[ Fotko @ 16.09.2010. 19:40 ] @
Pre par nedelja sam kupio digitalni fotoaparat Sony DSC-W380 i poprilicno sam razocaran kvalitetom fotografija.
Video zapisi su takodje prilicno slabog kvaliteta iako se radi o aparatu kojim se mogu snimati klipovi u HD 720p formatu.
Sta vise mogu reci da fotografije koje sam slikao sa Canon A510 aparatom izgledaju daleko kvalitetnije verovali ili ne pa cak i one slikane pri slaboj svetlosti.
Sony DSC-W380 je gotovo neupotrebljiv ukoliko se koristi pri slaboj svetlosti bilo da se radi o fotografijama bilo o klipovima.
Sve u svemu bacenih 200 eura.
Nameravam da kupim neki Canon-ov model mada sam cuo da su Sony DSC HX1 i Sony DSC HX5 kvalitetni zbog CMOS-a.
Da li je bolje kupiti neki skuplji Canon ili neki od ova dva gore pomenuta Sony modela?
Mada kao sto rekoh fotografije koje sam slikao sa Canon-om A510 su zacudjujuce kvalitetne pa mozda nabavim A530,540,580 ili 590.
Neki saveti ili sugestije?
Hvala
[ Nebojsa Milanovic @ 16.09.2010. 22:49 ] @
Fotko, dobrodošao na ES :)

Nije dovoljno precizno da aparate deliš na Sony i Canon, jer i jedan i drugi imaju i dobrih i loših modela.

Predlažem ti da svaki model gledaš pojedinačno nevezano od toga koje je marke.

Kad si već pomenuo Sony HX5, sa njim nećeš pogrešiti sigurno, ne samo zbog senzora, nego zbog sveukupnih mogućnosti. To je možda najbolji aparat u klasi.
[ ZMS @ 18.09.2010. 11:12 ] @
pa bilo koji kompakt ili UZ aparat pri slaboj svetlosti je u inferioran .
dobro, oni koji imaju man.kontrole mogu mnogo bolji rezultat da naprave, za razliku od onih koji to nemaju.

npr.onaj stari canon a720is ili a590is su bili odlicni aparatici,ali se vise ne proizvode.
[ Fotko @ 18.09.2010. 19:48 ] @
@ Nebojsa Milanovic

Hvala...nego sto se tice te podele svi sa kojima sam razgovarao na ovu temu a uglavnom su to radnici u prodajnim objektima foto opreme kazu da Sony jednostavno ne moze da se poredi sa Canon-om u pogledu kvaliteta fotografije.
DSC-W380 sam kupio samo zbog sweep panorama moda i 720p video zapisa.
Samo da naglasim da je kvalitet video zapisa cak i u 'Fine' modu daleko od 720p da bi dobili nesto iole priblizno tom kvalitetu neophodno je da snimate iskljucivo po suncanom danu o VGA (640x480) video zapisu da i ne govorim a tek da ne govorim o tome da je totalno van fokusa kada zumirate u toku snimanja ponekad mu treba puno vremena po 10-15 sec da se fokusira.
E sada proveo sam sate kopajuci po inostranim forumima i sajtovima u potrazi za komentarima ljudi koji su kupili HX5 ili HX1 i misljenja su podeljena.
Iskreno videvsi kakav su katastrofalan posao odradili sa 380-icom sumnjam da je HX5 nesto puno kvalitetnije.
Inace HX5 snima 1080i a ne 1080p dakle u pitanju je isprepletani signal a ne progresivan dok HX1 snima 1080p ali ne full HD vec 1440x1080.
Naravno ne trazim DSLR kvalitet od compact aparata ali videvsi kvalitet fotografija Canon 580,590,490,495-ce mogu reci da sam lose prosao prakticno sam bacio 200e (plus jos par hiljada za memorijsku i HDMI)

@ ZMS

Znam da su kvalitetni a htedoh da kupim nesto iz te serije ali rekoh nema sanse da Sony bude bas toliko los...ali eto
[ sony64 @ 18.09.2010. 20:00 ] @
kupi polovni Sony H50,PA ĆEŠ VIDJETI KOLIKO je odličan kvalitet fotografije,mnogi su se pozitivno iznenadili.Imao sam ga,ali prodao samo zbog veličine.
Sada koristim Canon S90,odličan mališan
[ Zarko Silic @ 18.09.2010. 21:50 ] @
@Fotko

pokusaj da fotkas isti motiv sa tim Sonioem i sa tim Canonom sto imas tako sto ces na primer snimiti ulicu da se vidi vise detalja pa postavi fotke da vidimo.

