[ Horvat @ 18.09.2010. 19:45 ] @
Citat:
Beograd -- U beogradskom naselju Bele vode jutros je, prilikom pokušaja pljačke pošte, ubijen jedan mladić.

i sad, dolaze na red komentari, koji kukaju na jadnog malog pljackasa, kako li se radnik obezbedjenja usudio da ga upuca

mislim, wtf?!!?
on je sad tu neka zrtva??

evo par primera
Citat:
Cela vest je i više nego žalosna. Možda sada na dnevni red dodje i Zakon o obezbedjenju.
(pylot, 18. septembar 2010 17:24)


Citat:
pa ne moze bas tek tako da se puca na coveka, koliko vredi zivot coveka 2-3 hiljada evra?!
(brax, 18. septembar 2010 16:47)


Citat:
Kako je na radiju receno, pljackasi su vec pobegli a radnik obeybedjenja je ispalio jos nekoliko hitaca za njima. On nije stitio sebe vec novac. Ubio je decka od 20 godina za tricavih par hiljada.
(Pljacka, 18. septembar 2010 16:50)



stvarno jadan uzoran i posten clan ovog drustva, kako li se smeo taj drznih usuditi da puca na onog koji je dosao s ciljem da ga orobi, smrc
[ Miroslav Cvejić @ 18.09.2010. 19:53 ] @
Klasični mrsomudi. Treba svaku priliku da se upuca lopov iskoristiti. Po mogućstvu pred kamerama. Pa da se ostalim mladićima to malo demonstrira. Ne znaju oni kako je metak vruć :)
[ Horvat @ 18.09.2010. 19:54 ] @
ovo je jos jace
Citat:
Zalosno u celoj prici je izgubljen zivot! A jos veca zalost je sto neko resio da placka par hiljada evra u dinarima ! Jadna je drzava u kojoj je lopov spao da krade tako male sume da bi imao da prezivi! Ovde je samo za osudu drzava koja nas je dovela do ovoga gde smo!
(simeun, 18. septembar 2010 14:47)


pazi lik otisao da ukrade x hiljada e, i on je tu neki bednik, odnosno kao da je otisao da ukrade kiflu da ne bi crkao od gladi, a to sto je nekoliko hiljada eura necija godisnja plata, jbg, nikom nista, jadan je lopov, smrc
[ etjen @ 18.09.2010. 19:55 ] @
tako mu i treba.
[ jnk @ 18.09.2010. 20:06 ] @
Smrtna kazna za pokušaj razbojništva? Da niste malo surovi?
[ Miroslav Cvejić @ 18.09.2010. 20:09 ] @
Ne već je upotreba vatrenog oružja u svrhu odbrane imovine skroz opravdana. Po toj logici, ja mogu sad da ti banem na gajbu i odnesem taj računar na kom sad ovo čitaš ( i sav keš na koji naiđem) i ti ne smeš da me u tome sprečiš da me ne bi povredio.

Pucati u kolena, ako baš ne može onda u glavu.

U ovoj zemlji vlasnik ili čuvar imovine više strahuje od zatvora posle pljačke od lopova.
[ Horvat @ 18.09.2010. 20:11 ] @
^^pa ni ne sme, sto je najbolje

@jnk, a za sta sluzi radnik obezbedjenja, ako ne da obezbedjuje stvari i ljude unutar tog objekta? da bi se izivljavao nad raznim ljudima koji dodju u sorcevima/suknjama/majicama na bretele/papucama?
[ HeYoo @ 18.09.2010. 20:17 ] @
Pa otprilike tome sluzi... ili da teraju senilne starce kada podivljaju u redu za penziju. Ne verujem da imaju ikakvu obavezu da pruze znacajnij otpor u slucaju oruzane pljacke. Cak i da imaju obavezu ne verujem da bi neko od njih rizikovao svoj zivot zarad tudjih par iljada evra za smesno malu platu.

Zna se ko presudjuje i deli kazne. To sigurno nije ni obezbedjenje ni javnost koja bi malo malo pa nekog na lomacu. Jasno je propisano u kakvim situacijama je dopustena upotreba oruzja. Ako cova nije branio svoj zivot (ili nekog od prisutnih) nema on sta da se vata pistolja niti da puca dok ovaj bezi.
[ etjen @ 18.09.2010. 20:22 ] @
nemaju nikakvu obavezu ali bi trebalo da počnu nečemu da služe. I ovo je neki početak.
Bilo bi bolje da ga nije ubio, ali mi nimalo nije žao.
[ jnk @ 18.09.2010. 20:28 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić: Ne već je upotreba vatrenog oružja u svrhu odbrane imovine skroz opravdana. Po toj logici, ja mogu sad da ti banem na gajbu i odnesem taj računar na kom sad ovo čitaš ( i sav keš na koji naiđem) i ti ne smeš da me u tome sprečiš da me ne bi povredio.


Pa zvuči smešno ali bi trebalo nazoveš policiju i oni nek rešavaju. Ako bi svako mogao da ubije shopliftera ne verujem da bi to bilo pametno na duže staze.
[ HeYoo @ 18.09.2010. 20:32 ] @
Tacno tako. Ko je zagledo obezbedjenje po bankama jasno je koja je njihova uloga. Ako ne moze da se suprotstavi bez upotrebe oruzja nema daljih akcija. Oruzje je tu samo za nuznu odbranu.

Niste valjda mislili da ko u filmovima treba da dodje do razmene vatre. Sta da je neko nevin stradao u tom raspucavanju? Jel bi i tada stali u odbranu napaljenog decka iz obezbedjenja?
[ Horvat @ 18.09.2010. 20:33 ] @
znaci ti bi se dobre volje oprostio od svog kompa,love,tv-a,sta god da imas u kuci a da vredi malo?
pardon, ne,nego bi prepustio lupezu da odnese to,pa pozvao policiju,pa nek oni ganjaju njega (mozda ga i ulove), a posle sud nek mu presudi (verovatno nece), a kada se to dogodi, tvoja imovina ce verovatno biti negde na levom mestu i neces je moci vratiti...



@heyoo, ma ne, trebao je da mu pozeli ugodan put kuci i da mu da pomorandzu za usput
[ neca @ 18.09.2010. 20:36 ] @
a razmisli malo u kontra pravcu, koliko bi se onda njih usudilo da dolazi i pokusava da pljacka?
par upucanih i da vidis kako bi se onda mislilo pre nego sto se krene u akciju.

inace, ne znam zasto citate te komentare na sajtovima (tipa b92, blic), vecito je njima neko zrtva i vecito njima nesto fali, kao sto neko gore rece, klasicni mrsomudi, besposlicari koji nemaju pametnija posla nego s**u po svemu bilo dobro ili lose.
[ kelja @ 18.09.2010. 20:43 ] @
Na kraju ce radnik obezbedjenja biti kriv zbog prekoracenja ovlascenja. Nesto mi se javlja da ce zaglaviti zatvor, i to ozbiljnu kaznu.
Mnogo ozbiljniju od onih maloletnih debila sto su nasmrt prebili onog momka, pa dobili tri godinice.
[ HeYoo @ 18.09.2010. 20:43 ] @
@horvat
Ako mi zivot nije ugrozen, a da ne mogu da se drukcije odbranim naravno da bi se oprostio kompa i ostalih gluposti. Niti bi bio spreman da rizikujem svoj zivot i zivote ukucana niti bi ubio nekog zbog par hiljada evra .

Moguce je da je radnik postupio kako morao ali inace ne bi dao nikom blanko dozvolu za ubijanje u cilju "zastitu imovine"

[Ovu poruku je menjao HeYoo dana 18.09.2010. u 21:56 GMT+1]
[ Horvat @ 18.09.2010. 20:51 ] @
Citat:
HeYoo: a da ne mogu da se drukcije odbranim


kako drugacije?

ako lopov samo uleti i ne digne ruku na tebe i pocne krasti, ti i da dignes ruku na njega, po zakonu, upotrebio si prekomernu silu
ako dugne ruku na tebe,a ti ga zveknes palicom isto tako
etc.

zanimljivo, nisi stao na "niti bih ubio",nego si stao na "niti bih ubio nekog za par hiljada evra",sto znaci da bi ubio...ako je u pitanju odredjena svota?

bas to sto neca kaze, kada bi bilo par ovakvih ishoda (ne mora smrtni, dosta da je ranjen) priupitali bi se razni "jadni mladici" sta ce raditi...
[ mulaz @ 18.09.2010. 20:58 ] @
Par hiljada evra je neciji ceo zivot...

Ne podrzavam anarhiju sa oruzjem... ali ovog pljackasa mi nije ni malo zao... bar ce njegove kolege dobro da premisle, pre nego se opet 'spustaju u akciju'.
[ HeYoo @ 18.09.2010. 21:04 ] @
Pomenuo sam odredjenu svotu da bi docarao koliko su neki ovde procenili ljudski zivot pa nek je i lopov. Opet ti moras misliti o svoti vrednoj ubistva. Sta ako neko ukrade smoki u prodavnici. Metak u potiljak?
Ne race da li bi decko iz obezbedjenja i dalje bio tvoj heroj da je metak dokacio nekog tu slucajno zatecenog?
[ Horvat @ 18.09.2010. 21:06 ] @
1.ko je rekao da je moj heroj?
2. niko nije "procenio" koliko vredi ljudski zivot, nego sta je kazna za takvo ponasanje (kradja nekoliko hiljada e u ovom slucaju, a to uopste nije mala svota za nase uslove)
da je moglo da ne dodje do ubistva,vec samo ranjavanja lika,moglo je,ali posto nije, nije mi nesto zao lika ;)

but, jbg, neki su i za arkanom zalili

a ti ne rece kako bi se ponasao da ti uleti lopov u kucu, a da ti zivot nije direktno ugrozen (nema pistolj niti noz)?
[ HeYoo @ 18.09.2010. 21:21 ] @
@horvat
Seo bi u cosak i palkao... Mozda bi im pomogao oko utovara pokucstva..
Ti me zezas?

Zavisi od situacije u kojoj bi se nasao i "ozbiljnosti" pljackasa. U slucaju da postoji verovatnoca da padne necija glava nista na bi ucinio.

Nemam nista protiv da svako dobije ono sta zasluzuje. Znam da je sudstvo i policija neefikasno ali to nije izgovor da bi prosla ideja "preuzimanja stvari u svoje ruke" jer je taj hrabri mladic mogao da ugrozi ne samo svoj vec i zivote prisutnih zarad nesto para koje su mozda nekom puno ali su banci nista.
Imaju banke mnogo nacina da zastite svoju imovinu, a to nije postavljanje nagaznih mina i "rambo" obezbedjenja.
[ Horvat @ 18.09.2010. 21:24 ] @
kao sto ti rekoh, da pokusas da ga savladas, velika je verovatnoca da ces TI odgovarati pred sudom,a ne onaj koji stvarno treba ;)

btw, cisto da napomenem, mozda je neko pogresno shvatio, ja NISAM za to da se svakoj susi odobri (legalno) posedovanje vatrenog oruzja, ali jesam za to da mozes da zastitis svoju imovinu, a ne da imas manja prava u svom domu nego lopov
[ Odin D. @ 18.09.2010. 21:37 ] @
Svi oni pocnu sa par hiljada, trafikama, presretanjem postara i penzija, pa onda tabananja, iznude, droga, reketiranje, banke, ubistva....

Da se taj "nesretni nevini mladic" sad izvukao, i jos koji put poslije toga, uskoro bi vrlo brzo stigao do stadijuma teskog razbojnistva sa ubistvima, a nasi vrli "humanoristicki" komentatori bi pisali kako takve treba ubijati jos u srednjoj skoli kad trafiku obiju...

Takav je narod. Stoka na kub.
[ HeYoo @ 18.09.2010. 21:46 ] @
Ne Odin.. svi su oni poceli tako sto su bili prvo u majcinoj utrobi. Samo treba poslati nekog junosu vremeplovom nazad x godina da spreci zacece svakog krimosa. :)

Ko je rekao da je nevin. Samo smrtna kazna nije propisana za kradju, a i da je propisana nema prava ni Pera ni Zika prava da presudjuju kriminalcu.

Kradja ima na raznim nivoima. Npr prosecni politicar za svog radnog veka verovatno nadmasi u kradji za par redova velicine osrednjeg kriminalca ali ljudi iz nekog razloga to mnogo lakse gutaju. Neke od njih i glasaju, slave.. druge pljuju ali daleko od toga da bi se bilo sta usudili da urade, a ne da ubiju neku od tih njuski za SVOJE pare.

Ova situacija podseca na motive iz drustvanih preduzeca gde na radnickom savetu strasno raspravljaju o sudbini majstor Djoke koji je ukrao iz pogona sitan alat, a u isto vreme direktor radi "posao" na veliko.

[Ovu poruku je menjao HeYoo dana 18.09.2010. u 23:01 GMT+1]
[ geniuxx @ 18.09.2010. 21:50 ] @
Taj pljackas je dobio ono sto je i trebalo da dobije. Kakve veze ima da li on ima 20 ili 50 godina? Krenuo u pljacku, dobio zasluzeno i gotovo. Nema tu smrc-smrc.
Problem je u pogresnom shvatanju ljudskih prava, narocito ovde u Srbistanu. Prvo i najvaznije ljudsko pravo bi trebalo da bude pravo svojine, a ne pravo na zivot. Da vidis kako bi se smanjio kriminal.
[ neca @ 18.09.2010. 21:52 ] @
@heyoo
a on ima prava da uleti u tvoj stan i da ti otme nesto za sta si mesecima radio ili da te tuce i maltretira dok mu ne das i poslednji euro iz steka koji pravis godinama?
[ HeYoo @ 18.09.2010. 22:08 ] @
Citat:
neca: @heyoo
a on ima prava da uleti u tvoj stan i da ti otme nesto za sta si mesecima radio ili da te tuce i maltretira dok mu ne das i poslednji euro iz steka koji pravis godinama?


Neco ne patetisi. Nije opljackan stan i necija teskom mukom zaradjena crkavica nego banka. Sasvim druga stvar je samoodbrana.
[ Miroslav Cvejić @ 18.09.2010. 22:13 ] @
Znači ozbiljan kriminal je u pitanju. Ne sitno džeparenje u busu da se preživi.
Zašto obezbeđenje ima oružje ako ne sme da ga upotrebi?
A opet oni su pljačkali banku nenaoružani kao na filmu... :)

Pucati u glavu... Malo da kriminalci nadrljaju... Te onaj prebio tipa, tretiraju ga kao narodnog heroja. Ovamo neosuđeni narko diler tuži državu. Ajde malo lepih vesti. A ubijen mladić u pokušaju pljačke je lepa vest. :)
To će sledećeg mladića koji bi da pljačka možda malčice da odvrati od pokušaja.
[ neca @ 18.09.2010. 22:19 ] @
@heyoo
ne patetisem uopste i nema veze da li se radi o tvom steku ili pljacki banke, gde su ugrozeni radnici i ljudi koji se nalaze ovde. kao sto ja nemam pravo da upucam tebe, isto tako i ti nemas pravo da otimas tudje.

p.s.
nije u redu da menjas poruke pa da odgovori ispod i nemaju veze sa tvojim postom.

@ miroslav
bas tako...kad osvanu na banderi dvojica trojica, mozda ce poceti da se misli o tome...a ne kao sto je neko postavio temu pre par dana, napunio je rezervoar upalio auto i rekao, tuzi me ja necu da ti platim.
[ 3way @ 18.09.2010. 22:19 ] @
Citat:
HeYoo: Nije opljackan stan i necija teskom mukom zaradjena crkavica nego banka. Sasvim druga stvar je samoodbrana.


Pa sta onda?
Sljam je sljam i kao takav ne treba da se krece unaokolo...
[ Odin D. @ 18.09.2010. 22:23 ] @
Citat:
HeYoo:
Ko je rekao da je nevin. Samo smrtna kazna nije propisana za kradju, a i da je propisana nema prava ni Pera ni Zika prava da presudjuju kriminalcu.


Nije njemu propisana nikakva kazna, niti ga je ko osudjivao - stradao je u razbojnistvu i gotovo. Da je stigao do suda sigurno ne bi bio osudjen na smrt.

