[ Java Beograd @ 23.09.2010. 15:13 ] @
Blic: (i sve ostale dnevne novine i agencije)

Danas pre podne kod Palate pravde, dogodio se incident, kada su dve žene nožem napale muškarca srednjih godina. Nezvanično se saznaje da je motiv napada saobraćajna nesreća u kojoj je poginula jedna osoba, navodno rođak devojaka napadača, a da se za to sumnjiči napadnuti muškarac.

Jednostavno, devojke uzele pravdu u svoje ruke. Pravda u obliku noža, pod geslom oko za oko - zub za zub. Pročitajte komentare. I na B92 takođe.
[ a1200 @ 23.09.2010. 15:23 ] @
Pa kad zakon ne postoji, odnosno, stiti kriminalce... pre ili kasnije pocece sve cesce da se dogadjaju ovakve stvari.
[ cozmo_im @ 23.09.2010. 15:56 ] @
Ovaj je verovatno oslobodjen optuzbe. Zene uzele pravdu u svoje ruke.

Ja to ne odobravam, ali u ovoj zemlji to ide tako. Jedna nepravda, povlaci drugu i tako...
[ Exodusbgd @ 23.09.2010. 16:33 ] @
Ma počinje da puca po svim šavovima...

Oni klinci što su ubili momka u gimnaziji Sv.Sava dobiju po 2 godine za ubistvo, napadači na novinara Vremena dobiju 3 meseca (eeeejjjj, pa kad ne platiš parking dobiješ maltene toliko!!!), čovek koji je kriv za ubistvo Zablaćanskog je isto dobio neku smešnu kaznu (valjda 2 godine, jer jelte, nije obična boranija, iliti buranija, kao većina, već levo zakeralo u nekoj stranci)... Pa kako da ne puknu ljudi?

Mislim, nek odgovaraju ove devojke/žene, ali sve se plašim da će njihova kazna biti mnogo drastičnija od one koju je dobio onaj kome su pokušali da presude.

Kad će ta kastracija? :D ovaj....lustracija?
[ mmix @ 23.09.2010. 16:52 ] @
Gde su sad oni advokati da drze lekcije o tome kako zakon sluzi da se ne bi doslo do ovakvih scenarija. Zakon je smesan i ne donosi pravdu zrtvama a ovoga ce biti sve vise i vise zakljucno sa povratkom krvne osvete. Ja mogu sad da tupim i da pratim "civilizacijsku" maksimu kako je ovo retrogradno i kako "nije resenje" i kako "oko za oko cini svet slepim" ali kad procitam da je pijani moron dobio sest meseci za ubistvo deteta na biciklu ne mogu a da ne preispitam sva svoja nacela. Pogledam svoje dete i prodje me jeza...
[ elbastb @ 23.09.2010. 17:00 ] @
Pa ljudi moji to je srbija i srpsko pravosudje,SELO GORI A BABA SE CESLJA eto tako .
[ fanfon @ 23.09.2010. 17:01 ] @
Ne znam koji zakon moze da te spreci da se osvetis nekom ko ti je naneo bol ubivsi tvog clana porodice, prijatelja ili rodjaka s kim si bio blizak
[ Count Zero @ 23.09.2010. 17:08 ] @
Baš tako. Ma ne mogu ljudi da gledaju zločinca kako se smeškajući izvlači i slobodno šetka.
[ Exodusbgd @ 23.09.2010. 17:19 ] @
Ili sad čujem novu vest:

- čoveka uhapse jer je pokušao da prošvercuje ptice, pa mu daju te iste ptice na čuvanje jer nemaju gde da ih stave...

AHAHHAHAHAHHAA


Da naprave jedan reality show o Srbiji, gde su u glavnim ulogama njena administracija/uprava/sudstvo, pa da ga puštaju u prajm tajmu na svim televizijama u svetu.... ma čak i dole u Ruandi i Somaliji bi nam se smejali.
[ Ivan Dimkovic @ 23.09.2010. 17:19 ] @
Citat:
fanfon
Ne znam koji zakon moze da te spreci da se osvetis nekom ko ti je naneo bol ubivsi tvog clana porodice, prijatelja ili rodjaka s kim si bio blizak


Nema tog zakona koji ce te spreciti ako si bas resen, bas kao sto nema zakona koji je sprecio tog kome se svetis da ti ubije clana porodice.

Medjutim, ako budes krivicno odgovarao za to delo koje si ucinio iz osvete, nece ti nista olaksati situaciju to sto si se "svetio" - stavise, mozda ti je i oteza zato sto si imao vremena o svemu tome da razmislis, tj. cela stvar ce se tretirati kao ubistvo sa predumisljajem ako ubijes tu osobu na kraju.

Pocetkom 90-tih, tadasnjeg decka od moje (dalje) rodjake u Crnoj Gori maltretirali neki likovi dok je bio u nekom kaficu sa njom - ono isprebijali, vitlali pistoljima itd... Posle toga lik otisao kuci, pokupio svoj stoljpi (elem, Crna Gora, svi naoruzani je li) - nasao tog "glavnog" lika i ispalio nekoliko metaka njemu u kolena....

Dobio je 10 godina zatvora - bas zbog toga sto je lepo odsetao do kuce i vratio se da se osveti... Apsolutno 0 (NULA) olaksavajucih okolnosti - sve najgore.

Da ga je kojim slucajem ubio - verovatno bi bilo jos gore.

Krvna osveta se prilicno ne isplati kada je pravosudni sistem u pitanju - posto ce taj koji se sveti imati daleko stroziju kaznu onda.
[ Wi-Fi @ 23.09.2010. 18:10 ] @
Sa jedne strane daleko strozija kazna, sa druge - licna satisfakcija...
[ Shadowed @ 23.09.2010. 18:15 ] @
Sto ce reci - pazi da te ne uhvate :]
[ Exodusbgd @ 23.09.2010. 18:20 ] @
Ili da pređemo malo na šalu - dame su dale sebi "malo oduška" :D


Citat:
Izvoljski: sacuvaj Bozen sta sve ima u Srbiji i Crnojgori. Kriminalitet na SVE strane.


a u Italiji je baš milina?
[ Wi-Fi @ 23.09.2010. 18:26 ] @
U Italiji nema kriminala. There is no Mafia!
[ elbastb @ 23.09.2010. 19:02 ] @
Advokate treba pozatvarati oni su temelj korupcije u pravosudju,oni te brane sude tuze i oslobadjaju , a sve to u dosluhu sa tuziocima pod uticajem krupnog kapitala,
Cak sam i licno prisustovao na jednom sportskog dogadjaju gdje jedan ugledni advokat poznat siroj javnosti dosaptava sa visokim sluzbenikom pravosudja,meni licno poznat.
[ SlobaBgd @ 23.09.2010. 20:29 ] @
Citat:
elbastb:
Advokate treba pozatvarati oni su temelj korupcije u pravosudju,oni te brane sude tuze i oslobadjaju , a sve to u dosluhu sa tuziocima pod uticajem krupnog kapitala,


A ko će onda tebe da brani ako dospeš na sud, nekim slučajem?

Citat:
elbastb:
Cak sam i licno prisustovao na jednom sportskog dogadjaju gdje jedan ugledni advokat poznat siroj javnosti dosaptava sa visokim sluzbenikom pravosudja,meni licno poznat.


Možda su se dogovarali da posle utakmice malo teraju kera - splavovi, kafići, ribe, ovo-ono!
[ Java Beograd @ 24.09.2010. 07:07 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: ... Posle toga lik otisao kuci, pokupio svoj stoljpi (elem, Crna Gora, svi naoruzani je li) - nasao tog "glavnog" lika i ispalio nekoliko metaka njemu u kolena....
Dobio je 10 godina zatvora - bas zbog toga sto je lepo odsetao do kuce i vratio se da se osveti...

Ti si baš baš zaboravio kako je u Srbistanu, a posebno u južnijim plemenima.