Nesto u tvojoj prici ne satima.
[ Fotko @ 19.09.2010. 15:11 ] @
@ sony64

Sta je sa HX1 modelom trebalo bi da je bolji od HX5-ice evo recimo jednog poduzeg klipa sa jutjuba kao sto se vidi tip je snimao pri manje vise slabijoj osvetljenosti (W380-ica je katastrofalna pri ovakvim svetlosnim uslovima)


Cooking w/the King Episode 2
[ sony64 @ 19.09.2010. 17:34 ] @
Pa HX1 je sigurno puno bolji aparat od W380,a i nisu ista klasa aparata
[ Fotko @ 20.09.2010. 21:57 ] @
@ sony64

Imao sam na umu poredjenje izmedju HX1-ice i HX5-ice dakle koji je od ta 2 kvalitetniji.
Inace mnogi predlazu i savetuju da je bolje kupiti fotoaparat koji ce sluziti iskljucivo za slikanje a sto se tice videa bolje kupiti HD kameru/kamkorder ipak i to je velika gnjavaza koju/i HD kam. izabrati ?

Pozz
[ Fotko @ 20.09.2010. 22:02 ] @
Evo jos nekih klipova snimljenih modelom HX1 :

Nashville Trip - Lost in Antioch

U mraku :

Nashville Trip - Supply Run pt1
[ crnibombarder @ 20.09.2010. 22:56 ] @
Pozdrav, ako zelis dobru fotku i video zapis u jednom dzepnom kompakt fotoaparatu, onda predlazem da ne trazis dalje od novog Canon S95 modela. Jeftinija varijanta bi bio Fuji F200 EXR.
[ Fotko @ 23.09.2010. 23:08 ] @
@ crnibombarder

Mana S90-ice je sto cesto gubi fokus prilikom snimanja videa (a i nema bas neke rezultate pri slaboj osvetljenosti te nije bas jeftin prakticno moze da se doda jos oko 100e i da se kupi neki DSLR) jedino kod Sony HX1 i Panasonic Lumix TZ10 nisam primetio taj problem a mnogi takodje smatraju da Lumix TZ10 hvata ubedljivo najbolji video pri dnevnoj svetlosti mislim naravno na compact aparate.


Panasonic Lumix TZ10
[ Fotko @ 29.09.2010. 12:34 ] @
Da li neko zna gde se mogu kupiti npr :

Canon A720
Canon A590
Canon A1100
Canon A2100
Canon A1000
Canon A2000
itd...

Dakle neki od onih starijih modela iz A serije?
[ sony64 @ 29.09.2010. 15:28 ] @
S90 je baš naproti jak u slabim svjetlosnim uvijetima,jači od 99% aparata,a proizvodi slike -ODLIČNE baš kao i G11,imao sam ga ,sad imam S95
[ crnibombarder @ 29.09.2010. 17:12 ] @
Citat:
Fotko: Da li neko zna gde se mogu kupiti npr :

Canon A720
Canon A590
Canon A1100
Canon A2100
Canon A1000
Canon A2000
itd...

Dakle neki od onih starijih modela iz A serije?


Da su potpuno novi sa garancijom, 100% nigde nema da se kupe.
[ Zarko Silic @ 29.09.2010. 18:41 ] @
Citat:
Fotko
Mana S90-ice je sto cesto gubi fokus prilikom snimanja videa (a i nema bas neke rezultate pri slaboj osvetljenosti te nije bas jeftin prakticno moze da se doda jos oko 100e i da se kupi neki DSLR) jedino kod Sony HX1 i Panasonic Lumix TZ10 nisam primetio taj problem a mnogi takodje smatraju da Lumix TZ10 hvata ubedljivo najbolji video pri dnevnoj svetlosti mislim naravno na compact aparate.


Panasonic Lumix TZ10


Da li ti ovo pricas napamet ili si sve to isprobao?

