[ gogo82 @ 26.09.2010. 08:21 ] @
Pozdrav svima!!!

U firmi imamo jedno izdvojeno odjeljenje sa oko 80-90 zaposlenih ... radne stanice, VoIP, vrlo zahtjevne aplikacije koje rade sa DB serverima u centralnoj lokaciji firme.

Svakodnevno se desavaju problemi sa zagusenjem veze izmedju izdvojene lokacije i centralne lokacije, pogotovo prilikom rada pomenutih aplikacija koje se ''kace'' na DB server u centralnoj lokaciji. Usputni problemi se jos manifestuju u VoIP saobracaju i generalno sporijem radu mreze na toj izdvojenoj lokaciji.

Izdvojena lokacija je povezana sa centralnom lokacijom putem Lease Line kapaciteta 2 mbps. Prije nekog vremensa smo dobili i jos dodatni wireless link izmedju te dve lokacije. S ozirom da se i Lease Line modemi i wireless subscriber moduli i na jednoj i na drugoj lokaciji povezuju na iste Catalyst 3550 switcheve, napravio sam agregaciju ta dva linka, tj. EtherCnannel. Medjutim kod odabira load-balancing metoda, pomenuti switchevi podrzavaju samo SRC-MAC i DST-MAC, a ostali metodi (src-dst-ip, src-dst-mac, i td) nisu podzani?


U vezi sa svom sto sam dosad napisao, zanimaju me tri stvari:

1. Interesuje me da li bi nadogradnjom na neku noviju verziju IOS-a (trenutno se koristi ovo: IOS (tm) C3550 Software (C3550-I9Q3L2-M), Version 12.1(20)EA1a, RELEASE SOFTWARE (fc1)) dobio mogusnost i za ostale load-balance metode

2. s obzirom da trenutno na switchu na izdvojenoj lokaciji koristim SRC-MAC a na centralnoj DST-MAC (iz razloga jer je najveci saobracaj koji pravi problem ustvari izmedju radnih stanica na izdvojenoj lokaciji i samo jednog DB servera na centralnoj lokaciji), da li su ovo adekvatno izabrani load-balancing metodi (ako se uzme u obzir da imam podrsku samo za src-mac i dst-mac)

3. ima li neko jos nekakvu ideju kako da pomocu resursa koje imam (znaci Lease Line od 2 Mbps i wireless kapaciteta koji varira od 2-4 Mbps) rijesim problem sa zagusenjem linka.

Unaprijed hvala!!!
[ djricky @ 03.10.2010. 17:16 ] @
mozda logicka reorganizacija i optimizacija mreze?
preporucujem upotrebu Rapid per VLAN Spanning Tree protokola (802.1w) sa kojim mozes pristojno da balansiras saobracajna ta dva linka, i odrzis redudansu, ako jedan od njih stane... ukoliko taj c3550 podrzava r-pvst protokol, ako ne juri noviji IOS...
[ gogo82 @ 06.10.2010. 08:54 ] @
Hvala na odgovoru!!!

Catalyst 3550 podrzava Per-VLAN Rapid STP, naravno.
Pokušao sam već nešto slično sa PVST-om, tako da jedna grupa VLAN-ova koriste jedan link a druga grupa drugi link.
Međutim, prema trenutnoj organizaciji VLAN-ova najveće zagušenje pravi samo jedan VLAN na kojem su radne stanice sa zahtjevnim aplikacijama, dok ostali zanemrljivo troše bandwidth.. Trenutno razmišljam da i taj ''veliki'' VLAN razbijem na nekoliko manjih. Dodatni problen je što kapacitet wireless linka varira od 800 kbps pa do 2 Mpbs, u zavisnosti od interferencija jer se koristi 802.11a wireless.

Ali, dobro, ideja je OK, još malo ću razmisliti prije nego što donsem odluku.