Ni radnik obezbedjenja nije duzan da se kocka sa svojim zivotom. Pretpostavka je da kad ides u pljacku gdje ima naoruzano obezbedjenje da mozes da popijes metak. Ako to nije pretpostavka onda obezbedjenje nema nikakvog smisla jer bi svaki krimos znao da ako je dovoljno uporan nista ga nece spreciti da izvrsi pljacku i nebi bilo nikakve neizvjesnosti oko uspjeha pljacke. Onda obezbedjenje i netreba: jednostavno pusti svakoga da uzme sta god hoce da ne bi slucajno stradao u guzvi, a onda neka ga poslije vija policija. A i njih moze da se rjesi tako sto stane na prozor i zapreti da ce skociti samo ako nekom padne na pamet da ga hapsi. Zaboga! zivot je najvazniji, ostavite ga na miru!

Tako neki dan ubise i taksistu za 5000 dinara. "Daj pare." "Nedam", puf - metak u glavu. Znaci krimosi ubijaju za 5000 dinara i zabole me neka stvar ako ce i njih neko da ubija za 5000 dinara.
To je takav zanat i kome je zivot mio neka se potrudi da se sa njime ne kocka, a ne da ja ili neko drugi treba da razmisljam sta da cinim da ta budala ne zagine.

[ deki77 @ 18.09.2010. 22:36 ] @
Citat:
Neko rece da se mada da ce sada "lopovi vise razmisljati"???
Hoce, ali na na soj, 'lopovski nacin':
Pre svega, prvo ce sasuti metak u slepoocnicu radniku obezbedjenja koji nista ne sumnja i time sve zaplasiti sve ostale prisune tako da vise niko nece pokusati izigravati heroja


comment..no comment
[ HeYoo @ 18.09.2010. 22:36 ] @
@3way
Tako je. Ne treba da se krece unaokolo ali ne trebaju takve situacije da se razresavaju ako nije nuzno na ovakav nacin na koji neki aplaudiraju.
Treba sagledati malo dublje.
Kada bi ovo postala praksa brzo bi se pokazalo da je jedini nacin da prezivis "dzunglu" i da se osecas sigurno bilo da vuces sa sobom neku cev. Neko te pretuko i izdzepario na ulici... ee da si nosio pucaljku to ti se ne bi desilo
Teziste borbe (i odgovornost) protiv kriminala stoji na policiji i sudstvu a ne na licnim izlivima herojstva i morala koja mogu skroz na lose da ispadnu.

@neco Tehnicki nema veze ali nema potrebe situaciju "slikati" tako sto ces pljacku banke izjednaciti sa otimanjem tesko zaradjene crkavice.
Ne menjam postove.. samo volim prvo da postujem odgovor kako mi se neko ne bi ubacio ispred pa posle da dodam jos koju recenicu.

@odin Ako je krimos dovoljno uporan i "spreman" da ucini sto sta da bi se domogao lovine nece ga nikakvo smesno naoruzano obezbedjenje zaustaviti. Naivno je i pomisliti na to. Jedino sta bi se desilo je povecanje nasilnosti pljacki pa bi umesto naslova u novinama "Pljackas ukrao 2k evra iz lokalne poste i pobegao" citao "Nastradala sluzbenica i ranjeno jos 3 osobe u pljacki poste"
[ 3way @ 18.09.2010. 22:40 ] @
Citat:
HeYoo: @3way
Tako je. Ne treba da se krece unaokolo ali ne trebaju takve situacije da se razresavaju ako nije nuzno na ovakav nacin na koji neki aplaudiraju.


Nema tu nikakvog aplaudiranja, niti se ocekuje da to postane praksa.
Kao sto je pandurski posao rizican, tako je rizican i posao lopova. Taj sto ide pljacke banki/posti odlicno zna da na takvim mestima postoje naoruzani cuvari. Niko ga nije terao da drmusa ogradu. Sam pao, sam se ubio.
[ HeYoo @ 18.09.2010. 22:51 ] @
naravno.. Niko mu nije kriv i to stoji ali mnogi se zaleteli pa vicu "Konacno.. Tako to treba" ne misleci na propratne posledice takvog stava.
[ Onaj @ 18.09.2010. 23:03 ] @
Meni ga ipak nekako žao...
[ stil @ 19.09.2010. 00:03 ] @
Nit je oružje da ga svako ima nit su ljudska prava za svakoga. Krenuo si u oružanu pljačku - odrekao si se svog prava na ljudska prava. Pravila koja važe za normalne ljude više za tebe ne važe. I gotovo. Ne kažem da ljudi trebaju da uzimaju zakon u svoje ruke ali ako je život ugrožen moraš da se braniš. Ili neka kazna ako se braniš ili 2m pod zemljom. Ipak ono prvo. Primera ima koliko hoćeš.
[ djordje1979 @ 19.09.2010. 00:24 ] @
Kako ljudi vole da troluju sa ugrozenoscu zivota, cudo jedno.
Citat:
ili da te tuce i maltretira dok mu ne das i poslednji euro iz steka

Citat:
ali ako je život ugrožen moraš da se braniš
[ Yoba @ 19.09.2010. 01:12 ] @
zao? ni najmanje...



....ja bih svakog koji upuca kriminaca koji je 18+ u pljachki nagradio ;-)
[ Onaj @ 19.09.2010. 01:17 ] @
A meni ga ipak žao...
[ neca @ 19.09.2010. 01:17 ] @
niko ne troluje, to su samo naslovi ili recenice iz novina, a mozes ih procitati svakog dana, a kad upucaju jednog lopova svi ga zale, a jos juce su ti isti ljudi koji ga zale pljuvali po njima i pominjali dozivtne i smrtne kazne.

sve u svemu jedno veliko sviranje ku**u, ja ne navijam da neko bude upucan, ali kad ga upucaju uopste mi nije zao, lepse mi je to da vidim nego zastareo sudski proces.
[ stil @ 19.09.2010. 06:59 ] @
Citat:
djordje1979: Kako ljudi vole da troluju sa ugrozenoscu zivota, cudo jedno.


Dakle vest sa prve strane. Kompletan tekst.

Citat:

Obezbeđenje ubilo pljačkaša banke
18. septembar 2010.


U beogradskom naselju Bele vode jutros je, prilikom pokušaja pljačke pošte, ubijen jedan mladić.

Prema nezvaničnim informacijama, radnik obezbeđenja pucao je u jednog od pljačkaša u samoodbrani, a pogođeni mladić podlegao je povredama nekoliko ulica dalje dok je pokušavao da pobegne.


link



Ama o čemu ti čoveče govoriš. Čovek je pucao u samoodbrani i još jednom u samoodbrani. .
[ vaske71 @ 19.09.2010. 07:50 ] @
Hm... veoma je tesko reci dati koji komentar , a da ne pogresis ...

S'jedne strane zalosna je bilo cija smrt, pa bio on lopov ili ne .Lopova na takav cin u nerazvijenim zemljama u vecini slucajeva - natera pre svega nemastina ... Svako od nas najobicnijih ljudi ,reaguje drugacije a u skladu sa vaspitanjem kao i drustvu koje ga okruzuje .Jedni bi ukrali bez previse razmisljanja ,drugi bi pre prosjacili nego nesto ukrali mada je to vec redje ...
S'druge strane covek iz obezbedjenja je vrsio svoju duznost za koju je placen, mada mu sada ni najmanje nije lako , koliko god ga tapsali budze po ramenu ...

Najbolji scenario bi bio, da je metak zavrsio lopovu u nozi ali eto sudbina je htela da se metak zaustavi gde se vec zaustavio ...

Sve u svemu gledajuci sire - Kad drzava uposli mlade , mnogo ce se redje desavati ovakvi slucajevi - mada i to nije adekvatan izgovor ali jeste najblizi istini - priznacete ...
[ Almedin @ 19.09.2010. 08:41 ] @
Citat:
vaske71: Hm... veoma je tesko reci dati koji komentar , a da ne pogresis ...

S'jedne strane zalosna je bilo cija smrt, pa bio on lopov ili ne .Lopova na takav cin u nerazvijenim zemljama u vecini slucajeva - natera pre svega nemastina ... Svako od nas najobicnijih ljudi ,reaguje drugacije a u skladu sa vaspitanjem kao i drustvu koje ga okruzuje .Jedni bi ukrali bez previse razmisljanja ,drugi bi pre prosjacili nego nesto ukrali mada je to vec redje ...


Lopov se takav cin u vecini slucajeva odluci jer zeli da ima "radno vrijeme" 1 sat na 1 mjesec i da sa osnovnom skolom ima platu 10000 EUR.
[ Isak666 @ 19.09.2010. 09:13 ] @
Jezus, ne mozes vise upucati u samoodbrani pljackase koji te napadnu fckn elektrosokovima.
Sve je naopako i svi imaju vise prava na imovinu i zivot osim nekog sljakera u obezbedjenju ili neke firme/kioska/banke.

Pa nije to seljak vredni nego banka pobogu! Ona otima pare od naroda i zelenasi bogatipoljubim, moze se malo krcnuti koja hiljada, a obezbedjenje da se bori istim oruzijem kao i napadaci da to bude viteski i u skladu sa pravima pljackasa.

Hajduci opet medju Sorabima, otimaju oteto.




Ma metak i za sljivu.

[ stil @ 19.09.2010. 09:33 ] @
Citat:
Ubijen pri pokušaju da opljačka poštu

Nenad Desimirović (30) iz Kladova ubijen je juče nešto posle devet sati tokom pokušaja pljačke pošte u Palisadskoj ulici, u beogradskom naselju Bele vode

Njega je usmrtio Zoran Ićin (59), radnik obezbeđenja, nakon što su Desimirović i njegov saučesnik pokušali da ga razoružaju.

- U toku je bila isplata penzija i u pošti se nalazilo četvoro-petoro ljudi, kada su dvojica mladića oko 9.30 uletela u nju i preteći pištoljima i elektropalicama zatražila od radnice da im preda novac - prepričava preneražena gospođa koja se u trenutku pljačke zatekla na ulazu u zgradu.

- Jedan od njih se okrenuo ka čuvaru i zatražio da mu preda pištolj, što on nije želeo da učini, već je krenuo na njih. Ispalili su u njega jedan metak, ali nije posustao, pa su počeli da ga udaraju kundacima po glavi, sve do trenutka kada je uspeo malo da uzmakne, izvadi pištolj i zapuca ka njima. Polegali smo po trotoaru gde je ko stigao, čitav kraj je vrveo od ljudi i dece, videla sam da ta dvojica istrčavaju iz pošte i beže jedan na levu, a drugi na desnu stranu, odnosno uz Komovsku ulicu i niz nju. Nisam primetila da je neko od njih pogođen... - veli, još nesvesna koliko je i sama bila blizu smrti.

Međutim, ono što smo u razgovoru sa stanarima okolnih zgrada saznali mladić, pogođen sa dva metka, uspeo je da pretrči još nekih stotinak metara, da bi se na kraju srušio u šipražje dvorišnog dela zgrade u Komovskoj 7, gde je i preminuo.

Policajci, koji su za nekoliko minuta došli na mesto zločina i blokirali čitav kraj, posle kratke potrage naišli su na beživotno telo Desimirovića, dok je za drugim učesnikom pljačke organizovana potera.

Prema nezvaničnim informacijama, očevici čitavog događaja, odnosno osobe koje su se u trenutku pljačke nalazile u pošti, posvedočile su u korist radnika obezbeđenja, tvrdeći da je pucao isključivo u samoodbrani, i da je bio životno ugrožen.

Inače, ubijeni Desimirović je od ranije poznat policiji kao počinilac nekoliko teških krivičnih dela, među kojima su i razbojništva i pljačke.




link

Dakle, odgovarajući zakoni i njihova primena su mogli da spreče ovo što se dogodilo.
[ fanfon @ 19.09.2010. 10:20 ] @
On je krenuo na njih sa pistoljem, kako sam razumeo, trazeci da mu predaju oruzje. Jedan od njih je pucao u njega, ali ovaj nije posustao. Znaci, veoma hrabro i rizicno od strane obezbedjenja. Pucao je u njega i to verovatno u nogu ili telo, a ne u glavu cim je ovaj i dalje bio pretnja. Sta da je taj pljackas pucao u nekog od zaposlenih pri zahtevu da mu predaju novac? Videli smo dosta puta u proslosti da su ginuli radnici menjacnica pri pokusajima pljacke. Uopste mi nije zao pljackasa. Zao mi je zbog izgubljenog zivota, ali dobio je sto je zasluzio.
[ Ivan Dimkovic @ 19.09.2010. 16:31 ] @
Ej bre... jedna baraba manje.

Svako ko zali besnu barabu koja je krenula u ORUZANU PLJACKU ima neki debeo problem sa svojim sistemom vrednosti.

Taj je imao dosta vremena da razmislja o svojim postupcima na putu do banke. Fakat da je nosio oruzje dosta govori - nije otisao u pekaru da ukrade lebac vec u banku da ukrade vise hiljada EUR, i to sa pistoljem - dakle, rec je o pravom pravcatom teskom krimosu, a ne nekom neshvacenom detetu.

Treba poslati racun za metak familiji, a radniku obezbedjenja treba uruciti ZAHVALNICU posto je oslobodio drustvo jednog oruzanog razbojnika koji je bio opasnost za drustvo, sada neutralnisana.

Btw, posto je u pitanju oruzani napad, tesko da ce biti da je radnik obezbedjenja "prekoracio samoodbranu" - osim ako i sudiji nije ludilo popilo mozak pa da i on krene da sazeljeva jadnog malog mladica sa pistoljem.
[ flighter_022 @ 19.09.2010. 16:33 ] @
Dobro je prosao (pljackas). Ovde (u Nigeriji) bi ga, ako ga uhvate seljaci, prebili na mrtvo, polomili ga od batina, nabili automobilsku gumu oko struka, polili kerozinom i zapalili. A ako ga uhvati policija, drzali bi ga mesec-dva u pritvoru, pa ako se niko ne pocne raspitivati za njega ili nema love da se izbavi odatle, odveli bi ga u dzunglu i onda bi zasvirao AK47.

p.s. Nadam se da Srbija nece postati takva.
[ djordje1979 @ 19.09.2010. 22:57 ] @
Ako je suditi po forumskoj statistici vecina u Srbiji je za Nigerijski scenario.
Citat:
stil:Ama o čemu ti čoveče govoriš. Čovek je pucao u samoodbrani i još jednom u samoodbrani. .

Ako ja dobro razumem to su novinari napisali? Nije izvuceno iz policijskog izvestaja.
Nemam nista protiv samoodbrane to uopste nije problem. Stvar je u tome sto ja ipak pretpostavljan da je taj hteo samo pare da drpi bez da ikoga povredi (jer ne vidim motiv za tako nesto), a novinari su to srocili kako vec jesu.
[ stil @ 19.09.2010. 23:47 ] @
Naravno da su novinari napisali. Komentarišemo ono što piše u toj vesti a u proširenim vestima koje su se posle pojavile piše da je čovek reagovao u samoodbrani i da ima i svedoke koji to potvrđuju. Tako da.
[ Marenović Slaviša @ 20.09.2010. 00:52 ] @
Citat:
stillink

Dakle, odgovarajući zakoni i njihova primena su mogli da spreče ovo što se dogodilo.


Nikakav zakon nije mogao da spreci krimosa da krene u pljacku. Jedino da je bio u bajboku. Ali, kao sto vidite ne samo da je bio slobodan ( a od ranije poznat policiji ), vec je bio i naoruzan?!

