[ cozmo_im @ 20.09.2010. 15:47 ] @
Godinama nista i onda... bum tras.

http://www.dpreview.com/news/1009/10091910fujifilmx100.asp

Pre-Photokina 2010: Fujifilm has announced the X100, a large-sensor compact camera aimed at professional and enthusiast photographers. Based around a 12Mp APS-C CMOS sensor, Fuji EXR processor and 23mm F2 Fujinon lens (equivalent to a 35mm semi-wideangle), the classically-styled camera features traditional analogue controls for shutter speed, aperture and exposure compensation. Of particular note is the new 'hybrid' viewfinder system which allows the user to switch between optical and electronic viewfinders and project detailed shooting information into the OVF. The spec is rounded off by 720p HD movie recording, a 460k dot 2.8" LCD, flash hot shoe, and magnesium alloy top and base-plate castings. The camera will be available from early 2011.
[ AMomcil @ 20.09.2010. 17:47 ] @
Bombonica!
Steta samo sto ce biti skup dosta, ali nisu ni planirali da ih prodaju na buljuke..
[ MirosIav @ 22.09.2010. 11:46 ] @
Previše retro ...
A pored toga preveliki i nema izmenljive objektive. Cena neće biti previsoka, najavljuju 1000 USD. Ali za nešto manje pare se može kupiti znatno upotrebljiviji Panasonic GF1 sa 40mm F1.7 objektivom, koji je dosta manji: http://www.bmupix.com/storage/post-images/X100_GF1_NEX5_c.jpg .
Ako je ovo početak nove serije Fuji-ja sa velikim senzorima, odlično, ali ovih dana ljudi traže malo više od fiksnog objektiva i zanimljivog koncepta tražila ...
[ vamsi @ 22.09.2010. 11:59 ] @
Meni se mnogo svidja bas zato sto je retro, iako verujem da nikad necu imati para za tako nesto.
Jedino sto mene interesuje je kolika mu je brzina odziva, jer mi se cini da bi mu najveca upotreba bila u Street Photography, a tu je brzina najvaznija.
[ Slobodan Miskovic @ 22.09.2010. 12:09 ] @
Ko hoce retro i da se duva pred svima ima ovo: http://a.img-dpreview.com/news/1009/leica/Leica-M9-Titanium.jpg


Btw puno para za nista spec.

1000e za aparat kao ovaj ne vredi.. (za te pare imate D7000 + 50 1.8) ako cemo cisto tehnicki...
[ AMomcil @ 23.09.2010. 16:21 ] @
Kakve sad veze ima Nikon D7000 sa ovime? To je kao da neko gleda i razmatra malog kabrioleta, recimo Mazdu Miatu, i ti mu onda kažeš - To ne vredi love, za te pare imaš Pasata dizel karavan..

Nit može X100 što može D7000 as 50/1.8, niti D7000 što može X100. Bilo je i ranije kvalitetnih filmskih kompakata (Contax, Ricoh, Yashica, pa i Nikon, etc.) koji su koštali kao osredjni SLR, pa su imali svoju publiku. Imaće je tako i X100.

Iskreno, ja sam mislio da će Fuji tražiti i više para, jer su naglasili i da će izrada biti višeg kvaliteta - samo kućište, metalni brojčanici, itd. Ovako, u praksi će možda koštati slično kao recimo GF1 sa 20/1.7. Jeste da GF1 nudi izmenjive objektive, ali Fuji ima veći senzor, mnogima mnogo bolje kontrole i jako interesantno tražilo (koje bi bilo teško napraviti sa izmenjivim objektivima). Dimenzije su ipak slične, Fuji ima nešto veći profil, ali zato plići.
I mene najviše zanima kako će fokusirati, kao i kakav će ispasti taj objektiv u praksi.

Obzirom da zadnjih pola godine isključivo koristim Samsunga NX10 i 30/2.0 objektiv (kao jedini foto aparat) i da to fino funkcioniše, sasvim lepo bih mogao da se zamislim sa X100..
[ beske @ 23.09.2010. 17:20 ] @
Citat:
AMomcil:...Iskreno, ja sam mislio da će Fuji tražiti i više para, jer su naglasili i da će izrada biti višeg kvaliteta - samo kućište, metalni brojčanici, itd.


Iskreno, ja sam mislio da ce FUJI izneti jedan ovakav aparat na Photokinu u operativnom stanju i sa kojim bar za pocetak moze i da se uslika ponesto, kad ono...
[ Zoran Rodic @ 23.09.2010. 17:35 ] @
Citat:


Ta Leica košta 23.000 evra.

Možda je prikladnije kupiti Leica X1, što je svakako skromniji i prikladniji način ulaganja u budućnost.
Takva Leica će kad tad imati vrednost na LEICA SHOP stranici, za razliku od ovog, priznajem preslaktog Fuji-ja, koji će vremenom izgubiti vrednost u svakom smislu, ako nekim slučajem ne prodje kao što je prošla i Sigma dp1.

