[ old_company_83 @ 10.10.2010. 14:37 ] @
Ovako nemam ni drajvere ni skretnice ni pojacala, jednom recju nemam nista a hteo bih sve. Hteo bih da napravim zvucne kutije da kupim zvucnike, pojacalo, skretnice i sve potrebno. Ne razumum se u ovo pa zato trazm savet. Znam je bilo mali milion ovakvih tema ali i posle citanja istih jos mnogo stvari mi je nejasno. Slusam elektronsku muziku (house, techno, trance (valjda se ovako pise ) ) i ponekad volim odslusati neki pop ili rok ali to je zanemarljivo. Sta mi sve treba bass, subwoofer, srednjotonci, visokotonci??? Trebali bi da sviraju u sobi od nekih 15m kvadratnih mozda nesto vise.

Da rezimiramo:
-kako da odaberem zvucnike
-interesuje me kako da napravim kutije (preciznost nije problem)
-izbor pojacala
-koja rec o skretnicama i izboru istih
- . . .


Ali s tim da cena bude razumna ne berem ja pare s drveta
[ ackopk @ 10.10.2010. 17:37 ] @
Reci do koliko novca.!



Pozdrav.!


Ackopk.
[ old_company_83 @ 10.10.2010. 17:51 ] @
recimo da pare nisu problem. interesuje me sta mi treba i koji su proizvodjaci onako srednjeg kvaliteta. zelim da imam zvuk koji je cist bez pucketanja suskanja. Inace ne slusam preglasno muziku. ma sta ja znam do nekih 200e moze i vise a moze i manje EVENTUALNO 300e ako bude preko toga malko cu sacekati dok ne saberem jos love

pozdrav
[ ackopk @ 10.10.2010. 18:18 ] @
Kako mislis da slusas house, techno, trance a da nije glasno...??? Takvog nekog jos nisam cuo.... Obicno traze jos jace..



Ako do sada nisi cuo ili imao neki sistem mnogo toga ce ti u pocetku biti dobro (dok ne cujes nesto bolje).!


Sto se tice pojacala ja bih pogledao nesto polovno u tvom slucaju.

A sto se tice zvucnika... Jel treba da pomera bubrege ili ne.??


Pogledaj SAL zvucnike, meni sasvim odgovaraju, nisu skupi. Za 100e imas da sklopis sasvim pristojne kutije. Da kupujes kutije ne verujem da ces proci tako jeftino...



Sve zavisi od toga sta hoces.



Pozdrav.!



Ackopk.
[ old_company_83 @ 10.10.2010. 18:37 ] @
Da mnogi kazu da sam cudan po tome. ali zavisi sta je kome tiho a sta glasno. zvucnici DA NE POMERAJU bubrege to ne volim. znaci SAL zvucnici. Molm te pojasni mi sta mi treba zvucnik za bass ili sub ili oba, zvucnik srednjotonac, visoktonac kako??? sta??? preporuci mi zvucnike i oblik, zapreminu kutije kakva pojacala da trazim ???


Ja ne znam nista zato vas pitam
Pozdrav i zahvaljujem se na odgovorima
[ ackopk @ 10.10.2010. 19:04 ] @
Ne volis udarac basa..?????!!!!!!!!


Ja obozavam... planiram da u 15kvadrata stavim jedan bas bin od 15".! Meni basa nikad dosta....



Sal zvucnici nisu losi, jeftini su a imaju sasvim pristojan kvalitet. Ja sam pravio pre par meseci kutije sa njima. Ima i tema pa mozes da pogledas ako hoces.!

Jedino mozes da umesto horni ubacis kalotne visoke. Meni se svidja zvuk horni ali nekima ne.



www.elementa.rs tu imas zvucnike pa pogledaj. Imas i nacrte kutija, skini pa pogledaj, ima dosta toga.


Sta ti treba... zavisno jel hoces dvosistemske (2way) ili trosistemske (3way). U 2way logicno imas bas i visokotonac u 3way bas, srednjetonac, visokotonac. Obzirom na muziku 2way ce ti biti sasvim dovoljno. A posto ne volis udarce basa nece ti biti potreban poseban woofer.!


Preporucujem da pogledas pojacala kod nekog prijatelja ili na buvljaku... samo je jako bitno da povedes nekog sa tobom kad gledas, nekog ko se razume.. Ipak je to buvljak... A mozes da nadjes "dobra" pojacala za 50e pa i manje.




Pozdrav.!


Ackopk.
[ Pigoza @ 11.10.2010. 07:34 ] @
Ako zelis da budu malo kvalitetniji zvucnici,javi se ovom coveku iz Krusevca,moze da ti pomogne oko svega:
D.I.Y Speaker Shop 063/800-25-25 e-mail: [email protected] zove se Tomo.
Od profi zvucnika ima: B&C,Fane acoustic, od srednje klase Audax,McFarlow,Westra,Kenford...itd,pravi i skretnice,ima puno nacrta za zvucne kutije.
Poslace ti na e-mail i cenovnik,videces da ima vrlo primamljive cene, a zvucnici su sasvim OK,mnogo bolji od SAL-a.
Za pocetnike i one koje ce praviti vise zvucnih kutija u svom zivotu, mogu da pocnu sa SAL, za nesto ozbiljnije i ako nisi siguran da ces kasnie opet praviti zvucnike,bolje krenuti sa ozbiljnijim drajverima.
Druga solucija ti je ITC Cacak, tu su Visaton,RTO,Monacor,pogledaj njihov sajt, pa ako ti se ni prvo ni drugo ne dopada onda ces sigurno naci nesto za tebe u Elementi-SAL.
http://www.itcelectronic.com/katalog/default.asp
Pozz!
[ d.veljko83 @ 11.10.2010. 09:24 ] @
Citat:
old_company_83:Molm te pojasni mi sta mi treba zvucnik za bass ili sub ili oba, zvucnik srednjotonac, visoktonac kako??? sta??? preporuci mi zvucnike i oblik, zapreminu kutije kakva pojacala da trazim ???

Ja ne znam nista zato vas pitam
Pozdrav i zahvaljujem se na odgovorima


Ako si apsolutni pocetnik u ovome a po pitanjima vidim da jesi i ukoliko nemas nikog pored sebe da ti pomogne, moj savet je da se manes gradnje i sebi lepo kupis nove/polovne zv. kutije. Treba to da se uradi kako treba, nije dovoljno kupiti samo drajvere. A za mnoge stvari ne znas sta i kako dok ne dodje momenat da se urade. Razmisli dobro. A nije ni jeftino, sitnica po sitnicu nakupi se tu dosta, za novas koji ces da ulozis mozes uzeti sebi solidne polovne. Sve u svemu dobro razmisli pre no sto se odlucis za bilo sta.

Pozdrav.
[ michabass @ 11.10.2010. 16:38 ] @
Citat:
d.veljko83: Ako si apsolutni pocetnik u ovome a po pitanjima vidim da jesi i ukoliko nemas nikog pored sebe da ti pomogne, moj savet je da se manes gradnje i sebi lepo kupis nove/polovne zv. kutije. Treba to da se uradi kako treba, nije dovoljno kupiti samo drajvere. A za mnoge stvari ne znas sta i kako dok ne dodje momenat da se urade. Razmisli dobro. A nije ni jeftino, sitnica po sitnicu nakupi se tu dosta, za novas koji ces da ulozis mozes uzeti sebi solidne polovne. Sve u svemu dobro razmisli pre no sto se odlucis za bilo sta.

Pozdrav.

+1
[ nkrgovic @ 11.10.2010. 19:26 ] @
Za pocetak, za 15m2 nemoj praviti trosistemac. Za 15m2 ti treba dobar dvosistemski zvucnik - neki koji ima dve jedinice: visokotonac i mid-bas. Ako zelis da ga sam pravis onda razmisljaj u pravcu gotovih kompleta, gde dobijes jedinice, skretnicu i nacrte kutije sve zajedno (ili bar semu za skretnicu).

Isto vazi i za pojacalo, ako si zapeo da pravis, obavezno gotov komplet, neki namenjen pocetnicima.

To da kupis, za 200-300 EUR uopste nije neizvodljivo. Ne gine ti polovno pojacalo, a za zvucnike se vec da videti.... U svakom slucaju, sta god da kupujes, rukovodi se svojim sluhom. Spakuj jedan CD (ne mp3, audio CD, rezi iz FLAC-a, sto bolja produkcija) muzike koju volis, pa sa time sve testiraj. Uporedi bar 3-4 sistema, za pocetak obidji salone koji prodaju novo i poslusaj nove zvucnike do npr. 150 EUR. Tamo ces ih cuti sa nekim pojacalima, pa ces imati reper i za kupovinu polovnog, plus sto ces mozda odluciti i da kupis neki nov zvucnik....

Fokusiraj se na ili kompresione kutije, ili neke koje imaju bas-relfex otvor napred. One sa otvorom pozati su po pravilu teze za pozicioniranje, tj. traze da budu dalje od zida - mada mozes uvek da probas kad slusas. Generalno, kutija blize zidu ima vise basa, ali je bas manje utegnut, vec je onako... muljav. U 15m2 ne idu neki ogromni zvucnci, gledaj nesto manje....

Za nove zvucnike i pojacalo ti treba bar 400-500 EUR, plus nesto za pristojnu zvucnu kartu ili eksterni DAC. Polovno mozes kupiti mnogo povoljnije, ali je problem ako ne znas sta kupujes.... Pravljenje je pitanje entuzijazma, tu te niko ne moze savetovati. :/
[ ackopk @ 11.10.2010. 21:07 ] @
Citat:
nkrgovic:

Za nove zvucnike i pojacalo ti treba bar 400-500 EUR, plus nesto za pristojnu zvucnu kartu ili eksterni DAC. Polovno mozes kupiti mnogo povoljnije, ali je problem ako ne znas sta kupujes.... Pravljenje je pitanje entuzijazma, tu te niko ne moze savetovati. :/



Nisam bez razloga rekao SAL. ;)


Da sve to sklopi za 200e a da bude Visaton, ScanSpeak itd... Veoma tesko.


A ni muzika koju slusa nije toliko zahtevna... Dum, dum, tras, tras... bzzzzzzzzz...



Nije potreban tu neki HI END.!!! Imajte u vidu da mu je to prvi sistem.!

Pocni sa necim laganim... Pa polako... Niko nije iz prvog puta imao sistem od par hiljada eu.! ;)




Pozdrav.!


Ackopk.


[ Pioneer cdj 200 @ 12.10.2010. 08:25 ] @
@old_company_83

Kao da smo klonovi hehe, imamo sobu identične kvadrature, slušamo identičnu muziku i sve. Jedino me iznenadilo ono:

Citat:
Inace ne slusam preglasno muziku.


??? Za techno muziku, jako čudno. Inaće ja stalno razmještam zvučnike i testiram di ću dobit jači bas.

Citat:
A ni muzika koju slusa nije toliko zahtevna... Dum, dum, tras, tras... bzzzzzzzzz...



Nije potreban tu neki HI END.!!! Imajte u vidu da mu je to prvi sistem.!

Pocni sa necim laganim... Pa polako... Niko nije iz prvog puta imao sistem od par hiljada eu.! ;)


Tako je, neće slušati Pink Floyd, Mozzarta ili pak Beethowena. Techno ne zahtjeva neku kvalitetu jer nema previše efekata i sličnih stvari već je najbitnije kod takve muzike da ima čisti zvuk, dubok i čvrst bas i čiste visoke. Vanjske skupe zvučne karte? Zvučnici od 500€?? Mislim, @old_company_83 ne znam koliko kvalitetno voliš ali ja sam u nekim temama pisao koji sustav imam, @ackopk zna i to svima zvuči loše kad vide, katastrofa a čovjek bi se prevario. Imam ful čisti zvuk, bez brujanja i za techno muziku i to sam prezadovoljan. Glasnoće i basa mi ni najmanje ne fali, čak se moram kontrolirat sa potenciometrom da mi ne slike popadaju sa zida a da ne govorim koliko puta su mi se vrata od sobe od tolikih vibracija otvorila (iako je kvaka malo zeznuta pa ne drži dobro)? Sve to rade 4 kutije sa wooferima od 17 cm unutra, bez subwoofera.

Što se tiče izrade pojačala, neću se puno javljat jer još uvijek smatram da nemam puno iskustva al preporučio bi za početak TDA 7294 ili LM 3886 - oboje su jako jednostavni a za tu vrstu muzike imaju dobar zvuk i dosta snage. Za napravit sam izlazni stepen ti treba nekoliko djelova i mala pločica, dok je meni kompliciranije bilo raditi pobudni stepen (pretpojačalo) sa bass/treble/volume/balance kontrolama, jer ti chipovi bez pretpojačala imaju slabu snagu.

