[ combuster @ 02.10.2010. 10:51 ] @
http://www.dailytech.com/article.aspx?newsid=19775

Citat:

Ballmer received a bonus equal to his entire yearly salary amounting to $670,000. That is certainly a massive bonus by most accounts. However, the proxy filing by Microsoft cited the reasons for Ballmer not getting his full bonus were "unsuccessful launch of the Kin phone, loss of market share in the company's mobile phone business, and the need for the company to pursue innovations to take advantage of new form factors."

Ballmer could have received no bonus at all, so not all was lost. The total pay that Ballmer took home for fiscal 2010 totaled $1.34 million. Reuters reports that Ballmer has 408 million shares of Microsoft for 4.7% of the company estimated to be worth about $10 billion.


Uf sta sada da se radi, zvecka kasica-prasica polu-prazna. E pa nece moci tako. Sta li ce se desiti tek ako Android oduzme slavu Windows Phone 7-mici ? Kakav bonus, ode plata, ode pos'o !!! POVERTY, POVERTY, POVERTY !!!

I sledi ovo...

http://www.itnews.com/patent/2...oft-sues-motorola-over-android

Citat:

Microsoft said that Motorola's Android phones infringe nine patents, including some that would appear to threaten most smartphone platforms. Android is the open source OS built by Microsoft rival Google.

The patents appear to include some related to Microsoft Exchange ActiveSync, which syncs e-mail, calendar and contacts between a mobile phone and a software-based computer program, according to a blog post written by Horacio Gutierrez, general counsel at Microsoft.

Other patents involve technology that displays signal strength and battery power on phones.


Eto nam ga patenti. Sinhronizacija e-mail-a, kalendara i kontakata izmedju fona i kompa, komunikacija aplikacija sa jacinom signala i jacinom baterije... E pa gospodo iz MSFT-a, Google i Motorola vam nisu TomTom...
[ mmix @ 02.10.2010. 13:37 ] @
Sta ce tek da bude posle unsuccessful launch of teletabis-phone?


I na koju foru oni tuze Motorolu za Googletov proizvod? Jel ovo napokon pocetak tog MADa? Stvarno bi voleo da se to konacno desi.
[ combuster @ 02.10.2010. 15:07 ] @
Microsoft racuna da je na njegovoj strani Apple i Oracle, izgleda da ce zajednicki krenuti tuzbama protiv Google-a i ostatka ekipe. Ovo je samo ispipavanje terena i na neki nacin prosipanje price o Windows Phone.

Bice tu svasta ovo je samo pocetak.

/edit: Kako su tuzili TomTom za onaj GPS uredjaj na linux-u... Ni Linux nije njihov :)
[ combuster @ 05.10.2010. 18:48 ] @
Citat:

If you ask Microsoft CEO Steve Ballmer though, Android isn't really free. Handset makers can use the Android mobile OS for free, but there's always the chance that Microsoft will come to collect on some patent rights.

HTC learned about this when Microsoft sued it over the use of patents from Android. Rather than going after Google, Microsoft is targeting specific phone makers for the licensing fee.

Ballmer said to the Wall Street Journal, "Android has a patent fee. It's not like Android's free. You do have to license patents. HTC's signed a license with us and you're going to see license fees clearly for Android as well as for Windows."


http://www.tomshardware.com/ne...ows-phone-wp7-winmo,11413.html

/me gleda gde da baci peglu...
[ mmix @ 05.10.2010. 20:09 ] @
Pa, jbg, nije da nije u pravu. Na stranu zlo softverskih patenata dok god ih ima moze da ih koristi da podigne cenu android platforme proizvodjacima telefona. Mada mi je iskreno neverovatno da moze da tuzi proizvodjace telefona za to, samo pokazuje to koje mere vlada ludost u domenu softverskih patenata. A jos cudnije mi je da se Google uopste ne oglasava tim povodom, ne interesuje ih da zastite proizvodjace uredjaja za njihovu platformu?
[ combuster @ 05.10.2010. 20:23 ] @
+1

Stvarno mi nije jasno sta Google namerava da uradi povodom ovoga osim ako nagodba sa MS nije bila uracunata u dil od samog starta izmedju Google-a i HTC/Motorole itd...
[ combuster @ 10.11.2010. 11:15 ] @
Ohoho, kakav bonus ima da leti plata, mozda cak i posao even...

http://www.thestreet.com/story...ells-40k-windows-7-phones.html

Citat:

Even with a glitzy media intro last month hosted by champion inside-seller and company chief Steve Ballmer, Microsoft, which spent a reported $100 million on the phone's advertising campaign, sold a mere 40,000 Windows 7 phones Monday, according to a market research source who tracks phone sales.

So how does 40,000 Window 7 phones measure up? Google said last month that it was selling 200,000 Android phones a day. And Apple has said that its iPhone sales rate was 270,000 a day.

Cote also thinks Microsoft had a few lapses that gave people a reason to either wait or look elsewhere. One glaring omission: the simple copy function. "It's inexcusable that in the fourth quarter of 2010 you don't have something as basic as cut and paste," said Cote.


Mislim, brate, cut and paste... Izgleda da je stvarno reper za usability (pricam zbog one fore sa gnome-om).

/edit: Koga li ce Blamer sledece da blame(r)-uje i tuzi...
[ combuster @ 10.11.2010. 11:21 ] @
This keeps getting better by the minute...

http://www.theregister.co.uk/2...10/microsoft_motorola_patents/

Citat:

Microsoft is suing Motorola, claiming that the licensing terms Motorola is demanding exist "for the purpose of extracting unreasonable royalties from Microsoft", and is asking the US court to say how much Redmond should be paying for licences on Wi-Fi and H.264 patents owned by Motorola.

Instead [of living up to its Frand commitments], Motorola is demanding royalty payments that are wholly disproportionate to the royalty rate that its patents should command under any reasonable calculus.


Hehehe, prvo ih MSFT tuzi, a onda se zali kako ih ovi pritiskaju za kesh zbog licenci :D
[ mmix @ 10.11.2010. 11:31 ] @
Kakav H.264 license? Zar nisu ti patenti i njihovo licenciranje pod MPEG LA grupacijom? I zar MS vec nema placen onaj maksimalni paket?

