[ Milan M. Radovic @ 06.09.2010. 15:00 ] @
Jedna od dobrih stvari koje koristim je CSS3.. od skoro... i od gomile stvari koristim Round corners (jer secenje slika uzasno smara + zauzima) i gradient) FF lepo interpretira, Chrome, Safari.... na Operi nisam probao, jedino, kao i uvek IE explorer, cak i ovaj novi sto dolazi sa Win7 -> Pravi problem.

Problem je jednostavan - nece.. Round corners mogu da ispeglam sa JavaScriptom... al ... jbg.
prosto proces uvek zakoci IE, zbog njega se uvek nesto izmislja ili cekaju nove verzije koje kad izadju podrze nesto sto je vec tad 3 godine staro.
I onda sam se zapitao, iako statistika kaze da je IE i dalje vodeci, stvarno ne vidim potrebu da se cela prica uvek koci zbog IE.
Do skoro nije podrzavao ni Alpha Transparenciju, tj. PNG. I sa CSS2 ima bagova.. al ajd sad, ima ih FF.

Iako i sam Chrome ima nekih mana, on cesto i ispegla greske u prikazu.
Ne kazem ja, moguce je sve uvek raditi po CSS2, mada opet kazem, secenje slika, pozicioniranje, pa gradienti... sve je lakse.

I sta sad da radim? Nisam pametan.. dali da jednostavno ostavim IE po strani.... makar da mu ukinem rounded corners, a da gradiente radim kao slike..?
[ Aleksandar Ružičić @ 06.09.2010. 18:22 ] @
nazalost, mnogo ce vremena proci dok IE9 postane mainstream i zameni IE8 (a pre toga ce mnogo proci vremena dok IE7 i IE8 potisnu IE6 a zatim IE8 uradi to isto sa IE7), tada neces imati problema sa internet explorerom kojih imas danas (ne kazem da nece biti nekih drugih problema, ali sam optimista po tom pitanju i zaista verujem da ce IE9 jedno vreme biti najbolji browser on the market, bas kao sto je bio IE6 u vreme kada se pojavio)

a do tad, razvijas za IE8 i podrzavas IE7 i jos neko vreme IE6 (mada sam ja vec poceo da zanemarujem 6icu). ako hoces css3 egzotiku da koristis danas nema problema, ali za ie moras da napravis drugi stylesheet (tj, ako ti je stalo do ie korisnika, a trebalo bi da bude tako) i da ga ukljucis pomocu kondicionalnih komentara.

sto se tice round cornera u ie-u mozes da pogledas DD_roundies, jeste js u pitanju ali nije mnogo zahtevan (koristi VML)
[ Milan M. Radovic @ 07.09.2010. 10:33 ] @
Da, taj JS sam video... tj nesto slicno,ali radilo je posao. Ali ja cak ne mogu da verujem da ni text-shadow ne radi.... Dobro, posto je veliki sajt u pitanju, koji radim, kapiram da do tad kad bude izasao i plus krenuo sa marketingom, bice i IE9 koriscen uveliko.

Moracu neke stvari da znemarim, ali neke da ubacim u specijalan Style Sheet koji ce definitivno dobiti naziv "foruglybrowser.css" :D
Ja zato kazem, izfrustiran sam... i nije mi jasno - zasto korisnici to koriste... i po kucama sve vise i po firmama, ... svugde se koristi FF i Chrome.... od recimo 30 ljudi, znam jednog koji koristi IE i to zato sto je juce kupio racunar :P
[ Aleksandar Ružičić @ 08.09.2010. 02:07 ] @
jednostavno imas ljudi koji su uz racunar sa preinstaliranim windowsom dobili IE i ne vide potrebu za drugim browserom jer im on vrsi posao. imas i one koji to ne mogu da promene i da hoce (recimo u firmama gde je administrator zabranio instalaciju dodanih programa i vodi se onim "ne diraj nista dok nije pokvareno").
ms je ie8 gurnuo svima kroz windows upgrade (sto cini mi se nije bio slucaj sa ie7, ali nisam siguran). ali je problem veliki broj piratovanih verzija windowsa koji ne koriste windows update i tako su zaglavili sa ie6.

sto se tice text-shadow-a u ie-u mogu da se koriste filteri ali iskreno ja nikada nisam uspeo da nateram ie filter da izgleda bar priblizno "native" text-shadow-u u webkitu ili gecku..
imas jquery plugin koji pravi cross-browser senke ali ja ga licno nisam nikad koristio. jednostavno stavim text-shadow, -moz-text-shadow i -webkit-text-shadow i cekam ie9 :)
[ Miroslav Ćurčić @ 08.09.2010. 11:56 ] @
@Milan: dobrodošao u klub :)

@Aca: WinXP sa SP2 je poslednji koji je stizao sa IE6, a auto-upgrade ga nikad nije digao na IE7.
[ Aleksandar Ružičić @ 08.09.2010. 12:05 ] @
molim te da me ne zoves "Aca" :) mada mozes slobodno da me oslovljavas sa "krcko" ako ti je Aleksandar predugacko :)

elem, ja kad uradim reinstalaciju svog windows-a xp pro (legalan, bez sp-a) uvek idem koracima: drajveri -> sp3 -> aktivacija -> windows update i uvek mi skine ie8 (nisam nikad to primetio za ie7 pa sam zato i rekao da verovatno nisu njega gurnuli kroz update)
[ Stranger2 @ 08.09.2010. 15:33 ] @
Citat:
I sta sad da radim? Nisam pametan.. dali da jednostavno ostavim IE po strani.... makar da mu ukinem rounded corners, a da gradiente radim kao slike..?

Ma pravi poseban css za IE6 i u njemu nemoj koristiti ni gradient ni rounded corners. Ljudi koji koriste IE6 ionako nisu cepidlake. Navedi na stranici da je pozeljno da korisnici instaliraju novije browsere IE8, Firefox, Operu... oni koji to ne razumeju ionako se nece buniti.

p.s.
IE8 moze bez problema na piratski windows i bez aktivacije. Ali ne kroz update vec rucno da downloadujete.