
[ mmix @ 01.09.2010. 23:00 ] @
Nisu samo srpski, sad kad sam bio u CG ukljucio sam data na kraju da bi skinuo novi QuickGPS paket i tih 600kb me je kod m:tel-a kostalo 500din. Iskreno nisam ocekivao da ce bas toliko da sibaju, da sam ostavio ukljucen data i koristio ga za mail kao ovde puko bi verovatno dvadesetak hiljada.
[ Srđan Pavlović @ 01.09.2010. 23:00 ] @
Pod kojim brojem rece da je korisnik - sloj?
[ andrija.panic @ 01.09.2010. 23:04 ] @
Bolje da ti ne odgovorim na to pitanje, jer znam sta ces da mi odgovoris :D Bio bi to neki od onih postera , tata, tata, i sl :D
[ Srđan Pavlović @ 01.09.2010. 23:05 ] @
busted

[ combuster @ 01.09.2010. 23:07 ] @
Pu sunce ti, mogao si da ga citiras i opalis kolega...
[ andrija.panic @ 01.09.2010. 23:07 ] @
hehehe, al stvarno je taj sloj trebalo uvesti, to je cudo
[ Impaler @ 02.09.2010. 07:21 ] @
takvima bi trebalo prodat nesto kao policu osiguranja na internet , ako to postoji ;-))

imao sam i ja 10gb limit i imam windoze, nije mi se to dogodilo nikad,
ali treba gledat one lampice na routeru kad si idle i provjeravat promet,
i bolje ne imat wireless router ako nije nuzan.


[Ovu poruku je menjao Impaler dana 02.09.2010. u 08:53 GMT+1]
[ X Files @ 02.09.2010. 07:45 ] @
Citat:
Izgleda da ću i ja neke stvari naučiti na taj teži način.

Svako "naučen" je već bio žrtva... džaba one poslovice "na tuđoj koži..." ;)

Nedavno sam uplatio izvesnu (dobru) količinu love na prepaid GSM karticu za mobilni Internet. Ono što sam zaboravio je - da pošaljem SMS odgovarajuće sadržine, da aktiviram paket po želji. Kako sam to ispustio, konekcija je direktno "jela" lovu s kartice po ceni koja je stvarno nepristojna. Kamo sreće da se uopšte ne može trošiti kredit van uplaćenog paketa...

Sreća u nesreći je što kod prepaida ne mogu da idem u minus, inače bi šteta bila još veća ;)
[ Nedeljko @ 02.09.2010. 09:10 ] @
Citat:
andrija.panic: P.S. Nedeljko covece, odakle ti geniozna ideja da koristis besplatan antivirus (avira) - gde si video da postoji dobar, a besplatan antivirus...pa i ovi sto se placaju, ne zna se koji je gori od kog.


Aha, to je ono "probaj onu drugu distribuciju".
[ andrija.panic @ 02.09.2010. 09:26 ] @
Jok, nego cist razum:

imas "industriju" koja je toliko razvijena da boli glava (virusi, spyware, adware, skidanje lozinki, sto cuda) i svi antivirus vendori naplacuju svoj softver debelo, a onda se nadje neka avira/avg free koju mozes da besplatno koristis...jbg nije ti ovo Linux svet (a i vecina antivirusa za Linux kosta npr. za file server i mail server, verovao ili ne).

Kao da odes sa glanc novim kolima na auto-pranje, jedna perionica naplacuje 500din, druga 600din, treca 1000din, a u cetvrtoj perionici rade dobri, dokoni ljudi, koji ce besplatno da operu tvoja, glanc nova, skupa, kola... i ti verujes da ih niko nece izgrebati ili ostetiti - priznaces da nema logike !

U get the point...
[ Goran Rakić @ 02.09.2010. 09:39 ] @
Pravi novac na AV tržištu se pravi na deployment i monitoring alatima za velike sisteme. Uopšte nije čudno da desktop varijanta bude besplatna. Ako je nešto skuplje, ne znači da je zbog toga i bolje.
[ pri3rak @ 02.09.2010. 09:41 ] @
Citat:
andrija.panic: Jok, nego cist razum:

imas "industriju" koja je toliko razvijena da boli glava (virusi, spyware, adware, skidanje lozinki, sto cuda) i svi antivirus vendori naplacuju svoj softver debelo, a onda se nadje neka avira/avg free koju mozes da besplatno koristis...jbg nije ti ovo Linux svet (a i vecina antivirusa za Linux kosta npr. za file server i mail server, verovao ili ne).

Kao da odes sa glanc novim kolima na auto-pranje, jedna perionica naplacuje 500din, druga 600din, treca 1000din, a u cetvrtoj perionici rade dobri, dokoni ljudi, koji ce besplatno da operu tvoja, glanc nova, skupa, kola... i ti verujes da ih niko nece izgrebati ili ostetiti - priznaces da nema logike !

U get the point...


I don't Uz free av resenje poslednjih 5,6 godina jedan jedini problem sa malware-om nisam imao ... Ipak je to mnogo vise PEBKAC
[ andrija.panic @ 02.09.2010. 09:43 ] @
Nisam ni rekao da ako je skuplje, onda je bolje (mada na zalost ovo jeste istinu u mnogim slucajevima).

Samo kazem da ne postoji normalan besplatan antovirus. U jednom internet centru sam video AVG Free i GOOOOOOOOMILU virusa, i tek kada je covek stavio NOD32 (slucajno je NOD bio izbor), tek su onda kompovi bili donekle sigurni.

Slazem se da se pare u AV industriji prave na velikim sistemima, al' uporedi ozbiljne igrace Kaspersky/NOD/Norton i sl. i nadji tamo negde besplatnu verziju - nemoj biti naivan...
[ maksvel @ 02.09.2010. 09:45 ] @
Citat:
priznaces da nema logike !

Hehe, čuj nema logike - pa šta misliš, da to što je program besplatan povlači da je loš???

