[ pisac @ 11.09.2010. 13:24 ] @
Zašto niko više ne koristi ICQ? Moja lista je prazna, svi su prešli na Skype ili FB. Svako koga pitam kaže da je otišao zato što na ICQ-u nema više nikog, i ne navodi nijedan drugi razlog, ali mi je taj odgovor malo paradoksalan.

ICQ je imao (ima) ubedljivo najbolju pretragu članova po polu, godinama, gradu, itd... Facebook ili skype ne mogu ni da mu prismrde po tom pitanju.
[ Flash411 @ 11.09.2010. 13:41 ] @
Mislim da je zato bas ICQ i napusten,jer te svatko kome prdne moze dodati,privatnost je prakticki
nepostojeca,spam botovi su otimali stare accounte i slali gluposti itd.
[ bachi @ 11.09.2010. 16:04 ] @
Ako mene sećanje služi, em su im klijenti bili teški bloatware (još u ono vreme), sem su imali banere, pa su reklame pičile samo tako u vidu sličica, što nije najs na tadašnjih 56k. Takođe, mnogo im je loš sistem bio sa tim ICQ brojem kojeg si morao da pamtiš, tek su kasnije uveli da možeš na web preko email adrese da se kačiš, ali je to već bilo kasno. Takođe su tek kasnije dodali mogućnost da možeš da namestiš da ne primaš poruke od nepoznatih ljudi, a do tada si primao masu spamova.

Čini mi se da i dan danas najviše rusi koriste ICQ. :)

Nisu imali podršku za voice, makar tad nisu i tako...

MSN se probio zahvaljujući Microsoftovim fenomenalnim potezom u kojem se na XPu Messenger dizao zajedno sa Outlookom i morao si maltene iz group policy da ga ubijaš. Skype je oduvek bio sinonim za glasovnu komunikaciju preko neta, a gtalk se probio isto preko gmaila.

Ja i dalje imam ICQ, ali sam ga uvek koristio preko alternativnih klijenata, poslednji icq koji sam koristio je bio icq98, posle toga je krenuo žešći bloat.

Ukratko: sami su krivi.
[ pisac @ 11.09.2010. 17:48 ] @
Generalno si u pravu. Ali sam ga ja i pored svega trpeo jer je imao tu veliku prednost detaljne pretrage, nasumičnog chata, i slično. A one reklame su mogle da se reše nekim hack metodama. Tako da je i pored navedenih mana ipa bio bolji (bar po meni)

Ja sam koristio neku staru verziju (izgleda baš tu) dok god je mogla da radi - dok nisu promenili neke detalje u protokolu, pa više nisam bio online nikome i nisam primao poruke. Posle sam imao 2003a (bez reklama naravno) i Mirandu.

Još neke prednosti su bile što:
1) Može (mogao je) da se smanji da bude stvarno minimalne veličine na prozoru (što je nekada mogao i YahooIM ali su nekom novom verzijom to upropastili),
2) Ne zahteva stalni upgrade programa kada god se pojavi nova verzija, ne dozvoljavajući korisniku da išta radi dok ne instalira novu verziju (što je glavna osobina MSN-a zbog koje ne želim više ni da čujem za njega, a ni YIM nije imun na takve budalaštine)

A sem toga, prvi je! Sa njime je sve počelo :-).

Mada i dalje se izgleda trude da ga upropaste. Sajt im je totalno bezveze, mobilna verzija im je budalaština, prespora i bagovita.
[ bachi @ 11.09.2010. 17:53 ] @
Kada smo kod pretrage, Skype ima ok pretragu...



E, sad, što se nasumičnog chata tiče, to u Skypeu može da se isključi, odnosno da mogu poruke da ti šalju samo oni koji su na tvojoj kontakt listi, ali je po defaultu namešteno da može bilo ko da ti šalje poruke, ako me sećanje služi, tako da možeš da startuješ neku cicu. :D
[ pisac @ 11.09.2010. 18:11 ] @
A pretraga po "interests", "ocupation", "keyword"... pa opisi o sebi (i drugi podaci) koje ostavlja svaki korisnik i po kome možeš da odabereš s kim ćeš da komuniciraš a s kim nećeš.





