[ Srđan Pavlović @ 05.09.2010. 10:46 ] @
Na ES-u od skora imamo uveden novi sistem za oznacavanje poruka od strane ES korisnika kao

1. Koristan / Kvalitetan Post
2. Beskoristan / Nekvalitetan Post

(palac gore, palac dole u donjem desnom uglu tudjeg posta),

pa me zanima sta mislite o sledecoj ideji, kada vec imamo uveden taj "feature":

Kao sto na naslovnoj strani ima lista poslednjih... poruka, top tema u ... periodu, itd,
isto tako da imamo jednu listu tema gde se zbirno nalaze najkvalitetniji postovi, i da teme
budu sortirane od onih sa najkvalitetnijim postovima - ka onima gde je najvise postova koje
su korisnici oznacili kao beskorisne / nekvalitetne?

E sad - moze se desiti da jedna tema ima jedan post za 20 pluseva, a da druga tema ima
21 post sa po jednim plusem za svaki posebno. Tu se sad postavlja pitanje koja TEMA je
kvalitetnija, i kako rangirati te dve teme?

Eto, predlog, mislim da bi bilo zanimljivo to uvesti, ako nema gde da stane na pocetnu ES
stranu cela lista (isto kao ove TOP 30 dana, itd), onda samo gore levo kao link:

"Lista tema sa najkvalitetnijim postovima po ocenama korisnika"

Sta mislite?

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 05.09.2010. u 12:59 GMT+1]
[ Milos911 @ 05.09.2010. 10:58 ] @
Citat:
Na ES-u od skora imamo uveden novi sistem za oznacavanje poruka od strane ES korisnika i ES moderatora kao

1. Kvalitetan post
2. Nekvalitetan post

Malo je glup sistem ocenjivanja al ajde :)
Inace svidja mi se ideja, tako ce biti mnogo lakse doci do najkvalitetnijih tema/postova na forumu.
[ Srđan Pavlović @ 05.09.2010. 11:01 ] @
@ pod ES korisnicima podrazumevam sve - admine, SM-e, moderatore - sve koji ucestvuju u diskusijama.

Posto mi se cini da je TOP 24 sata nekako najmanje potrebno, mozda da se ostavi TOP 7 dana i TOP 30 dana (jer to vec nesto govori),
a da se umesto top "1 dan" stavi lista koju sam predlozio, ovako nesto:



Znaci recimo ta i ta tema ima najvise pluseva, a najmanje minusa, i ide prva, posle nje sledeca.. itd.

Nesto kao komentari na clanke na B92 :)

Zasto mislis da je glup sistem ocenjivanja? Pa i ja kao moderator imam pravo na samo jedan
glas za neki post - kao i admin, kao i super-moderator... zasto svako ne bi imao pravo glasa?

(mozes ti da klikces milion puta - ali racuna ti se samo onaj zadnji klik za "dobar" ili "los" post, sa tvog naloga)

I da, da bi se videli rezultati glasanja za poruke, potrebno je da prodje 24 sata cini mi se, da se osvezi ES cache.

Kad je vec uveden ovaj sistem ocenjivanja kvaliteta pisanja, da ga bar sto bolje iskoristimo.
[ srdjee @ 05.09.2010. 11:40 ] @
Mislio je glupo zato sto samo moderatori mogu oceniti post kao nekoristan
[ Horvat I @ 05.09.2010. 11:49 ] @
Citat:
Srđan Pavlović

(mozes ti da klikces milion puta - ali racuna ti se samo onaj zadnji klik za "dobar" ili "los" post, sa tvog naloga)

I da, da bi se videli rezultati glasanja za poruke, potrebno je da prodje 24 sata cini mi se, da se osvezi ES cache.

Kad je vec uveden ovaj sistem ocenjivanja kvaliteta pisanja, da ga bar sto bolje iskoristimo.