Nije on dobio 10 godina zato što se svetio, nego zato što se svetio na guzonjinom sinu, kome prirodno pripada pravo da vitla pištoljem i puca po kafani, na ulici, aerodromu ... I naravno, niko ne sme da mu se suprotstavi.

Kod južnih plemena, SVE funkcioniše (pa tako i pravo i zakon i sudovi) pre svega na rodbinskom i plemenskom principu, a i na principu bjelaši/zelenaši. Dakle, sudija je iz istog plemena kao i lik koji ima pravo da vitla pištoljem po kafani.
[ p3j4 @ 24.09.2010. 07:59 ] @
Kad čovek ne može da dobije zadovoljenje pravde na sudu, onda će logično da je potraži van suda. To je na žalost postala naša svakodnevnica, i svi do jednog ovde tačno znamo ko spada u grupu nedodirljivih i onih za koje zakon ne važi, kao i kako se postaje član te grupe. Začuđen sam da ovakvih slučaja nema više, i svakog dana sve više mislim da ova država treba da se ukine. Šta će nam? Ovde je to potpuno prevaziđen i obesmišljen koncept
[ jnk @ 24.09.2010. 08:42 ] @
Zar nije bilo bolje da su platili nekom džankiju da ga napravi invalidom i budu zadovoljne a ne sad posle mesec dana njemu opet ništa neće biti a one će da sede u zatvoru.
[ Pirossi @ 24.09.2010. 13:12 ] @
definitivno se ovaj forum pretvorio u ispostavu stormfronta.
nema jedna tema a da se ne poziva na linč, vidžilantizam ili krvnu osvetu jer "zakoni/sudstvo/advokati ne valjaju".
samo napred.
[ a1200 @ 24.09.2010. 15:19 ] @
Ovaj forum oslikava svakodnevnicu, a koju ljudi koji ucestvuju u diskusiji svakodnevno dozivljavaju, i osecaju na svojoj kozi. Dakle, nisu krivi ucesnici nego drzava i "elita" koja vodi ovu zemlju, jer su od nje napravili to sto su napravili - prcvarnicu u kojoj ne vaze zakoni, u kojoj postoje kaste, u kojoj su kriminalci i moralni talog uzor, u kojoj sistem ne funkcionishe, i gde vlada apsolutna korupcija na svim nivoima. Mozda im je ovo dobar indikator njihovog uspeha, odnosno sta obican covek misli i kako dozivljava stanje u drustvu oko njega...

Ko zna, mozda su upravo to i hteli... mozda njima zapravo odgovara bezvlasce u kome su oni najvece ribe u bari...



[Ovu poruku je menjao a1200 dana 24.09.2010. u 17:09 GMT+1]
[ Igor Gajic @ 24.09.2010. 17:40 ] @
@Pirossi

Zato sto se velika vecina ljudi u Srbiji ovako oseca:



[ Pirossi @ 24.09.2010. 20:29 ] @
Citat:
a1200: Ovaj forum oslikava svakodnevnicu, a koju ljudi koji ucestvuju u diskusiji svakodnevno dozivljavaju, i osecaju na svojoj kozi. Dakle, nisu krivi ucesnici nego drzava i "elita" koja vodi ovu zemlju, jer su od nje napravili to sto su napravili - prcvarnicu u kojoj ne vaze zakoni, u kojoj postoje kaste, u kojoj su kriminalci i moralni talog uzor, u kojoj sistem ne funkcionishe, i gde vlada apsolutna korupcija na svim nivoima. Mozda im je ovo dobar indikator njihovog uspeha, odnosno sta obican covek misli i kako dozivljava stanje u drustvu oko njega...

Ko zna, mozda su upravo to i hteli... mozda njima zapravo odgovara bezvlasce u kome su oni najvece ribe u bari...

eto slažem se sa svime što si napisao ali to mi i dalje ne daje pravo da uzimam pravdu u svoje ruke.
posebno ako uzmeš obzir kako nisi kriminalac/tajkun/whatever_mudo u ovoj zemlji i kako ne možeš da izvrdavaš pravdu i krojiš pravila po svom nahođenju.
uostalom, čim si normalan čovek - nisi deo te skupine šljama i ne usvajaš njihov obrazac ponašanja. sramota te, od sebe prvo.

Citat:
Igor Gajic: @Pirossi

Zato sto se velika vecina ljudi u Srbiji ovako oseca:



;)

jeste.
ali onda se umiješ i vidiš šta ćeš i kako ćeš tog dana da ti bude bolje ili makar snošljivo.

imam jednog prijatelja kome je pijana budala pregazila brata i usmrtila ga na licu mesta.
čovek šetao sa suprugom, išao lepo trotoarom a maloumni pijani vozač skočio sa puta na trotora i ubio ga. žena, igrom slučaja, ostala netaknuta.

posle suđenje, pijanac osuđen uslovno zatvorom i novčano - eno ga i danas vozi. brata, mog prijatelja, inače milog i porodičnog čoveka (2 ćerke), nema.
moj prijatelj i sam ima porodicu, ženu, ćerku i od nedavno i sina. šta je trebalo da uradi?
da kad-tad naplati tu nebesku nepravdu u krvi? je l' će tako vratiti svog brata? je l' će tako biti mirniji? da li će moći da pogleda sopstvenu decu u oči? ili svoje bratanice?
[ mmix @ 24.09.2010. 21:10 ] @
Ocigledno ne znas to kako to boli, i kako boli nepravda preko svega toga. I mog brata od strica je ubila pijana moroncina, svaki put kad vidim strica vidim u kom bolu je i kako ga nepravda prozdire iznutra i posle 13 godina od nesrece, nema leka za to. Ja ne bih podneo njegov zivot, smrt je bolja od toga. A nije da ne sluzi nikakvoj svrsi, zalosno je nesrecno sto dolazi do toga, ali ako dovoljno ubica bude izbodeno nozevima i upucano mozda ce nasim vrlim pravnicima da dune iz doopeta u glavu da postoje i vaznije stvari od izbegavanje poreza i mozda ce konacno poceti da salju ubice na robije ako nista drugo da ih zastite od osvete.

I otkud znas da tvoj prijatelj nece uzeti pravdu u svoje ruke? Nece mu deca zavisiti od njega doveka. NIsu svi u stanju da oproste tako nesto.
[ a1200 @ 24.09.2010. 21:11 ] @
@Pirossi
Razumem ja to, i sve je to tacno, ali sa druge strane svako ima svoj prag pucanja... lepo je rekao mmix, kad neko pijan zgazi tvoje dete od 10 godina, i za to dobije 6 meseci, ili mozda cak ne dobije kaznu jer je neko m_u_d_o™, onda jednostavno nesto kvrcne u tebi. Hocu da kazem da normalne osobe mogu da trpe nepravdu samo do odredjene mere, neko moze da te zgazi i pljune samo konacan broj puta.
[ Wi-Fi @ 24.09.2010. 21:14 ] @
@ Pirossi: Kakva bre nebeska pravda... Nije nista trebalo da uradi ako nije takav. Ja znam da bih (ukoliko se nadjem u sl. situaciji) u najmanju ruku izlomio stoku pa da do kraja zivota bude po bolnicama/na aparatima. I naravno da bih se bolje osecao.
[ Odin D. @ 24.09.2010. 21:54 ] @
Citat:
Pirossi:eto slažem se sa svime što si napisao ali to mi i dalje ne daje pravo da uzimam pravdu u svoje ruke.

Svaki covjek ima ljudsku duznost da uzme pravdu u svoje ruke ako je nikakva druga ruka ne sprovodi.

Citat:
Pirossi: i ne usvajaš njihov obrazac ponašanja. sramota te, od sebe prvo.