Ovo u vr` glave da košta 500 evra, i to je to.
[ NShappy @ 23.09.2010. 20:51 ] @
Leica X1 ima minijaturni senzorčić. I te digitalne Lajke, prepakovani Panasonici neće imati baš neku kolekcionarsku vrednost.
[ cozmo_im @ 24.09.2010. 09:47 ] @
Zorane, ovaj Fuji ce da razbija.

Videcemo se na ovoj temi kad izadju testovi.

Onda cemo reci koliko realno vredi.

Ja cenim da je ubica.

A retko gresim.
[ beske @ 24.09.2010. 12:40 ] @

Citat:
cozmo_im: ...ovaj Fuji ce da razbija.... ja cenim da je ubica.


A koji senzor je ovde u pitanju?

Sa kojim su to senzorom izasli na Photokinu?

Kad vec ovako tendeciozno baratamo terminima ubija, razbija, daj bar da znamo cime...







[ Zoran Rodic @ 24.09.2010. 13:38 ] @
Citat:
cozmo_im: Zorane, ovaj Fuji ce da razbija.
Ja cenim da je ubica.


Mnogo je para, o tome se radi

Kompaktni aparat Lajka ili Oli Pen dimenzija, sa APS-C senzorom ... i fiksnim f/2 prime objektivom, jeste sasvim ispravan pravac u kome ide tržište.
Ali isti ti zahtevi tržišta, konkurencija i cene će ovaj aparat baciti u zaborav, bez obzira što je ovoliko lep.
Naprosto, za 6 meseci ćeš imati neki drugi Leica Like aparat, boljih karateristika i za manje para.

Pamtiće se prvi, Sigma DP1 ... kao prvi digitalac sa velikim senzorom ... a novac uložen u ovaj Fuji je bačena para.

Leica je statusni simbol, i njima bi se oprostilo da dodju na Photokinu bez senzora.
Fuji to sebi ne može da dozvoli
[ AMomcil @ 24.09.2010. 15:57 ] @
Leica X1 ima Sony APS CMOS senzor od 12 MP (kao Pentax K-x i slično D90).

Fuji X100 najverovatnije ima prilagođen senzor baziran na istom tom Sony senzoru. Prilagođen, jer koristi ofset mikrosočiva, kao što je Kodak uradio za M9 FF CCD, a iz istog razloga - jer na ivici senzora svetlost pada po prevelikim uglom (zadnji elementi mnogo bliže nego kod DSLR-a) i bilo bi ogromnog vinjetiranja inače (4-5 EV).

Dakle, to što demo X100 nije imao senzor nema nikakve veze sa Fuji-em. Ili da ga pokažu ovako ili da čekaju još par meseci. Meni je mnogo drago da su ga ipak prikazali.

Ako neko kuka što nema izmenjive objektive (a i meni je žao), evo dijagrama ugrađenog objektiva:
http://www.fujifilm.com/news/img/news/n100920/pic_03.gif
Zadnji elementi su relativno veliki i veoma blizu senzora, praktično unutar samog aparata. Zapravo je pola objektiva unutar samog aparata i neobične je konstrukcije. MTF krive jako obećavaju, izgleda da će biti sjajan 35/2 objektiv.
Prilagodili su objektiv, naručili poseban senzor, smislili sjajan štos sa tražilom (i to bi bilo teže sa izmenjivim objektivima), osmislili (po mom mišljenju) sjajne kontrole. Zapravo, ne vidim šta su uopšte mogli bolje da urade..

A sad, da li su bačene pare.. Pa bačene su pare za svaki digitalac. Neko je dao soma evra za npr. Canon 20D koji sad vredi par stotina. Vrednost je u uspomenama koje su ostale.

[ Zoran Rodic @ 24.09.2010. 19:28 ] @
Kada kažem bačene pare, onda prvenstveno mislim na to, da se za isti iznos može kupiti više nego pristojan dslr u kombinaciji sa 35mm ... što f-1.8 .. što f-2 objektivom
To nas vraća na ono što je rekao Mišković, sa čime se u potpunosti slažem.

[ Zarko Silic @ 24.09.2010. 22:16 ] @
Nisam siguran da vlasnici ovakvog, ili ovakvioh aprata uopste nameravaju da nesto slikaju.
[ Nebojsa Milanovic @ 24.09.2010. 22:22 ] @
Možda je to tehnomanija, a možda i racionalnost, ali slažem se sa Rodićem i Miškovićem.

Ne vidim neku svrhu ovog aparata, mada razumem i ovo šta je rekao Aleksandar. Naprosto, ne mogu se porediti babe i žabe, i nije svaka kupovina niti racionalna, niti najbolja.

Lično, baš nikako ne volim aparate ovog tipa još iz vremena kada sam bio dete. Ako ne računam pozajmljene, ćaletove i slične aparate, moj prvi lični aparat je bio Zenit TTL, i sećam se da sam bio radostan što sam u poplavi tadašnjih žutomrljaša (Kijev i svi slični...) uspeo da nabavim jedan od retkih full-TTL aparata.