Osnovna verzija Avire koja se plaća uopšte nije skupa - cena je upravo nag-screen kod ažuriranja besplatne verzije.
Koliko li sam samo puta pročitao/čuo da plaćeni AV nešto nije otkrio, a besplatni jeste itd. Tja...
[ Nedeljko @ 02.09.2010. 09:47 ] @
Citat:
andrija.panic: Kao da odes sa glanc novim kolima na auto-pranje, jedna perionica naplacuje 500din, druga 600din, treca 1000din, a u cetvrtoj perionici rade dobri, dokoni ljudi, koji ce besplatno da operu tvoja, glanc nova, skupa, kola... i ti verujes da ih niko nece izgrebati ili ostetiti - priznaces da nema logike !


A što bih verovao onim prvim trima perionicama? Zato što su mi uzeli pare? Pa, gde je tu logika?

Logike ima jedino da odem u perionicu koja garantuje da će me obeštetiti ako nešto zabrlja, tako da mogu da ih gonim na sudu u suprotnom.
[ pri3rak @ 02.09.2010. 09:51 ] @
Pa sad vidjao sam i racunare sa njima koji su unisteni.Mislim da je desktop end useru u pogledu kvaliteta zastite danas sasvim svejedno da li ce korisiti nod ili aviru, ako on sam ne zna sta radi ni jedan od ta dva mu nece pomoci ...
[ andrija.panic @ 02.09.2010. 09:59 ] @
Citat:
...ako on sam ne zna sta radi ni jedan od ta dva mu nece pomoci ...



svaka cast na konstataciji, to je taj famozni, 8. sloj
[ combuster @ 02.09.2010. 10:07 ] @
Evo pogledajte Andriju. Reko bi covek fin decko, informaticar... :) Ali on zaista veruje u to da bez para nema muzike, da je Windows i da su komercijalni programi bolji zato sto se placaju i da niko nije lud da razvija nesto besplatno a da moze da se poredi uopste sa komercijalnim resenjima. Dakle ako kosta onda je i kvalitetno jel ?

Vanserijski...
[ Nedeljko @ 02.09.2010. 10:12 ] @
Citat:
pri3rak: ako on sam ne zna sta radi ni jedan od ta dva mu nece pomoci ...


Citat:
andrija.panic: svaka cast na konstataciji


Sad protivrečiš onome što si malopre lupao. Sa ovom konstatacijom se i ja slažem. E, sad se dolazi do one čuvene "iziforjuz sistem za neupućene".
[ Impaler @ 02.09.2010. 10:17 ] @
avast anti-virus je bespaltan ali ima i avast internet security paket koji se naplacuje unutra su anti virus , firewal, emulacija i josh tko zna sto u tome je caka. (nije da ce te i to sve uvijek spasiti)
besplatni anti virus ti dođe nesto kao demo verzija. danas sve te anti virus firme nude veci set alata od obicnog anti virusa baziranog na signature detectionu.
[ andrija.panic @ 02.09.2010. 10:22 ] @
Combuster sine moj, pricam samo iz iskustva, nista drugo, tako mojne se prozivamo po windows/linux osnovama, to smo radili ranije, na nekom drugom topicu ;)

Nedeljko, perionice su bile metafora, poredjenje, nisam ocekivao da ces to ozbiljno da shvatis i da ih gonis po sudovima, hehe ;)

Kad hoces da kupis npr. neku elektroniku (hi-fi, ili sta god vec), 'oces to da odes da kupis kod kineza u blokovima, ili ces da odes u prodavnicu bele tehnike i da platis isti "SONY" muzicki stub 3 puta skuplje nego kod kineza... koliko para toliko muzike... pamet u glavu
[ andrija.panic @ 02.09.2010. 10:24 ] @
Vidis kako ti lepo Impaler kaze, znaci koliko para toliko muzike, prosto, ne moze biti prostije...
[ Nedeljko @ 02.09.2010. 10:30 ] @
Citat:
andrija.panic: Kad hoces da kupis npr. neku elektroniku (hi-fi, ili sta god vec), 'oces to da odes da kupis kod kineza u blokovima, ili ces da odes u prodavnicu bele tehnike i da platis isti "SONY" muzicki stub 3 puta skuplje nego kod kineza... koliko para toliko muzike... pamet u glavu


Kinezi isto mogu da napišu SONY, ali valjaju lažnjake (ja nisam uzeo aviru lažnjak), a glavna razlika je u tome što kad stub kupiš u radnji, dobiješ garanciju, koja je itekako validna na sudu ako neće da ti poprave pokvareni uređaj u garantnom roku.
[ andrija.panic @ 02.09.2010. 10:37 ] @
Uporedi Avira free edition sa placenom verzijom, uporedi AVG Free sa placenom verzijom, pa ce ti stvari biti jasne
[ mmix @ 02.09.2010. 10:39 ] @
Haha, a i brate poredis kineza sa sonijem kad ni jedan ni drugi ne valjaju. Prvi je krs, drugi je bloated i overpriced. Treba izabrati zen put i uzeti najbolje od oba sveta, nije sve sto je dzabe bezvezno niti je sve sto se placa super.
[ combuster @ 02.09.2010. 10:45 ] @
A jos vise me odusevljavaju informaticari koji prave analogije sa automobilima, belom tehnikom, muzickim instrumentima i tako to... U nedostatku argumenata (ili nedostatku znanja) oko konkretnog IT topica prave se analogije tipa fica i mercedes, kinezi i Sony i slicno :)

Koristim free software jace od deceniju i jadan ja uvek sam imao problema sa besplatnim resenjima jer su ne kvalitetna totalno, umesto da mlatnem crack sa nekakvih astalavista i budem baja sa 5K+ EUR vrednim software-om na masini. A da sam platio, mozda bi mi se karma pojacala i zaobisli bi me sigurnosni propusti i virusi i kojekakva gamad - AI je sadasnjost i virusi znaju ko je platio software a ko nije, jos ako im heuristika proradi tako da prepoznaju da sam MS zagrizenik, HAH - safe as in safe sex.