A za teletabis telefon nisam iznenadjen. Izgleda da ipak ima donja granica do koje mozes da tretiras konzumere kao debile. Neverovatno ali istinito. Ja imam sada vec krseviti WinMo i ne pada mi na pamet da kupujem WP7, u nekom gadnom tripu su oni. AKo uzmes da im od licence za handset ostane $15 (a to je overkill) za 40k telefona su napravili 600k dolara. Ovim tempom ce samo marketing budzet da otplate kroz 8 meseci (pod uslovom da ne puste ni jednu novu reklamu i ako ignorisemo ceo princip NPVa). A gde su troskovi razvoja, etc, etc.
[ Tyler Durden @ 10.11.2010. 12:30 ] @
Ovaj MS bi stvarno mogao ozbiljnije da pukne u nekoj doglednoj buducnosti?
Oni u sustini imaju samo klasican desktop. Znamo svi sta rijec klasika znaci, a imaju u vidu i MS inovatorski dosije, ostace na toj klasici.
[ w3bl0rd @ 10.11.2010. 12:43 ] @
Neće MS puknut :) Imaju više toga oni, Office, Visual studio, Microsoft games...
Uglavnom Ovaj fail ih neće previše uzdrmat, druga stvar je što bi oni očajno željeli tu biti najjači...
[ DaliborP @ 10.11.2010. 12:44 ] @
Citat:
Tyler Durden: Ovaj MS bi stvarno mogao ozbiljnije da pukne u nekoj doglednoj buducnosti?
Oni u sustini imaju samo klasican desktop. Znamo svi sta rijec klasika znaci, a imaju u vidu i MS inovatorski dosije, ostace na toj klasici.

Samo desktop? Ti bi stvarno mogao ozbiljnije da razmislis pre nego sto lupis ovako nesto.
[ deerbeer @ 10.11.2010. 12:51 ] @
Citat:

Neće MS puknut :) Imaju više toga oni, Office, Visual studio, Microsoft games...
Uglavnom Ovaj fail ih neće previše uzdrmat, druga stvar je što bi oni očajno željeli tu biti najjači...

Ali nece biti tako dominantan kao nekad .
Ono sto MS-u nedostaje osim trzista mob. telefona je trziste "gotovih resenja" kao sto imaju IBM ili Oracle
kao npr. http://www.oracle.com/us/solutions/midsize/index.html
koja rade kao informacioni sistem "kjluc u ruke" (hardver i softver) dok MS i dalje prodaje samo MS Office (word excel ) MS SQL server, IIS
kao neki temelj pa ti onda preko drugih firmi pravi ili kupuj aplikacije i sve ostalo sta ti treba .
[ combuster @ 10.11.2010. 13:14 ] @
Citat:

koja rade kao informacioni sistem "kjluc u ruke"


Da, zato se suskalo da ce Oracle kupiti nVIDIA-u :)
[ deerbeer @ 10.11.2010. 13:42 ] @
Samo nemojte posle da se cudite kad IBM ili Oracle budu preuzeli ulogu glavnog monopoliste :)

Ako bude taj sistem "kljuc u ruke" preuzeo glavnu ulogu u industriji poslovnog softvera
ima da se ugase svi sitni igraci - firme koje su stvarale (aplikacije) profit na platformama pomenutih giganta.

Ceo proces se seli u maticu - ili ces da radis za maticu ili neces postojati .


[Ovu poruku je menjao deerbeer dana 10.11.2010. u 14:54 GMT+1]
[ maksvel @ 10.11.2010. 13:49 ] @
Proći će još puno vremena dok M$-ov status omraženog softverskog monopoliste >u glavama ljudi< ne preuzme neko drugi, tj. dok ne počnemo pisati Oracl€ i sl.
U stvarnosti, Oracle i Google su poprilično narasli, a isto rade za pare
[ Tyler Durden @ 10.11.2010. 13:50 ] @
Citat:
DaliborP: Samo desktop? Ti bi stvarno mogao ozbiljnije da razmislis pre nego sto lupis ovako nesto.


A ti bi mogao da citas sa razumijevanjem pametnjakovicu. Zaista ne mogu da crtam situaciju za nekoga, ako vec sam ne moze da shvati.
No dobro, vidjecemo za par godina... U svakom slucaju, zivi dugo i ostani zavisan od win platforme ;-)
[ Slobodan Miskovic @ 10.11.2010. 14:05 ] @
Koliko znam SOHO ima veliki udeo u profitu kao i enterprise resenja + Navision. :) Desktop je tu kikiriki :)
[ Tyler Durden @ 10.11.2010. 14:23 ] @
Kad kazem desktop, mislim na windows+office paket. Da bude jasnije sad. Valjda.
Bez desktopa, na cemu i za koga ce da vrte Navision ili Exchange?

Uostalom, ako im je tako banja i super do jaja sve, sto se petljaju sa glupim telefonima? Jos para? Vazi.
Nego je vjetar poceo malo drugacije da duva...
[ DaliborP @ 10.11.2010. 14:29 ] @
Interesantno poimanje desktopa. Ajde ti ipak nama nacrtaj kako ti to vidis.
[ mmix @ 10.11.2010. 14:51 ] @
Verovao ili ne, upravo je to, vise para. To je drive koji propisuje berza i shareholderi. Dal bi 20% profita bilo dovoljno ako moze 25%?

Problem je medjutim u nacinu na koji se ta firma vodi, nije uopste problem sto oni furaju desktop monopol (sem linuxu i macu), svaki procenat market share-a se racuna pa i onaj 1% od 95 do 96 . Ja sam medjutim i dalje zabezeknut celom pricom iza ovog teletabis telefona, da na taj nacin pljunu u lice svojim korporativnim korisnicima zbog zaludjenih tinejdzera (koji te btw ne mirisu mnogo) je van mozga. O kakvom turn-key resenju pricamo sa MSom kad firma koja je imala terence sa WinMo uredjajima sad moze da se uhvati za usi i skakuce naokolo. A tih nije malo, samo u Srbiji znam za 5, 6 a u jednom sam i sam radio (doduse pre uvodjenja WinMo uredjaja prodavcima i vozacima), sad svi oni treba da uniste celu svoju mobilnu infrastrukturu i da nabave nove, skuplje, uredjaje koji podrzavaju WEH da bi onda eventualno uspeli da nastave da koriste MS resenja? Wtf? A iza toga svega budzet od milijardu dolara (da, 1 milijarda, sad sam nasao neki info na techcrunchu) za inzenjerske, stimulativne i marketing troskove xs WP7. Treba da prodaju 70 miliona telefona samo da izvuku pare. Monstruozno.