A potpuno mi je jasno da postoje još stariji od mene, sa još jačom nostalgijom i dubokim uspomenama upravo na te žutomrljaše.

Ali ipak, ne predviđam ovom aparatu neku značajniju slavu, u to bih mnogo više bio sklon da verujem da ga je izbacio npr Nikon. Fuji mi ipak ne deluje kao brend koji bi na pravi način mogao da mobiliše sve, i stare i nove, ljubitelje ovog tipa aparata.


edit: gramatika



[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 25.09.2010. u 01:25 GMT+1]
[ AMomcil @ 27.09.2010. 01:01 ] @
Meni je lično potpuno svejedno da li je X100 pravljen u retro stilu ili ne, a mislim da je sam dizajn ovde manje bitan. Ono što vidim je mnoštvo dobrih rešenja i uveren sam da će biti zadovoljstvo koristiti ga, samo ako ne isfušere sa brzinom fokusa.
Verujem da će rezultati biti odlični. Najveće pitanje je fiksni objektiv, ko može to da svari.

Nego, opet poređenja sa DSLR-ovima, a radi se o potpuno drugačijem proizvodu. Mene recimo sada kada su ovi kompaktni aparati dovoljno kvalitetni, DSLR mnogo manje zanimaju. Sve stvar potreba.
[ Zarko Silic @ 27.09.2010. 07:50 ] @
Citat:
AMomcil: Mene recimo sada kada su ovi kompaktni aparati dovoljno kvalitetni, DSLR mnogo manje zanimaju.


Mene, recimo odavno DSLR aparati mnogo manje zanimaju

Kada dogadjaj koji se snima postane primaran, pixeli i sum gube na znacaju drasticno. Ako se tome doda prakticnost i lakoca rukovanja, te gabariti, DSLR mnogo ceste cuci u torbi nego sto je na oku.
[ Nebojsa Milanovic @ 27.09.2010. 13:10 ] @
Mislim da svi mi ovde mislimo isto, samo su nam potrebe različite, a osim toga, ni kod svakog od nas one nisu uvek iste, nego se menjaju (bar kod mene je tako na primer).

Lično, aparate bez dobrih raspoloživih zum objektiva i bez dobrog AF sistema trenutno i ne razmatram iz razloga što mi je potrebno da je aparat sposoban da istovremeno uradi ovo: (primer od juče recimo)



...ali i da bez menjanja objektiva u istom kadru napravi portret, uhvati širi ugao itd.

Za tako nešto danas je sposoban samo dobar DSLR aparat sa dobrim zum objektivom, i zato tako nešto sebi trenutno smatram za must have, uprkos tome što me često smara da ga nosim, ali šta je tu je.

Ovaj Fuji to ne može da uradi i zato meni lično nije interesantan.
[ vamsi @ 27.09.2010. 14:08 ] @
Upravo tako, o potrebama se i radi, bilo da je profesionalac, amater ili porodican covek.
Jedna od vrsta fotografija koja se meni svidja je ulicna fotografija. Nakon godina nosenja
2 kile o vratu i jos koju u torbi shvatio sam (moje misljenje, svako ima svoje iskustvo)
da na nasim ulicama i nema tako zanimljivih i zivopisnih situacija i motiva za slikanje
kakvih bi ja voleo (kao sto ima u Indiji, Dominikani, Japanu, itd), tako da su postojali
dani i dani da dzabe opterecujem vrat i ledja, a s obzirom da imam zoom, svelo se na puko
voajerisanje, snimanje zena iz daljine. Bar to imamo lepo. A i kad dignes veliki aparat,
ljudi se promene. Zoom nas udaljava od ljudi i stapanja sa situacijom.

Zato je meni mnogo interesantan X100, koji je idealan za hvatanje atmosfere i prisnost sa ljudima,
tera nas da budemo personalni. A i vraca me u stare dobre dane, kad nam nista vise nije trebalo osim
blende, shuter speeda i kompezacije :). Samo da ima pouzdan autofokus i da mu je brzina reagovanja
okidaca kao kod DSLR-a.

Naravno da ne bih prodao moj 40D, treba mi za druge stvari, ali bih voleo da imam i ovaj X100 :)
Mada ne verujem da cu ikad (ili skoro) imati para za njega.
[ beske @ 27.09.2010. 15:42 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:  Lično, aparate bez dobrih raspoloživih zum objektiva i bez dobrog AF sistema trenutno i ne razmatram iz razloga što mi je potrebno da je aparat sposoban da istovremeno uradi ovo: (primer od juče recimo)...



...ali i da bez menjanja objektiva u istom kadru napravi portret, uhvati širi ugao itd.

Za tako nešto danas je sposoban samo dobar DSLR aparat sa dobrim zum objektivom, i zato tako nešto sebi trenutno smatram za must have, uprkos tome što me često smara da ga nosim, ali šta je tu je.

