[ Igor88 @ 15.09.2010. 22:16 ] @
Neki dan promjenih motor, u pitanju je Optibox DM 3800 i problem je sljedeći:
Pri kupovini nisam primjetio da ima lufta na ruci, ali kada sam montirao sve, sasvim slučajno otkrijem da motor ipak ima luft. E sad, poznato je da neki motori (sprega plastični-metalni zupčanik) imaju mogućnost podešavanja zazora pužnog para (odvrnu se četiri mala vijka pa se onda malo pritegne onaj imbus vijak na ruci), dok kod mene ovih malih vijaka nema. Ima samo imbus na ruci, ali mi nije jasno koja mu je uloga. Jedino možda da se ruka rastavi skroz. Ima li neko ovakav motor i koja su iskustva?
Uglavnom, znate da su ovde oba zupčanika metalna, ali ipak po meni je ovo preveliki zazor u sprezi. Kako ga podesiti i da li je uopšte moguće?

[Ovu poruku je menjao gilechampion dana 16.09.2010. u 09:02 GMT+1]
[ jugotb @ 16.09.2010. 09:05 ] @
Upravo sam pregledao taj motor i po ovome sto se vidi nema mogucnost dotezanja lufta kao na DM2400. Saraf na ruci sluzi samo da bi se ona skinula ako bi bilo potrebe vaditi veliki zupcanik radi ev. promjene lezaja ili granicnog prekidaca. Ipak ovo je moje misljenje, najbolje bi bilo da zovnes Digitalisov servis i pitas.
[ Igor88 @ 16.09.2010. 11:10 ] @
Hvala za odgovor.
Sad mi pade na pamet, probaj živ bio jel ima lufta na ruci. Znači ruka prema sebi (okrenuta na gore) i okreni u desnu stranu, al moraš malo da se potrudiš, jer neće baš lako da se okrene.
[ Igor88 @ 17.09.2010. 08:04 ] @
Dobro ljudi, pa jel moguće da niko nema ovakav motor da baci neki komentar?
[ jugotb @ 17.09.2010. 16:06 ] @
Citat:
gilechampion:...
Sad mi pade na pamet, probaj živ bio jel ima lufta na ruci. Znači ruka prema sebi (okrenuta na gore) i okreni u desnu stranu, al moraš malo da se potrudiš, jer neće baš lako da se okrene.