Ako se ovo ne ubrza uskoro, pitanje je dal ce on pre da otpusti glavnje mobile odeljenja ili ce njega upravni odbor da spusti padobranom.
[ Tyler Durden @ 10.11.2010. 15:10 ] @
Citat:
Verovao ili ne, upravo je to, vise para. To je drive koji propisuje berza i shareholderi. Dal bi 20% profita bilo dovoljno ako moze 25%?


I sta se desava kad taj drive vise ne ide na gore kao sto propisuje berza i ocekuju dionicari?

Plus, cak i da je profit primarni razlog, nije jedini sigurno. Pametni telefoni su se zahuktali samo tako, a dva glavna rivala (rivala, na nekoliko polja) su vec daleko DALEKO ispred MS-a u tom segmentu koji ima fantasticne perspektive, i odredjene sanse da promjeni navike i potrebe velikog broja korisnika.


Mislim, nemojte da se lazemo ovdje (to ne mislim na tebe mmix :). MS zivi od desktopa/windowsa!

Ako se nesto fantasticno ne desi, MS ocigledno puca sa ovim telefonom i prakticno duva po ko zna koji put od Apple-a u tom gadget fancy lifestyle segmentu, u kojem su ogromne profitne margine kao sto Dimkovic rece na temi o Apple serverima.
Na polju interneta i pretrage, MS vec godina (evo jos malo pa cemo govoriti o decenijama) muku muci sa google-om i APSOLUTNO NISTA nije mogao da im preuzme. Bing gubi ozbiljne milione, nedavno je to objavljeno. Zasto je MS-u toliko zapelo da se uguraju u posao pretrage? Profit, ok, naravno. Ali postoje ozbiljne sanse da klasican desktop kao sto je windows ne bude toliko obavezan i nezaobilazan u buducnosti. I sta njima ostaje? Mudo labudovo.
[ combuster @ 10.11.2010. 15:11 ] @
Pazi kad SB koristi Twitter :D WHAT ? Non-M$ something koristi njihov CEO sta li je vec :) Jos samo da krene da koristi iFart ili Android pa da se upotpuni :) Ako ga zbog toga ne sutnu... Salu na stranu, Microsoftu nije frka tolika sto ce da izgubi kesh na necemu, nego sto nabija losu reputaciju, MSFT proizvod suckZ, MSFT proizvod se NE prodaje, mediocre brrrrr....

E to je ono sto njih najvise boli, kad oni mogu da spiskaju 100 milki zelembaca na advertising nije njima do kinte toliko. Cak i da su izgubili pare na WP7 da im je to donelo dobar marketing, super hype ili sta vec bili bi oni zadovoljni. Ili {advertisers, advertisers, advertisers} ne rade dobar posao.

@DaliborP

Koji to MSFT proizvod sem Windows/Office/VS ima status neceg skoro nezaobilaznog u IT-u (da, statistika to govori) ? Ako mozes prosvetli ti nas...

U cemu god da su se oprobali van toga nadrljali su a i ti proizvodi nemaju vise novih upotrebljivih genijalnih feature-a, to se vidi iz verzije u verziju.
[ deerbeer @ 10.11.2010. 15:28 ] @
Citat:
mmix: Verovao ili ne, upravo je to, vise para. To je drive koji propisuje berza i shareholderi. Dal bi 20% profita bilo dovoljno ako moze 25%? ;)

Problem je medjutim u nacinu na koji se ta firma vodi, nije uopste problem sto oni furaju desktop monopol (sem linuxu i macu), svaki procenat market share-a se racuna pa i onaj 1% od 95 do 96 :). Ja sam medjutim i dalje zabezeknut celom pricom iza ovog teletabis telefona, da na taj nacin pljunu u lice svojim korporativnim korisnicima zbog zaludjenih tinejdzera (koji te btw ne mirisu mnogo) je van mozga. O kakvom turn-key resenju pricamo sa MSom kad firma koja je imala terence sa WinMo uredjajima sad moze da se uhvati za usi i skakuce naokolo. A tih nije malo, samo u Srbiji znam za 5, 6 a u jednom sam i sam radio (doduse pre uvodjenja WinMo uredjaja prodavcima i vozacima), sad svi oni treba da uniste celu svoju mobilnu infrastrukturu i da nabave nove, skuplje, uredjaje koji podrzavaju WEH da bi onda eventualno uspeli da nastave da koriste MS resenja? Wtf? A iza toga svega budzet od milijardu dolara (da, 1 milijarda, sad sam nasao neki info na techcrunchu) za inzenjerske, stimulativne i marketing troskove xs WP7. Treba da prodaju 70 miliona telefona samo da izvuku pare. Monstruozno.

Ako se ovo ne ubrza uskoro, pitanje je dal ce on pre da otpusti glavnje mobile odeljenja ili ce njega upravni odbor da spusti padobranom.


Ima ona narodna poslovica : Ko hoće veće izgubi iz vreće :)

Za MS je izgleda bila otezavajuca okolnost tradicija u mobile OS za razliku od Gugla,
ali samo im je trebao normalan/iskusan covek koji ce to da prepozna i na vreme prekine bacanje para.

Fora je sto je oduvek MS igrao na kartu kopiranja neceg sto ce kasnije bolje da proda i da zaradi jer su na polju inovacija dosta slabi.
Dok je bio cika Bili to su i mogli i zaradili milijarde . Danas im sa ovim ćelosterom nikako ne ide .
Ili sad obicna raja uspeva da prepozna neciju "bledu kopiju" i sa zadovoljstvom zaobilazi .


[ DaliborP @ 10.11.2010. 16:26 ] @
Ova vasa izjava "a sta to Microsoft ima osim desktopa" mi zvuci isto kao ona "a koja su to pa kola bolja od Moskvica" :)
[ Slobodan Miskovic @ 10.11.2010. 16:34 ] @
Stvarno ne znam otkud ljduima ideja da MSFT zaradjuje vecinu para preko Windows OS-a...tj. dekstop resenja kad to nije tako...
[ balavi @ 10.11.2010. 16:41 ] @
a ono kako jee?
[ Slobodan Miskovic @ 10.11.2010. 16:46 ] @
Microsoft Business division i Server and tools. Oni cine vecinu u profitu.
[ Tyler Durden @ 10.11.2010. 17:27 ] @
Ovo je do kraja 2009. godine.
Po ovome, windows+office cini skoro 3/4 MS profita, ako sam ja dobro sracunao.
I daj da se ne pravimo toliko naivni - ako krene da flopuje taj dio, ima da pada i serverski samo tako, jer su vrlo direktno vezani (kao sto se i vidi na grafikonu).