Toliko toga tacno i lepo sroceno, i onda na jedan veoma nesretan nacin propraceno apsolutno neadekvatnom ilustracijom, koja ni u jednom delu tehnickog aspekta ne opravdava sve prethodno pobrojane razloge zbog kojih je za nastajanje iste morao biti koristen DSLR... gledajuci samu sliku takvu kakva jeste sasvim je jasno da bi u ovakvim uslovima bila identicna da je radjena i sa bilo kojim ozbiljnijim kompaktom, S90 da i ne pominjem.

Ili mozda gresim?

Pozz

p.s. da ne bude zabune, komentar se odnosi iskljucivo na tehnicki aspekt same fotografije, obzirom da se vrlo dobro zna da ja slike dece odavno ne komentarisem.
[ Zoran Rodic @ 27.09.2010. 16:14 ] @
Što više čitam o ovome modelu, ovde i na drugim mestima, dobijam utisak da će ukoliko ostane ova cena, ovo zapravo biti EPIC FAIL proizvod.

Inovacije ko inovacije ... naprosto, na posao mogu ići autobusom ili kolima, ali sam uveren da me poslodavac neće plaćati više ukoliko tu razdaljinu pređem na rukama.

Kada bi se cena kretala u rasponu od 500-600 eura, priča bi bila sasvim, ali sasvim drugačija ... ovako je skup kao porodični aparat, skup je kao sekundarno dSLR slikalo, skup je za street fotografe ... skup je sa umetnike duge kose ... svima je skup, jer se kosi sa logikom po ekonomsko-tehničkom aspektu.

A da ne pričam što još nismo stigli ni do kvaliteta stakla, senzora, boja, šuma ...... i čega sve ne.
[ Zarko Silic @ 27.09.2010. 20:04 ] @
Taj aparat i nije namenjen za arcenje. Niko njega nece nositi u prasinu.

Ciljna grupa su ljubitelji retro dizajna koji nemaju novaca za M9.
[ labicko1 @ 27.09.2010. 20:08 ] @
taj aparta se ne kupuje za slikanje, vec da bi ga stavio u vetrinu pod kljuc i hvali komsiji kako si puko tolke pare na aparat. Ovo je slicnije nakitu nego aparatu, imace on svoju publiku ali nije za siroke mase. Kupovace ga kolekcionari koji vise razmisljaju o istoriji fotografije nego o samom slikanju. Vecina vas ovde verujem nece se odluciti za ovaj aparta.
[ Nebojsa Milanovic @ 27.09.2010. 21:41 ] @
Citat:
beske

Ili mozda gresim?

Pozz


Grešiš jer ne znaš kako je ta slika nastala (objasniću kasnije), ali je tačno da na prvi pogled izgleda kao da je mogla biti napravljena i nečim drugim. Nisam je okačio kao ilustraciju ne-znam-čega, to je samo primer koji mi je prvi pao pod ruku, a to je bio i bukvalno prvi snimak tog dana. Nisam tragao za nečim ubedljivijim, smatram da nema potrebe jer su prednosti dobrih DSLR aparata sa dobrim objektivima nad onim koji to nisu zilion puta prežvakane.

Evo recimo nečeg malo jačeg gde se vidi DSLR nadmoć, mada ni to nije ne-znam-šta, kada bih malo začeprkao po folderima našlo bi se i štošta ubedljivije.



Elem, rekoh da svi ovde slično pričamo, jedina razlika je u trenutnim potrebama i željama, preciziraću i u pristanku (ili ne) da se dovoljno novčano isprsiš da to na adekvatan način zadovoljiš.

Što se tiče te fotke koja je citirana, ona se u situaciji kakva je konkretno bila nije mogla snimiti nečim slabijim. Ja sam sedeo na klupi, a Marko je stajao ispred mene. Nisam hteo da ga slikam jer ne volim statične poze, bio sam odustao i gledao u skroz drugu stranu.

A onda ga je iz čista mira neko pozvao i on je potrčao, a ja sam momentalno samo digao aparat - i škljoc. Tako nešto se ne može uraditi sa nečim slabijim, pa ni sa ovim Fuji-jem, a da ne pričam o prosumer (da se razumemo, za neke potrebe njih i dalje koristim) i sličnim aparatima za koje je pitanje da li bi za to vreme uspeli da uopšte uključe AF sistem...


edit: slovne greške


[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 28.09.2010. u 00:12 GMT+1]
[ beske @ 28.09.2010. 09:29 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Grešiš jer ne znaš kako je ta slika nastala...

Ne, naravno da ne gresim, jer je moj post bio samo osvrt na preveliku disproporciju tekstualno vs. vizuelno. Slika koju si tamo stavio nikako ne ilustruje ono sto si tamo i napisao (sto sam i podvukao), i to je to. Sa ovim, naknadnim, objasnjem i mozda, ali onako kako je tamo napisano sasvim sigurno ne. No nebitno...

U jednom se svakako slazemo... FUJI X100 nikada nece moci da napravi ni priblizno takvu fotku, a posle blamaze sa senzorom na Photokini, vise nisam siguran da ce ikada i zaziveti dovoljno ozbiljnije da bi stigao da napravi ikakvu fotku, ili ce kao mnogi do sada i on ostati upamcen kao samo jos jedan konceptualni promasaj.... simpatican, ali promasaj.

