[ MILANAN @ 27.09.2010. 20:18 ] @
Pozdrav svima.Gledao sam neke stanice i svuda je frekvencija data u metrima,na pr. 2m 1m 0.7m i td. pa me interesuje kako da znam na pr. koliko je 2m u mhz ili 1m u mhz i td.Da li se to proracunava nekim obrascem ili kako? Molio bih za pomoc i hvala vam unapred.
[ Galeb 67 @ 27.09.2010. 20:43 ] @
Pozdrav Milane,
za preracunavanje se koristi standardna formula za talasnu duzinu:


talasna duzina = 300 / frekvencija u MHz ili 300.000 km/s / frekvencija u Hz [ m ]

300 odnosno 300.000 km/s je priblizna brzina prostiranja svetlosti u vakuumu te se pretpostavlja
da je i brzina prostiranja elektromagnetnih talasa priblizna toj brzini.

npr: 300 / 145MHz = 2,06m otuda i naziv frekventnom opsegu od 145 MHz dvometarski - 2m

Lako mozes preracunti i obrnuto.
Progooglaj po netu nacices i koje frekvencije pripadaju kom opsegu,
kao i ostale podele. Ako se ne snadjes pisi ima raspoloznog drustva pa cemo pomoci.

Osnova je formula za talasnu duzinu.
[ MILANAN @ 27.09.2010. 20:58 ] @
A da li to znaci ako je 145MHz = 2,06m da su na pr. ako gledamo duplo manje 70.25mhz = 1.03m odnosno da li se to tako gleda i ako mozete molim vas napisite mi kako se proracunava duzina baluna kod yagi antene.
[ Galeb 67 @ 27.09.2010. 21:21 ] @
Princip ti je dobar ali si krenuo u suprotnom pravcu, hi!
Sto je niza frekvencija veca je talasna duzina !!!
70 MHz pripada 4m-skom opsegu.
npr. 1,8 MHz ima talasnu duzinu od 160m

Balun - transformator impedanse koliki ce biti zavisi od
impedanse u tacki napajanja antene. Takodje bitno je na
kolko se treba uraditi transformacija.

Napisi sta te konkretno zanima.
[ MILANAN @ 27.09.2010. 21:36 ] @
Video sam da sam otisao u suprotnom pravcu ali vec sam bio poslao poruku,sad mi je jasno kako se to gleda.Za balun sam hteo da znam jer treba da postavim bezicni tel. ili neku stanicu u selo kod moih ali jos nisam nista kupio pa nisam siguran sta tacno da pitam u vezi baluna.Ja radim opravku TVa pa sa ovim slabo stoim ako moze i ako postoji ukratko objasnjenje oko proracuna baluna a da vam nije zamorno za pisanje molim vas da mi napisete i mnogo vam hvala na pomoci.
[ Galeb 67 @ 27.09.2010. 22:12 ] @
Nije tesko napisati, ali je u startu zaista siroku oblast preciznije dati za nesto sto nije konkretno napisano.
Ovako, najcesce se koriste polutalasne i cetvrtalasne deonice-duzine kablova. Za datu se frekvenciju
izracuna koliki je puni talas pa onda 1/2 ili1/4 talasne duzine se pomnozi sa faktorom sktacenja za tip
kabla koji koristis, ovaj podatak je precizno definisan i to parce zajedno sa dipolom vrsi prilagodjenje
-transformaciju impedanse na napojni kabal koji se napaja uredjaj.
Ovo bi po meni bilo najjednostavnije objasnjenje.
Kad resisi i nabavis telefon i sta ti treba oko njega, nije nikakav problem resiti i napraviti, pored njegove
antene i jos neku antenu. Javi se pa ce se naci resenje, nacrt i jos po koji predlog-savet.

Ako si u nedoumici sta i koji telefon pitaj pa ce se i to naci. Mnogi od nas ovde na listama su postavili
na stotine telefona ali o tome ne cemo ovde jer ova tema koju si otvorio-pokrenuo nije za to namenjena.