E sad, Slobodane, mozda ti imas neku drugu informaciju o glavnim ciniocima u profitu...
[ Slobodan Miskovic @ 10.11.2010. 17:54 ] @
Office spada u Business division i nema veze sa Windows platformom (imas i Office za Mac npr.). Taj deo nema sanse da padne znacajno u narednih 10 godina sigurno jer se projekcije i planiranja u velikim firmama prave na duzi period + su vezani za velike vendore koji koliko znam linux nude u promilima a od linux-a nema zarade dok od MSFT softvera ima, sto kroz prodrsku sto kroz rabate prilikom sklapanja OEM ugovora. U sve ove stvari se ugradjuju celni ljudi tako da mislim da im ideja o promeni MSFT platforme nece pasti na pamet.

Btw u Office se racuna i Share Point Server i jos neke aplikacije (Project, Visio i sl.).
[ Goran Rakić @ 10.11.2010. 18:30 ] @
Citat:
a od linux-a nema zarade dok od MSFT softvera ima [...] U sve ove stvari se ugradjuju celni ljudi tako da mislim da im ideja o promeni MSFT platforme nece pasti na pamet.


Zanimljiva strategija, pun pogodak. Zašto bismo se mučili da možda napravimo proizvod koji korisnici vole kada su tu "ugradnje" ;)
[ Slobodan Miskovic @ 10.11.2010. 18:35 ] @
Ti stvarno mislis da nekoga u velikim korporacijama preterano briga za krajnjeg korisnika u smislu pojedinca (osim fanci uredjaja iz Apple kujne)? :)
[ maksvel @ 10.11.2010. 18:45 ] @
MS kreće u opširnu kampanju promovisanja Win 7 Mobile.
Čak su i knjigu dali džabe: http://blogs.msdn.com/b/micros...hone-7-by-charles-petzold.aspx
[ Goran Rakić @ 10.11.2010. 18:49 ] @
Jedino da ponude besplatan uslužni servis portovanja aplikacija, ti im pošalješ kod za prethodnu verziju, a oni ti prebace sve to u silverlight ili šta već sada gađaju.


Citat:
Ti stvarno mislis da nekoga u velikim korporacijama preterano briga za krajnjeg korisnika


Tako smo i došli gde smo došli. iMagic.
[ mmix @ 10.11.2010. 21:00 ] @
Takav servis je prakticno nemoguc i u rangu sa automatskim porterom sa WinMFCa na Javu :). A i nemaju nameru nista po tom pitanju da rade, njihov stav po tome je jasan, kupi WEH (Windows Embedded Handheld) uredjaj. Sucks to be you.
[ Goran Rakić @ 10.11.2010. 21:07 ] @
@mmix, naravno da je nemoguć, mada zapravo pitanje koliko bi programer-sati mogli da kupe sa još kojim $B za "promociju nove platforme" ;)
[ combuster @ 11.11.2010. 11:13 ] @
Patent wars, trcim da kupim kokice i pivo...

http://www.theregister.co.uk/2...otorola_countersues_microsoft/

Citat:

Motorola lands 16-patent countersuit on Microsoft

'You want litigation? You got it'

Motorla alleges that on PCs and servers, Microsoft infringes with its Windows operating system; digital video coding technology; email technology, including Exchange, Messenger, and Outlook; Windows Live instant messaging tools; and object oriented software architecture. On mobile, Motorola claims infringement by Windows Marketplace, Bing maps, and, again, object oriented software architecture. And on the Xbox, it claims infringement by Microsoft's digital video coding, Wi-Fi technology, and graphical passwords.

Motorola Mobility asks that Microsoft stop using Motorola's patented technology and provide compensation for past infringement.


YAY!!! :D
[ mmix @ 11.11.2010. 11:34 ] @
nah, nije to to. Ovo ce da se zavrsi vansudskim cross-licensing dogovorom. IBM sa (ili vs) Oracle vs MS, e to je patent war
[ deki2free @ 12.11.2010. 13:00 ] @
Meni je zanimljivije kako se ponasa ukupni odnos u market share-u.



Obratite paznju narocito na Android 2Q09 i 2Q10!!! Neverovatno!

http://www.gartner.com/it/page.jsp?id=1421013

Tu M$ nema sta da trazi.
[ Majestic @ 14.11.2010. 21:23 ] @
Postaje sve bolje i bolje

http://www.engadget.com/2010/1...-not-to-buy-microsd-cards-yet/

HAHAHA "certificirane" SD kartice....
[ Ivan Dimkovic @ 14.11.2010. 21:32 ] @
To sa sertifikovanim SD karticama mora da je smislio neki od SteveB-ovih droida - Steva celavi je rekao da mu ne treba novi Chief Software Architect jer su njegovi VP-ovi sasvim OK...

Yep... vizija je odatle odavno zapalila, i ugasila svetlo za sobom .
[ mmix @ 14.11.2010. 21:50 ] @
Prvo uniform file system koji spanuje preko sd kartice pa ti resetuje fajl sistem ako zamenis karticu, sad jos i ne mozes da stavis karticu koju hoces, cak ni ako je class 6, jer ako kartica nema dovoljan random speed on je sprzi?!? wtf?!?

Citat:
Improper use (including inserting or removing) of microSD cards on Windows Phone 7 devices may result in one or more of the following:

System error while powering on the device that prevents the Windows Phone 7 operating system from loading. Note that emergency dialing will function properly.
Inaccurate reporting of available storage.
Loss of access to or removal of installed applications.
Loss of access to or removal of user data/media stored on the microSD card.
Loss of access to or removal of user data or media stored internally within the Windows Phone 7 device.
Overall file system performance degradation.
Device lockup or reset.


[ combuster @ 14.11.2010. 21:56 ] @
Sve sam suvi genije...
[ mmix @ 14.11.2010. 22:01 ] @
Al ovo je jos bizarnije, nisu oni krivi, kriv si ti sto si pglu pa ne znas da zamenis sd karticu

Citat:
The SD card slot in your phone is intended to be used only by the Original Equipment Manufacturer (OEM) that built your phone and your Mobile Operator (MO). These partners can add an SD card to this slot to expand the amount of storage on your phone.
[ Ivan Dimkovic @ 14.11.2010. 22:04 ] @
Ovo je verovatno jedan od inovativnijih nacina da se bag pretvori u izvor sekundarnog profita :)

- Dev - "Sefe, imamo problem... SDcard drajver odbija saradnju sa nekim karticama"
- Sef - "Ok, da li znamo zbog cega?"
- Dev - "Pojma nemamo, neke rade, neke ne rade, zna se samo posle testa"
- Sef - "Eto nove ideje, prodavacemo SERTIFIKOVANE kartice tj. one je nas tim u Kalkuti istestirao i koje rade"
- Dev - "..."
[ mmix @ 14.11.2010. 22:17 ] @
Pa ako tim u kalkuti testira kartice tako sto one koje ne prodju budu sprzene, te koje prodju bice papreno skupe
[ combuster @ 14.11.2010. 22:22 ] @
Ne bi dev odradio samo "..." nego "less work, more play, TY MSFT !!!"

