[ milig @ 13.09.2010. 08:14 ] @
Imam Delphi aplikaciju koja upisuje cirilicne podatke u bazu na sql serveru 2005. Kada pokusam da procitam te podatke iz asp.net aplikacije ili iz ms access-a, dobijam necitljiv tekst. Ima li neko savet kako da pomenute podatke ucinim citljivim?
[ mmix @ 13.09.2010. 09:43 ] @
Daj malo vise detalja, koji su tipovi polja u bazi, kako upisujes i delphia kako citas iz asp.net-a, itd. Ovako nema sanse da i neko pomogne.
[ galahad @ 13.09.2010. 09:49 ] @
Verovatno je problem između ANSI i UTF-8 encodinga. Mislim da sam imao sličan problem, doduše sa MySQL ali isto to. Iz VB sam pisao u MySQL latinicu, i čitao kako treba, međutim PHP nije čitao dobro. Kad sam uradio u VB konverziju iz ANSI u UTF, sve je šljakalo kako treba.

Ne znam da li je Delphi još uvek interno ostao na ANSI, pa ćeš možda morati da iskoristiš neku funkciju za prebacivanje u UTF8 kad snimaš, ili u ASP.net da isčitavaš kao ANSI.

Ne mogu nekako konkretnije da ti pomognem, ali mislim da bi ovo moglo da te uputi na pravu stvar.
[ milig @ 13.09.2010. 10:54 ] @
Citat:
mmix: Daj malo vise detalja, koji su tipovi polja u bazi, kako upisujes i delphia kako citas iz asp.net-a, itd. Ovako nema sanse da i neko pomogne.


Problem je sto ta delphi aplikacija nije moja. Autor kaze da je upotrebljavao najobicniji "INSERT INTO ..." za upis i to u samom delphi-ju (nije pisao stored procedure u t-sql). Sva tekstualna polja su tipa NVARCHAR. A ja ta polja ne mogu da procitam cak ni iz Microsoft SQL Server Management Studio-a.
[ Fedya @ 13.09.2010. 11:02 ] @
Ako je polje nvarchar i neko drugi ih upisuje, to verovatno znaci da je sve u bazi OK, samo ti nemas instaliranu podrsku za cirilicu na masini. Proveri widnows settings.
[ milig @ 13.09.2010. 11:21 ] @
Citat:
Fedya: Ako je polje nvarchar i neko drugi ih upisuje, to verovatno znaci da je sve u bazi OK, samo ti nemas instaliranu podrsku za cirilicu na masini. Proveri widnows settings.


U istoj toj bazi imam tabele koje se azuriraju putem moje asp.net aplikacije i tu nema nikakvih problema sa cirilicom.
[ rambo @ 13.09.2010. 19:59 ] @
Kao što je Fedya rekao, na računaru na kome pokrećeš tu Delphi aplikaciju proveri koja su ti regionalna podešavanja. Takođe je bitno koji je Windows instaliran. Da bi upisivao ćirilicu, moraš u regionalnim podešavanjima sve da staviš da je Serbian (Cyrilic).

Da li možda znaš u kom je Delphiju rađena ta aplikacija? Ako je bilo koja verzija pre 2009, onda je definitivno neophodno da regionalna podešavanja budu na ćirilici jer neće raditi drugačije.
[ milig @ 15.09.2010. 07:11 ] @
Na masini su trenutno latinicna podesavanja. Medjutim, ja vec imam puno podataka u bazi i niko ih nece ponovo unositi. Moze li neko da mi kaze kako da konvertujem te podatke u neki citljiv oblik?
[ milig @ 22.09.2010. 09:09 ] @
Sama Delphi aplikacija zahteva latinicna podesavanja za rad (a kada se prebacim na cirilicu ne cita lepo podatke iz baze)