Neznam kako su kod vas cijene, ako ovi govore da se na buvljaku polovno gotovo pojačalo nađe za 50 €, a ako samogradnja dođe kao i kod mene u HRV, već je pitanje dal se isplati. Ja sam nekih 40 - 50€ dao samo za transformatore za moje pojačalo (TDA 7294), chipovi oko 7 €, kondenzatori oko 10 € itd. Pa konektori, ostali djelovi, pločice, potenciometri (koji su dosta skupi), kapice za potenciometre itd itd. Spiskao sam ja tu dosta para.
[ Pigoza @ 12.10.2010. 10:35 ] @
Sto se tice polovnjaka-pojacala pogledaj: http://www.kupujemprodajem.com/search.php?action=form&data[keywords]=pojacalo&data[has_photo]=yes&data[category_id]=1&data[group_id]=117&data[location_id]=&data[price_from]=50&data[price_to]=100&data[currency]=eur&data[has_price]=yes&submit[search]=Tra%C5%BEi

A sto se tice kutija pogledaj ovo: http://www.player.rs/product.php?ID=1564

I ovo: http://www.tehnomanija.rs/kata...vucnici-supreme-200-black.html

Pozz!
[ ackopk @ 12.10.2010. 11:41 ] @
Pojacalo mu se ne isplati praviti.! Delovi ce ga kostati mnogo vise nego polovno pojacalo i neke vece snage.!


Ako ne planira da se bavi elektronikom neka zaobice zamogradnju pojacala. I za manje od 50e mogu da se nadju pojacala. Ja sam u prodavnici nasao polovno pojacalo za 4700din. Akai... A na buvljaku mozes da nadjes i za 20-30e, ali treba da se pregledaju pre nego sto se kupe.. oce da zapadne dosta toga sto ne valja.



Kutije koje si mu ti postavio kostaju 150e... Ja sam za nesto manje od 100e napravio kutije koje sigurno bolje rade a i jace su duplo... x2... Ne verujem da bas od 6.5" moze svirati bolje od 10".

Mozda i svira... ali kao sto rekosmo ovo je techno, dance, trance...

Jedino sto ove idu do 38kHz... samo ne znam cemu to kad ne cujemo svi ni 20kHz...



Imao sam prilike pre par dana da uporedim moje kutije sa HI FI kutijama, bas reflex, 4way, 8" bas..

Sta da vam drugo kazem osim da je covek hteo da mu ostavim moje kutije da uzmem njegove i da mi doplati.


Sve je to lepo sto mu vi govorite, nisu ove kutije lose, Magnat... Ali vi zaboravljate da mu je to prvi sistem, da mu je budzet nije toliko veliki (iako bi ja za 300e verovatno kupio snagasa od par kW), da muzika koju slusa nije toliko zahtevna, 90% se svodi na bas...



Pozdrav.!


Ackopk.
[ old_company_83 @ 12.10.2010. 16:44 ] @
E setio sam se coveka koji se onako srednje razume u ovo tako da imam pomoc. oma sam odustao od samogradnje pojacala, uzimam polovno kucno ili auto pojacala mada sa auto pojacalom ima par zezancija oko napona tako da i to moze ispasti iz opcija. trenutno tragam za drajverima za trosistemce i kucnim pojacalom. ako nadjem sta, a trudim se, bice samogradnje. hteo bih da smestim sve zvucnike u jednu izdeljenu kutiju koja ce stojati horizontalno, onako simetricno da bude. a posto ne mislim da forsiram ove zvucnike lako se moze desiti da uzmem neke kvalitetnije nemacke drajvere.



pozdrav i hvala svima na odgovorima
[ d.veljko83 @ 12.10.2010. 19:32 ] @
Citat:
old_company_83:  oma sam odustao od samogradnje pojacala, uzimam polovno kucno ili auto pojacala mada sa auto pojacalom ima par zezancija oko napona tako da i to moze ispasti iz opcija.


Uzmi kucni pojacavac a ne auto-Amp.

Citat:
old_company_83:hteo bih da smestim sve zvucnike u jednu izdeljenu kutiju koja ce stojati horizontalno, onako simetricno da bude. a posto ne mislim da forsiram ove zvucnike lako se moze desiti da uzmem neke kvalitetnije nemacke drajvere.


A ti pravis centralni zvucnik?

Ili ce da bune nesto u stilu "ukrane lajsne" preko celog zida ili bar jedno 2.5-3.5m na visini od 80-90cm? ;)
[ old_company_83 @ 17.10.2010. 10:53 ] @
Idemo korak dalje. Nešto sam razmišljao: "A što ja ne bi uzeo pojacalo iz zvucnog stuba koji nicemu ne služi. Nit slušam ploče, nit kasete, a Bogami ni radio?" I tako, pojacalo je marke "Fisher" (kaze baba da jedna od boljih marki njenih vremena . . .). Cim sam spomenu babu mozete predpostaviti starost pojacala. Staro je 20 god. ALI perfektno ocuvano (hvala baba) i naravno, ispravno je. Snage je 120W. E sad kako da biram zvucnike naspram pojacala. Jel trebaju svi zvucnici da se ukolpe u snagu pojacala???

Jos uvek cekam informacije od mog dobavljaca iz nemacke ali kako vreme prolazi sve mi se vise cini da ce pasti neki novi SAl-ovi zvucnici.

Mislim da sam nasao i materijal za kutije. Na tavanu sam nasao par dasaka javora. Mislim da je pravo drvo bolje od iverice. Ispravite me ako gresim.

Za sad me najvise interesuje dal ovo pojacalo moze da posluzi i kako da biram zvucnike.

ZNACI " Fisher CA-35" to pojacalo je u pitanju

P.S. Nabavio sam program WinISD za proracunavanje kutija. Ali mnoge, mnoge oznake mi nisu jasne. Ako neko ima dobre volje da mi objasni znacenje istih . . . Onda ja mogu sam da kreiram drajver i proracunam kutiju. Ili ako neko zna formule pa cu ja digitron u ruke moze i tako . . .


[img]https://static.elitesecurity.org/uploads/2/7/2718216/P171010_13.10_[02].jpg[/img]

Stavio sam i zeljeni izgled zvucnika. IZVINJAVAM SE ZBOG NESRAZMERNOSTI KUTIJE I DRAJVERA. Vazno je da se shvati kakav izgled zelim. Znaci desna strana je spoljasni izgled, a leva je presek. Uopste se ne razumem u kutije tako da us ove pregrade fazona radi. Hteo sam da vas pitam da li to moze tako da li zvucnici medjusobno smetaju jedni drugima . . .

Pozdrav i zahvaljujem se na dosadasnjim savetima i unapred zahvalan . . .


[Ovu poruku je menjao old_company_83 dana 17.10.2010. u 13:09 GMT+1]
[ Pigoza @ 18.10.2010. 08:41 ] @
Savetujem te jos malo da prelistas literaturu i progooglaj po netu,o zvucnim kutijama,to nije ni malo naivna stvar.
Kutije se neprave od drveta,vec od ,,mrtvih" materijala: iverica i medijapan,ima razloga sto se prave od tog materijala.
A sto ti ne bi koristio taj zvucni stub,sto da vadis pojacalo iz njega, samo ako nema konektore za ulaz, to mu izvedes i to je to.Sta ti je sa zvucnim kutijama od tog stuba, ako je pojacalo 2X120W kako kazes(ili je mono 120W?),pitam jel takve zvucne kutije bi trebalo da budu povece i snazne?
Sto si odustao od Visatona?, dao sam ti savet i za onog coveka iz krusevca,poslao bi ti katalog.
Mogao si prvo da razmotris sve ponude pa da onda odlucis,to ti kazem kao drug sa foruma,znam da ti je najlakse da narucis iz Elemente,ali ako nemas nameru da pravis cesce zvucne kutije, a mozda drugu nebudes ni pravio,trebalo bi da se potrudis da kupis kvalitetnije drajvere,a to SAL nije!
Pozz!
[ nkrgovic @ 18.10.2010. 08:50 ] @
Ne znam ni jedne dobre kutije koje se prave od iverice. Medijapan da, a na skupljim kutijama sper ploca, ima ih i od pravog drveta, ima i egzoticnih varijanti kao kutije od metala (najcesce aluminijuma). Medijapan je, doduse, najcesci i najlaksi za rad - vec sper i drvo ne rade kako treba, osim ako se sama kutija ne pravi namenski za taj materijal i ako se ne koristi neki dosta slozeniji nacin sklapanja.

Ukratko, za nekoga ko nema vremena i ko ne zna kako da pravi kutiju - samo medijapan. Sve ostalo - ostaviti onima koji TACNO znaju sta rade.
[ aleksandara 93 @ 18.10.2010. 12:16 ] @
Posto vidim da se ovde diskutuje o kvalitetu SAL zvucnika zanima da li su kvalitetniji od Ei zvucnika(dok su se jos pravili)? Mislim na basove...
[ old_company_83 @ 18.10.2010. 18:21 ] @
Poslusacu Pigozu i bacam se jos malo na literaturu. Znaci radim od iverice ili medijapana. Sto se tice pojacala mono, stereo to meni nista ne znaci ali evo opisa: nazad ima 4 para + i - izlaza. Mislim da je stereo. Kutije od stuba necu da koristim jer mi treba dizajn kakav sam stavio u predhodnoj poruci i hteo bih sam da izradim kutju. E sad na zvucnicima od stuba pise ovako

FISHER
Sinus power 30W
Music power 50W
bla bla 4-8 ohm
bla bla truc 50-20000 hz
Made in . . .

Inace dvosistemci su u pitanju bass je 16.5 a visokotonac 9.5 cm

Kontaktirao sam gospodina Tomu, cekam odgovor.

Jos jednom navodim da preciznost pri izradi kutija nije problem. Dajte mi konkretno taj i taj model zvucnika posto ja sam ovde veoma ne odlucan. Trenutno gledam izmedju SAL-a i Visaton-a, a kad stigne odgovor od Tome mozda se okrenem necem trecem. Trenutno razmisljam ovako : " Imam Vistaon. Znaci neki kvalitet. A imam i SAL. Znaci manjeg kvaliteta, manje cene. E sad ja trazim da zvucnici rade svaki dan oko sat, bez forsiranja, onako ne preglasno. A sta pruza SAL, a sta pruza Visaton????

I jos jednom kako da biram zvucnike po pojacalu???

Pozdrav
[ d.veljko83 @ 18.10.2010. 19:21 ] @
Citat:
old_company_83

Kontaktirao sam gospodina Tomu, cekam odgovor.

Jos jednom navodim da preciznost pri izradi kutija nije problem. Dajte mi konkretno taj i taj model zvucnika posto ja sam ovde veoma ne odlucan. Trenutno gledam izmedju SAL-a i Visaton-a, a kad stigne odgovor od Tome mozda se okrenem necem trecem. Trenutno razmisljam ovako : " Imam Vistaon. Znaci neki kvalitet. A imam i SAL. Znaci manjeg kvaliteta, manje cene. E sad ja trazim da zvucnici rade svaki dan oko sat, bez forsiranja, onako ne preglasno. A sta pruza SAL, a sta pruza Visaton????

I jos jednom kako da biram zvucnike po pojacalu???

Pozdrav


Visaton:
WS 20 E 8 OHM
MR 130 8 OHM
DT 94 8 OHM
Ovo nisam imao prilike da cujem sem jednog WS17 u nekoj kutiji kako zamenu za pregoreli bas/mid.
Ovo je heftina varijanta, mislim da se ne bi mnogo razlikovala u ceni od SAL-a. (nisam siguran, treba proveriti). Po meni za visaton od G25ffl i G50 pa navise (ako ima) za normalniji zvuk. Za bas zvucnik se u ovom slucaju izbor namece sam po sebi ako je od istog proizvodjaca, izbor i nije prevelik. Eto ovo ti je onako predlog u letu a mislilo se pre svega na cenu.

Ako vec hoces da se igras mozes malo i da experimentises.

pozzz...
[ ackopk @ 18.10.2010. 19:24 ] @
SAL - koliko kosta pruza sasvim dobre rezultate

Visaton - kupujes 50% ime 50% zvucnik ;)




Pozdrav.!


Ackopk.
[ old_company_83 @ 18.10.2010. 19:57 ] @
Citat:
ackopk: SAL - koliko kosta pruza sasvim dobre rezultate

Visaton - kupujes 50% ime 50% zvucnik ;)




Pozdrav.!


Ackopk.



E toga se i bojim. Prenesi mi tvoja iskustva sa SAL-om kolko traju u kojim uslovima . . .

Citat:
d.veljko83: Visaton:
WS 20 E 8 OHM
MR 130 8 OHM
DT 94 8 OHM
Ovo nisam imao prilike da cujem sem jednog WS17 u nekoj kutiji kako zamenu za pregoreli bas/mid.
Ovo je heftina varijanta, mislim da se ne bi mnogo razlikovala u ceni od SAL-a. (nisam siguran, treba proveriti). Po meni za visaton od G25ffl i G50 pa navise (ako ima) za normalniji zvuk. Za bas zvucnik se u ovom slucaju izbor namece sam po sebi ako je od istog proizvodjaca, izbor i nije prevelik. Eto ovo ti je onako predlog u letu a mislilo se pre svega na cenu.

Ako vec hoces da se igras mozes malo i da experimentises.

pozzz...


bio sam na ovom sajtu : http://www.itcelectronic.com/katalog/default.asp
Da li su to cene za par ili po komadu???