WHQL SD CARD YAY !!!
[ Dejan Lozanovic @ 15.11.2010. 12:28 ] @
Dva puta fail za redom kad je mobile OS u pitanju :)
[ darkonsm @ 15.11.2010. 16:36 ] @
Kad nisu ni izdali gotov proizvod a i nemaju sta novo da ponude :)
Videcemo sta ce biti ali ni ta Milijarda dolara za marketing im nece pomoci.
Ta ogromna suma novca ce biti podeljena između mobilnog operativnog sistema "Windows Phone 7", koji je nedavno lansiran i "Kinekta", proizvoda koji služi kao dodatak konzoli za igrice "Xbox 360" i koji stvarno ima sansi.

Stvarno bi neko trebao da presece besmislene gubitke u mobilnoj telefoniji Android i googlu su pobednik a apple ce zavrsiti na kraju gde je i na deskopu.
[ Tyler Durden @ 08.05.2011. 09:07 ] @
Tableti još ne usporavaju.

http://www.computerworld.com/s...ntinue_to_cannibalize_PC_sales
[ dejanet @ 08.05.2011. 11:06 ] @
Nisu vise ni ovi 'kinezi' od 150-200evra za bacanje (flytouch..)
[ Cartman @ 08.05.2011. 23:00 ] @
Jedno malo week-end troll_ovanje ^^

Pogledajte biser, Microsoft Canada lansirao kampanju pod nazivom Do the math:


http://windows.microsoft.com/e.../compare/pc-vs-mac/do-the-math
[ milanche @ 09.05.2011. 00:29 ] @
Sta je tu tacno 'biser' ?

Na bazi onoga sto sam sam nalazio praveci poredjenja, deluje mi da nisu nista slagali.

Ili mozda jesu ?
[ Shadowed @ 09.05.2011. 01:43 ] @
Pa, izostavili su najbitniju stavku koja nadmasuje sve ostale brojke - MacBook je magican. Ostali nisu.
[ Cartman @ 09.05.2011. 07:03 ] @
Citat:
Sta je tu tacno 'biser' ?

Na bazi onoga sto sam sam nalazio praveci poredjenja, deluje mi da nisu nista slagali.

Ili mozda jesu ?


Biser je porediti MacBook i NetBook.
[ milanche @ 09.05.2011. 07:23 ] @
Hmmm....a zasto ?

Imam utisak (onako sacometrijski, baziran na laganom bazanju po radnjama) da je upravo kod masina kod kojih
je naglasak na portabilnosti i 'bread-n-butter' funkcionalnosti (web, e-mail, fotke, office software, video chat...
= studentske potrebe), upravo se negde nalazi sam vrh neopravdane razlike u ceni.

Ni u jednoj drugoj kategoriji nemas slucaj da za cenu jedne MAC masine mozes da uzmes tri obicnije i da dobijes
istu ili bolju funkcionalnost.
[ Cartman @ 09.05.2011. 08:02 ] @
Brate, potpuno je drugacija upotreba tih masina, to je bar moje licno misljenje. Na stranu to sto su drugacije platforme (OSX moze da menja wallpaper za razliku od starter-a ove toshibe :p) imam Atom procesor kod kuce, pustim li Netbeans i firefox zajedno, nastane nova definicija anemicnosti.
Sa Core2Duo ili jace ces privuci ljude koji ne zele da vuku za sobom 3kg non stop, vec mogu i da se prikace na veci monitor, budu produktivni.
Da su poredili sa nekim novijim ThinkPad Edge bilo bi donekle ok, ovo je cisto bezobrazno.
[ Impaler @ 09.05.2011. 08:42 ] @
iako sam nacuo da su macovi precjenjeni iz ovakve poredbe se slabo sta moze vidjeti.
npr velicina ekrana , ako stavimo samo dijagonalu opet nam ne govori kakav je ekran jer nemamo i width:height omjer
hard drive , siguran sam da postoje i neki drugi parametri osim kapaciteta.
i tako dalje za ostale usporedbe. ovo je samo marketing namjenjen za average retarda.





[ maksvel @ 09.05.2011. 08:53 ] @
Ipak se nisu usudili da stave dugme "Buy Now" i za Mac.
[ mmix @ 09.05.2011. 08:54 ] @
Ma da, Macovi paneli i hardovi su posuti stevinim prahom pa su mnogo specijalniji od ostalih. Ono, kad vec pricamo o marketingu za average Joe-a.
[ Impaler @ 09.05.2011. 09:01 ] @
Citat:
mmix: Ma da, Macovi paneli i hardovi su posuti stevinim prahom pa su mnogo specijalniji od ostalih. Ono, kad vec pricamo o marketingu za average Joe-a.
ne kazem ja nista ali nek stavi prave podatke onda ovdje , a ne teletabis podatke. drugi put ce bit mozda apple marketing u igri.

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 09.05.2011. u 10:12 GMT+1]
[ mmix @ 09.05.2011. 09:25 ] @
Pa naravno da ce biti, ja ne verujem ni jednima ni drugima, mada je MS ovde indirektan faktor jer OEMi biraju komponente. Isto tako je danas tesko uopste naci iole pristojan laptop/netbook kojem mozes verovati sa komponentama a za to su sami krivi zajedno sa proizvodjacima komponenti. Postoji toliko varijacija danas izmedju dva potuno "identicna" podsistema da je veoma moguce imati dva "ista" laptopa sa razlicitima panelima, diskovima, cak i plasticnim komponentama. Zato ako vec covek mora da kupi laptop bezveze je gledati bilo sta sem ispisanih specifikacija i cene jer ces u svakom slucaju dobiti odredjeni broj falseva ispod haube u zavisnosti od toga kako je sales procenio procenat falsa i pojeftinjenja kod konkurencije, a marketing je tu da te ubedi kako je sve to isto. Sve i da objave ciji panel je ugradjen sta tebi znace dva kineska imena? Vas rezon, koji je potpuno ekonomski neopravdan je da se sad Apple pojavljuje u toj prici kao svetac i da on koristi samo superiorne i time skupe komponente pa im zato proizvodi toliko kostaju. Please.