Sto se tice novinarskih napisa, ja sam cuo/procitao ne secam se vise da su napadaci pokusali da otmu oruzje od cuvara/radnika obezbedjenja. To je napad, i onda je pucao u samoodbrani.
Drugo:

Pucao je ne samo da zastiti svoj i tudji zivot (otkud je on mogao da zna da li ce pljackasi da nekog?) a sem toga , i da zastiti imovinu.
Ako ne gresim, to je nuzna odbrana. Uostalom:

Citat:

Službeno lice ima pravo da upotrebi vatreno oružje, samo ako primenom drugih sredstava prinude nije moguće postići rezultat prilikom izvršavanja zadatka, i to “kad je apsolutno nužno da se (1) zaštiti život ljudi; (2) spreči bekstvo lica zatečenog u izvršenju krivičnog dela za koje se goni po službenoj dužnosti i za koje je propisana kazna zatvora u trajanju od deset godina ili teža kazna, a u slučaju neposredne opasnosti po život; (3) spreči bekstvo lica zakonito lišenog slobode ili lica za koje je izdat nalog za lišavanje slobode zbog izvršenja krivičnog dela iz tačke 2) ovog člana, u slučaju neposredne opasnosti po život; (4) od sebe odbije neposredni napad kojim se ugrožava njegov život (5) odbije napad na objekat ili lice koje obezbeđuje taj objekat, a u slučaju neposredne opasnosti po život (čl. 100). Zakon ekplicitno propisuje da se vatreno oružje može primeniti iz nabrojanih razloga samo ako je to apsolutno nužno, što je jedan od uslova po članu 2 EKPS da se lišenje života ne bi smatralo nelegalnim.


Izvor: http://www.helsinki.org.rs/hrl...ves/files/sem1_pred_ruzica.doc

Blagosloven da je onaj ko je ubio dripca, i svaki sledeci ko upuca (ne mora ubiti, dovoljno je da ga osakati, ali nista ne mari i ako rikne dripac) dripca u razbojnistvu.

[morbidan humor]
Treba otici na cetresnicu i videti ozaloscene kolege, mozda bi jos neko kartu za raj?

[/morbidan humor]

[ djordje1979 @ 20.09.2010. 02:11 ] @
Citat:
stil: Naravno da su novinari napisali. Komentarišemo ono što piše u toj vesti a u proširenim vestima koje su se posle pojavile piše da je čovek reagovao u samoodbrani i da ima i svedoke koji to potvrđuju. Tako da.

Ako je tako onda podrzavam. Tu prosirenu vest ja nisam procitao. Samo sam bio oprezan sa prvobitnom vescu koja je bila prilicno skromna, 2 recenice bukvalno.
Citat:
U beogradskom naselju Bele vode jutros je, prilikom pokušaja pljačke pošte, ubijen jedan mladić.

Prema nezvaničnim informacijama, radnik obezbeđenja pucao je u jednog od pljačkaša u samoodbrani, a pogođeni mladić podlegao je povredama nekoliko ulica dalje dok je pokušavao da pobegne.

Prema ovome se nije moglo reci da novinar zna sta se tamo desilo.
[ yolja624 @ 20.09.2010. 05:44 ] @
Imao sam priliku da lezim u bolnici sa 2 lika koji su bili dovezeni na operaciju vise/manje benignih problema koji nemaju veze sa njihovim statusom. A taj status - pa oni su bili na izdrzavanju zatvorske kazne i taj momenat su iskoristili da zatraze operacije da im prodje vreme u necem korisnom. Dobro - nebitno.
Pricao sam sa njima i strazaraima par dana, pa mi je u tome postalo jasnije sta se desava u glavama tih ljudi.

Jedan od te dvojice je odgovarao za ubistvo iz nehata - kajao se, vise/manje. Pravdao je svoj slucaj realnim sagledavanjem cinjenica da mu je clan porodice bio ugrozen, ali je svjestan svoje greske po pitanju svoje reakcije. Pitanje, dal bi to taj ucinio ponovo u istoj situaciji? Vjerujem da bi! Mada je pohvalno da je blizu iskrenog kajanja za to sto je uradio. Inace, lik totalno utucen, ima dijabetes a ispod 35 godina starosti. Ne ponosi se svojim djelom i stalno pati za porodicom. Poslusan do kraja i veoma tih.

Drugi - lopovcina - klasican "povratnik", hvatan vise puta nakon pljacki. Osudjivan vise puta za istovjetno djelo i nikad nije odlezao do kraja vec ga puste nakon 1/2 ili 2/3 izdrzane kazne. Sav ufuran, kozna jakna, mobilni, djevojka koja ga obilazi, shema sa strazarom, skupe cigare, sat, kajla, 1.65m visina, kratko osisan... ma klasika. Ali - od svih njegovih razmisljanja vezano za ucinjeno djelo preovladava samo jedno - "gdje sam pogrijesio u kradji pa me uhvatili" :S
Generalno, lopovi kad "padnu" rijetko kad se kaju, iskljucivo analiziraju svoju gresku "u proceduri kradje" da ne bi ponovili na sljedecem poslu.

I slucaj za kraj:
Jednog pljackasa banke, na sudjenju, sudija pita:
"Da vratis pare, smanjicu ti kaznu?"
A ovaj mu odgovara:
"Gospodine sudija, da sam htio da vratim pare, digao bi kredit"

Sve je time receno...

ko se polakomi na tudje treba da dobije zasluzeno - ako je to metak, ja nemam nista protiv toga.
[ stil @ 20.09.2010. 08:07 ] @
Citat:
djordje1979: Prema ovome se nije moglo reci da novinar zna sta se tamo desilo.


Ako primeniš takvu logiku onda ispada da oružane pljačke nije ni bilo i da niko nije ni stradao a da su ovaj događaj ljudi samo sanjali :))
[ a1200 @ 20.09.2010. 10:12 ] @
Baja je udario glavom u zid... opravdano, a nije stig'o ni da "zasija" posteno.

[ Wi-Fi @ 20.09.2010. 11:23 ] @
Ako su ta dva genijalaca pucala na matorog - onda je sve u redu. Ako su (samo) pokusali da mu otmu pistolj, onda nije smeo da ubije pa cak ni rani i moze lako da zavrsi na robiji. Opet, ako su pokusali da mu oduzmu oruzje a on zapucao (u prazno) a oni ga nakon toga ponovo napali - onda sme da puca ali u ruke/noge i sl. ne toliko vitalne delove.
6 hitaca uopste nije mala stvar, i ako je to sve matori ispalio onda je samo jos jedan ex-pandur brz na obaracu koji treba malo u zatvor, bar na 2-3-4 godine. Ako su i genijalci pucali, onda steta sto i drugi nije zavrsio karijeru.

Sto se tice politike "sve ih treba pobiti u pokusaju pljacke, tako ce se buduci "kriminalci" opametiti pa nece ni pokusavati" - potpuno pogresno. Ne da nece prestati, vec ce prvo s vrata da ubiju security pa onda mozda i ostale (sluzbenike, klijente)
[ abishai @ 20.09.2010. 11:29 ] @
Ma za sve vas je Hitler. Otegla se tema na 3 stranice o tome da li je ok sto je neki delikvent ubijen prilikom oruzane pljacke. Pitao bih da vas da vam je upao u stan, da li bi ste mu rekli "ajde izadji polako, nema problema, izvini sto sam naisao dok si pljackao i izvini sto nisam lepo klekao da mi prislonis pistolj na glavu"...

Kada bi ih sve tako ubijali prilikom pljacki, ne bi vise ni krali posle. Nazalost "drzava" Srbistan, stiti kriminalce (jer je kriminalci i vode vec dugo), a ne obican/posten narod.
[ Ivan Dimkovic @ 20.09.2010. 11:34 ] @
Citat:

Ako su ta dva genijalaca pucala na matorog - onda je sve u redu. Ako su (samo) pokusali da mu otmu pistolj, onda nije smeo da ubije pa cak ni rani i moze lako da zavrsi na robiji.


Cemu onda obezbedjenje uopste :(

Jbt... k'o da su krimosi glavni sponzori zakona.

Sta ti trebas da budes Vidovita Zorka da provalis da li krimos "hoce da te upuca" ili da "samo hoce da te razoruza" - opste je poznato da krimosi nisu sociopate vec psihicki potpuno stabilne osobe koje mozes gledati kao na racionalne, pa bez frke mozes da predvidis sta ce oni da rade...

Dakle, ako "samo hoce da te razoruza" (wtf) onda jedino sto smes - da mu das pistolj... Pucanje ne dolazi u obzir jer, zaboga, mozes zavrsiti na robiji zato sto si radio svoj posao...

Jel treba i taxi da im se pozove onda?

Kakav... ma bez komentara :(
[ Wi-Fi @ 20.09.2010. 11:58 ] @
Jbg, tako je. Primenjena "sila" mora biti odgovarajuca pretnji. Dakle, ako puca na tebe - pucas i ti na njega. Ako ti zalepi samar, ti smes njemu da zalepis samar. Pesnica je vec prekomerna upotreba "sile".
Sto se tice psihicki stabilnih kriminalaca - ne znam bas, ali statistika govori u to ime - u slucajevima kad nije bilo otpora nije bilo ni povredjenih.

Obezbedjenje sluzi prvenstveno da odvrati (sitne) krimose, regulise red i mir u objektu i evenutalno preventivno deluje (skontaju da je neko sumnjiv pa ga uhvate/prijave policiji) ili spreci pokusaj pljacke kada su izvrsioci nenaoruzani/pogubljeni/tome slicno. Kada su vec naoruzani razbojnici usli u objekat i kada drze na nisanu obezbedjenje/sluzbenike/klijente, obezbedjenje moze samo da preda oruzje, smiri situaciju i nekom poslusnoscu da primer ostalima da ne izigravaju heroje tj. budale da tzv. sukob ne eskalira.

Ovi pametnjakovici sto izigravaju budale rizikuju tudje zivote (ne samo svoj) a obicno su ex-panduri zeljni akcije/krvi ili napaljeni mladi majmuni zeljni slave
[ 3way @ 20.09.2010. 12:04 ] @
Citat:
Wi-Fi:....spreci pokusaj pljacke kada su izvrsioci nenaoruzani/pogubljeni/tome slicno


Mhmda...
Vrlo cesto se u pljacku ide nenaoruzan.
Sto se mene tice, dovoljno je da izvadi noz, da se to smatra napadom i da cuvar sme da puca.
[ Prokleta_Nedelja @ 20.09.2010. 12:24 ] @
Citat:
Wi-Fi: Jbg, tako je. Primenjena "sila" mora biti odgovarajuca pretnji. Dakle, ako puca na tebe - pucas i ti na njega. Ako ti zalepi samar, ti smes njemu da zalepis samar. Pesnica je vec prekomerna upotreba "sile".

Ako te ubije, onda ubij i ti njega.
Nevjerovatno čega se sve načitah, pa pobogu jel imate imalo zdravog razuma? Kakvo sažaljevanje? Jel iko od vas, "humanih" ikad bio opljačkan, pretučen i sl? Mislite da se može racionalno razmišljati kad vidite tipa sa oružjem??? Daj Bože da nikad ne saznate.

Ko 'ebe tog lika, što se mene tiče, sklopio je pakt s đavolom i popio metak.
Da je taj razbojnik u banci ubio mene, niko od vas me ne bi ni pomenuo a kamoli ovoliko oplakiv'o ko ovog kretena.

Filmovi u kojima su glavni glumci pljačkaši banaka pa se predstavljaju ko pozitivci su vam iskrivili stvarnost. U tim bankama rade naši očevi, majke i sestre. Jel treba da im neki majmun upada sa pištoljem i ugrožava im život???

To što on nije ubio čuvara ne znači da ga ne bi ubio uopšte.
Kao što neko na ovom forumu reče, ljudska prava nisu za svakog.
[ Ivan Dimkovic @ 20.09.2010. 12:31 ] @
Citat:
Wi-Fi
Dakle, ako puca na tebe - pucas i ti na njega. Ako ti zalepi samar, ti smes njemu da zalepis samar. Pesnica je vec prekomerna upotreba "sile".


Aha, ako pripuca na tebe, snimis poziciju pre toga i onda ti roknes njega...

A ako nisi snimio poziciju, jbg... ubio te je... sta da se radi, obezbedjenje ne sme da puca pre nego sto ne budu sigurni da krimos ima nameru da ih ubije...

Genijalan pristup, nema sta. Reklo bi se da ide na ruku krimosima, ili se meni to samo cini? :)

Ovakav pristup mozda moze da funkcionise u nekoj Norveskoj recimo gde i kriminalac ima socijalno... ali u zemljama sa velikom stopom kriminala i nasilja pre svega mora biti zasticena licna imovina i zivoti - a tek onda sve osalo.
[ mulaz @ 20.09.2010. 12:52 ] @
"Stepen odbrane" treba da bude toliki da onesposobi napadaca.

-Ako klinac (dete) krade zvake u prodavnici, dovoljno je da se ga fizicki zadrzi dok ne dodje policija/roditelji.
-Ako neko izvadi noz, uperi se pistolj prema njemu.. ako ne spusti noz, ili krene prema nekome.. pucas.
-Ako preti pistoljem, samo je pitanje ko ce prvi da upuca koga.

Nema tu ono.. "da prvo on mene upuca, pa tek posle ja njega"... treba da se ga onesposobi, i to sto pre!

Ali opet... kad napadac vec lezi na podu, bez oruzja, ili se preda, odbaci oruzje,... naravno da ne sme da se ga bije/puca u njega.
[ dejande @ 20.09.2010. 13:27 ] @
Citat:
mulaz: "Stepen odbrane" treba da bude toliki da onesposobi napadaca.

-Ako klinac (dete) krade zvake u prodavnici, dovoljno je da se ga fizicki zadrzi dok ne dodje policija/roditelji.


ovo se naziva protivpravno lisavanje slobode sto je po nasem zakonu krivicno delo za koje se odgovara .

jeste nelogicno da u situaciji kada uhvatite provalnika u stanu i na primer uspete da ga zakljucate ili jednostavno savladate i vezete dok policija ne stigne takodje odgovarate za protivpravno lisavanje slobode.

pa iz toga proizilazi da vi lopovu morate da se sklonite sa puta da iznese recimo vas novac ili televizor iz stana a vi slucaj prijvite policiji pa ce oni naci lopova a mozda i vas novac- televizor.


e da sada mi je sinula sjajna ideja
gledajuci danima kontrolore po autobusima koji umeju da izvedu nekoga iz autobusa a onda mu ne dozvoljavaju da ode jer su pozvali policiju , i to je protivpravno lisavanje slobode pa policiji kada stigne trazite da legitimise kontrolore kako bi ste protiv njih podneli krivicne prijave ,a po zavrsetku sudjenja istaknite odstetni zahtev od milion evra. (koliko god da dobijete je palo sa neba)
eto primera kako se moze okoristiti covek zbog loseg zakona.
[ abishai @ 20.09.2010. 13:54 ] @
Nazalost ovo sto je @Wi-Fi napisao je kod nas istina :(((

Zato mi je i bio post onakav, ali kod nas ako ti lopov recimo upadne u kucu i ti ga prebijes, zavrsices na sudu i kaznice te :S...

Kao sto rekoh, kriminalci vode ovu drzavau i za sebe i svoje bliznje su takve zakone postavili jos odavno.
[ Wi-Fi @ 20.09.2010. 13:58 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Aha, ako pripuca na tebe, snimis poziciju pre toga i onda ti roknes njega...

A ako nisi snimio poziciju, jbg... ubio te je... sta da se radi, obezbedjenje ne sme da puca pre nego sto ne budu sigurni da krimos ima nameru da ih ubije...

Genijalan pristup, nema sta. Reklo bi se da ide na ruku krimosima, ili se meni to samo cini? :)

Ovakav pristup mozda moze da funkcionise u nekoj Norveskoj recimo gde i kriminalac ima socijalno... ali u zemljama sa velikom stopom kriminala i nasilja pre svega mora biti zasticena licna imovina i zivoti - a tek onda sve osalo.

Jbg, ne kazem da je dobro, ali tako je. Pa ni u DE nije mnogo drugacija prica, jako retko se cuje da je neki razbojnik ranjen/ubijen tokom pljacke, obicno to bude pre (dok jos nije usao u objekat) ili posle, kad krene da bezi.
Citat:
Prokleta_Nedelja: Ako te ubije, onda ubij i ti njega.
Nevjerovatno čega se sve načitah, pa pobogu jel imate imalo zdravog razuma? Kakvo sažaljevanje? Jel iko od vas, "humanih" ikad bio opljačkan, pretučen i sl? Mislite da se može racionalno razmišljati kad vidite tipa sa oružjem??? Daj Bože da nikad ne saznate.

