[ Davidescu @ 27.09.2010. 08:55 ] @
Kako izgravirat podelu (recimo u stepenima) na konusu u solidworks 2010

Ako neko ima rjesenje poslat cu mu i model u step formatu

Podjela bi trebala izgledati kao na slici 2 na označenoj površini.


e-mail: [email protected]











[Ovu poruku je menjao Davidescu dana 27.09.2010. u 11:17 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Davidescu dana 27.09.2010. u 11:17 GMT+1]
[ labicko1 @ 27.09.2010. 14:22 ] @
Na pogresnom mestu pitas, imas CAD podforum.

Ovo bi trebalo da bude posao Moderatora da premesti temu ali ovde takvih nema pa moze ko god hoce da pise i skenira razne gluposti.
[ Davidescu @ 28.09.2010. 06:55 ] @



Jako si neozbiljan....ako ti se nesvidja prošetaj....Nije CAD ne 3D modeliranje.....
Ako si već nesposoban to razgraničit onda se i ne obraćaj....
Pošto vidim da blage veze nemaš o čemu pročaš nema ni potrebe s tobom se raspravljat.....

Baš nekako šteta što ti nisi moderator.Možda posjeta forumu i nrbi bilo....

Ako i tema nije na mjestu.........šta se ti imaš petljat...furaj svoje i pusti druge da se snalaze....
Za to i jest forum...Ako znaš javiš se a ako i ne neobraćaš se...
Jednostavno i jasno.....

Velik pozdrav svima koji pitaju što možda žele pronać rješenje...... a ovakvi umjesto da pomognu glupe komentare daju.....
[ labicko1 @ 28.09.2010. 21:50 ] @
Izvni ako sam pogresio ali kolko mis cini Solidworks spada u CAD programe barem im tako pise na sajtu "SolidWorks 3D CAD Design Software" , nisam radio sa njime ali valjda ljudi ne lazu :)))

Inace nisam hteo da te opsujem ili uvredim vec samo da te uputim na pravu adresu gde da pitas, hteo sam ti biti od pomoci da ne cekas ovde odgovor. Moje kritike nisu bile upucene tebi vec onima koji odrzavaju ovaj sajt, jel su potpuno zaboravili za ovu sekciju sajta. Premestanje teme je nesto sasvim normalno ako pitas nesto na pogresnom mestu i to je u tvojoj koristi a ne u moju.

Inace posto si ti tako odgovorio zabole me za tvoj problem.
[ ventura @ 28.09.2010. 22:53 ] @
Najlakše je da ugraviraš tekst.

Dakle: Sketch > Text > Features > Wrap > Deboss

Velike i male linije imaš u gomili fontova, ali ako baš hoćeš da sve bude po PS-u imaš font koji se zove camworks.ttf, i sa njim možeš da crtaš šta god hoćeš...

To izgleda otprilike ovako:
[ Davidescu @ 30.09.2010. 07:16 ] @
Hvala ti na pomoći....

Nego problem je malo složeniji....Površina na koju treba ugravirati to je pog uglom......i čim uključiš sketch naredba za text se isključi i nemogu je koristiti....

U svakom slučaju ....to je to.....



Hvala opet ...to je to
[ ventura @ 30.09.2010. 09:05 ] @
Citat:
Davidescu: Hvala ti na pomoći....

Nego problem je malo složeniji....Površina na koju treba ugravirati to je pog uglom......i čim uključiš sketch naredba za text se isključi i nemogu je koristiti....

U svakom slučaju ....to je to.....

Hvala opet ...to je to

Znam, ne možeš da koristiš text na 3D sketch... Što znači da nekako moraš da smisliš da pomeriš objekat od planea na kome pišeš text, ili druga varijanta (nisam probao ali pretpostavljam da bi radila) da na 3D sketchu nacrtaš pravougaonike umesto dugih i kratkih linija, i da onda to pokušaš wrapovati oko krivog objekta, i posle uradiš cut...
[ draganing @ 30.09.2010. 12:11 ] @
Mozda pomogne,
Ako postoji neka komanda koja taj konus razvija u ravnu povrsinu. Pa onda da primenis ovaj gore postupak.
U modulu za lim imas da razvijes zakrivljenu povrsinu, ali ne znam imali slicne komande za cvrsta tela u solidworksu.
[ ventura @ 30.09.2010. 12:13 ] @
I to je dobra ideja... Mogao bi da napravi tu zakrivljenu površinu od lima, pa da je razvije, ugravira i ponovo sastavi...
[ Davidescu @ 30.09.2010. 15:19 ] @


Zanimljivi prijedlozi .....

