[ scrbrk @ 15.09.2010. 18:15 ] @
Nasledila sam stan u Beogradu 2005.godine, niko nije stanovao u njemu tj.stan je bio prazan do 2006.god kada su se u isti bespravno uselila NN lica. Lica su boravila u stanu do 2009.god.i u tom periodu su koristili struju koju nisu placali, nakon odredjenog vremena EDB im je iskljucio struju ali oni su se na divlje ponovo prikljucili. U vremenu njihovog boravka u stanu, napravljen je ogroman dug na osnovu kojeg je obracunata i kamata...
S obzirom da nisam u mogucnosti platiti toliki dug a EDB to zahteva, mene zanima sledece:
- Da li u zakonu postoji bilo kakav clan koji se tice zastarevanja duga
- Ili bilo kakva povlastica kao npr.otpis kamate i slicno

P.S. imam svedoke i resenja da su lica tu stanovala bespravno.

unapred hvala
[ zmej @ 15.09.2010. 18:21 ] @
Racuni za potrosenu el.energiju zastarevaju za godinu dana, tako da su ti dugovi zastareli, ali da bi vi koristili institut zastarelosti potrebno je da vas ED tuzi kako bi ste u parnici taj prigovor koristili i osporili njihovo potrazivanje, ali ne lezi vraze ima pravnika i u ED koji znaju da je dug zastareo pa onda ucenjuju da izmirite dug da bi vam ponovo ukljucili struju, ili da sa njima sklopite sporazum o isplati duga na rate sto fakticki znaci priznanje duga i odricanje od zastarelosti. I najtoplije vam savetujem da se obratite advokatu za strucnu pomoc....
[ maliradojca @ 15.09.2010. 18:23 ] @
Nisi zvala policuju 3 godine, a imala si uvaljivace u stanu?
[ NoneVi @ 15.09.2010. 21:24 ] @
Citat:
maliradojca: Nisi zvala policuju 3 godine, a imala si uvaljivace u stanu?


Ma svako ko ima podstanare može da kaže da je neko živeo ilegalno. Ko još potpisuje ugovore i plaća porez na podstanare.
[ scrbrk @ 15.09.2010. 21:34 ] @
Citat:
maliradojca: Nisi zvala policuju 3 godine, a imala si uvaljivace u stanu?


Policija je bila obavestena na vreme ali posto zivimo u drzavi kakvoj zivimo trebalo im je tri godine da bilo sta urade

Citat:
NoneVi: Ma svako ko ima podstanare može da kaže da je neko živeo ilegalno. Ko još potpisuje ugovore i plaća porez na podstanare.


Nisu podstanari u pitanju!!
[ Onaj @ 15.09.2010. 22:50 ] @
Kada za to dodje vreme definitivno se treba pozvati na zastarelost dugovanja.
[ mmix @ 16.09.2010. 21:56 ] @
Ako su redovno podizali tuzbe za naplatu (bez obzira sto nisu resene) zastarevanje prestaje da vazi datumom podnosenja prijave i dug je validan. A EDB je obicno priljezan po tom pitanju, automatika to resava lahko.
[ IQBORac @ 19.10.2010. 23:59 ] @
Pazite sad situaciju. Ne placam struju, verovali ili ne, od 2003 god. Pre vise od 3 god uplatio neku sumu i nastavio sa neplacanjem, a sad kad je zagustilo sa iskljucivanjem platio sam za poslednjih 12 meseci i evo vec 3 mesec placam redovno na mesecnom nivou. Iz ED mi prete iskljucivanjem, nisu me do sada tuzili. Da li je zakon na mojoj strani? Koliko se razumem i raspitivao se taj dug zastareva u roku od 12 meseci ukoliko nisi utuzen od strane ED. Sad citam po forumima da ako si platio neku ratu duga da se zastarelost "brise", ne vazi vise i u obavezi si da platis kompletan dug. Da li neko zna da li je to tacno? U kojoj situaciji zaista zastareva dug? Unapred hvala!
[ Horvat @ 20.10.2010. 12:24 ] @
ako si tamo negde kod kosova, miran si

ako si severnije, cudo da ti jos svetli sijalica, pogotovo ako si u vojvodini

pravi si "idol" :S
[ IQBORac @ 20.10.2010. 18:44 ] @
Istocna Srbija. Pokusali su da iseku struju par puta za ovo vreme, ali sila Boga ne moli. U nasoj zemlji funkcionise samo veza ili sila. Elem, ako neko ima iskustva u vezi sa mojim pitanjima bio bi zahvalan na odgovoru. Pozdrav.
[ Horvat @ 20.10.2010. 19:36 ] @
sledeci put i hleb i mleko kupi s puskom

[ Bubnjar2 @ 20.10.2010. 23:24 ] @
Citat:
IQBORac: Sad citam po forumima da ako si platio neku ratu duga da se zastarelost "brise", ne vazi vise i u obavezi si da platis kompletan dug. Da li neko zna da li je to tacno? U kojoj situaciji zaista zastareva dug? Unapred hvala!


Pa ovo je interesantno pitanje: ispada da ako nisi uplatio nista da neces ni platiti nista a ako si uplatio nesto da ces platiti sve?

Da, na ovo definitivno treba da odgovori neki pravnik, mi laici tesko mozemo znati sta pravo kaze u ovakvoj situaciji.
[ IQBORac @ 20.10.2010. 23:45 ] @
Da, tako ispada, u medjuvremenu sam procitao zakon o obligacionim odnosima i tako pise. E sad, pravo je to, mozda ima jos neka "rupa" koja moze da se iskoristi. Konsultovao sam 2 advokata, javnog pravobranioca i 2 sudije sa po 30 god radnog staza. Sva 3 advokata su me razlicito informisala mada im je sustina da dug zastareva dok se sudije slazu da taj dug ne zastareva i da nikako ne mozes da ga izbegnes. Naravno, raspitivacu se i dalje ali me interesuje da li je neko imao iskustvo sa zastarevanjem duga, kapiram da bi mi to pomoglo.
[ IQBORac @ 21.10.2010. 00:14 ] @
Da, tako ispada, u medjuvremenu sam procitao zakon o obligacionim odnosima i tako pise. E sad, pravo je to, mozda ima jos neka "rupa" koja moze da se iskoristi. Konsultovao sam 2 advokata, javnog pravobranioca i 2 sudije sa po 30 god radnog staza. Sva 3 advokata su me razlicito informisala mada im je sustina da dug zastareva dok se sudije slazu da taj dug ne zastareva i da nikako ne mozes da ga izbegnes. Naravno, raspitivacu se i dalje ali me interesuje da li je neko imao iskustvo sa zastarevanjem duga, kapiram da bi mi to pomoglo.