Ko 'ebe tog lika, što se mene tiče, sklopio je pakt s đavolom i popio metak.
Da je taj razbojnik u banci ubio mene, niko od vas me ne bi ni pomenuo a kamoli ovoliko oplakiv'o ko ovog kretena.

Filmovi u kojima su glavni glumci pljačkaši banaka pa se predstavljaju ko pozitivci su vam iskrivili stvarnost. U tim bankama rade naši očevi, majke i sestre. Jel treba da im neki majmun upada sa pištoljem i ugrožava im život???

To što on nije ubio čuvara ne znači da ga ne bi ubio uopšte.
Kao što neko na ovom forumu reče, ljudska prava nisu za svakog.

Ja nikog ne zalim, ono sto sam napisao potice iz price lika koji drzi agenciju za obezbedjenje. A on je ta "uputstva" dobio od MUP-a i raznih pravnika, strucnjaka za bezbednost itd.
Nije tacno da se ne moze racionalno razmisljati "kad vidite tipa sa oružjem", ipak je sa te strane amater, a sa druge (kakav-takav) profesionalac (a ne neka tetka sa pistoljem i uniformom).

Ide se uvek na minimalno ugrozavanje bezbednosti civila, pa zaposlenih, pa obezbedjenja. Tim redom. Novac nije (toliko) bitan.
Sto se fizickih lica tice, sasvim je drugacija prica i tu bi itekako dobro dosao neki liberalniji zakon o drzanju/nosenju/upotrebi oruzja, jer bi se time eliminisala pretnja onih sitnih kriminalaca sto upadaju po kucama/stanovima a o kojima pricate.
[ Isak666 @ 20.09.2010. 14:30 ] @
@Wi Fi Zbog takvog teoretisanja kako treba da reaguje covek koji je napadnut sokerom i kome pri tom likovi naoruzani pokusavaju da otmu pistolj nije ni cudo sto srpski sudovi presudjuju zrtvama.

Citat:
Kako nezvanično saznajemo, razbojnici su naoružani pištoljima i elektrošokom upali u poštu u kojoj je bio jedan klijent. Po ulasku oni su pokušali da razoružaju radnika obezbeđenja, ali on nije želeo da im preda pištolj. Jedan od njih ga je udario, a potom prislonio elektrošok na levu stranu tela. Došlo je do rvanja u kome je radnik obezbeđenja pucao i pogodio jednog od muškaraca u predeo ispod pazuha. Šezdesetogodišnji klijent je pokušao da zaustavi drugog razbojnika, ali nije uspeo pa su razbojnici istrčali. Prema rečima komšija, radnik obezbeđenja je krenuo za njima.

http://www.politika.rs/rubrike...pokusaju-pljacke-poste.lt.html

Pa napadnut je pistoljima i sokerom, a ima dve opcije da puca i da se brani rukama da ne bi preterao, kako kazes.
I to sve treba da uradi u momentu dok se rve i dok ga neko przi strujom.

Covek je reagovao onako kako je napadnut, pucao nije direkt nekom u celo, nego se to desilo u borbi. Moglo je biti i drugacije.
Nije napao nego se branio.

A da li u DE nema takvih slucajeva, probaj sa Räuber getötet na google.de i pogledaj sam da li nema.
[ Ivan Dimkovic @ 20.09.2010. 14:31 ] @
Sve u svemu, nema zadrzavanja lopova - zato sto je to protivzakonito lisavanje slobode, nema ni pucanja - zato sto je to prekoracenje "odbrane" (iako je posao radnika obezbedednja ne samo "nuzna odbrana" vec i zastita objekta i ljudi u njemu)

To je bizarni sistem u kome lopovi imaju prednost. Tacno, nije Srbija jedina - to je cest slucaj i u Evropi na zalost :(

Finoca za ljude koji tu finocu ne zasluzuju.
[ Count Zero @ 20.09.2010. 14:59 ] @
Dođosmo do Leslijevih postulata ;)

[ New Village DC @ 20.09.2010. 15:38 ] @
Citat:
Citat:
Wi-Fi: Jbg, tako je. Primenjena "sila" mora biti odgovarajuca pretnji. Dakle, ako puca na tebe - pucas i ti na njega. Ako ti zalepi samar, ti smes njemu da zalepis samar. Pesnica je vec prekomerna upotreba "sile".


Gresis, ti ne smes njemu da zalepis samar! Imas pravo da postavis ruku i da se odbranis od samara i da posle bezis i da se sklanjas.

Sto se mene tice ovakav zakon je bezveze. A i pun mi je ambar tih kriminalaca i stvarno je vreme da im neko stane na put, makar to bio i serif.
[ djordje1979 @ 20.09.2010. 18:24 ] @
Citat:
Ako primeniš takvu logiku onda ispada da oružane pljačke nije ni bilo i da niko nije ni stradao a da su ovaj događaj ljudi samo sanjali :))

Nije to "takva" logika. Novinar je lepo rekao prema nezvanicnim informacijama, sto u prevodu znaci "ako sam vas slagao nisam ja kriv, lepo sam rekao da su informacije od Radio Mileve". A te informacije iz seste ruke znaju ponekad da budu kao kad se igramo "gluvih telefona".
[ stil @ 20.09.2010. 18:36 ] @
Ma Ok je to što ti kažeš. Obično kada dajem komentare uporedim istu vest na više izvora. Ukoliko dolazi do preklapanja velika je verovatnoća da je vest tačna. Što je ovde slučaj. Ima mnogo svedoka i priče se poklapaju.


Ono što je bitno je da u slučaju da ti život bude ugrožen imaš prava da se braniš. To je moj stav a verujem i 99% populacije koja ovo čita. U krajnjem slučaju čak i da te kazne zbog toga što si se branio bolje je i to nego da gledaš travu odozdo.

[Ovu poruku je menjao stil dana 20.09.2010. u 19:51 GMT+1]
[ HeYoo @ 20.09.2010. 21:03 ] @
Zakon je vrlo na mestu i ako deluje cudno. On sprecava da razni samoprozvani serifi dele pravdu. Naravno da mora biti ogranicenja i svaka upotreba oruzja mora biti opravdana.
Zamislite samo koliki je prostor za zloupotrebu kada ogranicenja ne bi bilo.
Ogranicenja postoje i za policiju, a ne za tetkice u uniformama.
[ Horvat @ 20.09.2010. 21:14 ] @
znaci tebi je ok da ti lopov ima veca prava od tebe u kuci?
[ HeYoo @ 20.09.2010. 21:22 ] @
NE! Samo kazem da moras opravdati svaku silu koju upotrebis prema nekom. Sta mislis.. imas gosta i on se uhvati za kuhinjski noz da bi npr odsekao parce hleba, a ti ga probusis i cist si pred zakonom. Kazes ti njima: "Svega mi kreno je da me zakolje". Mrtav covek ne prica... pa nece da moze
Jbg lose stvari se nekada desavaju i nekad bi svako normalan postupio suprotno od propisanog zakona ali nijedan zakon ne moze zadovoljiti svaciju pravdu. Samo je procena da se ovako cini manja steta.
[ Ivan Dimkovic @ 20.09.2010. 21:25 ] @
Citat:
HeYoo
Zakon je vrlo na mestu i ako deluje cudno.


Zakon je kao zakon "na mestu" bas kao i mnogo drugih stvari :(

Totalno pogresan i totalno neodgovarajuc za realnost.

Lepo je imati visoka prava za kriminalce, u zemlji gde su kriminalci u jedva merljivim kolicinama u drustvu i gde policija provodi vreme obucavajuci decu kako da predju ulicu. Na zalost, u 2010 Srbija i dalje nije ni blizu takvog drustva - a sa ovakvim zakonima i smesnim kaznama nece dugo ni biti :(

Prema razbojnicima dakle oruzanim kriminalcima treba imati nultu toleranciju i uciniti sve da se njima sto manje isplati njihov "posao".

Ovakve mere + slabe zatvorske kazne i sl... im samo daju jos vise razloga da se bave aktivnostima kojima se bave.

Citat:

NE! Samo kazem da moras opravdati svaku silu koju upotrebis prema nekom.

Sta mislis.. imas gosta i on se uhvati za kuhinjski noz da bi npr odsekao parce hleba, a ti ga probusis i cist si pred zakonom. Kazes ti njima: "Svega mi kreno je da me zakolje". Mrtav covek ne prica... pa nece da moze


Ccc... kakvo karikiranje.

Vidi, kada neko udje U BANKU SA PISTOLJEM I KRENE DA PRETI - tu se cela prica zavrsava posto je vise nego jasno koje su namere te osobe i zbog cega se nalazi tu gde se nalazi. Nije ti to komsinica koja je uzela da "zustro" sece lebac vec ORUZANI RAZBOJNIK koji je krenuo u pljacku a mozda i nesto jos gore. Tu nema nikakve sumnje da je po sredi oruzana pljacka i da su u neposrednoj opasnosti kako imovina te banke tako i ljudi koji se unutra nalaze.

Sledeci potez bi morao biti neutralizovanje PRETNJE ZA BANKU, RADNIKE I MUSTERIJE KOJE SE TU NALAZE a pretnja je - pogodi sta? Napadac, a ne @#&(^@# radnik obezbedjenja.

IMHO, svaki zakon koji radniku obezbedjenja brani da upotrebi svoje oruzje u takvoj situaciji je nenormalan i predstavlja pomeranje balansa prava i pravne zastite debelo u korist kriminalaca. Nisam bas siguran da bilo ko osim kriminalaca zeli takav zakon.
[ Wi-Fi @ 20.09.2010. 21:33 ] @
Citat:
Horvat: znaci tebi je ok da ti lopov ima veca prava od tebe u kuci?

U kuci mozes da ga izmlatis pa izbacis napolje (u nedostatku boljeg zakona i prava fizickih lica).
Sto se banki/posti tice, to je manje-vise ok. Bolje da obezbedjenje preda oruzje a razbojnik odnese cash nego da u puskaranju neko strada. 10-20-30-50-100 hiljada € su ipak manje vazni od 10-20-30-50-100 ljudi...

Sto se tice pokazivanja pistolja - lako moze biti neka replika, tako da nije resenje pucati odmah (mozda nakon odbijanja upozorenja da baci oruzje, ali i tada samo ranjavanje). Nije sve u zakonu, postoje problemi i sa obezbedjenjem - koliko su strucni i sposobni, fizicki/psihicki zdravi, itd. Cak i profesionalcima se dese greske, i njih savladaju pa stradaju civili. Zato im je glavna uloga da deluju preventivno i odvrate sam pokusaj pljacke (ne nekom akcijom, vec samim prisustvom) ili eventualno sprece nesto ako su prilicno sigurni u uspeh. Ako ne - predaja i primer ostalima. Sto pre razbojnici dobiju to po sta su dosli, pre ce ostali moci da se vrate u normalu.
[ HeYoo @ 20.09.2010. 21:34 ] @
Dimkovicu ne mislim da bi ovoj zemlji bas procvetalo kada bi "teret" bezbednosti pao na privatnu policiju i kucni arsenal. Zna se ko je krivac za ovakvo stanje kakvo je trenutno.
Ne zaboravi da nisu samo pljacke problem. Problem je mnogo siri a oni koji bi to trebali da resavaju su ili u talu sa organizovanim bandama ili ih se plase ili nesto trece.
Jbt pa nisu u stanju da sankcionisu ni huligane sa stadiona. Koje je tu resenje ako hoces da preuzmes sve u svoje ruke? Da poneses rucnu bombu na utakmicu pa da je bacis kad masa krene da te lincuje?

Spomenuo sam situaciju s kuhinjskim nozem kao odgovor na Horvatova prava u svojoj kuci. Sto se tice obezbedjenja postoji mnogo drugih razloga zasto se to ne bi smelo dopustiti i zasto je jedino dopusteno ako je necij zivot direktno (ne novac) ugrozen.
[ Ivan Dimkovic @ 20.09.2010. 21:37 ] @
Odakle ti uopste ideja da bi "teret" trebao da padne na privatnu policiju/obezbedjenje!!?

Teret je na sudovima kada se posle istrage utvrdi stanje i dokazi proslede sudu da odluci da li je doslo do nepravilnosti - ali zakon MORA omoguciti zastitu imovine i zivota ljudi u slucaju oruzane pljacke.

Balans mora postojati, ali se ne moze dozvoliti da kriminalci mogu bez problema da izvrse oruzanu pljacku zato sto niko osim policije ne moze da im se adekvatno usprotivi - a adekvatna odbrana od naoruzanog kriminalca gde postoji jasna namera da je kriminalac u nameri da upotrebi oruzje je upotreba oruzja.

Na sudu je da utvrdi da li je bilo tako - ako nije, naravno da moraju postojati sankcije za obezbedjenje... Ali u situaciji kada je neko vec podigao pistolj... znas kako, IMHO, tu svaka prica treba da se zavrsi - sve dalje od toga je samoodbrana.

Sve ostalo je apsolutna besmislica.
[ Horvat @ 20.09.2010. 21:40 ] @
@wi-fi, aha, jeste, i onda lepo dodje ti panduracija na vrata i ajd ti malo da sviras klavir jer si ovog "uzornog gradjanina" premlatio ;)

@heyoo, jaoo... ma da, primer ti je bas strava
taj koji ce utuci gosta zato sto je poceo seci hleb ce ga svakako utuci, tog nece spreciti zakon, jer mu ocito nesto fali

a ako ti uleti u kucu lopov s nozem (kad si ga vec pomenuo) i kaze daj sve, sta onda treba da radis? da sve prepustis barabi iako si to teskom mukom sticao godinama?

Citat:
Jbt pa nisu u stanju da sankcionisu ni huligane sa stadiona

ne bih rekao da nisu u stanju, u stanju su i mnogo ozbiljnije stvari da rese
jedino je problem "direktiva" da se to i ucini ;)
[ Wi-Fi @ 20.09.2010. 21:43 ] @
Ma da, bas ce neki sitni kriminalac/narkomancic da te prijavi sto si ga izmlatio...
[ Ivan Dimkovic @ 20.09.2010. 21:43 ] @
Ma ostavite se lopova sa nozevima ispred kucnih vrata.

Pricamo o oruzanom napadu na banku bre. Oruzani napad dovodi u direktnu i nesumnjivu opasnost po zivot svih ljudi koji se nalaze unutra, i kao takav zahteva hitnu neutralizaciju te opasnosti kako ne bi doslo do povreda ili smrti neduznih ljudi.

O cemu tu ima da se prica? Kada neko udje u banku sa podignutim pistoljem, adekvatan odgovor jeste upotreba oruzja i nista drugo. Tome obezbedjenje banke i sluzi, i zbog toga imaju dozvolu za nosenje i UPOTREBU oruzja.

Ako zakon u takvoj situaciji sprecava obezbedjenje da upotrebi oruzje... taj zakon je pogresan i nista drugo.
[ Wi-Fi @ 20.09.2010. 21:47 ] @
Nije bas tako jednostavno. Oruzje ne mora biti pravo (pa onda obezbedjenje ide na dugogodisnju robiju jer je ubilo klinca sa igrackom) a i taj koji useta sa izvucenim pistoljem je u prednosti - vec drzi ostale na nisanu, samim tim je i rizik veci. Obezbedjenje po bankama/postama ne cine pripadnici spec. jedinica vojske/policije pa da im je vreme reakcije <2s (a nekad i to bude previse, sve zavisi koliko je razbojnik nervozan)

Po meni - zakon je ok za sluzbena lica (obezbedjenje, policiju i sl.), mozda su potrebne neke sitne izmene (detaljnija uputstva/pojasnjenja), ali je jako los za civile (oni su uvek u vecoj opasnosti jer nisu obuceni, ne ocekuju tako nesto, nemaju vremena da razmisljaju o adekvatnoj odbrani itd.)
[ HeYoo @ 20.09.2010. 21:53 ] @
Da slazem se da je onaj ko hoce da ubije komsiju nenormalan ali pod pretpostavkom da nenormalni bas i ne voli komsiju (cest slucaj) bi mogao po tvom "zakonu" nekaznjeno da prodje samo zato sto se nesretni komsija nasao u kuci tog psihopate. Primer je banalan ali tu je poenta zasto moras da opravdas svoje delovanje.
Po stanju kakvo je sad na snazi zivot lopova (koji ti ne ugrozava zivot) je vrednij od tvog pokucstva.
Ako se ne slazes s tim ok samo se postavlja pitanje... Koja je ok suma zarad koje treba ubiti nekog?

