[ pv dusko @ 16.09.2010. 21:28 ] @
Ljudi zna li neko kako da izracunam protok vode i brzinu u cevovodu precnika DN100 ako mi je poznat pritisak.
[ zzzz @ 17.09.2010. 00:01 ] @
Ako znaš dužinu cijevi i hrapavost površine možda bi se moglo nešto izračunati.
[ Devanagari @ 17.09.2010. 07:17 ] @
Protok i brzina vode kroz cev su u sledećoj vezi: protok = brzina * površina (poprečnog preseka cevi, unutrašnjeg). Ti znaš površinu jer znaš DN ali ne možeš da izračunaš ovo drugo dvoje jer imaš samo ovu jednačinu. Zato ti je potrebno još nešto, a to je tzv. Bernulijeva jednačina.

Da bi dobio odgovor na pitanje potrebno da kažeš je sledeće:
- da li je u pitanju otvoreni krug (voda ulazi u cev iz npr. rezervoara ili sl. i ističe negde ili u nešto) ili je u pitanju zatvoren krug (voda cirkuliše u krug)?
- ukoliko je u pitanju otvoreni krug, kako tačno voda ističe, u šta?
- ukoliko je u pitanju otvoreni krug, da li postoji razlika u visini između mesta na kome voda ulazi u cev i mesta na kome ističe?
- koliko je dugačka cev i šta sve ima na njoj od kolena, račvanja i sl. promena trase i šta sve ima od ventila i dr. armature i elemenata? Da li menja prečnik ili je to sve vreme DN100?
- od čega je napravljena cev?
- koliki je taj pritisak koji si spomenuo?
[ pv dusko @ 17.09.2010. 14:39 ] @
Konkretno treba da izracunam protok vode koja se uliva u bazen iz cjevovoda gradske vodovodne mreze cija je cev celicna DN 100 kruznog precnika. Ok znam da je protok brzina puta povrsina precnika, ali ja imam pritisak u gradskoj vodovodnoj mrezi 4.5 bara i znam povrsinu precnika cijevi ali sam zaboravio obrazac za izranucavanje brzine...
Nema kolena, ventila i drugih fitinga.
Pa ako mozete pomozite mi da rijesim ovaj zadatak.

[ Devanagari @ 18.09.2010. 12:41 ] @
Uf, uf, uf, 4,5 bara, da li si siguran u to?

Iskulirao si me za pitanja o dužini cevi i o tome kako tačno voda ističe (u atmosferu pa u bazen, u bazen na nekoj dubini, itd.), da li postoji razlika u visinama,...

Evo ovako, rezultati simulacije za ulazni pritisak 4,5 bar, DN 100, čelična cev, bez fitinga, ne menja visinu, voda ističe u atmosferu.

- dužina cevi 1 m: brzina 66.2 m/s, protok 543.6 l/s
- dužina cevi 5 m: brzina 29.5 m/s, protok 242.3 l/s
- dužina cevi 10 m: brzina 20.8 m/s, protok 170.9 l/s

Ovo sam simulirao na dva razlicita nacina i dobio isti rezultat.
[ zzzz @ 18.09.2010. 15:08 ] @
Za pritisak od 4.5 bara odgovara visinska razlika od 45 metara.
U idealnim uslovima bi maksimalna brzina mogla biti 29.7 m/s.
Protok bi iznosio oko 230 l/s ili 14 m^3/min.



Ali pošto imaš otpore u cijevi, ventilima kojim zatvaraš dovod,a valjda
imaš i brojilo, ostaje samo da odokativno procjenimo koeficijent ukupnog otpora.Neka bude 50% pa imaš 7 m^3/min.Možeš napuniti olimpijski bazen za 8 sati.
[ Devanagari @ 18.09.2010. 17:15 ] @
Citat:
zzzz: U idealnim uslovima bi maksimalna brzina mogla biti 29.7 m/s.

Ovo nije tačno, lepo sam dao realan primer za koji je protok oko dva puta veći (za apsolutnu hrapavost za čelične cevi od 0.045 mm, što je uobičajena vrednost).

[ zzzz @ 18.09.2010. 18:33 ] @
Citat:
Devanagari: Ovo nije tačno, lepo sam dao realan primer .....

Kako?
Koju brzinu može dostići kamen ako slobodno pada sa visine od 45m.

Pretvori potencijalnu energiju u kinematičku pa izračunaj v.
[ Devanagari @ 18.09.2010. 19:47 ] @
Pročitaj poruku gore u kojoj sam ostavio rezultate proračuna.
[ zzzz @ 18.09.2010. 20:44 ] @
Zakon o održanju energije,a za nestišljive tekućine to je Bernulijev zakon,glasi:



Kad sredim za ovaj slučaj gdje je
ispada:

, a odavde:

Pošto je




Kako se može dobiti veća brzina ako još ubacimo gubitke zbog trenja???

[ NicholasMetropolis @ 21.09.2010. 14:44 ] @
Citat:
Devanagari: Pročitaj poruku gore u kojoj sam ostavio rezultate proračuna.


Kakav je bio setup proračuna konkretno? Jesi li negde podešavao ulazni protok? Od ulaznog protoka, tj. će zavisiti i .
[ zzzz @ 22.09.2010. 11:57 ] @
Citat:
NicholasMetropolis: Kakav je bio setup proračuna konkretno?


To se vidi iz aviona.Uzeo je empirijski izraz (formulu) za računanje pada pritiska u ovisnosti o brzini,dužini cijevi,prečniku i hrapavosti stjenke.Uzima se u obzir i način strujanja (laminarni ili turbolentni) provjerom Re broja.
Odavde je izračunao brzinu kao da je pad pritiska 4.5 (bar) što je suštinski pogrešno.Samo jedan dio potencijalne energije će se pretvoriti u toplotu,a preostali će se transformisati u kinetičku energiju.
I jedna i druga vrijednost je proporcionalna kvadratu brzine.

Citat:
NicholasMetropolis:
Jesi li negde podešavao ulazni protok? Od ulaznog protoka, tj. će zavisiti i .


Za nestišljive tekućine vrijedi zakon kontinuiteta pa je ulazni protok jednak izlaznom.
[ braker @ 22.09.2010. 23:56 ] @
Nisam citao sve, ali nedostaje informacija kako bi se izveo korektan proracun, na sta je Devanagari vec ukazao.
[ NicholasMetropolis @ 27.09.2010. 10:27 ] @
Citat:
zzzz: Za nestišljive tekućine vrijedi zakon kontinuiteta pa je ulazni protok jednak izlaznom.


Naravno, ali tečnost na ulazu u cev ima brzinu različitu od nule (inače ne bi ulazila u cev) tako da i to treba uzeti u obzir.