[ Horvat @ 19.09.2010. 12:19 ] @
Citat:
Slovenija: Evakuacija zbog poplava
19. septembar 2010. | 11:14 | Izvor: B92 Ljubljana -- U Sloveniji još uvek traje crveni vremenski alarm zbog jakih kiša koje već treći dan neprekidno padaju i koje su se prošle noći dodatno pojačale.

(Beta)

Za hiljadama stanovnika Slovenije je još jedna neprospavana noć, koju su prekidale sirene za evakuaciju pred poplavama.

Širom Slovenije bujice nose sve pred sobom i izazivaju klizišta, u Celju nema pitke vode, dok je grad Laško još uvek pod vodom i potpuno nepristupačan, kao i niz drugih naselja.

Pod vodom koja je presegla metar visine je i jugozapadni deo Ljubljane, u kojoj je 3.600 domaćinstava i dalje bez struje, jer je 18 trafo stanica preventivno isključeno da ne bi došlo do strujnih udara.

Stanovnici poplavljenih zgrada se pozivaju da ostanu na višim spratovima, dok se iz njih spasavaju samo zdravstveno ugroženi.

Mnogi saobraćajni pravci u Sloveniji su potpuno zatvoreni, situacija na putevima i prugama se i dalje pogoršava, a policija upozorava da je vožnja, pa i hodanje po poplavljenim terenima smrtno opasno, zbog nemogućnosti da se oceni dubina vode.

I dalje važi upozorenje da se na puteve po Sloveniji ili u ove krajeve ne kreće, jer je neizvesno i koji putevi će ostati otvoreni.

Civilnoj zaštiti, vatrogascima i policiji, u pomoć je priskočila vojska, a smirivanje situacije se ne očekuje ni do kraja današnjeg dana, jer kiša još uvek pada.

Trenutno je najkritičnije u donjem toku reke Krke, koja je noćas poplavila Krško i veliki deo tog južnog dela Slovenije.

izvor


kazu i da je u hrvatskoj zjbano
a kod nas, naravno, sve 5, ne ocekuju se obilnije padavine (a to sto ovde vec 3 dana neprekidno kisa pada,nikom nista)

Citat:
Prognoza za Srbiju nije zabrinjavajuća

Meteorolozi kažu da će oblačni sistem usloviti padavine i u našoj zemlji tokom narednih dana, ali kako prognoziraju, ne očekuju veće količine padavina.

"U većini predela se očekuje između 10 i 15 litara kiše po metru kvadratnom, a najmanje na jugu Srbije, manje od 5 litara. Sve u svemu ovo je nedovoljna količina padavina da u Srbiji izazove poplave", kaže Tamara Vukša iz "Veder tu amrela".

U protekla 24 sata meteorološke stanice u Hrvatskoj i Sloveniji merile su više od sto litara kiše po metru kvadratnom, dok je na pojedinim mestima izmereno i do 400 litara.

izvor
[ 3way @ 19.09.2010. 12:24 ] @
Padavine i obilne padavine nistu isto, a ni Srbija ni Slovenija nistu isto. 15 litara je nista.
[ Horvat @ 19.09.2010. 12:30 ] @
naravno da nisu, to niko ne spori, ali nije da je palo 2 kapi ;)
kod mene stoji voda na ulici... (da su slabije padavine,oteklo bi u one slivnike za kisu)

naravno, za sada jos nije pocela ona ogromna provala oblaka, ali do kada ...
[ 3way @ 19.09.2010. 12:51 ] @
Dobro, nije bas da je nista, al svakako nije potop :)
Voda na ulicama vise govori o stanju infrastrukture nego o kisi :)
U Bg, na autoputu kod Sava Centra, cim padne malo jaca kisa, nastane poplava i zastoj u saobracaju :)
[ Bata @ 19.09.2010. 12:55 ] @
Zanimjivo je da se svuda ta vest čita i piše na taj način da se ni jednom rečenicom ne napravi
za nas logičan osvrt na mogućnost dolaska tog vremena i vodostaja kod nas, obzirom da smo nizvodno.
[ 3way @ 19.09.2010. 12:57 ] @
RHMZ:
Citat:
Usled velikih količina padavina koje su, u protekla dva dana, pale na teritoriji Slovenije i Hrvatske, vodostaji na Savi kroz našu zemlju će, od utorka 21. septembra, biti u većem porastu. Ne očekuje se da će se prognozirani vodostaji na Savi približiti granicama za preduzimanje mera redovne odbrane od poplava.
[ mulaz @ 19.09.2010. 13:08 ] @
http://www.blic.rs/Vesti/Svet/...na-bez-interneta-i-tv-programa

Pa pisu i to... a i slike od petka iz jednog podvoznjaka (ispod pruge)