@Dimkovic Zakon vrlo jasno stavlja necije zivote ispred materijalnog. Ok je zastita zivota ali ne i imovine upotrebom smrtonosne sile. I nije mi jasno zasto si izdvojio banke. Nisu banke svete krave. Ako si dozvolio bankama to moras svima sto bi izrodilo raznorazne bizarne slucajeve "zastite imovine"
[ Horvat @ 20.09.2010. 21:58 ] @
cek i ti sad zbog tog nenormalnog (koji ce i ovako i onako ubiti tog izmisljenog komsiju, samo sto ce ovako mozda i fasovati neku robiju - citaj 2 godine u umobolnici) sporis zastitu sebe i svojih ukucana i svojih stvari??

zasto odmah ubiti lopova? ovaj je igrom slucaja zavrsio 2 m pod zemlju, nisu svi lopovi sa utokom, a taj koji ti uleti u kucu sa utokom s ciljem da te orobi i zasluzuje da zavrsi 2 m pod zemlju pa ukrao on od tebe i jednu zvakacu gumu (eto ti odg na cenu)


znaci matori je ladno trebao da dopusti da ga ovi malo zdrmaju strujom, opale par puta po stomaku nogama, cisto da se zna ko je sef i ostalo, jer, zaboga, pa oni su nevinasca...
[ Ivan Dimkovic @ 20.09.2010. 22:03 ] @
Citat:
HeYoo
@Dimkovic Zakon vrlo jasno stavlja necije zivote ispred materijalnog. Ok je zastita zivota ali ne i imovine upotrebom smrtonosne sile. I nije mi jasno zasto si izdvojio banke. Nisu banke svete krave. Ako si dozvolio bankama to moras svima sto bi izrodilo raznorazne bizarne slucajeve "zastite imovine"


Nisam ja uopste "izdvojio" banke vec, za slucaj da nisi primetio, TEMA O KOJOJ PRICAMO JE PLJACKA BANKE. A uopste, ista stvar se radi i u svakoj vrsti oruzanog napada na ustanovu/prostoriju/objekat gde imas grupu ljudi. To je dovodjenje i direktnu i neposrednu opasnost po zivot gomile ljudi.

Jednostavno, posle potezanja oruzja u takvoj situaciji - upotreba oruzja radi odbrane i neutralisanja pretnje MORA biti dozvoljena.

Zbog toga i ljudi koji rade obezbedjenje imaju pravo na upotrebu oruzja.

Kome se to ne svidja - postoji prosto resenje, ne ciniti oruzane napade, i problem resen.
[ Wi-Fi @ 20.09.2010. 22:04 ] @
^^Ako su ga "drmali strujom" odmah "s vrata" onda je to napad (direktno na njega, nebitna banka/posta) i mogao je da ih rani/povredi (ne odmah i ubije). Ali ako su usli naoruzani pa trazili da im preda oruzje, a on odbio, pa ga onda napali - bice gusto. Mada, matori je ex-pandur, izvuci ce se taj vec nekako...
[ Ivan Dimkovic @ 20.09.2010. 22:06 ] @
Sta ce biti gusto?

Uperavanje pistolja je hebeni oruzani napad sa namerom da se rani i/ili ubije. Ako drzava nekog osudi zbog odbrane oruzjem u takvoj situaciji onda je to nenormalna i bolesna drzava koja stiti najobicnije naoruzane razbojnike sa nenormalnim zakonima.

Pretpostavljam a i nadam se da Srbija nije takva drzava... ako jeste, tesko onda svim normalnim ljudima koji zive u njoj :(
[ Horvat @ 20.09.2010. 22:07 ] @
a cek, koji k uopste i ima oruzje ako ga ne sme koristiti? za ukras? nek zadene za pojas onda plastikaner, jeftinije je

Citat:
Ali ako su usli naoruzani pa trazili da im preda oruzje, a on odbio, pa ga onda napali - bice gusto

zasto? di je granica? kazu daj pistolj-on da, kazu klekni-on klekne, kazu popusi mi-on im popusi, kazu trci go po banci-on to uradi, kazu lezi na pod da te isutamo-oni ga isutaju

di je granica?
[ Ivan Dimkovic @ 20.09.2010. 22:09 ] @
Oruzani napad bi morao da bude vec sam cin potezanja oruzja i/ili pretnje upotrebom tog oruzja ako je zakon normalan.

A odbrana od oruzanog napada dozvoljava i upotrebu oruzja - cak i u Srbiji pretpostavljam (i iskreno se nadam).

Inace ne bi bilo nikakve mogucnosti za odbranu, posto bi uvek moglo da se kaze da su zrtve mogle da izbegnu napad nekom alternativnom metodom sto je bizarno i besmisleno.
[ Wi-Fi @ 20.09.2010. 22:11 ] @
^^Oruzje ima da bi odvratio "neozbiljne". I eventualno da reaguje kada proceni da ima sanse tj. da je u prednosti.
Ako je imao izbor da preda oruzje i da se sve zavrsi sto je moguce bezbednije (posebno po ostale), a nije to uradio (zato sto je "lak na obaracu", "heroj" i sl.), onda moze da dobije neku (doduse malu) kaznu...

@ Ivan Dimkovic: Ako je oruzani napad potezanje oruzja, onda i odbrana mora biti potezanje (ne i upotreba) oruzja.
To se svakodnevno desava - neko potegne pistolj na policiju, mlati, preti, on njih drzi na nisanu - oni njega, tako malo se ubedjuju, eventualno panduri pucaju u vazduh (ili ovom u ruku/nogu ako bas predugo traje) i to je to. Tako je svuda, ne samo po Srbiji
[ Horvat @ 20.09.2010. 22:11 ] @
sve u svemu,vidicemo, da li ce drzava i na sva zvona da da zeleno svelto krimosima i osudi ovog iz obezbedjenja na x godina robije u zabeli
ili ce ipak reci, ne moze bas ni tako, i ostaviti ovog na slobodi

jer ako se prvi slucaj desi, onda nema vise nikakvih prepreka da krimosi rade apsolutne sve sta im je volja,jer ih niko ne sme zaustaviti
(pa panduri ne rastavljaju tuce, ne smeju)

izmena:
@wi-fi, pa eto, procenio je da ima prednost i "pobedio je"

opet, na cemu bi se zavrsilo? na daj oruzje? na daj pare? na daj te stavimo na intenzivnu negu?
[ Isak666 @ 20.09.2010. 22:12 ] @
Ma za to sto nije dao pistolj treba da ga banka nagradi.

Tip je napadnut, rvao se, pucao u samoodbrani, nije mogao da nisani niti da bira gde ce opaliti (ali nije on to rvanje ni zapoceo), napadac podlegao povredama i dobio ono sto je logicna posledica onoga sto je sam zapoceo.

[ Horvat @ 20.09.2010. 22:15 ] @
ako si toliki idiot da trcis ispred krda razjarenih bikova (u spaniji), onda budi svestan koje su moguce posledice - da te naguzi rogom neki bik ili da ti probije grudni kos i slicno

isto je (BI TREBALO!) i sa oruzanim pljackama, kad si vec toliki "junak" da ides s napunjenim pistoljem da pljackas banku, treba da budes svestan i da postoji sansa da zavrsis karijeru na licu mesta ili da fasujes dugo godina ribanja resetaka, a ne posle da bude,jadan,ovo ono, pa kako je to moguce
[ Wi-Fi @ 20.09.2010. 22:16 ] @
Nema nikakvog snimka, timeline-a i sl. da bi mi mogli da zakljucimo sta se tacno desilo... To sto pise po novinama je par nabacanih stvari, cisto da se docara situacija ali se ne zna ko koga napao, kako, cime, kad, ko je prvi pucao, itd.

P.S. Obezbedjenje/policija ne moze da zna da li je pistolj napunjen, cak nekad ni da li je pravi...
[ Ivan Dimkovic @ 20.09.2010. 22:20 ] @
Bas zato sto uopste nemamo snimak niti bilo sta meni UOPSTE nije jasno zasto bi neko za sada dovodio u pitanje tok stvari koji se desio.

Obezbedjenje ubilo coveka koji je u banku usao sa pistoljem (to se zna) i taserom (i to se zna).

Ta 2 podatka su sasvim dovoljna da bude vise nego jasno da je u pitanju bio pokusaj oruzane pljacke banke.

Tu bi trebala da prestane bilo kakva "samilost" sa navodnim "zrtvama".

Ako se u toku istrage / procesa utvrdi da je obezbedenje prekoracilo svoja ovlascenja i upotrebilo prekomernu silu - e ONDA mozemo da pricamo o nekom losem delu. Do tada, Okamova ostrica ukazuje na to da je najrealniji scenario upravo najlogicniji - da je sprecena oruzana pljacka.

Dakle ako se drzimo ovoga gore - za sada je ovo najobicnija oruzana pljacka banke koja je OSUJECENA zaslugom obezbedenja.

Tako bi trebalo da razmislja svako ko ima neki normalan sistem vrednosti u glavi. Posto za sad ne postoji nista sto ukazuje na foul-play. Postoje placene osobe - istrazitelji i advokati koji ce sigurno uzeti u obzir i mogucnost prekoracenja ovlascenja.

Ako se utvrdi da je bilo neceg drugog - e ONDA mozemo da osecamo nekakvu "samilost" i da ocekujemo kaznu i za obezbedjenje.
[ HeYoo @ 20.09.2010. 22:23 ] @
@horvat
Zavisi kako definises nenormalnog :) Pusti masti na volju pa ces lako smisliti jos koju rupu u hipotetickom zakonu koju moze iskoristiti covek sa pucaljkom i sirokim ovlascenjima.

Ko je rekao da su nevinasce? Ne postoji jasna informacija sta se tamo zaista desavalo tako da je moguce da je cova skroz pravilno postupio. Nije njima zabranjena upotreba oruzja vec to im je zabranjeno da suvise slobodno procenjuju situaciju. Ne mora uopste biti zloupotreba, moguca je i pogrsna procena situacije. Moguce je takodje da isto to obezbedjenje od pljacke uz pretnju oruzjem naprave masakr. Mnogo vise ima pljackasa kojima je oruzje instrument zastrasivanja, a manje onih koji bi ubili iz obesti. Nije moguce da svaka banka ima do te mere utrenirane bezbednjake da mogu da resavaju takve situacije. Obicno su to tetkice u uniformama koje su zavrsile neki od ubrzanih kurseva.


[ Horvat @ 20.09.2010. 22:25 ] @
@wi-fi, je l usao s pistoljem i omamljivacem u banku? jeste
kakva daljna prica je tu potrebna oko toga, da li je napadac bas za 90^ podigao pistolj u odnosu na svoje telo i uperio ga u obezbedjenje, ili je pistolj bio na 85^ i da li mu je prst bio na 2/3 povucenog oroza, ili jos nije ni poceo da ga povlaci...

edit:
@heyoo, ja sam jos ranije rekao da NE PODRZAVAM da svaka susa sme imati pistolj
vec (da budem do kraja pokvarena ploca) da SVAKO IMA PRAVO DA ZASTITI SVOJ ZIVOT I SVOJU IMOVINU, sto znaci da ako ti uleti lupez u kucu (bez noza,palice,pistolja...) ti SMES da ga izmlatis ko vola, zavezes za stolicu dok dodje policija, a ne da mu time "krsis prava"

pa sta i da nije mislio da ga upuca? to ga opravdava? je l podigao pistolj na njega? jeste, paf, zdravo, nema tu cile mile (posto je "po prici" pucanje se desilo u toku rvanja, dakle i nije bilo bas da "nije hteo da ga upotrebi"), naravno, po mogucnosti da se samo privremeno, ne i trajno zaustavi napadac, a ako to nije moguce, ni trajno nije na odmet
[ Wi-Fi @ 20.09.2010. 22:27 ] @
Ne kapiram sto uopste pominjete tu "samilost" sa "zrtvama" kada nisam primetio da ih neko zali... Ja pricam o principima, zakonima i samom sistemu, da nije sve crno-belo i da moze biti da je matori preterao...
Sto se tice pistolja - ovde: http://www.blic.rs/Vesti/Hroni...-ubijen-prilikom-pljacke-poste pise da su u pitanju "pistolji s elektrosokom". Dakle - taser

Citat:
Horvat:da li mu je prst bio na 2/3 povucenog oroza, ili jos nije ni poceo da ga povlaci...

Razlika izmedju te 2 situacije je skoro kao razlika izmedju naoruzanog i nenaoruzanog razbojnika...
[ Isak666 @ 20.09.2010. 22:28 ] @
Citat:
Wi-Fi

P.S. Obezbedjenje/policija ne moze da zna da li je pistolj napunjen, cak nekad ni da li je pravi...


Ako pljackas nece olovo u lubanji, onda neka umesto dobre replike utoke nosi nesto ovako
[ Ivan Dimkovic @ 20.09.2010. 22:29 ] @
Principi su takvi da ce sud utvrditi da li je doslo do prekoracenja samoodbrane ili ne.

Za sada, sve sto se moze zakljuciti je da je naoruzan pljackas ubijen u pokusaju oruzane pljacke banke.

Sprecavanje pljacke banke je dobro delo. Ubistvo oruzanog pljackasa moze biti lose delo ako i samo ako sud utvrdi da je obezbedjenje prekoracilo svoja ovlascenja i protivzakonito lisilo zivota napadaca.

A dok se to ne utvrdi... sve sto treba misliti je: jedna baraba manje.
[ Horvat @ 20.09.2010. 22:31 ] @
koliko sad imaju godina? na jednim drugim vestima je bilo da je ovaj iz obezbedjenja 58 god, a napadac oko 30 (za ovo nisam siguran)

edit: sto se tice razlika, pa jeste, u prvoj ima vremena da reaguje, a u drugoj (sa 2/3 pov...) bi vec krvario iz nekog dela tela ;)
[ HeYoo @ 20.09.2010. 22:31 ] @
Dimkovicu recimo da se nalazis poslom u banci i da je u toku pljacka. Pljackasi uz pretnju oruzjem zele da otmu novac. Da li bi voleo da se obezbedjenje krene u raspucavanje sa razbojnicima ili da ovi "kukavicki" da predaju svoje oruzje?
[ Ivan Dimkovic @ 20.09.2010. 22:33 ] @
Tvoje pitanje je apsolutno besmisleno.

Nije moje da biram - svakako ne bih uopste voleo da neko puca, ali vidis nije na meni da procenjujem sta je u datoj situaciji bolje / bezbednije, vec na profesionalnom radniku obezbedjenja koji je treniran za te situacije, posto je lopov vec odlucio sta zeli i na sta je spreman.

DA MOGU DA BIRAM - birao bih situaciju gde NEMA PLJACKE BANKE bas kao i svaka druga normalna osoba. Ali, vidis, ja to ne mogu da biram bas kao ni bilo ko drugi u datoj situaciji - pa ni svako dalje "biranje" nema apsolutnog smisla, zbog cega sam i na pocetku ove poruke rekao da je tvoje pitanje besmisleno.

Nemojmo izigravati psihijatre i psihoanaliticare i praviti se da znamo kako treba reagovati u ovakvoj situaciji - ne znamo, za to postoji obuka koju pretpostavljam niko od nas nije zavrsio ali koju bi trebalo da imaju radnici obezbedjenja.

Ali jedno je sigurno - oruzani razbojnici su sociopate i samim cinom oruzane pljacke su doveli u opasnost zivote svih koji se tu nalaze. Sta se dalje desava - to treba ostaviti profesionalcima da procene i sudovima da potvrde (ili kazne ukoliko je doslo do krsenja zakona).