Drugi problem sa svim ovim djubretom je sto mu je upotrebni rok veoma kratak, par godina top i onda ce vec biti zastareo, izakan, ispolivan kafom i pred zamenom. Dati para za to u rangu polovnog auta po meni nema apsolutno nikakve veze sa razumom, Apple, HP, Sony ili bilo ko drugi.
[ maksvel @ 09.05.2011. 09:37 ] @
A i belo, prlja se
[ Ivan Dimkovic @ 09.05.2011. 12:17 ] @
Haha oni porede Mac-ov 64 GB SSD sa nekim 640 GB 2.5" skrndelj HDD-om koji se ugradjuje u tu nesrecu od Toshibe?

LOL :-)

MacBook Air 11"-tica je odlicna masina - 13" je bila besmislena jer u 13" vec moze da se upakuje daleko jaci hw. koji ce na kraju biti i laksi od Air-a (Vaio Z, recimo) - Ali 11" form-factor zaista moze da se nazove super-prenosnim, i 11" Air je tu definitivno neprikosnoven za sada.

Porediti to sa nesrecnim Atom netbook-om je... pa ono... :)

Za razliku od Atom netbooka, sa 11" Air-om zaista moze da se radi Office posao.

Kosta puno? Ja mislim da kosta sasvim OK - super-thin form factor sa pristojnim CPU-om (bar Core 2) je oduvek bio zabran "executive" makina... jos je Air postao i super jeftin sada, ako se uzme u obzir da su samo do pre 2 godine takve masine gotovo uvek bile $2500-$3500 (Sony Vaio TZ/TT & co...).
[ bojan_bozovic @ 09.05.2011. 14:20 ] @
@all

Taj 640Gb "skrndelj" moze necemu i da posluzi. Sta mozes uraditi nsa 64 Gb, danas, sa danasnjim softverom? Ah, da, mozes da koristis fejsbuk, ofis email i pustas muziku, ali za to dati koliko? Hiljadu evra? A to sve moze i komp star 5 godina jer imam 5 godina star laptop koji moze sve to!!!! Nego ima Apple nacin da toplu vodu upakuje u fancy konzervu i istu prodaje ko cigani na tezgi sto prodaju svoje macke u dzaku, kao rolex od deset evra... Isti odnos kvalitet/cena.

Ja ne mogu wow ili rift sta vec da teram na tom Macbooku sa 64Gb kad ce sam windows da upotrebi vise od pola, i igra mozda desetak Gb jos... Gde onda ostalo da stavim? ah da, na neki eksterni usb 2.0 hdd 'skrndelj' od par Tb. Za moje potrebe, dakle nije, jer jedini laptop koji mi odgovara je gaming laptop, a oni su skupi (da tera MMO pristojno u pristojnoj rezoluciji). Sad pogledah na Apple webshopu - gde je macbook air 13" sa 128Gb SSD, tu je negde i neki Alienware, samo sa quad core, 4Gb i grafickom da boli glava...

http://configure.us.dell.com/d...&cid=39716&lid=1003788
http://store.apple.com/us/browse/home/shop_mac/family/macbook_air

Mac ima da ostane sta je i sada, igracka za bogate memine i tatine sinove. Do the math. I bog da blagoslovi te kineze i tajvance i korejance, jer bez njih bi placali PCje ko sto su bili IBM-ovi osamdesetih, i Appleovi danas - skupo i lose. Apple je sada BAS ISTO sto je bio IBM pre 25 godina.

Pogledajte linkove gore, i dosta vise "Apple, Apple" ako boga znate!

Poz.
[ Ivan Dimkovic @ 09.05.2011. 14:33 ] @
Sta mozes da radis sa 64 GB?

Nemam pojma kako stoje stvari sa Mac softverom, ali savrseno mozes da teras Windows sa MS Office-om znaci e-mail, Powerpoint, Visio... Windows 7 i Office nema teorije da zauzmu vise od 20 GB, i ostaje ti bar jos 30-tak GB za dokumente.

Ako ti to nije dosta, ima upgrade na 128 GB.

To je 11" masina - dakle ne sluzi za igrice, ne sluzi za terabajte filmova, ne sluzi za CAD... vec da bude super portabilna masina za mailove i prezentacije kako ne bi vucarao nepotrebne stvari sa sobom. Core 2 CPU omogucava trcanje Office softvera bez problema (sto se ne bi moglo reci za Atom) a SSD omogucava da to radi podnosljivo brzo.

Ne smem ni da pomislim na sta lici starotvanje PowerPoint-a na Atom-u gde se to pokrece sa 640 GB 2.5" mediokritetskog diska (100% 4000 RPM). Jeza.

Elem, za tako nesto kao sto je Air je 1000 EUR super cena, jer dobijas ultra portabilnost upotrebljivu za poslovnu upotrebu. Kao sto rekoh, do pre samo par godina je cena takvih masina bila 2-3 puta veca.

Naravno da mozes imati jacu masinu za manje pare. Ne sumnjam da za 500 EUR mozes da imas laptop sa jacom konfiguracijom od 11" Air-a, ali koji ce biti solidno tezi i veci. Sto se 13"-tice tice, imas Sony Vaio Z koji je i laksi i daleko mocniji od Air-a ali zato kosta solidno vise (mozes da probijes 3K EUR ako si bas uporan).

