[ el_maestro @ 27.09.2010. 10:24 ] @
zanima me procedura instaliranja mreznog stampaca, u pitanju je hp officejet pro 8000. unapred hvala
[ nemesis @ 27.09.2010. 10:30 ] @
sa tim modelom konkretno nisam radio
ali verovatno morash prvo mrezni port da instalirash
pa onda stampach po tom portu :)
e sad moguce da gresim ...
[ el_maestro @ 27.09.2010. 11:55 ] @
jel ti nije problem malo detalnije da mi to objasnis,posto nisam radio sa stampacima do sada :)
[ plavigor @ 28.09.2010. 12:04 ] @
Prvo, tom štampaču treba dodeliti IP adresu i Subnet masku (Default Gateway i DNS mu nisu potrebni sem ako se radi o velikoj mreži). To se verovatno radi na samom štampaču kroz njegov mali panel.
Zatim, na svim računarima taj štampač treba instalirati kao lokalni pri čemu treba izabrati Create a new port, ukucti IP adresu štampača, a dalje bi trebalo i sam da se snađeš.
[ dzonson @ 28.09.2010. 12:37 ] @
slažem se sa Igorom, sa malim komentarom da ako imaš više korisnika, bolje je da štampač na taj način instaliraš na print serveru (bilo kojoj mašini), šeruješ ga i kod ostalih klijenata odradiš samo povezivanje...
[ plavigor @ 29.09.2010. 00:09 ] @
@dzonson

Ja se ne slažem sa tim. Koja je prednost takvog povezivanja?
[ igor.vitorac @ 29.09.2010. 08:53 ] @
Citat:
plavigor

Ja se ne slažem sa tim. Koja je prednost takvog povezivanja?


Prednosti ima mnogo:
- Jednostavnija instalacija: samo na serveru moras da prodjes kroz duzu instalaciju “Add Standard TCP/IP Printer Port Wizard...” i share-ujes ga. Posle sa klijenata samo se zakacis na stampac (odradi se automatska instalacija driver-a) i to je to.
- Printer Security and Customization : Obicno na taj nacin mozes da definises i nekoliko "stampaca" koji printaju na isti device-sa razlicitim printing preferences (npr. jedan moze samo Color, drugi samo B/W)
- Prioriteti: mozes da definises koji korisnici imaju veci prioritet prilikom stampe
- Log i monitoring: svi print job-ovi se mogu logovati
...
ima jos po koji, ali oni nisu toliko bitni...
[ someone_bl @ 30.09.2010. 12:39 ] @
pod uslovom da imas domen koji sve to podrzava... u suprotnom nema bas neke koristi sem da korisnik vodi racuna da ta masina mora stalno biti dostupa i upaljena....
[ igor.vitorac @ 30.09.2010. 12:49 ] @
Citat:
someone_bl: pod uslovom da imas domen koji sve to podrzava... u suprotnom nema bas neke koristi sem da korisnik vodi racuna da ta masina mora stalno biti dostupa i upaljena....


Navedene stavke nemaju veze sa domenom, ali za neke stvari domen cini implementaciju laksim.

Sto se tice dostupnosti, to se podrazumeva isto kao sto se podrazumeva da moras imati uvek up-and-running mail, web, file i ostale servere.
[ plavigor @ 30.09.2010. 17:24 ] @
Citat:
igor.vitorac: Prednosti ima mnogo: ...
Prvi razlog mi je, naravno, neprihvatljiv. Nadam se da si se šalio. Dva minuta razlike su po mom mišljenju nebitna, pa taman da ga treba instalirati na dvadeset računara.
Ostale razloge moram da prihvatam jer ja ne radim na velikim mrežama pa ne mogu ni suditi o tim dobitima već ih samo prihvatiti kao takve. Sa druge strane, ipak nešto sumnjam da se te mogućnosti koriste u velikoj meri jer bi u tom slučaju proizvodžači hardvera valjda i napravili potreban softver za monitoring i ostalo. Opet, to je samo moje mišljenje; neka se oglase administratori u velikim mrežama...

Što se tiče dostupnosti, naravno da svi serveri moraju biti uvek dostupni, ali ako neko radi za tim računarom koji je i print server onda to više nije dedicated server i njegova dostupnost postaje klimava. Treba napomenuti da kada radnik za takvim ˝print serverom˝ ne dođe na posao gotovo da nema ko da uključi taj računar. Kada je štampač vezan USB kablom za računar onda su i računar i štampač na istom stolu pa se korisnicima nekako i može objasniti zašto taj računar mora biti uključen. Ako štampač stoji u hodniku vezan UTP kablom... Nemoguća misija. Naravno, sve to pada u vodu ako se štampač instalira na serveru.

Konačno, veoma je važno da znamo sve načine instaliranja takvog štampača i to sada je stvar izbora administratora.

[Ovu poruku je menjao plavigor dana 30.09.2010. u 18:37 GMT+1]