Ako je rec o visatonu uzeo bih ovo sto je Veljko rekao ali SAL mi je primamljiviji evo sta bi ja od SAL-a
ackopk ispravi me ako je neki od navedenih drajvera los
bass http://www.elementa.rs/proizvo...2&nivo3=121&nivo4=1216
srednji http://www.elementa.rs/proizvo...2&nivo3=123&nivo4=1231 ovaj SKN 13
visoki http://www.elementa.rs/proizvo...2&nivo3=124&nivo4=1241 ovaj prvi DT5
[ ackopk @ 18.10.2010. 21:25 ] @
Pa ne znam kako bih mogao da ti prenesem iskustva.!??



Kad sam ja planirao da pravim kutije trazio sam po netu i citao sve i svasta. Nailazio sam na mnogo toga. Vecina za SAL kaze da ne valja, onda naidjem na poruke da je SAL odlican za svoju cenu.


Cela stvar se svodi na to sta si do sad cuo i sta ocekujes od zvucnika.!



Mogu da ja da ti pricam svasta ali dok ne cujes neces znati sta valja.!


Mozes ti da uzmes sada drajvere i od 500e... ali ne verujem da ces prepoznati kvalitet.! To je neko iskustvo koje se stice godinama.! Sto duze budes u HI-FI svetu uvideces i sam sta je dobro a sta ne.



Sto se tice izbora zvucnika ja to nikad nebi uzeo.!!!

bas osetljivost 86db, srednji isto, visoki ajd...


Jel znas koja ti snaga treba da postignes neki pristojan zvuk.!??? Ne glasan...pristojan!!



aleksandara 93 je po mojoj preporuci kupio zvucnike koje imam i ja... Pa neka iznese svoje misljenje.
Ja sam sasvim zadovoljan. Kazes da ti ne treba glasna muzika oni su ti pravo resenje. Pojacas bas za nekih 10db+ (i vise) i pojacas na nekih 10ak w... Imaces dubok, definisan bas u celoj prostoriji, onda ubacis neke visoke... to ima da svira za 10-tku.!!!


A o njegovom kvalitetu govori i cena... prvo je kostao 1200din, onda je cena rasla do 1600din, pa je bio 1700din, kad sam ja kupio kostao je 1900din a sad kosta... 2200din.!

Kad kazem kvalitet zvuci kao da je nesto extra... sve sto mozes kuputi u tehnickim prodavnicama je ispod njegovog kvaliteta, specijalizovane radnje za hifi su nesto drugo.!



Nego jesi razmisljao o 5.1 sistemu.? Ja to ne preporucjem za muziku ali kao sto vidim ti bi nesto da svira, nisi zahtevan po pitanju zvuka. Za 100e imas da nadjes sasvim pristojan sistem sa dosta snage.!


Pozdrav.!

Ackopk.


Sve pricah ali nista ne rekoh.!


[ aleksandara 93 @ 18.10.2010. 21:50 ] @
Ja sam prezadovoljan zvukom sto mi je najbitnije ali svako ko je dolazio kod mene pohvalio je zvuk i misleo da kutije min. kostaju 120-130E :))) Najbolje poslusaj kod nekog koji zvucnik kako zvuci pa odluči jer svako ima različit ukus...
[ 44250 @ 19.10.2010. 05:29 ] @
U potpunosti se slazem sa dvojicom imenjaka. Zavisi sta si slusao do sad,i sta ces slusati od sad. Niskih zvucnika se neki i sad rado secaju a neki ih nikad nisu nesto voleli,tako nesto (mada ih licno nikad nisam slusao) mislim i za SAL zvucnike,ko nije CUO i OSETIO bolje za drugo i ne zna. Po meni,nisu nislijci ni malo losi mada...ko sam ja da sudim. Sve je stvar ukusa,a ukus se vremenóm razvija. Ako nista,svoje pare SAL vredi,makar nije pre-skup.
...
[ Pigoza @ 19.10.2010. 08:36 ] @
Problem je to ,sto da bi mapravio zvucnu kutiju morao bi da imas Vas ili litrazu za bas, a to moze s da nadjes za vecinu SAL zvucnika, ali mozes posebno za Visaton,nemoj da te vara izgled,znas i sam tek kad ugasis svetlo i pocnes vidis kako je.....ha ha,malo sale ali i istine,Visaton nije primamljiv na izgled ali to je stara nemacka skola, a ti bi da kupis Kineza,znaci Samogay , Kinezi prave zvucnike za Madjare...hmm,da li bi ti pre vozio Chery ili Volkswagena, i sto?
Sto se tice toma rekao sam ti,covek ima podatke za sve zvucnike i mnogo nacrta zvucnih kutija,znaci moze ti puno pomoci,ne mozes uporedjivati SAL sa Visatonom ,ili Westra,znaci na prvom mestu je Visaton i to ti j srednja klasa, Westra je na drugom mestu i to ti je niza klasa a SAL je na trecem mestui to ti je najniza klasa ili sirotinjski Hi-FI,ako je i to?
Ne kudim ja SAL, ali ako za te pare ili malo vise mozes kupiti kvalitetnije zvucnike ...? Znam da su privlacniji SAL i imaju sirok izbor, e sad ako planiras da pravis bar jos jedan par zvucnih kutija kasnije,ti kreni i sa SAL-om ali nemoj da ides bas manji od 25cm,znaci kreni od SBX2530,bez obzira sto ces slusati tise muziku.
Pa kasnije napravi sa Visatonom ili Westra i sl.
Pozz!
[ old_company_83 @ 19.10.2010. 15:08 ] @
E ovako, poruka Pigoze mi je dala jednu ideju ALI da li to moze tako ??? Uzeo bih http://www.elementa.rs/proizvo...2&nivo3=122&nivo4=1224 ovaj zvucnik od 300mm SBX3040 i jos neka dva visokotonca, jer citao sam i ciatao sam . . . i procitao da su za ovu vrstu muzike svosistemci najbolji. Cak mislim da je neko i nave to u ovoj temi. E sad da li bi to moglo da se odradi ovako : jedan bass dva visokotonca. Kako ce se to cuti ponasati. Predlozite mi neke visokotonce. Ja sam odabrao ovaj bass posto je veeelik i dizajnerski bi se lepo uklopio. Sigurno ce te pitati zasto ne uzmem dva bassa. E pa zato sto zelim nesto inovativno. Da li bi to ono moje pojacalo moglo da gura.

Razmisljao sam o 5.1 sistemu ali nije to to. Njega kupim prikljucim i slusam muziku . . . A ovako ima dosta zanimljivosti, kao prvo naucicu nesto novo, zatim siguran sam da cu im ati neki zanimljiv zvucnik i samo po sebi je zanimljivo sve oko izrade . . .


Nisam vas pitao o stabilnosti zvucnika kakva im podloga treba??? Ja sam mislio da ih fiksiram (zasrfim prvenstveno) na lajsnu sirine 15 cm. Lajsna je deo stola, sto je fiksan i veoma tezak misim da nece nigde pobeci




Pozdrav
[ aleksandara 93 @ 19.10.2010. 16:20 ] @
Citat:
old_company_83: Uzeo bih http://www.elementa.rs/proizvo...2&nivo3=122&nivo4=1224 ovaj zvucnik od 300mm SBX3040 i jos neka dva visokotonca, j


Losa ideja, 2 visokotonca ti ne trebaju samo 1. Srednjotonac, visokotonac i bas moze, bas i visokotonac isto moze(pricam za 1 zv. kutiju) ali 2 visokotonca ne idu bas...

Citat:
old_company_83: Sigurno ce te pitati zasto ne uzmem dva bassa.


Za kucnu upotrebu ce ti biti dovoljan samo po jedan bas u obe kutije, moze i po 2 je to po meni preterivanje tj. nije vise za kucnu upotrebu.

Citat:
old_company_83:  Predlozite mi neke visokotonce.


Nemam iskustvo sa kupovnim visokotoncima ali dosta hvale piezo horne, ima na netu pdf sa nacrtima kutije i mislim da ima baš taj model zvučnika sa hornom.

[ old_company_83 @ 19.10.2010. 19:09 ] @
Ufff aleksandre ja pravim samo jednu kutiju koja je izdeljena. Citao sam i ljudi kazu za ovu elektronsku muziku dvosistemci su sasvim dovoljni pa sam misio da uzmem jedan veci bass SBX3040 (on je 300mm u precniku) i stavim jos dva visokotonca mogu to biti i npr dve horne ili nesto slicno, pa sam pitao da li to tako moze jedan bass da odradi posao, prvobitna zamisao je bila da izradim trosistemce ali sve vise odustajem od toga . . .
[ aleksandara 93 @ 19.10.2010. 19:46 ] @
Izvinjavam se, nisam te razumeo.

Misleo sam da pravis 2 kutije, za tvoje pitanje će morati neko drugi da odgovori :((
[ d.veljko83 @ 19.10.2010. 19:47 ] @
Citat:
old_company_83: Ufff aleksandre ja pravim samo jednu kutiju koja je izdeljena. Citao sam i ljudi kazu za ovu elektronsku muziku dvosistemci su sasvim dovoljni pa sam misio da uzmem jedan veci bass SBX3040 (on je 300mm u precniku)


30cm za 15+ kvadrata je PREVISE!

25cm u 20+ kvadrata je bilo mnogo u pojedinim momentima, ista serija je u pitanju. To je bila prva zv. kutija koju sam napravio i ugurao sam u nju dtf801 visokotonac koji je ostavljao tragove na mozgu ali sa muzikom koju slusas verovatno bi se uklopio.

Nemoj da se palis na velicinu, tu gresis debelo. Pogledaj slicicu i one male kutijice odmah iza. Znam da izgleda nerealno ali veruj mi na rec da se ovi veliki "sanduci" nisu mogli cuti od njih! Da se razumemo veci potres je dolazio od SAl-a, muzika ni slucajno. Nisu tu samo drajveri u pitanju ali... jos jednom, velicina nije presudni faktor. Ti i onako kazes da ne slusas glasno, prema tome cemu onda 30cm???
[ old_company_83 @ 19.10.2010. 20:04 ] @
upravu si, znaci 25cm je dosta ok, sta da uzmem horne ili kalotne visokotonce ??? odlucio sam da radim dvosistemce jer su dovoljni za ovu vrstu muzike. E kako, sta, koliko horni/kalotnih sta vec odaberem dve dosta??? Izvuko sam zakljucak da su srednjotonci ne potrebni.
[ banem @ 20.10.2010. 07:58 ] @
Citat:
old_company_83: Citao sam i ljudi kazu za ovu elektronsku muziku dvosistemci su sasvim dovoljni pa sam misio da uzmem jedan veci bass



1. Nema zvučnika za ovu ili onu muziku, ima samo dobrih i loših
2. Ako daš više para to ne znači da ćeš kupiti bolje. Ako daš manje to sigurno znači da ćeš kupiti lošije

Nema luđeg dela zabavne elektronike od Hi-fia.

Uzgred, iz mog višedecenijskog slušanja svega i svačega :) nikada nisam čuo da bas-refleks kutija zvuči bolje od kompresione, osim ako razlika u ceni nije zaista ogromna. Jedno vreme ne Ei Niš pravio kutije 75W (nisu išle uz HSR), trosistemske kompresione kao licenca Visatona valjda. To je sviralo solidno dobro, jedino što su basovima pucale vođice brzo. Retko koja bas-refleks je sviralo tako dobro, sve su nekako šupljikave i/ili tutnje i treba im 100 ugađanja da pokaže šta može.
[ Pigoza @ 20.10.2010. 08:31 ] @
Ufff momci,i ja sam amater u ovome ali treba i vi dosta da poradite na vasem znanju.
Tacno nije bitna velicina ,vec tehnika..haha,jel tako...
Problem kod avucnika velikih dimenzija to sto ne mogu toliko visoko svirati da bih ih zatim pokrivao visokotonac,znaci uz SBX2530 bi morao da ide i srednjotonac na pr.SBX1620 ili 1320, i jedan visokotonac.
Sto se tice toga dali je kutija 2-sistemska ili 3-sistemska,nije poenta samo u broju zvucnika vec tamo gde je moralo da se ide sa vise zvucnika islo se je,najbolje bi bilo kad bi se muzika slusala iz samo jednog izvora t.e zvucnika,postoje i takvi zvucnici ali su skupi i uglavnom im fale najdublji tonovi, to su full range zvucnici.
Ajde pojasni mi ,,old company" sta si ti tacno zamislio da pravis samo jednu zvucnu kutiju,ne razumem bas najbolje?
OBAVEZNO procitaj Borin turtorijal o zvucnicima........... http://bas.elitesecurity.org/indexV.html
Pa cemo posle da diskutujemo!
Pozdrav!
[ nkrgovic @ 20.10.2010. 09:23 ] @
Citat:
banem: 1. Nema zvučnika za ovu ili onu muziku, ima samo dobrih i loših
....
Uzgred, iz mog višedecenijskog slušanja svega i svačega :) nikada nisam čuo da bas-refleks kutija zvuči bolje od kompresione, osim ako razlika u ceni nije zaista ogromna.

Ovo pod 1 sam i ja mislio dok nisam cuo neke zvucnike... Npr. skoro sam slusao neke Sonus Faber Liuto - za Jazz i klasiku - fe-no-me-nal-no. Za rock i elektroniku... pa nije bas k'o niski tranzistor, ali OSETNO losije.