Postoje ljudi kojima je portabilnost bitnija od 500 EUR razlike u ceni - i to nisu nikakvi "mamini i tatini sinovi" vec ljudi koji cesto putuju i kojima je svaki gram manje na ramenu +.
[ bojan_bozovic @ 09.05.2011. 14:42 ] @
Ako je dobar za nekoga, razumem, ima nisu, ali nema li boljeg dila sa nekim drugim laptopom? Mozda neki dell, lenovo, hp ili sony? Ja samo znam kad mi neko prodaje ime odnosno brend i vecina apple proizvoda ima naduvanu cenu bas zbog prodaje brenda.
[ mmix @ 09.05.2011. 14:46 ] @
Pa ta pretposlednja recenica je malo problematicna. 11" upotrebljivo za poslovnu primenu. Mozda ako imas prste upola debljine mojih. Da odgovoris na mail, pogledas koju stranicu, ok, ali productivity? Ma daj. Bas da te vidim da iskucas kvartalni izvestaj ili neki kompleksniji excel na tome, treba da si mazohisticki raspolozen. Uostalom, niste te ne sprecava da ubacis SSD u bilo koji od non-Air modela i opet ce biti za klasu jeftiniji. Jbg, neko mora da plati za logo.
[ bojan_bozovic @ 09.05.2011. 14:51 ] @
Vidi ovo Ivane, i uporedi cene sa Macbook Air...

http://shop.lenovo.com/SEUILib...le&ipromoID=shdw00943&

Vidim iz aviona kad mi neko prodaje ime.
[ MladenIsakovic @ 09.05.2011. 15:00 ] @
Ivane, ne zajebavaj. Za ofis, fejs, mail i browse - da dam 1000 evra???!!!!!
To sve, plus gomile igara mogu sa svojim računarom u selu iz 2006-te, sempron 3000+, 1.5 GB RAM-a, 8600 GT 512 MB grafuljom - a za taj komp teško da mogu dobiti više od 100 evra. Zato, ne zezaj. Pa na tom staorm kompu imam WD 120 GB SATA, a oni sad nude 64 GB u mašini za 1000 evra? LOL!!!
[ Slobodan Miskovic @ 09.05.2011. 15:05 ] @
Za ~250e moze da se pazari SSD od 128gb. Ne znam zasto isti ne bi mogao da stavis u neki od gore navedenih laptopova. :) Da ne gorovimo o trajanju baterije, koja je jedna od kljucnih stvari sa portability...
[ Ivan Dimkovic @ 09.05.2011. 15:21 ] @
Citat:
mmix: Pa ta pretposlednja recenica je malo problematicna. 11" upotrebljivo za poslovnu primenu. Mozda ako imas prste upola debljine mojih. Da odgovoris na mail, pogledas koju stranicu, ok, ali productivity? Ma daj. Bas da te vidim da iskucas kvartalni izvestaj ili neki kompleksniji excel na tome, treba da si mazohisticki raspolozen. Uostalom, niste te ne sprecava da ubacis SSD u bilo koji od non-Air modela i opet ce biti za klasu jeftiniji. Jbg, neko mora da plati za logo.


Blah...

Naravno da neces da radis 24/7 na tome vec kad ides na poslovni put, da mozes brzo da cekiras i odgovoris na neke mailove (tu tablet ne radi posao dobro), da brzo editujes neki PowerPoint i da ga prikazes i sl...

Naravno da nece da ti sluzi kao primarna masina (mada, ne vidim sto ne bi mogla ako nista vise od Office-a ne koristis) ako je prikacis na veliki monitor i nakacis ljudsku tastaturu...

@bojan_bozovic, ThinkPad-ovi su bolji izbor u smislu kvaliteta, ali ima ljudi kojima odgovara izuzetno mala debljina Air-a. Svaka roba ima svog kupca.

Cena mu je bas onolika koliko su ljudi spremni da plate za tako nesto... 1000 EUR uopste nije neka bog zna kakva cena za ultra-portable sisteme.
[ ventura @ 09.05.2011. 15:25 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Vidi ovo Ivane, i uporedi cene sa Macbook Air...

http://shop.lenovo.com/SEUILib...le&ipromoID=shdw00943&

Vidim iz aviona kad mi neko prodaje ime.

Ti mešaš babe i žabe.

Onome ko kupuje Macbook Air, prioriteti idu sledećim redosledom:
1. Portabilnost, tj. težina
2. Dužina trajanja baterije
3. Izgled
4. Performanse

Tvoji prioriteti možda nisu ovakvi, već totalno različiti i to je ok. To što tebi laptop služi da igraš igrice, ne znači da to svako radi. To što neko radi u CAD programima, ne znači da je to generalno pravilo. Svako zna za šta mu laptop služi pa shodno tome i kupuje.

Ali ako hoćeš već da porediš onda moraš da porediš istu klasu. "Macbook Air" se može porediti sa "Sony Vaio Z", "Lenovo ThinkPad X" ili nekom sličnom klasom ultra-portable računara.
[ Slobodan Miskovic @ 09.05.2011. 15:38 ] @
Pa eto. Po onoj listi sa prosle strane u svemu je gori od recimo HP Mini laptopa :)

1. Tezina je manja ako izvadimo taj hdd i stavimo ssd od 128gb

2. Duplo je duze trajanje baterije

3. Izgled je sasvim ok, to je vec pitanje ukusa tako da ovde Air nije ni bolji ni losiji vec zavisi od kupca. Jedino sto moze prevagnuti na HP stranu jeste mogucnost izbora boja :-)

4. Performanse su priblizno iste.

Kad se sve sabere Hp Mini je ~300e jeftiniji sa duplo vecim hdd-om. :-)
[ Ivan Dimkovic @ 09.05.2011. 15:49 ] @
I skoro pola kile tezi, i podobro deblji vrlo verovatno.

U tome je fora, u bilo kom momentu postoje standardni gabariti koji zahtevaju klasicni dizajn - i sve ispod toga ima tendenciju da bude drasticno skuplje.

Kao sto rekoh, kada su 11" form-faktor masine sa Yonah/Core procesorima bile upravo to, one su kostale $3K.

Tako je i danas - ko hoce masinu koja je super-tanka, super-laka i ima i dalje solidan CPU... taj ce morati da se otvori.

Svako ima svoje prioritete - a ti sto proizvode te super-tanke i male masine jako dobro znaju da kupci takvih masina nemaju problem da plate premijum kako bi dobili nesto sto je lakse/tanje/manje od proseka.
[ bojan_bozovic @ 09.05.2011. 15:52 ] @
Evo ga thinkpad X

http://shop.lenovo.com/us/notebooks/thinkpad/x-series

Dakle Thinkpad X 399$ jaci model $809 (koji ce da oduva 200$ skuplji low-end macbook air, 23h battery life...)
macbook Air najslabiji 999$

E ima i onih koji kupuju Bentlije samo zato sto su Bentli... i koji kupuju Apple zamo zato sto je Apple... Ali ja ne kupujem brend i tradiciju i takve stvari. Cak i da sam veoma bogat ne bih to radio. Na kraju krajeva, svako kupuje ono sto hoce, ja iznosim svoje misljenje. Ako neko bas hoce Apple, kupice ga, ali ja sigurno necu.

Poz.