I u takvoj situaciji bih daleko vise voleo da o tome odluci trenirani profesionalac nego ja.
[ Wi-Fi @ 20.09.2010. 22:35 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Sprecavanje pljacke banke je dobro delo. Ubistvo oruzanog pljackasa moze biti lose delo ako i samo ako sud utvrdi da je obezbedjenje prekoracilo svoja ovlascenja i protivzakonito lisilo zivota napadaca.

A dok se to ne utvrdi... sve sto treba misliti je: jedna baraba manje.

Apsolutno se slazem. Uz malu izmenu "Sprecavanje pljacke banke je dobro delo" ukoliko prilikom toga nisu ugrozeni (vise nego samom pljackom) civili - klijenti i sluzbenici.

Citat:
Horvat:sto se tice razlika, pa jeste, u prvoj ima vremena da reaguje, a u drugoj (sa 2/3 pov...) bi vec krvario iz nekog dela tela ;)

Ne bi niko krvario posto pistolji ne funkcionisu tako, ali nebitno...
[ BokasaTzar @ 21.09.2010. 01:36 ] @
Možete da pišete šta hoćete - vlas koja se boji naoružanog naroda je komunistička tvorevina.

Što vlas ne dozvoli nam NOŠENJE oružja - da se suprotstavimo otmičarima !!! (oružijem protivu otmičara)

Evo vam svetli primer u amerikama - šta bre njima fali ?
Pa ako ondi nije kolevka demokratije i pravičnosti, ne znam gde je ?

Taj nesrećno preminuli mladi čovek je uz vaspitni rad u kazneno korektivnoj ustanovi mogao da se popravi, da se edukuje i da se usavrši !
Bitno da napreduje !!!

Nešto slično se dogodilo prošle godine - onaj lik iz trafike ubio je isto tako nekog nesrećnog mladog čoveka iz male grupice od 5-6 njih i to zbog jedne flaše piva. Doduše, oni su mu još par puta tako otimali, ali bre opet, šta je par pivdžana za jedan mladi život ? Nije to bio način !

Još se sećam natpisa ubio za pivo, pivo ili sve živo i sl.
Htedoše novinari da odmah presude trafikantu - ubici.

Grehota živa za ta dva mlada izgubljena života. Nekako mi deluju oba slučaja isto.

[ stil @ 21.09.2010. 04:13 ] @
Citat:
HeYoo:NE! Samo kazem da moras opravdati svaku silu koju upotrebis prema nekom. Sta mislis.. imas gosta i on se uhvati za kuhinjski noz da bi npr odsekao parce hleba, a ti ga probusis i cist si pred zakonom. Kazes ti njima: "Svega mi kreno je da me zakolje". Mrtav covek ne prica... pa nece da moze
Jbg lose stvari se nekada desavaju i nekad bi svako normalan postupio suprotno od propisanog zakona ali nijedan zakon ne moze zadovoljiti svaciju pravdu. Samo je procena da se ovako cini manja steta.



I koji je tvoj odgovor sa ovakvim stavom na ovu vest:

Citat:
Zuce: Svirepo ubijen bračni par
14. septembar 2010. | 11:00 -> 15:13 | Izvor: B92
Beograd -- Momčilo Karaklajić (81) i njegova supruga Dušanka (75), svirepo su ubijeni jutros oko devet časova u prigradskom beogradskom naselju Zuce.

Bračni par ubijen je na porodičnom imanju, a na njihovim telima konstatovane su višestruke povrede, nanete najverovatnije oštrim predmetom.

Bračni par Karaklajić svirepo je ubijen u pomoćnom objektu u dvorištu njihove kuće, a pronašao ih je oko pola 8 ujutru komšija koji redovno dolazi da im pomogne u radovima na imanju.

Dušanka Karaklajić imala je ubodnu ranu na vratu, a na telu njenog supruga Momčila vidljivi su tragovi nasilja.

Kako B92 saznaje, policija je prilikom uviđaja na mestu zločina u pomoćnom objektu gde su Karaklajići ubijeni pronašla ispreturane stvari. Samim tim, pretpostavlja se da su Karaklajići najpre opljačkani, a potom svirepo ubijeni.

link




Poenta je u tome da se spreče ovakva dešavanja. Kako ?
[ Srđan Pavlović @ 21.09.2010. 05:57 ] @
Drzava se obavezuje da stiti svoje gradjane. Ako me drzava ne stiti, stiticu cu JA SAM svoju imovinu i sebe.

Pa nismo svi sisali veslo... treba da me pr*a i keca svaki kome se cefne.
[ dava @ 21.09.2010. 07:58 ] @
Aha Ivane, znači voleo bi da se puca na lopove, ali samo kada tvoji goozovi nisu tu, pa da.
[ w3bl0rd @ 21.09.2010. 08:27 ] @
Pa što je vama? Izgubljen mladi život? Poboljšano na stotine života zbog ovog kriminalca. I da nije išao pljačku taj tip je gadno smeće. Mislite da osoba zdrave pameti može ići u oružanu pljačku banke? Osoba koja je spremna na tako nešto spremna je na mnogo toga više. Zaboravite vi filmove... Takav bi radio sranja čitav život, i nikakav zatvor ga ne bi popravio.
[ Java Beograd @ 21.09.2010. 09:10 ] @
Ko se mača lati, od mača će poginuti.
[ Miroslav Cvejić @ 21.09.2010. 09:33 ] @
Primer iz mog okruženja:
Pre 90tih je bukvalno u svakoj kući u kraju bio bar jedan pištolj (čuveni TT, Zastavin 7,65mm ili neki 9mm, čak je i Magnuma bilo) i gomile lovačkih pišaka . I svi bili zadovoljni. Pucalo se na svadbama :)
Posle je "malo" promenjen zakon, pa su ljudima ili oduzeli oružje, ili su ga sami odjavili (zalivanje cevi ili šta se već radi) jer je i porez bio uveden i pride je bilo previše restrikcija. I onda su krenule vesti "Žiki iz garaže ukrali nov kombi, zvali ga i tražili X hiljada maraka", "Peri iz dvorišta ukrali nov auto", "Lazi iz kuće pokrali svo zlato i keš".

Nekada je by default svaki "domaćin" bio naoružan pa se nije ni pokušavalo. Danas je default situacija da barabe s one strane zakona znaju da građani nemaju oružje, a i da ga imaju nemaju pravo da ga upotrebe. Plodno tle za kriminal.

Znam da je moj stric u prodavnici imao pištolj ispod tezge, niko se nije drznuo da žvaku ukrade ili ne daj bože da obije noću frižider s pićem koji je ispred. U poslednjoj deceniji su mu obijali radnju nekoliko puta, baš su mu nedavno očistili frižider s pivom ispred. I klasika, policija neće da se meša jer je šteta mala. :)

[ Pirossi @ 21.09.2010. 10:55 ] @
Citat:

Miroslav Cvejić: Primer iz mog okruženja:
...
Znam da je moj stric u prodavnici imao pištolj ispod tezge, niko se nije drznuo da žvaku ukrade ili ne daj bože da obije noću frižider s pićem koji je ispred. U poslednjoj deceniji su mu obijali radnju nekoliko puta, baš su mu nedavno očistili frižider s pivom ispred. I klasika, policija neće da se meša jer je šteta mala. :)

trebalo bi da stric napravi čeku negde u blizini pa kad prokleti lopov krene na pivo a on ga zvekne prangijom.
ipak je privatna imovina svetinja.
život nije.
[ stil @ 21.09.2010. 11:40 ] @
Poenta je u tome što se lopov neće libiti da te ubije ukoliko se njegov identitet otkrije tokom pljačke . Mrtva usta ne govore.

Ja bih najradije zabranio oružje svima. Lično nisam ljubitelj ali znam da ga koristim. Međutim to je očigledna utopija. Ukoliko te napadne, dok ti pozoveš policiju (ako uopšte imaš prilike), pa dok dobiješ vezu, objasniš situaciju, pa dok oni stignu - obično bude kasno.

Neki način mora da se smisli da se ljudi, normalni građani (oni koji plaćaju porez od kojeg država sudije i policija žive) zaštite od takvih neželjenih pojava. Kako, nemam pojma ali se nešto mora učiniti.

[Ovu poruku je menjao stil dana 21.09.2010. u 12:50 GMT+1]
[ Horvat @ 21.09.2010. 14:24 ] @
@wifi, ako je on krenuo da povlaci oroz, sledece sto bi se desilo je da metak izlazi iz njegove cevke i kako tu nema krvi!?
ono, svi trebaju biti specijalci koji mogu da budu u ledenoj vodi 10 sati, da u roku od nekoliko stotinki razoruzaju protivnika (od pistolja) u bliskom susretu i slicno?
a sta ako taj protivnih "nije hteo" da upotrebi oruzje,nego, eto, malo da ga pokaze, a ovaj mu je "uskratio ustavno pravo"...
ma daj

@miroslav, sad ga pretera sa tim da je svako imao u domu pistolj...a da 90ih nije bilo kradja, malo teze ;)
[ Miroslav Cvejić @ 21.09.2010. 16:45 ] @
Zato sam napisao pre 90tih. Posle kada je krenuo priliv oružja sa raznih ratišta je krenulo rasulo.
[ Horvat @ 21.09.2010. 17:06 ] @
pardon, tim jos gore, tek pre 90ih ne verujem da je u svakoj kuci bilo oruzje
[ Miroslav Cvejić @ 21.09.2010. 17:14 ] @
Ako se ne sećaš, pitaj matore kako je izgledala svadba na selu. :)
[ Pirossi @ 21.09.2010. 18:43 ] @
[ Horvat @ 21.09.2010. 19:31 ] @
@m.c. kako gde ;)
[ geniuxx @ 21.09.2010. 21:50 ] @
Citat:
HeYoo: Zakon vrlo jasno stavlja necije zivote ispred materijalnog. Ok je zastita zivota ali ne i imovine upotrebom smrtonosne sile.

E, to je veliki problem, što život kriminalca više vredi od nečije radom stečene imovine. Zato mnogi i izaberu taj put u životu.
Ponoviću, najvažnije ljudsko pravo treba da bude pravo svojine. Tačka. Kriminalci bi morali da se konstantno osećaju kao glineni golubovi, a ne da se tako oseća normalan i pošten svet.
[ BokasaTzar @ 22.09.2010. 00:19 ] @
Ranije je ``vaspitni`` rad policije bio mnogo jači (mislim na vreme kad je bravar vladao)

Prvo je bilo sramota da se krade (verovali ili ne)

Drugo, kad te narodna milicija navata sa robom iz obijene trafike, razbiju te od batina - što potpuno odobravam !
Znači ne teraju te u zatvor - prebiju te. Ne polome ti kosti - samo te ljudski izlemaju

I da vidiš čuda - to je funkcionisalo.

Tom metodom se jedan naš mladi čovek se prevaspitao - pokajao i na kraju ministar policije postao !!!
Mnogi zameraju tom čoveku što je obijao trafiku - a ja hvalim vaspitni rad narodne milicije, koja je sprečila da ovaj zabrazdi tim putem dalje i na kraju završi kao pljačkaš banke, silovatelj, ubica i sl.

TADA nije prosečnom građaninu trebao pištolj.

TADA je prosečni građanin mirne duše mogao da šeta Kalimegdanom u 3 noću.

DANAS prosečnom građaninu treba makar laki pancir i minimum TT,
mada mislim da nije loše pribaviti kratež,
nekako prefinjeno deluje (i lepo raspršuje karteč)
a onaj pljačkaš sigurno ne bi bežao po ulici posle dejstva krateža, jednostavno bi skončao na licu mesta.
[ Wi-Fi @ 22.09.2010. 00:30 ] @
TADA je sve to vazilo zbog samog vremena i stanja u drustvu i drzavi (a i svetu), a ne zbog "vaspitnih" mera policije. Od TADA se mnogo sta promenilo (na celoj planeti) i SADA je neko drugo vreme u kom ne vaze pravila iz tog vremena
[ ArsenLupen @ 22.09.2010. 01:14 ] @
Citat:
TADA je sve to vazilo zbog samog vremena i stanja u drustvu i drzavi....

Mislis da to sad ne bi vredelo? Sigurno bi se pobunile koje NVO ala zene u crnom i ovce na belom, ali sam skoro siguran da diler koji je uhapsen zbog dilovanja ne bi izasao na vikend, a jos manje dilovao

Citat:
....a ne zbog "vaspitnih" mera policije

Bogami ne bih rekao, mislim da je to jedna od glavnih stvari koja bi istog dilera sprecila da uradi gorepomenuto. Osim ako je lud. A onda i nije za zatvor vec pravac Padinska.

Citat:
Od TADA se mnogo sta promenilo (na celoj planeti)

iliti mnogo se sra*a izdesavalo....

Citat:
i SADA je neko drugo vreme u kom ne vaze pravila iz tog vremena

E ovo je tacno. Sto kazu pametni, ocajna vremena zahtevaju ocajnicke mere. Samo, po mom skromnom misljenju to ocajno vreme ce tek da dodje.



[ Pirossi @ 22.09.2010. 01:51 ] @
Citat:
geniuxx:
Ponoviću, najvažnije ljudsko pravo treba da bude pravo svojine.

glupost najobičnija.
najvažnije ljudsko pravo je pravo na život i telesni integritet.
mislim, tako je kod normalnih ljudi i u normalnim zemljama, ne u avnojevskoj jugoslaviji koja se tako krvavo raspala da se ne može više sastaviti a represivni sistem je i bio jedan od razloga.

ne mogu da verujem da se sa takvim entuzijazmom zalažete za telesno kažnjavanje.
voleo bih da uvedu takve mere pa da vas igrom slučaja lažno optuže (što da ne, dešava se) i oplave.
[ 101010 @ 22.09.2010. 02:13 ] @
Pitanje je jednostavno da li drzava neguje kriminal ili ga iskorenjava.

Kriminalac je homo sapiens kao i ostali, dakle poseduje razum; moral, etiku, altruizam, ne mora. On donosi odluke, pravi izbore, ocenjuje opcije.

Ako je situacija takva da svakavi uslovi u drzavi i drustvu idu na ruku odluci da se nacini kriminalno delo, kriminala ce biti.
U pitanju je jednostavno donosenje odluke na bazi vrednosti koja se moze dobiti izvrsenim kriminalnim delom vs. cene tog dela tj. eventualne kazne.

Ocigledno da taj odnos ide u korist kriminala, jer eto zivim u naselju u kome se nalazi posta koja se najcesce pljacka u Bg verovatno i Srbiji. Par puta godisnje. Nikad nisam cuo da su nekog od pljackasa uhvatili. Mozda i jesu, ali bi njihovo vesanje za testise ispred poste sigurno bio dobar preventivno-edukativni potez. Umesto toga posta se seli na lokaciju gde je teze opljackati.
To je lecenje posledica, umesto uzroka.

Banka Intesa. izgubim kartice, pa u procesu reizdavanja pitam ima li prevara sa karticama, kriminala, na to mi sluzbenica/komsinica kaze u poverenju pusti prevare pre nedelju dana nas opljackali. Par njih sa AK-47 upali u banku kao u filmovima, jednu osobu maltretirali da bi zastrasili ostale i za par min sve odneli, profesionalci. I to nije prvi put ove godine. Za slucajeve pljacke javnost ne zna, jer banka zabranjuje sluzbenicima da o tome pricaju i policiji da to objavljuju. Mora se ocuvati brend banke.

Jos bolji je slucaj rodjaka iz Madrida koji je radio kao sluzbenik u banci, njima je zabranjeno da zovu policiju nakon pljacke ako niko nije povredjen i nema klijenata ocevidaca u toku pljacke. To su pravila banke.

Simpatican sistem.

Treba da isprobate situaciju kada neko potegne oruzje na vas ili zapuca, pre nego sto osudite nekoga ko je uzvratio vatrom. Moje je misljenje da od trenutka kada lopov vizuelno demonstrira da ima smrtonosno oruzje, moze biti odstreljen.

Primer banke je los, licno me briga za njihov osigurani novac, pa se slazem da treba na izvol'te da ga predaju da bi smanjili sansu da neko bude povredjen. Lose je sto polako ulaze u simbiozu sa kriminalcima jer toliko zaradjuju da im ne smeta da budu pljackani, sto dovodi do lose saradnje sa policijom u traganju za lopovima.