Pokušao sam već da pravougaonik napravim pa da mi napravi podjelu na 360 stepeni ali nefunkcioniše na konusu.


Kako bi valjalo da postoji način da se napravi plane paralelan sa konusnom provršinom ali nemogu oni su uvijek okomiti

Naizgled stvarno se čini jednostavno ali je jako zeznuto kad nerade komande....

Ko god ima kakvu ideju slobodno nek se javi....Pokušat ću sve pa kako bude............
[ joXit @ 30.09.2010. 16:11 ] @
Poz
Stvarno se ne razumem u CAD programe al ajd da pokusam dati ideju.
A da pokusas prvo ugravirati pa zatim napraviti konus?
[ ventura @ 01.10.2010. 00:34 ] @
Evo i rešenja, konkretno za tvoj slučaj:

1. Na željenom objektu izmeri cirkumferenciju i diametar ivice po kojoj će ići oznake (ovo će ti trebati kasnije)


2. Napravi tangentan plane na konusnu površinu (kako bi mogao posle da wrapuješ na taj konus)



3. Ako razviješ konus, dobićeš otprilike neki eliptični deo koji izgleda ovako (ja sam ovde nacrtao običan kružni arc, i nisam računao dimenzije, uradio sam to odokativno)


4. Konvertuješ taj deo luka u "Reference Geometry" kako ti ne bi smetao posle prilikom wrap-a, a da i dalje možeš da kažeš tekstu da prati taj curve


5. Napravi ruler text (ako je samo radi izgleda, možeš koristiti i običan font) i zadaj mu da prati krivu


6. Kada pokušaš da wrapuješ sada ovaj text, wrap feature će žutim da iscrta taj konus kao razvijen. Ako si dobro izračunao elipsu (uglove, dijametar i cirkumferenciju) linija koju prati text bi trebala tačno da prati žutu liniju razvijenog konusa. (ja sam ovde nacrtao odokativni arc, pa on zato ni ne prati razvijen model)


7. U wrap funkciji odabereš deboss, i dobijaš ugraviran ruler na konusnoj površini


[Ovu poruku je menjao ventura dana 01.10.2010. u 01:45 GMT+1]
[ enigma78 @ 01.10.2010. 19:59 ] @
Citat:
labicko1: Izvni ako sam pogresio ali kolko mis cini Solidworks spada u CAD programe barem im tako pise na sajtu "SolidWorks 3D CAD Design Software" , nisam radio sa njime ali valjda ljudi ne lazu :)))

Inace nisam hteo da te opsujem ili uvredim vec samo da te uputim na pravu adresu gde da pitas, hteo sam ti biti od pomoci da ne cekas ovde odgovor. Moje kritike nisu bile upucene tebi vec onima koji odrzavaju ovaj sajt, jel su potpuno zaboravili za ovu sekciju sajta. Premestanje teme je nesto sasvim normalno ako pitas nesto na pogresnom mestu i to je u tvojoj koristi a ne u moju.

Inace posto si ti tako odgovorio zabole me za tvoj problem.


Davidescu ČOVJEK JE POTPUNO U PRAVU, NEZNAM ČEMU ONAKVA TVOJA REAKCIJA, ZAISTA TI TO NIJE POTREBNO. SolidWorks je 3D CAD programski paket i ubraja se u programe za 3D modeliranje al u užu oblast koja se zove CAD/CAM. To bi i sam trebao znati i to ti je labicko1 pokušavao i objasniti.
Inače, kad imaš problem vezan za neki CAD program pogledaj CAD/CAM podforum tamo imaš ljude koji rade u SolidWorks-u i ostalim CAD programima, pomoć će ti doći, al ne ako nastaviš sa tako drskim ponašanjem. Bilo bi korektno od tebe da se čovjeku lijepo izvineš, ništa ti loše nije rekao, samo je nastojao da te uputi na pravu adresu.

