[ Astral Projection @ 11.10.2010. 00:50 ] @
Upravo sam uradio upgrade sa Lucida. Sve je proslo glatko. Nakon restarta X se nije dizao i morao sam da instaliram fglrx za novi kernel, Ubuntu to nije sam uradio. Dalje, hibernacija mi vise ne radi. Samo mi se pojave vertikalne sive linije kad pokusam da posaljem pc na hibernaciju i moram hard reset, dok sleep radi bez problema. Jel ima neko ideju kako bi se ovo moglo rijesiti? Gdje da trazim log, ako je uopste ista sacuvano?
Zatim, imam broadcom bcm4312 wireless i vidim da ubuntu ne koristi nove open source bcm drajvere koje su najavljivali.. kontam da vjerovatno ovaj model nije podrzan... jos..
E da, jos ima neki bug pri paljenju amaroka. Naime, cijeli prozor bude siv ali se oporavi kad ga posaljem u system tray i vratim. cudno..
to su utisci za sad.
[ deri3891 @ 11.10.2010. 10:56 ] @
Radi dobro za sada,jedino sto nakon instalacije Proprietary nvidia drivera splashscreen od plymouth-a je opet brljav kao kod 10.04 tako da po tom pitanju nista nisu uradili.
[ Srđan Pavlović @ 11.10.2010. 10:58 ] @
Da li je neko probao NetBook verziju - Final? Ja sam juce probao RC verziju i zasteka prilikom boot-a na Lenovo S10e NetBook-u...

Skinucu danas Final, pa cu da probam. Onaj novi UI mi se svidja bas.
[ papu @ 11.10.2010. 12:18 ] @
Odradio upgrade na Lenovo SL500 laptopu na 10.10.
Nakon restarta mi nije radio e-mail sync u Evolution-u na Exchange server. Dosta velik propust koji je već i dokumentovan sa rešenjem ovde:

https://bugs.launchpad.net/ubu...evolution-exchange/+bug/631395


[ maksvel @ 11.10.2010. 12:31 ] @
Zašteka pri butu sa USB-a, pre instalacije??
Meni se to dešava trenutno: stoji jedna linija SYSLINUX... i to je to :(
Možda nije bio dobar image, mada...

//edit: mada stvarno nije
Shoot!


[Ovu poruku je menjao maksvel dana 11.10.2010. u 13:44 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 11.10.2010. 12:42 ] @
Evo za 5 min Final skinut, pa cu da probam.

Ma opet je bilo ono da sam morao da izbacim "ui" string iz syslinux.cfg da uopste
moze da krene boot... onda je zaglavio sa onom boot animacijom i morao sam hard-off 4 sekunde power-button :)
[ miroslavL @ 11.10.2010. 15:17 ] @
Ja sam sinoć instalirao Netbook Remix na eee PC 701 (što je fora, sam je prepoznao da je 701 i to mi dodao pored nicka u hostname) i po prvi put da vidim da mi za moj 7 incha ekran optimizovani programi, i Rhythmbox, Movie Player (Totem), itd. Učitava mi brže za jedno pet sekundi nego prošla verzija, i slobodnog prostora mi ostalo na mom SSD (4GB) 1.2 GB što mi sasvim dovoljno.

Instalirao mi se bez problema sa flasha, samo sam morao preko Startup Disk Creator-a da napravim bootabilni USB (preko unetbootin nije hteo da krene da bootuje).
[ armilian @ 11.10.2010. 18:00 ] @
instalirao juche na HP 6735s i proslo sve glatko mada mnogo lici na Mac OS X.
jedino posle 2. restarta mi je proradila wifi kartica broadcom :)
[ combuster @ 11.10.2010. 18:18 ] @
Citat:

mada mnogo lici na Mac OS X.


Yep, to su mnogi primetili :)
[ Srđan Pavlović @ 11.10.2010. 19:15 ] @
A ono sto sam ja primetio je da se na Lenovu S10e vuce kao prebijena macka... znaci uzas.

Za interfejs jos ne bih komentarisao, pusticu malo da probam da se naviknem, pa onda :)

Inace, vent mi radi skoro stalno na 80-100%, ako nedajboze upalim Firefox, onda stalno 100%.