[ Pirossi @ 22.09.2010. 02:34 ] @
^ ceo post je urnebesan. priceless.
od "vešanja za testise", preko "očuvanje brenda banke" sve do "simbioze banaka sa kriminalcima".
klanjam ti se
[ yolja624 @ 22.09.2010. 05:34 ] @
e sad javno kazem da treba zakon baciti i uvesti Dusanov zakonik! Ukrades - cap, ode ruka, drugi put ukrades, cap - druga ruka, pa ces kasnije da se ceses od tarabu!

Kriminalac bilo koje vrste, po meni, nije vrijedan da se trose ovoliko slova. Zakon je preblag - da se uvedu drakonske kazne za sve vrste lopovluka, svega toga bi bilo daleko manje. A ako ne pomogne strah od kazne, onda mu metak dodje kao logicno rjesenje koje drustvo ima sa nekom individuom.

[ Wi-Fi @ 22.09.2010. 08:25 ] @
Ma kakve bre kazne... Kriminal ce postojati dok god budu postojali kupci kradene robe, narkomani, korisnici razno-raznih usluga, kladionicari/kockari itd.
A to da ce neki razbojnik odustati od pljacke jer ga u nekoj banci/posti ceka metak i (ako eventualno prezivi) vesanje za testis/secenje ekstremiteta/smrtna kazna - naravno da nece, samo ce se potruditi da ga ne uhapse i da on puca prvi... Mozda se (neznatno) smanji broj takvih krivicnih dela (oni nedovoljno reseni ce odustati) ali ce se sigurno povecati procenat nasilja tako da smo opet na istom.

Citat:
ArsenLupen: Mislis da to sad ne bi vredelo? Sigurno bi se pobunile koje NVO ala zene u crnom i ovce na belom, ali sam skoro siguran da diler koji je uhapsen zbog dilovanja ne bi izasao na vikend, a jos manje dilovao

Mislim. Da se sad pojave licno drug Tito i cela kompanija i da zavladaju Srbijom (bez ostatka SFRJ) - mozda bi nam bilo za nijansu bolje. Ali jedva. Ni blizu onoga kako je bilo. Jednostavno - prosao voz. Metode vise nisu iste, ljudi vise nisu isti, svet vise nije isti...

@ 101010: I hapsenje pljackasa je isto lecenje posledica umesto uzroka, kao i izmestanje poste...
[ jericho1405 @ 22.09.2010. 08:50 ] @
Citat:
Wi-Fi: Mozda se (neznatno) smanji broj takvih krivicnih dela

Pa smanjit ce se manje-vise proporcionalno povecanju kazne. Jbt, pljackanje je postalo jedno od najunosnijih poslova danas upravo zbog vrlo blagih kazni i generalno nefunkcionalnog sistema, te mogucnosti da nakon odsluzenja kazne(il' kratkog odmora obzirom kako se zatvorenici tretiraju) uzivas u blagodetima opljackanog plijena.

Ne znam cemu sazaljenje prema ljudima koji su anticivilizacijski nastrojeni.
[ vladd @ 22.09.2010. 11:20 ] @
Treba zabraniti cuvarima banaka da koriste oficirske igracke tipa kalibar 6,35. Veoma je opasno, posto pogodjeni razbojnik sa dva metka skakuce okolo i pretrcava 100 metara, aplicira fizicku aktivnost.

Obavezati veci kalibar i hidro-sok municiju, da se bandit onesposobi u trenutku i na licu mesta..ovako ispada da su ga mogli upucati gradjani sa obliznje terase..

Poz
[ Miroslav Cvejić @ 22.09.2010. 11:31 ] @
.45 je iz raja izašao za te stvari...
[ Horvat @ 22.09.2010. 12:31 ] @
Citat:
Wi-Fi: Ma kakve bre kazne... Kriminal ce postojati dok god budu postojali kupci kradene robe, narkomani, korisnici razno-raznih usluga, kladionicari/kockari itd.

kako se ista od ovog odnosi na kradju love?
tesko da je lova u bankama obelezena, tesko da ti je lova u domu obelezena, kako ce prodavac na trafici kod kog ovaj kupi cigare usput, znati da je to bas taj kradeni novac?
kako ce zlatar koji kupi lomljeno zlato (ono sto je lopov ukrao iz necijeg doma, malo pokidao lanac, da ne bude ocito) da je to kradeno,a da nije njegovo?

a ako je po tebi zatvaranje lopova (odnosno kaznjavanje) samo "lecenje posledica", sta je po tebi lecenje uzroka?
[ Wi-Fi @ 22.09.2010. 13:34 ] @
Kako nema veze, pa nece napraviti oruzanu pljacku banke da bi kupio kartu za pozoriste... Taj novac ili odlazi na koriscenje gore-navedenih proizvoda/usluga ili sluzi kao pocetni kapital za pocetak karijere...

Lecenje uzroka je lecenje drustva, ono - roditelji, obrazovanje, sistem vrednosti, materijalna i politicka situacija u zemlji, mediji, bla, bla.

To sto ce neko da ubije razbojnika tokom pljacke ili osudi na 20-30 godina robije (sada je mislim oko 8 prosek za takva dela) ili na vesanje za testise/secenje ekstremiteta/smrtnu kaznu - to ce samo uticati na one neozbiljne i manje odlucne (eventualno i avanturiste), koji mogu tako da dodju do novca a mogu i na neki drugi nacin. Na ozbiljnije, resene, koji nece/ne znaju drugacije naravno da nece uticati.

Ali tu se postavlja drugo pitanje - da li je bolje da imate par stotina/hiljada pljacki godisnje i nekoliko povredjenih/zrtava (mislim na civile) ili je bolje da imate 2-3-4 puta manje pljacki, a par stotina povredjenih?
[ Horvat @ 22.09.2010. 13:43 ] @
ako su povredjeni lopovi,ovo drugo, naravno ;)

cekaj, odakle ti znas na cega ce lik potrositi tu lovu? mozda je ugledao neki tft tv u prodavnici,a ne moze to tako lako da ukrade,nego je ukrao u banci tih x eura i potrosio ih je na to
bas ti u prodavnici znaju je l kupio to kradenom ili legalnom lovom

je l, a kako ces poboljsati sistem vrednosti ako se vodis logikom "nije velika frka ako ukrades",tj sta ce vrediti i da ode u zatvor, pih

ono, predimo malo na drugi primer, kazne u eu za bacanje smeca su "vesele", i da vidis kako su gradjani "ekolosko svestni", ali zato cim predju horgos, op, pepeljara se istrese posred puta...

i posle mi pricas da kazna ne pomaze, ma ajde
da vidis kako bi se naucili da nije ok krasti kada bi svaki bio osudjen na maksimalnu robiju UZ PRINUDNI RAD (ovo drugo je vrlo bitno, da mu to ne bude letovanje,nego kazna)
[ Wi-Fi @ 22.09.2010. 14:04 ] @
Jeste, lakse je napraviti oruzanu pljacku nego razbiti izlog...

Moze ta zatvorska kazna uz rad (ono, kramp i sl. pa da rade put/prugu/probijaju tunel), ali ono streljanje na licu mesta ili kasnije su gluposti. Hard core pljackase to ne odvraca, vec ih samo podstice da budu brutalniji, nemilosrdniji i da pucaju prvi...

Sto se civila tice - tu bi itekako trebalo olabaviti zakone i principe samoodbrane (nije civil pro pa da zna gde, kako i koliko da puca, ima tu neiskustva, panike, sporije reakcije itd.) i dozvoliti upotrebu oruzja u takvim situacijama (uz prethodnu obuku i psiho-fizicke provere).
[ jericho1405 @ 22.09.2010. 14:05 ] @
Tacno je to da bi uredjenost, tj. drastican ekonomski rast smanjio broj krivicnih dijela u jednoj drzavi, al' obzirom da to kod nas nije slucaj, problemi kriminala se moraju rjesavati na neki drugi nacin(drakonske kazne).

Mozda jesmo za liberalnu demokratiju, al' drustvo treba prvo evoluirati u svakom smislu kako bi ista bila odrziva i bila sposobna da garantuje kvalitetan i uredjen zivot.
[ yolja624 @ 22.09.2010. 16:01 ] @
@jericho1405
Citat:
Tacno je to da bi uredjenost, tj. drastican ekonomski rast smanjio broj krivicnih dijela u jednoj drzavi, al' obzirom da to kod nas nije slucaj, problemi kriminala se moraju rjesavati na neki drugi nacin(drakonske kazne).

Mozda jesmo za liberalnu demokratiju, al' drustvo treba prvo evoluirati u svakom smislu kako bi ista bila odrziva i bila sposobna da garantuje kvalitetan i uredjen zivot.


Ma to je Utopija - kakvu god drzavu napravio sa kakvom god hoces ekonomijom, demokratijom, civilizacijskim vrijednostima, pljackasa banaka i drugih kriminalaca ce biti u vise/manje istom broju. Nema to veze sa tim. Uvijek ce biti majmuna koji ce pokusati nasilno da dodje do neke love, sto zbog svoje nevoljnosti da radi za novac, sto zbog psihickog poremecaja druge vrste.
Drakonske kazne - lijek koji lijeci ... kad deset lopova omasti metak, tad ce 11-ti da razmisli ima li racuna da rizikuje da bude upucan bez suda i sudjenja gdje moze da se vadi na neuracinljivost i slicna s*anja.
[ Ivan Dimkovic @ 22.09.2010. 16:41 ] @
Nije u pitanju samo ekonomski rast vec socijalna zastita. Koliko god licno mrzeo istu zbog zloupotreba i fakta da je ona danas daleko vise nego sto bi trebalo da bude, minimum socijalnih izdavanja mora postojati inace ce neki ljudi morati da se late puske...

Problem je sto i u ekonomski razvijenoj sredini ima nezaposlenih, neobrazovanih itd... bez neke perspektive u zivotu.

Uzmimo za primer USA vs. recimo neka slicno razvijena EU zemlja - i jedna i druga teritorija su ekonomski bogate, itd... Ali je u USA socijalna zastita skoro pa nikakva, dok je u EU obezbedjeno da covek uvek ima zadovoljene osnovne potrebe - sa EU socijalnom zastitom se zapravo moze relativno OK ziveti.

Rezultat?

U USA su oruzane pljacke cesce nego u nekoj slicno razvijenoj EU zemlji - zato sto ti ljudi na dnu drustvene lestvice kao jedinu opciju vide kriminal.

Naravno, svuda ce biti kriminalaca, pa i u zemljama sa socijalnim izdavanjima - ali je nedostatak socijalnih adekvatnih izdavanja gotovo sigurno znaci da ce ljudi bez posla i bez nekih kvalifikacija svoja "socijalna" potrazivanja nadoknaditi kriminalom.
[ jericho1405 @ 22.09.2010. 16:59 ] @
Tacno tako. Zato kazem da postoje dva puta, jedan je ekonomski/socijalno stabilna drzava, a drugi je sprovodjenje drakonskih kazni. Ako pogledamo listu drzava sa relativno najmanjom stopom kriminala, vidjet cemo da je cine upravo takve drzave(bogate/socijalno uredjene il' "kazneno surove"). Najpametnije bi bilo uspostaviti drustveno-korisni rad, pa zatvorenici vise ne bi bili budzetski teret, vec prilicno jeftina radna snaga(nek' ima da jede i gdje da prenoci).

@yolja624, ma znam ja da ce uvijek biti lopova, sve da je u pitanju najuredjenija drzava na svijetu. Al' ipak taj broj ce biti mnogo manji u jednom naprednom, socijalno-sigurnom drustvu. Takodje, slazem se da sa liberalizacijom drustva ne treba ublazavati kazne. Nema potrebe za tim. Nedoumica ne smije da postoji, i ako jedna drustvena jedinka razmislja o tome da li mu se isplati da uradi xy djelo i da, u slucaju da bude uhvacen, "otplati" zw kaznu - najvjerovatnije znaci da kazna nije adekvatna(il' da je ta osoba prilicno ocajna sto se moze tretirati kao "statisticka greska").

Tamo gdje leti glava za takve prekrsaje nema bas mnogo kriminalaca tog tipa. Postoje, al' su prava rijetkost(i vrlo su ocajni il' umno bolesni).
[ Odin D. @ 22.09.2010. 17:00 ] @
Eh, pa moze se zivjeti i od kopanja kanala i okopavanja kukuruza.
Nisu valjda svi oni koji nisu visoko kvalifikovani ili na socijalnoj pomoci ili kriminalci. Ima mnogo zanimanja za koje ne trebaju narocite skole, a od kojih se moze pristojno zivjeti.

Kriminalci u 99% slucajeva imaju kriminalni mozak i kriminalnu licnost. Nije on postao kriminalac zbog nedostatka socijalnih primanja nego se doveo u tu situaciju zato sto je sklon kriminalu i tom putu.
Svi kriminalci iz moje generacije koje ja znam su jos od malena, u osnovnoj skoli, pokazivali sklonosti ka tome i pravili ispade u tom pravcu i pokazivali interes za te stvari iako su bili u jednakom socijalnom statusu kao i sva ostala djeca - a nerijetko i boljem.

Broj oruzanih pljacki i teskih razbojnistava se ne moze smanjiti ni boljom ekonomskom situacijom ni boljim "obrazovanjem" i slicnim bajkama.
Jedino vecim procentom stradalih razbojnika u tim akcijama i poduzim zatvorskim kaznama za one koji nisu stradali.
Kada neki potencijalni kriminalac vidi da devetorica od desetorice njegovih pajtosa lade jaja na nekom ekskluzivnom ljetovalistu ili su dogurali do statusa "uglednog clana zajednice", a onaj deseti zaglavio zatvor od 2 godine, od cega je pusten uslovno poslije godinu, a i tu godinu sto je lezao je bio vikendima kuci, onda ga sigurno malo sta odvraca od tog zanata.
Sa druge strane kad bi ta devetorica bila pod zemljom, a onaj deseti gulio 20 godina u Zabeli, druga bi se pjesma pjevala.
[ times12 @ 22.09.2010. 20:16 ] @
Citat:
Odin D.
Svi kriminalci iz moje generacije koje ja znam su jos od malena, u osnovnoj skoli, pokazivali sklonosti ka tome i pravili ispade u tom pravcu i pokazivali interes za te stvari iako su bili u jednakom socijalnom statusu kao i sva ostala djeca - a nerijetko i boljem.


Upravo tako. Barem iz mog iskustva.
[ Ivan Dimkovic @ 22.09.2010. 20:29 ] @
@Odin D.

Nemoj pogresno da me shvatis - ja sam apsolutno za strog zakon, strogu primenu istog i apsolutno nultu toleranciju prema kriminalu. Takodje, smatram da drzava ne bi smela da svojim gradjanima ukida pravo na oruzje i koriscenje istog za nuznu samoodbranu.

Medjutim, i sam si rekao, u svakom drustvu postoji drustveno djubre - 0.1%, 0.5% mozda 1% - nebitno, tj. ljudi koji su otpad... imaju kriminalne tendencije i to ti je to...

Bojim se da njih ne sprecavaju ostri zakoni te mogucnost poginuca (da se razumemo, ponovicu opet, apsolutno sam za ostre zakone i poginuca takvog otpada) - pomenuh USA vec, koja ima de-facto najstroziji sudski sistem sa vrlo "obeshrabrujucim" kaznama i gde postoji vrlo jasno pravo na oruzanu samoodbranu koja moze da se zavrsi i sa smrcu oruzanog napadaca itd... pa opet, pored svega toga sto oruzane napade cini vrlo opasnim i neisplativim - njih ima u prilicno visokoj meri ako se USA poredi sa zemljama slicnog razvoja.

Neke evropske zemlje su to delimicno resile "potkupljivanjem" jednog dela tog otpada - radi se o prostoj stvari, ako ti sa "neba" pada lova dovoljna za OK zivot - smanjuje se interes za kriminalom od koga moze da se izgine.

Da li je to 100% dobro resenje?