Sprovoditi pravdu i sprovoditi kriminal nisu isti obrasci ponasanja, cak i ako se u oba slucaja koriste isti alati, metode i sredstva.
Ako je neko zasluzio metak u celo nema cega da se srami onaj ko mu ga je tamo smjestio.
[ Exodusbgd @ 24.09.2010. 22:15 ] @


"Sveti bes, moje sve
moj bol, moj celi svet
sveti bes i sta je greh
posle il' pre
po svoje vraca se"


Pokušavam da dokučim te devojke - bol i bes koje su nosile u sebi, i kapiram da su oni mnogo jači u ovakvim situacijama od zdravorazumskog razmišljanja, iako znaju za konsekvence.
[ marko37 @ 24.09.2010. 22:41 ] @
Citat:
Pirossi: moj prijatelj i sam ima porodicu, ženu, ćerku i od nedavno i sina. šta je trebalo da uradi?
da kad-tad naplati tu nebesku nepravdu u krvi? je l' će tako vratiti svog brata? je l' će tako biti mirniji? da li će moći da pogleda sopstvenu decu u oči? ili svoje bratanice?


1. Time će moći da pogleda sebi u oči.
2. Obezbediće da isti lik ne ubije još nečijeg oca, jer ako je već jednom uradio tako nešto, a prošao lagodno, šta ga konkretno sprečava da isto delo ponovo učuni.
3. Takođe, možda spreči da još neko nastrada od nekog drugog neodgovornog majmuna, jer će isti možda da razmisli o svom ponašanju kada čuje šta sve može da se desi nekome...

Adekvatna kaznena politika sprečava kriminalno ponašanje kod ljudi. Ako država nema nameru da primeni adekvatnu kaznenu politiku, onda neko drugi to mora da uradi umesto nje.
[ Pirossi @ 24.09.2010. 22:42 ] @
moja poenta je da kada svi uzmete pravdu u svoje ruke, pravde neće biti ni od korova.
bez unisonog aršina, ustavne i pravne države, nema pravde ni blagostanja za većinu stanovnika.

jeste da pravosuđe sada ne valja, samo gore bi bilo da nije i toga.
a bolje može uvek.

@mmix:
osveta će ti samo pogoršati život. tebi i bližnjima.
[ Ivan Dimkovic @ 24.09.2010. 23:00 ] @
Obratite paznju da ljudi koji hoce da se svete mozda imaju i druge clanove familije koji ce biti i te kako osteceni kada im otac fasuje zatvor zbog osvete, a sanse su vrlo velike zato sto u slucaju osvete skacu kaznene mere. O tome bi, takodje, trebalo jako dobro razmisliti.

To je onaj gadan deo - cak i da se originalni pocinioc izvuce, osveta je prilicno teska za izvlacenje i taj koji je pocinio tesko krivicno delo zbog osvete ce fasovati povecanu kaznu.

I postoje vrlo dobri razlozi zasto je tako.

Tacno, ima slucajeva kada pravosudje zakaze i kada zlikovac ostane na slobodi, ali ima i drugacijih slucajeva kada je neko optuzen bez osnova ili pogresno - bas zbog takvih mogucnosti mora i postojati sudski proces i podrazumevanje nevinosti dok se ne dokaze suprotno - inace ode sve u 3 lepe.

Kada "narod" preuzme "pravdu" u svoje ruke moze samo krvavi haos da nastane - krvna osveta nije bas osnova za zdravo drustvo.
[ Pirossi @ 24.09.2010. 23:42 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
...
Kada "narod" preuzme "pravdu" u svoje ruke moze samo krvavi haos da nastane - krvna osveta nije bas osnova za zdravo drustvo.

upravo tako.
krvna osveta jeste odlika društava sa nižim socijalnim stepenom razvoja, to je odlika društava gde se ljudi još svrstavaju po plemenima/fisovima/whatever.
to je samo jedan atavizam koji je u razvijenim društvima iskorenjen kao nepoželjan, onaj koji je svrha samom sebi, čiju svrhu jedino vidim u spirali zločina koji može da izazove.

ja razumem čoveka koji se sveti samo ne mogu da razumem da društvo takvo ponašanje prihvata sa aklamacijom i gde to prolazi nekažnjeno.
dakle, sveti se ti slobodno samo nemoj da očekuješ zaštitu države u takvoj raboti, štaviše očekuj oštru kaznu.
[ Odin D. @ 25.09.2010. 00:01 ] @
Ako se u nekoj sredini ne sprovodi pravda kako treba i u mjeri kojoj treba zdravi ljudi obicno imaju tendenciju da je sami sprovode. Kad ta tendencija uzme maha onda se javi i potreba da se to djelovanje nekako organizuje sto onda dovodi do nekog uredjenog oblika tih aktivnosti, ono, imenuju se neki serifi, pomocnici, suci... i stvar napreduje.

Sa druge strane, narod koji ne pokazuje tendenciju da ispravlja nepravde - bilo zbog toga sto pravdi pretpostavlja korumpirani i nefunkcionalni trenutni pravni sistem, strah, glupost ili nezdravu kolektivnu psihu - vrlo brzo sklizne u oblik neke banane republike u kojoj nekoliko decenija biva zlostavljan sam od sebe dok se ne zatre biloski, ekonomski i geopoliticki.

Vecina ljudi misle da stvari nuzno moraju ici na bolje, pa cak i ako se samo ceka i trpi. To je apsolutno neosnovana pretpostavka, posto je poznato da je u ljudskoj istoriji mnogo vise rasa, naroda, drzava i civilizacija otislo u propast nego sto ih danas uspjesnih.

Uspjesni i aktivni narodi se u svom napretku rukovode nekom od verzija narodne umotvorine "No pain no gain".
Inertni i nazadni se vise oslanjaju na "Nicija nije do zore gorjela", cak i kada im noc traje 20 godina, a zora se ne naslucuje ni u sledecih 20.
[ Odin D. @ 25.09.2010. 00:08 ] @
Citat:
Pirossi:
ja razumem čoveka koji se sveti samo ne mogu da razumem da društvo takvo ponašanje prihvata sa aklamacijom i gde to prolazi nekažnjeno.
dakle, sveti se ti slobodno samo nemoj da očekuješ zaštitu države u takvoj raboti, štaviše očekuj oštru kaznu.


Pa vidi, u drzavi u kojoj je covjek koji se sveti ujedno i onaj koji jedini sprovodi pravdu - sigurno je da ce naici na razumjevanje naroda.
Da ta drzava funkcionise i da sprovodjenje pravde od strane drzave funkcionise - ne bi bilo potrebe (a vjerovatno ni mogucnosti) za osvetom, zar ne?

Prema tome, treba razluciti pojam "drzava" iz udzbenika za sociologiju Mire Markovic i onoga sto mi imamo na terenu, a sto neki pretenciozno nazivaju drzavom.
Nemam nista protiv sankcionisanja i sprecavanja osvetnickih aktivnosti u drzavi, ali mi pricamo o Srbiji, a ne o nekoj drzavi.
[ Ivan Dimkovic @ 25.09.2010. 00:10 ] @
U tom slucaju, mislim da bi daleko pametnije bilo kada bi se ta agresija i bes uperili na predstavnike vlasti - tako se bar nesto mozda i promeni... :-)

Nekim progresivnim rokanjem u "krvna osveta" stilu se moze samo doci do jos veceg broja nevinih zrtava...

Eto, primera radi - ako je pocinioc imao "vezu" u vidu advokata koji se poznaje sa sudijom... ako vec mora da se proliva krv, korisnije je za drustvo onda roknuti tog sudiju za pocetak :-)
[ Pirossi @ 25.09.2010. 00:18 ] @
Citat:
Odin D.:...
Prema tome, treba razluciti pojam "drzava" iz udzbenika za sociologiju Mire Markovic i onoga sto mi imamo na terenu, a sto neki pretenciozno nazivaju drzavom.
Nemam nista protiv sankcionisanja i sprecavanja osvetnickih aktivnosti u drzavi, ali mi pricamo o Srbiji, a ne o nekoj drzavi.

ovo jeste država sve dok se ne stvori kritična masa građana da je ospori i obori što se sigurno ali sigurno neće desiti nagomilavanjem krvnih osveta.
u tome je poenta. haos zbog haosa.

drugo, krvna osveta prema počiniocu vodi u krvnu osvetu prema rođacima/deci/itd. spirala zločina & besmisla.
Citat:
Ivan Dimkovic:...
Eto, primera radi - ako je pocinioc imao "vezu" u vidu advokata koji se poznaje sa sudijom... ako vec mora da se proliva krv, korisnije je za drustvo onda roknuti tog sudiju za pocetak

haha, ovo još i ima smisla
[ Wi-Fi @ 25.09.2010. 00:37 ] @
Citat:
Pirossi: ja razumem čoveka koji se sveti samo ne mogu da razumem da društvo takvo ponašanje prihvata sa aklamacijom i gde to prolazi nekažnjeno.
dakle, sveti se ti slobodno samo nemoj da očekuješ zaštitu države u takvoj raboti, štaviše očekuj oštru kaznu.