Za sada i dalje Mint 9 ubedljivo prvo mesto za NetBook, sto se mene tice :)
[ maksvel @ 11.10.2010. 22:33 ] @
Na dell-miniju slicna prica :(
[ stonex @ 11.10.2010. 22:55 ] @
Nego , jel radi sa cd-a kao Live ?
[ Srđan Pavlović @ 11.10.2010. 22:58 ] @
Ustvari bolje reci sa USB-a, posto je to predvidjeno za Netbook-ove ustvari :)

Radi, ali jos sporije nego kada se instalira, naravno.
[ stonex @ 11.10.2010. 23:01 ] @
Da , OK , samo da isprobam pa ću videti za dalje .
[ Stefan Jocic @ 12.10.2010. 02:42 ] @
Evo i ja probah novi Ubuntu 10.10. Generalno - nije loše. Grafički ga malo ispeglali. Sviđa mi se i novi font koji koriste. Posle update-a imao sam dva problema, jedan je vezan za najnoviji nVidia driver (koji sam instalirao preko "Additional Drivers"). Naime sa najnovijom verzijom drajvera posle restarta, prilikom boot-a gasi mi se monitor, a sistem uredno startuje (čujem ubuntu welcome sound). Ovo sam rešio izmenom /etc/X11/xorg.conf fajla, i posle se vratio da izaberem stariju verziju (173). Inače radi se o nVidia GeForce 8400GS grafičkoj kartici. Drugi problem je što iz gconf-editor nisam mogao da prebacim dugmiće na desnu stranu (:minimize,maximize,close), pa sam to morao preko Ubuntu Tweak tool-a. Inače ubrzanje je primetno, samo me malo nervira što moram da koristim stariju verziju drajvera .
[ Srđan Pavlović @ 12.10.2010. 09:19 ] @
Stefane, ja nesto nisam primetio neku vidljivu razliku kada se koriste stariji i noviji drajveri,
tako da mislim da nema potrebe da se nerviras, a to sa najnovijim drajverima ce brzo ispraviti,
takve stvari se uvek isprave jako brzo.
[ Ell Diablo @ 12.10.2010. 09:34 ] @
Ja sam ga upgrade sinoc i imam samo 1 prob... Naime kada otvorim neku aplikaciju, fajl manager ili cak i terminal, meni sve ide negde "levo", znaci ne otvara mi se na radnoj povrsini niti na bilo kom drugom viurtuelnom boxu. Znaci skroz levo, kao da je prozor sklonjen.. Imam ga u taskbaru, idem na move, ali ne vredi, ne mogu ga povuci nikako na vidljiv deo. Imao jos ko iskustva sa ovim ?
[ lazarevicc @ 12.10.2010. 09:42 ] @
Citat:
Ell Diablo: Ja sam ga upgrade sinoc i imam samo 1 prob... Naime kada otvorim neku aplikaciju, fajl manager ili cak i terminal, meni sve ide negde "levo", znaci ne otvara mi se na radnoj povrsini niti na bilo kom drugom viurtuelnom boxu. Znaci skroz levo, kao da je prozor sklonjen.. Imam ga u taskbaru, idem na move, ali ne vredi, ne mogu ga povuci nikako na vidljiv deo. Imao jos ko iskustva sa ovim ?


Kontam da ti je ukljucen dual monitor..mislim tako se ponasa,proveri :)

A sto se mene tice,ja ga upravo koristim kao live preko usb-a i ne znam jel se tripujem ili su ispeglali malo flash...posto na prosloj verziji jedini problem koji sam imao jeste upravo sa flash-om.
Recimo kad dodjem na es,pa kad krenu da se ucitavaju oni baneri gore i animacije....ubije mi rocesor skroz,a evo sad sam par puta osvezavao,pa cini mi se da toga vise nema.

Sad ne znam dali da instaliram ubuntu ili ne?
[ Srđan Pavlović @ 12.10.2010. 09:45 ] @
Ja bih za sada predlozio jos da se ostane neko vreme na 10.04
koji je do sada vrlo stabilan, i da, ako ce se prelaziti na 10.10
(za sta mozda i nema potrebe, 10.04 ima podrsku do 2013), da
se malo saceka sa upgrade-om, da bude jos ispeglaniji.