A nasumični chat je ona opcija da ti kad zaželiš sam ICQ odabere nekog ko je stavio svoj status u "free for chat". A imaš grupe nasumičnog chata (kao na IRC-u) pa biraš iz koje grupe hoćeš nekoga (romance, students, games, 30something...) i pre chata vidiš podatke koje je o sebi napisao taj s kim ćeš eventualno da chatuješ, pa ako nećeš samo teraš dalje dok ne nađeš nekog sa sličnim interesima...



Ma bre, Skype ne može ni da prismrdi detaljnoj pretrazi i chat mogućnostima ICQ-a. Ni blizu.
[ gojnik @ 12.09.2010. 00:14 ] @
Evo ulogovao sam se na ICQ ponovo posle možda skoro godinu dana neaktivnosti. Kao prvo dočekala me je gomila spam poruka, uglavnom na ruskom jeziku, a kao drugo niko od mojih prijatelja sa liste nije bio online. Definitivno je napušteno.
[ Ivan Dimkovic @ 12.09.2010. 00:58 ] @
ICQ su kupili Rusi neki na kraju... sto je savrseno u skladu sa tim da je ICQ postao medijum za razmenu ruskog spam-a :)
[ 3way @ 12.09.2010. 01:00 ] @
Citat:
pisac: A pretraga po "interests", "ocupation", "keyword"... pa opisi o sebi (i drugi podaci) koje ostavlja svaki korisnik i po kome možeš da odabereš s kim ćeš da komuniciraš a s kim nećeš.


Pa nista, online dateove ces morati da trazis na drugom mestu :)
Uostalom, sta se bunis, pa to je tekovina zapada, da svi znaju ko si, pa da te zapitkuju nesto...
[ flighter_022 @ 12.09.2010. 01:01 ] @
Prso je ICQ zbog toga sto su ga izraelci prodali AOL-u, a AOL je zapustio. Kao rezultat toga, nisu se uopste trudili da unapredjuju software u smislu da se smanji kolicina spam-a, da se na sve nacine sprece botovi da se registruju i spamuju itd.
[ StORM48 @ 12.09.2010. 01:04 ] @
Ja mogu da se složim da je ICQ imao neke stvari koje danas nemaju svi IM servisi zajedno, što je užazno razočaravajuća činjenica.

Zašto je propao?

Pa iz istog razloga iz kog propadaju i sve ostale slične "community" zajednice - svet ga se jednostavno zasitio, i onda je usledio pad. To će (čim pre, tim bolje) zadesiti i FB, a onda će ga odmeniti neka druga "društvena mreža" (blah, kakav ogavan termin) i sve nanovo... neko će se, poput Tebe sada, za nekoliko godina verovatno pitati "Zašto je FB napušten, a imao je...".

Pozdrav
[ combuster @ 12.09.2010. 01:21 ] @
I meni je ICQ posle IRC-a bio prvi chat protokol, mada ne mogu da kazem da mi je zao sto je nestao. Jabber FTW !!!

A pakovanje feature-a (osim onih sigurnosnih) u programe te namene mi je sasvim besmisleno...
[ bachi @ 12.09.2010. 09:22 ] @
Ima li Jabber neki global directory?
[ X Files @ 12.09.2010. 10:04 ] @
Citat:

[...]svet ga se jednostavno zasitio, i onda je usledio pad[...]

Slazem se s ovim. Mislim da je ovaj faktor najpresudniji. ICQ je izuzetno star proizvod, iako je vremenom pokusavao da se menja. Cim su se pojavile novije alternative, mladi su ih prihvatili kao "In"...
[ pisac @ 12.09.2010. 12:55 ] @
Jes, napredak ne mora uvek da stvarno ide napred, može da ide i nazad kada je ljudima dosadno da stalno idu napred. Evo recimo i Srbija je jedan primer tog "napretka".

Mogućnost pretrage u Facebook-u su čak, koliko sam juče video, još više upropastili. Nekada sam mogao da tražim osobe po recimo religiji, gradu, političkom opredeljenju (nije mnogo ali bar nešto), a sada katastrofa. Skype isto smešan. MSN nisam startovao od nekog zadnjeg ažuriranja softvera pre nekoliko godina. YIM isto tako.