Vidi se da si moderator.
Otvori nov nalog i uloguj se kao obican korisnik pa probaj glasati.
Dosada najgluplja i bespotrebnija opcija ovog foruma!
[ Srđan Pavlović @ 05.09.2010. 11:53 ] @
Moguce, ne znam tacno sad ko sta moze, a ko sta ne moze - ovo je u test fazi jos,
pa mislim da Gojko jos nije omogucio full-features koji su planirani, mada mozda je
tako i zamisljeno kako je sada, i nece se menjati sistem.

Uglavnom cak i da je tako - moderatori su samo mali deo od preko 250 hiljada korisnika, tako da ne vidim neki preterani problem u tome.

Korisnik ima opciju (ako je tako) da oznaci post koji je kvalitetan, sto je sasvim dovoljno za sortiranje, a i sortiranje bi se
prvo moglo vrsiti po kriterijumu kvaliteta, a tek onda po kriterijumu nekvaliteta, koji je tek drugi kriterijum za sortiranje, ili
cak ne mora ni da bude, moze samo po broju kvalitetnih oznacenih odgovora, kumulativno u jednoj temi.

Moderatorski tim ima i drugu opciju, kako bi negde dobili sliku o nekome ciji su postovi u najvecem broju slucajeva nekvalitetni ili cisti "troll".

Ne znam da li ce Gojko menjati ovo kako je sada, ali bez obzira na to meni bi bilo interesantno da postoji neka takva lista - vise nego TOP u 24 dana, recimo.

Citat:
Dosada najgluplja i bespotrebnija opcija ovog foruma!


OK, mozda postoji bojazan da ce se profilisati oni koji pisu kvalitetno za razliku od ovih drugih, ali valjda nam
je svima u cilju da se na forumu pise kvalitetno, zar ne? ;)

Ako ne moze korisnik da oznaci "PalacDole", zanemarite glasanje iz prvog posta, samo napisite svoje
misljenje. Nisam znao da je za sada tako (i da li ce ostati), izvinjavam se - editovao sam deo sa glasanjem.
[ Horvat I @ 05.09.2010. 12:33 ] @
Srdjane sa tvojim izvinjenjem a i sa mojim opcija nece postati kvalitetna.
Po ovom postu se setih sta bi sa clanom robert63?
Da ga niste banovali? Vec ~ 2 meseca ga nema u temama.
[ Srđan Pavlović @ 05.09.2010. 12:53 ] @
Odluke o banovanju clanova donose administratori, tako da za taj off-topic pitaj nekog od njih ;)
[ Horvat @ 05.09.2010. 21:41 ] @
pa zar i nije receno da ce opciju prst dole imati samo murderatori?
tako da se time odmah ponistava ovaj predlog

a s druge strane, ko ima volje da prolazi kroz prastare (a kvalitetne) teme i da daje palceve gore?
[ Srđan Pavlović @ 06.09.2010. 10:18 ] @
Citat:
Horvat: pa zar i nije receno da ce opciju prst dole imati samo murderatori?
tako da se time odmah ponistava ovaj predlog

a s druge strane, ko ima volje da prolazi kroz prastare (a kvalitetne) teme i da daje palceve gore?


Zasto se ponistava predlog - teme se mogu sortirati samo po pozitivnom kriterijumu.

A sto se ovog drugog tice, nisam ni mislio da ce clanovi sad da krenu i lupaju palceve retrogradno,
vec (kada je vec uvedeno vrednovanje poruka), da se to iskoristi za ubuduce da se izdovije teme za
koje clanovi smatraju da su kvalitetnije.

Kako god, jos nisam cuo neki argument protiv ovoga a da ima smisla, a i dalje mi se cini da se ove
opcije mogu plasiti samo oni koji se vec boje za kvalitet svojih postova.
[ srdjee @ 06.09.2010. 11:27 ] @
Pa po meni ako vec postoji ocenjivanje nije problem par linija koda da se napravi i to sortiranje te ga onda moze koristiti onaj ko zeli.
S druge strane, neki forumi/podforumi su citaniji od drugih i u njima ucestvuje veci broj korisnika, sto znaci da ce u topu biti recimo teme iz oblasti/foruma koje mene neinteresuju tako da nemam bas koristi od toga.