E, sad jedino ako i njima poenta nije...

Citat:
labicko1: taj aparat se ne kupuje za slikanje, vec da bi ga stavio u vetrinu pod kljuc i hvali komsiji kako si puko tolke pare na aparat.

... i ako je to, u stvari, "pravi razlog" zbog kojeg su izneli aparat bez senzora na jednu, tako znacajnu manifestaciju, kakva je Photokina. Za takve im senzor zaista i ne treba, ali to se onda kosi sa tendecioznim termina vidjenim i ovde, kraljevi, bum-tras, ubija, razbija, itd, itd... previse je tu supljina u prici koja je i bez toga od starta konceptualno veoma problematicna.

Pozz



[Ovu poruku je menjao beske dana 28.09.2010. u 10:52 GMT+1]
[ ArtCool @ 28.09.2010. 09:47 ] @
Citat:
beske: Ne, naravno da ne gresim, jer je moj post bio samo osvrt na preveliku disproporciju tekstualno vs. vizuelno

Kanda sam ocekivao temeljniji odgovor u vidu nekog primera, da pobijemo disproporciju na relacijii rekla pokazala.
Verovatno si pikao na plici dof <6.3f koji nije toliko izrazen kod Nebojsinih primera...
Taman sam pomislio da napravimo takmicenje, kome plici dof tome veci level, ali avaj ko ce se boriti protiv L -a.

A po pitanju Fuji-a cista igranka i koketiranje sa Leica aparatima...
[ beske @ 28.09.2010. 10:04 ] @
Citat:
ArtCool: Kanda sam ocekivao temeljniji odgovor u vidu nekog primera, da pobijemo disproporciju na relacijii rekla pokazala.


Tvoja ocekivanja mene ne zanimaju, ti ni ovo sto je napisano ne razumes, sto i ovim "verovatno si pikao..." samo po ko zna koji put dokazuje da ne znas nista o fotografiji, pravilnoj proceni, osnovnim zakonitostima, relacijama u koje ne treba da se petljas, drvo-advokaturi...

A sam Nebojsa najbolje zna kako ja dokazujem ono o cemu pricam. Da si se samo malo potrudio i sam bi nasao bezbroj primera za to, pogotovo ovde. Ili ovde guglanje ne pomaze?

Mozda opet neka javna molba moderatoru?



[ AMomcil @ 28.09.2010. 10:30 ] @
Jasno da je X100 preskup za tržište u Srbiji, ali ne verujem da su mnogo na njega i pucali..

Ne slažem se ipak da je zamišljen samo kao salonski model. Čitajući reakcije na forumima napolju, uglavnom su zainteresovani ozbiljniji fotografi i amateri. Čak su vrlo uzbuđeni i dosta ihe je mislilo da će biti više od 1000$. Jasno, to što im se sviđa, ne znači da će i pljunuti lovu...

Trenutno u praksi GF-1 sa 20/1.7 košta oko 700$, kao i Sigma DP2s, EP2 sa 17/2.8 mislim 800-900$, slično je i NX10/100 sa 30/2.0. To je prava konkurencija X100 i sa 1000$ najavljenih ne štrči mnogo. Još kad u praksi padne na 800-900, biže tu negde.

E sad, može se reći da je 600-800e mnogo za takav aparat, ali ljudi ovde iz čistog hobija kupuju i 5D2, D700 i prateće objektive i opremu koja se nakupi i više od 3-4.000e. Zar je to racionalno, za fotkanje dece, izleta, putovanja? Ali radi se o hobiju, uživanju, jbg.
Slično gledano - i u Srbiji se proda poneki S90, G11, možda i LX3, za relativno velike pare, što moja sestra ne može da skonta - "Pa nisu normalni, što bacaju pare, kad ima jako finih aparata za 100e, prave super slike?!".
Zašto bi neko iz hobija kupio D300s ili 7D, kada i D5000 i 550D pravi slične rezultate u većini situacija?

Ja mislim da će ih Fuji prodavati više nego što su i pretpostavljali, ali videćemo...
[ Zoran Rodic @ 28.09.2010. 10:36 ] @
Citat:
ArtCool: A po pitanju Fuji-a cista igranka i koketiranje sa Leica aparatima...


A da ti ipak pročitaš šta je sve AMomcil napisao (umesto što repliciraš oštro i bezveze), jer vidim ti ipak imaš više problema sa paralaksom, nego što ima ovaj Fuji.

Ukratko, to znači da je ovaj aparat prevazišao koketiranje sa lajkom ... i da je podigao lestvicu koju treba da preskoči jedan kompaktni digitalac, ... počev od tražila, preko objektiva pa do senzora, ...

Ukratko, odličan koncept na koji bi trebalo da se ugledaju mnogi ... Canon i Nikon pre svega, ... ali koga nažalost muči CENA.