ICQ, vraaaatiii seeee.
[ MilanTarot @ 12.09.2010. 13:05 ] @
Posto imas potrebu da na internetu pronalazis prijatelje i partner(k)e, za tebe su sajtovi poput licnioglasi.com ljubavni-sastanak.com i slicno a ne IM.

Citat:
pisac: Jes, napredak ne mora uvek da stvarno ide napred, može da ide i nazad :D kada je ljudima dosadno da stalno idu napred. Evo recimo i Srbija je jedan primer tog "napretka".


Netacno. Pomak u nazad nije napredak, nego nazadovanje. I obrnuto.

[Ovu poruku je menjao MilanTarot dana 12.09.2010. u 14:15 GMT+1]
[ morpheusxxx @ 12.09.2010. 21:13 ] @
Citat:
pisac: ....... MSN nisam startovao od nekog zadnjeg ažuriranja softvera pre nekoliko godina. YIM isto tako.

ICQ, vraaaatiii seeee.


..napredno... Sve je to zbog uslova koriscenja... :)

[ galahad @ 12.09.2010. 21:16 ] @
Sav IM koristim kroz Pidgin, izuzev Skype, koji i inače izuzetno retko koristim. ICQ mi se po defaultu pali, ali nikad niko od ljudi sa kojima sam pričao preko ICQ nije online. Definitivno je zamro, i mislim da ga je upravo AOL ubio, kada su ga kupili. Svo ono bloatovanje, i apsolutno svako odsustvo ikakve spam kontrole je samo doprinelo ubrzanom propadanju. I sad mi povremeno stignu ruske ponude na ICQ :) Sreća pa sam podesio da ne može niko da me doda, nego da traži autorizaciju, pa me onda u autorizaciji pitaju da li želim jeftin Rolex :D Na šta ja odgovaram sa Deny :D
[ joojant200 @ 12.09.2010. 22:07 ] @
Jel se seca neko Odiga? :(
[ srdjandakic @ 12.09.2010. 22:17 ] @
Na ICQ si morao da imas neku pricu prvo, dok ne dobijes sliku sagovornika/ce, nakon cega razgovor krene u jednom ili drugom pravcu :)

Onda su se ljudi smorili i napravili sajt gde odmah stavis sliku na profil... :)
[ Horvat @ 12.09.2010. 22:43 ] @
i mene je smorilo sto su mi svi kontakti sa icq presli na msn, smor
qip (klijent koji sam koristio za msn) mi je bio super, a sad koristim obican msn klijent, blah, kaka

icq rip
[ pisac @ 12.09.2010. 22:53 ] @
Citat:
srdjandakic: Na ICQ si morao da imas neku pricu prvo, dok ne dobijes sliku sagovornika/ce, nakon cega razgovor krene u jednom ili drugom pravcu

Onda su se ljudi smorili i napravili sajt gde odmah stavis sliku na profil...


Jeste, pa sad ide obrnuto: Biraš sagovornika/cu po slici, a onda posle malo priče razgovor opet "krene" u jednom ili drugom pravcu

I to je isto tako smarajuće.

A sada se sva pretraga svodi na ime/e-mail/grad + sliku. Jaka mi pretraga. Da mi nije kontaktata (i kontakatica) koje sam sa ICQ-a preneo na Skype i Facebook, ne znam s kim bih uopšte chatovao tamo. Na FB sam ranije našao samo jedan kontakt nasumično po pretrazi po religiji/gradu/politici (dok je to moglo) i taj kontakt se ubrzo pokazao kao promašen, pa je izbačen sa liste. I mene je ranije našla nasumično jedna kontaktica ali sam je izbacio brzo posle toga jer nemam poklapanja (valjda je birala po slici, ili bre nemam pojma po čemu, ali ne znam šta ću joj ja uopšte). Biranje po slici se ispostavlja kao potpuno pogrešno. Posle se nisam ni smarao da preko FB tražim nasumične kontakte, a i promptno sam izignorisao nekoliko zahteva koji su mi stigli od nekih nepoznatih osoba (sve devojke) da me ubace u listu prijatelja. Tako da imam više nego 10x manje kontakata od prosečnog Fejsbukovca.