Jeste sex, platis i budes j....

/edit: Najgora alternativa je da ne platis i budes j....
[ Nedeljko @ 02.09.2010. 10:47 ] @
A da sam bio 100% na GNU/Linux-u i FOSS-u, ne bih imao problem koji imam.
[ Tyler Durden @ 02.09.2010. 10:50 ] @
@andrija.panic

a ako kesiras najskuplji moguci softver koji nadjes, jel to znaci da si uzeo najbolji? sta je sa onima koji manje kostaju, jesu oni s*****, ili su manje s*****.. ili kako vec ide ta gradacija i logika kod tebe?
[ combuster @ 02.09.2010. 10:50 ] @
Pa rekoh ti, i twitux bi ti pojeo bandwith vremenom (srce mi trenutno oko 10-15KBps) jer ne moze da se konektuje na twitter a ne ubija konekciju, desava se. Ali jedan pogled na conky i sve mi je bilo jasno, odmah, iz momenta. Kakvih sve gamadi ima na Windowsu istripujes se pa ne znas vise ni sta te kolje :)
[ andrija.panic @ 02.09.2010. 10:51 ] @
pametan zakljucak ;)
[ Nedeljko @ 02.09.2010. 10:55 ] @
Andrija, da li bi onda mogao da odgovoriš na pitanje iz naslova teme? Treba kupovati sve najskuplje i koliko to onda izađe da bi Windows korisnik bio miran?

Sa druge strane

Citat:
Nedeljko: da sam bio 100% na GNU/Linux-u i FOSS-u, ne bih imao problem koji imam.


Mislim, nije meni problem. 500 evrića je za mene sprdnja, samo kažem zbog drugih.
[ andrija.panic @ 02.09.2010. 11:05 ] @
Pa pazi, moze i free a moze i da se plati - tebi ni jedno ni drugo nije problem, vec nesto deseto, o cemu se pricalo na prethodnim stranicama...al' posto nemam adekvatno znanje (kako rece Combuster) , neka tebi lepo to Combuster objasni

Neupucenost korisnika i posecivanje cudnih sajtova i instaliranje cudnog softvera je izvor vecine problema - bio sam prisutan kada je jedan covek dobio email u kome je navodno dobio na Lutriji, i tenkre je predamnom hteo da zove ljude da podigne svoj novac - pokusao sam da mu objasnim sta je phishing i sl, al' covek tenkre, jedva sam ga ubedio da se ne glupira - i sta posle toga reci...

Nego jel neko od vas tamo radi, mislim zaposlen i sl., aman ljudi, posao ceka, nemojte tupiti po forumima
[ Tyler Durden @ 02.09.2010. 11:06 ] @
hahhahaahahahahhaa
kako se upecao momcic... sto se sad opet vadis... bolje bi ti bilo da si cutao i pravio se lud :D

a ovo je najjace
Citat:
Nego jel neko od vas tamo radi, mislim zaposlen i sl., aman ljudi, posao ceka, nemojte tupiti po forumima
[ maksvel @ 02.09.2010. 11:12 ] @
Citat:
Mislim, nije meni problem. 500 evrića je za mene sprdnja, samo kažem zbog drugih.

E pa, neću više da se igram. Tupimo ovde šta se dogodilo, žao ljudima troška, a ti tako. Pih!
[ andrija.panic @ 02.09.2010. 11:13 ] @
Tyler, ne znam kako te oci sluze, vidis da imam citavih 70-80 postova, nemam vremena da se bakcem ovde, nego mi simpaticno da uletim i napravim pometnju, isprovociram ljude poput Combustera, kad mislim da je zgodna prilika, pa zato i to pitanje
[ combuster @ 02.09.2010. 11:14 ] @
Brate, sav se tresem zbog tebe :) GDE SU MI PILULICE ??? :D
[ maksvel @ 02.09.2010. 11:16 ] @
combuster, je l' se tako razgovara sa ćaletom??? Kamo respect?? Eh, ovaj današnji FOSS podmladak...

Citat:
Combuster sine moj, pricam samo iz iskustva, nista drugo


[ combuster @ 02.09.2010. 11:20 ] @
Ma ne, to izmedju redova, kao da zamenim pelenu samom sebi i da ne kakim mnogo :) Jer cu ja da guram jooooos mnogo dok ne dodjem do istine i dok ne vidim svetlost koju je on video. You got that one alright :)
[ Tyler Durden @ 02.09.2010. 11:33 ] @
Citat:
nego mi simpaticno da uletim i napravim pometnju


Pravi si soumen, da ne kazem neka druga vrsta zabavljaca :)
Ponekad mi se ucini da linux/oss ekipa ovdje gubi teren, ali onda se pojave takvi kao ti i vrate balans u silu... :D
[ Markonio @ 02.09.2010. 11:53 ] @
Lično koristim besplatne antiviruse već godinama (poslednjih godina Aviru) i možda sam par puta imao
problema sa gamadi do te mere da sam morao da radim reinstalaciju.
Nedeljkov najveći problem jeste što se opustio mislivši da će mu legalan i apdejtovan Windows zameniti
opreznost. To čak nema veze ni sa izborom antivirusnog programa, već čisto sa lenjošću koja dolazi sa
godinama :-P
[ Horvat @ 02.09.2010. 12:27 ] @
nekad su postojali "vertu" telefoni, tada su bili najskuplji (cini mi se preko 1000e),da li to znaci da su bili najbolji? (po brzini,kvalitetu zvuka, jacini signala,bilo cemu) NE, sve to sto je vertu,a mozda i vise, imala je i nokia 3510, koja je kostala 10ostruko manje

tako da,prica, najskuplje je najbolje,ne pije vodu
isto kao sto ni najskuplji satovi ne moraju biti najbolji (najtacniji)

pa je tako slucaj i sa sw-om

nedeljko,windows tebi i dalje nije kriv, a to zasto je dozvolio upis u p.f. iako to u 7 nije dozvoljeno,ne bih znao, sigurno je neko morao da dopusti pisanje ;)
[ darkonsm @ 02.09.2010. 12:37 ] @
Za nekog sa umernim znanjem ne postoji razlika izmedju legalnog i nelegalnog softvera ili windowsa -apsolutno nema razlike
Razlika je samo u nacinu aktivacije a legalnost je pravna a ne tehnicka stvar i ne pruza nikakvu bezbednost.
Sad sto svi instaliraju razne pirate sa raznim glupostim i razne izmenjene windowse je druga prica.