Ovaj je tek "izasao ispod cekica" i bice tu jos dosta popravki i sredjivanja.

Evo ja juce pregazio na NetBook-u Mint 9 koji je radio savrseno sa Ubuntu Netbook 10.10
koji radi jako sporo i interfejs mi deluje nedovrseno i polu-funkcionalno. Tako da sam se
pokajao zbog ranog upragde-a, i mislim da cu vratiti Mint 9 na njega, a na Desktop masini
Mint 9 necu skidati dok god ima podrsku, verovatno.

I Arch koji je uvek tu, naravno :)
[ maksvel @ 12.10.2010. 09:57 ] @
Srki, je li ima neki paket - nešto, da se skine za Mint da bude onaj meni levo kao na 10.04 netbook?
Onaj meni mi je skroz bio OK, ovaj Unity ne mogu još da svarim, a i koči nešto :(
//edit
Aha, evo, nađoh - zove se netbook-launcher.


[Ovu poruku je menjao maksvel dana 12.10.2010. u 11:09 GMT+1]
[ Stefan Jocic @ 12.10.2010. 14:06 ] @
Citat:
Stefane, ja nesto nisam primetio neku vidljivu razliku kada se koriste stariji i noviji drajveri

Hehe, sa ovim drajverom mi wallpaper menja nekih 15-tak sekundi (secka prilikom promene).

//edit:
Izgleda da nije do drajvera. Neko na ubuntu forumu već prijavio ovo.

Citat:
I just did a completely clean install of 10.10 and now it's super slow. Changing the desktop background uses 100% cpu and the animation/change is super slow and choppy. In 10.04 it worked like a charm -- smooth and fast. And that was with "extra" visual effects. Now it's really slow. Can I fix this?

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1592800

Sada primetih još jedan bug. Instalirao sam Google Chrome. Posle restarta je nestao iz menija, startovao sam ga preko terminala i radi bez ikakvih grešaka. Ne znam da li je samo kod mene, ali se Ubuntu 10.10 stvarno čudno ponaša.



[Ovu poruku je menjao Stefan Jocic dana 12.10.2010. u 15:17 GMT+1]
[ maksvel @ 12.10.2010. 14:47 ] @
Taman će da ga lepo skockaju i izpatchuju do aprila, a onda Jovo-Nanovo
[ andre2000 @ 12.10.2010. 15:38 ] @
Primetio sam nešto što do sada nisam: 32-bitna verzija vidi svih 6 GB RAM-a. Moguće da je ovo postojalo već neko vreme, ali ja sam tek sad primetio.


[ Stefan Jocic @ 12.10.2010. 15:43 ] @
Citat:
maksvel: Taman će da ga lepo skockaju i izpatchuju do aprila, a onda Jovo-Nanovo

To je tako kada se baciš na vizuelne promene i marketing, a zapostaviš ono što je bitno .
[ Au197/79 @ 12.10.2010. 16:56 ] @
Citat:
andre2000: Primetio sam nešto što do sada nisam: 32-bitna verzija vidi svih 6 GB RAM-a. Moguće da je ovo postojalo već neko vreme, ali ja sam tek sad primetio.


hvala na infu!

Inače sam se raspitivao ranije za 32-bitnu verziju i 4 giga. Priča je bila da je samo u server varijanti ubunta u kernelu bilo uključeno da se vidi više od 3 giga. Znači da je ovo novost koju nisu mnogo reklamirali pa mi je promakla, a izuzetno je značajna. Ljudi koji imaju preko 3 giga a nemaju memorije za razbacivanje (koriste aplikacije koje troše memoriju ko blesave, npr. rade na jvm) možda mogu manje memorije potrošiti korišćenjem 32-bitnog sistema.