Prvo, to sto si napisao potpuno je netacno.
Drugo, S90 sa TZ 10 i HX1 nema nikakve dodirne tacke. Najveca razlika je u kvalitetu fotografije koju ovi aparati isporucuju.

S90 je po tom pitanju za najmanje jednu klasu vise od ova 2 spomenuta i to u svim uslovima.


Na ovom forumu mozes pronaci mnostvo primera sa modelom S90 (mislim da je Beske postavio odlicne primere za S90 i G11 u RAW formatu pa potrazi). Osim toga HX1 je po gabaritima nekoliko puta veci aparat od S90 pa je nemoguce porediti ta 2 aparata.

S90/95 su najkvalitetniji ultra kompaktni aparati na Svetu pa ne sme da cudi njihova cena.
[ Fotko @ 03.10.2010. 15:59 ] @
Citat:
sony64: S90 je baš naproti jak u slabim svjetlosnim uvijetima,jači od 99% aparata,a proizvodi slike -ODLIČNE baš kao i G11,imao sam ga ,sad imam S95



Cena S90/S95 je previsoka jedino ukoliko je kvalitet fotografija vrhunski (maltene DSLR kvalitet) pa je mozda i cena opravdana mada prakticno mozete nabaviti neki DSLR sa tim parama.
A sta je sa Canon SX120 cena je povoljna oko 20000 din.



Inace steta sto vise nema u prodaji onih aparatica iz A serije.
[ Fotko @ 03.10.2010. 16:12 ] @
Citat:
zarsilic: Da li ti ovo pricas napamet ili si sve to isprobao?

Prvo, to sto si napisao potpuno je netacno.
Drugo, S90 sa TZ 10 i HX1 nema nikakve dodirne tacke. Najveca razlika je u kvalitetu fotografije koju ovi aparati isporucuju.

S90 je po tom pitanju za najmanje jednu klasu vise od ova 2 spomenuta i to u svim uslovima.


Na ovom forumu mozes pronaci mnostvo primera sa modelom S90 (mislim da je Beske postavio odlicne primere za S90 i G11 u RAW formatu pa potrazi). Osim toga HX1 je po gabaritima nekoliko puta veci aparat od S90 pa je nemoguce porediti ta 2 aparata.

S90/95 su najkvalitetniji ultra kompaktni aparati na Svetu pa ne sme da cudi njihova cena.



Diskutovali smo o kvalitetu video zapisa ne o fotografijama.
HX1 jeste mozda slabiji po pitaju kvaliteta fotografije ali dati 450 ili 500e za S90 a da nemate HD video je bacanje para mada S95 snima u HD formatu ali opet je cena previsoka sta vise imate i HD kamere (do 80GB integrisane memorije) za iste pare mozda i nesto jeftinije.
Steta za te aparatice iz A serije,steta sto ih vise nema u prodaji prijatelj ima A720 i gledao sam neke fotografije kvalitet je neverovatan.
[ Zarko Silic @ 03.10.2010. 19:18 ] @
Citat:
Fotko: ali dati 450 ili 500e za S90


Ne znam odakle si ti ali cena ovog aparata je znatno manja. pogledaj banere.

Mislim da je oko 350E, a za te pare se ne moze kupiti manji aparat koji pravi bolju fotku.

I moras prvo razgraniciti da li zelis aparat ili kameru, pa tek nakon toga vrsiti odabir. Za porodicnu upotrebu, kamera je i jeftinije i kvalitetnije resenje od fotoaparata ako se zeli snimiti pokret.
[ Fotko @ 05.10.2010. 20:26 ] @
Citat:
sony64: Najniža cijena u HR je 390 eura za S95.Koji kompakt- prosumer radi bolju fotku od S90/95 ?


Na stranim sajtovima S90 uporedjuju sa Panasonic LX3 po pitanju kvaliteta.
Takodje steta sto S90/95 ima svega 3.8x opticki zum.
Mada ipak bih kupio S90 jer je ipak Canon u pitanju ali kazem steta sto nema barem 5x ili 6x OZ.

Evo recimo fotografija Canon S95-ice Sample images
I S90-ice : Sample images

Evo i fotografija Panasonic DMC-TZ10 : Sample images kada covek gleda te fotografije skoro da su podjednako kvalitetne...?