Ovo drugo, takodje, nema veze ni sa cim. Slusao Spendor SA1, kompresione, i slusao Epos M12i - bas reflex. Ove druge duplo jevtinije i, kad je u pitanju rok zvuk, osetno bolje. Ista soba, isto pojacalo, isto sve.

Ukratko - nema pravila. Slusas i vidis sta se tebi svidja, uz tvoju muziku. Sve ostalo je JAKO los metod zakljucivanja.
[ 44250 @ 20.10.2010. 11:19 ] @
Slazem se sa gore navedenim,i kao sto zeoN pre par meseci rece u jednoj od tema: najbolje je kad muziku koju slusas,cujes na nekom pojacalu i zvucnicima a to ti se jako dopadne kako zvuci,da zvucnike iskopiras a pojacalo kupis. Zapravo to ti je najkraci put,sve ostalo se svodi na eksperimentisanja i filozofiranja. ...
[ old_company_83 @ 20.10.2010. 13:14 ] @
Citat:
Pigoza: Ufff momci,i ja sam amater u ovome ali treba i vi dosta da poradite na vasem znanju.
Tacno nije bitna velicina ,vec tehnika..haha,jel tako...
Problem kod avucnika velikih dimenzija to sto ne mogu toliko visoko svirati da bih ih zatim pokrivao visokotonac,znaci uz SBX2530 bi morao da ide i srednjotonac na pr.SBX1620 ili 1320, i jedan visokotonac.
Sto se tice toga dali je kutija 2-sistemska ili 3-sistemska,nije poenta samo u broju zvucnika vec tamo gde je moralo da se ide sa vise zvucnika islo se je,najbolje bi bilo kad bi se muzika slusala iz samo jednog izvora t.e zvucnika,postoje i takvi zvucnici ali su skupi i uglavnom im fale najdublji tonovi, to su full range zvucnici.
Ajde pojasni mi ,,old company" sta si ti tacno zamislio da pravis samo jednu zvucnu kutiju,ne razumem bas najbolje?
OBAVEZNO procitaj Borin turtorijal o zvucnicima........... http://bas.elitesecurity.org/indexV.html
Pa cemo posle da diskutujemo!
Pozdrav!



Procitao sam Borin tutor. E sad da ti objasnim kako sam zamislio "jednu kutiju". E pa ovako, jedna najverovatnije kompresiona kutija sa basem SBX2530 i koliko sam te razumeo a mislim da jesam, preporucio si mi SBX1620 ili SBX1320 za srednjotonce. Uzeo bi SBX1320 i napravio bih za njih komore i jos ugradio neke visokotonce. Da pojednostavim, idem s leva na desno: srednjotonac sa zasebnom komorom, zatim bass pa opet srednjotonac sa komorom. Mislim da je sad maksimalno razumljivo. Kazes jedan visokotonac da li da to bude neka piezo horna ili kalotni.

A da li to pojacalo od 120W moze da gura??? O tome nisam razmisljao ili to nema veze, ne razumem se u to.
[ aleksandara 93 @ 20.10.2010. 14:32 ] @
Citat:
old_company_83: A da li to pojacalo od 120W moze da gura??? O tome nisam razmisljao ili to nema veze, ne razumem se u to.


Ma moze, pa ja jednu takvu slicnu kutiju koristim na oko 70-80W pojacalo a ne pojacavam preko 60%.
[ zx16 @ 20.10.2010. 14:43 ] @
To što ti piše na pojačalu je snaga koju vuče iz mreže a ne snaga izlaznog stepena. Po oznaci pojačala, to je pojačalo 2x30w. Sa manjim dvosistemskim kutijama to treba da bude pristojno. SAL zvučnici su kinezi ali drugo se i neda naći za male pare. Moj savet je da potraćiš neke starije, dobro očuvane kutije iz vremena kada su se pravili pravi zvučnici od čistog ferita a ne ove prevare koje posle par godina izgube fluks i zvučnici, odnosno, Kalem izgori.
Pravljenje pojačala ti ne preporučujem jer zahteva iskustvo. To ti kažem jer se time bavim 30 godina pa ne pričam bez veze. Šteta što nema više niških zvučnika, bili su majka za samogradnju....
Ja sam tako počinjao davno, davno a onda sam skupio pare i kupio BOSE koje slušam više od 20 godina i slušaću ih do kraja.
[ BOBANT94 @ 20.10.2010. 15:42 ] @
Ima li slika ovog pojacala >> STANDARD << ????(Da je neko uradio pa da okaci sliku da vidim kako izgleda)
[ old_company_83 @ 20.10.2010. 15:45 ] @
Za mene je potpuni uspeh ako SAL zvucnici budu radili 2 godine. Biram SAL zvucnike jer su jeftini a mogu da traju koju godinu a meni je prva kutija i postoji mnogo prostora za greske. Znaci navedene zvucnike SBX2530, SBX1320 x2, i neki visokotonac. Od samogradnje pojacala sam odustao u startu. Cekam jos koji dan da vidim da li cu naci neko kompaktnije pojacalo ovo moje je pola sa pola metra debljine cirka 10cm.

Kako ide oko skretnica sta bi tom pitanju trebalo da se uradi???
Znam coveka za koga mislim da ce sa zadovoljstvom prihatiti posao izrade skretnica. Ali sta mi treba??? Ili da se ipak okrenem kupovini gotove???

Negde sam nacuo da pojacalo moze samo da razdvoji zvucne talase??? misim da ovo nije tacno al nista ne gubim ako proverim
[ aleksandara 93 @ 20.10.2010. 17:01 ] @
Citat:
zx16: SAL zvučnici su kinezi ali drugo se i neda naći za male pare. Moj savet je da potraćiš neke starije, dobro očuvane kutije iz vremena kada su se pravili pravi zvučnici od čistog ferita a ne ove prevare koje posle par godina izgube fluks i zvučnici, odnosno, Kalem izgori..


Ne kažem da sal nisu kinezi i da su nešto mnogo kvalitetni ali 4 sal kutije od 160-170W (bas valjda od 300mm i visokotonac ili piezo horna) ozvučavaju kafić i svakog vikenda su navijeni sa oko 90-100W i rade oko 5god što je i sasvim zadovoljavajuće naspram ceni, bar po meni.

Citat:
BOBANT94: Ima li slika ovog pojacala >> STANDARD << ????(Da je neko uradio pa da okaci sliku da vidim kako izgleda)


Šta je s tobom pa u svakoj temi pitaš za istu stvar?! Napravi ti pa pokaži sliku...



[ BOBANT94 @ 20.10.2010. 17:26 ] @
"Šta je s tobom pa u svakoj temi pitaš za istu stvar?! Napravi ti pa pokaži sliku..."
Pa pitam na 2 mesta kada niko nece da odg..Zelim da napravim ovo pojacalo(Ne sada ali planiram) i hocu da vidim kako bi to trebalo da izglea posto ja kolko tolko znam sta pise na onim semama, ali ipak da vidim i kako to izgleda u stvarnosti..
>>Usput da li bi STANDARD pojacalo moglo na SAL HS 16R (SBX 1620+DF12 = kao 80/60W)
[ 44250 @ 20.10.2010. 18:00 ] @
Šta je s tobom pa u svakoj temi pitaš za istu stvar?! Napravi ti pa pokaži sliku...[/quote]

Zna se da je pogresio i da njegov sistem nije u duhu ovog foruma ali nemoj tako,vidi koliko poruka ima-pa toliko ima i ''forumaskih'' iskustava. Pokusaj lepo da ga uputis u uopstena pravila ponasanja ovde a ako i dalje nastavi ignorisi ga. Niko se jos nije naucen rodio. BOBANT ,niko ti jos nije odgovorio,ne ide to uvek tako brzo. Procitao sam pitanje tvoje teme i jednim delom ja cu ti odgovoriti kad dodjem kuci. ...
[ aleksandara 93 @ 20.10.2010. 18:07 ] @
Citat:
BOBANT94: >>Usput da li bi STANDARD pojacalo moglo na SAL HS 16R (SBX 1620+DF12 = kao 80/60W)


Ne čitaš, standard je valjda 60W a ti hoćeš da staviš 60-watnu zv. kutiju a u mom predhodnom postu piše da je po fabričkim specifikacijama pojačalo treba da bude slabije min. 30-50%. Može i slabiji zvučnik ali trebaš da paziš koliko pojačavaš...
[ d.veljko83 @ 20.10.2010. 19:05 ] @
"Ufff momci,i ja sam amater u ovome ali treba i vi dosta da poradite na vasem znanju.
Tacno nije bitna velicina ,vec tehnika..haha,jel tako...
Problem kod avucnika velikih dimenzija to sto ne mogu toliko visoko svirati da bih ih zatim pokrivao visokotonac,znaci uz SBX2530 bi morao da ide i srednjotonac na pr.SBX1620 ili 1320, i jedan visokotonac."

@Pigoza

To je poznato, ovaj 2530 je u mom slucaju bio secen prilicno visoko da se nadomesti nedostatak mid zvucnika.
I nije to tako katastrofalno izaslo na kraju. Kasnije su preinaceni u trosistemce. Sve je to bio mali experiment.

JA sam preporucio pre par postova nesto izuzetno jeftino i solidno al...

pozzz
[ Pigoza @ 21.10.2010. 09:02 ] @
Stvarno mi nije jasna kutija,jel to pravis centralni zvucnik?
Znaci za vernu stereo reprodukciju ili ti Hi-Fi neophodan ti je stereo sistem ili dve zvucne kutije,jedna za levi a druga za desni kanal.Sem toga kutije se trebaju pravilno razmestiti u sobi,znaci voma je bitno koliko ce leva i desna zvucna kutija biti udaljena jedna od druge, a to zavisi i od udaljenosti slusaoca od tih kutija.Takodje je bitno koliko su te kutije udaljene od zida...itd itd ima puno toga na netu.
Znaci moras praviti dve zvucne kutije,ne razumem zasto dva srednjotonca a jedan bas?
Jesi li dobio katalog od Toma iz Krusevca?

Pod 4 ili Cenovnik ti je za zvucnike koje ima Tomo,to je deo izbora,pogledaj.
Pozz!
[ old_company_83 @ 21.10.2010. 13:30 ] @
Citat:
Pigoza: Stvarno mi nije jasna kutija,jel to pravis centralni zvucnik?
Znaci za vernu stereo reprodukciju ili ti Hi-Fi neophodan ti je stereo sistem ili dve zvucne kutije,jedna za levi a druga za desni kanal.Sem toga kutije se trebaju pravilno razmestiti u sobi,znaci voma je bitno koliko ce leva i desna zvucna kutija biti udaljena jedna od druge, a to zavisi i od udaljenosti slusaoca od tih kutija.Takodje je bitno koliko su te kutije udaljene od zida...itd itd ima puno toga na netu.
Znaci moras praviti dve zvucne kutije,ne razumem zasto dva srednjotonca a jedan bas?
Jesi li dobio katalog od Toma iz Krusevca?

Pod 4 ili Cenovnik ti je za zvucnike koje ima Tomo,to je deo izbora,pogledaj.
Pozz!


Da, pravim centarlni zvucnik, znaci u sredini neki oveci bass i okolo srednjotonci, visokotonci, tako sam ga zamislio. Cenovnik jos nisam dobio ali sad mi je jasno zasto, u ovom cenovniku koji si mi dao napisana je druga mail adresa, poslao sam novi mail, cekam odgovor. Jos nesto oko ovog cenovnika, zapali mi za oko ovi Westra zvucnici. Jeftini, a cujem dobri za samogradnju. Mada jos uvek me nekako vuce SAL . . .

[ ackopk @ 21.10.2010. 15:44 ] @
Imao sam Westra visoki. Otisao je brzo.!



Mnogo ste napisali dok nisam bio tu...


Kupi slobodno SAL zvucnike. Gledaj da imaju bar neku osetljivost i da idu sto nize. Membrana neka bude i 30cm nije problem, svakako ce dobro doci.!

Zasto ne napravis kutiju za bas i onda jos dve kutije sa srednjim i visokim. Da sve to bude u ravni, iste sirine i dubine pa ih samo naredjas kako ti treba a kad ti tako vise ne odgovara samo razmestis kutije i imas klasican 2.1 sistem koji mozes kasnije i prodati.

Evo imas u prilogu kako sam ja to zamislio, reci mi dimenzije te "kutije", kolika treba da bude.?



Pozdrav.!


Ackopk.
[ old_company_83 @ 21.10.2010. 17:14 ] @
Citat:
ackopk: Imao sam Westra visoki. Otisao je brzo.! :(



Mnogo ste napisali dok nisam bio tu...


Kupi slobodno SAL zvucnike. Gledaj da imaju bar neku osetljivost i da idu sto nize. Membrana neka bude i 30cm nije problem, svakako ce dobro doci.!

Zasto ne napravis kutiju za bas i onda jos dve kutije sa srednjim i visokim. Da sve to bude u ravni, iste sirine i dubine pa ih samo naredjas kako ti treba a kad ti tako vise ne odgovara samo razmestis kutije i imas klasican 2.1 sistem koji mozes kasnije i prodati.

Evo imas u prilogu kako sam ja to zamislio, reci mi dimenzije te "kutije", kolika treba da bude.?



Pozdrav.!


Ackopk.