Ukoliko budem u situaciji da se svetim/svetim nekoga, uopste me nece zanimati nikakva drzava, zastita iste, moguce kazne, podrska naroda i sl.
Citat:
Ivan Dimkovic:
Eto, primera radi - ako je pocinioc imao "vezu" u vidu advokata koji se poznaje sa sudijom... ako vec mora da se proliva krv, korisnije je za drustvo onda roknuti tog sudiju za pocetak :-)

Nije tu sudija nista kriv... U nekim slucajevima ni maksimalna kazna (40 godina/dozivotna) ne bi bila dovoljna
[ Odin D. @ 25.09.2010. 00:38 ] @
Pa vidi, od necega se mora poceti.
Od cega ako ne od sporadicnih incidenata koji ce sluziti kao inicijalna kapisla.
Sigurno se od cekanja i uzdrzavanja nista nece desiti.

Sve velike promjene, ustanci i revolucije (pa cak i ratovi) su krenuli tako sto je neko "iz naroda" drmnuo jedan metak tamo gdje po "zakonu" ne bi trebao. I onda to inicira reakciju trulog sistema koja opet inicira kontrareakciju zdravog naroda (ako ga je kojom srecom dotad jos preostalo) i tako...

Platice cijenu napretka i poneki nevini, ali jbg. i ovako svaki dan stradaju nevini, a bez ikakvog napretka.
Evo, neki tri dana kukaju sto smaknuse nekog razbojnika u razbojnistvu - to je kao nehumano i necivilizovano. A evo cekam oce li se iko oglasiti i toliku frku dizati sto razbojnici upucase onu djevojku u zlatari, ili sto onome provalise u kucu i pucase u noge, a vjerovatno bi ih i pobili da nije naisla policija. Jok more, to je izgleda sasvim normalno i prihvatljivo za "civilizovano" drustvo da normalne ljude ubijaju ko glinene golubove, pa zato niko ne kuka. Al' kad smaknes razbojnika odma arlaucu horde humanista i civilizacista.

Da se ja pitam, ti bi razbojnici ukrasavali masne kolceve pored puta.
Serm ti se na civilizaciju koja svoju civilizovanost mjeri time koliko je u stanju zrtvovati zivota normalnih ljudi zarad zivota jednog razbojnika i sto je veci taj broj to se proglasava civilizovanijom.
[ Wi-Fi @ 25.09.2010. 00:43 ] @
Hmm, mislim da je to sto su to dvoje upucali direktna posledica onog ubistva razbojnika. I toga ce verovatno biti sve vise (prvo pucanje, pa pljacka)
[ Odin D. @ 25.09.2010. 01:03 ] @
Ma da, sigurno je zbog toga....
[ Pirossi @ 25.09.2010. 01:15 ] @
Citat:
Wi-Fi: Ukoliko budem u situaciji da se svetim/svetim nekoga, uopste me nece zanimati nikakva drzava, zastita iste, moguce kazne, podrska naroda i sl.

tebe i ne treba da zanima, državu će zanimati i treba da je zanima.

Citat:
Odin D.: Pa vidi, od necega se mora poceti.
Od cega ako ne od sporadicnih incidenata koji ce sluziti kao inicijalna kapisla.
Sigurno se od cekanja i uzdrzavanja nista nece desiti.

kreni, o, moćni Odine, budi inicijalna kapisla.
daćemo ti ulicu. odmah pored Gavrila Principa.

Citat:
Odin D.
Platice cijenu napretka i poneki nevini, ali jbg. i ovako svaki dan stradaju nevini, a bez ikakvog napretka.

uvek pomisli da 'poneka nevina žrtva' možeš biti i ti sam u tom svojevrsnom "poretku bezakonja" koga zagovaraš.
malo altruizma nikoga nije ubilo.
[ Odin D. @ 25.09.2010. 01:49 ] @
Citat:
Pirossi: uvek pomisli da 'poneka nevina žrtva' možeš biti i ti sam u tom svojevrsnom "poretku bezakonja" koga zagovaraš.
malo altruizma nikoga nije ubilo.


Nema sta da pomisljam. Svaki dan kriminalci ubijaju nekog nevinog, a koliko pratim vijesti broj stradalih po danu se svakodnevno uvecava, dok vi zamisljate kako ce to sve prestati samo od sebe ako dovoljno istrpimo.
Sto se mene licno tice, radije bih stradao u revoluciji nego kao zrtva pljacke samoposluge ili poste, jer od revolucije moze nesto i dobro da ispadne, a od razbojnistva jok.

Uskoro ce poceti pljackati pekare i ubijati ljude za kilo bureka. A neki od vas ce i dalje vikati: "Neka, nemojte da ih dirate, mogli bi poceti da nas ubijaju nizasta!".
[ burex @ 25.09.2010. 02:05 ] @
Druga strana priče:
Citat:
Suprugu ranjenog Zorana Vasilijevića, Jelenu juče smo zatekli u hodniku Urgentnog centra, ispred operacione sale. Ona za „Blic” tvrdi da je Zoranu od nesreće, u kojoj je poginula Katarina, stalno bilo prećeno.
- Pretili su nam smrću, preko telefona. Nekad je to bio muški glas, a nekad i ženski. Nismo znali ko je, ali su uvek urlali i pretili da će nas poubijati. Ni u jednom trenutku nismo bili sigurni za bezbednost – priča Jelena.
Prema njenim rečima, Zoran i Katarina Pavlović su se upoznali nekoliko sati pre njene pogibije, na skupu motorista u Inđiji.
- Prišla mu je i pitala da je poveze do Beograda, pošto je pijana, i moj Zoran je pristao. Nudio joj je i kacigu, ali je ona to odbila. Tako su stigli u Radničku ulicu. Katarina je tu, u jednom momentu naglo povukla Zorana za jaknu, i on je izgubio kontrolu... - priča Jelena. Ona kaže i da Zoran nije poznavao žne koje su ga juče zamalo ubile.


Blic kaže:
Citat:
Obe osumnjičene su, prema našim saznanjima, narkomanke, sa fiktivnim prijavama na adresama u Beogradu - kaže za „Blic“ izvor iz beogradske policije. On navodi i da su na saslušanju osumnjičene izjavile da su odlučile da „uzmu pravdu u svoje ruke“


Ako je ovaj "krem" društva počeo da uzima pravdu u svoje ruke, teško nama...
[ Pirossi @ 25.09.2010. 02:25 ] @
Citat:
burex: Ako je ovaj "krem" društva počeo da uzima pravdu u svoje ruke, teško nama...

baš tako.
trezveni građani.

Citat:
Odin D.: Sto se mene licno tice, radije bih stradao u revoluciji nego kao zrtva pljacke samoposluge ili poste, jer od revolucije moze nesto i dobro da ispadne, a od razbojnistva jok.

ok, ovo je principijelno i ukoliko si iskren to cenim
samo da li bi isto važilo i za nekog tvog člana porodice ili bližnjeg? da li si spreman nekoga da izgubiš u toj revoluciji (devoluciji, rekao bih)?
da li su i oni sami spremni na takvu žrtvu ili nije ni bitno, jer si ti već odlučio umesto njih.