[ Fotko @ 05.10.2010. 20:31 ] @
Citat:
zarsilic: Ne znam odakle si ti ali cena ovog aparata je znatno manja. pogledaj banere.

Mislim da je oko 350E, a za te pare se ne moze kupiti manji aparat koji pravi bolju fotku.

I moras prvo razgraniciti da li zelis aparat ili kameru, pa tek nakon toga vrsiti odabir. Za porodicnu upotrebu, kamera je i jeftinije i kvalitetnije resenje od fotoaparata ako se zeli snimiti pokret.


Zeleo sam kameru i jedan dobar fotoaparat.
Taj model Canona je zaista malo skuplji videcu verovatno cu ga mozda kupiti.
Ostaje jedino odabir neke kvalitetne HD kamere imate neki predlog?
[ sony64 @ 05.10.2010. 22:19 ] @
Malo skuplji ali puno bolji
[ Fotko @ 31.10.2010. 20:00 ] @
Da li je ovaj novi Canon-ov model dobar izbor?
Canon IXUS 1000 HS
Cena je kao i kod S90/S95-ice stim da snima full HD video (konacno je dostupna opcija optickog zumiranja u toku snimanja)....?
[ tommy61 @ 31.10.2010. 20:18 ] @
Hiljadarki wide pocinje tek od 36, bas veliki minus... Kupi bar ovaj, http://pcfoto.biz/canon-ixus-300-hs, senzor isti, objektiv 2.0 od 28mm...
[ bttp @ 01.11.2010. 15:16 ] @
Za iole kvalitetan video je bitan kodek, a ne samo puka rezolucija. Ne znam za taj aparat, ali verovatno snima video u motion jpeg formatu. Ako ti je bitan video, traži neki aparat koji ima pravi video kodek umesto motion jpeg-a.

P.S. Gledajući ove sample fotke od S90, nisam baš nešto impresioniran. Recimo ona veverica na stubu, kad se gleda u 100% vidi se užasna JPEG obrada i šum na ISO250.
[ Fotko @ 23.11.2010. 18:53 ] @
Citat:
bttp: Za iole kvalitetan video je bitan kodek, a ne samo puka rezolucija. Ne znam za taj aparat, ali verovatno snima video u motion jpeg formatu. Ako ti je bitan video, traži neki aparat koji ima pravi video kodek umesto motion jpeg-a.

P.S. Gledajući ove sample fotke od S90, nisam baš nešto impresioniran. Recimo ona veverica na stubu, kad se gleda u 100% vidi se užasna JPEG obrada i šum na ISO250.


Imate neki predlog?
[ bttp @ 30.11.2010. 20:02 ] @
Pa gorespomenuti Panasonic LUMIX TZ10 ima dedicated video kodek (AVHCD ili tako nešto). Ali pošto ti imaš neku subjektivnu averziju prema LUMIX aparatima, tj. hoćeš Canon, ima ovde boljih poznavalaca Canon serije od mene.
[ Fotko @ 29.12.2010. 21:44 ] @
Citat:
bttp: Pa gorespomenuti Panasonic LUMIX TZ10 ima dedicated video kodek (AVHCD ili tako nešto). Ali pošto ti imaš neku subjektivnu averziju prema LUMIX aparatima, tj. hoćeš Canon, ima ovde boljih poznavalaca Canon serije od mene.