Odlicna ideja!!! Usvaja se!!! Kutija??? Sve tri kutije zajedna da ne budu duze od 130cm, visina nije bitna, a sad dubina je problem. Te kutije bi stajale odmah do zida da li to njima smeta??? Daj mi neku minimum dubinu koja moze da se stavi.

Gotovo, odlucio sam se za SAL drajvere!!! E sad koje tacno drajvere da uzmem???
Reci sta mislis o ovome: bass http://www.elementa.rs/proizvo...2&nivo3=122&nivo4=1224 SBX3040
srednji SBX1320
visoke reci neke . . .
Da li ovo valja ima li nedostataka???
Kad je rec o skretnicama sta da radim? da je sam izradim ili porucujem. 100 posto sam siguran uz tacan nacrt i spisak stvari koje mi trebaju zatvorenih ociju mogu da uradim skretnicu, tacnije imam jednog coveka koji to moze. Kabal??? procitao sam da on daje dosta kvaliteta zvuku, kakav kabal mi treba??? Od kucista do mesta gde treba da stoje zvucnici ima tesko metar vazdusne linije. Mala je razdaljina pa mozda kabal nije bitan . . .




Pozdrav
[ ackopk @ 21.10.2010. 17:46 ] @
Visina u ovom slucaju je duzina. Znaci 130cm. Ostalo moramo da pravimo prema proracunu pa kako ispadne. U stvari sirina kutije ce biti odredjena velicinom bassa. Znaci sigurno nesto vise od 30cm.

Ako si se odlucio za ovaj bass reci mi da proracunam neku kutiju za njega. Dal ce biti bas-reflex kao na slici ili kompresiona videcemo po parametrima. Dok sam kucao post nasao sam parametre.

Osetljivost srenjeg je mnogo mala.

Srednji 750din + visoki 500din = 1250din.!!! Za taj novac potrazi zvucnik za auto, pa njega da izrezemo na nekih 150hz ili 240hz, zavisno od toga koliko da ide bass.!?! Ima da svira sigurno bolje. Ili da bass pustimo full i dodamo samo visoke ali onda cela kutija gubi smisao.!


Auto zvucnici.?? Sta o tome misle ostali clanovi.? Meni izgleda ok. A.?


Po meni bass je dobar. Ide dosta nisko (28Hz) a ima dovoljno snage.



Sto se tice skretnica videcemo sa ostalim clanovima, zavisi kako i sta rezemo.


Kabal.... kabal ces kupiti u najblizoj prodavnici. Obican dvozilni 2x1.5 ili bolje 2x2mm. Oko 30-40din metar.


Idem da pogledam nesto ako mogu da uradim.



Pozdrav.!

Ackopk.



[ old_company_83 @ 21.10.2010. 18:09 ] @
Imao sam ponudu za auto zvucnike sa sve nekim providnim plasticnim kutijama ali nisam hteo.

Sta mislis o ovim srednjotoncima http://www.elementa.rs/proizvo...2&nivo3=123&nivo4=1231
[ ackopk @ 21.10.2010. 18:21 ] @
Ma ne te sa providnim kutijama... To su kao neki wooferi...


One elise.... Znas na sta mislim.? Obicni zvucnici za auto.!


Kao sto sam rekao... mala osetljivost. Auto zvucnici su po meni ok za ovo.!??


Pozdrav.!


Ackopk.
[ ackopk @ 21.10.2010. 18:32 ] @
Pogledaj ovde ako te nesto zanima:



http://www.tehnomanija.rs/katalog/auto-zvucnici



[ old_company_83 @ 21.10.2010. 18:41 ] @
Znaci trazim jednosistemski zvucnik za auto koji ce posluziti kao srednjotonac???
[ ackopk @ 21.10.2010. 18:44 ] @
Ne.


Trazi dvo-sistemski koji ce posluziti kao srednj i visoki. Bas mu rezemo.


Pozdrav.!


Ackopk.
[ old_company_83 @ 21.10.2010. 18:48 ] @
OK, trazim

Sta mislis sta se bolje cuje da ubacim visokotonce i jednosistemske za auto ili kako ti kazes dvosistemske

ja misim da je ovo prvo bolje i lepse ali cenim tvoje misljenje

pozdrav
[ ackopk @ 21.10.2010. 19:12 ] @
Mozda ali treba jos novca da izdvojis.! A to je nepotrebno... bar po meni...


Ja ti govorim kao da radim za mene. Znaci sto necu da ubacim kod mene necu ni tebi da pricam.



Pozdrav.!

Ackopk.
[ old_company_83 @ 21.10.2010. 19:20 ] @
Upravu si al ajde da radimo ovako:

bas uzmem ovaj sbx kako vec od 30cm
srednjotonce uzmem neke jednosistemske
i preporuci neke visokotonce

Ovo me izadje opet jeftinije nego da uzimam dva visokotonca i dva srednjotonca jer ovde lepo pise da se isporucuju u paru

Uzmem ove http://www.elementa.rs/proizvo...1&nivo3=111&nivo4=1117 BC130 i na ustedi sam 319din taman kupim taj kabal i eventualno neke jeftinije terminale.

E kad sam vec kod terminala sta meni tu treba od opreme te vrste. Zelim da veceras eventaulno sutra sastavim spisak i polako uzimam komponente.

uostalom crce mi slusalice, od kako sam osta bez zvucnika strasno ih forsiram


Pozdrav
[ ackopk @ 21.10.2010. 19:37 ] @
Ja sam mislio da samo ubacis jedan auto zvucnik po satelitu. Gledaj da mu je opseg i vise od 20khz i gledaj da bude bar 90-93db. Oni su oko 20-30w i sa tom snagom ne mozes da postignes neki zvuk ako on ima osetljivost od 85-6db.


Ako uzimas i visokotonac onda nema potrebe da kupujes auto zvucnike.



Sa autom zvucnikom mozes da pokrijes sve visoke frekvencije. Bas npr do 250hz preko toga preuzimju "sateliti".



Sacekaj komentare drugih clanova. Nemoj da se zaleces. Par dana gore dole nece da ti igra veliku ulogu.



Pozdrav.!


Ackopk.
[ old_company_83 @ 21.10.2010. 19:47 ] @
Upravu si ti sacekacu do sutra uvece i tad sastavljam spisak.
Mislim da uzimam visokotonce i radim po ovoj slici koju si postavio preporuci mi srednjotonce i visoke, za bass smo rekli sta uzimam. Kako stvari stoje oko skretnica sta mi tu treba kako to ide??? odo progoguglati o tome. Sta mi treba od ove opreme vijci, terminali da i to uzmem kad vec porucujem ili je to nepotrebno i moze se inprovizovati???



Znaci sutra je dan D, sastavljam spisak i porucujem sto se ne poruci trazicu "rucno"
[ old_company_83 @ 22.10.2010. 18:18 ] @
Idemo sad redom a vi ispravljajte moje greske:
-kutije od iverice
-bas SBX3040
-srednji SKN16
-visoki DT6
-skretnica??? tu trazim debelu pomoc
-pojacalo privremeno ce biti FISHER CA-35 dok ne nadjem neko kompaktnije
-nacrt kutija??? i tu molim za pomoc ili neke formule ili nek mi neko uradi nacrte ako je dobre volje uplatim mu kredit u dogovorenoj sumi ;-)
-neka sitna oprema??? mislim da mi trebaju terminali i onaj adapter banana-cincevi


Jos nesto???
[ ackopk @ 22.10.2010. 19:36 ] @
Lepo smo mi to ispisali al ti nista ne rece za pojacalo. Kako mislis da na stereo pojacalo napravis 2.1 kutije.?

Proracunao sam neke kutije za bass. Postavicu posle zapreminu.




Pozdrav.!


Ackopk.
[ old_company_83 @ 22.10.2010. 19:48 ] @
O pojacalu i ja znam jako malo mogu da ga opisem . . .
nazad ima 4 para + i - izlaza znaci +- +- +- +- tako izgleda.
Ne razumem se, na kakve probleme nailazim ako imam stereo pojacalo i 2.1 zvucnike.
pojacalo je 120W


pozdrav i hvala na odgovorima dosta toga mi je razjasnjeno


evo sta sam nasao u jednoj temi


Vežeš + L Ch poj. na + levog zvučnika.
Vežeš + R Ch poj. na - desnog zvučnika.

Razumeš.

E sad, veži Woofer, i to + woofera na + L Ch pojačala, a - woofera na + R ch pojačala, dakle,
woofer vidi samo + L, i + R, od pojačala.

da li to moze tako da se odradi???
[ ackopk @ 22.10.2010. 19:54 ] @
Ako imas stereo pojacalo znaci imas dva kanala. 2.1 sistem ima 3 kanala. Levi, desni i woofer.



Po proracunima kutija treba da bude oko 45L, kompresiona. Dampirana normalno. Zadnja strana, bocne, gore i dole. Sundjer obican, 2cm.

BassBox 6 Pro i JBL Shop Speaker kazu 45L.

WinISD Pro Alpha i WinISD beta kazu 85L.


Mada nikad nisam dobio sa WinISD neki normalan proracun.




Pozdrav.!


Ackopk.
[ ackopk @ 22.10.2010. 19:57 ] @
Nisam siguran sto se tice povezivanja.


Neka iskusniji clanovi pomognu.



Pozdrav.!


Ackopk.
[ old_company_83 @ 22.10.2010. 20:02 ] @
Citat:
ackopk: Ako imas stereo pojacalo znaci imas dva kanala. 2.1 sistem ima 3 kanala. Levi, desni i woofer.



Po proracunima kutija treba da bude oko 45L, kompresiona. Dampirana normalno. Zadnja strana, bocne, gore i dole. Sundjer obican, 2cm.

BassBox 6 Pro i JBL Shop Speaker kazu 45L.

WinISD Pro Alpha i WinISD beta kazu 85L.


Mada nikad nisam dobio sa WinISD neki normalan proracun.




Pozdrav.!


Ackopk.



Jaoj ackopk "volim te"

Znaci za onaj bas SBX3040 (30cm) ide 45 litara kompresiona, dampirana sundjerom od 2cm. Razumeo, stranice proizvoljno odredjujem samo da bude 45l
Kakve kutije idu za srednjotonce, za visoke ne idu kutije ???

Kutija od iverice koje debljine???
[ ackopk @ 22.10.2010. 21:07 ] @
Nema na cemu i drugi put.

Tacno. Stranice odredjujes po potrebi.


Bolje medijapan 19mm. Lakse je sa njim a mislim da i je kvalitetniji ali nesto tezi.



Za srednje i visoke nemam pojma sta da radis. Tamo pise da nije potrebna komora za srednji. To moze da znaci ili da je vec ima, tj. zatvoren je na neki nacin ili mu uopste nije potrebna (sto je malo verovatno). A sto se tice visokih oni kreste pa kreste gde god da ih stavis.


Razmisli malo kako ces "satelite".



Nema nikog starijeg da malo pomogne...



Pozdrav.!


Ackopk.



[ ackopk @ 22.10.2010. 21:11 ] @
Evo kako treba da bude damping.


Prednju stranu mozes a i ne moras... Nece skoditi ali me strah da ga ne ugusimo mnogo.







Pozdrav.!


Ackopk.
[ old_company_83 @ 22.10.2010. 21:33 ] @
Skinu sam ovaj program imam ga i ja ali hvala ti u svakom slucaju
dimenzije su visina je negde oko 35 cm
dubina oko 22cm
a sirina/duzina kutije je oko 57cm

Za srednjotonce da izracunam istim postupkom unesem parametre i izracunam kutiju za visoke ne treba kutija jel tako???

pozdrav i hvala
kad resim jos skretnice kad jos njih prostudiram pocinje izrada
materijal za bass medijapan 19mm
za satelite cu uzeti ivericu jeftinija je ili ako budem morao da uzmem celu tablu medijapana onda i sateliti idu od toga.
Sateliti ce stojati odmah pored basa i za njih cu prema srednjotoncu izracunati kutije videcu i da njih ispunim sundjerom


Izgleda da su stariji digli ruke od mene.

e naisao sam na problem za ovaj srednji nema parametara

E da, znaci da trazim mono pojacalo idem da googlam o tome

jos jednom Pozdrav hvala svima narocito tebi ackopk
[ ackopk @ 22.10.2010. 21:43 ] @
Ako racunas sa WinISD postavi rezultate a mozes i parametre. Nisam bas siguran u njega.


Za visoke ne. Za njih samo izrezes otvor i ubacis ih u kutiju.


Moze i iverica... al ne znam dal onda da dodas neka ojacanja unutra.??!!



Satelite nemoj da ispunjujes sundjerom.



Nemoj mono pojacalo. To pojacalo sto imas vidi jel moze da radi u paraleli.?!!?! Pa njega na bass... A posle kupis neko slabije polovno za 20-30e koje ces koristiti za satelite.


Cim odredimo konacne zvucnike, kutije, i ostalo videcu da proracunam neke skretnice. Koje frekvencije ukrstanja da budu.? Dokle da pustimo bass...??? Ja bih njega za pocetak full. Pa ako ima previse srednih (u sta sumnjam) da ga izrezemo na 6db.




Pozdrav.!


Ackopk.



@EDIT:


Sad cu ja da pogledam za parametre...



...


Nisam nasao ni ja....


