[ Miro Spiro @ 13.09.2010. 18:25 ] @
Pozdrav svima

Imam jedan problem koji me mući evo gotovo godinu dana.Nadam se da sam ga postavio na pravo mjesto.Naime prošle godine negdje u 10.mj.sam kupio knjigu PHP programiranje Razvoj aplikacija za Web .A o toj sam knjizi upravo saznao preko ovoga foruma.E sada problem .Naime sve fino instaliram prema knjizi PHP,MySQL, Apache ali problem jest u tome kad ukucam localhost /test .php izbaci mi u tabeli Loaded configuration file none kao i configuration file C / Windows a ja sam PHP prema preporuci sa supporta instalirao u C /PHP folder.O ovome problemu sam pisao i nekim informatičkim magazinima ali nisam dobio odgovarajuće rješenje problema.Kada sam našao vremena malo sam tabirio po internetu i našao da je to boljka nove verzije PHP-a.Uradio sam isntalaciju prema preporuci sa PHP sajta ali opet ništa mijenjao sam fajlove postavljao php .ini u windows, kopirao dll fajlove ali ništa nema pomaka.Također PHP je verzija 5.2.14 a Apache 2.2.16.Operativni sistem je windows 7 64 bit ultimate ( također nalazio sam probleme sa 7 ali rješenja nisu meni pomogla).Apache je isto instaliran u svoj folder na C drajvu.Inače Apache je testiran i izaci poruku It works kao i prema knjizi.Ako ikako znate kako da nađem rješenje problema recite inače sve sam probavao i sa sajta PHP-a ali ništa mi ne pomaže.

Unaprijed hvala
[ milosijaa @ 13.09.2010. 23:02 ] @
I mene bi bas interesovalo resenje ovog problema.

Imam isti problem ali se cela prica vrti na Free BSD.
[ Goran Rakić @ 14.09.2010. 00:33 ] @
Šta je u test.php, i šta je zapravo problem?

Hajde potrudi se da pitanje malo uobličiš i jasnije definišeš.

Ovaj blok teksta je teško i pročitati, sredi razmake i ubaci poneki prazni red da odvojiš pasuse.
[ kazil @ 14.09.2010. 06:24 ] @
Citat:
milosijaa: I mene bi bas interesovalo resenje ovog problema.

Imam isti problem ali se cela prica vrti na Free BSD.


Miko, to sam ja zeznuo, nisam napravio php.ini file :) hihihi :) pssst :D
[ Miro Spiro @ 14.09.2010. 08:45 ] @
Pošto nemam previše znanja što se tiče programiranja u PHP-u nadam se da neču nešto lupiti .

1. test.php je fajl koji je napravljen i spašen kao test.php u htdocs folder samoga Apacha. <? phpinfo (); ?> to sadrži sam test.php fajl.

2.Nakon samog podešavanja PHP-a i Apacha ( sada u posljednjem pokušaju instalacije nakon reinstalacije sistema nisam instalirao još MySQL samo da znate) ukucam localhost/test.php i izbaci mi informacije o PHP-u.

3.U početnoj tabeli se nalazi Configuration File (php.ini) Path=C:\Windows a meni bi trebalo da je C:\PHP

4.Loaded Configuration File= piše mi (none),Scan this dir for additional .ini files= (none),additional .ini files parsed= (none).

5.To znači kada pokušam da uradim neki primjer iz same knjige dok nema PHP-skripte u browseru ( Google Chrome, probavao sam i sa drugim browserima) sve fino radi ali kad treba neka skripta da nešto odradi samo mi izbaci kod skripte odnosno kod samog fajla. Sam fajl kad probam kod druga sve fino radi kao i kako bi trebalo.

6.Sam php.ini sam namjestio 99,99% onako kako su uputstva na internetu.Gledao sam i po temi sa ovoga foruma i sve se poklapa onako kako sam namjestio.Kopirao sam php.ini fajl zajedno sa Php5ts.dll fajlom u windows.Čak sam po preporuci sve dll fajlove kopirao u windows ali stalno mi ostaje none.Mijenjao sam C:/ sa C:\ ali ništa.U konfiguraciji je naznačeno da se PHP nalazi na C disku "C:\PHP" ali mi stalno pokazuje C / Windows.