Nedavno sam izvrsio kontrolu laptopa moje sestre koji radi od oktobra prosle god na kojoj je bio avast i win 7 firewall podesen manuelno uz firefox dodao sam joj par dodataka za blokiranje losih sajtova a sve programe sam joj ja instalirao
Koristi ga non stop i stalno je na mrezi .
Nista vredno pomena nisam nasao .
Stvar je jednostavna nemoj te instalirati bilo sta i nemojte ici bilo gde ili uzmite bar neki add-ons na browersu koji ce vas upozoriti i nemojte klikati svugde i nista vise -nista manje i nikad nece biti neke zaraze.
[ mele_bg @ 02.09.2010. 18:40 ] @
Ne verujem da se ovo ovoliko razvlači...

@Nedeljko

Nije kriv ni windows, ni linux; ni free ni krekovan software-kriva je tvoja nesmotrenost. I opet ponavljam-naslov teme je trebao biti "Koliko zapravo košta moja nepažnja".
OK-nisi očekivao da će biti toliki protok, OK-nisi ni jednom tokom meseca proverio koliki si protok do tada ostvario. E onda možeš da uradiš jedno-plati račun i to ti je škola. A pošto ti je, kao što si sam napisao, 500€ sprdnja onda ne vidim čemu ta drama i sav taj offtopic sa legalnim/nelegalnim softverom/os-om.
Cool je to-podeliti iskustvo da se neko drugi ne za*ebe, ali ako si već nameračen da tražiš krivca onda nemoj tražiti dalje od sebe.
Ustvari, evo predloga-kad ti je već 500€ sprdnja trebao si lepo ostaviti taj misteriozni virus (pošto se ne sećaš ni šta je zapravo problem, nego samo nagađaš) da ti svaki mesec pravi taj saobraćaj.

Sve najbolje...
[ Ivan Dimkovic @ 02.09.2010. 19:29 ] @
Citat:
Nedeljko
A da sam bio 100% na GNU/Linux-u i FOSS-u, ne bih imao problem koji imam.


Jeste, da... opste je poznato da svaki GNU softver sa sobom ima i merac koliko bajtova prenesu preko mreze, a ima i da se stavi limit....

Hahahaha ma idi molim te...

Lepo ti kazu ljudi - bio si nesmotren. To ces da platis.

Isto bi tako prosao pre ili kasnije i na Linuxu ako ne bi kontrolisao saobracaj preko merene veze.

Nema to blage veze ni sa Windows-om ni sa bilo kojim softverom. PC softver, besplatan ili ne, ne dolazi sa garancijama da ti nece potencijalno unistiti zivot - stavise, gotovo SVI dolaze sa onim cuvenim "No warranty, express or implied" recima u licencama.

Dakle, PEBKAC.
[ Nedeljko @ 02.09.2010. 19:49 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Jeste, da... opste je poznato da svaki GNU softver sa sobom ima i merac koliko bajtova prenesu preko mreze, a ima i da se stavi limit....


A šta će mi merač protoka? Nisam skidao DVD-ove, pa nabio 33GB. Napravio sam realan protok od npr. 3 GB, a onih 30 GB je fantomsko i nema veze sa mojom potrošnjom.

Sa GNU/Linux-om nema onih *ware budalaština i za to ti ne trebaju ni komercijalni ni besplatni antitrtmrtovi.
[ combuster @ 02.09.2010. 20:02 ] @
Windows = zilion malware-a
Linux = (gotovo da) nema malware-a

Izgleda da to gospodi smeta ovde najvise... Pa je onda il' si nesmotren, ili crackovao, ili market share...
[ mmix @ 02.09.2010. 20:23 ] @
Pa niko to nije ni poricao, ali treba biti svestan tih cinjenica. Ni ja ne idem na ebank preko windows OSa, imam login/pass/token access i idem preko linux livecd-a, isto tako dok sam svojevremeno imao pay-per-MB wireless link udarao sam limitere na download i kontrolisao potrosnju svaki dan (sto je smor nad smorovima zbog kojeg nikad vise u zivotu necu uzimati metered link). Nekako mi je bezvezno advokatisanje da je linux dobar zato sto nema malware kad to nije posledica kvalitetnijeg OSa vec malog market share-a, jbg, znas ono, ne mozes dobiti STD ako niko nece da ima S sa tobom
[ Nedeljko @ 02.09.2010. 20:45 ] @
Citat:
mmix: Pa niko to nije ni poricao


Ko bre nije poricao? Evo

Citat:
Ivan Dimkovic: Jeste, da... opste je poznato da svaki GNU softver sa sobom ima i merac koliko bajtova prenesu preko mreze, a ima i da se stavi limit....

Isto bi tako prosao pre ili kasnije i na Linuxu ako ne bi kontrolisao saobracaj preko merene veze.
[ Nedeljko @ 02.09.2010. 20:46 ] @
Citat:
mmix: udarao sam limitere na download i kontrolisao potrosnju svaki dan (sto je smor nad smorovima zbog kojeg nikad vise u zivotu necu uzimati metered link).