Naravno da nije - ima i zloupotreba, a posledica svega toga je socijalni sistem koga cede mnogi koji ne zasluzuju isti. Meni muka pada kada vidim/cujem/procitam koliko lezileba muze taj sistem...

Ali, uprkos svemu tome, u tim zemljama ne moras, kao u USA, da pazis u kakvom ces komsiluku da se kreces, i oruzane pljacke su ipak kuriozitet a ne fakat zivota.

Pa sad, kome sta vise odgovara... izbor postoji.

MEDJUTIM - ako se opet vratimo na Srbiju, ponovo dolazimo do toga da je Srbija, kao i obicno, "uzela" najgore od svih sistema:

- Slaba socijalna zastita
- Ograniceno pravo na samoodbranu
- Jako tesko dobijanje dozvole za upotrebu oruzja
- Ocajno blage kazne

Reklo bi se... raj za kriminalce :(
[ 101010 @ 22.09.2010. 21:53 ] @
Ja nisam hteo da se doticem socijalnog aspekta price, da ne bi ispali iz koleseka, ali svakako da postoji korelacija izmedju zivotnog standarda i ucestalosti krivicnih dela. A tu su i poremeceni vrednosni sistemi i primeri uspesnih biznismena itd...

Opipljiv aspekt price jeste, kriminal se isplati. Od sitnih kriminalaca koji pljackaju, do malo organizovanijih, pa do najorganizovanijih. A zasto ? Deo sistema koji treba da ih kazni je apsolutno neefikasan.

Par primera koji mi padaju na pamet.
-Prodavacica iz prodavnice "hleb&mleko" koju su 3x u toku par meseci isti kreteni pljackali, savladavsi je batinama ili poslednji put uz pretnju nozem. Isti ti ziveli u istom kvartu gde je i prodavnica. Policija ih hapsi, dobijaju smesne kazne, pa sve izvnova. Ne bih ni znao za te pljacke da prodavacica nije skapirala da smo isli zajedno u skolu itd...
-Kupujem auto, pa htedoh da proverim legalnost, poznanik mi radi u 29. nov... Cekam ga ispred garaza gde se vrsi vestacenje, prolazi porsche cayenne iz koga mu neko mase i kaze trebali smo da se kladimo. Kradljivac kola koga su ranije uhapsili, bezao u ukadenom vozilu, zatim su trcali za njim po nekim njivama... Pri hapsenju hteo je da se kladi da ce u kratkom roku napolje. Policajac komentarise kako mu je muka od posla, rade prekovremeno, bedno ih placaju, a krimosi se u rekordnom roku nalaze na slobodi.
-Ovih dana neka afera u novinama, neki zaposleni ilegalnim poslovanjem ostetili neko drzavno preduzece za 200k€. Uspeh pravosudja i policije, blabla. Slucajno znam te koji su od tog "posla" godinama uzimali milione, sto je vidljivo na oko i slepom kad opipa nekretnine...
-Kad smo kod predodredjenih kriminalnih licnosti, setim se insajdera o navijacima, vodje navijaca redom imaju po stotine-hiljade krivicnih prijava, trgovina drogom, pokusaji ubistva, pljacke, a redom su svi neosudjivani. Dela zastarevaju ili sudski procesi propadaju, dobri advokati i zastrasivanje svedoka...To su sve zvanicni podaci. Secam se nekih od njih iz vremena kada su bili deca i tada je bilo jasno cime ce se baviti.

Sto se tice konkretne teme.
Kradja je jedno, oruzana kradja je apsolutno druga stvar.
Kada neko u rukama nosi oduzimac vaseg zivota, tada pisani zakoni prestaju da vaze, prioritet imaju zakoni prirode, samoodrzanja, samoodbrane. Oni se ne uce vaspitanjem, ne uce se iz knjiga sa njima se ziva bica radaju. I to je kraj. To zna svako ko je dosao u situaciju da bude ispred cevi, sve ostalo je laprdanje.
Gospoda su u pljacku poneli sredstva za ubijanje neduznih ljudi, ali oni su ubijeni, odlicno, dovidjenja.
[ Horvat @ 22.09.2010. 22:19 ] @
Citat:
101010: A tu su i poremeceni vrednosni sistemi i primeri uspesnih biznismena itd...

ja bih vise rekao da je to da su MNOGIMA idoli kristijan golubovic, arkan, s.m., marko m., r.m., karadzic i slicni veci problemi od "uspesnih" biznismena (tu naravno ne ubrajam sarica i slicne ;) )


sve u svemu, sve vise uvidjam da su najvece rak rane (pored raznih politikosa) u stvari sudije, a ne panduri
da panduri ODRADE svoj deo posla (naravno, ni oni ne uvek, da se ne lazemo ;) ), ali su sudije te koje zakazu
ili cak i gore, panduri ne dobiju dozvolu da vrse svoj posao (od koga, mozemo nagadjati samo), dok se nekom ne zameri onaj kojeg namerno zaobilaze (opet, takva im je direktiva, da napomenem, ovo je subjektivno zapazanje) i onda po hitnom postupku bude sankcionisan
ili u slucaju da citav svet bruji o nekom dogadjaju (citaj, pojavi se snimak na tubi)

tuga...

nego je l istina da je u svedskoj "jedina" (najveca) mafija u stvari mafija xu "kluba"? (kad smo se vec dotakli uzornih drzava po svim tackama)
[ Odin D. @ 22.09.2010. 22:55 ] @
Naucno je dokazano da pravim kriminalcima nikakve pretnje strogim kaznama ne znace nista, cak ni fizicka kaznjavanja u vidu sakacenja ili smrtne kazne.
Tu nije nista sporno i tu se nista ne moze ni uciniti osim povecanja opsteg stepena bezbednosti i rada odgovornih sluzbi za njihovo neutralisanje.

Medjutim, Srbija ima veci problem sa ovima koji su tipa "vidila zaba dje se konj potkiva pa i ona digla nogu". To je djubre koje bi u nekoj strozijoj zemlji cistilo cipele i prevodilo babe preko ulice, ali eto, u Srbiji izigravaju neke boss-ove.
Ovdje izgleda svaka budala moze pljackati banke i poste i reketirati restorane. Takvi kupe na pijaci neki budjavi pistoljcic kojim ne znaju ni rukovati, popiju dva piva i misle da u stilu Bony i Klayde idu pljackati banku. Oni su veca opasnost po normalne gradjane nego pravi kriminalci, jer su u svom amaterizmu i ljudskoj bijednoci u stanju svasta da urade, pa i da ubiju za par stotina dinara.
To su gnjide od gnjida koje se nikad ne bi usudile da se bave kriminalom kad bi se to kaznjavalo kako treba.
Ali ovako... upucaju te u oruzanoj pljacki i jos te narod sazaljeva i brani... a ako te zivog uhapse - sjedis u pritvoru dok si interesantan novinama (sto je nekih nedelju-dvije dana), a onda te puste da se branis od kuce i uz dobrog advokata ispadnes narodni heroj i Robin Hood. A mozda postanes i ministar policije.

Evo @101010 je to dobro napisao: imas ljude sa kriminalnim dosjeom velicine enciklopedije Britanike koji taj dosije svakodnevno povecavaju - pa nikom nista.

Ovo je zemlja kriminalaca u kojoj obican narod sluzi njihovom odrzavanju i prosperitetu. Kao sto oni u Matrixu sluze da robotima izigravaju baterije, tako normalni ljudi u Srbiji sluze kao sirovina za eksploatisanje svim sortama kriminalaca - od onih najsitnijih pa do "drzavnog" vrha.
[ MicrosoftCorporation @ 23.09.2010. 00:19 ] @
Citat:
Odin D.

Ovo je zemlja kriminalaca u kojoj obican narod sluzi njihovom odrzavanju i prosperitetu. Kao sto oni u Matrixu sluze da robotima izigravaju baterije, tako normalni ljudi u Srbiji sluze kao sirovina za eksploatisanje svim sortama kriminalaca - od onih najsitnijih pa do "drzavnog" vrha.


Ovako nesto sam hteo da napisem samo sto sam siguran da ne bi ovako dobro ispalo. Mogu samo da kazem svaka cast na poredjenju, i ubo si u samu sustinu.
[ Bubnjar2 @ 23.09.2010. 17:56 ] @
Tom dečku su jednostavno aspekti bili loši, takav mu je bio horoskop za taj dan.
[ stil @ 25.09.2010. 09:54 ] @
Citat:
Razbojnici pucali u radnicu zlatare
A. Lalić - Lj. Petrović | 25. 09. 2010. - 00:02h | Foto: A. L. - S. V. - Ž. B. | Komentara: 8

Novi Sad - Dvojica razbojnika naoružani automatskom puškom juče su upali u zlataru „Šiket“, u Železničkoj ulici u centru Novog Sada, i teško ranili radnicu Eleonoru U. (24), u koju su ispalili tri hica. U pucnjavi je pogođen u rame i sin vlasnika zlatare Aron Š. (25).


Povređenu devojku odvoze u bolnicu

U momentu pucnjave u zlatari se nalazilo još desetoro ljudi koji, kako kažu, nisu povređeni čistom srećom. Nakon pucnjave razbojnici su pobegli kroz pasaž između dve zgrade, a policija traga za njima.


Eleonora U. u pucnjavi je pogođena sa dva hica u grudi, dok je treći metak devojci prošao kroz rame. Teško povređena, prebačena je u Klinički centar Vojvodine, gde je odmah operisana. Prema rečima lekara, njene povrede su teške i opasne po život. Aron, sin vlasnika zlatare, van je životne opasnosti.



Par minuta posle podneva, u momentu dok se u zlatari nalazilo pet mušterija i petoro zaposlenih, u lokal su uletela dvojica razbojnika, krijući lice kapama i maramama. Jedan je u ruci držao automatsku pušku „škorpion“, a drugi torbu u kojoj su planirali da ponesu plen.


- Uleteli su unutra i zatražili tablu sa nakitom, vičući da svi legnemo na pod. Skoro istovremeno začuli su se pucnji - kaže jedna radnica zlatare. Prema njenim rečima, ali i po svedočenju ostalih očevidaca, jedan razbojnika je uzeo ploču sa nakitom, dok je drugi pucao u pravcu radnika. Mušterije su zalegle na pod, a Eleonora U. se u tom momentu nalazila iza pulta. Hici su je pogodili tačno u grudi.


- Ukočili smo se od straha. Pretpostavljam da se Eleonora trgla, što je izazvalo paniku kod razbojnika, koji je odmah počeo da puca u našem pravcu - priča radnica. Buku iz prodajnog dela zlatare čuo je i Aron Š., koji se, prema rečima radnica, nalazio u radionici u donjem delu lokala. Kada se popeo gore, hitac ga je pogodio u rame. Iako povređen, mladić je pokušao da pruži pomoć povređenoj Eleonori.



- Ona je bila u nekom poluležećem položaju. Bela majica koju je imala na sebi je bila natopljena krvlju. Rukama se držala za grudi, dok joj je lice bilo strahovito bledo - u šoku pričaju zaposleni u zlatari. Uspaničeni, razbojnici su sa plenom odmah istrčali iz zlatare i nestali u pasažu između dve stambene zgrade. Odande su preko parkinga pobegli u Ulicu Vase Stajića, gde su se najverovatnije razdvojili. Bežeći, pobacali su kape i marame kojima su bili maskirani, a koje je policija pronašla u obližnjem žbunju. Na mesto pucnjave ubrzo je stigla Hitna pomoć, kao i veliki broj policajaca koji su se dali u poteru za razbojnicima. Eleonora U. je iz zlatare izneta na nosilima, dok je Aron Š. sam ušao u vozilo Hitne pomoći. Ubrzo su se ispred zlatare pojavili rođaci povređenih i veliki broj znatiželjnih Novosađana.



http://www.blic.rs/Vesti/Hroni...jnici-pucali-u-radnicu-zlatare





http://www.vesti-online.com/Ve...-pljackas-zlatare-u-Novom-Sadu
[ NoneVi @ 25.09.2010. 12:02 ] @
Novi Sad se pretvara u Medeljin.
Imali smo i mafijaški obračun juče: http://www.021.rs/Novi-Sad/Hro...jen-u-sacekusi-na-Naselju.html
Na stranu Novo naselje je idealno za svaki vid kriminala. Izdvojen deo grada bez policijske stanice.

[ Wi-Fi @ 25.09.2010. 12:29 ] @
Dobro, necemo preterivati. NS i BG su i dalje mnogo bezbedniji od vecine EU gradova, a ne nekog Medellin-a i sl.
[ geniuxx @ 25.09.2010. 13:08 ] @
^
Ma da, treba štedeti krimose i poštovati im "ljudska prava", pa kada cela Srbija bude Medellin, onda ćemo ... onda ćemo ... ma, valjda ćemo se nekako snaći, k'o i uvek... Jel' da?
Još jedan svež primer:
Citat:

Pucnjava kod Doma zdravlja
Autor: P.B. | Izvor: Južne vesti | Objavljeno: 23.09.2010.

NIŠ - Ispred Doma zdravlja oko 10 sati došlo je do pucnjave u kojoj su učestvovali policija i nekoliko naoružanih osoba, saznaju Južne vesti.

Prema nezvaničnim informacijama, do obračuna je došlo na nekoliko metara od policijske stanice u kojoj se izdaju lične karte i pasoši, koja se nalazi neposredno uz Dom zdravlja.

Dvojica napadača su uhapšena, od kojih je jedan povređen, potvrdila je niška policija. Ipak, svedoci potvrđuju da je jedan napadač povređen, dok je drugi ubijen u pucnjavi, a da za trećim napadačem traga veliki broj pripadnika policije i žandarmerije.

Policija je potvrdila da su napadači upali u privatnu kuću u ulici Todora Milovanovića i pri tom upotrebili vatreno oružje. Prema nepotvrđenim informacijama, napadači su prvo upali u kuću bivšeg niškog košarkaša. Pretukli nekoliko članova porodice a jednoj osobi pucali u nogu. Nakon incidenta svi ukućani su hospitalizovani u Kliničkom centru i van su životne opasnosti.

Lakše je povređen i slučajni prolaznik, potvrdila je policija.

Jedan od čitalaca Južnih vesti napisao nam je da je pucnjava počela nešto pre 10 sati.

- Prvo sirene pa pucnjava pa sirene, pa marica koja je uletela preko travnjaka koji odvaja prizemnu zgradu gde je stanica kod parkinga Doma Zdravlja. Dosta su pucali, mislim da su minimum dva šaržera ispražnjena. Kasnije je došla i hitna, ali ne znam da li je neko povređen - piše u komentaru.

Kako Južne vesti saznaju, napadači su iz Makedonije a njihov automobil tokom dana nalazio se na parkingu Doma zdravlja, na stotinak metara od kuće u koju su upali.




Inače se radi o pokušaju reketiranja.
Zaista bih voleo da "borci za ljudska prava" argumentovano objasne zbog čega ovakve tipove treba ostaviti u životu? Nemojte samo prosipati naivne floskule o tome kako je "ljudski život najvredniji" i slično. Pitam za racionalne razloge.
Unapred hvala na odgovoru koji (verovatno) neću dobiti.
[ Isak666 @ 25.09.2010. 13:12 ] @
Citat:
Wi-Fi: Dobro, necemo preterivati. NS i BG su i dalje mnogo bezbedniji od vecine EU gradova, a ne nekog Medellin-a i sl.


Vidim odmah da nisi bio u vecini EU gradova, kad ovo pises.
[ Wi-Fi @ 25.09.2010. 13:27 ] @
Pa (od glavnih) samo u Londonu, Parizu, Madridu, Amsterdamu, Pragu, Rimu, Atini i Budimpesti, ali moguce...
Btw. mislio sam na broj krivicnih dela po glavi stanovnika (pa bilo na dnevnom ili godisnjem nivou)
[ Isak666 @ 25.09.2010. 13:40 ] @
Beograd daleko od toga da je mnogo bezbedniji od vecine metropola u EU.
Ima nebezbednijih sigurno, London prvi ili neko predgradje Pariza ali je sigurno tu negde po bezbednosti.

NS u kojem sam ziveo ni ne mozes da poredis sa njegovih jedva 250 000 stanovnika sa tim metropolama.