Citat:
Odin D.: Uskoro ce poceti pljackati pekare i ubijati ljude za kilo bureka. A neki od vas ce i dalje vikati: "Neka, nemojte da ih dirate, mogli bi poceti da nas ubijaju nizasta!".

ubijalo se i za manje i banalnije stvari.

Citat:
Članak u Danasu:

19/12/2007 | Vranje
Savoviću i Vujisiću po 40 godina zatvora

Vranje - Vrhovni sud Srbije, odlučujući po žalbama odbrane okrivljenih za trostruko ubistvo u buregdžijskoj radnji u Vranju u oktobru 2000. godine, potvrdio je presudu Okružnog suda u Vranju pa će članovi "rakovačke grupe" Dragan Savović (33) iz Kosova Polja i Predrag Vujisić (39) izdržavati kaznu zatvora od po četrdeset godina, potvrđeno je novinaru Danasa u Okružnom sudu u Vranju.

Vrhovni sud Srbije, odlučujući po žalbama odbrane okrivljenih za trostruko ubistvo u buregdžijskoj radnji u Vranju u oktobru 2000. godine, potvrdio je presudu Okružnog suda u Vranju pa će članovi "rakovačke grupe" Dragan Savović (33) iz Kosova Polja i Predrag Vujisić (39) izdržavati kaznu zatvora od po četrdeset godina, potvrđeno je novinaru Danasa u Okružnom sudu u Vranju.

- Na presudu našeg suda po kojoj su osuđeni na najveće zatvorske kazne, Vrhovnom sudu je uloženo čak šest žalbi. Jednu od žalbi lično je napisao u svoje ime i jedan od optuženih. U Okružni sud u Vranju stigla je potvrđujuća presuda najviše državne pravne instance - rekla je portparol ovog suda Vesna Stevanović.

Savović i Vujisić su 5. oktobra 2000. u ranim jutarnjim satima u Vranju hicima iz pištolja ubili vlasnika buregdžijske radnje Aleksu Blagunovskog (38), njegovog radnika Čedu Milosavljevića (33) i Dejana Petkovića (22) koji se u to vreme zadesio u radnju u ulici Bore Stankovića.

Nakon višesatnog šenlučenja u Hotelu "Pržar" iznad Vranja ubice su došle u radnju Blagunovskog zatraživši burek. Kada im je ovaj odgovorio da trenutno ima samo ljuti burek, ubice su ga najpre vređale, a potom počele i da tuku vlasnika radnje i njegovog radnika. U društvu ubica bili su i Aleksandar Čilić i Stefan Dutina, koji su kada je došlo do gužve napustili buregdžijsku radnju.

Savović i Vujisić su sa više hitaca iz pištolja usmrtili Blagunovskog i Milosavljevića, kao i kupca koji se u tom trenutku zadesio u radnji Petkovića. Tela ubijenih naređali su jedno na drugo i potom pobegli.

Dragan Savović i Predrag Vujisić uhapšeni su u akciju MUP Srbije "Sablja" u martu 2003. godine.

Ovo je jedno od najtežih ubistava na jugu Srbije u poslednjih nekoliko decenija, koje je svoje zadovoljenje dobilo u potvrđenoj presudi Vrhovnog suda Srbije.


pošto sam sa juga, dobro znam za ovaj slučaj.
takav monstruozan, bezočan i drzak zločin jug Srbije ne pamti.

iako je puno toga bilo klimavo i sporo, jer su zlotvori bili deo pređašnjeg sistema, sistem 2.0 je uradio ono što je bilo moguće.
[ kelja @ 25.09.2010. 03:34 ] @
I sta sad, treba da tapsemo?

Citat:
ovo jeste država sve dok se ne stvori kritična masa građana da je ospori i obori


Ovo je k...c od ovce, a ne drzava, a kako je krenulo, vrlo brzo ce to biti potvrdjeno (brzo, makar u istorijskim okvirima gledano).

Citat:
Sto se mene licno tice, radije bih stradao u revoluciji nego kao zrtva pljacke samoposluge ili poste


Tako sam i ja mislio nekoc... ali sam se predomislio. Ne treba revolucija (Srbi nisu u stanju da organizuju sopstvenu drzavu, pogledajmo istini u oci; ko jos uvek sumnja u to, ima problem sa realnoscu), nego okupacija (ama nema zainteresovanih okupatora, to je problem).
[ mmix @ 25.09.2010. 08:45 ] @
Ma da, najlakse je sad prikazati njih kao narkomanke a ubicu kao neduznu zrtvu koja ja jbg samo ucinila dobro delo sto je pijanu devojku povezla na motoru, pravi kavaljer naspram tih narkomanki sa fiktivnim adresama. To je veoma naivan pokusaj da se ljudi odvrate od isterivanja pravde, ajde da se ne bavimo problemom nego karakterom ucesnika. A bavite se proziacnim i nevaznim posledicama ovog slucaja a ne sustinskim problemom. Sve sto kazete o negativnosti krvne osvete stoji ali to nece odvratiti ljude, sta vise i ovde na forumu vam to ljudi kazu a i ja ne mogu da prelazem da sam iznad toga, za dete sam spreman nekom grkljan da iscupam na zivo.

To sto osveta nece resiti problem je marginalno u umu osvetnika, isto kao i posledice sopstvenog cina po sebe i druge, vazna je samo osveta i kaznjavanje i zadovoljavanje licne vizije "pravde". Ni kazna od 20+ godina za ubistvo isto nece vratiti ubijenog, niti ce zameniti porodici zrtvu, ali ce sluziti visetrukoj funkciji, od nauka srugim pijanim budalama do bar delimicnog zadovoljenja pravde. Svojevremeno krvna osveta nije nastala kao nesto "negativno", u vreme kad nije bilo pravde po institucijama drzave (a cak ni drzava), krvna osveta je bila rudimentarni metod kaznjavanja i prevencije zlocina. Onda se pojavilo civilizovano drustvo i obecalo ljudima: "nema vise krvne osvete ali cemo zato mi kao drustvo zastititi zrtve i na konzistentan i zadovoljavajuci nacin sprovoditi pravdu i garantovati sankcije". Ako tog obecanja nema, nema ni civilizovanog drustva, onda nema ni realnih prepreka za povratak na krvnu osvetu kao "pravosudni" sistem.

I bezveze je sto ubacujete krvne delikte u pricu, tu bar jos uvek donekle funkcionise drzava i salje razbojnike na robiju (iako im stalno trazi neke izgovore ako ubistvo nije bas zversko), problem je sto se iz nekog suludog razloga ubistvo u saobracaju i dalje tretira kao "nesreca". Kad neko pijan sedne u vozilo i neko umre to nije nesreca. To je ubistvo bez predumisljaja. Dati nekome sest meseci robije za to je pravno silovanje zrtve i samar i pesnica u glavu zrtvine porodice, vise dobijes za valjanje piratskih diskova spred KSTa. A drzava to radi iz prostog razlog, zato sto MOZE i sto ih bas briga za to sta ljudi misle o tome, a sigurno su na stotinama slucajeva do sada imali priliku da cuju sta ljudi misle o pijanim ubicama. Nema nicega da ih zaustavi u njihovom ignorisanju situacije, a sasvim sam siguran da bi ih rastuci trend napada na ubice naterati da razmisle o tome. Dakle ne radi se o nasilnoj promeni vlasti radi resavanja problema, vec pravljenja problem da bi "zauzeta" vlast obratila paznju.
[ Odin D. @ 25.09.2010. 09:53 ] @
http://www.vesti-online.com/Ve...-drugi-ubica-minimalno-osuden-

Citat:
Sudije u Srbiji su tokom 2008. i do oktobra 2009. godine nastavile da za najteža krivična dela ubistva, silovanja, trgovinu drogom u grupama izriču manje kazne i od minimuma predviđenog zakonom, pokazuju najnovije statistike Ministarstva pravde Srbije.