Ja sam se smora naivno "rešio" time što sam uzeo mnogo veću kvotu od one koja mi je potrebna.
[ Markonio @ 02.09.2010. 20:52 ] @
Nešto mi nije jasno. Da bi napravio protok od 30GB (koliko si napisao da je više van uobičajenog), bilo je potrebno da mesec dana 24 časa dnevno ta "fantomska" aplikacija troši protok od oko 100 kbps. A pretpostavljam da nisi koristio laptop 24h, već recimo 8h u toku dana. Tada se dobija protok 300 kbps, što je nemoguće da nisi primetio.
Koliko je zaokruživanje na tom paketu, na 100 kb?
[ combuster @ 02.09.2010. 20:54 ] @
Citat:
mmix: Nekako mi je bezvezno advokatisanje da je linux dobar zato sto nema malware kad to nije posledica kvalitetnijeg OSa vec malog market share-a, jbg, znas ono, ne mozes dobiti STD ako niko nece da ima S sa tobom ;)


Ne znam ja cega je posledica, niti me to interesuje, Linux nema malware :) Cak i pored toga sto si na skroz suprotnom kraju skale u odnosu na domacice, online banking furas preko Linuxa (just to be on the safe side). Tako da vrlo dobro znas o cemu pricam ;-)

A srecan sam sto necu biti j**** pa makar trpeo izolaciju u IT drustvu :)

I nije bitno da li je zakacio malware preko FDM-a ili neceg treceg, bitno je da je zakacio i ne samo on nego jos gomila ljudi koje znam i na gomili masina koje sam servisirao sam nalazio svakakvu gamad. Istina, mali market share, jos mi niko nije doneo masinu sa Linuxom (makar ne dok sam radio kao serviser).

Meni je bezvezno advokatisanje tipa, nakacio malware - sam si kriv - nema to veze sa Windows-om. Ja cim vidim vuln za Linux odmah popljujem ovde odgovorne i kazem kako i u cemu je bila greska - onako iskreno, ne umanjujuci krivicu niciju, cisto da znaju ljudi kako i zbog cega - da se ne bi zeznuli. Fora je u tome sto sve sto izadje na videlo, evo ga na advocacy-ju vezano za Linux, dakle ima jedno 5-10 slucajeva od kako cuketam ovde, za Windows bih otvorio jedno 500000 postova kada bih pratio svaki :)

/edit: I ajd mi recite jos da zbog malog market share-a tih 500000 vuln-ova vezano za Linux postoji ali ih niko ne ferma ni 2% :)
[ mmix @ 02.09.2010. 20:55 ] @
Pazi ovako, ne znam koja je gornja granica za brzinu mt:s interneta ali ako je 7.2mbps to ti je 0.9Mb/s, za 24 sata to cudo moze da pocuze 77GB i da te ojadi za 1200 evra, ako si nesmotren za mesec dana moze da te kosta kao omanji stan. Margina od 12GB je u tim okolnostima "debela" kao jedna stranica u zlocinu i kazni.
[ Goran Rakić @ 02.09.2010. 21:16 ] @
A da ti od provajdera nakon što platiš račun tražiš log dnevne potrošnje sa IP adresama i tako to? Postoji li ova opcija, ili si ugovorom prihvatio da oni mere potrošnju bez kontrole?
[ Ivan Dimkovic @ 02.09.2010. 21:40 ] @
Citat:
Nedeljko
Sa GNU/Linux-om nema onih *ware budalaština i za to ti ne trebaju ni komercijalni ni besplatni antitrtmrtovi.


Ne trebaju ti ni besplatni ni komercijalni antitrtmrtovi na Windowsu ako imas 2 grama IT mozga.

Ti si fasovao malware?

Brate mili... kako si to izveo? Ja znam samo 2 nacina da se fasuje malware na iole modernom Windowsu, ono mladjem od 5 godina... i oba ukljucuju korisnika koji skida kojekakve gluposti od nekakvih anonimusa. Svako ko sebe smatra iole IT pismenim bi trebao da bude imun na takve stvari.

Tacno, tih gluposti nema na Linuxu - i ako nisi u stanju da se kontrolises, Linux je trenutno bolje resenje za tebe kao i za bilo koga drugog ko pati od nezasite potrebe da trpa kojesta na svoj racunar.

Dok se ni tamo ne prikupi masa "korisnika"... eno na Androidu se vec desila, pa su malware autori krenuli da eksploatisu i tu platformu.

Dok je curana bice i podvarka.
[ cheetah @ 02.09.2010. 22:01 ] @
Skidam kapu i za podvarak i za ono sa blamiranjem PRICELESS.
[ combuster @ 02.09.2010. 22:45 ] @
Citat:

Svako ko sebe smatra iole IT pismenim bi trebao da bude imun na takve stvari.


Sto li postoje antivirusi onda ? Malware bytes i sta li vec ne, neki Ccleaneri... Sto ne ostadose na verzijama za XP kad vec na Visti i W7 nisu potrebni ? Sakupljaju samo pare, djubrad jedna pokvarena...
[ Goran Rakić @ 02.09.2010. 22:48 ] @
Mislim da si zapravo u pravu. Makar što sam imao priliku da vidim, kada OpenOffice.org deinstaliraju nekim third-party softverom, brišu ključeve po registru i uklanjaju dll-ove, pa se čude što posle ne mogu da ga vrate na računar. A najgori su nestručni "administratori" koji ni sopstveni računar ne bi mogli da održavaju, a znaju kako da "nabave" OpenOffice.org sa ruskih torenata ili sa sajtova koji sms-om naplaćuju preuzimanje i "instaliraju" ga najčudnijim mogućim procedurama.
[ Ivan Dimkovic @ 02.09.2010. 22:53 ] @
Citat:
combuster
Sto li postoje antivirusi onda ? Malware bytes i sta li vec ne, neki Ccleaneri... Sto ne ostadose na verzijama za XP kad vec na Visti i W7 nisu potrebni ? Sakupljaju samo pare, djubrad jedna pokvarena...


Ne pricaj kojesta.

Antivirusi postoje za ljude koji nisu dovoljno IT pismeni* i ne umeju da razumeju koncepciju sigurnosti i da primene osnovne mere kako da tu sigurnost obezbede - citaj, pozamasan deo populacije, ali u koje se ne ubraja dobar deo ljudi koji ovde postuju. Naravno da je takvim ljudima cesto potrebna zastita od "njih samih".

