[ 93 Stefan @ 08.10.2010. 13:19 ] @
Pročitao sam negde da može da se kontroliše brzina rada srca sa disanjem, i to onim sa dijafragmom (kad se širi stomak, a rebra i grudi miruju), pa ako znate neki sajt sa više informacija ili vi nešto znate recite :)
Kao, svi profesionalni sportisti koriste ovo, sad da li je istina ne znam...
I u knjizi Pavela Tsatsoulina - Naked Warrior ima neka tehnika disanja, gde se tako diše stomakom, ali se i vrši pritisak na unutrašnjost sa trbušnim mišićima (zato čujemo boksere da onako šište), pa ne znam da li je to to.

A kad bi moglo srce tako odjednom da se uspori čim završimo vežbu, da li bi bilo nekih posledica? Na primer, da onda treba mišićima više vremena da se oporave, ili je rizično za srce...
[ yolja624 @ 08.10.2010. 15:52 ] @
pretpostavljam da ti je "93" u nicku - godiste...
Nije pametno igrati se sa svojim zdravljem!
Ako te nesto zanima o radu srca ili bilo kog organa, najpametnije je otici kod ljekara pa njega pitati. A onda ti on na ispravan nacin moze da objasni sta kontrolise rad srca i, sto je najvaznije, da ti objasni zasto nije dobro sprecavati prirodne procese koje se desavaju u organizmu!
To sto bokseri "siste" ima veze sa polozajem dijafragme kad primaju udarac. A to nije nesto sto ces nauciti na NET-u vec se to uci trenirajuci tu borilacku vjestinu. I da ponovim, nije pametno da se time bavis bez nadzora ljekara.
[ 93 Stefan @ 08.10.2010. 16:54 ] @
Citat:
yolja624: pretpostavljam da ti je "93" u nicku - godiste...

Šta je ovo trebalo da znači ;)
Pa u streljaštvu stalno koriste te tehnike za usporavanje rada srca da bi im se manje mrdalo telo i da bi lakše potrefili da puknu između otkucaja srca.
Citat:
yolja624: To sto bokseri "siste" ima veze sa polozajem dijafragme kad primaju udarac.

To sam naveo kao primer, jer ta tehnika disanja stvarno povećava snagu kad se rade mnoge vežbe, isprobaj.
Citat:
yolja624: I da ponovim, nije pametno da se time bavis bez nadzora ljekara.

Zato i pitam. Zašto bi se, ne daj bože, bez potrebe uništio.
[ yolja624 @ 09.10.2010. 05:13 ] @
Citat:
Šta je ovo trebalo da znači

Pretpostavljam da si mlad a to znaci da si radoznao mozda i preko mjere - a to ponekad i nije dobro. Ja imam dvoje djece tih godista i proradio mi roditeljski instinkt koji me ponukao da ti kazem to sto sam rekao. Nista sto bi trebalo da te uvrijedi.

Citat:
Pa u streljaštvu stalno koriste te tehnike za usporavanje rada srca da bi im se manje mrdalo telo i da bi lakše potrefili da puknu između otkucaja srca.

Ma daj... odakle ti ta ideja da pucaju izmedju 2 otkucaja srca i sto ce im to uopste? Toliko koliko se telo mice "zbog otkucaja srca" je beznacajno - koliko i uticaj promjene mikroklime na daljini izmedju izlaska zrna iz cijevi pa do mete. A te promjene daleko vise uticu na preciznost od "rada srca".
Elem, zaustavljaju disanje ali ne usporavaju rad srca disanjem! Nisam dovoljno strucan da ti objasnjavam razliku izmedju mogucnosti da kontrolises rad pluca i rad srca. Ali koliko znam srca kontrolise autonomni nervni sistem na koje ne bi (mogao?) trebao da utices voljom. Namjerno sam naveo i "mogao" jer zaista se kojekuda pominju budisticki svestenici koji, navodno, meditacijom i stanjem transa mogu da uspore / zaustave rad srca. Pretpostavljam da shvatas da to moze biti opasna rabota?
Na disanje se moze uticati voljom - ali do izvjesne mjere. Ne mozes udahnuti i tako ostati 60 minuta.

Citat:
To sam naveo kao primer, jer ta tehnika disanja stvarno povećava snagu kad se rade mnoge vežbe, isprobaj.

Ne - ne povecava snagu ni za jotu! Tehnika disanja se koristi da bi se misici prilikom napora snabdjeli optimalnom kolicinom kiseonika koji je potreban za njihov dugotrajniji rad, recimo u atletici ili u teretani.
Objasnio sam ti vec da bokseri (koje si ti naveo) na taj nacin kontrolisu polozaj dijafragme kad primaju udarac u pleksus i time sprecavaju "da im izbiju vazduh" udarcem, jer ga oni vec "izbace" i podignu dijafragmu da bi nakon udarca dijafragma krenula u pocetni polozaj i da bi pluca ponovo pocela da uzimaju vazduh. Ako ne bi koristili tu tehniku, udarac bi sprijecio ponovni ciklus udisanja i "KO" je neizbjezan zbog nedostatka kiseonika u mozgu.

Citat:
Zato i pitam. Zašto bi se, ne daj bože, bez potrebe uništio.

Pa nasao si gdje da pitas? Lijepo ti rekoh - face2face kod doktora, kreni da treniras neku od borilackih vjestina gdje se, izmedju ostalog, uci i tehnika disanja do nivoa zdravog za covjeka. Previse je to ozbiljna tema da bi "pitao na forumu"... gdje mozes dobiti i nedobronamjeran odgovor, isprobati ga i... reset u "igrama sa zdravljem" ne pomaze.

Nadam se da ces naci dobar odgovor kod nekog ko je strucan za tematiku. Strucan = ljekar!

Sve najbolje!