Tako je u tom periodu za krivično delo ubistva, gde je zaprećena kazna od pet do 15 godina zatvora, čak 63 odsto izrečenih kazni ispod zakonskog minimuma.

Za teška ubistva gde je predviđena kazna od 10 do 40 godina, čak 52 odsto kazni je ispod zakonskog minimuma.

Za teži oblik silovanja gde je kazna od tri do 15 godina, 50 odsto svih silovatelja je u okružnim sudovima kažnjeno ispod zakonskog minimuma. Za lakši oblik silovanja u opštinskim sudovima čak 100 odsto kazni je do zakonskog minimuma od godinu dana, iako je maksimalna kazna osam godina.

Za trgovinu drogom u grupi gde je zaprećena kazna od pet do 15 godina zatvora, čak 80 presuda je ispod zakonskog minimuma.




U cemu je smisao zakona ako se ne postuje. Ako sudije u preko 50% slucajeva osudjuju mimo zakona gdje je tu onda ta vasa pravna drzava i sigurnost o kojoj pricate?

Pri tome treba uzeti u obzir da vecina osudjenika nakon sto odsluzi pola kazne pici napolje, pa je situacija jos gora.

Znaci ako se zakacis sa komsijom oko tarabe, jednostavno ga ubi, manje ces vremena provesti u zatvoru nego sto bi se oko tarabe parnicio po sudovima.
[ Pirossi @ 25.09.2010. 10:38 ] @
znači, kako sam ja razumeo predloženi proces, krenemo sa krvni osvetama onako dok ne bude krvi do kolena i limfe do ramena.
posle izvesnog vremena, kriminalci se dovedu u redu, upišu fakultet, odu u ugovorce, napišu knjige, šta li, vlas' se uplaši i pooštri zakone i polako ali sigurno krvna osveta se povlači, ostaviviši za sobom cveće i leptirove? hau jes nou.

ne mogu da verujem da odrasli ljudi, uz to porodični kao mmix, pišu ovakve stvari.
ej, o osveti se govori u osnovnoj školi i pubertetu. posle porasteš.
[ Horvat @ 25.09.2010. 10:52 ] @
necu nista reci za ubistva u vezi ovog slucaja, vec samo na konto fiktivnih adresa

da li pod "fiktivnim adresama" smatraju da su osobe prijavljene na jednoj, a zive na drugoj adresi? ili da su prijavljene na adresi koja ne postoji?
posto je druga situacija nemoguca i u teoriji (tolika vec banana nismo), onda je verovatno ovo prvo
a tako zive (necu sad reci svi,pola i ostalo) MNOGI podstanari, zasto? pa iz vise razloga
prvi, gazda ne zeli da im izda stan na ugovor - ne mogu se prijaviti na adresi u kojoj obitavaju
drugo, velika je verovatnoca da ces iz nekog razloga stan promeniti u toku godinu dana, sta to znaci, pa da (ako bi se prvo pravilo "zaobislo") bi morao da izradjujes sva nova dokumenta svakih nekoliko meseci jer si "zvanicno" promenio mesto prebivalista, znaci novi pasos,vozacka,licna,zdravstvena... (s tim da je stara licna imala mesto za upis novih adresa, pa se "samo" to placalo, dok nove, bez cipa, koliko ja znam, moras praviti isponova u slucaju promene adrese)

i onda nije ni cudo sto su prijavljene "na fiktivnoj adresi"

a na konto clanka iz dnevnika danas, trebalo im je SAMO sedam godina da ih optuze od dana ubistva, a 3 godine da ih uopste i uhapse, BRA-FAKIN-VO!
[ staticInt @ 25.09.2010. 10:58 ] @
Citat:
mmix
I bezveze je sto ubacujete krvne delikte u pricu, tu bar jos uvek donekle funkcionise drzava i salje razbojnike na robiju (iako im stalno trazi neke izgovore ako ubistvo nije bas zversko), problem je sto se iz nekog suludog razloga ubistvo u saobracaju i dalje tretira kao "nesreca". Kad neko pijan sedne u vozilo i neko umre to nije nesreca. To je ubistvo bez predumisljaja. Dati nekome sest meseci robije za to je pravno silovanje zrtve i samar i pesnica u glavu zrtvine porodice, vise dobijes za valjanje piratskih diskova spred KSTa. A drzava to radi iz prostog razlog, zato sto MOZE i sto ih bas briga za to sta ljudi misle o tome, a sigurno su na stotinama slucajeva do sada imali priliku da cuju sta ljudi misle o pijanim ubicama. Nema nicega da ih zaustavi u njihovom ignorisanju situacije, a sasvim sam siguran da bi ih rastuci trend napada na ubice naterati da razmisle o tome. Dakle ne radi se o nasilnoj promeni vlasti radi resavanja problema, vec pravljenja problem da bi "zauzeta" vlast obratila paznju.


Nije sulud razlog vec veoma razuman, ali posto ti treba malo vise skole da bi se bavio tim pitanjima ne mozes da vidis razumne razloge zasto to nije ubistvo iz nehata, ubistvo iz nehata je kad na primer rukujes pistoljem pa opali i usmrti nekog, sto znaci da si bio svestan da do posledice moze doci ali si olako drzao da ces moci da sprecis posledicu.

Sedanje u vozilo svakako ne moze da bude tako nesto niti tako nesto ima smisla, isto tako ako radis na gradjevini pa ti ispadne cigla i usmrti nekog to nije ubistvo iz nehata jer mora postojati opasna radnja koju obavljas i za koju se zna da moze da usmrti nekog a ti olako drzis da do toga nece doci. To je opet izazivanje opasnosti sa smrtnim ishodom. Inace nigde u civilizovanom svetu to nije ubistvo iz nehata.

Bez dugog kontinuiteta nema dobrog pravosudja, kakvo je to pravosudje i stalnost sudijske funkcije kad kako se promeni vlast tako se menjaju sudije, kao da su sudije salter sluzbenici, normalno u takvom sistemu ni sudije nisu zasticene nit imaju neku politicku vlast kao u Americi. U Americi se zna red, sudije vrhovnog suda se biraju dozivotno a kod nas po partijskoj pripadnosti na vreme dok traje mandat partije posle menjamo sve pa iz pocetka.

Ali za to ste glasali sa tim ste se slozili pa tako ce i da bude. :)
[ Count Zero @ 25.09.2010. 11:14 ] @
Citat:
ne mogu da verujem da odrasli ljudi, uz to porodični kao mmix, pišu ovakve stvari.

Baš zato što su porodični.
Siguran sam da je odličan osećaj biti "super-racio", ali kod >ljudi< postoji još nešto. Sad će neki džiber da ti izroka nekog bliskog, da se šetka i smeje ti se u brk, a ti ćeš da meditiraš i budeš "proračunat"?!

Citat:
Ali za to ste glasali sa tim ste se slozili pa tako ce i da bude.

E baš se pitam otkud ti znaš za koga smo "mi" glasali?? A naročito sa čim "smo se složili".



[ Bata @ 25.09.2010. 11:35 ] @
I ja sam danas čuo/pročitao da su te dve žene "osvetnice" dugotrajne narkomanke i prestupnice.

To ovaj slučaj od romantičnog speva o pravdi , vraća u realnu sliku o tome da se izvesnim metodama
uglavnom služi izvestan profil ljudi.


Teške su emocije u igri kod svakoga ko samo zamišlja neku tešku nepravdu i poniženje koje bi mu moglo biti učinjeno,
a kamo li kada se tako nešto stvarno dogodi.

Ali pravo stanje stvari je da je malo ko spreman i sposoban da kad kucne čas, to stvarno i uradi.
Za takve poteze su sposobni uglavnom oni koji se istim pristupom suočavaju i sa ostalim pitanjima u životu.
To jest, upravo onakvi ljudi koji i prave drugima nevolje zbog kojih se oseti nemoćni bes, poniženje, i potreba za osvetom.