Opa, beške dogurao do posta br. 1000

[ beske @ 28.09.2010. 10:42 ] @
Neizmenjiv objektiv na ovom aparatu (u odnosu na konkurenciju i cenovni rang kom pripada, delom pobrojano i u Aleksandrovom postu) je, u danasnje vreme, benefit?

Ili, mozda ipak, ozbiljan nedostatak?



[ Zoran Rodic @ 28.09.2010. 10:47 ] @
Stvar odluke

Ako se dovede na cenu G12 opcije ... onda biraš

Prime + veći senzor
ili
Zoom + manji senzor

Pa sad, dobitak ili gubitak ... kako kome
[ AMomcil @ 28.09.2010. 11:40 ] @
Citat:
beske: Neizmenjiv objektiv na ovom aparatu (u odnosu na konkurenciju i cenovni rang kom pripada, delom pobrojano i u Aleksandrovom postu) je, u danasnje vreme, benefit?
Ili, mozda ipak, ozbiljan nedostatak?

Sigurno da je nedostatak. Videćemo da li će prednosti to kompenzovati.
Prednost je optimizovana objektiv-senzor kombinacija (objasnio sam na koji način), što bi trebalo da donese najbolje rezultate u klasi, kao i da omogući ono hibridno tražilo (možda razlog broj 1) i donese manje dimenzije (za taj kvalitet i blendu).
Ja bih lično više voleo da su napravili izmenjiv sistem, pa nek je taj objektiv bio 23/2.8 i sa manje atraktivnim tražilom. Najviše bih voleo da su pristupili recimo m43 standardu, pa da nastane zaista lep izbor kompatibilne opreme. Videćemo da li će im se ovaj potez isplatiti, ovo je i neko ispitivanje tržišta.

Pazite, i Olympus je ispitivao tržište sa E-P1, mnogi su mislili da nema šanse da uspe - posebno bez tražila i blica. I njih je sam veliki uspeh dosta zatekao, kao i Panasonic koji cele godine nije mogao da proizvede GF1, koliko su su se prodavali.
X100 sigurno neće biti tako popularan, ali da vidimo kako će se snaći.
[ ArtCool @ 28.09.2010. 14:10 ] @
Citat:
beske: Tvoja ocekivanja mene ne zanimaju....


Iha kamo srece da je tako, ne bi morao svaki put da gledam i slusam izlive umetnosti u svojim google temama....
Nem'z da proce bez tvoje replike (naravno uvek na tvoju korist a tudju stetu) i bog

Elem, koketiranje se odnosilo na estetiku a trzizna prodja mozda i bude ako cena znacajno spadne.
Neosporan je kvalitet, ali fiksni objektiv je i vise nego neinteresantan sirem krugu korisnika.
[ Zoran Rodic @ 28.09.2010. 18:46 ] @
Citat:
AMomcil: Sigurno da je nedostatak. Videćemo da li će prednosti to kompenzovati.
.


Zašto bi prime staklo, fiksne idealne žižne daljine na APS-C senzoru bio nedostatak?
Po meni, to i jeste glavna i jedina prednost ideje koju nudi ovaj aparat.

4/3 ne bih komentarisao, mislim da će taj format da umre. ;)

Druga stvar, sve i da zaobidju Zakone fizike, i uglave neki zoom na sve ovo postojeće ... to bi opet bio neki NEX-oliki aparat, meni čudne i nejasne svrhe postojanja. ;)

Ovo naprosto treba da izgleda ovako kao što izgleda, samo što treba da košta koliko rekoh, i to je to.

@Art

Beške me zamolio da te pitam šta si tačno hteo reći, jer nije bas najbolje razumeo konkretan odnos onoga što si citirao i onoga što si odgovorio, pa ono ... kad stigneš ... ti razloži na činioce... pa polako
[ AMomcil @ 28.09.2010. 20:54 ] @
Citat:
Zoran Rodic
4/3 ne bih komentarisao, mislim da će taj format da umre. ;)

I ja tako mislim. Ali će zato m43 biti sve popularniji.

Slažem se i ono za krupne zumove. Ovi malci bez ogledala plaču za tankim prajmovima i to je kombinacija koja ima najviše smisla.
[ Zoran Rodic @ 28.09.2010. 21:37 ] @
Glas naroda na 1001 noisy cameras


[ StORM48 @ 28.09.2010. 21:39 ] @
Pa dobro, samo je i taj Fuji, realno, trebao da bude naveden kao "Fuji prototype", jer oni aparat nisu imali, već samo kutiju za senzor

Pozdrav
[ ArtCool @ 30.09.2010. 16:29 ] @
Ako nekoga ne interesuju moji stavovi, onda ne treba da ih cita i da ih non-stop krivo prepricava i replicira. To valjda nije tesko, sem u slucaju ako se ne zeli po svaku cenu istaci i pokazati misice....

A ceniti neku sliku na osnovu blende sto je konkretno ovde bio slucaj je smejurija.

