[ shadow88 @ 07.10.2010. 14:02 ] @
pozdrav svima


nesto mi se mota poglavi ovih dana u vezi centralnog grejanja na struju, pa mi pade na pamet da bi se voda mogla zagrevati mikrotalasnom energijom, ali ne znam da li je to efikasnije od zagrevanja grejacima ? mislim da kad bih strpao neki akvarijum (staklenu kocku ) u mikrotalasnu i kad bih na tu kocku nakacio ulaznu i izlaznu cev da bi to funkcionisalo kao kotao, e sad , da li mikrotalasna moze da radi neprekidno danima ? i da li ce zagrevati relativno cistu vodu ?

rekao bih da je ovakav nacin zagrevanja vode vrlo efikasan jer se odmah zapocinje zagrevanje vode , a snaga mikrotalasne je svega 800W , naravno ne nameravam da dobijem vise nego sto ulozim energije, vec je u pitanju obicna efikasnost :)
[ Java Beograd @ 07.10.2010. 14:09 ] @
Efikasnost je zapravo stepen korisnog dejstva. A on je praktično 1 za omske grejače, tj. grejače za otpornom žicom. Kao što si i sam rekao - ne možeš dobiti više toplotne energije nego što si potrošio električne.

Prednost mikrotalasne u zagrevanju hrane, u odnosu na zagrevanje na ringli je što se ukupna količina energije trenutno predaje hrani. A kod ringle, prođe vreme dok se ringla zagreje, pa se kontaktom prenosi na posudu, koja, kad se zagreje, kontaktom prenosi toplotu na hranu (ili vodu). Sve ove prednosti, kad je u pitanju grejanje objekta nemaju nikakav značaj. Dakle, ideja pada u (toplu) vodu.
[ paga @ 07.10.2010. 16:16 ] @
Pored nabrojanog , nešto bih i dodao .

Kod mikrotalasa , kao emitor se koristi uređaj koji zovi gigatron .

Iz njega se dobijaju kvanti energije učestanosti oko 2,2 GHz .

Ako je mikrotalasna rerna snage 800W , jasno je da se ne sme dozvoliti pobeg energije , odnosno mora se stvoriti takav sud da se emitovani talasi odbijaju od zidova i vraćaju u materijal koji zagrevaju .

Zato je unutrašnjost rerne metalna , a vrata koja su plastična , sadrže rešetku sa rupicama ,pa praktično mi možemo da pogedamo unutra šta se dešava .

Konstrukcija ovakvih uređaja se verovatno izbegava zato što je teško struju podići na pomenutu frekvenciju u snagu reda kW , kao i zbog elementa (talasovod) koji će preneti tu energiju do mesta izračivanja .

Druga bitna stavka je upravo ono šti si naveo , gotovo momentalno delovanje , koje sa aspekta bezbednosti nije prihvatljivo .
[ marko37 @ 07.10.2010. 18:52 ] @
Citat:
paga: Kod mikrotalasa , kao emitor se koristi uređaj koji zovi gigatron.



Naravno da ga znam, to je moj stariji brat...

:)

Uređaj se zove magnetron.

Citat:
Java Beograd: Kao što si i sam rekao - ne možeš dobiti više toplotne energije nego što si potrošio električne.


Običan klima uređaj koji greje upravo to postiže... Pročitati...
[ shadow88 @ 07.10.2010. 23:46 ] @
verujem da sam hteo reci da necu da pokusavam da proizvedem vise toplotne energije nego sto ulozim elektricne, toplotne pumpe su nesto drugo, one samo prebacuju toplotnu energiju sa jednog mesta na drugo, znaci ne transformisu struju u toplotu vec struju koriste za prebacivanje toplotne energije...

mislio sam da cu mikrotalasima postici nesto veci stepen iskoriscenja, i nisam mislio da napravim mikrotalasnu od stakla vec da ubacim stakleni kotao u mikrotalasbu ali nema veze.

e sad, ko ima ideju o skladistenju toplotne energije ? kako to izvesti ali za duze vremenske periode i za vece kolicine toplotne energije ? meni na pamet pada princip termosa, napunjenog solju ili mokrom solju, i samo na jednom mestu da bude ventul za ubacivanje toplotne energije, i isto tako za kasnije izvacivanje... ako se neko pita zasto bas so u termosu, zato sto ona najbolje zadrzavatoplotu u sebi i najduze, a topi se na 600 stepeni celzijusa... pa ako bih to zagrevao dok ima prirodne toplotne energije, mogao bih to da iskoristim kasnije kad toplote nema, mozda nekim solarnim kolektorima i zatvorenim sistemom sa glikolom.
[ branko_g @ 08.10.2010. 07:59 ] @
shadow88:
Citat:
e sad, ko ima ideju o skladistenju toplotne energije ? kako to izvesti ali za duze vremenske periode i za vece kolicine toplotne energije ? meni na pamet pada princip termosa, napunjenog solju ili mokrom solju..
....a topi se na 600 stepeni celzijusa...
Ja sam našao u vikipediji da se NaCl topi na 800 stepeni.
To što ti je palo na pamet kao ideja već postoji, ali se tu u principu radi o korišćenju tzv. latentne toplote pri promeni agregatnog stanja.
Ako se dobro sećam(da ne tražim po wikipediji) da bi se led sa 0°C preveo u vodu na 0°C(znači istopio) treba ista količina toplote koja bi
tu istopljenu vodu zagrejala na 80°C.
Sam izbor soli za te svrhe je neupotrebljiv zbog svoje visoke temperature topljenja. Koji bi sud izdržao tu temperauru, i koji isvor toplote bi mogao tu temperatur da proizvede?
Supstanca koja bi idealno odgovarala za tu svrhu trebalo bi da ima tačku topljena od nekih 60 do 80°C.
[ shadow88 @ 08.10.2010. 12:15 ] @
ne mislim ja da topim so :) vec da je koristim posto najbolje zadrzava toplotu u sebi , i jos ako je strpas u termoizolovano kuciste onda je to savrseno , a sto se tice dostizanja temperature od 800 stepeni celzijusa, mislim da nije ne uzvodljivo, ali tesko da bi dosao do neophobnih materijala... znaci meni so treba da bude kondenzator toplote, kojubi iskoristio kad je nema, a kad je ima onda i skladistim jedan deo i trosim drugi deo, posle samo ventilima preusmerim cirkulaciju npr vode koja tece kroz solarne kolektore i radijatore preko dana, da tece kroz cevi u zagrejanoj soli i radijatore, a so bi se preko dana zagrevala posebnim kolektorima, mimo ovih koji greju radijatore, i rekao bih da ovo uopste nije losa zamisao...

kao sto rekoh, ako mislis da suncevim toplotnim zracenjem ne mozes da dostignes 800 stepeni celzijusa, razmisli opet, sta se desi ako se na soolarni kolektor prikopca zatvoren sistem sa pumpom i cevima ali bez radijatora ? fluid u cevima se non stop zagreva, jer nema cemu da oda toplotu, tj nema preko cega, a samo je prima, e pa sad ako bi se radijator ubacio u takav sistem, ali da bude u termoizolovanom kucistu napunjenom solju , onda ce se ta so zagrevati sve vise i vise, da li ce dostici tacku topljenja ne znam ali ce da ubija bar 90% toplote koju joj servira kolektor, e sad, ako kolektor nocu raskacimo sa sistema a nakacimo radijator, onda ce so da zagreva radijator...

mozda bi bolja ideja bila da se radijatori napune solju a kroz so da ide grejna cev pa da budu kao TA pec :)