[ El_Nino @ 18.09.2010. 18:47 ] @
U utorak, 14.09 sam sticajem okolnosti bio u Kikindi. U lokalnom supermarketu sam svratio da kupim neke sitnice i sasvim slučajno sam na prvom spratu Valdija video spot svetlo za plafon sa 3 grla kakvo sam hteo da kupim. U pitanju je klasičan spotlight firme Novolux d.o.o, Beograd, uvoz iz PRC-a.

Kako nisam imao gotovine kod sebe, spot light sam platio Visa Electron karticom, izdatom od strane Intesa banke. Kada sam došao kući, preko onlajn bankinga sam proverio, sve je regularno prošlo i videla se stavka - POS terminal, Kikinda.

U četvrtak sam otišao na put. U petak ujutru sam dobio ovaj mejl:



Kao što se vidi - newsletter iz Novoluxa. Nikada ranije nisam dobio od njih newsletter, ovo je prvi put. Sve dok nisam pogledao kutiju malo bolje, nisam ni znao da je proizvod koji sam kupio Novolux.

Jasno se može zaključiti da je banka prosledila podatke o transakciji kao i moje lične podatke (najmanje email, a ko zna šta još) trećem licu.

U Opštim uslovima poslovanja banke sam našao sledeće:

Citat:
Banka ima pravo da, u skladu sa zaključenim ugovorom i važećim propisima, podatke u vezi
sa zaključenim ugovorom, podatke o klijentu i njegovim povezanim licima, podatke o podnetoj
dokumentaciji, kao i druge podatke koji se smatraju bankarskom tajnom prosledi u centralnu bazu
podataka Grupe Intesa Sanpaolo, članovima njihovih organa, akcionarima, zaposlenima u Banci,
spoljnim revizorima Banke, kao i drugim licima koji zbog prirode posla koji obavljaju moraju imati
pristup takvim podacima, kao i trećim licima sa kojima Banka ima zaključen ugovor o zaštiti
poverljivosti podataka.


Citat:
Banka ima pravo da:

podatke iz ugovora, podatke o klijentu i njegovim povezanim licima, podatke o dokumentaciji
koja čini dosije ugovora, kao i druge podatke koji se smatraju bankarskom tajnom prosledi u
centralnu bazu podataka Grupe Intesa Sanpaolo, članovima svojih organa, svojim
akcionarima, zaposlenima u Banci, spoljnom revizoru Banke, drugim licima koji zbog prirode
posla koji obavljaju moraju imati pristup takvim podacima, kao i trećim licima sa kojima Banka
ima zaključen ugovor o zaštiti poverljivosti podataka.


Citat:
BANKARSKA TAJNA

Banka i članovi njenih organa, akcionari i zaposleni u Banci, kao i spoljnji revizor Banke i druga
lica koja zbog prirode posla koji obavljaju imaju pristup podacima iz stava 2. ove tačke, dužni su da
ove podatke čuvaju i ne smeju da ih saopštavaju trećim licima, koriste protivno interesima Banke i
njenih klijenata, koriste na način da oni ili treća lica ostvare materijalnu korist od toga, niti trećim licima
omoguće pristup tim podacima.



Pretpostavljam da nema poente žaliti se ikome na ovo. Intesa će me optužiti da nisam čitao small print...

Šta vi mislite/savetujete? Sem unsubscribe sa te mejling liste, naravno...

P.S. Popust koji se navodi u newsletteru nisam dobio.
[ bachi @ 18.09.2010. 19:16 ] @
Nema šta da se savetuje, dobro je znati ovaj podatak, sigurno neko neće postati njihov klijent zbog ovakvih stvari.
[ nemesis @ 18.09.2010. 20:05 ] @
ovo nije nishta novo...
oni koriste podatak koji si ti robu kupi, gde i koliko si je platio
da te klasiraju u odredjenu klasu potencijalnih musterija
zatim ide klasichno slanje reklama ... sa logikom ako si kupio carape,
poslacu ti ponudu za zimske carape jer dolazi zima :)"
[ Nedeljko @ 18.09.2010. 20:43 ] @
Nije u tome poenta, nego odakle njima njegova e-adresa. Izgleda da su je pokupili od banke.
[ nemesis @ 18.09.2010. 23:53 ] @
to ili je banka platila celu reklamu a da bi razvijala svoj sistem :)
inache prodavcima se naplacuje 1.5% do 3.5% prometa za uslugu
to sto ti placash karticom, pa im se nekad i sredstva prebacuju
tek posle 30 cak i do 120 dana ... itd itd itd
[ DR83 @ 19.09.2010. 18:06 ] @
Ne branim Intesu ali i ja sam dobio taj spam pre neki dan a nisam nista pazario kod Novoluxa.

I da dodam - na email adresu koju NIKAD nisam ostavio u Intesi.
[ mmix @ 19.09.2010. 18:13 ] @
Manje vise sto me spamuje, nego sto to radi van mozga, poslali su mi reklamnu poruku za neki svoj servis u pola jedan nocu.
[ xtraya @ 19.09.2010. 19:19 ] @
meni ne salju nista, placao sam zilion puta sa maestrom/masterom i nikad nista ...
[ maksvel @ 19.09.2010. 19:51 ] @
OK, biće da je podudarnost u pitanju...
Novolux pazario mejlove od likova iz teme od pre neki dan :-P
[ Nuklearni Vojvoda @ 07.02.2012. 20:44 ] @
Jeste offtopic, ali je ova tema.
Danas sam potpisao ne citajuci naravno Ugovor kod KOmercijalne banke, za novu karticu. Evo jednog clana:
Clan 15
15.1 Korisnik je saglasan da mu Banka moze uputiti oglasnu poruku putem pozivnih sredstava sa i bez ljudskog posredovanja, putem telefaks uredjaja ili putem slanja elektronskih poruka u svemu u skladu sa konkretnim odredbama Zakona o oglasavanju kojim se Banci daje za pravo za ovako postupanje.

dok Clan 13 glasi ovako:
13.1 Banka moze saglasno odredbama Zakona o zastiti podataka o licnosti, bez naknadnog odobrenja Korisnika, sve neophodne informacije i podatke koji se odnose na Korisnika, a koji su dostavljeni Banci prilikom uspostavljanja poslovnog/ugovorno odnosa (ime, prezime, datum rodjenja, adresa, JMBG, broj licne karte i/ili pasosa, kontakt telefon, e-mail adresa kao i svi ostali podaci sa kojima Banka raspolaze) dostaviti: Narodnoj banci Srbije, Kreditnom birou, spoljnim revizorima Banke, Forumu za prevenciju zloupotreba u kreditnim poslovima i sa platnim karticama pri Privrednoj komori Srbije, licima kojima je po zakonu duzna da dostavi podatke, kao i svim trecim licima sa kojima Banka ima zakljucene odgovarajuce ugovore o poslovnoj saradnji koji su neophodni za relaizaciju poslovnog odnosa ili su u vezi sa poslovnim odnosom Banke i Korisnika.

Ne znam cemu uopste clan 13, mogli su da napisu 'vasi podaci su kod nas skroz nesigurni, i dacemo ih bilo kome ko plati'.
Pitao sam ih da li ce moci aneks ugovora da se ovo izbaci, ako ne razmislicu koja bi mogla banka da bude a da ne radi ovo navedeno. Ovo mi se uopste ne svidja, nemas vise nikakve privatnosti. Kad je polu-drzavna banka ovakva, kakve li su druge.