Ah, da, ipak imam jedan kontakt koji mi se povremeno ipak pojavljuje na ICQ-u. U pitanju je poslovni kontakt iz inostranstva, i očigledno tip i dalje fura ICQ uprkos svemu .

Što se tiče ovih alternativnih IM-a koji se kače na tuđe protokole, koristio sam Mirandu, ali opcije sa pretragu su bile mnogo skromnije nego na pravom ICQ-u, a i stalno neki problemi sa protokolima i povezivanjem.

[ 3D-Elite @ 12.09.2010. 23:50 ] @
I ja mislim da je jedan od razloga upravo ICQ broj koji nikad nisam mogao da zapamtim napamet :))
[ combuster @ 13.09.2010. 02:34 ] @
Citat:
joojant200: Jel se seca neko Odiga? :(


Mislis Podriga ? :D
[ IT_DooX @ 13.09.2010. 02:45 ] @
ICQ mi budi tako dobre uspomene... Nisam caskao na ICQ ni sa kim duze od dva-tri meseca, i onda se zagubi kontakt, na kraju su svi presli na nesto drugo. Pa realno svi mi ovde imamo naloge na apsolutno svim IM klijentima, MSN, YIM, Jabber, Gtalk, Skype, FB... Na koliko realno odete tokom jedne nedelje, mozda na dva a imate naloge na svima... Idete tamo gde je ekipa, a ekipa je uvek na onome sto se novo pojavi. Galahade, jel se secas ICQ-ovanja... NY city boy... :))))
[ galahad @ 13.09.2010. 09:30 ] @
Hahaha, sećam se ICQ-ovanja, besplatnog neta u večernjim satima (nećemo o tome kako je bio besplatan xD).. I naravno NY city boy xD

A sećam se i Odiga, imao sam nekoliko vrlo pozitivnih kontakata (i kontaktica :D) preko njega A onda je odjednom prestao da radi, a posle se nismo ni pohvatali. Valjda smo kontali da će Odigo večno da živi...

A tačno je da će uvek ljudi da idu na to što se novo pojavi, pogotovo kad IT japiji (™ Dimković) naprave hype oko nekog prosečnog IM klijenta/socijalne mreže/revolucionarnog parčeta softvera koji će da promeni svet. Tužno, ali istinito.

Nego, je l' koristio neko i AIM u svom životu :) Ja sam koristio vrlo kratko i skontao da me totalno smara :)
[ _goThic_ @ 13.09.2010. 16:58 ] @
ICQ sam voleo najvise zbog toga sto je svako imao svoj broj... :)
[ bachi @ 13.09.2010. 20:27 ] @
Citat:
galahad: Hahaha, sećam se ICQ-ovanja, besplatnog neta u večernjim satima (nećemo o tome kako je bio besplatan xD)
Da pogađam - RCUB? :D
[ galahad @ 13.09.2010. 21:12 ] @
Citat:
bachi: Da pogađam - RCUB? :D


Hehe, nije RCUB, nešto drugo je :) Ne mogu da se setim tačno kako se zvalo, znam da je u jednom momentu bilo nemoguće uspostaviti vezu, a imali su čini mi se 10-ak linija :) Neki dialer je radio po 1h dok se ne nakačiš :)
[ pisac @ 14.09.2010. 16:50 ] @
Hej, danas sam imao čak 3 živa kontakta na ICQ-u
Jedino što niko ne koristi originalni ICQ već se spajaju preko Mirande i Googla (još jedan znak da je ICQ ipak mrtav)
[ MilanTarot @ 14.09.2010. 17:06 ] @
kako je moguce koristiti icq preko google?

btw, meni icq izdvaja od svih otalih im jedino onaj zvuk za novu poruku:)
[ pisac @ 14.09.2010. 20:40 ] @
Može preko gtalka, ali ne znam kako. Imam kontakte koji se kače preko gtalka, ali kad ih pitam kako da se i ja nakačim odatle, dobijem uputstvo koje na mom nalogu ne može da se primeni jer nemam tu opciju.
[ maksvel @ 14.09.2010. 20:52 ] @
Ima opcija podsredstvom jabberom, koliko vidim. Npr: http://www.astahost.com/info.p...-yahoo-icq-friends_t11103.html

[letargija]Eh, kad sam imao poslednji put ICQ na kompu... [/letargija]
[ MilanTarot @ 14.09.2010. 20:53 ] @
ti rece da sam ti na ignore:)

hajde copy&paste to uputstvo
[ pisac @ 14.09.2010. 21:05 ] @
Za normalne poruke nisi na ignore.