Ne znam dal njega odokativno da ubacimo.?!!?!? Ne verujem da njemu treba neka velika zapremina pa da bi dobio kutiju tako da mozes da je naslazes sa bassom mora biti veca... Da pokriju sirinu, dubinu i dovoljnu visinu da stanu obadva zvucnika.?!?!?! Da to posle bude pod konac.!


Jel mora bas da se kutije tako redjaju u jednu celinu.?


[ old_company_83 @ 22.10.2010. 22:10 ] @
Citat:
ackopk: Ako racunas sa WinISD postavi rezultate a mozes i parametre. Nisam bas siguran u njega.


Za visoke ne. Za njih samo izrezes otvor i ubacis ih u kutiju.


Moze i iverica... al ne znam dal onda da dodas neka ojacanja unutra.??!!



Satelite nemoj da ispunjujes sundjerom.



Nemoj mono pojacalo. To pojacalo sto imas vidi jel moze da radi u paraleli.?!!?! Pa njega na bass... A posle kupis neko slabije polovno za 20-30e koje ces koristiti za satelite.


Cim odredimo konacne zvucnike, kutije, i ostalo videcu da proracunam neke skretnice. Koje frekvencije ukrstanja da budu.? Dokle da pustimo bass...??? Ja bih njega za pocetak full. Pa ako ima previse srednih (u sta sumnjam) da ga izrezemo na 6db.




Pozdrav.!


Ackopk.



@EDIT:


Sad cu ja da pogledam za parametre...



...


Nisam nasao ni ja.... :(


Ne znam dal njega odokativno da ubacimo.?!!?!? Ne verujem da njemu treba neka velika zapremina pa da bi dobio kutiju tako da mozes da je naslazes sa bassom mora biti veca... Da pokriju sirinu, dubinu i dovoljnu visinu da stanu obadva zvucnika.?!?!?! Da to posle bude pod konac.!


Jel mora bas da se kutije tako redjaju u jednu celinu.?


Da, zvucnici moraju u celinu. Misim, mogu to da budu tri kutije ali da stoje jedna do druge.
Za srednjotonce odoka mi to odredimo svejedno pise da mogu da rade sami tako da ovo ne moze da im skodi.
Znaci tapaciram samo bas, OK.
Zvucnici nek izgledaju kao ona slika koju si stavio samo bas nece imati refleks cevi.
Nisam racuna sa winisd nesto mi je nerealan racunam sa bass box
znaci bass moze i od iverice al ga moram ojacati ili si mislio da srednjotonci mogu i od iverice??? Svejedno ja bi to i uzduz i popreko ojacao nekim "gredicama"
[ ackopk @ 22.10.2010. 22:23 ] @
Pa pise ali imas izdatak za drvo.!! Pravis kutiju koja mozda nije potrebna da bude tolika. A ne znam ni kako ce to svirati tako.?!


Tacno, nema bas refleksa posto je kutija kompresiona.


Moze sve od iverice. Bass onda ojacaj gredicama unutra, da je umrtvis sto vise. Nemoj posle da zvoni ko plastika.!




Nego opet mi pade jedna ideja na pamet... menjam koncept kao vetar kad duva.


Posle moras da kupujes pojacalo za satelite, za taj novac mozes da kupis jos jedan bass i imas stereo a i pase na ovo tvoje pojacalo.!!?? Sta ti mislis o ovome. Rekao si da visina treba da bude do 130cm. To mu dodju dve kutije po 65cm a u takvu kutiju sigurno moze da ukombinujemo bass-srednji-visoki. Da sve stane...

Onda nemas izdatak za dodatno pojacalo a ni drvo te nece kostati mnogo vise.! U principu ce te kostati isto.

Samo kad sve to postavis tako... zamisli kako ce se cuti 2x30cm u 15 kvadrata.. ima da odvaljuje kad stanes blizu toga.

Razmisli prvo pre nego sto bilo sta pocnes kupovati i praviti.!



Pozdrav.!


Ackopk.





[ old_company_83 @ 22.10.2010. 22:32 ] @
Citat:
ackopk: Pa pise ali imas izdatak za drvo.!! Pravis kutiju koja mozda nije potrebna da bude tolika. A ne znam ni kako ce to svirati tako.?!


Tacno, nema bas refleksa posto je kutija kompresiona.


Moze sve od iverice. Bass onda ojacaj gredicama unutra, da je umrtvis sto vise. Nemoj posle da zvoni ko plastika.! ;)




Nego opet mi pade jedna ideja na pamet... menjam koncept kao vetar kad duva.


Posle moras da kupujes pojacalo za satelite, za taj novac mozes da kupis jos jedan bass i imas stereo a i pase na ovo tvoje pojacalo.!!?? Sta ti mislis o ovome. Rekao si da visina treba da bude do 130cm. To mu dodju dve kutije po 65cm a u takvu kutiju sigurno moze da ukombinujemo bass-srednji-visoki. Da sve stane... ;)

Onda nemas izdatak za dodatno pojacalo a ni drvo te nece kostati mnogo vise.! U principu ce te kostati isto.

Samo kad sve to postavis tako... zamisli kako ce se cuti 2x30cm u 15 kvadrata.. ima da odvaljuje kad stanes blizu toga.

Razmisli prvo pre nego sto bilo sta pocnes kupovati i praviti.!



Pozdrav.!


Ackopk.


Druze cenim tvoje misljenje ali nebi ja to . . .
Na ovo pojacalo koje imam logicno bi bilo sledece:
+ sa levog satelita na levi + na pojacalu
- sa levog satelita na levi - na pojacalu
idti postupak za desni
+ sa desnog satelita na desni + na pojacalu
- sa desnog satelita na desni - na pojacalu
+ sa basa na desni + na pojacalu
- sa basa na levi - na pojacalu
ili obrnuto . . .

razumes???

radice mi ovako jedan bas 2x srednji 2x visoki.

Pozdrav
[ ackopk @ 22.10.2010. 23:20 ] @
Ja za takvo povezivanje nisam cuo i ne verujem da tako moze.


Mozda gresim...



Pozdrav.!

Ackopk.
[ zeoN_Rider @ 22.10.2010. 23:31 ] @
[quote]old_company_83: Druze cenim tvoje misljenje ali nebi ja to . . .
Na ovo pojacalo koje imam logicno bi bilo sledece:
+ sa levog satelita na levi + na pojacalu
- sa levog satelita na levi - na pojacalu
idti postupak za desni
+ sa desnog satelita na desni + na pojacalu
- sa desnog satelita na desni - na pojacalu
+ sa basa na desni + na pojacalu
- sa basa na levi - na pojacalu
ili obrnuto . . .
/quote]

Tako povezani zvučnici opteretiće desni kanal više nego levi.

Pročitaj malo bolje šta si napisao!
[ zeoN_Rider @ 22.10.2010. 23:37 ] @
Tako povezani zvučnici opteretiće desni kanal više nego levi.

Pročitaj malo bolje šta si napisao!
[ ackopk @ 22.10.2010. 23:55 ] @
U pravu je Zeon. Kad malo razmislim ti u stvari bass povezujes samo na jedan kanal, ovamo samo uzimas masu koju mozes uzeti bukvalno sa kucista. Drugi kanal nema uticaj na bass.



Zeone jel imas resenje za njegov problem.?


Pozdrav.!


Ackopk.
[ zeoN_Rider @ 23.10.2010. 00:02 ] @
Sad nemam, pijem pivo!

Moram od početka da pročitam jer tu svačega ima.
[ zeoN_Rider @ 23.10.2010. 06:35 ] @
Citat:
ackopkZeone jel imas resenje za njegov problem.?Ackopk.


Nije tako lako rešiti zahteve mladog kolege!

Ili dodati još jedan bas zvučnik, ili nabaviti bas zvučnik sa dva kalema.

Ovakav drugi Ja imam u autu kao Sub W (8 inčni ), znači postoji. Mada imam takav i 15 inčni !

U oba slučaja taj slabašni Fišer nema šta da traži, mada za prvo vreme će poslužiti.

A sad odoh da gledam trening za sutrašnju trku!






[ old_company_83 @ 23.10.2010. 09:17 ] @
Upravu si Fisher ce biti samo privremeno.
A za ovo povezivanje nesto sam razmisljao logicki to bi moglo ovako:
povezem lepo satelite a bas ovako:
+ od basa podelim na dva plusa i minus isto tako, onda na basu imam ++ i -- e onda jedan plus i jedan minus na levi kanal pojacala a drugi plus i drugi minus na desni kanal pojacala. Logicki trebalo bi da radi, a sad kako je u praksi to ne znam . . .
[ ackopk @ 23.10.2010. 10:16 ] @
Ako ce taj fisher biti samo privremeno ti onda satelite povezi na jedan kanal a bass na drugi. I onako kazes da ti ne treba jako a ni stereo slika posto ces sve da stavis na jedno mesto.!



Pozdrav.!

Ackopk.
[ old_company_83 @ 23.10.2010. 10:22 ] @
OK povezacu ja to tako i to sto kazes svejedno stoje na jednom mestu. Kad budem povezivao smem li da ekperimentisem nece skoditi zvucnicima???
[ ackopk @ 23.10.2010. 10:41 ] @
Nebih ti preporucio da eksperimentises.!!!


Moze da skodi i zvucnicima i pojacalu.

Najbolje postavis skicu kako mislis da povezes da pogledaju drugi clanovi.


Samo nemoj da crtas rucno... imas paint pa u njemu.. Skica 300kb.. sve moze da stane u par kb.



Pozdrav.!


Ackopk.
[ old_company_83 @ 23.10.2010. 11:41 ] @
evo kako sam ja to zamislio ali vise mi se svidja ackopkova ideja





dobro sa pojacalom sam gotov, da vidimo sta se moze uraditi oko skretnica???
[ ogylab @ 23.10.2010. 12:03 ] @
Dva pojacala mozes spajati u most i paralelno i u oba slucaja na ulazima mora biti isti signal, samo sto se u mostu signal na jednom pojacalu obrne u fazi za 180 stepeni. Ovo kod tebe su valjda dva pojacala na lijevom i desnom kanalu ciji su izlazi spojeni paralelno-666,999. Pozdrav!
[ old_company_83 @ 23.10.2010. 13:20 ] @
Ovo je jedno pojacalo,
ako vam nesto znaci ima 4 puta + i -, znaci ima 4 para + - izlaza izgleda da cu ja to spajati onako kako je ackopk rekao: sateliti na jedan kanal bas na drugi kanal i gotovo.

kakva bi mi skretnica u tom slucaju trebala za sledece zvucnike:
SBX3040
SKN16 x2
DT6 x2


Pozdrav
[ ackopk @ 23.10.2010. 18:05 ] @
Bass za pocetak pusti full.



Pozdrav.!


Ackopk.
[ old_company_83 @ 23.10.2010. 18:08 ] @
Citat:
ackopk: Bass za pocetak pusti full.



Pozdrav.!


Ackopk.



Meni to full nista ne znaci pojasni mi malo???
Sta mi treba za skretnice kako to ide???


Pozdrav
[ ackopk @ 23.10.2010. 18:16 ] @
Ne treba ti nista.!


Samo kablovi i direktno na zvucnik.!


Full- Full range - Pun ili ceo opseg.



Da dobijes i nesto srednjih sa njega.




Pozdrav.!


Ackopk.
[ old_company_83 @ 23.10.2010. 18:19 ] @
Uredu a sta sa srednjotoncima i visokotoncima jel njima trebaju skretnice
[ ackopk @ 23.10.2010. 18:41 ] @
Trebaju naravno.


Pokusaj na netu da nadjes seme skretnica pa po potrebi da ih izmenimo.



Pozdrav.!


Ackopk.
[ old_company_83 @ 23.10.2010. 18:45 ] @
evo mislim da ovo moze da posluzi


[ ackopk @ 23.10.2010. 19:21 ] @
To su skretnice za dvo sistemske kutije. Tebi trebaju za tro sistemske pa samo uzmes za srednjetonac i visokotonac.
Na visokotonac mozes da stavis samo jedan kondezator ali srednjem moras da rezes i bass i visoke.



Pozdrav.!


Ackopk.
[ ackopk @ 23.10.2010. 19:25 ] @
Ovde imas sve sto ti je potrebno:


http://www.audiofil.net/how_news_item.asp?NewsID=6



Pozdrav.!

Ackopk.
[ old_company_83 @ 23.10.2010. 19:27 ] @
Evo je !!!
Ovaj tekst sam vec procitao
[ ackopk @ 23.10.2010. 19:33 ] @
Pa ako si ga procitao sta cekas...???

Imas sve sto je potrebno. Samo upotrebi matematiku iz osnovne. ;)



Pozdrav.!


Ackopk.
[ old_company_83 @ 23.10.2010. 19:55 ] @
meni treba ovakava skretnica jel tako???
pocinjem da racunam!
e da sta je ovo cirilicno P ?
[ ackopk @ 23.10.2010. 20:10 ] @
Iskren da bude ja nigde ne vidim ciliricno P.??!!



Pozdrav.!


Ackopk.
[ zeoN_Rider @ 23.10.2010. 20:40 ] @
Citat:
ackopk: Iskren da bude ja nigde ne vidim ciliricno P.??!!