Inače ja sam danas upgradeovao Kubuntu. Imao sam problema zbog toga što sam ranije koristio backports repozitorijum, no sve se lepo rešilo. Kubuntu 10.10 64b na Lenovo g550 radi savršeno.
[ Zoran Milovanovic @ 12.10.2010. 17:26 ] @
Citat:
Au197/79:Inače ja sam danas upgradeovao Kubuntu. Imao sam problema zbog toga što sam ranije koristio backports repozitorijum, no sve se lepo rešilo. Kubuntu 10.10 64b na Lenovo g550 radi savršeno.

Koja ti je grafulja i kako radi (prokleti) kwin?
[ Au197/79 @ 12.10.2010. 19:53 ] @
Grafička je nvidia gforce g210M
[ Au197/79 @ 13.10.2010. 11:15 ] @
Uh i meni se KWin zaleće ko blesav. procesor je stalno na 100%... Nadam se da će brzo ispraviti problem
[ Zoran Milovanovic @ 13.10.2010. 16:57 ] @
Nece ;-) Nisu ga ispeglali od KDE 4.0, nece ni sada.. Tako da je to super, lepo, ekstra mega-sega-giga ali za upotrebu jock.
[ Au197/79 @ 13.10.2010. 18:50 ] @
Ma sve je bilo OK, nema problem veze sa KDE. Koristim KDE4 od verzije 4.1 i u Kubuntu 10.04 sam preko backports-a koristio isti ovaj koji dolazi sa 10.10 i sve je radilo kako treba.
[ Astral Projection @ 14.10.2010. 18:47 ] @
Do sad apsolutno nikakvu razliku u odnosu na 10.04 ne osjecam, osim ikonice za tomboy :PP
Hibernacija mi inace proradila sama od sebe ali LIRC mi ne radi od upgradea.. Mozda i on sam proradi.. :)
[ ljuba.micic @ 14.10.2010. 18:55 ] @
Pa brže se gasi za δt=35 ms!
[ zentriks @ 15.10.2010. 12:50 ] @
Evo ovako moji brojni pokusaji da predjem sa wina na linux su se zavrsavali bezuspesno. Ne znam u cemu je problem ali kod mene je uvek bolje radio live cd nego kada taj isti sistem instaliram na hard. Probao sam da dosada sve verzije ubunta i sa svima je isto. U cemu je problem pojma nemam ali ce mene open sourse sistemi da sacekaju dok ne nabavim jacu masinu. A imam veliku zelju da ucim...
[ maksvel @ 15.10.2010. 13:07 ] @
Pa stavi neko lakše okruženje - xfce npr.
A imaš i baš light distroa.
[ Srđan Pavlović @ 16.10.2010. 10:24 ] @
Stavio sam sad radi probe Ubuntu 10.10 i386 verziju na NetBook
(znaci ne onu NetBook verziju), i radi sve OK, sem sto nece da radi
b43 wireless drajver iz kernela u kombinaciji sa firmverom (nece da
mi se konektuje na kucnu 128bit WEP enkriptovanu mrezu), a proradio
je tek nakon instalacije STA (proprietary) drajvera, iako pise da i ovi
iz kernela podrzavaju BCM4312 chip (koji je kod mene), oni ipak ne rade.
[ Srđan Pavlović @ 16.10.2010. 20:11 ] @
I da... pulse opet pucketa... (samo kad pocne zvuk, posle je sve OK), ali secam se
da je ovo cesto bila boljka pulse-a nakon sto izadje novi Ubuntu, i to se obicno brzo
sredi, pa se nadam da ce i ovaj put.
[ mulaz @ 16.10.2010. 21:00 ] @
Citat:
Inače sam se raspitivao ranije za 32-bitnu verziju i 4 giga. Priča je bila da je samo u server varijanti ubunta u kernelu bilo uključeno da se vidi više od 3 giga. Znači da je ovo novost koju nisu mnogo reklamirali pa mi je promakla, a izuzetno je značajna. Ljudi koji imaju preko 3 giga a nemaju memorije za razbacivanje (koriste aplikacije koje troše memoriju ko blesave, npr. rade na jvm) možda mogu manje memorije potrošiti korišćenjem 32-bitnog sistema.