Poznato je da u mnogim aspektima kvalitet snimka moze biti slican izmedju DSLR-a i compact-prosumer aparata. Ali treba prevazici mehanicarski pogled na fotografiju, da se ona pravi samo sa aparatom. Kadar je bitan a i softver tu moze da dopuni i do 50%.
Da je data slika ispala neostra, to se ne bi dalo srediti ali DOF nikada lakse, tako da price o poznavanju fotografije od strane nekih su i vise nego decije posebno kada se par ucesnika izdaje da zna vise od svih.

No, vidim da u zadnje vreme nekolicini ovde radni dan pocinje tako sto uz jutarnju kaficu prvo vide sta je Art postavio, repliciraju i napisu svoj licni hvalospev, a onda teraju dalje...

Moracu da se preimenujem u KingArt

[ beske @ 30.09.2010. 17:17 ] @
Citat:
ArtCool: ...A ceniti neku sliku na osnovu blende sto je konkretno ovde bio slucaj je smejurija.

Ajd' molim te, sada lepo ovde pojasni, na osnovu cega si dosao do ovako inteligentnog zakljucka... samo konkretno ako moze, gde si ti to procitao?

Evo da se ne mucis ponovicu i ovde...

Citat:
beske: Toliko toga tacno i lepo sroceno, i onda na jedan veoma nesretan nacin propraceno apsolutno neadekvatnom ilustracijom, koja ni u jednom delu tehnickog aspekta ne opravdava sve prethodno pobrojane razloge zbog kojih je za nastajanje iste morao biti koristen DSLR... gledajuci samu sliku takvu kakva jeste sasvim je jasno da bi u ovakvim uslovima bila identicna da je radjena i sa bilo kojim ozbiljnijim kompaktom, S90 da i ne pominjem.


Ja zaista mislim da tebi to citanje iz prve nikako ne ide. E, sad ako gresim, ispravi me.



[ NShappy @ 30.09.2010. 19:36 ] @
Citat:
ArtCoolKadar je bitan a i softver tu moze da dopuni i do 50%.
Da je data slika ispala neostra, to se ne bi dalo srediti ali DOF nikada lakse, tako da price o poznavanju fotografije od strane nekih su i vise nego decije posebno kada se par ucesnika izdaje da zna vise od svih.


Ja bih pristao jako mnogo para da dam za fotoaparat posle kojeg ne moram koristiti fotošop!
[ ArtCool @ 30.09.2010. 20:00 ] @
Za datu fotografiju je vise puta naglaseno da je to neadekvatna ilustracija mogucnosti DSLR-a i verovatno se mnogi ovde pitaju zasto je neadekvatna, narocito ako se procita dalje objasnjenje.I ocekivao sam konkretan primer sta je to adekvatna ilustracija u tim uslovima, a toga nema nego samo ponavljanje da je ovo neadekvatno.

Ako pricamo sa tehnicko-vizuelnog aspekta fotografija je ostra, vrlo dobro kadrirana i dobro eksponirana. Ocigledno da bi u konkretnoj situaciji samo plici dof dao i konacno diferenciranje izmedju DSLR-a i compacta. U nekim drugim sitacijama dosli bi do izrazaja neki drugi benefiti DSLR-a, visok ISO, brz fps, izdrzljivost...Znaci tehnicki i kompozicijski fotografija je u potpunosti uspela i jedino joj se moze sugerisati veci otvor blende koji bi istakao objekat spram pozadine, a sto sa zum objektivom nije bilo moguce, a sto se naknadnom obradom moze doterati.

Nema neadekvatnog primera kada je upotreba DSLR-a u pitanju, vec samo neadekvatnog tumacenja koje proistice iz licnih razloga ili nepoznavanja materije.
[ Zoran Rodic @ 30.09.2010. 20:25 ] @
Citat:
ArtCool: ... i jedino joj se moze sugerisati veci otvor blende koji bi istakao objekat spram pozadine, a sto sa zum objektivom nije bilo moguce, a sto se naknadnom obradom moze doterati.


Citat:
ArtCoolNema neadekvatnog primera kada je upotreba DSLR-a u pitanju, vec samo neadekvatnog tumacenja koje proistice iz licnih razloga ili nepoznavanja materije.



Kada bi malo više fotografisao i kada bi manje prenosio besmislene i loše prevedene google rezultate loše definisane pretrage, možda bi mi ovde bili lišeni ove količine netačnih i besmislenih informacija kojima ovde mesecima nemilosrdno zasipaš ovaj forum.

Dakle, molim te da mi obrazložiš kako se to sa zoom objektivom ne može izdvojiti objekat od pozadine, i da makar približno pojasniš šta je potrebno da bi se subjekat izdvojio od pozadine.


[Ovu poruku je menjao Milan Gligorijevic dana 01.10.2010. u 12:33 GMT+1]
[ ArtCool @ 30.09.2010. 20:54 ] @
Citat:
Zoran Rodic
Dakle, molim te da mi obrazložiš kako se to sa zoom objektivom ne može izdvojiti objekat od pozadine, i da makar približno pojasniš šta je potrebno da bi se subjekat izdvojio od pozadine.