[ Ivan Dimkovic @ 09.05.2011. 15:57 ] @
To je sale-price (ono, stock clearance posto im stizu novi modeli) - MRSP mu je naravno $1295 (tog modela sto se sad valja za $800). Apple ne radi sale ali kontam da Air-ove pri kraju prodajnog ciklusa mozes da nadjes za manje pare kod preprodavaca nekih.

I naravno, ne dolazi sa SSD-om, za njega ces morati da se otvoris $350 za 128 GB verziju.

Dakle njegova MRSP-cena sa 128 GB SSD-om je bila $1295+$350 = $1645

I to je naravno sasvim razumna cena, ali je prilicno daleko od podsmeha za Apple-ov $999 quote.
[ bojan_bozovic @ 09.05.2011. 16:04 ] @
Upravo si rekao da Apple prodaje zastarelu tehnologiju.
[ bachi @ 09.05.2011. 16:13 ] @
Imam Acer Aspire One D255E sa 500GB SATA hardom, 10.1' ekranom,
dual core Intel Atom procesorom, 2GB DDR3 RAMa, Bluetooth, do 8h
trajanje baterije, koji je plaćen ~300€. Garancija: 2 godine.

Težina: 1.25kg. Zamisli, radi Office, piči net samo tako, lep
je, :) ima webkamericu za skype, YU slova na tastaturu, može muzika,
mogu filmovi... Zašto bih za ovako nešto dao preko 1000€ kada isto to
(možda čak i više) dobijem za 300€, sem činjenice da je ovo Acer, a ono
Apple?

Pričam o 10.1' notebookovima, da ne bude zabune.
[ Ivan Dimkovic @ 09.05.2011. 16:40 ] @
Citat:
bachi
Težina: 1.25kg. Zamisli, radi Office, piči net samo tako, lep
je, :) ima webkamericu za skype, YU slova na tastaturu, može muzika,
mogu filmovi... Zašto bih za ovako nešto dao preko 1000€ kada isto to
(možda čak i više) dobijem za 300€, sem činjenice da je ovo Acer, a ono
Apple?


Zasto bi neko platio? Pa zato sto je laksi i tanji od Acer-a i apsolutno tih (nema pokretnih delova).

Da li to vredi te pare? Pa to je individualna stvar - nekom je to bacanje para, a neko nema problem da plati nesto sto je jos lakse i tanje i 3x...

Razni ljudi imaju razne prioritete.

Prilicno sam siguran da niko lud ne bi dovodio u pitanje ideju da se moze kupiti jaci hardver za manje pare. Ali nisu to jedini parametri koji mogu da odluce o kupovini.
[ maksvel @ 09.05.2011. 18:27 ] @
Hesus! Je l' ovo neki parallel, nightmare ES?! Dimković brani Apple?
Neeeeeee!
[zvuk bockanja viljuškom]ting..ting[/zvuk]
[ Devanagari @ 09.05.2011. 19:06 ] @
Ne brani Apple, objašnjava neke stvari koje nemaju veze s Apple-om ljudima koji grozničavo grickaju nokte dok upoređuju cene komponenata na pcberzi i itsvetu…
[ Ivan Dimkovic @ 09.05.2011. 19:13 ] @
Ma brate kada je magical... :-)

Sad ozbiljno, taj mali 11" Air je po meni licno super masina - jer su sabili relativno jak CPU, SSD & co.. u nesto sto je 1.06 kg tesko i super-tanko. Trenutno na trzistu nema nicega sto je lakse/tanje a jace od 11" Air-a.

Sa druge strane, 13" Air meni licno ne predstavlja nesto posebno, iz prostog razloga sto neki drugi vendori u 13" i ~1.3 kg mogu da sabiju i7, 8 GB RAM-a i 1 TB SSD (Sony VPC-Z14). 13" Air nije nikakvo "cudo tehnologije" ni po cemu osim sto je tanak.

Ovo su specificne stvari - eto meni puno znaci da je masina najlaksa moguca, a da zadrzi funkcionalnost desktop masine. 11" Air meni ne radi posao jer je suvise spor, ali da recimo samo koristim Office, ne sumnjam da bih ga koristio.

Neko drugi recimo ne mari da ima pola kile vise a da masinu plati 500 EUR manje... i to je sasvim validan kriterijum, ali ne bi trebalo isti nazivati opstim i sve ostalo smatrati bacanjem para.
[ ventura @ 09.05.2011. 19:35 ] @
Ladno se Sony Vaio Z serija više ne proizvodi :)

[ Ivan Dimkovic @ 09.05.2011. 19:40 ] @
Sad ce u junu/julu da izadje nova verzija - zbog toga su prestali da proizvode stari.

Novi ce biti prilicno tanji, Sandy Bridge-baziran i imace docking-station u kome se nalazi mnogo jaca graficka...

Na zalost, krenuli su Apple stopama, SSD i memorija ce biti zalemljeni na maticnu. Znaci, bez ikakvih upgrade mogucnosti.
[ flighter_022 @ 10.05.2011. 01:18 ] @
Ivane, koliko vlasnika uopste radi upgrade laptopa? Meni (tebi itd) to mozda jeste deo zanimanja (pa sam na svoj stari HP laptop menjao prvi disk duplo vecim, dodavavo drugi, duplirao memoriju itd), ali ubedjen sam da manje od 1% ljudi uopste nesto promeni na laptopu tokom njegovog zivotnog veka.
[ ventura @ 10.05.2011. 08:27 ] @
Citat:
flighter_022: Ivane, koliko vlasnika uopste radi upgrade laptopa? Meni (tebi itd) to mozda jeste deo zanimanja (pa sam na svoj stari HP laptop menjao prvi disk duplo vecim, dodavavo drugi, duplirao memoriju itd), ali ubedjen sam da manje od 1% ljudi uopste nesto promeni na laptopu tokom njegovog zivotnog veka.

To opet ide sa tipom laptopa... Nečija keva koja je kupila laptop za 300-400 evra da bi igrala pasijans, malo surfovala po netu i dopisivala se mailom sigurno neće ni pomišljati na upgrade... Ali recimo neko ko plati laptop više od 1500 evra sigurno tačno zna šta i zašto kupuje (oni koji kupe takav laptop a da nemaju pojma su u ovom slučaju statistička greška), te tačno zna šta može da upgradeuje i šta će dobiti sa time.

To da manje od 1% ljudi uopšte nešto promeni na laptopu je verovatno tačno... Ali opet te keve aka. prosečni korisnici čine i najveći procenat tržišta, i one sigurno neće da plate 2-3 hiljade evra za laptop (koliko i košta pomenuti Vaio Z)..