Od svih Vas koji ste na ovim stranicama zagovarali pravo osvete, i deklerativnu spremnost da i sami presudite
onome ko Vam učini nažao, a nije dovoljno sankcionisan od sistema,
ima li neko ko je u svom životu u praksi i dokazao tu vrstu preduzimljivosti i odlučnosti, na nekom "lakšem"
primeru, recimo tuča sa jačim jer je neko blizak verbalno vređan i ponižavan ?
[ Wi-Fi @ 25.09.2010. 11:39 ] @
Naravno, mada to nema neke direktne veze sa ovim
A to sto su one narkomanke objasnjava samo sto su to uradile ispred Palate pravde, nista drugo
[ staticInt @ 25.09.2010. 11:58 ] @
Citat:
Count Zero: E baš se pitam otkud ti znaš za koga smo "mi" glasali?? A naročito sa čim "smo se složili".


Ako se ne zalite to znaci da se stim precutno slazete, da vam je toliko lose izasli bi svi na ulice pa bi mehanizmima gradjanske neposlusnosti dobili ono sto trazite, vi ste poverioci vlade Srbije vi ste ih tu doveli i samo je vasa krivica sto ne izadjete na ulicu ako vam je lose.
[ Odin D. @ 25.09.2010. 12:09 ] @
Ovaj slucaj nista bitno ne mijenja u ukupnoj statistici (koju mozete pogledati u mojoj prethodnoj poruci) i uopste se ne radi o ovim dvjema narkomankama nego o ukuponoj ozlojedjenosti citavog naroda funkcionisanjem pravosudnog sistema. Taj slucaj je samo povod za opstu pricu, a u opstem stanju stvari sudije u ovoj drzavi imaju ulogu da zastite kriminalce od zakonom propisanih sankcija, posto im je vise od 2/3 presuda protivzakonito i to u korist kriminalaca, a ona preostala 1/3 sto je u okviru zakonom propisanih normi je u 99% slucajeva ispod zasluzene kazne, tj. blaze nego sto bi trebalo.

Vi vasu pasivnost branite stavom da "moze biti i gore", ali niste u stanju da shvatite i da ne cinjenjem nicega moze takodje biti jos gore.
Strasljivi ljudi ne bi trebalo da se bave politikom i uredjenjem drustva.

U mom komsiluku u poslednjih godinu-dvije ucestale su provale i kradje po kucama, i to u sred bijela dana - cak i kad su ukucani unutra.
Mom komsiji je za vreme rucka usao razbojnik u kucu i popeo se na sprat i rovario po sobama. Prilikom silaska je slucajno nabasao na stepenistu na njegovom 7-8-godisnjeg sina koji se zatecen iznenadnom situacijom "zakocio", a ovaj ga ladno raspalio sakom u glavu pa se dijete otkotrljalo niz stepenice sa ozbiljnim povredama.
Drskost kriminalnih delikata se povecava iz dana u dan, a sve zahvaljujuci tome sto takve kriminalce uglavnom niko i ne goni, i sto se uglavnom i ne osudjuju.
Hvataju se i gone jedino oni zbog kojih se digne neka veca halabuka i zbog kojih bi narod ustao na "kuku i motiku" kad se ne bi istjerali do kraja.

Tako da - poziv na linc - ako nista, bar ima efekta da se oni najgori zlocinci povataju, jer da nije toga i ti bi prolazili nekaznjeno.

A to je i jasno iz primjera "Sablje". Hiljade zlocinaca je slobodno setalo dok ubistvo Djindjica nije zapretilo da uskomesa masu ovaca. A onda su odjednom preko noci pohvatali sve one za koje godinama nisu znali gdje da ih nadju. How yes no...
[ Wi-Fi @ 25.09.2010. 12:27 ] @
Bas gledam statistiku i sumnjam u istinitost iste... Npr. znam za 4 lika iz kraja, koji su imali 2 (dokazana) razbojnistva i dobili su po 6-7-8 godina (kako koji). A tamo pise " Preko pet godina samo jedna presuda". Nije to bas tako, izgleda se malo iskrivljuju cinjenice (kad je vec hajka, da malo pomogne i statistika).

Sto se tice Sablje, jeste, odjednom su ih nasli i pohapsili ali kasnije 99% morali da puste a mnogima i odstete da placaju
[ mmix @ 25.09.2010. 14:16 ] @
Citat:
staticInt: Nije sulud razlog vec veoma razuman, ali posto ti treba malo vise skole da bi se bavio tim pitanjima ne mozes da vidis razumne razloge zasto to nije ubistvo iz nehata, ubistvo iz nehata je kad na primer rukujes pistoljem pa opali i usmrti nekog, sto znaci da si bio svestan da do posledice moze doci ali si olako drzao da ces moci da sprecis posledicu.

Sedanje u vozilo svakako ne moze da bude tako nesto niti tako nesto ima smisla, isto tako ako radis na gradjevini pa ti ispadne cigla i usmrti nekog to nije ubistvo iz nehata jer mora postojati opasna radnja koju obavljas i za koju se zna da moze da usmrti nekog a ti olako drzis da do toga nece doci. To je opet izazivanje opasnosti sa smrtnim ishodom. Inace nigde u civilizovanom svetu to nije ubistvo iz nehata.


E, a onda kad ja kazem da su pravnici rak rana ovog drustva jer su se odrodili od zdravog razuma, vi se uvredite ko mlade pred vencanje.

Ajde da pricamo o civilizovanom svetu.

A) Covek udje trezan u kola, ide putem, pukne mu guma i pregazi nekog => accidental death
B) Covek se narolja alkohola ili droza, sedne u kola i zgazi nekog => vehicular manslaughter, ili (nadam se da sam dobro preveo ovako neuk) UBISTVO IZ NEHATA gde je oruzje VOZILO.
C) Ako je osoba pod desjtvom alkohola optuznica se AUTOMATSKI kvalifikuje kao manslaughter bez obzira na to sto je ubistvu mozda prethodio nesrecan splet okolnosti, pod RAZUMNOM pretpostavkom da si (da si bio trezan) mogao istu da izbegnes.

Ali, hej, sta ja znam, ja nemam te fensi skole koje vi imate, pa mi ti slobodno objasni kako upravljanje vozilom pod dejstvom alkohola ne predstavlja bahato i olako koriscenje potencijalno smrtonosnog uredjaja cije posledice si bio svestan?

Ubica: "Ups, napio sam se i zgazio dete, my bad, pazicu ubuduce, keve mi"
Sudija: "U pravu si, nemoj samo da mi se strsiras, evo sest meseci uslovno, al pazi malo ubuduce, nije fora vidis da mu se roditelji deprimirali"

E pa ne moze. A vi samo izmisljajte opravdanja pijanim ubicama, mozda bi bilo uputnije da pricamo o tome koliku odgovornost za vracanje krvne osvete ima vase pravnicko ili jos gore sudsko opravdavanje tog mosntruoznog cina i izjednacavanje sa nespretnim zidarem na gradilistu. Ili je mozda po vama i dete krivo, mozda je trebalo da se izmakne, mislim i ako stradas na gradilistu to je zato sto nisi nosio kacigu. Masala, eto jos jedna olaksavajuca okolnost. Pih, pop***m vam se na te vase fensi knjige.

[ staticInt @ 25.09.2010. 15:47 ] @
Citat:
mmix: E, a onda kad ja kazem da su pravnici rak rana ovog drustva jer su se odrodili od zdravog razuma, vi se uvredite ko mlade pred vencanje.

Ajde da pricamo o civilizovanom svetu.

A) Covek udje trezan u kola, ide putem, pukne mu guma i pregazi nekog => accidental death
B) Covek se narolja alkohola ili droza, sedne u kola i zgazi nekog => vehicular manslaughter, ili (nadam se da sam dobro preveo ovako neuk) UBISTVO IZ NEHATA gde je oruzje VOZILO.
C) Ako je osoba pod desjtvom alkohola optuznica se AUTOMATSKI kvalifikuje kao manslaughter bez obzira na to sto je ubistvu mozda prethodio nesrecan splet okolnosti, pod RAZUMNOM pretpostavkom da si (da si bio trezan) mogao istu da izbegnes.