Moramo prvo da ustanovimo koja je to dobra slika koju stvara DSLR i koji su osnovni tehnicki parametri koji je definisu da bi smo govorili o bilo cemu.



[Ovu poruku je menjao Milan Gligorijevic dana 01.10.2010. u 12:33 GMT+1]
[ beske @ 30.09.2010. 21:13 ] @
Citat:
ArtCool: Ocigledno da bi u konkretnoj situaciji samo plici dof dao i konacno diferenciranje izmedju DSLR-a i compacta. U nekim drugim sitacijama dosli bi do izrazaja neki drugi benefiti DSLR-a, visok ISO, brz fps, izdrzljivost...Znaci tehnicki i kompozicijski fotografija je u potpunosti uspela i jedino joj se moze sugerisati veci otvor blende koji bi istakao objekat spram pozadine, a sto sa zum objektivom nije bilo moguce, a sto se naknadnom obradom moze doterati.

aaaaaaaa, tako znaci izgleda proces donosenja logickih zakljucaka kod tebe... ne na osnovu cinjenica, napisanog i procitanog na sta bi da repliciras... da, da...

TEBI je, u stvari, ocigledno

TI BI, u stvari, nesto sugerisao

TI si u stvari razmisljao, i razmisljao, i dva dana se mucio da bi sve ono sto si ovakvom metodom donosenja zakljucaka smislio pretvorio u...

Citat:
ArtCool: A ceniti neku sliku na osnovu blende sto je konkretno ovde bio slucaj je smejurija.

samo, tu ima jedan problem

ja o tome nisam pisao, komentarisao, niti ijednom recju aludirao... i sto je najgore uopste mi DOF nije bio na pameti, kod pominjanja TEHNICKOG ASPEKTA same slike...

sto je najgore, sada vidim da ti ili nisi citao, ili nisi shvatio sta sam ja tamo pisao, niti na sta sam Nebojsi replicirao, iako sam podvukao da ne bi bilo nedoumica.

Nebojsa jeste, ali ti ne...

ti si u stvari razmisljao... pa si dosao na ideju da pokazes malo samoinicijative... da da... moze joj se sugerisati mnogo toga, da da...



e, sad mi je mnogo lakse... sad tek vidim sta je smejurija.


[ Zoran Rodic @ 01.10.2010. 06:20 ] @
@Art

Nisi mi odgovorio na pitanje koje se odnosilo na nemogućnost izdvajanja subjekta od zadnjeg plana u situaciji kada se koristi zoom objektiv.



[Ovu poruku je menjao Milan Gligorijevic dana 01.10.2010. u 12:36 GMT+1]
[ AMomcil @ 01.10.2010. 09:42 ] @
Hajd da se vratimo na temu..
ovde sam video do sada najdetaljniji prikaz X100, recimo potvrđeno je da ima blic, da je težak (zbog metala) i sl:
http://www.digitalcamerainfo.c...0-First-Impressions-Review.htm
Zanima me kako se menja ISO, za to nisam video direktne kontrole?
[ Zarko Silic @ 01.10.2010. 10:14 ] @
U startu su napravili 2 greske.

Jedna je tehnicke prirode (smestili su blic tik uz objektiv, a mogao se pomeriti na bok) i

drugu marketinske prirode (svoj logo, ili ime aparata, ili slicnu oznaku nisu postavili na frontalnu stranu aparata sto mu oduzima od smeka).


Ovo je "njihov":




A ovako bi bilo bolje :









[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 01.10.2010. u 12:32 GMT+1]
[ Zoran Rodic @ 01.10.2010. 10:32 ] @
Citat:
AMomcil: Zanima me kako se menja ISO, za to nisam video direktne kontrole?


ISO does not have its own control dial on the X100, which leaves us to assume that the option is located somewhere within the menus and/or selected via the small scroll wheel on the back of the camera. Fujifilm UK is reporting the range as ISO 200 to 6400, with ISO 100 and ISO 12800 available in expanded ISO mode.

Citat:
zarsilic:Evo lepe prilike da "ArtCool" nick evoluira u "Ben Akiba"


Još pre godinu dana sam pokrenuo pitanje, ko stoji pod tim korisničkim imenom, jer je sasvim očigledno da je to neki ovde već banovan član, kao što je očigledno da ne postoji volja da se ta stvar istera na čistac.

Oni koji redovno prate ovaj foto forum, mogu da primete ovakvu anomaliju.
Onima sa strane je svejedno.
[ cozmo_im @ 10.02.2011. 21:12 ] @
Posle svih "nagdjanja" i "naklapanja" dobili smo fenomenalan aparat.

http://www.fujifilmusa.com/press/news/display_news?newsID=880028

http://www.finepix-x100.com/en/gallery/images
[ StORM48 @ 13.02.2011. 15:59 ] @
Probao si ga ili samo veruješ press materijalu?

Za te pare, mogli su da ponude makar remapiranje nekog tastera na ISO funkciju, a ne ovako - ergonomija kao mobilni telefon.

Pozdrav