Verovatno iz formule za izračunavanje vrednosti elemenata skretnice :



[ old_company_83 @ 23.10.2010. 20:59 ] @
zeon rider je u pravu to je to "P"
oma sam naisao na problem, za srednjotonac nije irazeno da li je 8 il 4 oma, ackopk video si da na njihovom sajtu nema parametara za taj zvucnik
Koliko da stavim 8 oma kao i bas??? Ista situacija je i sa visokotoncem.


Pozdrav
[ ackopk @ 23.10.2010. 21:06 ] @
Video sam i ja da nema. Stavi 8 oma pa kad kupis zvucnike premeris i vidis. Ako jeste onda ok ako ne proracunas za 4 oma i resena stvar.


Pozdrav.!


Ackopk.
[ old_company_83 @ 24.10.2010. 08:44 ] @
Po formulama C=koren iz 2/4P*Z*fG i po formuli L=koren iz 2*Z/2P*fG dobio sam da je:
za srednjotonac:
L=2,99
C=2,33
za visokotonac:
L=8,98
C=7,01

Ukoliko neko zeli da proveri ovo evo poznatih parametara drajvera:
Srednji:
fG=6000Hz
Z=8?
Visoki:
fG=20000Hz
Z=8?

Upitnik iz razloga sto nisam siguran da su 8 oma
E sad sta ako su srednji i visoki 4oma a sigurno znam da je bas 8 oma???
[ zeoN_Rider @ 24.10.2010. 08:59 ] @
Induktivnosti imaju velike vrednosti!
[ ackopk @ 24.10.2010. 09:07 ] @
Mozda zato sto je kao frek. ukrstanja uzeo 8khz i 20khz.!?


Pozdrav.!

Ackopk.
[ old_company_83 @ 24.10.2010. 09:10 ] @
Preracunao sam i opet isto ALI uzeo sam da je Z=8, A kad sam uzeo da je Z=4 ispadne ovako L=1,49, a C=4,67
za visoki: L=4,49, a C=3,98

uzeo sam za srednji 6000Hz ili ti ga 6kHz a za visoki 20kHz
[ ackopk @ 24.10.2010. 13:54 ] @
Pobratime ti si pomesao loncice.!

Za srednji uzmi npr 600hz a za visoki 4-5khz.


Pozdrav.!

Ackopk.
[ Pigoza @ 25.10.2010. 07:38 ] @
Zasto ides za centralni zvucnik sa tolikim basom???
za te pare ces kupiti bolji nov centralni zvucnik.
Ako pravis za kucni bioskop,ionako na centralni ti nece ici frekvencije ispod 100Hz,to ide na subwoofer,bolje napravi dve kutije dvosistemsle,oklopljene ako ce ispod televizora,pa ih ti okreni tako da ti jedan visokotonac bude levo a drugi desno,ako kapiras..Pozzz!
[ zx16 @ 25.10.2010. 09:02 ] @
Bez ljutnje, ko je od vas pravio zvučne kutije?
Prema postovima, rekao bi da nije niko od vas imao ozbiljnije iskustvo. Sveli ste priču na pravljenje ajvara. Pokretač teme, opet bez ljutnje, je apsolutni amater i misli da se skretnica može napraviti tek tako. Kako ćeš, tu induktivnost koju navodiš dobiti motanjem žice, koje žice i na kom telu? Kako ćeš izvršiti kalibraciju kalema?
Na šemama spajte dva nf-a direktno???? Da li je neko od vas pravio ili popravljao pojačala? Spajate direktno dva nezavisna nf-a i mislite to je to, da će tako raditi. Ne znate šta je stereo, neko kaže, na jedan kanal bas a na drugi satelite????
Slatko sam se ismejao lupetanju. Ponavljam, i za pravljenje ajvara je potrebno više znanja od ovog koje vi iznosite za nešto što je daleko složenije.
Još jednom, ništa lično, samo ne shvatam amaterizam ovog nivoa pa još kao savet drugima?
[ ackopk @ 25.10.2010. 09:43 ] @
Nemoj ti da lupetas zx16.!!!


Sve je to tacno sto si ti rekao ali izgleda ni ti ni Pigoza niste procitali celu temu pa zato nemojte da dajete nepotrebne komentare ako vec necete lepo da pomognete.!!!!!



Pravio sam i kutije i pojacala. Nemam velikog iskustva ali znam sta pricam.



Covek je lepo rekao da mu treba kutija visine 130cm koje ce stajati jedna na drugu, znaci nikakav centralni zvucnik. Dal on pravi stocic, il ce na njemu da spava ili da sedi njegova stvar.



Opet je lepo rekao da ima obicno stereo pojacalo a ovo je na neki nacin 2.1. Sta je tu lose da za pocetak poveze bas na jedan kanal a satelite na drugi.? Rekao je da mu ne treba JAKO a i kakve veze ima dal je stereo ili nije kad sve to ima da nabaca u jednu tacku.! A taj sto "neko kaze:" "na jedan kanal bas a na drugi satelite???? " sam Ja.! Rekao sam mu da napravi dve posebne kutije ali mu se ova ideja vise svidja.


A verujem da ni ajvar ne umes da napravis.! Nista licno...



Jos nesto...

Naucio sam sve sto znam preko neta, sve sto sam naucio sam vec na neki nacin probao u praksi (koja nije velika ali nisam mogao da ucim sa 5godina). Tako da nista ne pricam u prazno.


Amaterizam... ti si neki profi a.? Za koju firmu radis.? Nokia, Samsung, RCF, Crown ili mozda konstuises satelite za NASU.?


Opet... nista licno... Ovo je forum i svako iznosi svoje misljenje.!


Pozdrav zx16 i Pigoza.!


Ackopk.
[ ackopk @ 25.10.2010. 09:51 ] @
@old_company_83


Sto se tice kalema mozes uzeti program CoilMaestro ili da odes na http://www.colomar.com/Shavano/inductor_info.html pa tamo ukucas vrednost i on ce izracunati sve ono sto je potrebno sto rece zx16.

A ako imas nekog prijatelja vinklera verujem da ce i on znati i da izracuna i da ti to lepo namota.!




Od tolikih stvari koje covek pita vi ste jedino imali da mu odgovorite da ne zna i da je amater... To je covek i sam znao. Da nije tako nebi postavljao pitanja na forumu.!

Al sta ces... to vam je izgleda profesionalna deformacija.!



Pozdrav.!

Ackopk.
[ zeoN_Rider @ 25.10.2010. 09:52 ] @
Citat:
ackopkPozdrav zx16 i Pigoza.!



E neka si mu rek' o!




[ ackopk @ 25.10.2010. 09:59 ] @
Ma nije Zeone u tome stvar...

Ja se trudim da pomognem coveku sto vise mogu. Nemam ja neko znanje ali sve sto znam gledam da pomognem.! A posle jos da me neko zaje*ava....




Pozdrav svima.!


Ackopk.
[ zeoN_Rider @ 25.10.2010. 10:02 ] @
Citat:
ackopk: Ma nije Zeone u tome stvar...

Ja se trudim da pomognem coveku sto vise mogu. Nemam ja neko znanje ali sve sto znam gledam da pomognem.! A posle jos da me neko zaje*ava....

Ackopk.


Podržavam te 100%.

A kad Ja nekom nisam pomogao iako možda nisam morao.

U tome je i čar foruma, e sad ima nas raznih!
[ ToMiCc @ 25.10.2010. 10:26 ] @
Jeste! I ja se vas podrzavam! Treba pomoci ljudima koji ne znaju.. Prosiriti svoje znanje (i ako nije veliko) na druge...
Racunajte da ce i meni trebati pomoc oko kutija za par meseci :D
[ aleksandara 93 @ 25.10.2010. 11:37 ] @
Citat:
zx16:  Da li je neko od vas pravio ili popravljao pojačala?


Samo što si došao na forum a ti odma nešto znaš bolje, forum je tu ako hoćeš da naučiš ili da podeliš svoje znanje ma koliko ono bilo.

Možeš da kažeš svoje mišljenje ali ne i da nekoga vređaš, svako ko je tako počeo drugi forumaši počinju da ignorišu njihove postove a kad ti zatreba pomoć onda znamo i onda smo dobri...

Dajem ti savet a šta ćeš ti da uradiš to je tvoja volja.
[ mserifov @ 25.10.2010. 12:39 ] @
A jesam li se ja vam pohvalio kakve sam kutije ja dobio od nikke.
[ zeoN_Rider @ 25.10.2010. 13:15 ] @
Citat:
mserifov: A jesam li se ja vam pohvalio kakve sam kutije ja dobio od nikke.


Ne, kakve?
[ mserifov @ 25.10.2010. 13:44 ] @
Auuuuuu da vidiš dragi Zeon kutija. Ja sam se oduševio. Prvo sam se oduševio kad mi je Nikko rekao da će mi poslati kutije ka poklon pa sam sam se onda još jednom obradovao kad su kutije došle u Tuzlu.

Inače radi se o kutijama Canton Quinto 520 i mogu se vidjeti na sljedećem linku:

http://www.google.ba/imgres?im...ndsp=26&ved=1t:429,r:2,s:0


Kutije imaju odličan zvuk ove što sam ja dobio treba malo prefarbati ali sve u svemu sad imam par kutija koje su se tako uklopile u moju sobu da je to nevjerovatno.

Naravno kada budem sređivao kutije (farbao) sliakt cu staviti na forum. Moram i da slikam STK od onog mog SHARP pojačala ali to će biti sve kad stigne moj digitalac od 10Mpx nadam se da je to sutra.

Inače Zeon naš kolega Nikko zna da obraduje nekog samo tako. I ovim putem mu se još jednom zahvaljujem.

PS.

Nisam ja dobio samo kutije bilo je tu još svašta nešto ali to ću da vam pokažem kako budem završavao koji projekat.

[Ovu poruku je menjao mserifov dana 25.10.2010. u 14:59 GMT+1]
[ zeoN_Rider @ 25.10.2010. 14:03 ] @
Citat:
mserifov: Auuuuuu da vidiš dragi Zeon kutija. Ja sam se oduševio. Prvo sam se oduševio kad mi je Nikko rekao da će mi poslati kutije ka poklon pa sam sam se onda još jednom obradovao kad su kutije došle u Tuzlu.

PS.
Nisam ja dobio samo kutije bilo je tu još svašta nešto ali to ću da vam pokažem kako budem završavao koji projekat.


Blago tebi, tebi je već došao Deda Mraz!

Inače te kutije su stara Nemačka škola i ako su u TOP stanju, vrede !
[ mserifov @ 25.10.2010. 14:12 ] @
Jedan od prijatelja mojih došao u radionicu kod mene nekako kad sam ja tek izvadio kutije na stol da vidim kakve su. I kaže Feha pošto su ove kutije ko odma da mu ih prodam.

Odgovorio sam mu ako bude sreće neće se od mene rastati dok sam živ. Pošto mi je 24 znači dugo dugo još bit će kod mene.
[ d.veljko83 @ 25.10.2010. 14:35 ] @
Citat:
mserifov
PS.

Nisam ja dobio samo kutije bilo je tu još svašta nešto ali to ću da vam pokažem kako budem završavao koji projekat.

Ima li nesto za mene? ;)


Lepe kutijice. Canton nikako da odustane od ovog dizajna. Cak i posle 30+ godina
Ova serija se proizvodila od '81 do '85.


Pozdrav
[ mserifov @ 25.10.2010. 15:18 ] @
Neznam kutije su mrak. Vjerujem da bi sad kad bi htio u Bosni morao da se namucim i da dobro platim ovako kvalitetne kutije.
[ d.veljko83 @ 25.10.2010. 16:27 ] @
Malo trujemo temu al necemo vise, nego zaboravi da te pitam na sta ih slusas?

Pozdrav.
[ mserifov @ 25.10.2010. 16:54 ] @
Trenutno ni na cemu. Probao ih samo na nekom Sony tranzistorskom pojačalu. Sad imas u mom profilu temu da vidiš kakovg SHARPA popravljam i još gradim pojčalo sa 2X STK 4044XI. Transforamore i kondezatore dobio takođe od Nikke.

Evo malo prije sam počeo da smiglam i sređujem kutije vraćam im staru boju odnsno samo furnir hrastov. Prelakiran i nista vise.
[ old_company_83 @ 25.10.2010. 17:44 ] @
Trujete temu slobodno ;-)
e stavri stoje ovako:
Iznendada mi se javio dobavljac iz nemacke bio sam odustao od njega posto nije ispostovao rokove ali javio se i kaze da je nabavio neke "dobre" kutije. Jos ga nisam pitao dal su dvo ili trosistemske, da li su u pitanju auto zvucnici itd.
E al nece se smiriti dok ne uprljam ruke makar oko skretnica. Videcemo kako budu zvucale, pa kao bude potrebno zaseban bas da se uradi ili slicno . . .
Sto se tice skretnica upoznao sam se sa inzinjerom elektrotehnike koji se razume u to i veoma je voljan da mi pomogne.



Pozdrav i svima vam hvala
[ 44250 @ 25.10.2010. 17:46 ] @
Auuuuuu da vidiš dragi Zeon kutija. Ja sam se oduševio. Prvo sam se oduševio kad mi je Nikko rekao da će mi poslati kutije ka poklon pa sam sam se onda još jednom obradovao kad su kutije došle u Tuzlu.