Nadam se da sam Vama pomogao jer sam sada sve postepeno napisao.

P.S

Oprostite ako sam konfuzno napisao prvi post ali imao sam toliko mnogo stvari na umu ali su prsti bili brži od razmišljanja jer sam htio da iznesem cijeli problem temeljno.

[Ovu poruku je menjao Miro Spiro dana 14.09.2010. u 10:36 GMT+1]
[ Goran Rakić @ 14.09.2010. 11:13 ] @
Ako ti prikazuje informacije o PHP-u to znači da je PHP ispravno podešen i da ništa ne moraš da podešavaš php.ini. Dodatno znaš gde se php.ini nalazi. Da PHP nije podešen ne bi ti izbacio informacije o PHP-u već upravo ovaj kod "<?php phpinfo(); ?>", logično zar ne?

Da li se PHP izvršava ili ne ne podešavaš u php.ini, on samo uređuje kako se PHP ponaša pri izvršavanju koda. Da uključiš da se PHP izvršava podešavaš httpd.conf u Apache veb serveru. Međutim kako test.php radi, tu bi trebalo da je sve u redu.

[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 14.09.2010. u 14:05 GMT+1]
[ Miro Spiro @ 14.09.2010. 12:38 ] @
Kada sam gledao screenshotove sa instalacija ovdje gdje god pise none bilo je na slikama prikazano gdje se nalazi fajl.Ja sam se ponadao kao i Vi da je PHP instaliran dok mi prikazuje fajl test.php sto bi i po meni bilo sasvim logicno .


Ali u knjizi po kojoj radim u prvom poglavlju ima jedna kao probna aplikacija u kojoj skripta obrađuje html obrazac sa narudzbama i onda nakon sto se klikne dugme posalji izbaci koliko je cega naruceno ,kada i koji je datum. Pocetna forma se otvara ali kada unesem podatke i kliknem dugme izaci mi programski kod umjesto onoga sto bi trebalo da bude kao iz knjige.

Znaci sada ide sve kao po knjizi ali kod mene ne funkcionira.

1. Sljedece sto sam uradio je bilo bas to gdje je naznaceno gdje se skripta izvršava odnosno sam folder.Napravio sam folder www i njega naznacio u Apach-ovoj konfiguraciji da se od tamo pokrece.Nakon sto sam kopirao fajl i pokrenuo desava se isto kao i prije navedeno.

2.Posto sam poceo da razmisljam da mozda pogresno pokrecem sam fajl odnosno da fali neka druga datoteka posto su lekcije podjeljene u foldere pa zato pokazuje kod umjesto onoga sto bi trebalo da bude uradio sam sljedece:

Uzeo sam najobicniju skriptu sa neke veb stranice ( vise se ni ne sjecam koje ) koja bi po pokretanju prikazivala vrijeme ,datum i dan.Znaci receno je da pri pokretanju pokazuje dan,datum i vrijeme bez ikakvih dodatnih podesavanja ( uz instalaciju Apacha i PHP-a) ali ona opet NE RADI.Odnosno opet izbaci tekst danas je i onda izbaci kod same skripte gdje treba da generise vrijeme itd.

Sve skripte sam stavljao u documents, htdocs i na folder veb znaci mijenjao podešavanje ali nista problem je isti.U knjizi se treba stavljati u folder htdocs koliko sam na nekoj stranici dobro procitao.Sto znaci ili ja nisam nesto dobro URADIO ili instalacija nije DOBRA.Jer koliko sam shvatio pri pokretanju fajla u brovseru sama skripta bi trebala da generiše podatke kako je napisano.

3.Inace po uputstvu iz knjige test.php mi nije radio, ili mi nakon izmjene httpd fajl nije htio da pokrene Apach tek kad sam instalirao po uputstvu sa PHP-ove stranice onda je proradio.Sto znaci da konfiguracija nije napravljena prema samoj knjizi ( tada bi razumio zasto nece da pokrene fajl) ali sa ovom preporucenom konfiguracijom najobicniju skriptu bez ikakvih podesavanja nece da pokrene odnosno izacuje sam kod.