Lijep pozdrav!
[ Davidescu @ 07.10.2010. 13:55 ] @



Znači krenut ćemo ispočetka. Pitanje je da li je moja tema na pravom mjestu ili ne.



Naziv teme je : 3D modelovanje a podforum: CAD / CAM

Moja tena : Tiče se 3D MODELIRANJA (jasno se vidi na slici)


Zaključak:

Na forumu smijete znači postaviti teme kao što su :

- kako instalisati CATI-u


ali nesmijete postaviti pravi problem......

CATIA i SOLIDWORKS rade na istom principu..... CAD/CAM je dio za 3D programiranje


Ma o čemu uopšte rasprava. Ko je na CAD/CAM forumu taj je i na ovom. Vazno je da se problem riješi a ne nepotrebne raspravke oko pripadnosti.

Za mene je CAD/CAM forum za programiranje u MasterCam,SolidCam i sl. Znači kombinacija CAD/CAM a nikako za temu koju sam ja postavio.

Uz dužno poštovanje prema svima koji su na forumu...možda poruka koju sam napisao nije adekvatna i prema tome izvinjavam se svima koji možda nisu mog mišljenja ali tema foruma piše 3D modeliranje i prema tome nevidim razloga da mi tema nije na mjestu. to što radi uz podršku CAD-a.

To rade i programi CATIA i ProEngineer i SolidWorks

onda ovu temu izbrišite.
[ LuckyBug @ 08.10.2010. 00:34 ] @
Nije toliko tvoja greska koliko administracije, posto CAD/CAM treba da bude posebno izdvojen, a ovaj bi definitivno trebalo preimenovati, ali nema administratora i sta je tu je.
Ovaj deo 3D modelovanja je pre svega namenjen ljudima koji bi se zeleli baviti nekim drugim metodama modelovanja, tu i tamo zaluta neko ko pita nesto slicno kao ti, ovde su ponajvise clanovi koji se bave ili bi zeleli da se bave modelovanjem i renderovanjem u industriji zabave.
Te metode koje clanovi ovog dela foruma koriste ne zahtevaju preciznost u obradi koja tebi treba, i ovde se to resava na neki drugi nacin.
Daklem svracaj, ali se spremi da cekas odgovore ako neko slucajno prodje pa vidi.
[ enigma78 @ 09.10.2010. 17:26 ] @
Citat:
LuckyBug: Nije toliko tvoja greska koliko administracije, posto CAD/CAM treba da bude posebno izdvojen, a ovaj bi definitivno trebalo preimenovati, ali nema administratora i sta je tu je.
Ovaj deo 3D modelovanja je pre svega namenjen ljudima koji bi se zeleli baviti nekim drugim metodama modelovanja, tu i tamo zaluta neko ko pita nesto slicno kao ti, ovde su ponajvise clanovi koji se bave ili bi zeleli da se bave modelovanjem i renderovanjem u industriji zabave.
Te metode koje clanovi ovog dela foruma koriste ne zahtevaju preciznost u obradi koja tebi treba, i ovde se to resava na neki drugi nacin.
Daklem svracaj, ali se spremi da cekas odgovore ako neko slucajno prodje pa vidi.


Potpisujem se na riječi prethodnog kolege.

Davidescu ti nikao da shvatiš da su CATIA, SolidWorks, ProE, Inventor, NX, Unigraphics, Solid Edge, AutoCAD, ... programi koji jesu 3D ali su POSEBNA oblast 3D-a koja ima svoj stručni naziv CAD/CAM i za takve programe postoji podforum CAD/CAM. Forum 3D Modelovanje je prije svega namijenjen za čiste 3D programe za modelovanje, tipa 3D Studio MAX, Maya, Blender, Rhyno, ... znači namijenjen je prije svega za programe za 3D modelovanje u oblasti animacije, vizuelizacije, renderinga, industrijskog dizajna i sl.