Ali, hej, sta ja znam, ja nemam te fensi skole koje vi imate, pa mi ti slobodno objasni kako upravljanje vozilom pod dejstvom alkohola ne predstavlja bahato i olako koriscenje potencijalno smrtonosnog uredjaja cije posledice si bio svestan?

Ubica: "Ups, napio sam se i zgazio dete, my bad, pazicu ubuduce, keve mi"
Sudija: "U pravu si, nemoj samo da mi se strsiras, evo sest meseci uslovno, al pazi malo ubuduce, nije fora vidis da mu se roditelji deprimirali"

E pa ne moze. A vi samo izmisljajte opravdanja pijanim ubicama, mozda bi bilo uputnije da pricamo o tome koliku odgovornost za vracanje krvne osvete ima vase pravnicko ili jos gore sudsko opravdavanje tog mosntruoznog cina i izjednacavanje sa nespretnim zidarem na gradilistu. Ili je mozda po vama i dete krivo, mozda je trebalo da se izmakne, mislim i ako stradas na gradilistu to je zato sto nisi nosio kacigu. Masala, eto jos jedna olaksavajuca okolnost. Pih, pop***m vam se na te vase fensi knjige.


Ne vredi da ja tebi objasnjavam kad ti ne znas pravnu teoriju nit poznajes pravnu praksu, drugo ne mozes da poredis razlicite pravne sisteme kao sto su anglo saksonski i evropsko kontinentalni i da ih stavljas u istu ravan jer je filozofija potpuno drugacija.

Tvoj gnev prema ljudima koji se napiju pa izazovu nesrecu nema utemeljenje u pravnoj praksi niti je objektivan, a da malo procitas o krivicnom pravu to bi znao.
Sto se tice inkriminacije to je tesko delo protiv bezbednosti saobracaja gde nehatni oblik dobija zatvor od 1 do 8 godina a umisljajni od 2 do 12 godina tako da ta tvoja prica jednostavno ne stoji jer kazna za ubistvo je od 5 do 15 godina, kao sto vidis vrlo su slicni rasponi i ako nekog ubijes nehatno kolima mozes dobiti 8 godina zatvora a ako postoji umisljaj mozes dobiti 12.

Nije problem zakon i inkriminacija vec sprovodjenje istog, a isti sprovode nekompetentni ljudi koji su na mesta dosli preko partijske poslusnosti i dok god bude tako bice ovakvih stvari. Drugo pravosudje ti je korumpirano vecinski tako da za odredjene kategorije mocnih i bogatih stanje stvari nije isto i uvek ce tako biti, toga imate svuda samo sto u drugim zemljama ne mogu da se izvuku sa uslovnom.
[ mmix @ 25.09.2010. 16:13 ] @
Kao prvo rasponi uopste nisu slicni, 1 i 5 su dve razlite cifre, pocev od toga da osudjeni na 5 godina zatvora po presudi ODMAH biva upucen na izdrzavanje, zar ne? Ili je i to nesto sto ne znam bas najbolje? Postoje i posledicu u vidu konkrentnih uslova izdrzavanja kazne, zar ne?

Kao drugo mene uopste ne interesuje tvoja pravna teorija i praksa. To je neki virtuelni svet koji ste vi pravnici sebi napravili da bi uzimali pare za gluposti, kad dodje do toga ko je koga ubio sva ta vasa zavrzlama i pompeznost i elitizam pada u vodu jer je i najtvrdji papir meksi od najmekseg taneta. Ja jos i sticajem okolnosti i znam podosta o pravnoj teoriji i praksi i njenoj istoriji, al nekom anonimusu vi vise delujete kao gomila folirantski vraceva nego kao instrumentalisti prava koji treba da mu pruze pravdu za ucinjeno zlo. Umesto pruzanja pravde vi bajate i izvlacite zeceve iz sesira i na sve kritike odgovarate sa "ti si suvise glup i neuk da to razumes" a minuli rad vase prakse su mizerne uslovne kazne za UBISTVA. Ceo ovaj problem vas jednostavno ne dotice i kompletno vam je marginalan u poredjenju sa fiskalnim kasama i to je savim razumljivo, da je zrtva neko i nesto sudjenja ne bi ni bilo, a posto je niko i nista onda i ne vredi trositi mnogo vremena na njega/nju. Samo sto su ljudi pocli da vas citaju i da vide kroz vase carsko odelo, zato je i pocelo bodenje nozevima a bice sve gore, to su akti ocajnika a takvih je sve vise.
[ Odin D. @ 25.09.2010. 18:55 ] @
Da... svijet nije ni postojao prije nego je donesen poslednji krivicni zakonik, pa neuki narod koji nije imao prilike da tu "bibliju" drzi u ruci nema pojma sta je ubistvo, razbojnistvo, pljacka...

Evo ja kad cujem vijest da je neko provalio u neciju kucu radi pljacke i pobio ukucane - ja nemam pojma sta je to niti imam pojma treba li izvrsioce tog djela kaznjavati ili nagradjivati dok mi neko od "pravdoslavnih" popova ne objasni.

Preptostavljam ovako laicki, posto se u anglosaksonskom sistemu zaglavi teska robija za takvo djelo, onda u nasem ne bi trebalo da se pocinioci kaznjavaju - posto su to dva filozofski sasvim suprotna sistema. Jel' tako?
[ pri3rak @ 25.09.2010. 19:31 ] @
Citat:
mmix: Samo sto su ljudi pocli da vas citaju i da vide kroz vase carsko odelo, zato je i pocelo bodenje nozevima a bice sve gore, to su akti ocajnika a takvih je sve vise.


Pitanje je vremena kada ce ocajnici pokapirati i njih kao problem, pa ce mozda isplativost pravnog lelemudjenja biti komenzovana rizikom.U svakom slucaju prvi krivac za stanje sudstva su beskicmenjaci i paraziti koji u njemu rade.
[ Izvoljski @ 25.09.2010. 20:04 ] @
po meni problem kriminalitetau Srbiji je sto ne postoji SMRTNA KAZNA.

Razlog tome je usvojena evropska povelja o toboz pravu coveka, a zapravo pravu kriminalaca da resetaju sve zivo ili cak i obicnih ljudi da uzimaju olako pravdu u svoje ruke. Sad se oni smeju zadovoljno. Ako ih ne uhvate dobro je, a ako ih uhvate puah - dobar advokat, porodica bez oca (kriminalcaa) hranitelja i druga zutostampina balavljenja i potom kazna od 14 godina koja se uz uzorno vladanje ili eventualno bekstvo da i skratiti osd 14 godina do an 14 dana recimo.

E; a da postoji smrtna kazna, ne bi se smejali vec bi pozivali javno mnjenje da pali svece, duhovnik koji ih ispoveda jer su naprasno i u Boga poverovali tvrdio bi da se kaju (jer u paklu, na mukama i sam satana se kaje: hahaha) i molili nacelnika okruga za pomilovanje dok ruka maskiranog dzelata ne propusti iskricu od par kV kroz njihovo telo i zauvek resi drustvo olosa.

Ovako to isto drustvo treba da hrani olosa, sta 40 godina ? Moram da priznam da bi mnogi beskucnici ladno mogli da usetaju sa ovakvom idejom o dozivotnom smestaju i zagarantovanim obrokom i izresetaju recimo gradonacelnika, sefa policije ili direktora banke.
[ stil @ 25.09.2010. 20:18 ] @
Već sam rekao u nekom od postova na ovom forumu. Ljudska prava su za ljude, onoga trenutka kad uđeš u nečiju kuću sa oružjem u nameri da nekome oduzmeš život da bi ga opljačkao ti se tih prava odričeš i gotovo. Više nisi normalan čovek već razbojnik ubica, vraćaš se u civilizacijskom smislu korak u nazad i prema tome odričeš se svih civilizacijskih dostignuća u koja spadaju i ljudska prava. Toliko.