Nema, ustvari ne mozes ovako vidjeti ima li lufta. Luft (ako ga ima) se osjeti tek kad stavis tanjir.
[ Igor88 @ 17.09.2010. 19:39 ] @
Thx!!!
[ Igor88 @ 21.09.2010. 11:12 ] @
Još neko sa ovakvim motorom u eksploataciji....ajte ljudi pa nije moguće da u cijeloj Srbiji, a i šire, nema baš niko sa ovim motorom da baci koju u društvo! Konkretno, treba mi neko ko već koristi DM3800 da potvrdi ima li lufta prilikom upotrebe, jer sam prije par dana primjetio luft samo na jednu stranu, dok se sad pojavio i na obje strane (i u lijevo - i u desno). Znači - rapidno propada, a ne isplati mi se ponovo mjenjati za novi, koji će opet dobiti luft za veoma kratko vrijeme, jer možda je DM3800 "promašaj" - generalno!
[ jugotb @ 21.09.2010. 11:56 ] @
Nije promasaj, ja ih prodajem stalno i nemam nikakvih reklamacija, naprotiv. Malo lufta mora imati, a normalno je da se dolaskom hladnijih dana taj luft poveca. Sve u svemu imas godinu dana garancije na njih pa vidi sta ce se desavati.
[ Igor88 @ 21.09.2010. 12:45 ] @
Jugo brate moj, hvala ti za svaki odgovor!
Evo šta ja razmišljam:
Kad sam postavio motor nije bilo lufta niti malo, posle dva dana pojavio se luft u jednu stranu i mislio sam OK - jasan mi je princip rada, zub puža nasloni na jednu stranu zuba pužnog zupčanika i naravno da mora biti mali zazor (ali uvijek sa jedne strane), jer nije plastikaner pa da su fabrički zarovljeni zubi jedan u drugi (naknadno im se šteluje zazor tokom eksploatacije zbog trošenja). E kad se pojavio luft na obje strane, a inače ruka uvijek i nekako stoji u centru, i može i na lijevo i na desno oko 2 stepena da se zakrene, to me je već počelo da brine i tada sam počeo da sumnjam u kvalitet ovog motora, jer: "kakav je to metalni pužni par koji će nakon 10 dana da proglođe 4 stepena na podionoj skali u obje strane". Pa jesu li mu, đavo ga nosio, zubi od sira ili metala. Ispade da DM3800 dobija brže luft od običnih plastikanera, a nema opciju podešavanja sprege zupčanika??? Ja stvarno ne znam kakav je bezobrazluk proizvođača pa prave ovakvo smeće i isto hvale na sve strane! Znači, meni nije problem sutra zamijeniti motor, ali šta mi to vrijedi ako će i drugi isto da se ponaša.
[ Dmaxi @ 21.09.2010. 13:40 ] @
Ja druže imam isti motor i koristim ga već pola godine i nemam nikakvih problema....nema čak ni milimetar lufta, ni na jednu stranu....kad sam uzimao motor, malo sam se raspitivao koji, kakav, i ljudi su mi rekli da je DM3800 među najboljim zbog metalnih zubčanika, ali isto tako su skrenuli pažnju na opterećenje motora, neki su govorili da nije preporučljivo kačiti antenu na njega čiji je prečnik veći od 100 cm, navodno zbog opterećenja motora....ja imam antenu 90 cm u prečniku, i zadovoljan sam do sada...ti probaj da reklamiraš motor, moguće je da si naletio na nešto loše, šta znam....
Pozdrav, iz Semberije....
[ Igor88 @ 21.09.2010. 14:41 ] @
Kod mene je Triax TD88. Ma nema u njoj 5 kg (da ne slažem). Ali po meni nije bitna težina antene ako su metalni zupčanici. Težina bi jedino trebala imati ulogu zbog jačine el. motora koji goni puž. E on već može da pregori ako je teška antena. To je neko moje viđenje.
Hvala za odgovor, bitno mi je jer ne bih da me levate kad pokrenem reklamaciju, zato i pitam.
[ jugotb @ 21.09.2010. 16:10 ] @
Ne znam, imao sam problema sa luftom kod starije generacije Super Jack-a i Strong-a, sa ovim nisam nikad. Mislim da malo lufta ipak mora biti, ali po 2 stepena je previse. Ko zna na sta si naletio, zamjeni ga pa probaj ponovo. U minusu si ako placas montazu, ako sam radis nema veze...
[ Igor88 @ 22.09.2010. 20:39 ] @
Sam montiram, nije to problem.
Evo kakvo je stanje lufta na ovom motoru: http://www.2shared.com/video/1_nScERG/DM3800.html


[Ovu poruku je menjao gilechampion dana 22.09.2010. u 21:58 GMT+1]
[ Ubleha @ 24.09.2010. 17:34 ] @
Luft,bar kod 2400, mozes dotegnuti krstastim sarafom sa strane na cosku motora ili malim imbus kljucem sa donje strane motora
[ Igor88 @ 25.09.2010. 22:23 ] @
Znam drug, ali ovaj nema tu mogucnost.
[ Ubleha @ 27.09.2010. 01:46 ] @
Onda ga otvori, mora postojati mogucnost dotezanja, sigurno!
[ Ivan 89 @ 21.08.2011. 18:06 ] @
Kupio sam motor optibox dm3800 i namontirao pa mi se pojavio problem rucno na motoru se pomera a preko risivera nece.
nastelovan na jedan satelit stoji i ne mrda dalje
Koristim opticum 4100c risiver.
Dal zna neko sta je u pitanju
[ Ivan 89 @ 21.08.2011. 21:09 ] @
Kada je risiver ukljucen trepti crvena dioda a kad trazi trepti zelena al se motor ne pomera .
Dal zna neko gde se moze taj motor servisirati u srbiji
[ Sava @ 23.08.2011. 08:38 ] @
Ja imam neki kineski motor sa metalnim zupčanicima (via Unikom, Beograd, 40 e) i tamo u aprilu-maju kod one prve košave motor je počeo da zapinje i štuca. Odneo sam u servis i ustanovljeno je da je pukla biksna motorčića. Zamenili su je sa nekom izvađenom iz nekog sličnog starog motora i on je proradio, ali je imao taj mali luft koji izgleda i ti pominješ. Praktičan problem je bio u tome što sam imao problema da pomerim antenu na malo rastojanje (recimo sa 5 na 7 stepeni istok) već sam morao prvo da odem negde dalje, recimo na 13 pa onda odatle na 7. Takođe je na nekim mestima i zapinjao kod okretanja, tačnije ide normalno pa uspori pa onda kao da preskoči neku prepreku pa nastavi normalno. Reklamirao sam i da se ne bih zezao na krovu još sto puta hteo sam da kupim još jedan nov motor. U Unikomu su bili jako fer i jednostavno su mi zamenili taj motor za potpuno nov. Bravo za Unikom! Onda sam ustanovio da mi je crkao Dreambox, odnosno da neće da vrti motor. Da li je crkao sam od sebe ili tokom mučenja sa tim motorom ne znam uglavnom odem i kupim još jedan DM500 (40e nov u Pančevu) i sada sve radi savršeno.