A posto ovde pricamo sa IT pismenim ljudima, fasovanje virusa je jednostavno najobicniji nemar i nesto sto je blam.

To ti je isto kao kada bi inzenjer elektrotehnike gurnuo prst u utikac, i posle dosao da kuka na to sto utikac ima rupe... blam bre, nista drugo.

--

* Antivirusi se, takodje, stavljaju tamo i gde ima IT pismenih ljudi ali se zeli spreciti eventualna sabotaza ili neciji nemar koji bi kompromitovali sigurnost veceg entiteta. Citaj: korporativne sredine. Ali to je potpuno van ove teme.
[ cheetah @ 02.09.2010. 23:02 ] @
Dimkovicu, ne bih se slozio sa tobom da je dobar deo populacije koji ovde postuje IT pismen, evo ima nekih izuzetaka ocigledno

EDIT X Files : Uklonjen nepotreban (flame) komentar. Hvala na razumenavnju.

Rakicu, a sto bi neko normalan skidao OpenOffice sa ruskih sajtova, umesto sa zvanicnog ???







[Ovu poruku je menjao X Files dana 03.09.2010. u 07:10 GMT+1]
[ combuster @ 02.09.2010. 23:07 ] @
Jbm li ga ne koristim Windows pa ne bih znao, vidjam ja haoticne situacije uglavnom i sa XP/Vista/W7, sad kako su ga fasovali nemam pojma. Jes' da uglavnom ti sto su me zvali (citaj 99%) su daleko od strucnjaka i mnogo blize domacicama i to su antiviruse imali instalirane i kojekakva cuda (mada cim im pogledas u system tray a on do start menija sve ti jasno).

Sa XP-om sam ja jednom zakacio virus i to je istina bio moj nemar, kliknuo sam na link iz msn-a koji sam dobio od drugarice koja je imala obicaj tako neki put da posalje link neki blesav (samo sto je ovo bio bot :)).

Al' je Nedeljko u pravu, na Linuxu mogu da klikcem do nakosutra :) I svi mi mozemo da pogresimo ponekad, dogadja se, samo sto te izgleda mi svaka greska kosta debelo (povrh one za licencu koju si platio posteno).

Tako da u tehnikalije oko toga kako zapatiti virus na W7 ne bih ulazio, stvarno se ne osecam sigurno na tom terenu ;-)

@Goran

Jes, onaj sajt kad sam video za open office i kljuc za arhivu koju dobijes kada posaljes SMS - stres'o sam se. Mislim ko bi odande uopste i pomislio da skida OO i jos salje kojekakve SMS-ove...

/edit:

Oce li neko da ukloni ovog spamera odavde ? :D
[ Goran Rakić @ 02.09.2010. 23:16 ] @
Zašto sa "ruskih", voleo bih i ja da znam, ušlo im u naviku valjda. A navike, teško se menjaju. Ivane, samo da znaš za malo dvocifrena je cifra onih koji su stigli da se jave i traže da im pošaljem sms kod, sa sve potpisom neke firmice, javnog preduzeća, i sl.
[ Ivan Dimkovic @ 02.09.2010. 23:22 ] @
Citat:
combuster
Al' je Nedeljko u pravu, na Linuxu mogu da klikcem do nakosutra :) I svi mi mozemo da pogresimo ponekad, dogadja se, samo sto te izgleda mi svaka greska kosta debelo (povrh one za licencu koju si platio posteno).


Ako je odabir OS-a takav gde sme "da se klikce do nakosutra", onda definitivno - Linux > Windows.

Mada ima boljih solucija i od Linuxa tu... sto opskurnije, sanse da naletis na malware su manje.
[ andrija.panic @ 02.09.2010. 23:23 ] @
Kazes navike, hm... potpuno se slazem, zato je Dragance i navukao... sta god da je navukao...nije mu kriv M$, nego on sam, no dobro, valjda je to do sada skontao... covek se uci dok je ziv
[ cheetah @ 02.09.2010. 23:32 ] @
ja cenim da covek treba koristi wget, bez KDE/GNOME čuda, tu će jos teže da nabasa na neki malware
[ MilanTarot @ 03.09.2010. 02:21 ] @
I sta ste zakljucili, koliko zapravo kostaju prozori?
[ maksvel @ 03.09.2010. 07:17 ] @
Cena je inividualna.
[ Impaler @ 03.09.2010. 07:26 ] @
ne vjerujem da bi ga i linuxi spasili, ovo mi lici na slucaj da mu se neko okacio na wireless i posrkao mu promet.
(sad bi kao trebali reci da su linuxi krivi ako je na wireless router na linuxu?)
[ mele_bg @ 03.09.2010. 07:37 ] @
@Impaler

Meni ovo tvoje liči na slučaj kad neko ne pročita temu od početka a nađe za shodno da ostavi komentar...
[ Impaler @ 03.09.2010. 07:42 ] @
procitao sam temu,
nedjeljko je rekao sto on misli da mu se dogodilo, ja smatram da je to netocno.
virus koji se kaci na FDM ? kako se zove taj virus? posalji fdm exe na virustotal ili meni posalji pa cemo vidjet
[ mele_bg @ 03.09.2010. 07:55 ] @
Slažem se. Samo to wireless se odnosi na mobilni wireless (usb stick), a ne na wifi wireless.
U svakom slučaju-zamisli taj famozni virus- da za par sati dnevno što je nakačen napravi saobraćaj od ~500 mega. Ma to je sigurno neko iz MTS-a napravio, da prave profit od njega, nema druge!
[ pri3rak @ 03.09.2010. 08:22 ] @
Citat:
Impaler: procitao sam temu,
nedjeljko je rekao sto on misli da mu se dogodilo, ja smatram da je to netocno.
virus koji se kaci na FDM ? kako se zove taj virus? posalji fdm exe na virustotal ili meni posalji pa cemo vidjet


E pa taj je imao neku mocnu opremu kada mu se nakacio na hsdpa usb stick
[ Impaler @ 03.09.2010. 08:46 ] @
oops sorry, nisam to skuzio
to bi vec bilo malo nategnuta fake AP man in the middle neka schema :-)

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 03.09.2010. u 09:59 GMT+1]
[ Nedeljko @ 03.09.2010. 10:11 ] @
Ivane, što se IT pismenosti tiče, nauči prvo šta su fiberi. Eto, ja za preko 10 godina upotrebe PC-ja do sada nisam pretrpeo ništa značajno od malware-a, ali eto.

