[ Caminero @ 06.10.2010. 19:41 ] @
Ne znam da li je ovo pravo mesto za postavljanje ove teme (ako nije molim vas uputite me).
Interesuje me da da li postoji neki program koji meri performanse rutera, konkretno, propusnu moc (opseg),
opterecenje procesora i memorije (i slicno). Na kom principu funkcionise i da li moze da se upotrebi analogija
ampermetra i voltmetra? (Da se na dva porta rutera "prikljuci" taj softver i da sam generise saobracaj i meri performanse rutera)

Hvala!

p.s. za softverske rutere
[ B3R1 @ 18.10.2010. 12:17 ] @
Svaki ruter, kako god implementiran, ima cetiri funkcionalne celine koje mogu odvojeno da se testiraju:

- Forwarding plane
- Control plane
- Management plane
- Interfaces

Forwarding plane - je prosledjivanje paketa sa jednog interfejsa ka drugom. Za IP rutere opisano je standardom RFC 1812. Osnovni parametar koji se meri je kolicina paketa u jedinici vremena koju je ruter sposoban da propusti pri razlicitim duzinama i tipovima paketa (npr. IP paketi sa i bez opcija, s raznim vrednostima DSCP bitova, razliciti L4 protokoli itd. - mogucnosti su neogranicene). Metodologija testiranja forwarding plane performansi rutera i drugih mreznih uredjaja je opisana u dokumentu RFC 2544 i on je polazna osnova za sve benchamrking testove forwarding plane performansi rutera. Ako na Guglu pretrazis kljucne reci "traffic generator software" dobices niz open source alata za to. Jedan od njih je Ostinato, kao i Network Traffic Generator (nazalost, nisam imao prilike da ih testiram, ali na osnovu onoga sto vidim trebalo bi da ti zavrsi posao). Naravno, postoje i profesionalni uredjaji za to (tipa Spirent SmartBits, ali to je vec dosta skuplje i namenjeno je uglavnom za testiranje high-end rutera gde su i protoci veci (tipa 10Gbps i sl.).

Control plane - cine protokoli za "signalizaciju", odnosno razmenu sadrzaja routing tabela (OSPF, RIP, EIGRP, IS-IS, BGP itd.). Kljucni parametar je brzina konvergencije u razlicitim uslovima - za razlicite topologije mreza, pri razlicitim kolicinama ruta itd. IXIA ima lepe clanke na tu temu - vidi ovaj link za BGP, a s desne strane te stranice mozes da odaberes i linkove za druge protokole (OSPF, IS-IS itd.).

Management plane - cine protokoli za nadzor i upravljanje ruterom. Kljucni parametar je brzina reagovanja rutera na upravljacke poruke, mogucnost upgrade-a softvera u hodu (ISSU) itd.

Interfaces - testira se podrska za razlicite interfejse, uglavnom elektricne i opticke osobine interfejsa itd.

Eto, nadam se da sam ti malo pomogao. Nadalje ces morati sam ... :-)