Sa PAE jedna aplikacija jos uvek ne moze da koristi vise od ~3gb rama. Ali opet, sa 6gb rama, mozes da imas odjednom pokrenute dve takve aplikacije :)
[ kreculj @ 18.10.2010. 11:06 ] @
Dell Inspiron 2650, sa LIVE ubuntu 10.10 radi sve ok, ali kada se instalira ne vidi ni touchpad ni tastaturu (resenje je da se zakaci USB tastatura i sve radi lepo) probao sam sa nekim skriptama koje sam nasao sa NET-a ali nece pa nece.

Na eeePC 4Gsurf (701) sve radi kako treba, napokon uradjeno kako treba (probao i obican i net ubuntu)
[ combuster @ 18.10.2010. 11:09 ] @
Probaj sa i8042.reset kernel parametrom.
[ Slobodan Milivojevic @ 18.10.2010. 20:37 ] @
A kad ce da srede nekompatibilnost acpi tabela na Dell Studio 1535/1537/1555, kad se "izbudi" iz standby rezima ne rade mi senzori za temperaturu niti kontrola FAN-ova, ako baterija nije unutra... Sve je radilo ok na 9.10, pa na 10.04 nije radilo ni sa baterijom, pa sam se smorio i poslao bug report, i proradilo je sa baterijom, i radi ok sa baterijom u 10.04.1 i 10.10, ali kad nema baterije, moze lap da se "zapali" bez problema! Vrlo, vrlo neozbiljno

Ne branim Dell, mozda su i oni nesto zabrljali, al u 9.10 radi savrseno.

A i ne vidim neku promenu u odnosu na 10.04.1, mislim da se nije isplatio update, ostao sam takoreci na istom, pa sam se smorio i na obe desktop masine se vrti jos 10.04... I bas se razmisljam dal da instaliram 10.10...

I, da 32bit sistem sa PAE kernelom je u pitanju...
[ combuster @ 18.10.2010. 20:43 ] @
Hm, daj linkove ka bug reportu koji si prijavio. A moze i par zadnjih linija iz dmesg-a koje su relevantne posle budjenja iz suspenda. Moguce da se acpi tabele ne restore-uju kako treba...
[ Slobodan Milivojevic @ 18.10.2010. 20:58 ] @
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/575030
[ combuster @ 18.10.2010. 21:53 ] @
Upstream kernel bug. :( Cudi me da cas radi cas ne radi, retko kad dolazi do ovakvih regresija a da to vrlo brzo ne isprave.
[ Slobodan Milivojevic @ 19.10.2010. 17:48 ] @
Daleko je ovaj ubuntu 10.10 od "ciste desetke", evo ni Huawei E220 3G modem od Telenora mi ne radi kako treba... Instalirao sam usb modswitch i jednostavno nece kad ubacim na USB modem da mi ucita modul, nego moram "modprobe option" sto i nije neki problem, ali uzasno mnogo smara... Razmisljam da se vratim na 10.04.1.
[ Srđan Pavlović @ 19.10.2010. 21:46 ] @
Pa ako je samo to problem onda i nije neki razlog za vracanje na 10.04 :)

Ubacis to u shortcut za pokretanje (skriptica sa modprobe) i gotov posao, dok to ne isprave.
[ Stefan Markic @ 23.10.2010. 11:55 ] @
Evo ga jedan fin review:
Blessed Unity: Ars reviews Ubuntu 10.10
[ nalickana @ 07.11.2010. 22:36 ] @
da li neko ima problema sa zvukom? ne isključujem računar nikada, i posle 5 dana zvuk poblesavi. krene da pišti šta god da pustim.
moraju li sa svakom novom verzijom da pokvare nešto što je radilo kako treba do tada?
[ virtual_pg @ 08.11.2010. 01:47 ] @
Ja imam problema sa zvukom na laptopu. Kad nakacim slusalice - cuje se i dalje zvuk na zvucnicima a na slusalicama nista...
[ lermi @ 08.11.2010. 02:03 ] @
Citat:
virtual_pg: Ja imam problema sa zvukom na laptopu. Kad nakacim slusalice - cuje se i dalje zvuk na zvucnicima a na slusalicama nista...


Skini OSA mixer i uključi zvuk za svaki program pojedinačno (dok radi). Gnjavaža...