Citat:
Impaler: ne vjerujem da bi ga i linuxi spasili, ovo mi lici na slucaj da mu se neko okacio na wireless i posrkao mu promet.


A kako to da je gašenjem FDM-a protok momentalno pao na nulu i da je isti posle reinstalacije radio potpuno normalno?
[ Nedeljko @ 03.09.2010. 10:17 ] @
Za recimo 11 godina upotrebe PC-ja, bar 10 godina nisam koristio nikakav antitrtmrt na Windows-u, pa nije bilo problema. AV sam odskora počeo da instaliram reda radi.

Dakle, sw preuzimam sa zvaničnih sajtova, ne instaliram adware, ne klikćem po glupostima, ali, eto.
[ mmix @ 03.09.2010. 10:25 ] @
Pa dao sam ti vec opciju ali je nisi opovrgao ni potvrdio. Da li si skidao torrent pomocu FDMa? FDM nema auto-stop seeding opciju, seedovace do beskonaacnosti (ili dok ne ugasis proces ili dok ne reinstaliras FDM)
[ Marko Medojević @ 03.09.2010. 11:16 ] @
Ja stvarno ne razumem smisao ove teme.
Isto kao kada bi plinsku bocu stavio na uključenu ringlu tako da dođe do eksplozije u kuhinji. Pa na kraju pitaš koliko zapravo košta ova plinska boca? Da li je tu uključena cena krečenja kuhinje, uništenog šporeta i sl.

Šta je Microsoft kriv što je neko instalirao malware na svoj računar. Čak te UAC uvek upozorava kada se pokuša instalirati nešto sa tvojim znanjem ili bez. Koliko će ti biti siguran sistem to zavisi od tvoje politike korišćenja (limited korisnički nalozi, instalacija softvera, zaštita...)
[ Nedeljko @ 03.09.2010. 11:21 ] @
Citat:
Marko Medojević: Ja stvarno ne razumem smisao ove teme.
Isto kao kada bi plinsku bocu stavio na uključenu ringlu tako da dođe do eksplozije u kuhinji. Pa na kraju pitaš koliko zapravo košta ova plinska boca? Da li je tu uključena cena krečenja kuhinje, uništenog šporeta i sl.

Šta je Microsoft kriv što je neko instalirao malware na svoj računar. Čak te UAC uvek upozorava kada se pokuša instalirati nešto sa tvojim znanjem ili bez. Koliko će ti biti siguran sistem to zavisi od tvoje politike korišćenja (limited korisnički nalozi, instalacija softvera, zaštita...)


Ko je bre ostavio plinsku bocu na ringlu? Dobro znam kada klikćem na dozvolu da se nešto pokrene šta se pokreće i šta radim.
[ cheetah @ 03.09.2010. 11:21 ] @
...ili ti drugacije receno, od gluposti korisnika...


eh, zivote lutalico
[ Marko_L @ 03.09.2010. 11:49 ] @
@Nedeljko
Da li si sa sigurnošću ustanovio šta ti je napravilo protok ili i dalje samo nagađaš ? Ako je ovo drugo, kako onda možeš reći da je kriv Windows i kako uopšte možeš znati da je u pitanju neki virus ili adware ? Možda nisi primetio, ali većina programa danas, pogotovo tih besplatnih, često petlja po netu, šalje anonimne statistike, proverava da li je izašla nova verzija svakih 5 minuta i slično. Jednostavno se predpostavlja da danas skoro svako ima flat broadband i da mu to neće biti problem. Pa i taj FDM, nekada je to bilo malo parče softvera čiji je jedini zadatak da što pre skine fajl koji si mu zadao, a danas već može da se svrsta u klasu bloatware-a, pošto nema šta nema, podršku za raznorazne protokole, između ostalog i torente, zatim razne comunity feature... sve to može da vuče protok. Recimo, ako si mu namestio da bude default klijent za torente, čim downloaduješ torent fajl, on krene da vuče i seeduje šta god da je u tom torent fajlu i nastavlja da seeduje sve dok ga ti ručno ne isključiš. Znači, da li si siguran da nisi skinuo neki torent fajl sa namerom da ga kasnije downloaduješ kad budeš bio na flat konekciji, a FDM krenuo da ga skida i seeduje kao blesav ? Ima tu još takvih kombinacija. I to nema veze sa Windowsom, već isključivo sa time što korisnici ne čitaju uputstva programa koji koriste, u fazonu "Ma meni treba samo ove dve tri opcije", ne znajući da ostale opcije koje mu ne trebaju mogu da vuku protok bez znanja korisnika i slično, a to se često može pročitati u samom help fajlu programa. Takođe, neko ko nije na flat konekciji, uvek bi trebalo da koristi neki monitoring softver, upravo da bi na vreme mogao da primeti ovakve stvari.
[ Nedeljko @ 03.09.2010. 11:53 ] @
Da, zaključimo temu.

Scenario je izmišljen, mada mi ga je mmix pokvario, jer je našao smisleno objašnjenje za njega.