Može i direktno sa Gmaila da se ubace ICQ kontakti, sada sam provalio kako: Treba prebaciti jezik na English(US) i onda će se u settings -> chat pojaviti opcija za spajanje AIM naloga na gtalk. To AIM, to mu dođe isto što i ICQ (pošto je AOL bio kupio ICQ svojevremeno). Svejedno, kada ubacite ICQ broj i šifru umesto AIM, pojaviće se naravno svi kontakti sa ICQ-a u gtalk listi :-)

Ali ako vratite jezik na onaj koji ste koristili, ti kontakti nestaju sa liste (dok opet ne bude English). E, to me živo zanima zašto.

Inače, moj PSI se blokira na neko vreme kada počnem pretragu servisa na jabber.org, i na kraju nađe nekakve gluposti a ništa sa onog uputstva.
[ maksvel @ 14.09.2010. 21:30 ] @
weird
Hoće samo na American English (ni na UK neće). Baš su ga persona-amerika-nizovali ;)
//Ovo za jabber nisam bio proverio, nema-veze sad ionako ..
[ IT_DooX @ 14.09.2010. 22:55 ] @
Inace najbolji klijent za ICQ protokol koji sam koristio je bio neki ruski program QIP ne znam jel se jos uvek odrzava, odlican, light, sa sjajnim smajlijima i interfejsom koji ima sve sto treba
[ Zoran Milovanovic @ 15.09.2010. 01:32 ] @
Uputstvo

imate iznad uputstvo da dodate icq, msn, yahoo, etc.. Preko gtalk servera (google jabber) ukoliko ne koristite jabber, a korisnik jesi gTalka onda to je to..

samo ne znam da li radi jos uvek onaj server
[ viss02 @ 15.09.2010. 23:16 ] @
ICQ se trudi ipak da ostane ziv. Najnovija verzija daje mogucnost da chatujete na FB koristeci icq.
Ja sam chatovao samo nekoliko puta na ICQ, jednostavno nisam imao ekipu tamo. Nije mi toliko zao sto se vise ne koristi ICQ, mnogo mi je zao sto se sada toliko koristi facebook.

Sto se tice chata, skype mi ide poprilicno na zivce, tako da koristim windows live messenger
[ bachi @ 16.09.2010. 06:51 ] @
Što ti Skype ide na živce? Doduše, on meni čuči sakriven u trayu, a Piding je front end, ali nije toliko loš, a za glasovnu komunikaciju je keva.

Inače slažem se, svi sad koriste facebook chat koji nema ni voice ni video, a što je najgore, ne podržava grupni chat.
[ Backy @ 16.09.2010. 13:13 ] @
Citat:
bachi: svi sad koriste facebook chat koji nema ni voice ni video, a što je najgore, ne podržava grupni chat


a preko web interfejsa čak ni ne radi :D
[ bachi @ 16.09.2010. 13:21 ] @
Hahahah da, u smislu da neke poruke uopšte i ne stignu, ili stignu sa zakašnjenjem ili odeš offline, iako to zaista nisi i tako. :D
[ zoomtronic @ 17.09.2010. 10:54 ] @
Suprugu sam upoznao preko ICQ-a...
[ nemesis @ 17.09.2010. 11:52 ] @
posle nekoliko godina sam ushao na svoj ICQ :)
quaramba koliko ljudi na koje sam zaboravio u medjuvremenu
[ bachi @ 17.09.2010. 12:35 ] @
Citat:
zoomtronic: Suprugu sam upoznao preko ICQ-a...