Poplave su u Ljubljani samo na juznom delu, jedan deo Vič-a i Rožne doline. Ovde kod mene, asfalt je vec vecinom suv. Na nekim drugim mestima u sloveniji je malo (dosta) gore..

inace slike i multimedija:
http://24ur.com/novice/sloveni...ike-okoli-3600-odjemalcev.html
http://24ur.com/novice/sloveni...eo-se-ena-noc-brez-spanca.html


a naravno me moze bez:
http://www.zurnal24.si/sloveni...e-sredi-ljubljane-184933/video

i:
[ noreniou @ 19.09.2010. 13:48 ] @
Ala guraju ovaj Bmw - cak njih 7. (+ vozac za broj ...) svaka im cast ;)
>pitam se da li bi tako i da je u pitanju neki 'prostiji' auto.
--
Nego, bice zanimljivo kad za mesec/2 krene ponuda po auto placevima u Srbiji,
odlicno ocuvanih i relativno malo vozenih vozila sa falinkom da su malo plovili u vodi
al ce taj podatak prodavac nekako da preskoci da kaze potencijalnim kupcima.
[ Horvat @ 19.09.2010. 19:43 ] @
@3way stoji to, ali drugo je kada za pola sata padne velika kolicina i to stoji par sati, a drugo je kada natapa kisa "po malo" danima i to se ne povuce za par sati,nego stoji i vise

evo vodostaj save raste
i u madjarskoj su OPET kake u vezi visokih nivoa voda...

opet ce biti ko letos "nisu ugrozeni zivoti ni imovine, samo malo vikend naselja je pod vodom kod apatina"

(off:na novom zelandu pada sneg)
[ ptak 13. @ 19.09.2010. 22:55 ] @
Nervira me ovo strasno ! Poplava pa sta, bila je poplava i u Zajecaru u februaru i martu ove godine, poplavljeno je trecina grada, unisteno preko 600 kuca, ljudi su bili 20ak dana van svojih domova pa niko nije digao ovoliku prasinu oko toga. A da ne pricam o okolini Zajecara... stoga neka se ne brinu, cim se voda povvuce majzle, cekici i krenu lepo u obijanje maltera pa onda cement, krec, glet masa i jovo nanovo i gotovo... prirodna nepogoda, prezivece, nista strasno... za njihov standard zivota bas nista strasno, za nas gde je prosecna plata 300e je MNOGO STRASNIJE pa nista... prezivesmo i mi uz nadoknadu stete od celik 500e, iako saniranje kosta mnogo vise ali ko te pita :P
[ mulaz @ 20.09.2010. 13:00 ] @
Kako bre nije strasno.. neki ljudi izgubili sve sto su imali...

Strasno je i sto su ljudi samo dobili 500eur odstete.. i ti bi mogao neko da se pobuni, pa da drzava(-e) malo manje krade(-u), pa da izgrade neke zastite protiv poplava.
[ Horvat @ 20.09.2010. 13:03 ] @
ptak, kako velika stvar??

ja prvi "skacem" oko toga sto drzava nista nije ucinila da smanji stetu u pomenutom zajecaru
sto cekaju da vodostaj reka bude 1 cm ispod obale da se sete,da bi MOZDA trebalo nesto uraditi (a to nesto je dati izjavu za stampu,da straha nema, da nece niko stradati ni nicija imovina...dobro,pa mozda necija, sta je to,nije moja(politicara koji izjavu daje))

ono, ako ti voda predje prozor mozes se slobodno oporostiti od svih stvari unutar kuce (na tom spratu)...a onda tek dolaze i zidovi...

inace, navodno ce "uskoro" biti novo ministarstvo koje ce se baviti bas ovakvim (i drugim nepogodama) stvarima, nesto poput fema-e u sad-u
pa ce onda VALJDA biti kako treba i reagovati se na vreme
[ Izvoljski @ 20.09.2010. 21:55 ] @
molim ucesnike da ne objavljuju ovako potresne topike. Ovako se nisam potresao jos od cankrjevog doma.
[ ptak 13. @ 21.09.2010. 00:48 ] @
Citat:
mulaz: Kako bre nije strasno.. neki ljudi izgubili sve sto su imali...

Strasno je i sto su ljudi samo dobili 500eur odstete.. i ti bi mogao neko da se pobuni, pa da drzava(-e) malo manje krade(-u), pa da izgrade neke zastite protiv poplava.