Naravno da ima onih koji zalutaju, trebao bi zato administrator da premjesti njihove postove na pravi forum/podforum. Ti sam možeš da smatraš šta hoćeš, jednostavno nisi u pravu i još si čovjeka izvrijeđao a samo ti je pokušavao pomoći, jer upravo na CAD/CAM podforumu imaš korisnike i CATIA i SolidWorksa i ProE-a i ostalih i CAD i CAM i CAD/CAM i CAD/CAM/CAE programa i daleko bi prije dobio pomoć. Mada, s obzirom na tvoje ponašanje, pomoć uopšte ne zaslužuješ.

P.S. Premalo staža imaš sa jednocifrenim brojem post-ova da bi ostalima koji su tu godinama, i koji su doprinijeli razvoju i CAD/CAM podforuma i foruma 3D Modeliranje a samim tim i sajta EliteSecurity, solio pamet. Treba to da poštuješ!

Lijep pozdrav!
[ joXit @ 09.10.2010. 21:41 ] @
JBT covek (ventura) ti napravi tutorijal a ti ni hvala nego se prepucavas! SRAMOTA!
[ enigma78 @ 10.10.2010. 08:38 ] @
Citat:
joXit: JBT covek (ventura) ti napravi tutorijal a ti ni hvala nego se prepucavas! SRAMOTA!


Ja sam mislio da će "naš" novopridošli kolega sam to da skuži što si mu sad ti i napisao, da se lijepo zahvali venturi na pomoć a onom kolegi što ga je onako napao i izvrijeđao da se izvine, zato sam ja i napisao post sa namjeroma da mu argumentima stavim do znanja da griješi i da sam skuži gdje to griješi, mislio sam hajd skontaće i sam al ništa, on i dalje tera po svom.

Lijep pozdrav!
[ Davidescu @ 26.10.2010. 07:21 ] @


Cijelo vrijeme sam pokusavao naći riješenje za dati problem pa i nisam ulazi na forum. Što se tiče tutoriala čovjeku svaka čast. Nije ništa govorio nego napisao i pokušao pomoć.

Neznam zašto je vama toliko bitno razvrstavanje na ta 2 foruma ali ko uđe na CAD/CAM uđe i na ovaj forum. U biti svi se kreću po istom forumu.

Što se tiče tu teme 3D MODELOVANJE ili CAD/CAM tu vjerovatno ima razlike dok po meni i nije to tolika gromoglasna greška.

Više me je iznervirao njegov nastup i način na koji mi je napisao poruku.

Sad da li je bitno jel u ovom ili u podforumu napisan post - meni je važno da se rješi a u biti i jest pravi problem iz prakse....Dok bezbroj glupih tema ima postavljenih i niko neodgovara kako na ovom
dijelu foruma tako i na drugima.

U svakom slučaju hvala onima koji su dali ideje za rješenje problema a i onima koji brane kolegu i njegov stav a ponajviše hvala kolegi koji je se potrudio i napisao ovaj tutorila.



Ništa jbg. napišite transparent....MI ŽELIMO BITI SAMI I NEMOJ TE NAM SE U NAZIV PETLJAT.

Mislim da nisam prvi koji je napisao post na ovu temu a kojeg ste naravno isto tako napali.

Važnije je rješit problem i nać ljude koji su spremni pomoć nego jel post jedan sprat trebao niže postavljen.



VELIKI POZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ.
[ ventura @ 26.10.2010. 08:58 ] @
25 dana si pokušavao da rešiš problem, a nije ti palo na pamet da svratiš na forum na kome si postavio pitanje? :)
[ Davidescu @ 27.10.2010. 10:20 ] @


Što, snimio tutorial (slike od tutoriala) i nastavio radit svoj posao - nakon što si (zahvaljujem ponovo) obrazložio tutorial kako treba i verbalnih napada koje sam doživio na ovom forumu sam

slučajno i svratio da vidim šta još ima...pošto vidim da mora čovjek ovdje se i pravdat za ono što radi privatno.


Mislim što se tiče ovog dijela da nisam fer ispao. Naravno da sam se trebao zahvalit i to više puta ali eto nisam ranije pa sam nadoknadio.