Pozdravljam te, pa sta god resio i krenuo da radis kad zapne ti a ti svrati!
Takodje kad vidis da je nesto iz tvoje oblasti a ti priskoci i pomogni!

Srdacan pozdrav iz Leskovca
[ MILANAN @ 27.09.2010. 22:39 ] @
Ok.Hvala vam na savetima i odgovorima i takode ako vama nesto zatreba javite se.Veliki pozdrav iz Svrljiga.
[ MILANAN @ 29.09.2010. 19:26 ] @
Da li je bitan precnik baluna tj. kada se namota da li je bitno koliko je veliki krug ?
[ Mili-CQ @ 29.09.2010. 21:37 ] @
ako pravis od koaksialnog kable jeste.

evo jedno predavanje Mladena 9A4ZZ o koaksialnim balunima:

http://www.ustream.tv/recorded/1700907

Traje skoro 2h

i clanak u .PDF-u

http://www.hamradio.hr/9a4zz/clanci.htm
[ MILANAN @ 01.10.2010. 21:34 ] @
Izgleda da sam baksuz jer bas ono sto je vezano za balun nece da mi otvori.Ja imam za precnik baluna:L=0.5xVxG za duzinu kabla 300:HZx0.68x0.25 lambda cetvrtina i 1\2lambda=1500xFV\F Ako mozete napisite mi da li je to tacno i kada i zasta se koristi velocity factor x0.68 i da li ima jos neki br. sa kojim se mnozi u nekim drugim uslovima.Postoje vidim i tipovi kabla verkortingsfactur pa me interesuje kada i sta se sa njim mnozi.Moloio bih za pomoc
[ frencluka @ 06.09.2011. 23:01 ] @
Zdravo svima, imam radio stanicu icom ic-e90, i planiram da uskoro postanem radio amater, pa me usput zanima ako neko zna tacne frekvencije drzavnih sluzbi u srbiji, tacnije beogradu....

p.s. ako neko zna frekvencije taxi-a, ili neki sajt sa aktivnim frenvencijama u beogradu, srbiji....


Veliki pozdrav....
[ MasterRW @ 06.09.2011. 23:21 ] @
Pozdrav,


Frekvencije državnih službi nećeš tek tako naći na netu, ali frekvencije ostalih korisnika (taxi udruženja, firme itd..) možeš da nađeš na sajtu RATELa gde su javno vidljive.

Inače radio-amateri se ne zamlaćuju slušanjem državnih službi, te ako ti je to cilj, nema potrebe da gubiš vreme na polaganje kursa. Ako ti je pak želja da stvarno postaneš radio-amater, a ovo ti zanima ‚‚čisto da čuješ‚‚ kako izgleda taj vid komunikacije - skeniraj opseg, naći ćeš svašta.

Frekvencije radio-amaterskih repetitora po Srbiji (i ex-Yu republikama) možeš da nađeš na adresi http://ham.pirot.org/


73
Filip YU1TTN
[ frencluka @ 07.09.2011. 08:27 ] @
puno hvala, jedno pitanje, na onoj adresi za spisak repetitora pise da za R0x u beogradu treba da se ima motorola, ja imam icom, da li mogu sa icom-om da hvatam 145.6125Mhz?



hvala unapred....
[ yu1ny @ 07.09.2011. 08:36 ] @
Nisi razumeo, ne treba da imaš Motorolu već je repetitor napravljen sa Motorola uređajima.
[ frencluka @ 07.09.2011. 08:42 ] @
a, ok, hvala jos jednom....
[ MasterRW @ 07.09.2011. 11:44 ] @
Upravo tako kao što je kolega YU1NY objasnio :)

Kada dobiješ znak i dozvolu javi se na repetitorima. Malo je veća aktivnost na UHF repetitorima od R0x, jer su ulinkovani u mrežu pa se čuješ i po delovima Srbije.


73
YU1TTN