Inače radi se o kutijama Canton Quinto 520 i mogu se vidjeti na sljedećem linku:

http://www.google.ba/imgres?im...ndsp=26&ved=1t:429,r:2,s:0


Kutije imaju odličan zvuk ove što sam ja dobio treba malo prefarbati ali sve u svemu sad imam par kutija koje su se tako uklopile u moju sobu da je to nevjerovatno.

Naravno kada budem sređivao kutije (farbao) sliakt cu staviti na forum. Moram i da slikam STK od onog mog SHARP pojačala ali to će biti sve kad stigne moj digitalac od 10Mpx nadam se da je to sutra.

Inače Zeon naš kolega Nikko zna da obraduje nekog samo tako. I ovim putem mu se još jednom zahvaljujem.

PS.

Nisam ja dobio samo kutije bilo je tu još svašta nešto ali to ću da vam pokažem kako budem završavao koji projekat.

[Ovu poruku je menjao mserifov dana 25.10.2010. u 14:59 GMT+1][/quote]


Nikko je jedan iz retke i posebne vrste ljudi koji umeju da posavetuju i obraduju... I sam ga ovom prilikom pozdravljam! A ti da si lepo sredio te kutije! :-) :-) :-) ...
[ banem @ 26.10.2010. 07:57 ] @
>> Sta je tu lose da za pocetak poveze bas na jedan kanal a satelite na drugi.?

Odi pa poslušaj kako zvuči jedan orkestar uživo. Levo su jedni instrumenti, u sredini drugi, desno treći. Kad tako poveže, onda sve srednje/visoke s jednog kanala potpuno odbacuje. Drugo ti kažeš "satelitE". To znači da ih ima više? Koliko je otpor tada i kako se povezuju? Ajoj, ko te učio tako da ih povezuješ, kako bi tek povezao 7.1 na dva zvučnika.
[ ackopk @ 26.10.2010. 10:35 ] @
Bas bih voleo da cujem taj orkestar koji svira TECHNO, DANCE, TRANCE...!?!?!?!?!


U sredini 5 bubnjeba i 5 kontrabasa a sa strane po 2 trube i flaute a sa pozornice se sajlom spustaju dvojica koji udaraju cinele.!

Nece on to tako da slusa zauvek. Samo za pocetak dok ne nabavi jos jedno pojacalo.


90% komercijalene muzike ima 90% isti zvuk na oba kanala. Aj mi molim te reci da nije. A i taj DJ sto je miksovao pesmu je bas razmisljao o tome kako da stvori "savrsenu" stereo zvucnu sliku kod slusaoca.!

Ako cemo tako onda kutije nikako ne mogu sedeti sve na jednom mestu. A njemu je to prvo na spisku.!


Pozdrav prijatelji.!


Ackopk.
[ nikko @ 26.10.2010. 13:25 ] @
Pozdrav svima daleko ste ostisli od teme pa da se na nju i vratimo.
Sal jeste SAl i tu nema zbora,nazalost i mnogo skuplji proizvodjaci nisu nista bolji od ovoga.Poenta se igrati sa tim,ustvari sa onim sto mozes nabaviti.Nije sve u samom driveru(zvucniku)skretnica moze dosta stvari da zezne kao i dobra skretnica(po meni igra veliku ulogu) da poboljsa sam zvuk.
Sto se sam kutije tice to je prica za sebe,dok ne steknes neko zananje drzi se kompresivnih,ajde recimo dvo sistemskih kutija.
Od Sal-a sto ti mogu preporuciti je SBV 2020+kalotni DFT10,12 ili 15.Skretnica neka bude 6 ili 12dB.
Imas iste od Sal-a samo skini one bipolarne kondezatore(ako upredimo cjenu istih sa Vistonom "malo" su jeftinije)ali o tome drugi put.
Od ovih slozi jedne fine kutijice i uzivaj,ako te vec interesuje Visaton:
http://www.elektrokem.hr/110.aspx
Ove od vistaona ( KIT_VIB_2000 ako ti je to komplikovano nadji nesto manje i lakse:)) slozio sam jaranu i fino je to sviruckalo,isti obim kutija mozes da koristis i za ove Sal-ove.
O samoj izradi kutija tu si prepusten samom sebi,ako se uzme filozofija Dynaudio-a,samo 20 % nihove gotove cjene otpada na drivere i skretnice a ostatak na Z.kutiju.
Sto se tice same prezentacije,dobar stereo,ce pojesti sva ta audio(ako se tako mogu nazvati)lupetanja raznih proizvodjaca.Licno sam imao B&W kucno kino nakaceno na NIma+3xNap150,vrlo int. za gledanje filmova i nista vise.Da ne govorimo o samoj kvaliteti tih uradjaja,ovjde mislim na 7x100w a trafo max200w.Pravilan polozaj kutija,klasicni stereo,je jedino pravo rjesenje za slusanje muzike.
Ali o ukusima se ne raspravlja.
Svi ce se sjetiti kako su prosli razni formati u "novoj audio"tehnici.Old_company_83 ako ti sta mogu pomoci napisi PP.
Pozz svima.
[ old_company_83 @ 26.10.2010. 14:40 ] @
Nikko hvala ti!!! i svima osatlima!!! ALI zvucnike sam nabavio, ponovicu moju prethodnu poruku:
Citat:
old_company_83: e stavri stoje ovako:
Iznendada mi se javio dobavljac iz nemacke bio sam skoro odustao od njega posto nije ispostovao rokove ali javio se i kaze da je nabavio neke "dobre" kutije. Jos ga nisam pitao dal su dvo ili trosistemske, da li su u pitanju auto zvucnici itd.
Sto se tice skretnica upoznao sam se sa inzinjerom elektrotehnike koji se razume u to i veoma je voljan da mi pomogne.



Pozdrav i svima vam hvala



Zvucnike preuzimam za vikend ako mi se svide moracu ih dobro pogledati! Neke preporuke oko zagledanja kutija??? Da obratim paznju na nesto posebno ili samo da ih poslusam kako zvuce???


Pozdrav i svima se zahvaljujem!!!
[ aleksandara 93 @ 26.10.2010. 14:59 ] @
Citat:
old_company_83: Neke preporuke oko zagledanja kutija??? Da obratim paznju na nesto posebno ili samo da ih poslusam kako zvuce???!


To su verovatno polovne kutije, ja bih najviše pažnje obratio na bas zvučnik, u kakvom je stanju membrana, prsten, pletenice...

Za ove ostale je membrana fiksirana tj. ne pomera se pa se od spolja nemože videti mnogo sem da nisu naizgled oštećeni.

Naravno da poslušaš kako zvuče, i posebno visokotnac i srednjotonac(ako postoji) jer ako je kutija trosistemska a srednjotonac ne radi to neće toliko dolaziti do izražaja pa treba obratiti pažnju na to.
[ old_company_83 @ 26.10.2010. 15:09 ] @
Stigle su slike tacnije slika kutija.
Dimenzije su 100x25x25 odprilike . . .
Izinjavam se zbog razvucenosti i kvaliteta slike takvu je covek poslao
Skretnice imaju . . .
Sve zajedno oko 1500W snage
[ aleksandara 93 @ 26.10.2010. 15:29 ] @
Citat:
old_company_83:Sve zajedno oko 1500W snage


Da nisi možda pogrešio?
[ old_company_83 @ 26.10.2010. 15:44 ] @
Citat:
aleksandara 93: Da nisi možda pogrešio?


Moze biti veoma lako
[ banem @ 27.10.2010. 08:52 ] @
Citat:
ackopk: 90% komercijalene muzike ima 90% isti zvuk na oba kanala. ;) Aj mi molim te reci da nije. A i taj DJ sto je miksovao pesmu je bas razmisljao o tome kako da stvori "savrsenu" stereo zvucnu sliku kod slusaoca.! ;) :D :D



Apsolutno nisi u pravu. To što ti imaš subjektivni osećaj da je to tako (90%) to je nešto drugo. Ti verovatno misliš na početke, ono kad su recimo Bitlsi krenuli sa stereo snimcima, pa su na svaki kanal puštali po jedan instrument. Danas kod iole solidnih uređaja i zvučnika kad si između zvučnika i zatvoriš oči, možeš rukom da pokažeš gde je koji instrument i koliko je "duboko". Zato služi stereo. Jedino bas ide isti za oba zvučnika, sve drugo nije isto.

Inače bi ljudi napravili jeftiniji sistem 1.2 još od samih početaka - jedan veliki centralni zvučnik i dva mala satelita, čemu skuplji 2.0.

Svaki DJ i pre svega producent jedino i osnovno što ima za cilj u studiju je da složi zvučnu sliku kako on misli da treba koristeći pri tome sve dostupno. To što ti kažeš nije ni približno tako u stvarnosti, po tebi stereo postoji eto tako da se nabacaju instrumenti tu i tamo i da to eto kao služi nečemu. Jbg, nije.
[ ackopk @ 27.10.2010. 11:05 ] @
Verovatno si u pravu. Da se ne lazemo...


Nekoliko puta sam slusao dobre stereo snimke, onda ih prebacim u mono pa slusam, onda u stereo ali samo po jedan kanal i da budem iskren kao i sto sam rekao mozda 10% nije istog zvuka. Ali ti je kao sto si i sam rekao subjektivni osecaj zvuka. Kad prebacim u neki program za obradu zvuka vide se da kanali nisu potpuno isti.


I ja za muziku preferiram iskljucivo 2.0 ili 2.1 sisteme. Ovo 5.1 ili 7.1 je cisto sviranje k***u, mislim moze za neku muziku u pozadini ali za "slusanje" po meni nikako.!



Lepo je nesto i nauciti zar ne.???!!




Pozdrav.!


Ackopk.
[ 44250 @ 27.10.2010. 20:21 ] @
Poslusajte ''Prodigy-Firestarter-Empirium mix'' u najboljoj mogucoj opciji-najmanjoj kompresiji zvuka. Meni je to u duploj stereo verziji na pristojnom ozvucenju RAZBILO i samu pomisao da je 2.1 sistem bolji od stereo sistema. Dobar stereo je jos uvek nenadjeb+iv,bar po meni. ...
[ markojevra1102 @ 01.11.2010. 01:58 ] @
Moze li mi neko pomoci. Imam zvucnike - woofer-e SEAS 25F-EW i probijeni su. Da li se isplati premotavati ih jer koliko znam SEAS je firma koja je pravila kvalitetne zvucnike. Zvucnici su stariji ali daju jako lep zvuk.


evo specifikacija woofera



Uploaded with ImageShack.us
[ 44250 @ 01.11.2010. 05:39 ] @
To su veoma dobri zvucnici,isplati se to popraviti. ...
[ markojevra1102 @ 01.11.2010. 09:39 ] @
Ok hvala. Videcu da nadjem nekog da ih premota i da ih sredim.
[ BOBANT94 @ 08.11.2010. 10:16 ] @
Ima li neko dimenzije(Planove)Zvucnih kutije za sal~ove zvucnike SA3050 + Visokotonac ??


[ boro62promaja @ 13.05.2011. 14:17 ] @
da li neko moze da mi odgovori za sta sluze dupli namotaji na bas zvucniku (Focal) i ako je jedan od dva namotaja u prekidu a drugi u redu mogu li da koristim taj zvucnik i kakve su nus pojave zbog toga
pozdrav
[ ackopk @ 16.05.2011. 12:03 ] @
Namenjeni su uglavnom za auto.

Zbog redne ili paralelne veze. Auto pojacala posebno D klasa podnose opterecenja od cak 1ohm kako bi se dobila sto veca snaga.

Tako wooferi imaju po dva namotaja i rednom vezom dobijas 8ohm, paralelnom 2ohm... A verovatno imaju i sa po 2ohm namotajima. Moguce je da se dva namotaja rade i zbog zagrevanja kalema tj. njegovog sto boljeg hladjenja jer 1kw na otporu od 1 ili 2ohm zahteva VELIKU struju!


Pozdrav!

Ackopk.
[ sexy996 @ 12.01.2012. 12:44 ] @
Da vas pitam kakavi su ti jednosistemski zvucnici? Po cemu se razlikuju od ostalih?
[ Stefan117 @ 12.01.2012. 13:13 ] @
Najcesce su to zvucnici za auto...!!

Pozdrav...!!
[ Euronymous @ 12.01.2012. 22:01 ] @
Sto bi rekli,moz' bit' a i ne mora

Jednosistemski, iliti one way , predstavlja jedan zvucnik najcesce u kutiji. Dvosistemski (two way) 2 drivera, trosistemci-3 i tako dalje,s' tim da svaki svira u svom,drugacijem frekventnom opsegu. Recimo imas kutiju sa 2 ista LF i jedan visokotonac,ukupno 3 zvucnika,ali to nije trosistemac, nego su dvosistemski. Iz toga mozes da skontas da sam naziv diktira i skretnica.

Ovo sto je Stefan pomenuo, da su najcesce za auto. To su u vec koaksijalni zvucnici, i tu u sklopu jednog moze da bude 2 ili vise zasebnih drivera,(2 way ili 3 way) ali koji su u liniji, i zrace iz iste tacke. Osim u auto sistemima, nalaze primenu i u profesionalnim i studijskim aplikacijama.

E sad,na sta si ti konkretno mislio, prosudi sam