Ne znam zaista neko hvali S90/95 neko pominje da nije bas tako perfektan znam da je popularan medju profi fotografima ali je svega 3,8x opt.zoom mana za ne bas tako jeftin aparat.
Ipak dvoumim se izmedju gore pomenutih S90/95 i Sony HX5 jeste da HX5 daje slabe rezultate kada je kvalitet fotografija u pitanju ali zato imate 10x opt.zoom, full HD video zapis i to u MPEG4 i AVCHD plus Sweep Panorama mod.
Za Lumix TZ10 na inostranim forumima i sajtovima kazu da je vrlo popularan i da je video zapis medju najboljima u svetu dig.fotoaparata ali sam vrlo cesto nailazio na komentare da se brzo kvari maltene nakon 6 do 8 meseci upotrebe.
[ crnibombarder @ 29.12.2010. 22:44 ] @
Pozdrav, Canon S90/S95 daju najbolju fotku prvenstveno zbog vece povrsine senzora (1/1.7" CCD) i "brzeg" objektiva ciji otvor blende krece od f/2. Sony ima sve ovo sto si nabrojao i odlican je turisticki fotoaparat, i jedan i drugi imaju svoje prednosti i mane, ali oni jednostavno nisu ista klasa, namenjeni su razlicitim ciljnim grupama.
Sto se tice kvarova Panasonic fotoaparata koje si spomenuo, to nije istina uveravam te, zapravo gotovo da se ne kvare.
[ Fotko @ 12.01.2011. 21:44 ] @
Citat:
crnibombarder: Pozdrav, Canon S90/S95 daju najbolju fotku prvenstveno zbog vece povrsine senzora (1/1.7" CCD) i "brzeg" objektiva ciji otvor blende krece od f/2. Sony ima sve ovo sto si nabrojao i odlican je turisticki fotoaparat, i jedan i drugi imaju svoje prednosti i mane, ali oni jednostavno nisu ista klasa, namenjeni su razlicitim ciljnim grupama.
Sto se tice kvarova Panasonic fotoaparata koje si spomenuo, to nije istina uveravam te, zapravo gotovo da se ne kvare.


Koji su compact aparati odmah iza S90/95 po kvalitetu?
Recimo prvih 5 po kvalitetu danas u svetu compact digitalnih fotoaparata?
[ NShappy @ 13.01.2011. 06:31 ] @
Kvalitet je diskutabilna kategorija. Neko ceni veliki zum, neko manje ili veće dimenzije aparata, neko cenu a neko fotografske mogućnosti. Evo nekoliko modela koji se određenim osobinama izdvajaju iz mora konfekcije.

Canon S90 ili noviji S95,
Samsung EX1,
Olympus XZ1 (tek najavljen, još ga nema u radnjama),
Sony WX1 ili noviji WX5,
Panasonic LX3 ili noviji LX5,
Fuji F200EXR ili malo dugačiji F70 EXR (ovaj prvi je ipak bolji)
...

Možda sam neki propustio, ali otprilike su ovo aparati koje bih ja razmatrao da sada kupujem. Pogledaj i još neke Sony-je koji su deklarisani da imaju Exmor senzor.

[Ovu poruku je menjao NShappy dana 13.01.2011. u 08:58 GMT+1]
[ grozda @ 18.01.2011. 23:39 ] @
Prva 3:
Canon S 95 vs. Panasonic LX 5 vs. Fuji F300 EXR - veliki uporedni test
http://www.bmfoto.rs/test_cano...eliki-uporedni-test_95?pid=819

pa onda velika praznina iza ...mada ... zavisi sta zelis i sta ti treba.

Na dpreview imas testove po klasama: http://www.dpreview.com/reviews/

Compact Camera Group Test: Travel Zooms - zakljucak:
http://www.dpreview.com/reviews/Q210grouptravelzoom/page24.asp

Compact Camera Group Test: SLR-like 'super zoom' cameras - zakljucak:
http://www.dpreview.com/reviews/Q110superzoomgroup/page19.asp
[ Fotko @ 09.03.2011. 23:51 ] @
Citat:
grozda: Prva 3:
Canon S 95 vs. Panasonic LX 5 vs. Fuji F300 EXR - veliki uporedni test
http://www.bmfoto.rs/test_cano...eliki-uporedni-test_95?pid=819

pa onda velika praznina iza ...mada ... zavisi sta zelis i sta ti treba.

Na dpreview imas testove po klasama: http://www.dpreview.com/reviews/

Compact Camera Group Test: Travel Zooms - zakljucak:
http://www.dpreview.com/reviews/Q210grouptravelzoom/page24.asp

Compact Camera Group Test: SLR-like 'super zoom' cameras - zakljucak:
http://www.dpreview.com/reviews/Q110superzoomgroup/page19.asp



Pojavili su se neki novi Sonijevi modeli zanimljivih specifikacija :

DSC-HX7
DSC-H70
DSC-HX9

DSC-WX5
DSC-WX7

NEX-3 i NEX-5

Tu su i novi Panasonikovi :
DMC-TZ20
DMC-TZ18

[ Fotko @ 29.03.2011. 16:08 ] @
Sony DSC-HX9V je prilicno mocan aparat

sony dsc-hx9