[ Sasha++ @ 26.01.2004. 20:50 ] @
Znam kako se cita model iz .x fajla i ostalo, nego me zanima koliko se to praktikuje u komercijalnim igrama, jer ja jos nisam primetio da neka igra cita mesh iz .x fajla?
Znaci ako pravimo igru za prodaju (u game timu sam), moze li se koristiti .x fajl ili bi trebalo citati mesh iz nekog drugog fajla.
[ Reljam @ 26.01.2004. 21:43 ] @
Trenutni X fajl format se uglavnom koristi u manjim igrama, tamo gde bi kostalo suvise para da neko sedne i napise svoj eksporter / importer. Veci timovi imaju vise para, a obicno i vec usvojen set alata i fajl formate, tako da oni obicno koriste svoj. Takodje, dosta tool chainova koji se koriste za 'velike' igre interno koristi X, i onda na kraju konvertuje mesheve u svoj optimizovan format.

E sad, planira se i nov X fajl format koji bi trebao da bude vise optimizovan za igre, tako da ce i vise igara koristiti X fajlove i za konacan fajl format. Posto ce APIji najverovatnije biti kompatibilni (ili ako ne, bice manje izmene u pitanju), mozes slobodno da nastavis da koristis X fajlove.
[ Sasha++ @ 26.01.2004. 22:28 ] @
OK. Ali nesto mi nije jasno. Na primer hocu da za isti model napravim vise animacija
(na pr. pomeranje ruke coveka ili hodanje) i da u toku programa 'biram' animaciju. Kako to postici, jer se u 3ds max-u pravi jedna animacija u jednom fajlu? Znaci li to da treba da pravim poseban fajl za svaku animaciju jednog lika?
[ Reljam @ 26.01.2004. 22:51 ] @
Ne! X fajlovi podrzavaju skinning i bonese, tako da bi trebao da mozes da eksportujes animaciju iz Maxa ili Maye. Pogledaj SkinnedMesh sample.
[ Sasha++ @ 26.01.2004. 23:57 ] @
Hvala ti za to ali pitanje je bilo kako da ja iz JEDNOG x fajla dobijem vise odvojenih animacija i njima manipulisem.

Na pr., kad pritisnem taster A lik digne nogu, B - digne ruku, C - skoci, D - cucne itd. Mislio sam na takve animacije koje se odvijaju u odredjenoj akciji igraca (klik misa, pritisak tastera).

Znaci kratko i jasno, kako da izaberem odredjenu animaciju iz mnostva animacija jednog modela?
[ Reljam @ 27.01.2004. 01:07 ] @
Pogledaj D3DXLoadMeshHierarchyFromX - to ti ucitava ceo animation set, iz koga posle mozes da blendujes razlicite animacije. Pogledaj MultiAnimation primer u DX SDKu.