[ pisac @ 17.09.2010. 13:34 ] @
Ih, koga sam ja sve upoznao preko ICQ-a, i kako smo se posle družili...
[ bachi @ 17.09.2010. 14:52 ] @
MilanaTarota? :P
[ PPZ @ 17.09.2010. 23:01 ] @
Ja jos uvek koristim ICQ.Na windowsu smara pomalo i postao je preglomazan, ali zato na Mac-u koristim Adium, univerzalni messenger koji radi vise nego dobro...

Istina je da se ICQ skoro ugasio, skoro nikoga nema od ljudi sa kojima sam se nekada druzio ovim putem, a sa druge strane skoro svaki ruski sajt ima podrsku sa obaveznim brojem ICQ...

Meni vredi jos uvek jer imam par ljudi sa kojima odrzavam kontakte tim putem ali nista vise.A MSN ne koristim, Skype ponekad...
[ nemesis @ 18.09.2010. 00:39 ] @
ja sam bio pobornik ICQ,
mislio sam da je super ...
vishe manje su mi smetale reklame, ajde to se
zaobilazilo ovako onako ...
i onda sticajem okolnosti sam morao turim MSN zbog komunikacije
sa nekim strancima i poslovnim aktivnostim ... i skroz dobro mi je
radio .. nije glavio, nije pucao ... posle kamera, zvuk :) ma super
skroz ... ondak na red doshao skype :) ponajvishe zbog grupnog
chata, joj kako je to dobro za projekte ... ;) ..
[ pisac @ 18.09.2010. 22:40 ] @
I nije ti smetalo što bajni MSN u nekom trenutku odluči da ti moraš da skineš novu verziju bajnog softvera, ili ne možeš više da koristiš MSN?

A ti si recimo baš tada negde u nekoj nedođiji sa laptopom, i spajaš se preko GPRS-a na MSN da se konsultuješ sa kolegom u vezi detalja o nekom poslu. I šta bude? Ćorak, Bill Gates je rekao skini desetak megabajta preko GPRS-a pa ćeš moći da chatuješ, u suprotnom neeeemaaaa.

Epa neeeemaaa. Nisam ga upalio od zadnjeg takvog sränja pre par godina, i ne želim da čujem bre više za MSN.
[ nemesis @ 18.09.2010. 23:57 ] @
ne nikad mi nije smetalo :) i nemam tih problema sa skidanjem ...
iskreno od kad sam kupio legalan winxp i na desktop racunaru
nemam problema :) ... plavi ekran smrti se ne secam kad sam video
masina radi mesecima bez gashenja, znachi ili kad se otvara
radi neke zamene, chishtjenja i slichno ... :) a msn mi nije
pravio takve probleme u zadnjih ne znam koliko godina ...
mislim da cak i sa starim onim 4.7 sad mozesh da komunicirash ...
valjda josh i taj protokol radi ... iskreno nisam probao :)
[ bachi @ 20.09.2010. 22:48 ] @
Ma sigurno je to zato što si kupio legalan XP.
[ kana @ 23.09.2010. 08:54 ] @
Citat:
pisac: I nije ti smetalo što bajni MSN u nekom trenutku odluči da ti moraš da skineš novu verziju bajnog softvera, ili ne možeš više da koristiš MSN?

A ti si recimo baš tada negde u nekoj nedođiji sa laptopom, i spajaš se preko GPRS-a na MSN da se konsultuješ sa kolegom u vezi detalja o nekom poslu. I šta bude? Ćorak, Bill Gates je rekao skini desetak megabajta preko GPRS-a pa ćeš moći da chatuješ, u suprotnom neeeemaaaa.

Epa neeeemaaa. Nisam ga upalio od zadnjeg takvog sränja pre par godina, i ne želim da čujem bre više za MSN.


Bila je neka web based mogucnost, koristio sam je izvesno vreme, cini mi se da nije trebao uprade.
[ maksvel @ 23.09.2010. 08:59 ] @
Možeš sa pidginom npr. da koristiš MSN bez potrebe za instalacijom/upgradeom MS-ovog messengera (mada jes' glupo da to zahtevaju...).
Sa veba je OK rešenje meebo