Jesu, izgubio sam i ja podrum, garazu zbog podzemne vode iako sam daleko od Timoka i poplavljenog naselja nekih 600-700m ali jbg. sta da se radi. I dan danas je to sredjeno samo tako sto sam pregletovao i omalterisao zidove i to je to... a moja kuca ima oko 500mkv pa sad vidite koliki je prostor garaze, podruma i ostalih prostorija... Mnogo se znacaja daje necemu sto je van nasih granica a o onome sto se nama desava pise se u smislu "poplavljene njive, livade, pasnjaci" a o njima se pise gotovo sve relano, smatram to izuzetno nepravednim i to me zapravo mnogo nervira ! I opet kazem nije to bas toliko strasno, mnogo je strasniji pozar, zemljotres i sl. ovo se da popraviti i dovesti u odlicno stanje...e sad kvalitet, ne znam...

@Horvat
Jeste ok to sto ti pricas, ali veruj mi da je dovoljno da ti udje 2cm vode i to je strasno jer od tog poda, laminata, parketa, brodskog poda vise nema nista...a kamo li do prozora. Gledao sam 20ak dana sve to uzivo, nisam isao u skolu jer je put bio poplavljen, gledo gradonacelnika Boska Nicica kako nosi dzakove peska, camce, cizme, sve i svasta...i nije bila novinarska poza vec je covek radio kao i ostali celnici grada sve dane aktivno... poplava je bila na vise delova grada u isto vreme pa je bilo trcanja na sve strane. Nemas struju, telefon, net, jezivo...a veruj mi da je i mnogo hladnije tada, valjda zbog vode... ?! Stoga razumem ih u potpunosti kako im je sada, ali sta cu, svakom je svoja muka najteza i svako manje vise gleda sam sebe...valjda je to zato sto zivimo u zemlji kakva je Srbija, ne znam ?!

Opet smatram da se povodom toga nista nije moglo uciniti jer je bilo neocekivano stvarno, u roku od par sati smo imali 600 kuca pod vodom be ikakvog iole ozbiljnog obavestenja ranije. I jos nesto, i u Zajecaru su mnogi izgubili mnogo, neki cak i previse, a stavi se u situaciju da veci deo tog naselja nema kanalizaciju vec septicke jame, bilo je uzasno gledati sta sve pluta... Medjutim evo sada imamo u visini od 4m nasip zemlje duz obale Timoka, sva naselja su dobila asfalt, kanlizaciju ( jel su obicno poplavljeni bili delovi bez asfalta, odnosno poprecne ulice, glavne su asfaltirane ) i tako... zivimo normalno, sve je ok, svako nesto sredjuje, popravlja i tako. Stoga poruka Srbiji je da se vise bavi svojim problemima a manje tudjim.

P.S. Ovo je offtopic ali nisam bio u zemlji a danas cuo da u svetu postoje neki rudari koji zive vec neko vreme zatrpani u jami, disu na cevku i da ce tako morati da ostanu 50ak dana, ima li neko neki link da posalje na PP. Jako me zanima ovo ! HVALA !
[ Horvat @ 21.09.2010. 14:38 ] @
problem u svemu tome je sto tebe ovo nervira (nije mi jasno bas sta te konkretno nervira)

da se podsetimo, kada su bile poplave u zajecaru i onda je u vestima bilo par naslova vezano za to, kao i za ovo
poplave u zajecaru su bile manjeg "intenziteta" nego ove sada u sloveniji (a pogotovo nego proteklih meseci u sredisnjoj evropi)

naravno da je zajebato kada ti udje i 2 cm i sjbe pod (ako imas laminat,parket i ostalo, pa cak i tepisone, ko ce to isusiti...) ali to je "samo" (da se razumemo, ne nipodistavam stetu) parket, za razliku kada ti ode sve unutar doma (i pod i drvenarija i pokucstvo...)

a nije se timok preko noci izlio sigurno ;), voda raste "postepeno" (nekada je to mesecima, nekada je to unutar par dana), ali se to PRIMETI ODMAH
problem je sto to niko nije NAJAVIO, niko nije rekao "timok je poceo ubrzano da raste i velika je verovatnoca da ce doci do izlivanja u kratkom roku i pozivamo gradjane/ove one da pomognu u dizanju brana i u slucaju izlivanja da pomognu spasavanju gradjanstva i njihove imovine"

btw, ne boj se da bi lepse bilo da je kanalizacija tamo, ako se toliko digne voda i poplavi sve , onda iz kanalizacije svasta ispluta ;)

Citat:
be ikakvog iole ozbiljnog obavestenja ranije

i to je jedan od velikih problema, kao sto sam vec x puta rekao (potrazi malo, pricao sam i o tome kakvo je stanje sa civilnom zastitom)

sto se tice rudara, u pitanju su oni koji su jos ...pa pre leta cini mi se, zatrpani u cileu kada su ih jaki zemljotresi potresli,nemam link, potrazi
ima i tema o tome ovde (barem je bila), tj o tim potresima