U neku ruku vise bi mi znacio rejting uz korisnika, mada se vec zna ko, kako i sta pise od "starijih" korisnika, dakle vise zbog novih.

Usput meni ocenjivanje ne radi nesto, kliknem i napise fala..., ali kao da ne registruje, ostane isti broj nakon refresh-a ili mozda ipak treba neko vreme?
[ Srđan Pavlović @ 06.09.2010. 11:37 ] @
Treba vreme, 24h, mozda i vise (da se osvezi cache).
[ Horvat @ 06.09.2010. 15:32 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Zasto se ponistava predlog - teme se mogu sortirati samo po pozitivnom kriterijumu.

to samo pokazuje koje teme su citanije
ono sta ako se pojavi neka korisna tema u podforumu "portable players" ako se tamo pojavi svakih 5 dana nova poruka, a broj citanja retko kada prelazi 100tku

to bi dovelo do toga da bi madzone,advocacy i slicni forumu za "siroke mase" bili uvek u topu,a da bi strucnije teme (koje su usko vezane za npr. samo jedan vid programiranja) uvek bile iza tih tema po broju palceva (pogotovo ako je neki slabije korisceni jezik,odnosno posecen podforum - npr. "kernel i os programiranje")

ideja kao ideja je ok, samo kazem, opet bi izvisile teme iz "malih podforuma" koje nikako ne moraju biti lose (pogledaj samo koje teme imaju najvise odgovora u kojim podforumima su, otprilike isti podforumi,tj teme iz njih, bi bile na naslovnici kada bi se palcevima dobijala popularnost teme
[ Shadowed @ 06.09.2010. 21:06 ] @
Bile bi u top-u samo onima koji to hoce.

OK predlog.
[ Goran Rakić @ 06.09.2010. 21:13 ] @
Mislim da je za metriku bolje podeliti sumu pozitivnih manje negativnih glasova sa brojem poruka u temi.



Bolja je tema sa dve poruke i 15 pozitivnih od tebe sa 100 poruka i 16 pozitivnih razbacanih po porukama. Ocena teme bi mogla da se sračuna tokom noćnog keširanja. Dodatno može da se ubaci u formuli i vreme od poslednje poruke (što verovatno već postoji u tabeli sa temama) tako da novije dobre poruke budu favorizovanije od starih klasika. Na primer uzeti samo najbolje teme po oceni sa poslednjom porukom u prethodnom tromesečju.
[ Srđan Pavlović @ 06.09.2010. 21:54 ] @
Ima tema gde je jedna poruka izrazito kvalitetna (neki dobar tutorijal, dobra analiza necega, itd),
a ostatak poruka nije toliko bitan za kvalitet teme. Medjutim, cilj je samo prikazati teme gde se te
kvalitetne poruke nalaze, a link sa rang liste bi mogao recimo da vodi u tu temu, ali direktno na
poruku koja je najkvalitetnija, a korisnik se lako moze vratiti onda na pocetak te teme, ili citati samo
tu kvalitetnu poruku.

Da li je kvalitetnija tema tamo gde je jedan post sa 50 pluseva od one gde su dva posta sa po 25 pluseva, to bi se moglo diskutovati :)

Recimo, ako jedna tema ima jedan post sa 50 pluseva, a druga tema 50 postova sa po jednim plusem, jasno je koja je kvalitetnija,
ali - kada jedna tema ima jedan post sa 50 pluseva, a druga 2 posta sa po 25, onda je vec nesto drugacija prica, i tu bi se isto neka
matematika mogla primeniti za rangiranje :)

Isto tako - ako se opcija nekome ne svidja i ne cini mu se korisnom, kao sto rece Shadowed, moze da
se napravi da se moze iskljuciti ili ukljuciti. Recimo, tamo gde je sada TOP 24h, moze da stoji samo
jedan button "TOP rangirane", na koji bi se u tom prostoru dobijala rang lista, a isti taj button, bi vracao
listu na Najaktivnije u 24h (naizmenicna promena labela-a button-a, jasno). Stanje button-a bi se pamtilo vezano za profil.