Što se tiče podešavanja ovog motora koji imam njemu se dva šrafa za podešavanje kriju ispod jedne zaštitnr nalepnice. Vidi da slučajno nije tako i kod tebe na tom Optiboxu. Za eventualno servisiranje okreni telefonom Unikom pa pitaj da li bi servisirali taj tvoj motor.
[ Igor88 @ 15.09.2011. 15:03 ] @
Samo da kažem da moj Optibox3800 i dalje ima luft sa obje strane, ali izgleda da mu je to "takav radni režim". Jednostavno, to je tako i nema dalje. Motor drži poziciju izuzetno dobro, nema nikakvih problema u radu, izuzetno je pouzdan i nikada nisam imao niti jedan problem sa istim. Ne trebam ni spominjati da je vožen bezbroj puta na obje strane, ali uvijek sve 5!
Ukratko, moja najiskrenija preporuka, a na luft jednostavno nemojte ni obraćati pažnju, jer motor se, i sa tim luftom, uvijek nekako pozicionira na sredinu istog i to je to!!!
[ mserifov @ 15.09.2011. 16:09 ] @
U 99% slucajeva ljudi lupaju gluposti. Jer nemaju pojma a žele da se prave pametni. Ja sam tih 3800 i 3800 za 30% brzim prenosom ugradio jedno 100 komada. Niko se nikad nije žalio. Malte na svim njima ima malo lufta ali to je beznačajno.

Na taj motor sam kačio antenu od 125 cm i stavio je na kuću sa 4 sprata i još plus 1 metar odžaka. Vjeruj te mi da sam ja zaboravio na tog čovjeka nikad me više nije zvao. Čovjek ima Amiko Alien full HD resiver i sharp 42 inča LED tv sa optibox motorom i antenom od 125 cm to je sve bilo preverzija čovjek fata neke satelite za koje ja nisam nikad ni čuo. A sve mu radi ako curica.

Zanči Digitalis top firma motori top kvalitete. Optibox 125 110 ili 100cm antena top kombinacija i daleko daleko superiornija od bilo čega drugog. Čak i od wawe frontier ili Torodial antene sa 8 ili 16 LNB-ova.

Inače uvjek sam slobodan da iz mog skromnog iskustva pomognem ljudima u sat svjetu.
[ Igor88 @ 17.09.2011. 12:18 ] @
Jedno pitanje, molim te:
Citat:
mserifov: U 99% slucajeva ljudi lupaju gluposti. Jer nemaju pojma a žele da se prave pametni.

Ko se u ovoj temi pravio pametan?
Ne razumijem kako ti to smatraš da kada se neko raspituje o nečemu i iznosi lično iskustvo u vezi određene problematike, da je to istovremeno i pametovanje????
Nadalje, na kraju diskusije, a nakon godinu dana eksploatacije datog motora, i sam sam preporučio (čitaj: odradio reklamu) isti kao "odličan", iako motor i dalje ima značajan luft, ali on ne utiče na tačnost pozicioniranja. Jednostavno (mada malo i zbunjujuće) to je takav motor i ćao!!!!
Smatram da bi tvoj post imao "mnogo veći" značaj da si se javio prije godinu dana (kao npr. jugotb) pa da diskutujemo ko ljudi, a ne posle mog prethodnog posta...Ovako...ispade samo neko "blago" vrijeđanje i naravno, reklama za digitalis (FYI: nemam ništa protiv digitalisa, naravno)... ;)