E sada mi nista nije jasno

Naime napisao sam skriptu Hello World i stavio u htdocs i preko brovsera sam pokrenuo fajl i pojavilo se Hello World.
Nakon toga sam i skriptu processorder iz prvog poglavlja knjige sa datumom i vremenom i naručenom količinom pokrenuo i ISTO RADI.
Ali kada pokušam kao u knjizi klikom na dugme da pokrenem iz html forme pojavi se samo taj kod u brovseru.

Jao jesam GLUP kada pokrenem preko browsera bilo html. ili php. sve fukcionise kao u knjizi ali kad kliknem misem na fajl onda se javlja onaj problem STO ZNACI da je PHP uredno KONFIGURISAN ali ako u knjizi pise da kliknem na fajl pa ne radi a preko brovsera radi da li to znaci da se sve php skripte pokrecu direktno iz brovsera a ne klikom misa ( ja ne znam to ipak tek sam krenuo da ucim a Vi se profesionalno bavite time pa da pitam stručnjake).

[Ovu poruku je menjao Miro Spiro dana 14.09.2010. u 14:09 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Miro Spiro dana 14.09.2010. u 14:16 GMT+1]
[ Goran Rakić @ 14.09.2010. 13:05 ] @
Ako radi test.php, tačka, PHP je instaliran.

Kako izgleda ta skripta sa formularom?

Apache se obično konfiguriše tako da sve *.php datoteke provlači kroz PHP interpretator (SetHandler direktiva u httpd.conf). Dodaj httpd.conf uz poruku.
[ Miro Spiro @ 14.09.2010. 13:41 ] @
Postovani zahvaljujem Vam se sto ste mi pomogli da rijesim ovaj za mene pretežak problem ( posebno hvala gospodinu RAKICU).Naime namjeravao sam da ga stavim u forum PHP za početnike ali sam očigledno fulio.

Moje bavljenje PHP-om se svodi na vikende kada imam više vremena. Bavim se amaterski ali čitajuči ovaj forum nadam se da ču i ja nekada "2060" napraviti neku svoju aplikaciju pa da je postavim ovdje da mi kažete Vaše mišljenje.Smatram da svaki covjek u danasnje doba mora da zna barem osnove nekog programskoj jezika jer danas je to kao prije 40-60 godina znati pisati i citati vazno u zivotu.

Znaci jos 2 pitanja:

Da li znaci da sve PHP fajlove odnosno skripte moram preko brovsera da pokrecem a ne klikom misa.


Posto se razrijesio ovaj moj problem pitanje da li treba da nesto posebno radim sa ovom temom ili samo da je ostavim ovako.

P.S. procitao sam pravilnik ali da pitam za svaki slucaj.

Jos jednom HVALA
[ Goran Rakić @ 14.09.2010. 14:47 ] @
Neka je ovako, utonuće i sama u arhivu.

Ako se PHP koristi za razvoj veb aplikacija (izlaz HTML, prijem GET, POST,...) tada izvršavanje mora da ide preko veb servera. Preglednik (browser) pošalje zahtev, veb server primi, pozove PHP, izvrši se skripta i rezultat vrati nazad u preglednik.

PHP može da se koristi i za razvoj klasičnih aplikacija i skriptova u komandnoj liniji, tada se PHP datoteka otvara sa programom php.exe koji dolazi uz instalaciju, a ne u uređivaču teksta. PHP tada izvršava skript i prikazuje rezultat. Ali to je uglavnom nestandardna upotreba, PHP je najpopularniji za razvoj veb aplikacija, sajtova i slično.
[ tahuti @ 14.09.2010. 20:27 ] @
Evo par slicica da bude lakse:

http://www.google.ca/imgres?im...ndsp=16&ved=1t:429,r:0,s:0

http://www.google.ca/imgres?im...ndsp=16&ved=1t:429,r:1,s:0

http://www.google.ca/imgres?im...ndsp=16&ved=1t:429,r:9,s:0