Aman, ljudi, zar bih bio ovako opušten da moram da istresem 500 evra bezveze? Zar stvarno verujete da 500 evra izvlačim svaki dan iz gluteusa maximusa (veliki mišić, koji se nalazi na stražnjem deliu tela)?
[ combuster @ 03.09.2010. 11:55 ] @
Citat:
cheetah: ...ili ti drugacije receno, od gluposti korisnika...


eh, zivote lutalico ;)


Andrija, isqliraj :) Ili kolega :)

Nedeljko, reci ljudima da li si imao torrent aktivan. To bi znao zasigurno, nisi lood. Da li si leech/seed-ovao nesto, da li si imao zaglupljen neki download ili slicno! Ako nisi, onda je ili bug u programu (koji je bio trigger-ovan odredjenim specificnim okolnostima) ili malware. Ako ti je jeo protok iz vise pokrenutih instanci onda je verovatno malware.

I ja ne znam sta se cudite toliko. Uvek je bilo tih sr*** po windows-u, za vreme dial-up konekcije bili su dialeri, gde ne bi ni primetio da ti umesto ISP-a zove Singapur. Sada se te iste gluposti prilagodjavaju vremenu.
[ pri3rak @ 03.09.2010. 11:58 ] @
Nedeljko care, sad si usao u troll hall of fame na elit-u
[ Nedeljko @ 03.09.2010. 11:59 ] @
Ma, koje konekcije, imam normalan račun. Ovo je 150-ta poruka na ovoj temi.
[ mmix @ 03.09.2010. 12:08 ] @
Citat:
Nedeljko: Scenario je izmišljen, mada mi ga je mmix pokvario, jer je našao smisleno objašnjenje za njega.


Molim i drugi put
[ cheetah @ 03.09.2010. 12:20 ] @
Nedeljko, pa ti si legenda.

Ili si se dovoljno izblamirao, pa sad tvrdis da si izmislio temu, ili si linux troll koji voli da napusava Windows ili si jako dokon u zivotu (nemas zenu/decu/prijatelje/posao/obaveze) pa pises gluposti ovde po forumu.

Ajd da si sa nekim realnim razlogom krenuo pljuvanje po windowsu/linuxu, pa da te covek razume, ovako samo mlatis praznu slamu... ajd daj neki argumentovani pljuc, pa da se raspravljamo oko toga
[ Nedeljko @ 03.09.2010. 12:26 ] @
Što bih se izblamirao. Da ne bi mmix-a... svi ostali ste samo lupali. Dobro, de mislim prvenstveno na tebe i Ivana.
[ combuster @ 03.09.2010. 12:39 ] @
Citat:

svi ostali ste samo lupali


Ako je istina to sto pricas onda je lupanje pocelo sa prvim postom u temi :D
[ cheetah @ 03.09.2010. 12:45 ] @
Nedeljko, pokrij se... i sledeci put pre nego sto se izblamiras, prvo ukljuci mozak, pa onda postuj na forumu.

Bolje, ako se u nesto razumes, postuj neke poucne teme, nesto objasni, npr kako radi motokultivator i sl
[ Nedeljko @ 03.09.2010. 13:00 ] @
Citat:
combuster: Ako je istina to sto pricas onda je lupanje pocelo sa prvim postom u temi :D


Nisam mislio na tebe.
[ combuster @ 03.09.2010. 13:02 ] @
Slusaj, meni je troll-ova stvarno dosta. Nedeljko za razliku od tebe otkida i matematiku a i covek je programer, dok si ti - za sada - dok ne zadobijes odredjenu vrstu postovanja na ovom forumu kroz kvalitet postova samo troll.

Kada vidim trolla da ima jedno 3 poruke na ovom forumu, i da je u svakoj samo sirio flejm (i to bezuspesno rekao bih) samo mogu da odradim jedan ROFL. Pa ni to, cak nisi ni smesan :)

Bolje ti je da sednes na taj motokultivator i vratis se odakle si dosao.

Zato:
Citat:
cheetah: Cheetah, pokrij se... i sledeci put pre nego sto se izblamiras, prvo ukljuci mozak, pa onda postuj na forumu.

Bolje, ako se u nesto razumes, postuj neke poucne teme, nesto objasni, npr kako radi motokultivator i sl ;)


/edit: @Nedeljko

Znam da nisi mislio na mene, samo ne gotivim takvu vrstu posalica :) Opet mi je advocacy nekako vise za ucenje nego za zezanciju :) A potpuno te razumem u slucaju da si prs'o na komentare...
[ Srđan Pavlović @ 03.09.2010. 13:09 ] @
Dzaba Nedeljko, trebace ti malo vise da nas uveris da nisi puk'o 500 evra sad

Recimo... skenirani racuni za poslednja 2 meseca
[ Nedeljko @ 03.09.2010. 13:11 ] @
Ma, de prso, zezam se ko lud.
[ Srđan Pavlović @ 03.09.2010. 13:53 ] @
Ok, vreme je za moderaciju / lock... sta god.
[ Nedeljko @ 03.09.2010. 13:56 ] @
Čekaj, šta je tu čudno, pa i FreeBSD ponekad dozvoljava admin privilegije kad ne bi trebalo. Evo linka.

http://www.elitesecurity.org/p2392557
[ Zoran Milovanovic @ 03.09.2010. 14:11 ] @
Citat:
combuster: Slusaj, meni je troll-ova stvarno dosta. Nedeljko za razliku od tebe otkida i matematiku a i covek je programer, dok si ti - za sada - dok ne zadobijes odredjenu vrstu postovanja na ovom forumu kroz kvalitet postova samo troll.

Kada vidim trolla da ima jedno 3 poruke na ovom forumu, i da je u svakoj samo sirio flejm (i to bezuspesno rekao bih) samo mogu da odradim jedan ROFL. Pa ni to, cak nisi ni smesan :)

Bolje ti je da sednes na taj motokultivator i vratis se odakle si dosao.


+1


BTW. Nedeljko i ostali, hvala vam na dobrom zezanju ;-)
[ combuster @ 03.09.2010. 14:16 ] @
Ahahaha, jes' Nedeljko secam se :D Thnx 4 that btw...
[ mmix @ 03.09.2010. 14:21 ] @
Ya, the jig is up, ovde nema sta vise da se kaze sem da se uvredjeni ventuju.